AÜAANDAG 23 AUGUSTUS 1926 REVOLUTIE IN GRIEKENLAND. 17e Jaargang. No. 5335 3)e Eeidóohz (Souftwnt De ABONNEMENTSPRIJS bedraagtbij vooruitbetaling fooi Leiden 19 cent pei week 12.50 per kwartaaL $jj onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaaL franco per post I 2.95 per kwartaaL Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 et per kwartaal, by voor- litbetaling. Afzonderlijke nummere 5 ci« met Geïllustreerd ondagsblad 9 ct Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen I. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II IllHI6IIIIII■nlilBII■lllll Wl—1161-11 lilllll DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentlSn 30 eenl per regel Voor Ingezonden Mededoelingen wordt het z dubbele van het tarief berekend. Kleine sdvorteotiën, van ten boo ga te 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, buur on ver haar, koop en verkoop 10.50. Ill NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADER. NIEUW FEUILLETON. Morgen beginnen wij een nieuw feuille- jon. Een kort maar spannend verhaal: Lord Willowby krijgt een ongeluk in een frinadeesch woud, wordt gevonden door {en half wild meisje en wordt door deze verpleegd in haar hut. De vader van het aeisje is een vallenzetter. Deze is» ziek en moekt Lord Willowby later te trouwen met zijn dochter. De vader sterft en Lord JFillowby brengt het meisje Estalla in een klooster. Ze wordt Katholiek. Willowby keert terug naar Engeland en huwt daar. Na den ongelukkigen dood zij ner echtgenoot berouwt het hem Estella niet tot vrouw te hebben genomen. Hij pat naar Montreal en vindt Estalla terug als ontwikkelde jonge dame. Zijn huwe lijksaanzoek wordt beleefd geweigerd. Willowby kan dat niet begrijpen, maar Es tella zegt een anderen Bruidegom te heb ben. Ze gaat naar het klooster der Ursa- linen als zuster. ^UëTEÜLUMD Pangalos vlucht. Op bevel van generaal Kondilis zijn alle ministers gearresteerd. Mexico. DE KERKVERVOLGING. Het memorandum van het episcopaat. Het antwoord van Gallos. In zijn antwoord op het memorandum ran het Mexicaansch Episcopaat waarin dit opschorting van de uitvoering der kerkelijke wetten heeft gevraagd, zegt 'Calles, dat hij wel de meest ongeschikte ipersoon is, om aan het memorandum gc- yolg te geven, daar do Grondwetsartikelen, 'waartegen het protest is gericht, volmaakt Overeenstemmen met zijn philosophische 'en politieke overtuiging. Hij herhaalde, jlat het zijn bedoeling was, de weiten te yerscherpen en gaf het Episcopaat den raad zijn heil te zoeken in een beroep op liet congres. Galles confereert. President Galles heeft gisteren voor de 'eerste maal met hooggeplaatste katholieke ^aardigheidsbekleeders officieel geconfe reerd over den toestand op het gebied van den godsdienst. Er werd geen overeen stemming bereikt. Galles verklaarde na- •drukkelijk, dat de godsdienstoefeningen hervat kunnen worden, wanneer do kerk het beginsel erkent, dat de kerkgebouwen publiek eigendom zijn. Straatgevecht in Mexico. Twee afgevaardigden doodelijk gewond. Een Reuter-telegram uit Mexico-city maakt melding van een hevig straatge vecht, dat in een der voorname straten yan de stad is geleverd, als een gevolg van .de hevige antithese tusschen do politieke partijen in het Congres. Do tegenstanders, waaronder zich niet jninder dan zeven Congres-afgevaardigden yan de stad Mexico bevonden, hadden zich aan weerszijden van een straat op- [esteld en beschoten elkaar met revolvers. ee afgevaardigden werden doodelijk erwond, kolonel Gardda werd gedood, terwijl de goifrerneur van den staat Ta basco, Garribo, door een schot in het ge zicht werd gewond. Dezo schietpartij is, naar gemeld wordt, ,een gevolg van politieken haat en moet 'met den godsdienststrijd in geen verband letaau. Met ontslag bedreigd. De onderwijzers in den staat Jalisco nebben, volgens de „Times", bevel ont vangen vóór 10 September him aanhanke lijkheid aan de regeeringspolitiek te be- .wijzen of ontslag te nemen. Onderwij zers, die zich onderwerpen, nemen daar bij op zich dat zij nimmer in de scholen 'yan het bestaan van een God melding zul len maken. Troepen zijn gearriveerd aan de grens [tegenover Columbus (Texas), omdat