Tegen een agent kon hij niet op. De vrachtrijder N. v. D. uit Leider dorp moest ton twcodo male terecht staan voor het misdrijf, waarvan hij was beticht. Dit hiold in dat hij met zijn vier wielig motorrijtuig op den hoek Haarlem merstraatTurfmarkt was doorgereden, ondanks het bevel van den aldaar statio- necrcndcn verkccrskoning, om te stoppen. Het eerste gevolg van die zonde was een aanrijding en het tweede een proces-ver baal. De vorige keer had bekl. betoogd, dat do schuld der aanrijding bij den agent zeli. lag. doordat deze juist een conferentie hield met een collega en de verkeersregeling ijs koud aan zijn politioneele laars lapte. De verkeersagent E. B. werd nu ge hoord, dio do stoute bewering van be klaagde ontzenuwde door to verklaren dat dio conferentie slechts ecu dienstaflossing gold. Daarop vorderde de ambtenaar f 5 of 5 d. Onzichtbare schade? Een architect uit S t o m p w ij k, zekere J. W. had met zijn auto v. N. van do sok ken gereden, die nu als civiele partij f 21 schadevergoeding vroeg. De architect vond dat geval zeer eigen aardig, daar direct na do aanrijding de zaak was geinspircerd en geen schram metje gevonden was. v. N. verklaarde dat later bleek dat het lemoen gescheurd was. Om den agent Theunissen te hooren, die van het geval ooggetuige was geweest, werd de zaak-een week uitgesteld. De strijd tegen het mond- en klauwzeer. J. H. P. uit N o o r d w ij k e r h o u t, had 0 dieren, waarvan men gewoonlijk spek snijdt, langs den openbaren weg vervoerd naar het openbaar slachthuis. In orde. Maar wat niet in orde was, was het feit dat die varkensfamilie duidelijke sporen met zich droeg van mond- en klauwzeer, tenminste dit verklaarden de getuigen Spcrna Weiland, adjunct-directeur van het openbaar slachthuis en keurmeester Mol- lema. Bekl. betoogde wel, dat het onmogelijk was. maar hij kon tegen zulke deskundige verklaringen toch niet opredeneeren en hoorde f6 boete of 6 dagen tegen zich eisehen. Als landbouwer geeft hij er misschien de voorkeur aan 6 dagen te worden opgezon den naar do "Rijks-modelboerderij. .Te bent nooit te oud om iets te leeren. Een tekort aan naastenliefde. W. ,T. de G. uit Zoeterwoude, had hel. veld wacht erlijk gezag snoodelijk aan getast, door nis bestuurder van een vier wielig motorrijtuig de regelen van het ver keer met handen en voeten te treden. De G. zeide, dat hij zooveel mogelijk op den gevaarlijken weg was uitgeweken en betoogde, dat zijn naastenliefde nog niet zulk een verheven vlucht had weten te ne men. dat. hem liever zelf een ongeluk over kwam dan een ander. Get., rijksveldwachter P. zeidc, dat be klaagde geen gebruik ha<l gemaakt van de uithaalplaats, waarop de ambtenaar ,het betoog van den getuige overnam met te zeggen, dat er ook nog zoo iets bestond als voetgangers en wielrijders die ook rechten hadden, waarop hij f 10 of 10 d. eischte. do G. deed toon de verblijdende mede- öeeling hiertegen liooger beroep te zullen aant eelcenen. Een goedkoop costuum met een dure pantalon. Een koopman uit de residentie, ze kcre J. H. B. B., reed op een avond met eenigo Ttaliaanschc granietwerkers op den straatweg in Sassenhcim zig-aag over den weg, met het gevolg, dat hij een minnc- koozend paar, dat daar fietste in hun lief- desgesprekken zoo ruw stoorde, dat. beide op den grond en een fiets onder de auto terecht kwamen. Aldus het verbaal. Als eerste getuige word gehoord de heer Galjaard, eveneens uit den Haag, die do schuld geheel op do jeugdige schouderen van den aangeredene deponeerde. Getuige Nouwens, een Oegstgeeslsche smid, had geconstateerd dat het bestuur over den auto zeer onvast was, zoodat de schuld bij den chauffeur lag. Een nog dramatischer tafereel ontwik keldo <lo bloemkwcelfer getuige Tn 't