Drees, 's-Gravenhage. J. A. van Zutphen, Hilversum. Dr. L. Hcyermans, Amster dam. I. Keesing, Laren (N.-n.). Lijst No. 7. (Roomscb-Katholioken). J. 'J. G. baron Voorst tot Voorst, Arnhem. Prof. Dr. A. II. A. A. Steger, 's-Graven- hago. Ir. L. J. M. Febor, 's-Gravcnhage. F. L. D. Nivard, Rotterdam. L. F. Guit, 's-Gravenhage. IT. Bader, Sassenhcim. P. 'A. F. Stcenborghe, gob. Engeringb, Soest. 'Jhr. Mr. L. E. M. von Fisenne, Rijswijk '(Zuid-Holland). Ir. H. J. W. Thünnissen, 's-Gravenhagc. F. N. V. Quant, 's-Graven hage. HET NED.—BELGISCH VERDRAG. Do Belgische Senaat heeft bel verdrag, na een debat dat slechts 40 minuten duur de, eenparig goedgekeurd. De haringvisscherij. Instelling van een staats commissie. De minister van binnenlandscbe zaken c» landbouw is voornemens een commis sie in to stellen welke zal onderzoeken de "vraagstukken die zich om do "haringvis scherij grocpecren. Naar wij vernemen, zal als voorzitter optreden het lid der Twee de Kamer dr. Lovink. De benoeming der commissie wordt vertraagd door de om- standigheid dat ook schippèrs ter vis- echerij deel van haar zullen uitmaken en deze, wegens verblijf op zee, nog niet hun bereidverklaring om toe to treden konden inzenden. De Rijksbouwvoorschotien. Geen verlaging van den rentevoet. Naar reeds werd gemeld, heeft o.m. de gemeente Amsterdam aan de regeering verzocht, den rentevoet der premic-bouw- voorschotten van 6 pet. te brengen op 5 pel. Deze voorschotten worden door bet rijk via de gemeente aan de bouwers ver strekt, naast de a fonds perdu dcor het rijk aangegeven premies cn de gemeenten blijven er dus aansprakelijk voor. Teneinde zich eenige zekerheid te verschaffen, neemt doorgaans de gemeente van den bou wer een eersto hypotheek. Om liet den bouwers nu gemakkelijker en daardoor het risico voor de gemeenten nog geringer te maken, verzochten enkelen liet rijk, 'den rentevoet tc verlagen. Naar „De Tel." thans (er bcvoegder plaatse vernam, heeft de minister van fi nanciën op dit verzoek afwijzend beschikt. De Staat moet zelf leenen tegen 6 pet. en zijn leeningen zijn nog niet converteer baar; dus kan van een verlaging geen sprake zijn. Wel stelt de Staat de ge meenten in de gelegenheid, dc voorschot ten volledig af le lossen tegen 4pet., van welke gelegenheid roods door Den Haag en Rotterdam gebruik werd ge maakt. Ook hierom is er voor den Staat niet de minste reden, tot verlaging over te gaan. De nieuwe gouverneur-generaal. Naar wij vernemen is de nieuw benoem de G. G. van Ned.-Indië, jhr. mr. C. A. D. do Granff, voornemens don 11 Aug. ons land te verlaten om zich den '13 d.a.v. te Genua in te schepen naar Indië op het stoomschip „Grotius". UiT BE OMGEVING KATWIJK. |]7F GEMEENTERAAD. jt] In beroep bij de Kroon. Over I gasverwarming in scholen. Gisteren kwam de raad dezer gemeente in openbare vergadering bijeen. Voorzit ter was Burgemeester de Waal-Malefijt. Bericht van verhindering is ingekomen van de heeren J. v. Duin en W. v. Bee- lcn Wz. Ingekomen is het verslag der gemeente bedrijven over 1925. Dit verslag is den le den toegezonden. Ook de rekening van het grondbedrijf hetwelk met de andere in handen gesteld wordt eener commissie be- etaando uit do heeren J. Dubbeldam, G. v. Duyn en J. v. Duin. Rericht is ingekomen van Ged. Stalen meldend, dat aan de ge meente berekend volgens het zielenaantal over 1925 wordt uitgekeerd f 20.900.De gemeente zal voor den keuringsdienst voor waren hebben bij te dragen f 1920.10. De Commissaris heeft tot lid der gezondheids commissie benoemd de heer Dr. F. van Praag te Wassenaar. Ged. Staten verzoe ken den raad het vroeger genomen besluit betreffende rente van het grondbedrijf, in te trekken als