DE TUSSGHENPERSOON Vierde Blad. mSEZDÜDEfg 88EDEDEEUG Zaterdag 7 Augustus 1926 Buitenl. Weekoverzicht De Mexicaansche gezant te Parijs, een zekere meneer Alfonso Reyes, is een grappenmaker. Hij schijnt met sommige van zijn Zuidelijke slamgcnooien de eigen schap gemeen te hebben, dat hij zóó kan liegen, dat hij het zelf gelooft Dat kunnen sommige menscken vooral die een Doetje Zuidelijken en fantastiscken aard hebben en al ligt do onwaarheid er nog zoo duimdik bovenop, dan worden zo nog heviglijk vertoornd, als je hnn niet zon der reserve geloof schenkt. Kerkvervolging in Mexico", zegt me neer Reyer, „hoe komt u daarbij? Er is in Mexico geen e i g e n 1 ij k religieus conflict, d.w.z. een haal tusschen staat en godsdienst. Wat bij onze politiek domineert is de nationale bewe ging, waarvan de Mexicaansche priesters zelf do oorsprong zijn geweest". Je zou zoo zeggen, bè. De „nationale beweging", daar hebt u de leuze, de vlag, welke de lading moet dekken. Maar leest u eens verder, bet 'is wel amusant: „Van bet oogenblik af, dat Mexico on afhankelijk werd verklaard", vervolgt de gezant, „is de geestelijkheid volgens de grondwet aan de burgerlijke autoriteiten ondergeschikt géworden. De kerken zijn tot staatseigendom verklaard, het recht van de doode hand werd verboden, het onderwijs kwam onder controle en den buitenlandschen priesters werd verzocht, het land te verlaten. Alle maatregelen, die correspondeerden met de algemeene ont wikkeling van het land". Wij zouden den gezant deze laatste stelling wel eens gaarne hebben hooren toelichten, vooral omdat hij zeer inconse quent maar daar is hij Mexicaan voor erop laat volgen, dat onder Porfïrio Diaz de huitenlandsche congregaties en priesters in het land terugkeerden, waar van „sommigen" het land goede diensten hebben bewezen op het gebied van liefda digheid en paedagogie. Hoe rijmt dat met de uitzetting der geestelijkheid om wille van de ontwikkeling van het land, meneer de gezant? „Nog eens, zoo besloot de Mexicaansche gezant, het is in het geheel niet de bedoe ling der regeering de uitoefening van den Roomsch-Katholieken eeredienst ook maar in eenig opzicht te belemmeren (neen, na tuurlijk niet; foei, foei, zoo iets te durven denken), want die godsdienst is, zou men kunnen zeggen, de eenig bekende in Mexi co. Het gaat er slechts om de wet te doen respecleeren door zekere ontevreden ole- %menfen, die door politieke agitatoren zijn aangemoedigd. Ik vertrouw stellig, dat de toestand spoedig tot rust zal zijn geko men". Die „eenige" ontevreden elementen zijn de Katholieken, meer dan 90 pet. van de bevolking. Wel bedankt voor de inlichtingen! Gewapende vrede. Sinds de uitvaardiging der anti-clericale wetten en afkondiging van bet interdict over Mexico, staan Kerk en Staat thans reeds een week tegenover elkaar... De toestand is een gewapende vrede of als men wil een vreedzame oorlog. Ernstige botsingen hebben er niet plaats gehad. Wel is er zoo hier en daar geschoten en zijn er doo- den gevallen, maar dat gebeurt in Mexico wel meer, zelfs in „vredestijd". Men had algemeen een veel bloediger strijd ver wacht, vooral in den aanvang bij bet eerste samenstooten. De Mexicanen zijn nu eenmaal niet zoo flegmatiek en nucliler als de Hollanders. Maar de Katholieken hebben het parool van hun geestelijkheid niet anders dan met vredelievende en wettigo strijdmiddelen te vechten, blijk baar opgevolgd. Wij hebben onze lezers van de gebeur tenissen in Mexico uitvoerig op de hoogte gehouden van dag tot dag, zoodat er wei nig nieuws meer over te vertellen is. De boycot schijnt vjij goed te slagen, althans J bankiers hebben er bij de regeering over geklaagd en hebben bun bemiddeling aangeboden. Dat