burg, hoofdcommies-redacteur ter secreta rie van Nijmegen. Op verzoek van de afd. Utrecht werd besloten aan hecrcn curatoren van het Kust- en Vaeantie-oord advies te vragen of bij wijze van proef gedurende drie jaren kan worden geëxploiteerd een vacantie- oord aan zee. Te ongeveer 11 uur werd de nlgemeene vergadering geopend door den voorzitter van den bond, den heer J. Kamman, die in zijn openingsrede allereerst bet 'gemeente bestuur van Arnhem dankte voor de vrien delijke ontvangst-. In verband met een cn ander consta teerde spr. met genoegen, dat de bond op onderscheiden successen bad kunnen bogen en mede dat het aan waardecring niet bad ontbroken. Hoeveel er dan ook bereikt mo ge zijn, is er nog zeer veel voor den bond te doen, teneinde te behouden wat wij ver overd hebben en te verkrijgen hetgeen we red el ijkér wijze meenen te mogen verwach ten. Het bestuur zal niet ophouden te betoo- gen dat van vele ambtenaren bij het be stuur - en de administratie der gemeenten do salarissen nog nimmer op peil zijn ge weest. In aansluiting hierop vestigde spre ker de aandacht op de weinig waardeering, die in onderscheidene gemeenten het ambt van gemeente-ontvanger oogst? vooral se dert als regel do plaatselijke inkomstenbe lasting geind wordt door den rijksdienst. Aangaande de inkomsten der gemeenten, merkte spreker op, dat er een kentering ten goede schijnt te komen, daar do op brengst der rijksmiddelen over het eerste halfjaar van 1926 ongeveer -9 procent meer heeft bedragen dan die over de eerste zes maanden van 1925. Ook zal de regeering niet langer kunnen talmen met het toekennen van een rijks- toeslag aan gemeenten Dit zal meer hel pen dan de circulaire van den minister van Binnenlandsche Zaken, waarbij in overwe ging werd gegeven scherp toezicht uit te oefenen op het vaststellen der salarissen. In dit geval is dit stcenen voor brood ge ven. Spr. noemde het diep teleurstellend dat de minister de salavissen in het geding brengt. Een goede snlarieering van het personeel is noodzakelijk voor do goede oixlg in de gemeenten. Spr. hoopte, dat er nog een circulaire zou komen, waarbij de gewekte onrust in de ambtenaarskringen zal worden opgehe ven. Ook voor de verbetering van de rechts positie ligt voor den Bond werk, terwijl wij daarnevens ons oog gevestigd moeten houden op het op hoogcr peil van ontwik keling brengen van de gemeente-apibtena- ren. Een ontwerp-overecnkomst voor ziekte verzekering werd aan do vergadering aan geboden. Hierna w^-s aan de orde het prae-advies van bet hoofdbestuur naar aanleiding van de door den heer K. do Boer voorgestelde motie betreffende het eventueel verstrek ken van voorschotten uit het vaste kapi taal van het hulpfonds. Het prae-advies werd zonder h. s. aangenomen. Daarna lcwam o.m. in behandeling het voorstel betreffende wijziging der statu ten on aanvulling van het werkprogramma met: „met dien verstande echter dat de be moeiingen van den bond zich niet uitstrek ken over hen die tevens lid zijn eener vcr- eeniging, welke beoogt, zoo noodig anders dan door wettige middelen verandering te brengen in de bestaande staatsorde en wier belangen tengevolge van het lidmaat schap in gedrang komen." Do voorzitter deelde mede dat, hij na samenspraak met enkele leden, voorstelt alsnog een wijziging in do redactie aan te brengen. De redactie zou hierdooi' wor den: ,.met dien verstande echter dat de bemoeiingen van den bond zich niet uit strekken over hen wier belangen door on wettige handelingen tegen de staatsorde in bet gedrang komen." Het gewijzigde voorstel, van het Bestuur werd na eenige discussie tonslotte bij ac clamatie aangenomen. Aan de orde was vervolgens de bespre king van de voorgestelde ziekteverzeke ring, waarbij de heer Mr. Vlaenderen, di recteur der Amsterdamsche maatschappij