plan- foen tot een raid over de grens zijn ont- Isekt. Een schrijven van het Zwitsersch Episcopaat. t In naam van het Zwitsersche Episoo- i'aat heeft MgT. dr. Georgius Schmid von Irüneck, Bisschop van Chur, het volgend chrijven van deelneming en sympathie ot den Mexicaanschen Aartsbisschop Mgr. ^ilora y del Rio gericht: Monseigneur, Geheel de beschaafde wereld is van ont vetting vervuld over de brutale vervolging paarvan de Kerk in Mexioo het slacht offer is, en tegelijk bewondert zij dien hel- Leger en vloot sluit zich ben de revolutie aan. I Bij het ontwaken gistermorgen kwamen de bewoners van Athene tot de ontdekking dat een nieuwe regeering was geïnstal leerd. Generaal Kondilis heeft, met steun van marinetrocpen en van garnizoenen uit de provincie', de regeering van generaal Pan galos, zonder tegenstand te ontmoeten, om vergeworpen. Door de voornaamste steden in do pro vincie wordt de nieuwe situatie met groot enthousiasme begroet. Alle ministers uit het kabinet Eutaxias werden gearresteerd. Een oorlogsschip heeft den Piraeus verlaten. De kapitein heeft tot taak, generaal Pangalos te arres teeren, die zich op het eiland Spetzai (in de Golf van Nauplia) bevindt. De vloot en de verschillende garnizoe nen hebben zich bij de revolutie aangeslo ten. De opstand schijnt overal geslaagd te zijn. Kondilis heeft admiraal Kondoeriotis uitgenoodigd, opnieuw het presidentschap der republiek te aanvaarden. In Athene heerscht rust. Kondilis heeft een manifest gepubli ceerd om den opstand te rechtvaardigen. Daarin zegt hij, dat men binnen acht maanden tot parlementsverkiezingen zal overgaan. Kondilis zal heden een ministerio vor men, waarin liij het premierschap zal aan vaarden. De politici en militairen, die onder hot Pangalos-regime waren'gearresteerd, zijn in vrijheid gesteld. Een manifest van Kondilis. Generaal Kondilis heeft per vliegma chine een manifest verspreid. Hierin wordt uiteengezet, dat de staats greep is geschied, ten einde een gezonde reorganisatie tot stand te brengen van de gewapende macht en van de regeering. Voorts wordt Pangalos er van beschul digd, do constitutioneel rechten te hebben geschonden en zijn beloften niet te hebben vervuld die hij veertien maanden geleden plechtig aan het leger, de vloot en de na tie heeft gedaan. Generaal Kondilis belooft, ten spoedig ste terug te zullen keeren tot den norma len gang van zaken, de vrijheid van de drukpers, rechtvaardige rechtspraak en een eerlijk bewind. Kondilis verzoekt ten slotte het volk, hem te steunen in zijn zware taak. Verzet nutteloos. Er loopen geruchten, dat kolonel Voetsi- nas, die geweigerd heeft het nieuwe regi me .te erkennen, aan het hoofd van zijn bataljon bezit heeft genomen van een heu vel bij Athene, doch dat men zijn onmid dellijke overgave verwacht. Men neemt aan, dat verzet onmogelijk en nutteloos is, gezien het feil, dat de be weging van Kondilis overal populair is. De volmaakte orde is overal bewaard en men verheugt zich er over, dat het regime van Pangalos omvergeworpen is. Nader wordt gemeld: Kolonel Voetsinas en zijn volgelingen hebben zich reeds gistermiddag onvoor waardelijk overgegeven. De vlucht van Pangalos. Volgens berichten omtrent de arrestatie van generaal Pangalos te Spetzai is deze na zijn gevangenneming aan boord ge bracht van de torpedoboot „Pergamos", nadat hij eenigen tegenweer had gebo den. Daar echter de kapitein van de „Per gamos" teekenen van sympathie met Pan galos toonde en de commandant van de gehecle flottilje niet geneigd was, het nieu we gezag te erkennen, hebben het slag schip „Kilkis" en de torpedoboot „Leon" opdracht gekregen, de „Pergamos" te achterhalen en zoo noodig het vuur te ope nen, als er teekenen van verzet worden gegeven. Een smaldeed watervliegtuigen heeft eveneens opdracht gekregen, zoo noodig steun te verleenen. Nader wordt uit Athene gemeld: Do „Pergamos" is bij een poging om Pangalos in veiligheid te brengen, terwijl zij juist lot taak had, hem gevankelijk naar Athene te voeren, beschoten door de „Kilkis" en de watervliegtuigen doch zon der succes. De „Kilkis" heeft ten slotte de achter volging moeten opgeven, omdat haar snel heid