Veld. Toen deze do auto had zien naderen was hij door het gevaarlijke rijden zoozeer door angst, bevangen dat hij zich reeds in actu primo proximo had gesteld om over de leuning van den brug te springen om aldus zoo noodig in het zilte nat het veege lijf te bergen. Toen verscheen de aangeredene, get. Hoogkamer, die na den schuld van den autobestuurder bepleit te hebben een in teressante rekening overhandigde, die er gespecificeerd ongeveer als volgt moest uit zien Herstel fiets f 17.76 Nieuwe broek f 38. fi weken fiotshuur f 12. Allereerst betoogde nu de kantonrechter dal. hij do fietshuur al vast maar zelf moest betalen. Over zijn gcschadalizeerdo pantalon be- ïoogdo H., dat hij het pak, dat hij toen Üroog, pas drie maanden hgd. Hij had het i gekocht bij C. <fc 'A'. en het had f 48 gekost, waarvan f 28 voor de pantalon. Nu diende hij een rekening in van f 50 voor herstel der pantalon en het huren van een fiets. Dit. laatste had f 12 gekost, zoodat. hij voor eon broek van f £8 en die dan dus meer gekost had dan jas en vest te samen, een acbadevergodeding vroeg van f38. Hij heeft schijnbaar op school alleen maar naar zich toe leeren rekenen. Daarna werd nog gehoord als getuige Mej. Cornelia de Vos, die inmiddels met getuige Hoogkamer na dat treurig ongeval Jn het huwelijk was getreden. Zij sprak haar echtvriend aan als „mijnheer" en toen 'de kantonrechter daarover lachend een aanmerking plaatste zeide zij lief-blozend f •Toen waa ik nog niet getrouwd, waarop de kantonrechter tegen get. Hoogkamer: nu u getrouwd is, moet ze mijnheer legen u zeggen." De ambtenaar wenschte nog geen uit spraak te doen omtrent do cisch tot scha devergoeding, wel achtte hij do schuld van bekl. bewezen en eischte hij deswege f 10 of 10 dagen. Toen de kantonrechter vroeg of hij de 8chado van f 17.75 voor het herstel der fiets wilde betalen, achtto bekl. dit te veel zeg gende: Waarom heeft ie maar niet meteen een nieuwe fiets genomen. 't Was no. 85. Achter het simpele feit dat O. H. K., ge meenteambtenaar to Lei don, met zijn rijwiel links van den weg had gehouden, verschool zich een geheel drama, dat get. H., agent van politie, als volgt ontvouwde. K. meende op straat door eenige wielrij ders een verkeersmisdrijf to zien plegen, waarop hij agent no. 85 opmerkzaam maak te, hem verwijtend dat deze zijn plicht schromelijk verwaarloosde. Om werk van die verwaarloozing ie ma ken vroeg hij den agent naar diens num mer. Deze vond dat hij dit niet behoefde te zeggen, K. voor klachten verwijzend naar den commissaris van politie, Daar het nummer allen rechts op den boord van do agenten-uniform vermeld staat maakte K. met zijn fiets manoeuvres om het nummer to kunnen lezen, met ver meld proces-verbaal als gevolg. Daarop wenschte de kantonrechter nog getuigo Vogel te hooren, de vogel was echter gevlogen, reden waarom de zaak werd aangehouden. Dat zal do zaalc interessant maken. Een lid van het alleen in Leiden nog bloeiende gilde der koetsiers, S. E., was ter rechtbank gedaagd wegens een aanrij ding met. de bleokcrslmecht H., die aan zijn wagen ccn scly.de van f 4.25 had op- geloopen. Na de verschillende getuigen-verklarin gen vroeg de ambtenaar f 4 of 4 dagen. Onze paardenchauffeuv was het. daarme de niet eens en verzocht aanhouding der zaak om de liefdezuster te hooren, die bij hem in 't. rijtuig zat. Op een vraag van den kantonrechter verklaarde hij haar naam niet te weten, maar hij zou haar wel opschommelen. „Als zij maarniet mij met wil" zeide hij. ...Tc bent wel een beetje oud om haar mee te krijgen", zei toen de kantonrechter. Straatprediking. Een mandenmaker uit Leiden, had op de Oranjegracht voor een gezelschap van 60 b, 70 personen een predikatie gehouden, begaan als hij was met den