weede Blad. HEI INTERNATIONAAL EUCHARISTISCH CONGRES TE CHICAGO. ITUSSCHENPERSOON Dinsdag 20 Juli 1926 Letteren en SCunst Hubert Cuypers' „Super flumina Babylonis" In „Opgang" van deze week vonden we het volgende bericht. i de groote zaal van den Jardin Roval K Toulouse is onlangs van wege het ge nootschap tot herstel van de in April j.l. ingestorte Dalbadetoren, aldaar door go- mèngd koor, orgel en orkest ten gehoore „bracht Hubert Cuypers' „Super flumina Babylonis". Van dit werk, dat als het ,piècc de résistance" van de uitvoering «irdt geroemd, wist de plaatselijke pers E9,le te deelen, dat het op aansporing van Kardinaal Mercier werd geschreven, „zort- ijpr twijfel om op het onderdrukte België toe te passen". De componist is uitgenoodïgd de her taling van zijn werk te komen leiden, wel- fe na het uitbundige succes in November zal plaats hebben. In dit bericht staan een paar fouten. In de eerste plaats is „Super flumina Baby- Inis" geschreven voor gemengd koor a nppella. Wij herinneren ons niet dat de componist deze prachtige compositie be- f?rkt beeft voor orgel- en orkestbegelei ding, wat haar misschien niet eens ten loede zou komen In dé tweede plaats herinneren we ons liet dat deze compositie geschreven werd aandrang van wijlen Kard. Mercier. Waarschijnlijk heeft verwarring plaats net de Missa „St. Jeanne d'Arc" die aan Kard. Mercier werd opgedragen. „Super flomina Babylonis" is in 't voorjaar van 1933 ontstaan ten gevolge van de opdracht nu voor de hoogste eere-afdeeling van het internationaal zangconcours, georgani- teerd door „De Vereenigde Zangers" te Amsterdam het verplichte nummer te rlirijven. Voor de hoogste eere-afdeeling Kannenkoren schreef Cuypers in dien 'Ifden tijd het machtige werk „Le Cor." Dat „Super flumina" bij de uitvoering 'Ie Toulouse het meest indrukwekkende nerk geweest is gelooven we gaarne, aan pzien het met .zijn moderne tonaliteit en modern sentiment rust op een grondige iludie der oud-Nederlandsche en Italiaan se vocalisten, terwijl Cuypers de Wag- wiaansche techniek evenmin vreemd is. ..Super flumina" is een van de weinige jurken als er na Sweelinck in ons land wl meer werden geschreven. Bet verheugt ons van harte dat de com- Kist zelf dit werk in November nog eens ÏTouloïise zal herhalen. Cuypers wordt akrdèerd in Frankrijk en België, werd enkele jaren uitgenoodigd een eer positie in Weenen in te nemen. Tinneer zal men in ons land van officiee- kiijde zijn verdiensten eens gaan er- tenen9 N. J. H S. temengiSe Berichten Windhoos te Ede. Ytel schade aangericht. Gi^erenmorgen te ongeveer half negen iuer te Ede plotseling een sterke wind ow op. welke gevolgd werd door onweer, o vrij hevigen slagregen en een hagelbui. De hoos richtte nog al groote schade Tal van boomen werden ontworteld; dikke stammen knapten als 't ware als Mljes af. Bij het hotel „Het Hof van Gel- j'rland" verbrijzelde de bruin van een «ko kastanjeboom verscheidene ruiten Gok op de straatweg naar Arnhem werd tor de hoos danig huis gehouden. Eenigc tolivorlelde boomen versperden geruimen W bel verkeer aldaar. Tal van huizen c.oeslen het tevens ontgelden, want hier 'Ji daar lagen over den weg verscheidens «gewaaide dakpannen en stukken zink Mn de daken. Een navertelling door H. A. ULLEMAN pr. III Op den 11 en Juni vierde de Kerk het feest van Jezus' heilig Hart en ofschoon wij midden op den Oceaan, ver dus van onze kerken verwijderd waren, waren wij het toch allen met elkander eens, dat wij op ocnigerlei, 't zij een bescheiden, wijze aan dat heugelijk feest moesten mee doen. Wij kwamen daartoe omtrent vijf uur in de eetzaal der Toeristenklasse bijeen en hielden er een Lof zonder Ons Heer. Een Adoro Te zongen we, een O Salutaris Hos.tia, het Magnificat en het Salve Re- gina, waarna Pater van Dijk, uit Am sterdam, lid van het Permanent Comiteit der Int. Euch. Congressen, een gloedvolle predicalie hield naar aanleiding van de aanroeping: „Hart van Jezus, koning en middelpunt aller harten, ontferm u onzer". Dat Monseigneur Van de Wetering hierna een woordje wenschte te spreken, deed ons allen goed. Mgr. sprak met krachtige slem een tiental minuten over het Eucharistisch Congres, waarheen wij op weg waren, weidde over de beleekeneis daarvan uit, verlevendigde in ons het besef, dat wij in de