niet groot genoeg was. De commandant van het overblijvende gedeelte der flottilje tqrpedobooton, die zich, zooals reeds genT-ia, tegen de nieuwe regeering had verklaard, heeft Zante ver laten en is naar het Zuiden gevaren, blijk baar met de bedoeling om Pangalos te helpen bij zijn ontsnappingspogingen. Men verwacht, dat een treffen zal plaats heb ben. Volksenthousiasmc. Voor gisteravond was een groote volks vergadering uitgeschreven op het Grond- wetspleïn, teneinde aan het volksenthou- siasme voor de omverwerping van Panga los' regeering uiting te geven. Kondilis heeft de bedoeling te kennen gegeven, een coalittie-regecring te vormen en zelf aan liet hoofd der revolutionnairo regeering te blijven, tot do verkiezingen zullen hebben plaats gehad, die binnen kort in absolutie vrijheid gehouden zullen worden. Admiraal Kondoeriotis werd gisteren reeds van het eiland Hydra terugver wacht, om het presidentschap van de Grieksche republiek te aanvaarden. denmoed, die doet terugdenken aan de tijden der eerste Christenen. De berichten uit Uw ongelukkig land hebben ook de ons toevertrouwde kudde der Zwitsersche bergen met deelneming vervuld en wij als herders kunnen dan ook niet nalaten U onze levendige gevoe lens van sympathie te betuigen en U te verzekeren, dat wij ons in den geest ver eenigen met hen, die den strijd des Hee- ren strijden. Onze gebeden, alsmede die van onze gc- loovigen, zullen zich vereenigen met de geheele wereld, met den wensch, dat de vrede en de heilige vrijheid, waarop de Kerk van Christus krachtens Haro God-, dclijke zending toch recht hoeft, weer spoedig in uw land mogen hccrschen. Terwijl wij dus met zorgen en bewonde ring Uw strijd volgen, nemen wij daaran dus met geheel ons hart deel als uwe broeders in Christus. Cimr in Schweiz, 17 Aug. 1926. Voor hel Zwitsersche Episcopaat: (w.g.) GEORGIUS, Bisschop van Chur, Deken van het Zwitsersche Episcopaat. De kwestie van Eupen en Malmedy. Geen officieele onder handelingen. Er circuleerden den laatstén tijd berich ten omtrent onderhandelingen omtrent een teruggave van do bij het vredesverdrag door België geannexeerde Duitsche gebie den aan Duitschland tegen betaling va'i een behoorlijke som. Jaspar, de Belgische minister-president, heeft een in eenige Belgische en Engelsclie bladen gepubliceerde verklar'ng afgelegd, zeggende, dat geen officieele onderhande lingen met Duitschland zijn gevoerd en ook riet gevoerd zullen worden, aangaande oen eventueele restitutie van het gebied van Eupen en Malmedy. De onderhandelingen zullen dus van of- ficieusen aard zijn geweest en het feit, dat de lieer Jaspar te kennen geeft, dat geen officieele besprekingen te verwachten zijn, beteekent vermoedelijk, dat de officieuso onderhandelingen als mislukt dienen te worden beschouwd. Waardoor zijn nu de onder1 andeling n mislukt? In sommige kringen verzekert men, dat Parijs en Londen, die op de hoog te worden gehouden van de onderhande lingen, in het geheel geen bedenking tegen de voorgestelde regeling hebben geopperd tot op het oogenblik waarop Poincaré aan het bewind is gekomen, wiens eerste laak zou zijn geweest er de aandacht der Belgi sche regeering op te vestigen, dat de voor gestelde regeling een wijziging van hot ver drag van Versailles beteekent en dus lechts zou kunnen geschieden, indien allo mogendheden die dit verdrag hebben ou- derteekend, er hun goedkeuring aan zou den hechten. Tot op dit oegenblik stond men zoowel ie Berlijn als te Brussel op*het standpunt, dat dit overbodig was, daar men hier te doen heeft met een vrijwillige teruggave van geannexeerd grondgebied. Poincaré zou voorts hebben verlangd, dat tenminste de Raad van den Volkenbond zou worden geraadpleegd en in dit geval zou reeds da oppositie van een enkel lid van den Raad voldoende zijn geweest om het tot stand komen van de overeenkomst te verijdelen. De regeeringen van Duitschland en Belg:ü zouden zich hoofdzakelijk hiermede heb ben kunnen vereenigen, dat alleen do groote mogendheden zouden worden ge- iTiadpleegd, zooals dit ook voor de onder teekening van de Dawesregeling het geval is geweest. Poincaré wilde van een derg" lijke oplossing niet weten en