doen zij ook niet uit louter liefhebberij, maar omdat zij hun porlemounaie voelen. Zooals gemeld heeft hel episcopaat aan president Gallos een wapenstilstand voorgesteld om een volks stemming mogelijk te maken. De heer Cal- les heeft daarvoor wijselijk bedankt. Hij lust geen volksstemming. Er zija reeds eenige prolesten gezonden van Amerikaan scho en Engelsche zijde tegen het in be slag nemen van Amerikaansche en Engel sche kerken. En er zijn ook aanwijzingen, dat Galles wat water door zijn wijn be gint te doen; althans worden hier en daar de soldaten uit de kerken teruggenomen Volgens een bericht uit New-York heeft de Pauselijke legaat, die uit Mexico uit gezet is, in een onderhoud met do pers verklaard, dat er twee mogelijkheden be staan, om tot overeenstemming in het be staande conflict te geraken, n.l. een com promis tusschen do Kerk en de Mexicaan sche regeering, waarbij de Kerk bereid is, enkele concessies te doen, of, indien dit compromis niet tot stand komt, diploma tieke interventie van do mogendheden. De legaat hoopte dat het mogelijk zal zijn de zen laatsten maatregel te vermijden. Frankrijk. In Frankrijk is men thans op den goeden weg om de finan ciën in orde te krijgen. Het optreden van Poincaré heeft liet vertrouwen hersteld en dat is de grondslag, waarop het geheele gebouw der verdere wetgeving moet rus ten. Gebrek aan vertrouwen was juist liet euvel, waarmede de vorige regeeringen hadden te kampen, Poincaré heeft het vertrouwen hersteld en de franc huppelt lustig naar bovep. Overigens schijnt Poin caré heel wat maatregelen, welke ook de vorige regeeringen wilden loepassen, te willen overnemen. Ook de adviezen van de nog door den minister Péret ingestelde commissie van deskundigen zal Poincaré niet in den wind slaan. Wel beweerde Poincaré aanvankelijk, dat Frankrijk zich zelf wilde helpen en geen vreemde hulp in den vorm van leeningen zou opnemen, maar het schijnt, dat men dit niet al te letterlijk moet opvatten. Want er is al sprake van een groote- Amerikaansche lee ning van 250 millioen dollars, welke Frankrijk zou krijgen. Verder heeft de Fransche Bank haar disconto verhoogd,, zeer zeker op verlangen en aandringenr van de regeering, die ook hiermede toont in elk geval voor krachtig ingrijpende maatregelen niet terug te schrikken. Tenslotte heeft de Kamer een zelfstan dig amortisatiefonds goedgekeurd, waar aan de volgende week door een Nationale Vergadering, een constitutioneel karakter zaly worden gegeven en dat dus aan het politieke* spel zal worden onttrokken. Ook op deze wijze hoopt Poincaré het ver trouwen te doen toenemen. Abessinië. Abessinië is een vreedzaam land, dat in den laatsten tijd van zich heeft doen spreken door een pro test in te dienen bij den Volkenbond. Wat is er daar aan de hand? Abessinië, de laatste onafhankelijke Afrikaanscbe staat, is omringd door ge bieden die aan drie machtige Europeescho mogendheden behooren. In het noorden en oosten is het van de Roode Zee, de Golf van Aden en den Indisclien Oceaan gescheiden door de P.aliaanschc kolonie Eritrea, Franscli, Britsch en Italiaansch Somaliland, en langs de andere grenzen ligt rondom Britsch gebied. Reeds twintig jaar geleden hebben de drie groote buren het land in economische invloedssferen verdeeld bij oen verdrag, 't welk de bijzondere belangen van Frank rijk in het Oosten, Engeland in bet Wes ten, Italië in de streken die tusschen Eri trea en Italiaansch Somaliland liggen, erkent. De drie partners verbonden zich, elkaar in die sferen niet in de wielen te rijden. Groote practische waarde heeft deze overeenkomst niet gehad. Slechts Frank rijk heeft er gebruik van gemaakt tot het aanleggen van de spoorlijn van Dzjiboeli