WOENSDAG 18 AUGUSTUS 1926 17e Jaargang. No. 5331 3)e Céicbdie Gou/tomt ge ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week 12.50 per kwartaal, ffj onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaaL franco per post I 2.95 per kwartaaL get Geïllustreerd Zondageblad ie voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 et per kwartaal, bq voor- uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 et* met Geïllustreerd 'ilad 9 et Dit blad verschijnt^ elkon dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Oowone advorlanlISn 30 coot per reg.l Voor Ingcxondeo Uedednalingen wordt het z dubbele van het tarief Berekend. z Kleine adverleiHISn, ran ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, hnnr en ver haar, koop en verkoop f0.50. Ill NUMMER BESTAAT UIT TWEE CLADEN- BUITENLAND Mexico. DE KERKVERVOLGING. De revolutiepoging. Nadere bijzonderheden. Omtrent de mislukte revolutiepoging van den vroegeren Mexicaanscken minis- van oorlog lezen we nog in de Times, dat Maandagmorgen te Dulzura, in do Imperial Vallei, in Galifornië, de stedelijke politie, geassisteerd door militairen van 'den Staat een 150-tal manschappen in hechtenis nam. Generaal Estrada was reeds den vorigen avond mot zijn staf ge- Tangen genomen. Een der leiders van de samenzwering moet zich nog op vrije voe ten bevinden. Beslag werd gelegd op een pantserwagen, twee vrachtwagens met 400 geweren, twee machinegeweren en 50.000 kogels, voorts een hoeveelheid klein schiet kig on een aantal transportwagens. Do cumenten toonen aan, dat de samenzweer ders zich Zondagmorgen te Dulzura had den to vereenigen. Het departement van Justitie zal de gevangenen voor de recht bank dagen op grond dat zij hebben ge leid of hebben deelgenomen aan een ge wapende expeditie tegen de regeering van bevriende natie en daardoor do neu- traliteitswetten hadden overtreden. Uit Mexico-city wordt nog aan hetzelf de blad gemeld, dat in de voorsteden Zon dag eenige ongeregeldheden voorkwamen, gevolg vermoedelijk van de arrestatie van 21 personen, beschuldigd van samenzwe ring tegen de regeering. Onder do gearres teerden zijn verschillende notabelen van San Angelo. De Mexicaansche politie deelt mee, dat in den staat Mexico een vijftigtal perso nen zijn gearresteerd, beschuldigd dat zij gewikkeld waren in oen militaire samen zwering, welke uitlekte en. die op 15 'Augustus een opstand had moeten ver wekken van grooten omvang. Niet-officieel Wordt gemeld, dat Estrada aan die bewe ging had moeten deelnemen. Volgens do politie hadden opstanden moeten uitbre ken in de Staten Pueblo, Morelos, Michi gan, Chihuahua en het federale district Mexico. De kerkelijke autoriteiten wijzen de ver onderstelling, welke hier en daar geuit is, zij van het plan wisten, mef veront waardiging van de hand. Ze wijzen er op, 'dat de kerk slechts haar inyloed zal doen gelden, bij pogingen'om een vredelievende oplossing van het conflict tusschen kerk en staat tot stand te brengen. Volkenbond De Raadszetelkwestie. De commissie einde Augustus b ij e e n. In Volkenhondskringen wordt het waar schijnlijk geacht, dat ter voldoening aan het verzoek vas Spanje door Motta in overleg met den voorzitter van den Vol kenbondsraad, Guani, tegen 30 Augustus do commissie, die de reorganisatie van den Raad bestudeert, hijeen zal worden ge roepen, ter behandeling van de kwestie der permanente zetels en de tweede lezing .van het rapport over het voorstel van lord Cecil in zake de uitbreiding van het aan tal niet-permanente zetels tot negen'. Een overzicht. De officieele Brilsche