zijn verzet maakte een einde aan de besprekingen f*n bet zou aan zijn' interventie te wijten zijn geweest, dat de Belgische regeering haar vertegenwoordigers ten slotte opdracht gaf de onderhandelingen te staken. Dit is de eerste lezing. Volgens anderen zou het verzet tegen de teruggave niet van ï'ransche zijde, maar wel van Engelsclie zijde zijn gekomen. Frankrijk zou geen be zwaar tegen de voorgestelde regeling heb ben gehad, maar Engeland zou or daaren tegen do voorwaarde aan hebben vastge knoopt, dat Duitschland er ook zijn good- keuring aan zou hechten, dat Polen een be stendigen zetel in den Raad van den Vol kenbond zou verkrijgen. Of een van deze beide lezingen juist is, blijft ten slotte voor het oogenblik van on dergeschikt belang, aangezien do onder handelingen althans voorloopig niet zullen worden voortgezet. Drietalig Belgic. Bij Kon. Besluit van 17 Juli jl., gisteren in het Staatsblad afgekondigd, wordt be paald dat het Duitsch door de aanhechting van Eupen en Malmedy eene officieele taal in België is geworden en dus de eedformu lieren in rijks-, prov. of gemeente-admini stratie, voor de rechtbanken enz. In die taal dienen opgemaakt te worden en op ge lijken voet gesleld met Vlaamsch en Fransch. Engeland. Het mijnconflict. Toenemende werkhervatting In do twee voornaamsto Midland-dis- tricten, Derbyshire en Nottingshamslilre, zijn Zaterdag opnieuw een groot aantal mijnwerkers aan den arbeid gegaan en het verlangen om nu eindelijk een eind to ma ken aan den lG-wekenlange stilstand, blijkt in sommige gevallen zoo groot, dat de mijnwerkers de nieuwe contracten tee kenen zonder ze gelezen te hebben. In de overige districten schijnt de toe stand onveranderd; alleen verwacht men, dat in Schotland lieden (Maandag) vele mijnwerkers zullen terugkeeren. Hoewel er nu bij elkaar waarschijnlijk ongeveer 3.000 man aan het werk zijn, is het op een totaal van l'A millioen op zich zelf nog van geen beteekenis en feitelijk al leen als aanwijzing van de stemming on der de mijnwerkers van belang. De districtsleiders vechten overal voor hand Inving van het verzet. Albanië. Is er een opstand? Volg* j: een officieel bericht uit Albany wordt tegengesproken, dat in Zuid-Alba- nië oen algemeene opstand is uitgebroken ten doel hebbende een einde te maken aan het tegenwoordige regeeringsstelsel onder het presidentschap van Achmed Zogoe. Talrijke Albaneesche vluchtelingen ko men echter in Zuid-Slavië aan. Bulgarije. Het Bulgaarsch Joego-Slavisch c::;'i'iict. Bulgarije's antwoord. Do Bulgaarsche regeering heeft nog steeds niet geantwoord op de collectieve nota van Servië, Roemenië cn Griekenland De diplomatieke berichtgever van de „Daily Telegraph" weet echter te melden, dat Bulgarije zoo niet officieel, dan toch officieus reeds heeft bekend gemaakt, niet in staat te zijn, den eisch inzake ontbin ding van do Macedonische revolutionaire organisaties op Bulgaarsch gebied in te willigen. De „Daily Telegraph" noemt dat ant woord zeer ongelukkig en zegt, dat Bulga rije, indien het werkelijk niet in staat is, om met die onwettige organisaties af te rekenen, niet moet klagen, indien dan an dore staten, die van de activiteit dier or ganisaties te lijden hebben, zelf maatrege len treffen, om er een einde aan te maken Communisten gearresteerd. Dc Bulgaarsche politie heeft Vrijdag in do stad Slieven in het Zuiden van Bulga rije het centrale bureau van een wijd ver takte communistische organisatie ontdekt Dertig personen, onder wio zich ook vrouwen bevonden, die koerierdiensten ver richtten, zijn in hechtenis genomen. Do leider der organisatie, die zich bij zijn ar restatie volgens het zeggen der politie ver zette, word terstond doodgeschoten Na verluidt zijn verdere arrestaties to v u-hl Rusland Misbruiken in Rusland. Ambtenaren, die de wet over treden. De „Krasnaja Gazeta" wijst op allerlei misstanden en misbruiken, waartoe het staatsmonopolie op den buitenlandschen handel in Sovjet-Rusland aanleiding geeft Zoo komt het herhaaldelijk voor, dat offi cieele of half-officieele instellingen door middel van de officieele import-organisa tie artikelen uit het buitenland Invoeren, waaraan zij geen