naar Addis Abeba, waarvoor het twee jaar tevoren, in 1904, van keizer Menelik concessie had gekregen. Van do Italië toegedachte spoorlijn tusschen Eritrea en Somaliland is nog geen staaf gelegd en de stuw die Engeland voor de bevloeiïng der •katoenplantages van den Soedan in het brongebied van den Blauwen Nijl, het Tsana-meer, noodzakelijk acht, is even min tot stand gekomen. Dat de Abessini- sche regeering de plannen ertoe aller minst heeft begunstigd, laat zich hooren. In December 1925 nu hebben Engeland en Italië een overeenkomst gesloten om elkaar te steunen bij 't verkrijgen van de beoogde concessies en dit heeft Abessinië bewogen, zich lol den Volkenbond te wen den met een merkwaardig nota. Ze houdt naast een protest tegen liet Engelsch-Ila- liaansche verdrag een betuiging in van de volkomen onafhankelijkheid van Abessi nië. De zwartjes zijn n.l. hang, dat de bui tenlanders, die zich om economische re denen binnen of nabij de Abessiuiscko grenzen neerzeüen, wel eens politieke hij oogmerken erop na kunnen houden. „Mogen de leden van den Voll#nhond zoo heet het in de nota zich de vraag voorleggen of het rechtvaardig en redelijk is, tegen ons middelen van pressie te ge bruiken, die zij zelf ongetwijfeld niet zou den dulden. Wij kunnen niet voorbijzien, dat economische en politieke invloeden onderling zeer nauw verband houden en wij moeten daarom met allen nadruk op komen legen een overeenkomst, die naar onze meening met de beginselen van den Volkenbond in strijd is". Chamberlain heeft zich al gehaast om in liet Lagerhuis te verklaren, dat Enge land de volstrekte onafhankelijkheid van Abessinië erkent, die liét volstrekte recht insluit om de beoogde concessies naar vrijen wil te geven of te weigeren. Ter ver dediging van de Engelsch-Italiaanscke plannen voerde hij aan, dat ze ook van groot economisch voordeel voor Abessinië zelf zouden zijn. Voor kleine, zwakke volken is het een bemoedigend verschijnsel, dat van oen beroep op don Bond een zoo sterke in vloed uitgaat. TIIOC. H IRL. VOETBALBOND. Aan bet jaarverslag :l 925-20 der Dioce sane Haarlëmscbe Voetbalbond is het vol gende ontleend: 7e jaarverslag. Inleiding. Donkere wolkon pakten zich bij den aanvang van dit verslagjaar aan den hemel van cmze voetbalwereld samen. Sombere geruchten deden onder de aange sloten vercenigingen van onzen bond de ronde en het leek, of bij meerdere vcr- eenigingen plotseling het Roomscb-Ka- tholieke beginsel van ondergeschikt belang geworden was. Men scheen na 0 jaar van voetbal in do Roomsch-Katholieke orga nisatie bet spoor bijster geraakt te zijn. Toen verscheen den lOcn Augustus de pu blicatie van Mgr. Gallier waarin nog ecus overduidelijk de noodzakelijkheid der Roomscli-Kalholioko sportorganisatie naar woren gebracht, allen Eerw. geestelijken aanbevolen werd deze organisatie te steunen en den Roomsch-Katholieken vor- eenigingen verboden werd wedstrijden te gen neutralen te spelen. Hiermede werd op afdoende wijze het spelen in neutralen bond veroordeeld en bet bestaansrecht van onze organisatie nog eens ten overvloede bevestigd. Wij mochten aanvankelijk goe de resultaten van deze publicatie c-onsta- tceren, ofschoon wederom gebleken is, dal er nog velen hoorende doof en ziende Wind zijn. Officieel orgaan. De plaatsing van onze officieele mededeelingén geschiedde wederom in liet officieel orgaan van do R. K. F. „De Sp'ort-Illustratie". Het orgaan voldeed aan alle redelijk tc stellen eischen en waar de uitgeefster zich beijvert het or gaan zoo goed eu tevens zoo billijk mogelijk te maken, valt het te betreuren, dal van de zijde onzer Roomsche sportbeoefenaren nog niet meer sympathie voor liet blad beloond wordt. Financieel overzicht. Moesten