nood der tij den. In het verbaal stond die predikatie aldus vermeld: „Ook wij geliefde Broeders en Zusters, willen den Hoer dienen", Waarna het lied was gezongen „Er ruischt langs de wolken" De kantonrechter, die de edele gevoelens, waaruit deze actie ont-sproot wel zeer ap precieerde, moest evengoed op wijzen, dat zulks toch niet. mocht, waarop de ambte naar beklaagde schuldig verklaarde i der oplegging van straf. ONGELUKKEN. Overreden en gedood. Gisteravond is het 11-jarig zoontje van den heer Dost, wonende in de Zwane- straat to Groningen door een vrachtauto overreden en gedood. Onvoorzichtigheid met den doed bekocht. Toen gisteravond de sleepboot „Dry doek II" met het werkvolk van de droog dok-mij. wilde aanleggen aan het Wil- helminadok, drongen, zoOals gewoonlijk, de passagiers naar voren om nog voor de boot gemeerd lag op liet dok te springen. De 18-jarige nageljongen D. Bonte, had daarbij het ongeluk mis (e springen. Hij geraakte tusschen de hoot eu het dok tc water en verdween onmiddellijk in dc diepte. In den aanvang faalden alle reddings pogingen tot ten slotte de sleepbootkapi tein J. Nöut er in slaagde den drenke ling met behulp van een dreg wtcr up f-,- droge te brengen. Hoewel meer dan een uur kunstmatige ademhaling op het slachtoffer werd toege past, slaagde men er niet in de levensgees ten weer op te wekken. Het lijk is naar het bureau van de rivierpolitie gebracht en vandaar naar Crooswijk vervoerd. Uit een schommel gevallen. Een 18-jarig meisje te Sas van Gent, is Zondag te Selzaete op de kermis uit een luchlschommel gevallen en zwaar gewond opgenomen. Ernstig auto-ongeluk. Gisterenmorgen om kwart over zeven reed op den Meppelerstraatweg, komende van Zwolle, de groentenwagen van J, v. Ommen uit Zwolle. De groentenwagen reed geheel rechts van den weg. Even voorbij de Berkummersluis kwam uit tegengestel de richting een auto in snelle vaart. De auto reed den wagen van Van Ommen ajyi met zoo een geweld, dat het onderstel van den groentenwagen geheel werd wegge rukt. Van Ommen werd van den wagen geslingerd, doch bleef wonder hoven- won der ongedeerd. Na de aanrijding maakte de auto een groole boog waarhij de vier inzittenden eruit geslingerd werden, vloog toen tegen een boom, sloeg over den kop en kwam weer op vier wielen terecht. De auto, een F. N.-wagen, een Belgische race- car, werd totaal vernield. Het stuur, de voorbank en een gedeelte van de carrosse rie werden eraf gerukt. De vier inzittenden kwamen aan den kant van den weg terecht. De twee inzitten de heeren werden ernstig en twee dames vrij licht gewond, de heeren werden naar bet Sofiaziekenhuis overgebracht. De auto tracht do twee dames, die hadden deelge nomen aan een feest te Haren, terug naar Amsterdam. De inzittenden van een Ford-auto, die kort te voren door den race-wagen was ge passeerd, deelden mede, dat de laatste met een vaart van meer dan 100 km. had gere den. De eigenaar en bestuurder is de heer Mulder uit Haren bij Groningen. Hij chauffeerde nog maar korten tijd zelf. De doodslag te Zierikzee. Betreffende het droeve voorval te Zie rikzee, waarvan de 28-jarige C. H. de Graaf het slachtoffer werd meldt men nog aan de „Msbd." dat de dader, de 22-jarige P. J. aanvankelijk niet hoeft begrepen aai welk ernstig misdrijf hij zich had schuldig gemaakt. Na do woordenwisseling met als slot het steken met zijn mes naar De Graaf is hij eerst nog een glas hier gaan drinken en heeft hij bij zijn thuiskomst-aan zijn moeder medegedeeld dat hij gestoken had Eerst toen hij eenigen tijd daarna door de politie van zijn bed werd gehaald, vernam bij wat de gevolgen van zijn daad waren. Do man is thans naar Middelburg overge bracht en in het huis van bewaring aldaar opgesloten. Hij gedraagt zich