zijnde sfrijdig met de voor schriften. B. en W. stellen voor tot intrek king van dit besluit over te gaan. Hetgeen God. Staten omtrent de bepalingen van een grondbedrijf mededeelden was B. en W. niet bekend. Wethouder L. Kruit is het met de meerderheid van B. en W. niet eens en wijst er op, dat hot grondbedrijf i 50.000 meer aan waarde heeft dan schul den hetgeen Ged. Staten schijnen te be twijfelen. De heer Kruit stelt daarom voor' op het verzoek van Ged. Staten niet. in te gaan. Ook de heer Woud a is van dezelfde mecning als de heer Kruit. De lieer O. v. Tongeren zegt gedacht te hebebn dat. B. en W. de zaak nog zouden hebben aange houden om Ged. Staten persoonlijk te kun nen overtuigen. Wethouder R. Ouwehand is van meening dat het grondbedrijf geen winst moet maken en licht aan dc hand van verschillende feiten en gegevens toe, dat do gemeente in gom slechter conditie gekomen is door instelling van een grond bedrijf. Ook Wethouder Ter Haar uit Am sterdam heeft in 1925 nog hetzelfde be toogd. Dc gemeente is zelfs nu nog voor- dceliger uit dan voor do instelling van het grondbedrijf. Spr. waarschuwt do raad voorzichtig te zijn omdat b.v. dc leans zoo groot is dat hetgeen nu als winst gegeven wordt, later in grooierc mate terugge stort zou moeten worden. Een lange dis cussie volgt nog over dezo aangelegenheid, waarbij dc voorz. er op wijst dat bet. eeni ge wat dc road nog te doen zou si aan is in beroep gaan bij de. Kroon. De heer Kruit zegt zijn voorstel to handhaven. Kot voorstel vaii B. cn W. om op l et verzoek i van Ged. Staten in te gaan wordt bij stemming verworpen met 94 stemmen. Dan komt aan de orde een verzoek van Ged. Staten om heb vroeger genomen be sluit om f 3000.van verkochte grond te brengen op den post gewone inkomsten in te trekekn. Geel. Staten hebben n.l. te kennen gegeven dat een dergelijke post behoort tc staan onder buitengewoon. De her Houwaard vraagt of zoo'n vriendelijk verzoek van Ged. Staten voor den raad betcckcnt een dringend bevel. B. en W. advisecren om aan het verzoek van Ged. Staten tc voldoen. Alzoo besloten. De heer A. v. d. Oever, aannemer, vraagt van de gemeente te koopen ongeveer 400 M2. grond, gelegen aaii den Commandeurs- weg, naast dc speelplaats der school van den grond le verkoopen aan van den Oever tegen f2.75 per M2. vrij geld en verder bij de gev. voorwaarden. De heer v. Beclcn vraagt of de grond niet noodig zal zijn voor de speelplaats der school of bij even- tueele uitbreiding der school. De voorz. zegt, dat zulks niet het geval is. Do heer Houwaard vraagt waarom dc prijs minder is dan even verder. De voorz. zegt, dat B. en W. do prijs billijk achten. De grond is gekocht door de gemeente h. f 1.50 per M2. Goedgekeurd. 0 Volgt opmaken van een voordracht van zetters. B. en W. adviseeren de navolgen de personen waarvan do laatste drie re-' serven zijn: J. Dubbeldam Kzn., P. Meer burg, C'. Ouwehand Sen. allen aftr. Rescr- vcn: Arie de Best Kzn., Hendrik de Boer, Gerrit Haasnoot Az. Punt D. Aanvrage van een voorschot in gevolge art. 101 der L.O.-wet 1920 voor de Herv. School V. Het bedrag per leerling is f 12.06 waarna de toelage geregeld wordt. Punt 5a. Het schoolbestuur der Herv. School I vraagt dc medewerking om gel den toe ie slaan voor verbouwing dezer school cn tevens voor andere verwarming. Dc verbouwingskosten zouden volgens deskundigen bedragen f5200.terwijl de aanleg voor gasverwarming en aankoop van gaskachels zou bedragen f 1200. Meerdere raadsleden blijken van meening dat gasverwarming veel duurder is dan verwarming met vaste brandstof. De heer Parlevlict zegt de overtuiging te hebben dat de aanwezigheid van een lid der com missie voor de bedrijven