VRIJDAG 27 AUGUSTUS 1926 17e Jaargang. No. 5339 9e; 00 ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bi) vooruitbetaling ii Leiden 19 cent per week 12.50 per kwartaal, onze Agenten 20 cent peT week f2.60 per kwartaal, ftanco per post 2.05 per kwartaal, jet Qeïllofltreerd Zondagsblad ia voor de Abonné's ver» [rijgbaar tegen betaling van 50 ct per kwartaal» tyj voor» litDetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct. met Ge'ülnstreerd 9 ct. Dit blad verschijnt eikon dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen 1. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Oowone n d v erten t IS n 30 cenl per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het z dubbele van het tarief berekend Kleine adverlenliën, van ton boogate 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangebodeD of gevraagd, bnnr en ver haar, koop en verkoop 10.50. II NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. BUITENLAND Engeland De mijnwerkers en de regeering. Nog geon resultaat der conferentie bekend. De conferentie tusschen de mijn. werkers ledelegeerden en de regeeringsvertegen- foordigers heeft gisteren anderhalf uur {«duurd. Een communiqué over de beraad- llagingen werd gepubliceerd, waarin ge- iegd wordt, dat een uitvoerig verslag van- laag aan de pers verstrekt zou worden. Gezien de intransigente houding der mijn- tig<?naars en mijnwerkers op de conferentie lan de afgeloopen week is men van mee ting, dat de bespreking van vier mijnwer- lersafgevaardigden met den minister van Arbeid en den staatssecretaris voor de mij- die gistermiddag is gehouden, niet veel janleiding tot optimisme geeft. Een geringe toeneming van het aantal werkwillige mijnwerkers wordt gemeld. Italië. Nieuwe maatregelen. Opheffing der gemeentelijke autonomie. Officieus wordt gemeld, dat tot de nieu we maatregelen, die het Italiaanscho ka binet in zijn aanstaande zitting zal hebben goed te keuren, behoort het voorstel tot al- elieele opheffing van de gemeentebesturen n het begin van dit jaar werd een wet goedgekeurd, waarbij gemeenten met min der inwoners dan 5000 werden geplaatst onder bestuur van het ministerie van Bin- tenlandsche Zaken. Deze wet zal thans .worden uitgebreid tot alle gemeenten in Italië. Zelfs de groote steden zullen het recht verliezen, haar eigen bestuurders roor plaatselijke aangelegenheden te kie- n. Mussolini is tot dit besluit gekomen, om dat het resultaat, verkregen na een bestuur ran eenige maanden door de regeering, zoo gunstig is, dat de uitbreiding der wet voor ^et geheele land van groote beteekenis mag worden geacht. Een der gevolgen van den jiieuwen maatregel is, dat de wet tot uit breiding van het gemeentekiesrecht voor trouwen, die korten tijd geleden is goedge keurd, niet toegepast kan worden en dus nooit in practijk gebracht is. Öe Duitschers in Zuid-Tirol. Gisteren is het decreet gepubliceerd, waarbij de Duitschers in Zuid-Tirol tot Italianen worden verklaard. De bepalingen 'wan het decreet treden over 14 dagen in werking. Het bevat bepalingen omtrent het iveranderen van de Duitsche in Italiaansche 'namen. Alleen de namen van de hoofden jan families vallen onder het decreet. De verandering geldt evenwel voor alle leden der familie. De naamsverandering zal den betrokkenen per aangeteekenden ïrief worden medegedeeld. Indien men be zwaren heeft tegen den toegekenden naam, moet binnen 14 dagen een protest worden ingediend. Wijziging van den eenmaal toe gekenden Italiaanschen naam kan alleen [eschieden door den koning op voorstel van len ministerraad. 