over het alge meen vrij onverschillig. De indruk is ech ter geenszins, dat hij de bedoeling heeft ge. had De Graaf dood te steken. Het slachtoffer, die pakhuisknecht was, stond ook hij zijn patroon goed aangeschre ven. Dinsdagmiddag is hel stoffelijk over schot dat Maandag gerechtelijk geschouwd was, onder groote belangstelling ter aardo 'besteld. De oorlog op hel Noordercilarttl ie Rotterdam. De burgemeester gemolesteerd Zooals te voorzien was is het op het Noordereiland te Rotterdam gisteravond weer verre van rustig geweest, bericht de „Msb." Terwijl het in dc-n loop van den dag bleef bij voetgangers, die de aanwij zingen der politie om door de v. d. Tak- straat te gaan, eenvoudig negeerden, werd later een rumoerige stemming gekweekt door de opgeschoten straatjeugd. De Feijnoordstraters hadden een biljet laten drukken, dat in grooten getale werd verspreid en ongeveer als volgt luidde: Burgers van Rotterdam! De door het gemeentebestuur genomen maatregel berust op geen enkele verorde ning. Het is slechts een poging om de win keliers in de v. rl Takstraat te bcvoordee- len. Daarom kan de politie de voetgangers niet verhinderen door de Feijenoordstraat te gaan. Zij heeft geen recht eventueele overtreders te verbaliseeren. Do Feijen oordstraat kan en mag niet verboden worden. Zegt het voort Spoedig wordt verwacht een reclame winkelweek in de Feijenoordstraat! Deze. strooibiljetten werden, den pos lenden agenten ten spijt, met graagte door het rumoerige publiek ontvangen en gele zen. Terwijl wethouder de Jong en eenigo raadsleden in den loop van den dag reeds een kijkje waren komen nemen hoe de vork nu eigenlijk in den steel zat, ver scheen gisteravond de burgemeester in eigen persoon. Aanvankelijk werd hij niet opgemerkt, doch toen men hem eenmaal in de gaten kreeg begonnen velen te schreeuwen en te joelen. De burgervader ging toen de v. d. Takstraat in en eenige politie-raannen verhinderden het publiek achter hem aan te komen. Men kon echter niet beletten, dat het publiek aan de lin kerzijde de v. d. Takstraat inrende en over het hulpbruggetje den burgemeester tege moet ging. Eenige rechercheurs wisten er toen voor te zorgen dat mr. Wytemn ongehinderd zijn auto, die aan de Mnaskade stond, kon bereiken. Terwijl hij instapte schreeuwden eenige (waarschijnlijk v. d. Takstratcrs) „hoera!" anderen waren minder vriendelijk in luid ruchtige uitroepen. Door het tactvol optreden der politie werden echter geen klappen uitgedeeld en behoefde ook niemand gearresteerd te worden. Ook na dit emotievollcn gebeuren bleef het rumoerig op het Noordereiland totdat te negen uur, toen de winkels sloten, het veelbesproken bord: „Voetgangers door de v. d. Takstraat" door do politic werd weg genomen onder luid hoerageroep. Toen was de steen des aanstoots verdwenen en keerde de rust terug. Wij zijn inmiddels zeer benieuwd of deze o.i. c-enigszins dwaze regeling, waar door noodeloos herrie ontslaat en dio bo vendien zeer ondienstig is met betrekking tot het verkeer, gehandhaafd zal blijven. De rapaljaan over het v e r k e e r s v r a a g s t u k. Het raadslid, de heer Coremans schrijft aan dc „Msb." woordelijk het volgende: Het zal zeker bekend zijn, dat de toe stand geschapen door vernieuwing van (Je beide bruggen (aan do Linker en Rechter Maasoever) ontzaglijke slagnatie in het verkeer tc weeg brengen. Reden dat ik dit schrijven naar mij per soonlijk van de plaatselijke toestand heb op de hoogte gesteld naar de raad het vol gende meld: Waarom moet de Feijenoordstraat voor het voetgangersverkeer worden stop gezet? Pleegt hot gemeente bestuur hier geen toestanden die onhoudbaar zijn voor de kleine zakenmenschen in genoemde straat? Waarom wordt hier de van der Tak straat, waar groote