oorzaak is dat gasverwarming gevraagd wordt. (De heer Wnuda: Pats). Besloten wordt de schoolbesturen nog- eens le wijzen op de wenschelijkheid van bezuinigen. Do sleutel der gemecntcbrand- kast, zegt de voorzitter, is tegenwoordig in handen der schoolbesturen. Punt C: wijziging verordening betreffen de do st raatpolitie. Dit in verband met de toekomstige verkeersregeling waarbij zoo veel mogelijk het eenrichtingsysteem ge volgd zal worden en borden volgens mo del, voorgeschreven door den Minister van Waterstaat, moeten worden geplaatst. Punt 7: Wijziging verordening op de winkelsluiting. De houders van Btrand- kiosken vragen te mogen sluiten tc 10 uur inplaats van 9 uur. De voorz. zegt, dat het advies gevraagd is van do Middcnstands- verceniging die indertijd om de verorde ning heeft gevraagd. Deze vcrceniging heeft geen bezwaar tegen inwilliging van het verzoek, weshalve B. en W. advisee ren het verzoek toe te staan. Dc heer v. Tongeren wijst er op, dat Zon dagsmorgens na 9 uur nog met melk wordt gevent-, wat niet toegestaan is. Do heer Houwaard vraagt waar Zondags al die ijsco's worden verkocht als de ijscowagens door het dorp trekken. De heer v. Tonge ren zegt, dat b.v. 1.1. Zondag een man met kleedjes liep t« venten tussehen de kerk gangers. De voorz. antwoordt dat. een en ander hem reeds ter oore was gebracht, doch het is de politie niet bekend. De ijsco wagens staan benoorden de Watering, waar het toegestaan is. De heer v. d. Zwan vraagt een bord te platsen bij de Adriana- straat omdat alle automobilisten, die den Nieuwen Weg afkomen, doorrijden en dan terug moeten. Ook de heer v. Tongeren wijst op eenzelfde leemte bij zijn woning. Zal de aandacht hebben van B. en W. Daarna sluiting met gebed. KATWIJK AAN DEN RIJN. Op hol. Gisteravond reed de knecht van den melkhandelaar F. Mmet paard en brik op de ophaalbrug. Tot meerdere spoed gaf de knecht het paard een klap met de zweep. Het paard ging op hol en de wagen kwam tegen het rasterwerk bij L. in het Overrijn, wat erg beschadigd werd. Even verder werd het paard tot stilstand gebracht. Een veer van den wa gen was gebroken. LANGERAAR. Verdronken. Bij den postbode F. Kroon is een daar logeerend driejarig jongetje uit Rotterdam in een sloot geval len en verdronken. Schouw. De jaarlijksche zomerschouw voor den TJiteindsche- en Middelpolder zal op den 7dcn Augustus worden gehou den. Ook voor den Kortcraarschen pol der zal deze op den 7den Augustus wor den gehouden. Geboren: Anna d. v. H. Kraan en T. Overdevcst -"Willem z. van G. van Vliet en J. den Bruijn. Overleden: C. Vermeulen 1 m. NOOTDORP. Missie-tentoonstelling. Op 1, 2 erf 3 Augustus, zal alhier een tentoonstelling worden gehouden Ion bate van de Missie. Deze zal ingericht worden in de school van de Eerw. Zusters. OEGSTGEEST. Aanrijding. Gisteren bevond zich een ingezeteno der gemeente Warmond D. B., met zijn rijwiel op de hoogto van 't Groe ne Kerkje alhier, toen hij werd aange reden door eon aula Zijn rijwiel werd to taal vernield en wonder boven wonder- kwam li ij er zelf op enkele schrammen na, heelhuids af. VOORSCHOTEN. Jubileum. Dc beer J. Waasdorp, al hier, voorman in dc Perser?j van de N.V. Zilverfabriek „Voorschoten" v. h. Kon. Ned. Fabriek van Gouden en Zilveren Werken van J. M. van Kempen en Zonen, herdacht lieden dc heugelijke omstandig heid, dat hij vóór 25 jaar in dienst van boven gen oom do firma trad. Do jubilaris ontving in zijne woning de gelukwcnschen van de directie der Zilverfabriek, van de directie der ateliers van Edelsmeed- cn Penningkunst, alsmede van den chef cn het personeel. Een en ander ging vergezeld van het aanbieden van geschenken. WARMOND. Perscnalia. Van den