400 socialisten gearresteerd. Te Verona zijn ten gevolge van huiszoe kingen 400 socialisten gearresteerd, terwijl ook te Padua verschillende arrestaties nebben plaats gehad. Griekenland. NA DE REVOLUTIE. Een nieuw kabinet. Generaal Kondilis heeft een kabinet ge vormd, waarin hij zelf de portefeuilles van Oorlog en Marine neemt. Generaal Kondilis heeft hij de kabinets formatie groote moeilijkheden ontmoet. Hij Iwilde zich den steun verzekeren van de re- jiublikeinsche partijen, terwijl de politici en jde bladen oen nationaal kabinet vroegen, (flat ook de royalisten zou omvatten. Do aiterste rechterzijde eischto de terugroe ping van den koning. Complot tot bevrijding van Pangalos. De ex-dictator derhalve naar Kreta. De Grieksche regeering is een samen zwering op het spoor gekomen, die onder leiding stond van den voormaligen com mandant der marine, kapitein Kalealexis en ten doel had, generaal Pangalos te be vrijden en per vliegtuig naar het huiten- fond te doen vertrekken. In verband hiermede heeft Kondilis den Toormaligen lictator nog gisternacht naar He oude Turksche gevangenis op het eiland Sreta doen overbrengen. Kreta werd ge kozen, omdat de bevolking van het eiland angalos zeer vijandig is gezind. In een bijeenkomst van de leiders van ®lle politieke partijen onder voorzitterschap Jan den president der lepubliek, Kondoe- riotis, werd besloten een techrisch kabinet te vormen, voornamelijk uit burgerlijke persoonlijkheden onder leiding van Kon- dolis bestaande. Deze oplossing werd ge accepteerd, als het beste middel om in een kort tijdsbestek tot het houden van nieuwe parlementsverkiezingen te kunnen komen, deze zullen in den loop der maand October plaats vinden. Kondilis heeft zich met de portefeuilles van Oorlog en Marine belast. Minister van Buitenlandsche Zaken wordt de Grieksche gezant te Angora, Pericles Argyropoelos (voor deze portefeuille had men oorspron kelijk ook het oog laten vallen op den Grieksehen gezant te Berlijn, Canellopoo- los), van Binnenlandscho Zakcu Patmezaa en van Onderwijs, Papas. De Joegoslavische regeering heeft zich tot de Grieksche regeering gewend met de vraag, hoe haar houding is ten aanzien van een eventueele terugkeer van den leider der revolutie van 1922, generaal Piastiras. Ia antwoord op die vraag heeft Kondilis aan de Joegoslavische regeering medegedeeld, dat zij tegen den terugkeer van Piastiras naar Griekenland geenerlei bezwaar heeft. Gemeld wordt nog, dat Piastiras gister morgen de grens van Griekenland heeft overschreden en zich op weg bevindt naar Athene. Tegen-revolutie in Noord-Griekenland? Salonilci zou hechoten worden. Een United Pres-telegram uit Sofia meldt: Volgens berichten van de Bulgaar- sche grens is in Noord-Griekenland een contra-revolutie uitgebroken, die tot dus verre succes moet hebben. Gedurende den geheelen dag tot gisteravond zeven uur toe was uit do richting van Serres, Gra ma en Saloniki heftig geschut- en geweer vuur hoorbaar. Naar verluidt, beschiet de vloot van Kondilis Saloniki, waar de con- tra-revolutionnairen zich verschanst heb ben. Rusland Ongunstige graanoogst in Rusland. De economische raad van dc Ockraine heeft officieel verklaard, dat de algomeone economische toestand aanleiding geeft tot ernstige bezorgdheid, vooral in verband met de geringe energie, welke bij het bin nenhalen van den oogst wordt getoond en in verband met de stijgende tendonz der prijzen, waardoor de export gedesorga niseerd dreigt te worden. Moskou deelt officieel mede, dat de graanvooruitzichten in de laatste paar we ken slechter zijn geworden wat betreft de zomertarwe, cn dat de totale graanoogst van de vereenigde Sovjetrepublieken thans op 4 pet. minder wordt geschat dan in 