wij het vorig jaar melding maken van een ver lies, dit jaar zijn gelukkig do resultaten heel wat beter te noemen. Ongetwijfeld hebben daartoe medegewerkt vérstrekken de bezuinigingsmaatregelen door ons ge troffen, somtijds met gevolg grootere per soonlijke opofferingen. Bijzondere inkomsten vielen dit jaar niet te vermelden. Des te meer verheugend is het, dat een beduidend saldo dit jaar overbleef. Er violen sinds het vorig jaar weder eenige verliezen aan vercenigingen te vermelden en het valt niet te ontkennen, dat deze verliezo gepaard gingen met fimtncieele verliezen voor den bond. In verband hiermede wees hoofd „Verceni gingen" een zeer geflatteerd bedrag aan vorderingen aan, waardoor de positie van den bond gunstiger leek dan deze in wer kelijkheid was. Het bestuur heeft ge meend hieraan oen einde te moeten ma ken en die bedragen, welke naar zijn mee ning oninbaar waren af te schrijven. Wel gaat hierdoor het gunstig saldo van dit jaar verloren, maar daartegenover staat, dat de balans den financieelon toestand van den bond zuiver afspiegelt. Mede hier door geleerd, heeft het bestuur thans besloten de teugels in dit opzicht ook strak aan te halen en met name aan de nieuwe competities slechts die vervnroem- gingen toe te laten, welke aan hunne fi- naneieele verplichtingen in alle opzichten hebben voldaan. Langen lijd vleiden wij ons met de hoop, dat zulks voor onzen bond niet noodig zou zijn, maar al meer en meer blijkt, dal er vercenigingen zijn, die er op uit schijnen te wezen te profi- teeren van de opofferingen vau anderen. Per 1 Juli sloot dit jaar de balans op 3802.69 in ontvangsten en uitgaven eu de exploitatierekening met f 4145.57. Pers- en Propagandacommissie. Do pro- pa ganda-commissie bestónd dit seizoen uit de heeren Kapelaan J. Kuilman, Am sterdam, D. Recourt, Rotterdam, A Ver meulen, Den Haag, G. Lutlikhuizen, Hoorn en II. N. Smits, Haarlem. In December werd kapelaan Kuilman tot voorzitter be noemd, en laatstgenoemde tot secretaris. Dit dagelijksch bestuur der commissie ver gaderde enkele malen en diende in eenige gevallen desgevraagd van voorlichting. Spreekbeurten werden namens de com missie vervuld te Bergen en Zandvoort. Met Bergen werd in nader contact getre den. Conferenties van de Jeugdcommis sie in bet Bisdom Haarlem te Amsterdam en Alkmaar werden namens de commis sie bijgewoond, ovenals de vergadering van den R.-K. Jongenspatronatenbond. Daar werd de brochure „Drie avonden debat" verkrijgbaar gesteld, evenals op verschil lende feestavonden en districtsvergaderin gen. Van de meeste bestuursvergaderingen in den bond werd door middel van het secretariaat der commissie een verslag aan de bladen verstrekt. De belongs lelling in de Katholieke pers mag gezegd worden zich in stijgende lijn le bewegen. Bleef cenrzijds ten aanzien van sommige bladen meer activiteit gewö'nschl, anderzijds werd de klacht vernomen, dat de vercenigingen niet voldoende medewerken om de pers van allerlei nieuws te voorzien. De com missie vertrouwt, dat do clubs, die dit De muggen kamen I Haal dadelijk 'n potAicker'a Klooaterbalacm, hot middel dat verrassend snel mugge- beten goncoet, do joule doet ophouden en zwelling voor- komt. Pry's GO cent per pot. betreft zich zullen herzien cn overtuigd van do groote waarde der reclame in de pers, berichten, verslagen en uitslagen tij dig zullen opzenden Ni et-het minst onk aan bet Off. Orga.'m Do .Vwi-Iltuslra- lie", waarvoor in sommige districten do medewerking ook in dij opzicht nog zeer onvoldoende is. Het verslag eindigt dan met bet vol gende: Besluit. Wij vertrouwen hiermede een voldoende volledig overzicht te hebben gegeven van al het wetenswaardige, dat niet betrekking