Pensioenraad te 's-Gravcnhage is thans bericht ontvangen dat A. W. van Noort, nachtwaker dezer gemeente, voor de verdere waarneming van zijn betrekking ongeschikt moet wor den geacht, weshalve hij na een vijf en twintig jaar trouwe dienst zal worden ge pensioneerd. Wij hopen dat hij nog lang van zijn welverdiende rust zal mogen genieten. Een boer, die oplichtte. Bij de eige naren der verschillende jachten liggende op de Kagermeren alhier, vervoegde zich gisteren een als landbouwer gekleed per soon, die genoemde eigenaren mededeel de, dat zij liggeld moesten betalen voor hun jachten, waartoe zij gaarne bereid waren en het verschuldigde bedrag volde den. Bij een nader door de politie ingesteld onderzoek bleek echter dat de eigenaar van het land, waaraan deze booten ge meerd lagen, van een dergelijke betaling niets afwist, zoodat dit geld dus op een onrechtmatige manier is geïnd. Men zij dus gewaarschuwd niet tot betaling over te gaan alvorens zich te dezer zake goed op de hoogte te hebhen gesteld. WOUBRUGGE. Polderbemaling. Op de laatstgehou den vergadering van ingelanden van den Veenpolder werd met nagenoeg alg. sl. besloten over te gaan tot verandering van de bestaande wijze van bemaling, die door wind geschiedt en wel door het plaatsen van een ruw-olicmotor, die den bestaan- den vijzel zal aandrijven. De installatie zal bestaan uit een twee- cylinder slationairen Kromhout Ruw-olie- motor, welke door middel van een riem, frictieschijf en pokhouten rondsel bedoel den vijzel zal aandrijven. Deze installatie zal nog in den loop van dit jaar in werking worden gesteld. DE RIJNSTREEK BODEGRAVEN. Personalia. De heer J. G. le Noble, onderwijzer aan do R.-K. Jongensschool alhier, slaagde Donderdag voor de acte Boekhouden L. 0. NIEUWKOOP. Verocrdeeling. Do Politie-Rechter te Utrecht veroordeelde H. v. Z. alhier we gens verduistering van een rijwiel tot 4 maanden gevangenisstraf. Geboren: Pieternella Janna d. van G. A. de Keijzer en N. M. van Vessum Philippus Wilhelmus Johannes z. van J. Verhage en M. G. Slootweg Jan z. van G. Groenendijk en M. Verduijn Jacob z. van A. Fokker en M. M. van Beek Gijsbertus z. van P. Vermeij en M. Ver duijn. WOERDEN. Fonds voor ziekenhuisverpleging. In de gehouden bestuursvergadering van het onderling fonds voor Ziekenhuisverpleging alhier, werd onder meer verslag uitge bracht over den toestand van het fonds. Het bleek daaruit, dat die toestand in- alle opzichten zeer bevredigend mag wor den genoemd. Het ledental breidt zich nog voortdu rend uit, terwijl slechts zeer weinigen be danken. Het aantal personen dat op kos ten der vcrceniging wordt verpleegd, is den laalsten tijd zeer gering, zoodat ten gevolge daarvan de financieele toestand van het fonds aanmerkelijk vooruit gaat. De totale vooruitgang aan betalende leden bedraagt gedurende het eerste half jaar 1926 ruim 200, zoodat er op dien datum waren 2G17 betalende leden. Sinds dien zijn er weer bijgekomen. In bet bijzonder werd op deze toename van het ledental gewezen, omdat daaruit blijkt een officieele tegenspraak van de ge ruchten door een inspecteur van „De Nieuwe Bocrhave" bij meerderen ver spreidt, als zouden reeds honderden leden van het Fonds voor Ziekenhuisverpleging hebben bedankt en zich bij zijn Verzeke ring Maatschappij hebben aangesloten. Het publiek weet thans, wat het van deze ge ruchten hoeft te denken. Tot het geven van nadere inlichtingen is het bestuur van 't Fonds voor Ziekenhuisverpleging gaarne bereid. Bekroning. Het Woerdensche dubbel- mannenkwartet ..Eutre Nous" won op het Donderdag te Nieuwcrbrug gehouden mu ziek en Zangconcours in hare afdeeling den eersten prijs, met lof van de jury voor het hoogst aantal behaalde punten. De Hongaartjcs. Het laatste trans port van het R.