1925. In het gebied van de Wolga en den Oeral is de oogst wat beter, doch in het al gemeen zijn de omstandigheden ongunsti ger. De oogsten in de centrale provincies zijn lager dan in 1925. In verband met het falen van liet export plan-1925 hebben de autoriteiten thans in structies gegeven, om herhaling daarvan te voorkomen. In een lang overzicht van den finan- cieelen toestand zegt een belangrijk eco nomisch tijdschrift, dat de bestaande moei lijkheden vergroot worden door de op han den zijnde vervaldagen van binnenland- scke leeningen, waarvan do aflossing in 1926 92 millieen roebels bedraagt, in 1927 187 millioen en in 1928 112 millioen. Of schoon de nationale binnenlandscho schuld niet hoog is, namelijk in Juli 1926 590 mil lioen, zal het moeilijk zijn gelden te ver krijgen voor de nakoming der verplichtin gen. Er wordt bij de boeren op aangedron gen de regeering te helpen, door hun gel den bij de spaarbaukeu te deponeeren, doch de laatste cijfers bewijzen dat de beleg gingen weinig bevredigend zijn. In totaal bedroegen deze namelijk twee millioen roe bel, terwijl niet meer dan vier millioen roe bel zijn belegd bij de coöperatieve crodiet- vereenigingen. Mevr. Lenin aan dc zijde der oppositie. Naar de Dni verneemt, heeft Kroepska^- ja (mevrouw Lenin) bedankt voor haar functie in den bestuursraad van de ar beiders- en boereninspectie, zulks als pro test tegen de verwijdering van de opposi tie-leiders uit de vooraanstaande regee- ringsposten. Arabië Onzekere toestanden. Aanval op Egyptische pelgrims. Ondanks de onderhandelingen, welke werden gevoerd teneinde de veiligheid van de Egyptische pelgrims te waarborgen en hen te behoeden voor aanvallen van de Wahabieten-Bedoeïnen, welke ter gele genheid van de aanwezigheid van Emir Seud hadden plaats gevonden, is het toch nog tot een nieuwe aanval op.een Egypti sche Mekka-karavaan gekomen. De commandapt van de Egyptische es- korte liet het geweervuur der Bedoeïnen met artillerie-geschut beantwoorden. De aanval werd afgeslagen. 250 Wahabielen werden gedood. Marokko Fransche vorderingen In Marokko. Geen ernstige tegenstand. Het Fransche offensief ten Noordwes ten van Wezzan, Woensdag, is succesvol geweest. Men schijnt niet dien ernstigen tegenstand ontmoet te hebben, welke ver wacht werd. Rihena werd bezet en het noordelijk deel van het Ghezaualand is thans in Fransche handen. Spaansche troepen, welke op den Franschen linker vleugel opereeren onder bevel van kolonel Ascensio, namen twee dorpen in. Dit bo- eindigd offensief zal het zuiveren van het meer Zuidelijk gelegen Ghezaualand ver gemakkelijken. Abd-el-Krim Is ziek. Volgens een bericht uit Fez is Abd-el- Krim ziek geworden, zoodat zijn vertrek naar Réumon waarschijnlijk vertraging ondervindt. China. De Canton-troepen blijven oprukken. Woe Poi Foo reorganiseert zijn zuiderlege r. Uit Hankau wordt gemeld, dat het Roo- de Ganton-leger in zijn succesvollen strijd tegen het leger van maarschalk Woe Pei Foe in de vallei van de Jangtso Jotsjou heeft bezet. De Gantonneesche troepen maakten aan zienlijken vooruitgang in de richting van Woetsjang, op den Zuidelijken oever van de Jangtse, tegenover Hankau. Wei Pei Foe is onlangs in allerijl aan gekomen om het Zuidelijke geallieerde le ger te reorganiseeren. Het gerucht om trent een spoedigen opmarsch van het roo- de leger heeft te Woesjang groote onge rustheid verwekt. Uit Sjanghai wordt gemeld: Een bezet ting van Jossjou door de troepen van Can ton zal leiden tot een bedreiging van do haven van Hankau, hetgeen hier groote zorg baart. BINNENLAND zich vóór don eersten September over dit voorstel uit te