tot onzen bond gepasseerd is. Uit het terslag blijkt, dat velen hebben medegewerkt om den bond te doen beant woorden aan het doel, waartoe hij werd opgericht. Hunne critiek vreesden.wij nim mer, omdat deze opbouwend was en ver volgens geschiedde met in aanmerking ne men van do moeilijkheden, welke door ons uit hoofde onzer principieelo organisatie vorm te overwinnen hebben. Wij zeggen hun dank voor het goede, dat zij voor onze schoone zaak verricht hebben en wij noo- digen hen ook dringend uit ons in de toe komst te willen blijven steunen. Hun, die nog steeds verre bleven, roepon wij toe: „Sluit U bij oiis aan en helpt mode onzen bond te brengen op het peil, waarop allo weldenkende Roomsch Katholieke voet ballers hun organisatie zoo gaarne zouden zien." De R.-K. pers, die oen steeds groeien do belangstelling voor onze organisatio aan den dag legt, danken wij voor dezen bijstand in bet afgeloopen jaar ondervon den. Voorts zijn wij in booge mate erken telijk do Eerw. Geestelijkheid, met aan het hoofd onzen Doorluchtiger! Beschermheer Mgr. A. J. Gallier, voor de belangstelling ten aanzien van ons werken aan den dag gelegd. Wij zouden tekort schieten, indien wij niet aan onze scheidsrechters, commis sieleden en consuls en alle andere offi cials onzen dank brachten voor de onder vonden medewerking. Wij sluiten dit ver slag de hoop uitsprekend, dat allen, tl ie in slaat zullen zijn iels goeds voor de Roomsch-Katholieke sport te wrochten, zich daartoe in het Komende jaar geroe pen zullen voelen, dan gaan we ondor Gods zegen ongetwijfeld een goede toe komst tegemoet. R. K. V. V. „Lisse" De restecrende tijd dio deze vcrconU ging nog wacht voor de a.s. competitie- strijd zul ingenomen worden door Noder- laagwedstrijden welke do eerstvolgende vijf of zes Zondagen zullen gespoeld wor den op het Sportterrein aan den Essen- laan. A.s. Zondag zal do openingwed strijd gespeeld worden tusschen: Do Meer (le kl. Fed.)Lisse I (Se kl. Fed.). Deze wedstrijd wordt voorafgegaan door een wedstrijd reeds voor de nederlaag nl. LissellComb.. Th. TJ. R. B. Gezien do goede prestatie onzer jongens den laat sten tijd wordt wel geloofd, dat v. Hon- Sehotcn c.s. op een warme ontvangst kan rekenen. Van het le elftal kunnen we niets voorspellen, daar.beide rivalen nooit elkander ontmoethebben, allen dit: zorg voor een volledig elftal een mooi open spel en een gocrl verdeden der wonken. Het werk der elftal-commissie behoeft go niet zoo vast op te bouwen, we missen daar nog goed krachten voor. Supporters van Lisse wilt gij uw club in core houden, zorg dan steeds voor uw aanwezigheid, dit vult de kas aan, want het is voorzeker hard nocdig. Hoe meer animo voor voet bal op bet veld, hoe mooier en plezieriger spel van ónze jongens. Dus mogen 'vei rekenen op 'n 800 supporters? Nederlaag wedstrijden V.V.L. Zondag a.s. speelt V.V.L. een wedstrijd voor haar nedcrlaagwedstrijden legen V.V. P. TI uit Den Haag. Deze wedstrijd vangt aan om 2.00 uur. Om l uur speelt V.V.L. IE een medaillewedstrijd togen de junin-eif van V.V.P. R. K. Sportvereeniging A. V. V. Zondag 8 Aug. a.s. zal het le elftal van! A. V. V. een vricndsch. wedstrijd spelen tegen Edoh 3 uit Deo Haag; dit kan een mooie en spannende kamp wordon, daar Edoh 0 een stevig en vlug elftal is, dat in bet afgeloopen seizoen het kampioenschap der Ao klasse IT. wist te behalen; indien echter door A. V. V. van het begin lob' het einde goed aangepakt wordt, kan or wel gewonnen worden. In ieder geval zal hot oen mooie oefening worden voor do' a.s. competitie. Do wedstrijd zal gespoeld worden op het A. V. V. terrein le 2.30 Our. Hoogs!waarschijnlijk z.al hel 3e elftal ló 1 uur eveneens een vriondseb. wedstrijd