Tweede Blad. INGEZONDEN HDEELING Zaterdag 14 Augustus 1926 Ie Leidsche Processie oaar Kevelaer. Dg Leidsche Processie naar Kevelaer liccft deze week hare 201sten bedetocht naar Maria's Genadeoord gehouden. Iii den vroegen morgen kwamen Dins dag de pelgrims op het station Leiden bij ten en had weer die hartelijke begroeting plaats van zoovele menschen van verschil lende plaatsen, die elkaar maar eenmaal per jaar ontmoeten.... als zij optrekken jaar Kevelaer; oude getrouwe pelgrims nissen terstond, degenen die al zooveel ja ren niet hen gingen en zoo ging het aan- ilonds van mond tot mond dat de oude heer Van der Linden niet mee kon gaan omdat de oude dag het hem niet toeliet. 0oe jammer, dat de oude grijze penning meester zijn gouden Kruis, door den Paus tem geschonken, niet heeft mogen dragen in zijn dierbaar Kevelaer; 'Hoewel het getal der deelnemers niet jo groot was als ten vorige jare toen de, Broederschap het tweede eeuwfeest vier de, was het bevredigend, dat 325 pelgrims ppgingen. In den trein klonken na de morgengebe den, al spoedig de Mamliederen in een devote stemming; een Roomsche blijdschap maakte de reis kort. Bij aankomst te Nijmegen trokken de pelgrims naar de kerk van jlen heiligen Kerkleeraar, den H. Petrus Canisius, om een beevaart te houden voor het behoud j In de groote prachtige kerk aan de Mo lenstraat werd een kort Lof opgedragen. Voor de vereering van den grooten Neder- Heilige, werden door den Pas- looi* en Kapelaan van de parochie aldaar koorden van opwekking gesproken en laarna hebben de pelgrims van Maria door vereering van de relikwieën van St. Pe Ganisius verhooring gevraagd voor de plgemeene intentie van dit jaar: voorko ming van gemengde huwelijken, j Na alzoo twee uren vertoefd te hebben, pegaan langs liet standbeeld van Mgr. Ha mer en liet monument van St. Thomas Aijuinas, ging de reis voort naar Kevelaer Een uur na aankomst had de plechtige plaats. De vele en schoone para menten door de pelgrims van twee eeuwen iijeengehracht, werden meegedragen, want is een „schone prozession", zegt in Kevelaer. De Kevelaersche muzikanten wat Hinkt dat „koper" mooi zuiver, als een or gelzetten het jubellied in en vol geest- >tóft klonk het meegezongen door liet zang onder leiding van den heer Theelen: Ons jubellied moet luid Maria prijzen, Bij onze komst in het dierbaar Kevelaer. Maria, Moeder, Duld, dat wij jub'lend zingen, Versmaad dien lofzang niet. li dan weer: Gekroonde Vrouwe Van Kevelaer. Ontvang de jubelklanken Der Leidsche Pelgrimsschaar. Zoo door de straten van -Kevelaer lat is dat eigenaardig voor ons Hollanders - ging de processie de Basiliek binnen tot van het Lof. Pastoor Crombag, van de Broederschap, sprak het jelkpm in Kevelaer. I 's Avonds had na het avondgebed in oud- de traditioneele lampions-proces- ie plaats. Rotterdam, Eindhoven, Zwaag tie Westfriesche trokken ook mee b het was dien avond één zingen, één bid- bn lot de Troosteres der Bedrukten, Is 's morgens weer „vroeg dag" in want om zes uur hield Pater peek reeds een voarbereiding voor de H. pmmunie. Voor wij goed en wel buiten de kerk slon wat een mooie morgengroet zoo straat: zalig -hoogtijd bemerkten (1 dat de lucht verbleekte en de regen reeds te druppelen. De Sacraments- moest maar uitgesteld worden. De goede moed werd niet verloren en de [endarische vraag werd gehoord: zeg 'b je al een worst beloofd aan de armen 1 St. Clara? En we kregen goed weer. de plechtige Hoogmis en de predikatie »r Pater Quirinus van Rooyen uit Lei- Ui, had de Sacramenls-Processie plaats het voorrecht