kapitalisten haar za ken hebben bevorderd? Of speelt hier Vroom en Recsman par ten? Mag ik in de eerstvolgende zitting ver nemen waarom hier de Gemeente weer met twee maten meet? Hoogachtend, L. G. A. COREMANS. Scheepsbrand in de Rotierdamsche haven. Gisteravond te kwart voor zes is brand ontstaan aan boord van het s.s. „Sutton Hall" te Rotterdam. Een aantal werklie den van de machinefabriek van P. Smit Jr., welke firma het schip, dat in dok II van de Dokhaven ligt, in reparatie heeft, waren aan het werk. In den bakboord- kolenbunker bevond zich de 26-jarige ko perslager P. S„ die met een s!e :.,.i be zig was aan het doorbranden van ijzeren pijpen. Vermoedelijk zijn vonken in bet magazijn van de machinekamer terecht gekomen, waarin olie gedrenkt pcetska- toen en touw vlam vatte. Do werklieden hadden getracht het vuur met emmers wa ter te blusschen, doch daar zich daarbij veel rook ontwikkelde, waren zij genood zaakt, de machinekamer te verlaten. Er word middelalarm gemaakt, waarop wel dra vier handspuiten, de drijvende stoo- mer Havendienst Hl en de reddingsbri gade ter plaatse kwamen. Te half acht was men den brand mees ter. In het magazijn hebben de daar aan wezige goederen brand- en waterschade gekregen. Het vuur kon tot de machineka mer worden beperkt. Verzekering dekt de schade. Er hadden geen persoonlijke onge vallen plaats. Badstoelen verbrand. Gisternacht zijn alle badstoelen op het Pierstrand le IJmuiden verbrand. Om trent do oorzaak is nog niets bekend. Smokkelarij. Uit Aalten wordt gemeld: De smokke larij van vee, koffie en tabak is, nog voor dat de lange avonden aangebroken zijn, in vollen gang. Dit blijkt wel uit den aan zienlijken buit, dien de Duitsche kommie zen in één week wisten aan smokkelaars afhandig te maken. Deze buit bestond bij het grensdorp Buslo uit 2 paarden, 3 koeien, 59 varkens, 31 jongo hanen, 130 pond koffie, 16 pond cacao en 176 pond tabak, behalve de kleinere partijen ge smokkelde waren. Verschillende smokke laars werden daarbij aangehouden. Fraude door een notarisklerk te Wormerveer? Op vermoeden van frauduleuze hande lingen is de notarisklerk B. ten kantore van notaris Doncan te "Wormerveer ont slagen. Een nader onderzoek zal moeten uitmaken in hoeverre er strafbare feiten zijn gepleegd. Een oplichter. Te Breskens vervoegde zich dezer da gen een persoon, die voorgaf namens den aanrfemer van de werken aan de l:- verbetering te komen. Hij nam 100 werklio den aan en verteerde veel in een hotel. Toen hij echter hoorde, dat de ingenieur dien dag zou komen, nam hij zoo spoedig mogelijk een boot naar Vlissingen en ver trok zonder te betalen en met achterla ting van de gedupeerde werklieden. la een bioscoop opgesloten. Gisternacht om half vijf hoorde een sur- veilleerende politie-agent luide tegen een der deuren van de Hollandia-bioscoop op de N. Heerengracht te Amsterdam, stom pen. Hij vroeg wie er binnen was en kreeg ten antwoord, dat er iemand was opge sloten. Nadat de sleutels waren gehaald en de deur was geopend, kwam een jong- mensch van ongeveer 20 jaar naar bui ten stappen. Hij verklaarde, dat hij tijdens de laatste avondvoorstelling in slaap ge vallen was. Blijkbaar had hel personeel hem niet opgemerkt en de lichten gedoofd. Des nachts werd hij wakker en was verbaasd van- de politie te vernemen, dat het reeds vijf uur was. Op het bureau Jonas Daniël Mcijerplein werd de jonge man door zijn ouders, die reeds in ongerustheid verkeer den, afgehaald. Te vondeling gelegd. Te Eindhoven is door de politie aange houden de vrouw, die Vrijdag haar kiud daar had te vondeling gelegd. Het bleek te zijn zekere R.. afkomstig uit Schaesberg, welke vroeger in de gemeente Eindhoven was werkzaam geweest. Ze is door de poli tie weer op