-K. Huisvestingscomité vertrekt 25 Sept. naar Hongarije, zoodat alle hier nog verblijvende Hongaarsche kinderen moeten vertrekken. Degenen, dio nog een Hongaarsch kind hebben, worden verzocht dit zoo spoedig mogelijk op te geven bij Mej. A. de Kruif, Voorstraat Gl, Woerden. Duiker aan 't werk. Met het oog op een evenlueele verbreeding van de Snelle- brug, werden deze week vanwege de Wa terstaat de fundamenten en pijlers met behulp van oen duiker onderzocht. Dit niet allcdaagsch verschijnsel trok begrijpelijkerwijze vele belangstellenden. Geboren: Johannes Livinus Antonius z. v. M. J. van Rooijen en C. H. van Riet. Reinier z. van J. van Wijk en C. Goes. Dirk z. van J. van Beek en N. E. W. van Wijk. Ondertrouwd: Hendrik de Goede ren en Christina Riedé. STADSNIEUWS Uitvaart en begrafenis H. van Noort. Onder enorme belangstelling had heden op do R.-K. begraafplaats de ter-aarde- besteliing plaats van het stoffelijk over schot van den Dinsdag zoo noodlottig om het leven gekomen Henricus van Noort, leerling der Middelbare Technische School te Haarlem. Vanmorgen tc 8 uur werd in de St.-Po- truskerk een plechtig gezongen H. Mis van Requiem en te 10 uur een stille H. Mis opgedragen voor dc zielerust van den overledene. Te 11 uur had vanuit dc kerk de begra fenis plaats. Terzijde en achter de lijk baar gingen 12 man personeel van de Centrale Werkplaats te Rijnsburg. Aan gekomen op het kerkhof werd de lijkbaar door de collectanten van bet Studiefonds der St.-Petruskerk naar de kapel en ver volgens grafwaarts gedragen. De absoule en de beaarding word ver richt door den Zeereerw. Heer Pastoor Th. Beukers, pastoor der St.-Pelrusparo- Chie. Bij de droeve plechtigheid zagen we o.m. tegenwoordig den directeur en twee leera ren der Middelbaar Technische School tc Haarlem, do heeren G. II. Hofstede, ir. Mesritz en ir. Schild, studiegenooten van den overledene en leerlingen der M. T. S., den heer Neuman, bedrijfschef der Cen trale Werkplaats te Rijnsburg en den heer Mulder, chef van, materiaal en kracht- station te Haarlem, beiden namens de di rectie der Noord-Zuid-Holl. Tramweg- Mij., den heer D. C. Schuyt, oud-leeraar van den overledene, den heer A. Meers hoek, voorz. der R. K. S. V. „Leiden", waarvan de overledene lid was en verder tal van vrienden, bekenden en belangstel lenden. Een tiental kransen, alle van witte bloe men met palmtakken bedekten de lijkbaar. Er waren er o.m. van directeur en leera ren der M. T. S. te Haarlem, van de direc tie der N. Z. H. T. M., van alle leerlingen .der M. T. S. en van de Leidsclie Studie genooten. Wèl droevig was dit oogenblik, vooral voor do ouders, broeders, zusters en fa milieleden en «ieder, die tegenwordig Avas deelde in hun smartelijk lijden. Toen de beaarding was verricht, dankte de hc-er H. C. J. Vorst, een oom van den overledene, alle aanwezigen voor hun te genwoordigheid. Hij troostte voorts de ouders in hun smartelijk verlies door er op te wijzen, dat hun zoon een brave, een echt Roomsche jongen was, die zijn loon in den hemel thans is gaan ontvangen. Spr. eindigde ten slotte met een opwek king tot alle aanwezigen om voor de ziele rust van den dierbaren overledene te bidden. Door velen werd aan de uitnoodiging om in de kapel een gebed voor hem te storten voldaan. Prof. W. Einthoven. Prof. dr. W. Einlhoven zal deelnemen aan het 12de congres van physiologen, dal. te Stockholm wordt gehouden. Met prof. Einthoven zullen 7 Nobelprijs winners het congres bijwonen. Ongeveer 560 physici zullen daar 32 landen vertegenwoordigen Belangrijke schenking voor de Universiteit. Mevr. de weduwe Bijvanck-Cramcrus, te 