van de Leidsche Proces- Zeker, Maria wordt vereerd, hoog reercl, maar dat God alleen en in Zijn Sacrament aanbeden wordt, daarvan is ie Processie het bewijs. Immers de Sa- unents-proeessie is van alle oefeningen 'I voornaamste. En wel opmerkelijk is li dat juist daar, waar Maria zoo hoog ïrdt vereerd, de aanbidding van het H. tiaraent bij den tocht om Hare Genade- Pil zoo grootsch wordt betoond. "ij den Kruisweg, in den middag, he il het weer te druppelen, maar bet hield Blonds weder op en ook deze oefening id door goed weder begunstigd. Onder l kruisboom predikte Pater Frigge. is avonds in de Kerk van oud-Keve- voor het avondgebed werden de opge- '"n intenties voorgelezen; wat is er toch gsmart op de wereld en wat een zee 'leed sprak daar uit.die enkele opge- >?n regelen. Is hel dan ook wonder, dal ..Consolalrix Afflictorum ora pro no- zoo innig en zoo vaak wordt gebeden, tn la,-listen dag begon met regen, maar "a 'ie oefeningen in de kerk het mor- do Alg. II. Communie cn de 'G.jje .-leg ui om Mis voor de overleden 1- 'Ie processie naar het kerkhof ging, J1', weder droog. Op hel kerkhof Pflte-* Quirinus van Rooyen. P ileii terugtocht kwam men weer in de kaarsenkapel bijeen en daarmede wa ren de oefeningen afgeloopen. Bij het vertrek naar het stal ion dreig de weer regen en moesten de regenjassen en -schermen hun dienst nog even doen. Blij in Kevelaer gekomen, blij weer huis waarts gegaan, word het vaarwel gezongen met de bede: Moge aller harte gloeien Van trouwe kindermin. En deugd en godsvrucht bloeien In ieder huisgezin. Vaarwel, vaarwel wij scheiden O dierbaar Kevelaer; Moge God ofis hier weer leiden Ter beevaart, 't ander jaar. Van deze beevaart kan on do nieuwe bladzijde achter het gouden blad der tweede halve eeuw weer vol waarheid geschreven worden dal hel een goed ge slaagde is geweest. DOOR HET LAND VAN DEN DOLLAR. Amerikaansche reisindrukken van H. A. Ulleman, pr. II. Een bezoek aan Belle Isle. Een mijme ring over Canada. Met den nachttrein naar Buffalo. Naar Niagara Falls. Belle Isle doet zijn naam eer aan. Het is een fijn eiland, dat ligt in de rivier, welke tusschen Detroit ter eenre en Ca nada ter andere zijde heenstroomt en het Eriemeer met St. Glair-meer verbindt. Ongeveer zevenhonderd acres Cl acre 4000 M2.) groot, is het één en al park, en een prachtig park, niet door men- schenhanden aangelegd en opgekweekt, maar van nature zoo ontwikkeld, alleen maar een beetje geleid en gesnoeid volgens de regelen 'eener gezonde tuinarchitek- tuur. Je vindt bier een Dieren- on een Plan tentuin, een hertenkamp, een Aquarium, een paar-Casino's en natuurlijk oen groot Luna-park. Schitterende boolhuizen liggen friscli aan het water ten behoeve van zeil en roeisportliefhebbers. Kortom, hier kan uitgaand Detroit na drukke dagen een ge- noegelijk week-end slijten, over de gladde wegen zalig heentuffen en door heerlijk heden te land en le water de zorgen des levens trachten te vergelen. De legende verhaalt, dat het eiland in vroeger lijden verbazend lang geleden natuurlijk, begrijpt u wel toebehoorde aan een roodhuid, die het voor één dollar en een half pond tabak aan een fortuin zoekend Europeaan verkocht. Deze Euro peaan deed het later weer van de hand voor een goeden prijs, zeg maar voor hon derd duizend dollar, maar toen hij in den hemel kwam, had hij er wroeging over, dat hij eens zoo schriel was geweest te genover den roodhuid en bood hem een flinke portie van de 100.000, dollar aan, maar deze stak zijn gezicht door de wol ken-en toen hij daar in de verte op hel ■eiland, dat hem eenmaal toebehoorde, het Luna-park zag en de Casino's èn wat daar zooal bij te pas komt, enfin, u begrijpt me wel, toen haalde de roodhuid zijn*'gezicht uit de wolken terug en zei tot den Euro peaan: „hou je geld maar, vadertje, want alles wel beschouwd, heb je het nog veel to duur g e k o c h t." Aan de oostzijde van het eiland hield de mooie, lichte auto-car stil en slapten wij voor 'u oogenblik uit. Daar tegenover ons, aan den anderen kant van de Detroit- rivier, lag het onmetelijke Canada. Hoo gaarne hadden wij liet bezocht! Vooreerst natuurlijk om naar hel be roemde heiligdom Sainte Anne do Beau- pré te gaan, dat eenige jaren geleden ge heel afgebrand is, maar sindsdien voor vijf millioen dollar in nieuwe pracht her rees, maar ook om.... Ja, waarom nog meer hadden wij graag overgestoken? Om het prachtige Maria G h a p d e 1 a i n e, verhaal van Franse li Canada, van den jong gestorven schrijver Louis Hémon en misschien wel de beste katho lieke roman, die in de laatste tien jaren in Frankrijk verschenen is, beter te ver staan. „Wie den dichter" wil verstaan, moet in 't land des dichters gaan", luidt de vertaling van een paar Duitsche vers regels. Wie Stijn Slreuvels wil genieten, brenge een bezoek aan de vele Vlaamsche gouwen. Zoo ook hier. Door dit boek van Louis Hémon, waarvan de inhoud zich afspeelt rondom Quebec, suist de stille der Ganadeesche wouden en de geur van liet houtgewas stijgt er uit op. Door dit ver haal klinkt de gedempte stem der eenvou dige bewoners, die berusten in de over winning der machtige natuurelementen, maar ook de glans van liun Godsgeloof ligt er over gespreid, zooals een zonne schijn ligt over een wijd en rustig' meer. 't Is een heerlijk boek! Toen wij in Chi cago op den morgen van de Stadion-Mis, waaronder 60.000 kinderen de Missa de Angelis zongen, door de gangen van het Field-museum liepen te wandelen, alvo rens het Stadion binnen te gaan, ontmoet ten wij daar onder tallooze geestelijken van allerhande nationaliteit ook de Overste van Sainte Anno de Beaupré, een pator redemptorist, want deze congregatie heeft het heiligdom in bezit, en drukte hem er onzen spijt over uit, dat vrij niet naar Canada gingen ofschoon wij na de lezing van Maria Cbapdelanie dat zoo graag ge daan hadden. Toeji stond de pater even stil, alsof hij iets ongewoons gehoord had, en mij lichte lijk even bij den arm grijpend, vroeg hij: „U heeft Maria Chapdelaine gelezen. In 't Engelsch of in 't Fransch?" „In 't Fransch." •Toen knikte hij even beteekenisvol cn zei inet nadruk: Maria Chapdelaine is Canada. Daar lag dan liet onmetelijke, geheim zinnige Canada voor ons aan de overzijde van de Detroit-rivier. Als het Arcadië der dichters ooit werkelijk op aarde gesticht en van droom tot daad gebracht wordt, zal 't daar moeten zijn, in een maagdelijk stuk natuur van Canada! Langs onze voe ten stroomde rustig de breede rivier en aan den over'-oever brak een breed bosoh onze blikken, die wilden doordringen ip het on metelijke land. En onzo gedachten gin gen terug naar onze jeugd, toen wij in liet beroemde boek van de schrijfster Beccber Slowe de vlucht van Eliza over kruiende rivieren en door wilde wouden lazen, waar door zij haar kind hoedde voor do handen van brute slavenhandelaars. Woldra slapten wij weer in en door den mooien avond zacht'als 'n zalf, reden wij over Belle Isle en over de fraaie brug, die het eiland met de stad verbindt naar Detroit terug, om in hotel Slatlcr door de genoegens van den avonddisch liet teleur stellend bezoek aan de fabrieken