vrije voeten gestold en is aan werk geholpen. Dc meest productieve staatsmijn. Vorige week is in do geschiedenis van de Nederlandsche mijnindustrie weder een mijlpaal geplaatst, doordat op één dag, zooals reeds in het kort gemeld, de kolen- verzending van de Staatsmijn Emma voor het eerst de 10.000 ton overschreed en niet minder dan 10.072 ton steenkool werd ge- expedieerd. Dit feit was aanleiding dezen dag eenigszins feestelijk te tyerdenken en des avonds werd door de beambten op de „Emma" werkzaam een bijeenkomst ge houden, waarop de mijndirectie mede ver tegenwoordigd was. De Staatsmijn Emma, voorloopig nog de meest produceerende mijn in Limburg, werd in exploitatie genomen op grond van do wet van 24 Juni 1901, waarin tot exploi tatie van Staatswege van een groot gedeel te der mijnveldcn in Zuid-Limburg beslo ten werd. In 1906 werd met den aanleg begonnen en in 1913 werd de eerste steon- koolproductio verkregen. De productie van de Emma, die in hoofd zaak uit vetkool bestaat en in 1914 164 329 ton bedroeg, nam snol toe, overschreed in 1916 reeds die van de eenigo jaren vroe ger in exploitatie gekomrn zijnde Staats mijn "Wilhelmina, met 20.000 ton. bedroeg toen 455.038 ton om na verloop van 10 jaar in 1923 te stijgen lot 1.010.563 ton. Ook de volgende jaren dezen een steeds groolere productie aan, nl. in 1925 1.354.880 ton, om ook in 1926 nog le stijgen. De gemiddelde dagproductie bedraagt thans Tuim 3000 ton. Het aantal op de Staatsmijn Emma werkzaam zijnde arbei ders is thans ruim 6000. „Tel." Een millioenen-scbade. Bij den Dinsdag te Roermond, ten over staan van notaris Linssen, gehouden pu- blieken verkoop van de groote fabriek ,.N. V. Het Steel" was het hoogste bod 158.000 waarmede de heer Stordeur Leuven eige naar werd van het complex. De gehouwen, welke slecht* zeer kort in gebruik waren, werden verbouwd, van moderne machines en oen haven voorzien en vertegenwoordigden in hun opzet eer. EEN c.i-SfDAG Cl I door Father C'. W. v. Graven uit Lisse. 't Was Maandag 26 Juli weer een schoo» feest bij de Broeders van Huizo Vrijland te Arnhem. We hebben weer eens echt ge noten. Zulke pleclitigo momenten vergeet men niet zoo gemakkelijk. Wal is er dan gebeurd? Wel op dien bewusten Maandag hebben drie Broeders bunnen eersten pleehtigen eed van gehoorzaamheid afge legd in de handen van onzen Algemoeuen Overste Mgr. Biermans. en tevens hebben negen Postulanten het geestelijk Con«re- gatiekleed ontvangen en zijn hun noviciaat begonnen. Weet u hoe dat gaat, wanneer iemand in onze Congregatie wordt ingekleed? Drie maanden lang maken bij ons do jongelin- gen een Postulaat door, d.w.z. drie maan den tijd wordt er gegeven tot kennisma king. Men volgt dan de dagorde van het huis, men bidt en arbeidt, met de Broe ders mede. Is die tijd verstreken en wordt hij geschikt geacht dan mag de Postulant zijn noviciaat of proeftijd beginnen. Dio proeftijd duurt in Huize Vrijland twee ja ren. Een heerlijke tijd van geestelijke op voeding, van gelukkig zieleleven, van bij zondere vorming tot een echt, sterk en flink Broeder-Missionaris. Gedurende dat Noviciaat doet men niet alleen geestelijke oefeningen, maar natuur lijk wordt er tijd gevonden voor lichame- lijken arbeid. Iedere Broeder leert bij ons een werk of een ambacht, om later een nuttig missio naris te kunnen zijn in het Missieland, door zijn overste hem aangewezen. Nu dan, negen flinke, opgeruimde jon gelingen zijn hun proeftijd begonnen.'En de toog staat hen warempel goed. Het trof mij, toen ik ze allen daar zag neergen- knield in het priesterkoor van ons gezellig kapelletje, in een kring rendom Monseig neur. Zij hadden voor 't laatst hun Zon- dagsche wereldkleeren aan, dubbele boord en mooie strik, net als alle wereldlingen maar hunne oogen vielen op het zwarte kleed, dat ieder op de armen droeg. Een schoone vurige toespaak van Mon seigneur, inzegening der togen, kort en krachtig, maar mooi. En dai^ gingen ze terug naar de sacris tie, waar ze hun boord aflegden, waar ze het Broederboordje aandeden en eht lange donkere kleed aantrokken. En toen zag ik ze weer komen, veranderd, allen achter !