van ongevallenverzekering, een uiteenzet ting gaf over de ziekteverzekering, in het algemeen en over het voorstel in het bij zender. Een amhtenaarskwesfie te Rotterdam. Een ongevraagd rapport aan B. e n W. Naar het „Hbld." verneemt heeft do heer C. J- do Vos, adjunct-chef van de afdeeling Technische Controle van de Gom. Electri- citeits Werken aan den wethouder voor de gemeentebedrijven, den heer F. M. Wibaut eeu brief gericht, waarin hij de leiding van den-directeur der G. E. W., di,\ W. Lulofs, cïitiseert. Dr. Lulofs zou ervan worden bcschul-, died dc levering van oleclrische werktuigen door een bepaalde fabriek te hevoordeelen Het Hbld. voegt hier aan toe: Wij publicecren dit bericht, dat ons van enkele zijdon als volkomen waar werd me degedeeld, onder alle voorbehoud. Wij won non informaties in bij den persoon in kwes tie, die mededeelde geen inlichtingen te kunnen verstrekken. De Tel. geeft de volgende lezing: Naar wii vernemen, heeft de directeur dor Gem. Eleclricileitswcrken, dr. Lulofs, kortelings een zijner ambtenaren, die reeds meer dan twintig dienstjaren heeft, ge schorst, op grond van hel feit, dat deze ge meend heeft op eigen gezag en verantwoor ding B. cn W. van Amsterdam te moeten inlichten omtrent toestanden, zoowel bij de P E GEM als bij de G.E.W. die volgens dozen ambtenaar in geen enkel opzicht te dulden zouden zijn. Genoemde ambtenaar, die behoort tot de technische controle dor G.E.W. heeft zijn beschuldigingen in don vorm van een lijvig rapport nan B. en W. ingediend. Hoewel liet onderzoek in deze zaak nog ir een beginstadium is, kunnen wij mede- doolon, dat wethouder Wibaut het door dr. Lulofs genomen schorsingsbesluit hooft in getrokken en aan den betrokkene voorloo- pig verlof heeft toegekend. De arbeid in de Rctferdamsche haven. Het hoofdbestuur van den Gentralen Bond van Transportarbeiders heeft aan Let bestuur van de Scheep va aTtvereeni- ging Zuid geschreven: „Onder de havenarbeiders, meer speci aal, die werkzaam zijn in de machinale bedrijven, heersebt groote ontevredenheid over het feit, dat de gebruikelijke arbeids tijd, verre wordt overschredgn, doordat al gemeen ook op Zaterdagmiddag en Zon dag wordt gewerkt. De manier, waarop uwe organisatie of uwe leden uil voering aan, dezen arbeid heb ben gegeven, door dezen op het laatste oogenblik zonder overleg op te dragen, hoeft de verbittering vergroot, omdat de arbeiders er, terecht, ren streven uwer zijds in zien lot eenzijdige verandering en dan nog wel verslechtering van do arbeids voorwaarden te geraken. Ook wij kunnen ons met dozen gang van zaken allerminst vereenigen. Indien dan ook door u mocht worden besloten op de zen weg voort te gaan, dan zouden wij ons genoodzaakt zien. den arbeiders te advi- soeron, den arbeid op Zaterdagmiddag en Zondag te weigeren. Ten eerste, omdat ar beid in* de haven op deze tijdstippen hooge uilzondering moeten blijven; len tweede, omdat overschrijding van den gebruikelij ken arbeidstijd niet kan worden aan vaard, ook niet fri den vorm van meer re gelmatig overwerk; len derde omdat door den arbeid op Zaterdagmiddag en Zondag het noodzakelijke verspillen van de ploe gen niet kan plaats vindon. Wij begrijpen volkomen, dat er bij de werkgevers een verlangen bestaat, aan bui (engewone drukte in de Bottevdamscbo haven hot hoofd te bieden; indien dat edi tor, gelijk nu, geschiedt met aantasting van de arbeidsvoorwaarden en bet negeer ei van de elementaire belangen der arbeiders, dan moet hef u niet verwonderen, dat do arbeiders weigeren er aan te voldoen. Op de gevolgen, die de onjuiste handel wijze van uw verceniging dan wel van uw leden, kan hebben, meenden wij uw aan dacht Ie'moeten vestigen. Zij kunnen zeer licht tot do ontketening van oen conflict voeren, waarvan hevigheid en gevolgen nauwelijks zijn te overzien. Het is op deze gronden, dat wij u eon herziening van uw standpunt meenen ie mogen aanbevelen. Wij verklaren ons be reid, de moeilijkheden nader met u onder do oogen to zien". SOCIALE SERiSNTEN Het conflict bij Heemaf. Stakingsoproep dor arbeiders De directie van Heemaf te Hengelo heeft de looneischen van de drie metaalbewer- keTsbonclen afgewezen. Gisteravond worden te Hengelo in een drietal lokaliteiten door do Alg. Ned., de R.