draadlooze geeft nog eens het volgende overzicht van den stand der Raadszetel-kwestie: Duitschlands verzoek om toelating tot den Volkenbond werd, zooals bekend, voor liet eerst op de Maart-zitting besproken, toen er een deadlock ontstond in verhand met de eischen van Spanje, Brazilië en Polen om tegelijk met Duitsckland oen .vasten zetel in den Volkenbondsraad te verkrijgen. Dientengevolge werd de gehee ls kwestie der samenstelling van den Raad naar een speciale commissie verwe zen. Het voorloopig rapport van deze 'qommissie, dat in eerste lezing eenstem mig werd goedgekeurd en latei aan den Raad werd aangeboden, aanvaardde het z.g. Cccil-plan, strekkende tot benoeming .van negen niet-permanente leden, waar- Jan er jaarlijks drie zouden aftreden en niet herkiesbaar zouden zijn voor een yerdere periode van drie jaar, terwijl de .{Assemblée met een meerderheid van twee 'derden niet meer dan drie mogendheden yoor een verdere periode verkiesbaar zou stellen. Er zouden dan drie semi-per- Imanente zetels zijn, door de Assemhlée gekozen. Spanje verklaarde zich met dit plan ac- 'poord op voorwaarde, dat zijn eisch op ten permanenten zetel niet in gevaar zou jrorden gebracht. De kwestie Yan de per manente zetels moest daarop op de vol gende zitting van de studiecommissie Vorden behandeld, doch die zitting werd *iet gehouden, omdat men van meeniug was, dat er toch opnieuw alleen verschil van meening aangaande do hoofdzaak aan den dag zou treden. Het recht om de commissie bijeen te roepen werd evenwel toegekend aan de voorzitters van den Raad en van do commissie zelf. De commissie is thans bijeengeroepen togen het eind dezer maand, zoodat haar volledig rapport op do Septemberzitting van den Raad ter beschikking zal zijn. Hoewel er op de vorige zitting der com missie geen beslissing is aangenomen aangaande do kwestie der permanente ze tels, is de commissie naar men gelooft tegen de instelling van verdere vaste ze tels gekant, behalve natuurlijk die voor Duitsckland. De toestand is thans zoo, dat Brazilië zich uit den Bond heeft teruggetrokken, terwijl Spanje heeft te kennen gegeven, zich niet te zullen onderwerpen aan een herkiezing als tijdelijk lid van den Raad. Men hoopt voorts, dat Polen tevreden zal kunnen worden gesteld met een tijdelijken of semi-permanenten zetel. Het Britsche standpunt op de komende commissie-zitting zal worden uiteengezet door lord Cecil en is nog steeds, dat Duitschlands opneming in den Volken bond met een vasten zetel in den Raad, den voorrang moet hebben boven alle an dere kwesties. Engeland is van meeniug, dat het beste en eenige middel om een spoedige en goede regeling van de kwestie le verzekeren is, de aanvaarding van het plan-Cecil. Indien Duitschland tot den Bond is toegetreden, zullen de invloed en het gezag van den Bond in de wereld aan zienlijk vergroot worden en men hoopt, dat Spanje om deze reden bij voortduring zal willen blijven medewerken om de pro blemen van de wereld en die van Euro pa's herstel op te lossen. België Het Nederiandsch wittebrood in België. Een invoerverbod aanstaande? De Antwerpsche Tedacteur van de „Msbd." meldt: De vraag naar het Nederlandscho witte brood in België neemt met den dag toe gisteren werden alleen te Putte 10.000 brooden overgebracht, zoodat aau weerszij den der grens een groote bedrijvigheid heersckt. Aan den Nederlandscken kant zijn het de bakkers der grensdorpen en ste den, die maar niet genoeg kunnen aanvoe ren om de liefhebbers te gerieven, terwijl op Belgisch gebied voortdurend een groot aantal klanten en opkoopers komt