van Henry Fgrïl le vergeten. Spoedig daarop trokken \vij naar het Spoorhof, zochten er den nachttrein op en bereikten den anderen morgen om 7 uur Buffalo, een groote stad, óók al aan het Erio-meer ge legen, want dit meer is zeer groot. Ons bezoek aan Buffalo gold niet deze stad zelf, maar was niet meer dan een halte op onzen weg naar den Waterval van den Niagara, die maar een goed uur sporens van Buffalo afligt. De Niagara- waterval! Hoe weinig daclit ik in mijn jeugd, toen ik over boeken gebogen dal wonder zat te bestudoeren, dat ik daar nog eens komen zou! Voor geen klein ge ruchtje vervaard, bouwde ik in den tijd met evenveel gemak idealen op als een confiseur zijn paleizen van suiker maar een bezoek aan de Niagara, neen, dat was er toch niet bijl*En tóch is het gebeurd, zonder zelfs, zooals miss Jano Champion, een advies van den dokter daarvoor noodig te hebben. LT kent immers Jane Champion wel, lezer, uit „De Rozen krans". het wereldbekende, hier en daar wel aardige boek van de Engelsche schrijf ster Florence Barclay? The honourable Jane, zooals zij vaak genoemd werd, was geknakt tengevolge van de verwijdering, die er door een misverstand tusschen haar en der. goeden Garth Dalmain geko men was, den edelen jongeman, dien zij zoo zielsveel liefhad. En troosteloos ging zij naar haar anderen vriend, Dr. Dick Brand te Londen, om een goeden raad te vragen, dien zij dan ook inderdaad kreeg. Wij lalen het echter liever Florence Bar clay zelf verhalen, want volgens een he kend lalijuscli woord kunnen ook de ge storvenen noT spreken: „Nu, beste, ik zal jo leis voorschrijven. Ga buitensland s! En denk er aan, dat ik niet meen een dag of wat naar Pa rijs of van den zomer een poosje naar Zwitserland en in 't najaar naar de Ri viera neen. ga bijvoorbeeld naar Ame rika, om grootsche dingen te zien. Ga naar Niagara En heel je volgend leven 'zul je, als allerlei kleine zorgen je hinde ren, met genot terugdenken aan die reus achtige uitgestrektheid groen water, die daar met donderend geweld naar beneden stort; aan het oorverdoovend geraas, aan de spattende schuimmassa, aam het je kleinmakende, het ontzagwekkende van het feit, dat dit maar altijd zoo door gaat. Wanneer de nietigheden van het da- gelijksche leven je vervelen, zal je tegen jezelf zeggen: „De Niagara stroomt nog steeds." Kies een hotel, zóó dicht bij den waterval, dat je nacht en dag zijn mach tige slem hooren kunt,, zooals die van eeuwige, onweerstaanbare kracht en voor uitgang spreekt. Dool er uren lang rond, en aanschouw den reus van alle punten. Ga naar de Grot der Winden, over de zwakke brugjes, waar de gids je omkij kend toeroept: „Zit uw gordel stevig?" Laat in het voorbijgaan de ware beteeke- nis van den Rots der Eeuwen lot je doordringen. Neem de Niagara in je zicle- leven op, maak cr je «bezit, je geestelijk eigendom van en dank er God voor." Na zoo'n raad pak je natuurlijk onmid dellijk je koffers en vliegt er vandoor, zonder dat iemand je tegen kan houden. Ja, met een medisch advies kom jo héél ver, ook wal den afstand betreft. En liet vermoeden is niet ongegrond, dat sommige doktoren een aandeeltje hebben in een of anderen Spoorweg. Maar nu is in mijn geval het bi zond ere dit en duid het me niet euvel, dat ik daar een kleiu beetje groot op ga dut ik hel klaar gespeeld bel) bij do Niagara te komen zonder doe- toralen raad. Trouwens zoo'n medisch ad vies heeft één groot nadeel dit n.l., dal je fatsoenshalve verplicht bent, de plaats mooi te vinden, waar jo heen ge zonden wordt, Want herinnert u zich nog, lezer, wat