-K. en do Ch. Metaalbewerkersbondcn vergaderingen met do leden gehouden, waarin bet antwoord van de directie van „Heemaf" op de gestelde looneisch werd medegedeeld. De aanwezigen werden opgewekt heden ochtend het werk niet te hervatten. Naar de leiders verwachten, zal aan dezen op roep gehoor worden gegeven. Conflict Azijnfabriek te Tie!. Ten gemeentehuize te Tiel heeft giste ren een conferentie plaats gehad tusscben vertegenwoordigers van beide partijen be trokken bij het conflict aan de azijnfa briek aldaar. De conferentie stond onder leiding van den rijksbemiddelaar den heer H. A. van IJsselsteijn. Uit de neutrale vakbeweging. Naar aanleiding van het feit dat do heer J. Dekker te Groningen, oud-voorzitter van het Algemeen Nederlandsch Vakver bond in een artikel in „De Strijd", orgaan van bot Nederlandsch Verbond van Vak- vereenigingen (N.V.V.) de loden van de neutrale vakvereenigingen heeft aange spoord die organisaties te verlaten en lid te worden van de sociaal-democratische vakvereenigingen, heeft het dagelijksch be stuur van het Algemeen Nederlandsch Vakverbond een motie aangenomen, waar in het met algemeene stemmen deze hou ding van den heer Dekker afkeurt en me dedeelt, dat het dagelijksch bestuur elk contact met den heer Dekker op grond van diens vijandige houding (en aanzien van de neutrale vakbeweging verbreekt. B. Lammers. Men schrijft aan de „Tijd": Volgens een mededeeling van het Cen traal Bestuur van de afdeelingcn van den „Ned. R.K. Volksbond", heeft de heer B. Lammers zijn voornemen te kennen ge geven, om tegen het einde dezes jaars, wanneer lvij den 70-jarigen leeftijd, hoopt te bereiken, zich als lid uit dat Bestuur terug te trekken. Met hem zal con der oudste pioniers uit de R.K. Werkliedenbeweging verdwijnen, die de eerste, en zeker niet de gemakke lijkste, jaren der Katholieke organisatie heeft medegemaakt en aan haren Bloei heeft gewerkt. In Maart 1890 werd hij als secretaris in het Centraal Bestuur gekozen, terwijl hem vanaf 1920 het, penningmeesterschap van den Bond werd opgedragen. Ook werd hij sinds 2 jaren met de leiding belast van het bijkantoor voor het bisdom Haarlem van de „Centrale Volksbank". Nog dient vermeld, dat de heer L. 1S90 mode-oprich ter en secretaris werd van de eerste Kath. vakorganisatie in ons Bisdom, n.I. van „De Kath. Pers". Van 1892 tot 1902v nam hij tevens het socretariaat waar van do Bondsafdeeling Amsterdam. Bij zijn aftreding in 1902 vi: 1 hem de Pauselijke onderscheiding „Pro Ecclesia et Pontifice" ten deel. Boven dien ontving hij in 1908, onder Minister Talma, do Oranje-Nassan orde. Met de heeren Pastoors z.g. en Jan Smit nam hij in 190G mede het initiatief tot stichting van de „Federatie der Dioce sane Bonden", en was daarvan vele jaren de secretaris, terwijl hij tevens de functie waarnam van administrateur van het Bondsorgaan „De Volksbanier". STftBSHIEUWS HET ZILVEREN PRIESTERFEEST VAN PASTOOR BEUKERS. De viering door de St. Jcsephs-Gczellen. Een zeer bijzondere feestavond. De St. Josephs-Gezellen, 't is meer dan eens gebleken, verstaan de kunst, om op zeer bijzondere wijze feest te vieren. Dat hebben we ook gisteravond weer ondervonden bij de herdenking van het zil veren priesterfeest van hun ZeerEerw. Praeses, pastoor Th. M. Beukers. De Gezellen met aan hun hoofd de on vermoeide vice-praeses, kapelaam