'B-Gravenhage. heeft uit de nalatenschap van haar echtgenoot dr. W. G. C. Bij- vanck aan de bibliotheek der Rijksuniver siteit alhier ten geschenke gegeven cenige belangrijke verzameling boekwerken, be scheiden en brieven. De Regeering heeft met erkentelijkheid van dit waardevol geschenk kennis geno men. Aan de schenkster is de dank der Regecring betuigd. Ter benoeming tot leeraar in de staats wetenschappen aan de gemeentelijke II. D. S. met 5-jarigen cursus tp Leiden, worden voorgedragen de heeren: dr. P. Endt, leer aar aan het gemeentelijk Lyceum en aan do Hoogern Textielschool le Enschedé; dr. J. Wind, leeraar aan de gemeentelijke H. 13. S. te Leeuwarden, en dr. A. Hamburger, leeraar aan de gemeentelijke H. B. S. :e Zierikzee. Gisterenavond had de ledenvergadering plaats van de Leidsche Modevakschool in het hoofdperceel Lokhorststraat 19a. Na een kort openingswoord van de Voorzitster las de secretaresse de notulen der vorige vergadering voor. die goedgekeurd werden. Daarna jaarverslag der secretaresse cn verslag penningmeesteresse: wat eveneons werd goedgekeurd en geteekend. Na rond vraag traden 4 nieuwe leden toe. De verga dering had een zeer gunstig en gezellig verloop. In de jaarlijksche algemcene vergade ring van aandeelhouders van de N. V. Ned Fabr. van Vcrduurz. Lovensmidd. v/h. W. Hoogenstraaten en Co. werden de balans- winst- en verliesrekening goedgekeurd. De directie werd definitief benoemd cn be staat thans uit do heeren P. A.. dc Lange en C. J. Yerzijden, terwijl de commissa rissen herbenoemd werden. Aan het verslag over bet boekjaar 1925/26 wordt het volgende ontleend. Het. liquide maken der gelden, belegd in huizen, werd geheel en in effecten voor zoover mogelijk doorgevoerd. Vaar onze voorraden in het afgeloopen jaar zeer verminderd waren, werden in 1925/1926 bijr.a driemaal zooveel grond stoffen verwerkt als in het voorgaande jaar. Onze omzet was belangrijk grooter dan ^verleden jaar. ondanks dc verlaagde in voertarieven op conserven cn den lagen frankenkoers, welke tezamen groote bui- tcnlandscho goederenvoorraden in ons land brachten. Het bedrijfsresultaat is, dat na normale afschrijving een netto winst kan worden nepaald van f 19.433, tegenover een be drijfsverlies liet vorig jaar, zonder af schrijving, van f 34.782. Katholieke ftgetróa Zaterdag. St.-Petr 7—8 flrus-palionaat, repeiitie Dc avond-, nacht- on Zondagdionu a apotheken voedt van Ma an doe o'r Juli lot en met Z o n d a g 1 A u g ,Tar. genomen dooi- de apotheek van don M. Boekwijt, Vischmarkt 8, Tol. 552 Dit nieuwe winstsaldo zal worden ovtr gebracht naar liet nieuwe boekjaar opd,, deze middelen tot. versterking van het be. drijf kunnen dienen, hetgeen men voor een voorzichtig beleid noodzakelijk ac|,L KEBKMIEUWS HET KLOOSTER DER KRUISHEEREN TE ZOETERWOUOE. De voltooiing nadert. Hel nieuwe klooster der Eerw. Pators Kruisheeren aan den Vrouweweg to £oe] lerwoude nadert zijn voltooiing. Dezer 'da gen wordt ijicl de meubileering er van be gonnen en einde Augustus feal hel worden hofrokken. De inwijding zal op een' nog nader le bepalen dag in het begin van September plaats hebben. Het klooster is bedoeld als succursaal studiehuis van de Hoogcre Studies te Sl. Agatba. Voorloopig wordt alleen de philo sophic daarheen overgebracht, terwijl r viciaat en theologische studies te Sl. Aga tha gevestigd blijven. Dit nieuwe studiehuis is noodig gewor den door overbevolking van het Studiehuis le Sl. Agatha, ten gevolge van het groot aantal roepingen tot de Orde der Paleis Kruisheeren. We waren dezer dagen in de gelegen heid een kijkje te nemen in het nieuwe klooster, dat door do aannemersfirma Bik en Breedeveld uit Leiden is