Dr. Dick Brand tegen Jane Champion zei, toen deze na haar reis een visite bij hem kwam maken? „Nu, Janc", begon de dokter, „vond je de Niagara niet iels geweldigs? Als do menschen- mij vragen: „Is de waterval u niet tegengevallen? Ons wel," dan voel ik don misdadigen wensch bij mij opkomen, dat de aarde zich even openen mocht, om zulke wezens te verzwelgen. Iemand, die teleurgesteld is bij 't*zion van de Nia gara en dat durft uiten, is niet waard,- dat hij op Gods a a r d o rond kruip t." Wat dunkt u, lezer, die Dr. Dick Brand was niet voor de poes. Maar 't was ook een Engelsche dokter. De Hollandsche zijn niet zóó, begrijpt u wel? Muggebeten Góén pijn, góón jeuk, géén bulten, nis gij direct Akker'a Kloosterbalsem erop doet, liet ideale middel legen muggo- beton. "Wrijf wat op Uw huid, dan laton de insecten U da del jjk met rush 11565 Gemengde fcg<gs«ëcfalesi ONGELUKKEN. Auto van een dijk gereden. Eén doode. Te Kedichem is gisterenavond een vrachtauto van de stoomzuivelfabrick „De I.inge" te Arkel van den Lingedijk gereden. In don auto zalen behalve de chauffeur twee jongens. Een van hen, de 16-jarige zoon van den rijksveldwachter D. te Arkel was onmiddellijk dood. De andere jongen bekwam geen leisel. De chauffeur kreeg een onbeduidende beenwond. De oorzaak van het ongeval is onbekend. Autobus in een sloot. Geen slachtoffers. Donderdag geraakte een autobus op den Utrechtschen weg le Zeist bij do buiten plaats „Vollenhovo" in den weeken berm en kantelde in de sloot. Do inzittenden wisten door het bovenluik naar buiten le komen. Niemand werd gewond; ook de autobus bekwam slechts geringe schade. Noodlottige val. Woensdag was de 55-jarige Rotterdam- sclio gemeentewerkman A» O. aan het werk hij den oprit van de Willemsbrug. De man kreeg een duw van een heipaal, die werd opgoljoscherh verloor het evenwicht en kwam met het hoofd op een lager gele gen be ton muur terecht. In het ziekenhuis Bergweg, waarheen hij in ernstigen toe stand vervoerd was, is de man gisteren nacht aan de bekomen verwondingen be zweken. Overreden en gedood. Gisterenmiddag le r:iim I uur heeft zich op den Rijswijkschenweg te 's-Gravonhagó nabij het stations-emplacement een ernstig ongeluk voorgedaan, dat aan een 6-jarig meisje hel leven heeft gekost. Daar ter plaatse reed mej S. uit Voor? burg op de fiets met een 6-jarig meisje achter op den bagagedrager, terwijl van de vrachtgoederenbewaarplaats een vracht auto kwam aangereden. Vlak vóór den auto sprong de juffrouw, die later beweerde, geen signalen te heli- ben gehoord, van haar fiets. Tengevolge van een zwenking van do fieLs viel liet kind cp den grond en even later ging één der autowielen over het hoofdje. Het meisje was oogenblikkelijk dood. De indruk der politie is, dat den chauf feur, die volgens verschillende getuigen niet snel reed, wel signalen gaf en spoedig remde, geen schuld treft. Het lijkje is door don Eersten Hulpdienst naar de wo ning in Voorburg vervoerd. Terpentijn gedronken. Donderdagavond wist do2-jarig* A. S. D. in liet ouderlijk huis aan de ITooirlriff le Botterdam oen flesch met terpentijn te bemachtigen. Het jongetje voelde zic'i blijkbaar sterk aangetrokken door hel vocht, want hij nam cr een flinkon slok van, natuurlijk niet zonder onmiddellijk daarna totaal van strook te geraken. Hoe wel een dokter spoedig ter plaatse was en deze de maag van het kind uitspoelde, moest hot in zorgwekkenden toestand naar liet ziekenhuis aan den Coolsingel ver voerd worden. Dubbelgevouwen gespiest. Op de kippenmarkt te Barnevold is een ernstig