spelen, dit z.al nog nader worden bekend gemaakt. CRICKET. Overzicht. Voor de Loidenaars staat Zondag slechts één competitiewedstrijd op liet pro gramma, n.l. Hermes III—Ajax II in Schiedam. Door de vacantios komt Ajax TE vrij zwak uit en 't z.al wel piet een in nings nederlaag terugkomen. L. C. C. speelt een friendly game tegen „to Wcrvc". Eenige. jongoro spelers z.ijrf bij wijze van proef in 't elftal opgenomen en ze zullen een leer/amen dag hebben en bovendien wel de vreugde der overwin' ning smaken, want de Rijswijkcrs zijn vrij zwak. Op het veld van „te Wervo wordt do heel weck gecricket. Lensburg bob EngeU sclio ontspanningsoord der Bat. Petr. Mij. stuurt dan-een elftal naar Holland, dal in Rijswijk verschillende tweedaagsclic wed strijden zal spelen. ZWEMMEN. Het Kanaal overgezwommen. Miss E d o r 1 e vol br o n g t don t o c h t als c e r s t. o da ra c. De Amerikaansche zwemster miss Ger trude Ederlo is er in geslaagd 't Kanaal over tc zwemmen in 14 2/3 uur. Tot nu too hadden zes heeren, o.a. Webb en Bur gess, ind en loop der jaren den tocht vob bracht, miss Ederle is do ecr.slo dame, die het Kanaal is overgezwommen. POSTDUIVEN. „De Blauwband". De Postduivpnver. ,.üe Blauwband" to Alphen aan den Rijn heeft een concours van Soignies gehouden, waarvan do uit slag is: I. K. R. Kuypers 12 -30—2, 2. FEUILLETON Roman van E. F. BENSON. (Nadruk verboden). 55) Ward keerde zich om en zag dat Crad dock dicht bij hem stond. „Ik zei tegen meneer Lathom," zei bij, fdafc het even onmogelijk was om nog een groote copie te laten maken voor honderd Pond dan om nog een origineel en Reynolds 'an dio grootte to koopen voor den prijs dien ik er meneer Wroughton voor gaf." „Wat hebt U ervoor gegeven?" vroeg Charles met een onverschillig gezicht. Zijn ®art klopte-in zijn keel, terwijl hij wacht te op bet antwoord. „II moogt het legen niemand zeggen, geneer Lathom," zei hij, „maar ik kreeg Pot voor tienduizend pond. Sindsdien hei) 1* altijd het gevoel gehad, of ik meneer '■oiighton bestolen heb." Hezen keer keek Charles heclemaal niet Ba:»r Craddock. .„•la,^ ik geloof'dal het nogal goedkoop hij, „gezien de enorme prijzen die ctïcnwoordig voor Reynoldsen betaald Torden." Iet is goedkoop. Ik vermoed meneer 'kom dat dat portret van uw'moeder niet te koop is. Ik wil U wel zeggen dat ik aan mijn- museum in New-York een vleugel bouw, uitsluitend voor moderne kunst. Ik zou or dab portret graag hebben hangen; ik meen het werkelijk." Charles lachte. „Dat moet U bespreken met meneer Craddock," zei hij. „Het is van hem." „Dat zal ik zoker doen. En nu zou ik TJ zeer dankbaar zijn als U cr uw tijd aan wilde besteden en als U er in toestemde om weer te geven meneer Ward had een zekere aangeboren neiging voor mooie phrases „om ten voeten uit weer tc ge ven uw indruk van mijn dragelijken, maar weinig belangrijken persoon. Onze vriend Craddock zei me dat uw prijs vierhonderd pond is en ik geloof dat. ik goede zaken zal maken, als TJ uw deel van de overeen komst na wilt komen." Charles zag dat Craddock hem van ach ter meneer Ward's rug toeknikte. Als hij dat niet gezien had. zou hij het genereuse aanbod waarschijnlijk aangenomen heb ben. Maar dit signaal prikkelde hem tot oproer. Het maakte hem tot deelgenoot van..., van den man in wiens atelier hij nu stond. Van nu af aan mocht er geen band zijn tusschen hem en Craddock. „U vergist TJ omtrent den prijs," zei hij tegen Ward, „mijn honorarium voor een portret is maar twee honderd pond. Het zal mij' een genoegen zijn TJ daarvoor le schilderen." Hij hoorde op een afstand Frank een verbaasd geluid maken en zag dat Crad dock een. verwonderd gezicht trok, zijn schouders ophaalde cn zich toen omkeerde. „Ik heb bet