gebouwd. Het huis verheft zich als .een monumen taal gebouw langs den Vrouweweg en 't mag gezegd dat het den bouwkeeren Bik en Breedeveld eert en dat het bun, jong als zij zijn, gunstige perpoclieven opent voor de toekomst. Het klooster, zooals bet daar thans slaat is slechts een gedeelte van liet gebeelc plan. Thans staat daar de hoofdingang van het gebouw met den rechtervleugel en de voorloopige kapel, die later als ka pittelzaal dienst zal doen. De fundamenten voor den linkervleugel zijn tegelijk mei de overige gelegd, zoodat dezo later be bouwd kan worden. Het ligt voorts in de bedoeling naast den rechtervleugel een openbare kapel te bouwen, indien daartoe de noodige toestemming is verleend. Den 15en Maart van het vorig jaar wet! de grond voor het klooster gekocht. Den 19en Juni, werd, nadat de voorbereidende werkzaamheden geëindigd waren, de eer ste paal voor de fundeering geslagen ff den len Sept. werd de eerste steen dro 1 den Hoogeerw. heer Henricus Hollmai), Generaal van de Orde der Kruisheeren, gelegd. Het bouwwerk ondervond door bel slechte "weer twee maanden vertragingen zal op 1 Augustus zoover klaar wezen, dat 't gemeubileerd kan worden. Daarna rest dan nog slechts de voltooiing van een wasscherij en een broodbakkerij, tot den l)ouw waarvan eerst ongeveer twee maan den geleden werd besloten. Het gebouw is door de lage ligging van liet polderland betrekkelijk hoog opge trokken, wat het aanzien zeer ten goede komt. In forschen stijl verheft 't zich thans boven de lage landen, wijd en zijn in den omtrek zichtbaar, daar staande als een heerlijk symbool van de grootheid van bet Roomsche geloof. De hoogte van het gebouw bedraagt on geveer 20 Meter, tot in den toren om streeks 24 M., terwijl de frondbrocdle thans 45 M. is. Zooals gezegd komt er och-; ter nog de linkervleugel van 30 M. bij, ter wijl aan den rechterkant de openbare ka pel eerlang zal verrijzen. In den gevel treft men o.m. aau dc wa pens van de Orde der Kruisheeren, van den Magister-Generaal, van België en Ne derland en van de plaatsen, waar stichtin gen der Kruisheeren gevestigd zijn. Door den hoofdingang komt men in oen ruime vestibule, die leidt naar hel fraai geconstrueerde trappenhuis. Links on rechts van de hoofdingang zijn een twee tal spreekkamertjes aangebracht. De rech tervleugel beslaat uit een 30 M. langen ca 31 M. breeden corridor, in het midden waarvan een deur toegang geef t tot de rot ter, die gelegen is naast de keuken aan de achterzijde dus van het gebouw. Aau net eind van den corridor is een gang van 16 M. diepte aangebracht, waarneven dc ka pittelzaal, voorloopig te gebruiken als ka pel, zich bevindt. Een zijdeur van de vestibule geeft toe gang tot do bijkeuken, terwijl het gewei onder den hoofdingang benut is 'voor vei-, warmingsinstallatie, provisie en badka mers. Buvon den hoofdingang, waarvan plafond niet zoo hoog ligt als van de vu trekken, liggen op dc tusschenverd^pfa de kamer en slaapkamer van Pater Trio den Overste van bet huis. Een trap hoog gaande komt men tot de eerste vcr JL. in het midden waarvan een gang WP terwijl aan rechter- en linkerkant zijn aangebracht. Aan liet einde van fl corridor "komt men in de recratiezaaJ. Boven de kamer van Pater Pri°r vindt zich de bibliotheek, waarvan^ boogvormige hoogopgetrokken ramen i front vaii bel klooster een stijlvol a «eveu. .«.wol Op de tweede verdieping zijn eveni - dc eerste weer kamers gebouwd, w der een leslokaal evenals op de veioi daarbeneden. De volgende trappen leiden dan ruimen zolder, waar indien zulks is, kamertjes voor de broeders g*- zullen worden. ea Het geheole buis slaat op paalff«

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 2