opzeilen Vooral ook de opkoopers. "Want er heeft zich in deze omstandigheden al weer een nieuw beroep gevormd n.l. opkooper en speculant in Nederiandsch wittebrood. Het schijnt, dat deze goede zaken ma ken! Zij komen per auto uit Antwerpen en zelfs veel verder om groote hoeveelheden brood aan de Nederlandsche grens maci:- tig le worden en het daarna tegen woeker winsten te verkoopen. In Antwerpen vertelt men reeds dat daar een Nederiandsch wittebroodje aan 8 frank genoteerd staat en dat is soms nog maar een baksel van 600 gram, waaruit te con cludeer en valt, dat de kooper tweemaal geknepen wordt, eerstens door don betrok ken bakker, tweedens door den verkooper Wij begrijpen overigens niet goed wat al die Belgen naar het Nederlandsche wit tebrood drijft. Ons grijs, nationaal brood, dat wij nu sinds een paar weken moeten eten om den frank te versterken, is best, gezond en aanzienlijk goedkooper dan het Nederlandsche wittebrood. Direct van don Nederlandschen bakker betrokken kost een Nederiandsch brood, dat rond de 800 gram weegt, drie frank, terwijl men voor een Belgisch grijs brood, wegende 1 kilogram, slechts 2.85 frank betaalt. Daarbij komt dan nog de reis naar de grens, het tijd verlies en het „bockske" of het „trippel - tje" dat de meeste brood-gangers natuur lijk op den langen en warmen weg naar binnen slaan. Neen, waarlijk, wij begrijpen al die ge wone menschjes niet goed. Het zijn veelal dezelfden, die steen en been klaagden, toen het krood bier in België 3.40 frank kostte en die nu met alle pleizier een verren tocht ondernemen om voor dezelfdo hoeveelheid brood minstens 4 frank te betalen. Wat brengt al die lieden op den hol? Is het een soort mode-zucht, een nalooperij gelijb.de eenden doen, of te wel en dit is maar dan waarschijnlijk staan wij bier niet voor een uiting van den geest var verzet, welke bij het Belgische volk zoo sterk ontwikkeld is? Een B.T.A.-telegram uit Brussel meldt, dat de commissie voor dn in- en uitvoervergunningen besloten heef', aan den betrokken minister voor te stellen, een decreet uit te vaardigen, waarbij de In voer in België van wittebrood uit Neder land wordt verboden. Frankrijk. Een processie gehinderd. Te Lomme bij Rijssel had de socialisti sche burgemeester allo processies en samen scholingen verboden. Het was met Maria Hemelvaart voor het eerst dat deze veror dening van kracht was en daar voor op stootjes gevreesd werd, waren er een 300- tal politie-agenten in de kleine gemeente opgecommandeerd. Om 11 uur verscheen do pastoor van Mont-a-Camp, een der drie dorpen waar uit de gemeente Lomme bestaat, voor het portaal zijner kerk. De commissaris van politie herinnerde hem aan het burger- meesterlijke verbod, een processie te hou den. De pastoor protesteerde. De politie drong op en duwde de uit de kerk komende geloovigen terug. Er ontstond een groot gedrang. Politie te paard vormde nu een balven cirkel voor den uitgang der kerk om het uittrekken der processio te belet ten Terzelfder tijd evenwel verliet deze samengesteld in hoofdzaak uit jonge meis jes van de congregatie van MaTia de sa cristie. De pastoor zette zich aan het hoofd Maar opnieuw ontstond, toen uit kleinere straten een aantal mannen er zich bij wil den aansluiten en de politie tegen do op stuwende menigte en de processie optrad, een hevig gedrang. De processie werd te ruggeworpen. Tijdens het relletje word het processiekruis door midden gebroken en de superpli van een geestelijke verscheurd Engeland. Het koienconflict. Hot besluit der mijnwerkers- gedelogeerden. Gistermiddag is op de