Kemper man, hadden voor deze feestviering ge zocht naar een modus dm het zilveren feest van haar praeses te herdenken in be trekking tot zijn presidentschap der ver- ec-niging en zij zijn daarin volkomen ge- De groote zaal van het Gezellengebouw was voor deze feestviering onherkenbaar veranderd. Onder leiding van den heer Bronsgeest, was door de firma Vroom cn Drcesmann een keurige decoratie aange bracht, zoodat alle wanden thans achter een fraaie bedekking van stoffen en tapij ten waren verdwenen. Mede dan ook door de wijzo waarop do zaal ongetooverd was, heerschte er oen bijzondere stemming on der do aanwezigen, oen stemming, dio te recht deed vermoeden, dat er iets bijzon ders gebeuren ging. Toen te even acht nur do Zeorecrw. Hoer Pafdoor Beukers met familie en ka pelaans de zaal binnentrad, hieven de aan wezigen, voornamelijk bestaande uit go- noodigden en een aantal gezellen, een wel komstlied aan. Zijneerw. werd vervolgens naar zijn plaats geleid, alwaar op de tafel een keurig door den heer Bronsgeest ge borduurd' vergroot insigne, in groote zwar te lijst gevat, zich hovond. Na beëindiging van dit feestlied sprak do heer C. J. M. van Oerle, secretaris van den Raad van Bestuur, den Proloog, waarin hij een vrij uitvoerige levensschets van Adolf Kolping gaf en waaraan wij het volgende ontleenen. Adolf Kolping werd uit zeer godvruch tige ouders geboren 8 December 1813 te Kerpen in Duitschland, een plaatsje tus scben Keulen en Aken. Vader Kolping moest dcor zwaren arbeid in het levensonderhoud van zijn gezin voorzien. Er waren drie zonen, waarvan Adolf de jongste was, die door zijn minder sterk gestel ,geen zwaren arbeid behoefde te verrichten en daarom in de leer werd gedaan hij den .voortreffelijken leeraar Jacob Wilhelm Statz, die 54- jaar lang in Kerpen aan de opvoeding van niet minder dan drie geslachten arbeidde.' Benarde huiselijke omstandigheden noopten Adolf Kolping een vak te kiezen en hij ging hij een schoenmakerspatroon in de leer. Later zijn vak voldoende kennend, trok hij als ha ml werkgezel naar verschil lende plaatsen. Zijn vrije uren besteedde hij aan lezen en studeeren, en zijn zucht naar vorming dreef hem naar do stad. Uit den bitterèn zieleslrijd, dien hij daar ondervond kwam hij tot verandering van levensstaat, en de gedachte aan het pries terschap drong zich onweerstaanbaar aan hem op. Hierin werd hij geholpen door Theodor Wollerstein, kapelaan te Kerpen, die hem zoover bracht, dat hij spoedig het gymna-t sium Ie Keulen kon bezoeken. Hij bezocht de universiteiten te Munchen en Bonn en nam in 1844 zijn intrek in het Priester seminarium te Keulen. Als een schoone dag ging het seminarieleven hem voorhij en op 13 April 1845 werd Adolf priester gewijd. Hij kwam als kapelaan te Elberfeld. Door zijn langdurige ervaring en omgang mot de arbeidende klasse, was hij daar op zijn plaats Op 15 Maart 1849 werd Kolping benoemd tot domvicaris van Keulen en hier slichtte hij, na korten tijd te Elberfeld president van de Jong Gezellen Vereeniging te zijn geweest, een verceniging voor de gezellen en begonnen met zeven man, was het le dental spoedig tot over de tweehonderd aangegroeid. Kolping rustte echter niet en verbreidde den gezellengeest door woord en geschrift door heel Duitschland en hij stichtte afdee lingcn in tal van plaatsen. In 1S52 stichllo hij een vereeniging le Woonen, waarvan Z. D. ,H. de Veldbis- schop dr. Anton Gruscha praeses werd. Op 28 Mei 1862 ging hij op audiëntie hij Z. H. Paus Pius IX om Z. H. verslag van zijn stichting te doen. De H. Vader legde zijn zegenende hand mild op het troofd van Kolping nedor. Bij een tweede audiëntie werd Kolping vergezeld door Mgr. Dr. Anton Gruscha en den Praeses van Munchen. Kolping, de man, wien nooit 't woord ontbrak, knielde daar sprakeloos, als