ongeluk gebeurd. Terwijl de 21- jarigo poliorsknecht B. v. E. voor zijn pa troon K. bezig was kisten met pluimvee op een wagen te laden, gleed hij uit en moest dus de reeds hoog opgetilde kist loslaten, die dientengevolge viel en op zijn lichaam terecht kwam. Ongelukkig ge noeg stond juist achter v. E. een van scherpe kpijlen voorzien ijzeren tuinhek, waarlusschen hij door de zware kist met zijn cene heen gedrongen werd. Met het andere heen kwam hij echter juist op. de punt van zoo'n spijl terecht, die hem dwars door de kuit drong. Het was een el lendig gezicht, daar dien dubbelgcwrongen knecht, die van pijn luidkeels schreeuwde, met zijn been aan het hekwerk gespiest onder de zware kist le zien liggen. Zoo spoe dig mogelijk werd door tal van inarktbc- zoekers de kist van zijn lichaam gewen teld en E. uit zijn afschuwelijke positie verlost. Om echter zijn doorboorde been van de pijl'los te trekken, was heel wat kracht noodig. Eindelijk bevrijd, werd E aanstonds naar een geneesheer gedragen, die zijn overbrenging naar eep ziekenhuis noodig achtte. Een duidelijk bloedspoor duidde den weg aan, waarlangs y. E. naar den geneesheer was gedragen. Ongevallen bij den sluisbouw te IJmuiden. Bij de werken' voor den sluisbouw ie IJmuiden geraakte Donderdag de arbeider K met een zijner boenen tusschen twee be tonblokken beklemd, waardoor het been brak. Een tweede ongeval had plaats door het Ie plotseling remmen van oen tractor, waar bij do machinist J. B. vrij ernstig aan den rug verwoud werd. De noodlottige brand te Oss. Men meldt uit Oss aan do „Prov 's-Hert. Cri.": In verband inel den vreeset- lijken brand, welke hier gewoed heeft en die'vier menschenlemis opeïaehle, verno men wij nog, dat de kostganger A. v. <1. Ha gen, die hot brandende perceel nog kon verlaten, nl Liep li ij zóódanige brandwon den. op, dat opname in het ziekenhuis noo dig was, aan do politie verklaringen heeft afgelegd, waaruit zou hijken, dal hier kwaadwilligheid in hel spel is gewoqst. Terwijl v. d. Hagen, die venter is en naar gezegd wordt, wel oenig bezit zo-t l ebben, door hel raampje van een opka mer vluchtte, werd hij aangesproken door twee mannen, die buiten stonden. Het lag voor de hand, dat v. d. Hagen dacht dat deze lieden hulp wilden bieden, doch z>j spraken hem aan en vroegen om geld. Toen hij daaraan niet voldeed, zijn de mannen verdwenen; v. d. Hagen hoeft hen niet her kend. De aanwezigheid der mannen doo«. vermoedens van. kwaadwilligheid vijzen. Gasmotor uit elkaar gesprongen. In de fabriek van den heer B. aan den Oosfsingol te Delft, sprong gisteren oen gasmotor uit elkaar, gelukkig zonder per soonlijke ongelukken le veroorzaken. Do matarieele schade was oclvtor vrij aanzien lijk. Door de kracht vtm do ontploffing vio len ongeveer 50 glasruiten in scherven Een windhoos. Het dor]» St. Anthouis in Noord-Brobanï is geteisterd door een windhoos die be trekkelijk lang aanhield. Er werd ontzet tend lawaai gehoord en vele inwoners, die dachten dat er een stormramp op komst was, vluchtten in de kelders. Bij den mo lenaar C. M. werden ruim 500 pannen van het dak geslingerd en 'een eind verder neergeworpen. Verder woei daar oen muur in. Verschillende andere woningen kregen eveneens schade Ook hoornen en gewassen, m resten hei ontgelden. Uit Boekei wordt aan liet „Hsgz." ge meld: Donderdagvoormiddag hebben de be woners van het gehucht Berkhock, ten Zuiden van ons dorp, langs do grens van Geinert, oenige minuten den angst en vrees doorstaan van den namiddag van 10 Aug van het vorig jaar le Zeeland en