- kander, de handen saamgevouwen naar hunne plaats keoren. Nu zijn zo Novicen. Ik heb toen O. L. Heer gebeden dal dat eenvoudige kleed hen altijd moge blijven sieren, dat ze goede Broeder Mission;!ris sen mogen worden tot meerdere eer van God en tot heil der zielen. Daarna knielden drie jongelingen nr-or, die hun Noviciaat hebben doorgemaakl. Zij gingen kunne eerste geloften van Gehoor zaamheid afleggen. Dal wil iets zeggen: drie jonge sterke mannen, onder eede zieb verbinden, voor het tabernakel om alles te doen, wat de Overheid van hen vraagt. Twee jaar lang van het Noviciaat N liet hun voorgehouden dat het loven van-ib-n Broeder-Missionaris een leven is \,ui strijd en vermoeienis, van hard werken en teleurstelling in den Wijngaard dos Boe ren. Maar wat hindert dat, 't is toch voor Onzen Lieven Heer, !t is toch om zielen Ic redden voor God! En manmoedig widen zij zich vastbinden. Ik hoorde het goed toen de Bisschop aan elk der drie afzon derlijk vroeg: Is het uw verlangen geheel uw leven te wijden aan den dienst van God in' de vreemde Missiën? En don ant woordde ieder op zijn beurt: Dat is mijn verlangen. Belooft Gij te zullen leven in nederig heid en gehoorzaamheid en u te zullen voorbereiden tot het Apostolisch loven vol gens den regel van de St -Joseph's Con gregatie? Dat beloof ik bij Gods genade. En «fan knielden zij neer voor Mon seigneur, hun Algemeen Overste, die zit tend voor hen, het H. Evangelie-boek •- opend bad. En een voor een legden zi: hun Missie-eed af. Deze eerste eed in enkele ocgenbü! !:en uitgesproken maar die den jongen Mi sie- broeder bindt voor een vol jaar. Dan volgt de zegening van het voode koord, dat de Broeders in dc Mill-Hili Congregatie dragen ter onderscheiding van de roede sjerp des Priesters. Die woorden klinken dan zoo treffend mooi, als dc Bisschop aan elk dat koord overreikt en dan zegt: Ontvang dan dit roode koord, dat voor u het teeken zal zijn van uw bran denden zielenijver en van uwe bereidwil ligheid om zelfs uw bloed te storten voor de liefde van God. Hiermede had er weer een treffende plechtigheid plaats gegrepen bij de Broeders van Huizo Vrijland, waar na een plechtige Hoogmis gezongen werd. Een echte feestdag voor Vrijlands inwo ners. Ik zal nog dikwijls met vreugde den ken aan 26 Juli 1926. En aan de karaktervolle en sterke jon gelingen, die dit lezen, vertel ik dat do missie gebrek heeft aan stoere werkers en als zij óók iets gevoelen voor de anno heidenziel, wel. de poorten van Huize Vrij land aan den Koningsweg te Arnhem staan wijd open. waarde van ruim twee milliocn gulden. Naar wij vernemen, zullen de maalma- ehines worden uitgenomen. De gebouwen komen in eigendom van de firma Esserui! Neer (L.), die haar grooten houthandel naar Roermond verplaatst De Duitschers hebben overwonnen. Het was geen bloedig gevecht, waarbij de Duitschers de overwinning behaalden en de Hollanders den aftocht bliezen, niet alleen in figuurlijken, maar ook in letter lijken zin. 4 De ontmoeting had plaats te K a t w ij k a a n Z e e of in de badplaats waar «e heerschappij der kinderen hoogtij vier!. Geen enkele plaats in ons land kan zien er op beroepen zooveel kinderen te kun nen verzamelen op een plekje gronds ais Katwijk. Dc meesten boinen uit Leiden. De volwassenen, die men cv aantreft, mogen

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 4