een kind hartelijk uitweenend en zijn aangezicht in de plooien van het gewaad des H. Vaders verbergend, voor het hoogste kerkelijk gezag op aarde. Hoezeer Z.H. Kolpings werk waardeerde, moge blijken uit het geschenk, bestaande uit een kasuifel, hetwelk de Paus uit zijn privaat-kapel aan Kolping gaf. Do onafgebroken zorgen en het altijd zwoegen, met vaak koortsachtige inspan ning begon op don ongeveer 50-jarigen Kolping reeds zijn nadeeligen invloed te doen gelden. Een rustkuur bracht slechts voor korten tijd herstel. Docli een schoon werk stond hem nog te wachten, de inwijding van liet nieuwe Gezellen-liospilicum te Keulen. Bij deze grooto feeslelijkheid hield Vader Kol ping met uiterste inspanning zijner krach ten een schoone rede. diep en smartelijk gevoelend, dat deze zijn laatste zou zijn. Nadien namen Kolpings krachten of en den 4en December 1805 gaf hij zijn schoone ziel aan zijn Schepper weer. Deze schoone levensschets van den groo- ten Kolping was met stille aandacht aan boord en na het hartelijk applaus werd aan gevangen met. de Kofping-Cantaic. Door ue tooneelcluh Adolf Kolping wer den hierbij oorspronkelijke levendo beel dengroepen betreffende het leven en wer ken van de Eerbiedw. Gezellen onder Adolf Kolping len tooneele gebracht, terwijl door de liedertafel „Sebastian Schaffer" de na dere verklaring werd gegeven in een, voor dit zilveren priesterfeest, geschreven en muzikaal geillustreerde tekst. De heer H. W. Spendel was de m?n, die den durf toonde te bezitten om deze can tate niet alleen le dichten, maar ook op muziek te zetten. De indeeling van de cantate is zoodanig gecomponeerd, dat een nauw verhand met de groepen een tekst brengt, die op elk groep toepasselijk is in een koor, soli of wel duel en kwartet, alles in zeer eenvou'- digen vorm gegoten. De koren zijn afwisselend drie- en vierstemmig. Zij hebben in maat en nuan ceering de bedoeling het historisch ka rakter van den tekst te doen uitkomen en den feestelijken opzet van het geheel sterk te doen spreken. Vanzelf sprekend, zouden we haast zeg- gen is, dat aan dit werk geen streng hooge eischen gesteld moeten worden, daar hc-t oog van den schrijver slechts gericht was op hot meest bereikbare met het koor, dat te zijner beschikking stond uit de gezellen. Voor de soli cn kwartetten werd hulp van buiten gevraagd en gaarne geboden. Ook bij de samenstelling van de groepen stond den ontwerper voor den geest dat gene uit le beelden, wat als de meest be langrijke momenten uit Kolpings leven tot oog en hart zou spreken. r Do samensteller heeft hij den tekst en het ontwerpen der groepen geput uit-de Duitsche levensbeschrijving van Adolf Kolping en den tekst zoodanig ingericht, dat vooral de hulöo aan het priesterschap kenmerkend is, zulks in verband, met het zilveren priesterfeest van den Zeereerw. Praeses pastoor Beukers. De directeur van de liedertafel der St. Josepli-Gezellen, de heer Mizée, studeerde de koren in en vervulde bij de uitvoering de pianobegeleiding, terwijl de heer Abr. Marlijn het orgel bespeelde. De lenorsoli werden gezonden door den heer Soupart, de baritonsoli door den heer Castclijn, terwijl de kwartetten wer den vertolkt door het Solanus~kwartet. De groepen, in zwart met goud afgezette lijst opgesteld, als schilderij dus, werden gesteld door den heer Spendel en den heer Bayer, terwijl de inrichting van het tooneel door eerstgenoemde werd ontwor pen. De goede zorg en niet genoeg te prijzen werklust van verschillende gezellen, maak ten het mogelijk de vele werkzaamheden vlot te doen verloopen. Het kapwerk, dat bijzonder veel werd vereischt, was in goe de handen hij den heer Kouwenberg en de costumes waren uit het magazijn „Erato." De volgende groepen werden voorgesteld: le groep: „Helping's Vaderhuis" 1827. 