deze week heel druk," z.ei Charles, „maar daarna zal ik vrij zijn." Hij keek naar Craddock die opzij was gestapt cn nu naar het portret van me vrouw Forlescue stond te kijken. „Ik betrek een ander atelier," zei Char les zachtjes; „ik zal TJ mijn nieuw adres mededeelen." Craddock hoorde dit niet, maar Frank wel. Het leek hem een sleutel voor veel geheimzinnige dingen die Charles dien morgen gezegd had. Hij twijfelde er niet aan. Meneer Ward gunde zich het genoegen van een eenigzins bloemrijk antwoord. ,.De volgende week komt mij uitstekend gelegen," zei hij, „en het zal mij een eer zijn voor TJ tc mogen poseeren. Het eeni ge, wat mij niet geheel voldoet, is uw ho norarium. U moet mij toestaan "daar later eens op terug te komen. Tk lean wel zeg gen dat mijn portret bedoeld is als een vcijaringsgcschcnlc voor mevrouw Ward en bccwel ik er zeker van ben dat de inner lijke waarde van het schilderij zoodanig zal zijn, dat de schenker liij kwam tot de ontdekking dat hij nooit1 uit dezen dool hof zou kunnen geraken, eu dus baande hij zich, cm zoo te zeggen, een weg door de heg „enfin, we moeten daar r.og over praten. Maar ilc zie dat ik U stoor bij uw verk; ik zal L* niet langer lastig vallen. Meneer Craddock, TJ moot met me mee gaan, dan kunnen we in dc taxi praten ovoi het portret van meneer Latham's moeder." Charles begeleidde hen naar dc deur eu ging toen naar Frank. „Ik vermoed dat je het raadt," zei hij. Je hebt goed geraden!" Ilij liet zich in een stoel vallen. „Hij heeft Wroughton opgelicht," zei hij, „hij heeft mij opgelicht, mij voor een on gelukkige* vijftig pond, wat erger, ge- meneer is dan het andere." „En Wroughton?" vroeg Frank. „Hij gaf hem vijfduizend voor den Rey nolds, en kreeg er zelf tien. Maar dat is niet zoo erg; dat zijn zaken. Maar om vijftig pond achter te houden, terwijl hij mij dit atelier gaf en mij opdrachten ver schafte en alles voor me deed! Daar gaat die vervloekte telefoon; wil jij even luiste ren?" Frank deed het. „Mevrouw Wroughton," z.ei bij. „Ze moet je noodzakelijk spreken, heel noodzake lijk. Kun je om drie uur naar haar toe gaan?" „Ja," zei Charles. Hij stond op uit zijn stoel, bleek on be vend. „Daar komt misschien nog iets ergers, Frank", z.ei hij, „misschien heeft ze me iets te vertellen dat nog veel erger is dan dit. Cod, ik wou "dat ik hem nooit ha<l lecren kennen." Frank kwam'naar Charles toe. „Charles, ouwe jofigen," zei hij, „ilc liet» je dikwijls gezegd dat. cr oplichters in de wereld zijn, en jo bent er een tegen hel lijf geloopen. Hou jo taaiga niet jammeren." Charles keerde een verdrietig jongens* gezicht naar hem toe. „Maar het* doet pijn," zei li ij. Hij zweeg even. „Mijn vader pleegde zelfmoord," zei In'j, „omdat hij alles vergokt-had en niemand van ons v.istr het of vermoedde liet. En juist dat heeft ons zooveel verdriet ge daan. Dit is iels heel anders natuurlijk, maar het doet toch pijn op de ouder plaats." „We hebben allemaal zoo'n oude plaats," zei Frank. „Wonden? Groote God, ilc zou één massa wonden zijn als ilc me niet van mijn jeugd af geweerd bad. Kop omhoog! En als je vindt dat er iets gedaan moet worden, of als je iets wilt bepraten, bel me dan op, wil je? En nou blijft je hier niet zitten Ireuren. Je gaat met me meo om to lunchen. Daar is niets zoo goed als eten en drinken, wanneer je erg geschrok ken bent. En daarna zal ik jo naar het huis van je bejaarde sirene brengen." Plotseling herinnerde Charles zich dab Joyce bij haar logeerde, of ten minste cr dco nacht had doorgebracht. Tn zijn ver bijstering en walging had hij dat tot dus ver vergeten.... En het is een feit dat hij werkelijk heel flink at.

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 11