conferentie van mijnwerkersgedelegeerden te Londen bo- sloten, dat de executieve onderhandelin gen zal openen met de mijneigenaars en met de regeering, ten einde te komen tot een oplossing van het koienconflict op oen nationale basis. De executieve van de mijnwerkers fede ratie komt hedenmorgen opnieuw bijeen om een besluit te nemen inzake de stap pen, welke thans gedaan moeten worden. Verscheidene kabinetsleden zijn naar Londen teruggekeerd. Baldwin komt waar schijnlijk heden te Londen aan. Het Lager huis komt tegen het einde dezer maand bij een, om den nood ""V? tand te verlengen, ook als het conflict reeds is opgelost. Hongarije. Sensatie in hot valsche-muntersproces. Raba herroept zijn verkeringen. Bij de behandeling in hooger beroep van het Hongaarsche valsche-muntorsproces, heeft gisteren de lang verwachte sensatie plaats gevonden. De kroongetuige, de secretaris van prins Windischgratz, Raba, heeft namelijk zijn in eerste instantie afgelegde verklaringen herroepen waarbij hij den premier Belü- lcn, den voormali gen premier Tclecki, den legerbisschop Zadravetsj en den directeur- generaal der Postspaarbank, Baross, ern stig had belasterd waardoor men do valscho muntersaffaire in verband had gebracht met een door den staat op touw gezette actie. Raba nu verklaarde dat hij de meeste dingen, waarover hij in do eerste instan tie verklaringen had afgelegd, slechts langs indirecten weg had gehoord en dat hij, daarop steunende, in goed vertrouwen destijds zijn medcdeelingen had gedaan. „Ik stond slechts", zoo zeide Raba, „met mijn advocaat Telek in verbinding en hij heeft mij do door mij .afgelegde verklarin gen gesuggereerd." De president der Koninklijke Tafef wees Raba er op, dat hij inzonderheid Za dravetsj er van had beschuldigd, aan het sorteeren der valscho fransbiljelten le hebben deelgenomen. De president ver-, klaarde in verband hiermede: „Bisschop Zadravetsj heeft onder eodé verklaard, dal hij aan de sorteering der biljetten niet heeft deelgenomen en dat liij in het geheel niet heeft geweten, wat do kist, die te zijnen huize was gedeponeerd, bevatte. Ik geloof niet, dat con bisschop zich aan meineed zal schuldig maken." Hierop antwoordde Raba: „Wat u zegt is juist. Alles wat ik ver klaard heb, heb ik van andoren vernomen. Ik trek hierbij mijn verklaringen, die men groolcndeels verkeerd heeft begrepen, plechtig in." Bij de behandeling in eerste instantie werd Raba door den* democrntïschen advo caat Telek verdedigd. Bij de behandeling voor de Koninklijke Tafel wordt hij ter zijde gestaan door den rechls-redicalen ad vocaat Schwelz. een broeder vrm r<m der andere beklaagden. Griekenland. Jccgo-Slavië en Grieken a nl. Een nieuw vriendschaps verdrag. Te Athene is een nieuw vriendschaps verdrag tusschen Joego-Slaviö cn Grieken land onderteekend. Over dit verdrag is reeds sedert twee jaar onderhandeld, welke onderhandelingen herhaaldelijk moesten worden pndorbroken, daar de tus schen beide staten bestaande mcenings- verschillen onoverbrugbaar schenen te- zijn. Er zijn vier conventies ondcrteckend, waarbij alle strijdpunten tusschen de beide staten geregeld worden, o.m. de kwestie. van do spoorlijn Guevgueli-Saloniki en die van het vrijhavengebied te Saloniki. Turkije. Moestafa Khemal sultan? Enkelo bladen brengen onder voorbe houd oen bericht uit Constantinopel vol gens hetwelk Mustafa Khemal do presi dent der republiek Turkije het plan heeft, zich tot sultan te laten proclamoeren. Volgens deze berichten zou een gezant schap met een bijzondere missie naar Frankrijk vertrekken, om vast te