sproken. Prof. dr. B. Brouwer. Naar 't „Hbld." verneemt, besLum er aau de Johns Hopkins University te Baltimore plannen, tot het stichten van een leerstoel en oen departement voor studio dor zenuw ziekten. Men wenscht een neurologischo kliniek te bouwen, waarvoor een bedrag van 750.000 dollar zal worden aangevraagd. Aan deze kliniek zullen een hooglceraar, twee associated-professoren en een staf van artsen worden verbondon. Zij zal, uit den aard der zaak, tevens bevatten groote laboratoria, die o.m. zullen zijn voorzien van de nieuwste hulpmidde len voor hersenonderzoek. Het streven van de medische faculteit te Baltimore en van het bestuur der Johns Hopkins University is, het oersto groote wetenschappelijke centrum voor neurologie in de Vereenigde Stalen van Noord-Ame- rika te vestigen. In verband met deze plannen verneemt het blad voorts, dat professor dr. B. Brou wer, hoogleeraar aan do gemeentelijke uni versiteit van Amsterdam is uitgenoodigd, de kliniek volgens zijn ideeën to organisee-. ren. Men heeft dezen neuroloog van interna tionale reputatie verzocht, zich te Balti more te vestigen, den medisclien staf voor de nieuwe stichting te vormen, cn de lei ding der kliniek op zich te nemen. Burgemeester O. E. Gleveriuga te Weesp vroeg tegen 1 December a.s., om gezondheidsredenen, eervol ontslag. De opbrengst van de te Amsterdam gehouden collecte van de R.-K. veTeeniging tot bestrijding van tuberculoozon „Her wonnen Levenskracht" bedraagt 2907. De gewone audiëntie van den minis ter van onderwijs, kunsten wetenschappon zal Donderdag 2 September niet plaats hebben. Spoortarieven voor vee. Een nieuwe regeling met 1 September. Voor het eerst sedert den oorlog wordt ingaande 1 September a.s. een nieuw spoorwegtarief voor vee tusschen Duitsch- land en Nederland ingevoerd met uitzon dering van kleine zendingen levende die ren in kooien, manden, hokken, enz., wel ke op Nederlandsch gebied als Bestelgoed- zendingen worden bevracht. De zendingen moeten worden aangebo den met den internationalen ijlgoéd vracht brief. Het gebruik van dezen vrachtbrief sluit echter niet in, dat op Nederl. par cours de verhooging ad 25 pet., welke vor- schuldigd is vervoer met niet door den spoorweg aangewezen treinen, moet wor den toegepast. Dit laatste vindt alléén plaats, wanneer de afzender of de begelei der het vervoer met een „niet-aangewc- zen" trein in den vrachtbrief heeft ge vraagd. De juiste benamingen en, waar noodig, ook de ouderdom, het gewicht en de hoog te van do dieren moeten daarbij zijn aan gegeven. Zoowel hij veTvoer van Nederland als naar Nederland berekent het station van vertrek de vracht voor het Nederlandsc.be en Duitschep parcours verschuldigde bijko mende kosten. Een afwijking dus bij het goederenverkeer, waar elk parcours door den betrokken spoorweg wordt berekend. De wijze van vrachtberekening voor het Nederlandsche parcours komt overeen met die in het Nederlandsche hinnenver- keer. Ook zijn wederom in dit tarief alle vrachtprijzen in marken te berekenen, zoo wel voor het Nederlandsche als Duitsche parcours. *De zendingen moeion voor het geheele parcours gefrankeerd worden. Echter kan worden toegestaan cle zendingen ongefrau- keerd te verzenden, indien afzender voor het geheele parcours zekerheid stelt. De staking bij de Heemaf.