behoefte hebben en die zij dan weder verkoopen aan *-".rticulieren, die het recht tot invoeren missen, gewoon lijk rnet groote winst. Het komt voor, dat bij dergelijke transacties winston worden gemaakt van 300 tot 400 pet. Op die ma nier wordt het monopolio een goudmijn voor speculanten, die een of andere offi cieele of semi-officieele functie beklecdcn. HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. In Griekenland is een revolutie uit gebroken Pangalos, de dictator, is ge vlucht. Alle ministers zijn gearresteerd. De kerkvervolging in Mexico. Een vergeefsche conferentie met Calles. De kwestie van Eupen en Malmedy. BINNENLAND. De Rcgeering is niet voornemens wijzi ging te brengen in de classificatie van de gemeenten In het bezoldigingsbesluit (2de blad). Een verzoek aan de regeering inzake de moeilijkheden In de textielindustrie (2de blad) Een zonderlinge geschiedenis over een vermiste chèque van 245.000 gld. (Geru. Berichten, 2de blad). China. De burgeroorlog. Een succes der Canton- troepen Do regoering van Canton heeft onlangs getracht, den druk op het Kwominisjtinn te verlichten door het zenden van een ex peditie naar het Noordon, die tot taak ha I. do aandacht der geallieerden onder Woe- Pei-foe af te leiden. Naar gemeld wordt, zouden dc troepen van den „rooden" generaal uit Canton, Tang-Seng-tsji bij Hankou den rechtervleu gel der troepen van Woe-Pei-foe aan hol Hoenanfront doorbroken hebben Amerika Strubbelingen tusschen Chili en Bolivia. De verbreking dor diplomtioke betrek kingen tusschen Chili en Bolivia sehiinl ?ii do naaste toekomst te verwachten Ie zijn, tongovolgo van de in 't Boliviaancciie par lement afgelegde verklaringen met betrek king tot Bolivia's aanspraken op de pro vincie Antofagasta. Het Ghileensche parle ment heeft hiertegen geprotesteerd BIMWF.IILPND PROVINCIALE STATEN VAN ZUID-HOLLAND. De leden dor Prov. Staten zijn ongeroe pen ter voortgezetto zomerzitting op 8 September n.s. in de vergaderzaal der Tweede Kamer. Alsdan zal worden voortgezet de behan deling van do provinciale begrooting voor 1927, terwijl, behalve de overige nog niet afgedane onderwerpen ook nog aan do orde zal worden gesteld het voorstel van Ged. Staten tot vaststelling van de over eenkomst betreffende de ter leen verstrek king van ten hoogste f2.000.000 voor den bouw van oen gesticht voor R. K. vrouwe lijke patiënten tc Noordwijk en Noordwij- kerhout. R. K. Krankzinnigengesticht te Noordwijk. In de jongste Statenzitting hebben Prov. Staten zich bereid verklaard aan het bestuur dor vcreoniging der Zusters van Liefde te Venray ten behoeve van don ann- koop van hot terrein voor en den bouw en de inrichting van oen gesticht voor R. K. vrouwelijke krankzinnigen onder do ge meenten Noordwijk en Noordwijkei hout een bedrag van ten hoogste f2.000.000 tor loon te verstrekken. In de winterzitting zouden Ged. Slaton een volledig uitgewerkte overeonkomsl be treffende deze lerleen-verslrokking voor- loggen. Nu echter de zomerzitting op 8 September wordt voortgezet, stellen God. St. de overeenkomst alsnog in die verga dering aan de orde. Do overeenkomst bovat de gebruikelijke bepalingen. Nieuw is een bepaling, die de mogelijkheid opent om een onderling over leg met het bestuur der voreeniging van de regl. betreffende de jaarlijksche ver hooging van hot aantal vóór de provincie Zuid-Holland beschikbaar te stellen plaat sen af te wijken en waardoor een vorhoo- ging over een of moer jaren, zoo zulks we derzijds wordt goedgevonden, achterwege kan blijven of de jaarlijksche verhooging op een lager aantal dan 10 of een hoogor aantal dan 2f> kan worden gesteld. Verder zal hij totstandkoming van het nieuwe gesticht het bestaande contract met deze vcreoniging betreffende het be schikbaar stellen van 75 plaatsen voor R. K. vrouwelijke patiënten uit do provineie Zuid-Holland in het St. Annagesticht te Venray /linnen te vervallen. Evenwel behoort met dc mogelijkheid rokening te worden gehouden, dal de fami lie der patiënten op verdere verpleeiog in het St. Annagesticht blijft prijs stellen of de voorkeur geeft aan overbrenging naar

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1