stellen, welke houding Frankrijk ten opzichto van dezo wijziging der Turksche regeering zal aannemen. Perzië. De troebelen in Perzië. Uit Teheran wordt gemeld, dat een prins van de dynastie des Kadjars, own van Ahmed Ehah Kadjar, den onlangs ont troonden sultan, in Perzisch Koerdistan actie voort en aanhangers wint. Zijn plan zou zijn tegen Sinna op te rukken. Genoemde kroonpretendent moet Perzië binnengekomen zijn over Turkije of Irak. De thans regeerende shah, die dezer dagen een bezoek bracht aan Khorassan, waar pas een opstand onderdrukt was, zou in allerijl naar Teheran zijn terugge keerd. China. De burgeroorlog. Het Kwomintöjuun op den aftocht. Hot hoofdkwartier van Tsjang Tso lin meldt, dat de verbonden troepen Hwailai hebben bezet. Do bezetting van Nankow wordt bevestigd. Do geallieerden rukken aan alle fronten op, terwijl de nationale troepen (Kwomintsjuun) zich terugtrekken naar Kalgan, waarbij zij den weg naar het N. W. vrijlaten. Ook Kalgan ontruimd. Volgens een onderschepten brief zijn do troepen van het Kwomintsjuun in vol slagen aftocht on hebben zij Kalgan on Soeaiyoean ontruimd. De troepen van ge noemd legér loggen verschansingen aan langs de oevers van de Gele Rivier ten einde den geallieerden troepen te beletten hun den terugtocht af te snijden. Do be zetting van Hwailai wordt bevestigd. Japan. Eon RussischJapansch incident. Krachtig protest van Tokio. Do Japansclie regeering heeft besloten krachtig te Moskou to protesteeren tegen de inbeslagneming door Sovjet-autoriteiten van twoo Japanscho visschersschepen, welke zich binnen do tweemijls-zone zou- don hebben begevon. De beide schepen werden door de Sovjet-autoriteiten ver beurd verklaard, terwijl de kapiteins be boet en gevangen genomen werden. Tokio eischt de teruggave van de schepen, van do betaalde boete en schadevergoeding voor de onrecktmatigo gevangenneming van dc twee kapiteins. Verder dringt Jo- pan er bij de Sovjet-regeering op aan, al- los in het werk te stellen, ten eindo herha ling van dergelijke incidenten te voorko men, daar de overeenkomst van 1921 van oen driemijls-zone spreekt. Do Japansche regeering zou het "plan hebben strenge maatregelen te nomen als Rusland niet aan baar eisch on wenscht te voldoen. BIftN£NLAND Koninklijke besluiten. Rij Kon. besluit van 10 Augustus is aan jhr. H. Beelacrts van Blokland, op zijn verzoek, met ingang van 1 September, eer vol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Stad- en Ambt-Vollcnhovo. Da rijksmiddelen. Verhooging der opbrengst. Do rijksmiddelen brachten over do afgo- loopcn maand f 1.073 milliocn meer op dan over Juli 15)2."over de oersto zeven maan den van dit jaar f 21.700 milliocn meer dan over dio periode van het vorig jaar. De rijwielbelasting over Juli 1926. Opbrengst f 152.586. Do Rijwielbelasting heeft over do maand Juli van dit jaar f 152.586 opgebracht te gen f 160.642 in Juli 1925. f 1.500.000 voor het Koloniaal Instituut. Een legaat van wijlen d r. H. F. R. Hub recht. Naar de Tel. verneemt heeft dr. H. F. R. Hubrccht aan bet Koloniaal Instituut te Amsterdam gelegateerd een bedrag van ongeveer f 1.500.000. Reeds bij zijn leven sc!k dc heer Hu- brecht aan het Instituut, dal zijn groote sympathie had, tweemaal een som van een half millioen en eens een bedrag van i e® HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De kerkvervolging In Mexico. Nadere medcdeelingen omtrent do verijdelde revo lutie-poging. Het valsche muntersproces te Boedapest Rnba herroept zijn vorige verklaringon. Een Russisch-Japansch incident. BINNENLAND. De gemeentcbegrooting