# Een voorstel van den Rijks- bemiddelaar. In een gisteren te 's-Gravenhagc onder leiding van den Rijksbemiddelaar H. A. van IJsselsteijn gehouden vergadering van vertegenwoordigers van de partijen, be trokken bij de slaking bij Heemaf, heeft de Rijksbcmiddelaar ten slotte in overwe ging gegeven, dat de arbeiders de door hen gestelde eischen tot op de helft zou den reduceercn, onder dit beding, dat do in enkele onderdeelen van het bedrijf te verdienen loonen nog nader onder de oogen zouden kunnen worden gezien, doch dat het van de Heemaf te vergen offer de helft zal zijn van hetgeen de inwilli- .ging der aanvankelijk gestelde eischen zou vorderen. Beide partijen hebben zich verbonden, mr DE OBW&EVBBSS VOORHOUT. GEMEENTERAAD. Over planten van hoornen staken de stemmen. De bitumineering der wegen. Gemcenterekcning. Betonbrug Teylingerlaan. Woensdagavond 1.1. was do Raad dezer gemeente in openbare vergadering bij een. Tegenwoordig waren allo loden, uitge zonderd het lid van der Voot, die bericht van verhindering had gezonden. To 8 uur opende do voorzitter, de heer G. Bulten, de vergadering met hot ambts gebed, waarna dc notulen van dc vorige vergadering werden gelezen on goedge keurd. Onder do vele ingekomen stukken, waar van melding werd gemaakt, behooren een 8clii'ijven van Ged. Staten inzake het doen van oen voorstel tot het bepalen dor huur waarde van de secretariswoning. De huur daarvan werd bepaald op f800.per jaar, zulks overeenkomstig de geldende voor schriften. Ingekomen was ook een voor stel van het raadslid Nijssen om art. 1 der Algcmcene Politieverordening zoodanig te vBrigèn, dat dc maximum-snelheid van 20 K.M. voor automobielen van tocDsssimr werd verklaard voor het gedeelte weg van af don spooroverweg tot oen eind voorbij de Engelsidielaan. De voorsteller lichtte zijn voorstel met een paar woorden loe en drong aan op onmiddelliiko behandeling, terwiil de voorz. adviseerde het voorstel om -idvies in handen te stellen van TV en W. Met de stemmen van de leden Wille men en van der Hulst legen werd hel ad vies van den voorz. opgevelcrd College van Zetters. Na. herhaalde s'em- min"en ter nr vn 5 1 in het College van Zetters, opgemaakt de vc' v voord -V: no. C'. CViin: no. 2. T' t, ran der Hulst; no. 8. L. Prins; no. 4. J. Hufner. Schoolgeldvcrordcning. Zonder beraad slaging of stemming word! opnieuw vast gesteld de verordening op de heffing van schoolgelden, welke verordening niel lan ger is goedgekeurd dan tol. 81 Derend"1"0-. Planten boomeri. Verzoek van de Wo pinerbduwvereeni"inf .Tl>rm»n vo" om boomen to planten van gemeente wege in de Boerhaavesrtaat teneinde scha duw voor de bewoners te kriigen en dn straat, een beter aanzien en h6t geheel een meer la.ndeliik karakter te covon. De meer derheid van B. en W. stelde voor het ver zoek in te willigen en tot het planten van boomen over te gaan; de minderheid echter verklaarde zich tegen boomenplan- ting. De voorZ., vormende de minderheid, mo tiveert. nader vim standmin1. Hii is van meening, dat, als de Vcreeniging boomen in de. straat vil hebben, zii deze zelf maar moet. rdanten. Bovendien is do simp.t te smal. De opzet is geweest, een broeden weg te krijgen, terwijl nu do passage vernauwd zou worden. Het lid Nij3sen verklaart zich tegen het HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Een nieuw kabinet in Griekenland. Pangalos is naar Kreta overgebracht. Er zou verzet gerezen zijn in Noord-Grie kenland. Een Wahabieten-aanvai op Egyptische Mekkagangers. Een Pander-vliegluig, bemand met twee Nederlanders, is te Dortmund verongelukt. De beide Nederlanders gedood. Mm Id- vaart, 2do blad). BINNENLAND. Inbraak in het Koninklijk Palcis te Am sterdam (Laatste Berichten). Onze Geïllustreerde Panna Do photo-pagina geeft o.m. photo's van: De Luchtvaartdagen in Scheveningen. De One Ton Gup-wedstrijden Een En- gelsche Ltichlomnibus. planten van boomen. Niot omdat hij do boomen or niot zou willen hebben, maar alleen omdat B. en