2o groep: „KoJping's Reis op het Am bacht" (1831). 3e groep: „Kolping's Roeping tot het H. Priesterschap" (1836). 4e groep: „Kolpings Priesterwijding" (1845). 5e groep: „Kolping's Eerste Plechtige Heiligo Mis" (J845). De vingerwassching. de groep„Kolping als Vice-Praeses te Elberfeld" (184C). 7e groep: „Kolping in Keulen, als Stichter der Kath. Gezellen-Vereeniging" (1849—1865). 8e groep: „Kolping in Rome". A. „Zijn eerste audiëntie bij Z. H. Paus Pius IX". (28 Mei 1862). B. „Kolping's tweede audiëntie bij Z. H. den Paus". (5 Juni 1862). 9e groep: „Kolping's laatste toespraak Zijn geestelijk testament" (1865). 10e groep: Apotheose. Het monument van Adolf Kolping te Keulen. Huldiging der voornaamste landen, behoorende tot het „Generaal-Verband". Duitschland, Ne derland, Zwitserland, Amerika, Italië, Oostenrijk-HoDgarije. Op den voorgrond het devies der Gezellen-Vereeniging: Godsdienstigheid, Eensgezindheid, Arbeid zaamheid, Vroolïjkheid. rt Behoeft ongetwijfeld geen betoog, dat deze uitbeelding indruk niaakte. :t Was iets geheel nieuws, iets geheel bijzonders en met de kennis, die deze looneelisten bezitten, waren we niet hang, of we zou den werkelijk ook iets goeds te zien krij gen. Moge zulks de volgende avonden even eens zoo het geval zijn. Dankwoord. Aan het slot van den avond sprak pas toor Beukers een welgemeend woord van dank voor den hijzonderen feestavond, hem bereid. Spr. stond er eenigszins van ver steld en gevoelde zich zoo ongeveer in de zelfde plaats, als toen Adolf Kolping bij dc audiëntie bij Z. H. den Paus zijn ge zicht in diens kleederen verborg. Spr. dankte de Josephs gezellen recht hartelijk. Zij hebben een componist welen te vinden, die het leven van Adolf Kolping hooft weten te schoppen en te illustree- ren door heerlijke muziek en dat wetd uit geheeld op een wijze die niet nader te om schrijven valt. Zijn eerw. hoopte voorts, dat men dit alles gedaan hoeft om hem te eeren, die aan het hoofd der vereeniging staat. Die vereering is er, omdat er zoo'n bijzon dere hand bestaat tusschen geestelijkheid en leden, waarbij de geestelijke hun vader is, veel meer bijna dan tegenwoordig in vele huisgezinnen zelf. Spr. hoopt, dat allen trouwe leden blij ven, dat zij naar Vaders' Kolping woord zullen luisteren, dat zij zmllen blijven trouwe aanhankelijke zonen van het gees telijk gezag en dat zij gezamenlijk leven zullen in arbeidzaamheid in hartelijke liefde onderling en vooral in echte gods- GEMEENTELIJKE AANKONDIGINGEN Hinderwet. B. en W. van Leiden, brengen ter alge- meene kennis, dat door hen vergunning ia verleend aan de N.V. Scheepsbouw en Re. paratiewerf „De Hoop", voorheen Gebrs Boot, en rechtverkrijgenden tot het uitbrei den van de scheepswerf op het perceel la- ge Rijndijk No. 103, kadastraal bekend gemeente Leiden, Sectie N. Nis 220 en 288. Drankwet. B. en W. van Leiden, brengen ter open- bare kennis, dat de wed. A. van der Lin den, geboren Beets, wonende te Leiden, een verzoek heeft ingediend ter bekoming van verlof voor den verkoop van alcoholvrijen drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in het perceel Oude Singel No. 12. LEIDEN. Donderdag. R. K. Bouwvakarbeids, Bonds- gebouw, 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagdicnst dor apotheken wordt van Maandag 16 lot en met Zondag 22 Augustus, a. s. waargenomen door de apotheken van de H.H.: D. J. van Driesum, Mare 76, telefoon 496 en G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, telefoon 502. dienstigheid, dan zullen zij in den geest van Vader Kolping handelen. Spr. dankt vootIs voor het mooie cadeau dat reeds tijdens de receptie bij do geschen ken was en sluit met hel: „God zegen e liet eerzame handwerk!" tn het R. EC. Wees-en Oudeiiedenhuis,. Het was gisteren. Woensdag, een blijde feestdag voor de Eerw. Zusters, kindcron en ouderen van het R. IC. Wees-en Oude iiedenhuis op de St. Jacobsgracnt. Den ju- bileerenden Pastoor van „St. Petrus" werd op eenvoudige en hartelijke wijze hulde ge bracht en dank voor al het goede, door Z.Eerw. gedaan aan dit belangrijke «onder deel der parochie. Eerst een plechtige H. Mis in de smaakvol versierde kapel, om 0.