van Amsterdam voor 1927 Is 6 millioen ongunstiger dan die voor 1926 (2do blad). Het Burgerlijk Armbestuur te Vaal» nam collectief ontslag, In verband mot den noodtoestand der gemoente (2de blad). Opbrengst van rijksmiddelen en rijwiel belasting over Juli (lsto blad). De naJaars-Jaarbeurs zal dit jaar ook twee avonden geopend zijn (lsto blad). Een legaat van f 1.500.000 aan het Kol. Instituut te Amsterdam (lo blad). Een geval van ergerlijko kinderverwaar- loozing te 's-Gravenhage (Gem. Berichten, 2do blad). Ingesteld Is een examen ter verkrijging van de acte van bekwaamheid voor onder wijs In handelsterminologie en handelscor respondentie in vreemde talen (Onderwijs, le blad). ton, welko geldon bestemd waren voor den verdoren afbouw en voor do completeering. Nederlandsche Jaarbeurs. Ook doB avonds geopend. Do Raad van Beheer dor Nederlandsche Jaarbours heeft, op aandringen uit handel drijvende kringen en na gehouden overleg met do Oommissies van Advies uit de Tn dustrie, besloten bij wijzo van proef tij- dons do aanstaande Najaarsbours (6 t/m 16 September 1926) op twee dagen dor cer- Bto week do beurs ook godurondo de avond uren open te houden. Do beurs zal echter een streng zakelijk karakter blijven dra gen. Roods geruimen lijd geleden werd bij het Jaarboursbestuur aandrang uitgeoefend om do beurs niet des avonds te 5 uro Lo sluiten, doch haar ook gedurende den avond open le houden op grond, da! daar door een belangrijke categorie van zaken- mensehen, dit» bij do bestaande regeling nog niet nf in niet voldoende en bevredi gende wijzo van hec intermediair van het Jaarboursinstituut gebruik kan ma kon, :n de gelegenheid gestel 1 worden do Jaar beurs to bezoeken. Tevens werd eenc rr' p-f- ncming met hot open steden gedurende de avonduren aanbevolen als een slap in 'le richting van beperking van den Jaarbourg- tormijn tot één week. Na ovorlog met do Commissies van Ad vies uit de vakgroepen, welke commissies alle tot do proefneming adviseerden, heofb hot Jaarboursbestuur hot besluit genomen bij wijzo van proef do Jaarbeurs op den corston Dinsdag (7 Sept.) cn den eersten Woensdag (8 Sept.) open to houden tot des avonds 0 uur. Geschil op de Utrechtsche Groenten- en Fruitveiling. Do koopers door de politie verwijderd. Gistermiddag is er tusschen de koopers op do groenten- cn vruchten veil ing to Utrecht, cn het bestuur dier veiling een geschil uitgobroken. Eén dor koopers meende bij het. veilen onrechtvaardig behandeld to zijn. Do an- dero aanwezige koopors namen het voor hem op, en, aangezion do directeur niet be reid was, staande de veiling, het geschil op to lossen, besloten do kooplieden niet te koopen. Door inmiddels ingeroepen politiehiilp, werden do koopers daarop van do veiling verwijderd. Allo fruit en groenten zijn nu, naar ons wordt modegedceld, naar Amsterdam ver zonden, om daar geveild te worden. Na den Watersnood. Het comité tot verkrijging van rogee- ringsbemoeienis inzako dijkverbelering ort voorkoming van OYerslroomingsramponi vergaderde Maandag to Nijmegen. Vele burgemeesters uit Gelderland, ook hot Tweede Kamerlid G. Bulten waren aanwo- zig. Besloten werd een gedocumenteerd adres met duizenden handtekeningen aan. de regeering om dirccten steun te zenden, benevens een groolc algeim-cne watersnood vergadering te beleggen Bij hot comité zijn nu aangesloten de gemeenten of dor pen: TToiifen. Beek, Ubbergen, Dreumel, Millik r Over U dl en Bal tor. Wychon. Beuningen, Wcust, Hen men, Malden. DiTgh.tren, li-men, Leur, Mook,

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1