W., toen hij hot in dertijd in don Raad voorstelde om do straat te verfraaien, daarop niote hebben gezegd. Do leden Oolijn en van dor Hulst ver klaren zich togen inwilliging van hot ver zoek. Het lid Witleman dringt aan tot boomenplanting over te gaan. Hot is iota wat uit zijn aard tot do gemeente bohoort. Laat men het do Vereeniging zelf doen dan is er groote kans, dat de beplanting hior zus en daar zoo wordt. Hot lid van der Laan verdedigt nader do meening dor meerderheid. Mot de toelichting van don voorz. kan hij zich geenszins voreenigon. Hot is niet juist te zoggen, dat do boomen best in do voortuintjes der huizen gcplnnt kunnen worden, dat lean, praktisch niofc omdat zo dan vlak op do huizen komen te staan en het veel to donker zal maken. Dit zou trouwens ook al te gek ziin. Evenals in andere straten moeten de boomen ot> het trottoir dus op gemeentegrond komen te staan en op die grond hoeft de Vor- eo'dtring niets to zeggen. Wat de breedte van den weg betreft dezo is breed genoeg. Do straat is breeder dan eenige straat in do gemeente, terwiil hot een doodloopendo straat is waar betrek kelijk weinig verkeer over plaats heeft. Ven een vorkeersbelemmering Iran dan ook allerminst sprake zijn. Tn andere gemoerv- ten zien wo toch ook dat mon in kale strn^ ton hnomon plant, waardoor hot aanzien der gemente niot weinig wordt vorhongd. Hior in do gemeente mogen gerust bier en daar boomen geplant worden. Dit kan do gemoento slechts verfraaien, zonder veel lensten. Het planten van boomen in do straten ia een fremeentebels.rig en dnirnm j-oadt hij den Raad aan het voorstel van B. en W. aan te nemen. De voorz. repliceert. Overal ziel. tttmi het streven breede wegen te krijgen, hetgeen is too te juichen. Snr. is rreon voorstander van boomen en bij voelt dan ook nieta voor het idee van den heer van der Lnnn. Hot. voorstel van B, cn W. in stemming gebracht verkrijgt 3 stemmen tceon en 3 nlemmon voor. Voor do loden Wit.teman, Roozen en van der Lnan; tegen do ledon van der Hulst, Niisscn en Oolijn. Wcenn staking der stemmen komt het verzoek in do volgcndo vergadering opnieuw aan de orde. Subsidie Geitenfokverecniging. Verzoek van het Bestuur der Geitenfnkvereo"ifing afd. Voorhout om een subsidie uit do ge meentekas groot, f 50.—. B. en W.. hoowel gaarne hot nut der Voreenicinrr erkennen de, adviseoren op het verzoek afwijzend te beschikken, daar het niot nvonscholiik is midden in een loopend dienstjaar nog sub sidies uit de rrowonc middelen toe te ken nen. Het lid Witlemnn toont aan het, groo te arbeidersbelang, dat bij een goede Goi- tenfokvereoniging is betrokken. Er is een ornatig tekort en do eenige uitkomst, is een gemeentelijk subsidie. Spr. kan niet heeriipon. dat B. en W. ofschoon zij er kennen, dat do Vereeniging nuttig werk zaam is, toch afwijzend staan tegenover het verzoek. Het voorstel van B. on W. tot afwijzing wordt in stemming gebracht. Tegen do le den van der Lnnn, WiHeman en CMiin; voor van der Hulst, Nijssen en Roozen. Ook hier dus staking der stemmen en be handeling in do volgende vergadering.» Verkoop bouwgrond. Met algomeone stemmen wordt besloten tot het vorkoo- pen van pl.m. 274 M2. bouwgrond van hot Everlaslingterrein nan do Boêrhaavostraat aan den hoor H. Bakker, aannemer te Voorhout, voor den prijs van f2.por M2. zulks voor don bouw van een hoerenhuis met daarachter een werkplaats. Vergooding Christelijke School. Verzoek van het Bestuur der Christelijke School om vergood ing ingevolge art. 72 dor L. O.- wot, voor het planten, van boomen op do speelplaats cn het verven van plafonds en

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1