Langen boom, bij do nooit te vergelen stormramp Ook hier rolden de wolken als het ware ever den grond. Vele huizen, schuren, hoornen en mijlen, hebben hel moeten ontgelden. Vooral de pannedaken zijn hel meest gehavend, ter wijl het fruit meestal is afgerukt. Deze wervelwind heeft alleen gewoed over een afstand van een half uur, en een paar minuten breedte, juist de helft van liet gehucht Berkhoek. Do windgraanmolen van den heer W. van der Ven nabij de Kluis is geheel ontwricht, er is voel schade aangericht. De prachtige bruine beuken boom van Huize Padita. vlak bij de Kerk der Eerw. Paters Cnpueijnon, is ook neer geveld. Geheel den namiddag kwamen reeds ve len uit belangstelling de \erwoeslingon zien. die natuurlijk zoo vlug mogelijk hersteld wordt en por auto worden nieuwe pannen aangevoerd wegens het regenachtig weer Kindje le vandeling gelegd. Gisterenavond omstreeks 6 uur ontdekte een voorbijganger, de heer If., dal .een kindje van ongeveer 6 weken te vondeling wgs gelegd, achter het St. Pelruskerklior to Eindhoven Het kindje word naar hel poli tiebureau overgebracht en later liefderijk door mej. de G. opgenomen. De politie stelt een onderzoek in naar df ouders. Een geldtasch met f 6ÖU gastolen. Een tijdelijke bediende van eest Adver tentiebureau B. lo Amsterdam in do Leidscheslraal oen lasch afhandig ge maakt, waarin zich circa 600 bevond. Do bediende moest, nadat hij kwitanties had geind, een kwitantie bij een cliënt in do Leidschestraal aanbieden. Daar het adres op do kwitantie niet duidelijk stond ver meld, ging hij een winkel binnen om nader to informeeren, waar de cliënt woonde en liet zijn rijwiel, aan welks frame hij de gelddtasch had bevestigd, builen staan. Van dit oogenblik heeft een onbekende volgens den bediende gebruik gemaakt, om er met de tasch vandoor te gaan. Poging tot oplichting. Door de politie te Groningen is gearres teerd de makelaar in huizen H. II., wegens poging tot oplichting van een client tot een bedrag van 1400. Verduistering van 1000. Ten nadeelc van een firma in electrotech- r.ische artikelen op de Keizersgracht lo Amsterdam, heeft een 18-jarige bediende postzegels van 2 cent verduisterd lot oen bedrag van pl.m. 1000. Do jongen was belast met de verzending van reclame-cir culaires en heeft naar thans gebleken is, sinds September van liet vorig jaar telkens een groot er aantal postzegels op het volg briefje voor do kassa geschreven, dan ia werkelijkheid npodig was. De knoeierijen vin den kantoorbediende worden ontdek!, doordat het do aandacht (rok, dat lijj postzegels te koop aanbood Hij is dor do politie in arrest gesteld. De ontrouwe kassier. In de zaak legen den 60-jarigcn ka.-.,sior W. le Hoinenoord, die verdacht wordt van verduistering in dienstbetrekking, van on geveer ƒ60.000, ten nadeele van den nota ris M.,van de Leuvehaven le Botterdam, is nog liet volgende gebleken. AV. was vroeger in het bezit van een eigen kapitaaltje. Dit heeft hij evenwel met speculeeren verloren. Een jaar of vier ge leden is liij toen mol zijn knoeierijen be gonnen. Do verdachte heeft bekend, een he drag van 20.000 verduisterd le hebben. Dit zou hij gedaan hebben door posten van J 100 tot /1000 niet in de boeken Ie ver antwoorden, maar ten eigen bate aan (o wenden. Gedurende de laatste maanden zijn in ieder geval talrijke bedragen niet verant woord. De verdachte geeft op, dat hij 'Je ontvangen bedragen voorloopig genoteerd heeft. Daarna zou hij zo aan den boek houder afgedragen hebben. Deze boekhou-

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 3