( L. Heer te prijzen en te danken en nieu wen zegen af te bidden; daarna een feeste lijk ontbijt. Wat stonden dc kinderen, en vooral de kleintjes, te trappelen van"on geduld, om toch hun blijheid tc kunnen uitzingen tegenover „Meneer Pastoor", aan wien zij straks hun bloemen en wenschen zouden aanbieden! Tn de groote meisjeszaal had de huldi ging plaats. Terwijl de ZeerEerw. Jubila ris, vergezeld van zijne familie en-de Ecnv, Heeren Kapelaans binnenschreed, werd uit volle borst een welkomstgroet gezongen, waarna een alleraardigste wensch volgde, voorgedragen door 2 kleine kleuters. Toen kwam een der grootere meisjes, de jonge juffrouw Johanna Jaspers, naar voren, <vj in een schoenen wensch de gevoelens n vertolken van alle bewoners en bewoon sters van Ket Weeshuis. Een bloemenmand weïxl aangeboden door 3 flinke jongens van de kleinste zaal, waarbij men onwille keurig dacht aan een gezelschap van „Klein maar dapper", een en ander tot groote vreugde van allo aanwezigen. Ten slotte sprak de ZeerEerw. Pastoor een woord van hartelijken dank en vaderlijke vermaning en reikte allen een schoone her innering aan het heerlijke feest uit, waar een blij „Lang zal op ze Pastoor leven" do feestviering besloot. De kinderen cn allo bewoners van het huis werden in den loop van den dag op een tractatie onthaald. Montage Vcrvershrug. Zooals gisteren in het kort werd gemeld is gistermorgen omstreeks 4 uur een aan vang gemaakt met dc montage van den ijzeren bovenbouw van de vernieuwde Verversbrug over de Oude HeerengracM alhier, welk werk, voor wat de vervaar diging en de montage dezer brug betreft, wordt uitgevoerd door dc N.V. Holland- sche Constructiewerkplaatsen, alhier. Ten behoeve der montage werd gebruik gemaakt van een tweetal drijvende stoom- bokken van resp. 20 en 15 ton lijjschver- mogen. De brug belooft een sieraad te worden voor de omgeving en bij de voltooiing zal het geheel een aanwinst voor de gemeente' mogen worden genoemd. Hiermede zal te vens een euvel zijn verholpen, doord.nt schepen, bestemd vor de Stedelijke Licht-' fabrieken, thans over voldoende doorvaart! wijdte zullen kunnen beschikken. I)c vrije doorvaartruimte tusschen de beide landhoofden bedraagt 10.25 M. De brug zal worden voorzien van een 'electrische bewegingsinrichting. Teneinde eenig idéé te geven van de af metingen en gewichten der verschillende deelen moge het volgende dienen: De haraeistjjlen hebben een hoogte van circa 10 meter en een gewicht per stuk van 5.5 ton; de balans heeft een totale leng te van 18 meter, breedte van 7,50 meter en een gewicht zonder ballast van 21 ton; hc-t val is lang 11 meter met een vrij rij- dek van 5 meter en ter weerszijden een trottoir van 1 Meter, met een gewicht, in clusief houten dek, van 28 ton. De brug zal worden bediend door éen man en moet in 25 seconden geheel zijn geopend. In haar type zal de brug de grootste zijn van de tot lieden geplaatste bruggen in de gemeente Leiden. De montage mocht zich in de omgeving in een groote belangstelling verheugen. Naar wij vernemen, is de heer W. van Wijk, die de laatste jaren een belangrijk aandeel heeft genomen in de voorberei ding van de historische optochten enz. vanwege de 3-Octobervereeniging, sedert eenigen tijd aan een vrij ernstige kwaal i'J' dende en wordt hij in liet Diaconessenhuis verpleegd. De'16-jarige koopman J. v. 't Z. >vas gistermiddag op het dak van zijn pakhuis

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 2