H. Eucharistie het hoogtepunt van on zen godsdienst moesten zien en eindigde met ons zijn Zegen te geven. Met een Hol- landsch Heilig-Hartliedje, waarvan wij gauw een aantal exemplaren op de pers der boot hadden laten drukken, was dc uiteraard nogal stroeve plechtigheid afge- loopen. Komaan, het kon nu eenmaal in die omstandigheden niet anders. Wij had den in elk geval onzen goeden wil ge toond. Maar die 11e Juni was nog om 'n an dere reden een merkwaardige dag. Dien middag verscheen n.l. voor liet eerst van de reis de bootkrant, „The Oceanpost" ge- heeten, welke van dien datum af dage lijks als een lieve attentie uitkwam, waar van het alleen maar jammer was, dat zij op een Hollandsche boot van een lïolland- sche lijn alleen maar in het Engelsch be wezen werd Wat daar allemaal in stond? Op welke lengte en breedte het schip zich om twaalf uur dien middag bevond, hoe veel mijlen het dien middag sinds den vo- rigen dag twaalf uur geloopen had (355 mijlen), hoe de wind en de zee was, welke schepen gesignaleerd waren, verschillende beurskoersen, artikeltjes, grapjes, plaatjes, advertenties en ook eenige nieuwstijdin gen, welke de marconist per radio opge vangen had. Deze nieuwsberichten behels den over 't algemen weinig bijzonders en over ons eigen vaderland heelemaal niets, zoodat men er in den regel gauw door heen was. De avond van dien dag ken merkte zich door weinig. Toen wij om tien uur nog eens op het promenadedek gingen kijken, regende het 'n ietsje. Een zwarte lucht, waarin geen enkele ster tintelde, hing onmetelijk wijd boven ons en de zee was rustig. Fier, zuiver, wankelloos sneed het schip zich een weg door het water, gehoorzamend aan de zachte wen ken van den stuurman, die boven op de commandobrug zich weer liet raden door do duidingen van het klein kompas. Een zaam door het duister dreef de boot, met boven zich peillooze lucht, onder zich peil- looze zee. En toch die eenzaamheid had niets angstwekkends, maar vaagde on voelbare rimpels van onrust weg uit het menseholijk gemoed, zooals een moeder met zachte hand de plooien glad strijkt van het wiegekleed over hour slapend kind. En groote vrede zeeg in de ziel van hem, die uitzag in het alomme duister van den nacht. Elk schip is een wereldje apart en vooral de -booten der groote lijnen zou men drijvende steden kunnen noemen. Van daar dat een ontdekkingsreis aan boord ook immer een der verlangens bij de meeste passagiers uitmaakt, en met een beetje voorspraak gelukt het in den regel, dit verlangen ingewilligd te zien, vooral wanneer het schip slecht bezet is. Onder leiding van den chefkok, die bevriend was met iemand uit onze gToep, begonnen wij des anderen daags om 'n uur of elf, na bekomen goedkeuring van den ehefhof- meester, een rondgang door de boot. Iemand, die er zich toe bepaalt, alleen op de dekken te bivakkeeren, heeft geen be grip van 'tgecn er onder in zoo'n boot al- maal te koop is. Wij kregen drie groote keukens te zien, één voor iedere klas, waarin gemakkelijk een vijftigtal koks werk hebben als de boot tenminste geheel bezet is, zooals dat op de terugreis het ge val was; toen kregen we een formeelo sla gerij en bakkerij te zien, er was een bordenwasscherij, een hors d'oeuvre-ka- mer, een afdeeling voor fijne vleeschscho- •tel en een voor banket, een koffiemaalderij een meelmaaldcrij, een elerkokerij en nog vele andere vertrekken voor culinaire doel einden, te veel om op te noemen. Daar wa ren provisiekamers, waarin een zoo ruime voorraad van allerhande eetwaren opge tast stond, als men in'maar weinige Hol landsche inrichtingen op het vasteland aantreft; aan bier had men bijv. 5000 liter aan boord. En dan was er nog ruimte voor logies van 300 man personeel. „De Nieuw Amsterdam" meet dan ook ruim 17000 regis ter ton en kan meer dan 2600 passa giers hergen. Was liet dien morgen goed weer geweest met vlakke zee en 'n beetje westenwind, 'in den namiddag werd de lucht betrok ken en regenachtig. Er kwam mist, wat als een leelijk ding beschouwd wordt, want een echte zeeman heeft liever een dag storm, dan een half uur mist. Akelig loeide om do paar minuten de misthoorn, teneinde andere schepen te waarschuwen en aanvaring te vermijden en dat ging zoo den heelen avond door. Uit voorzorg wer den er alvast een paar reddingsboolen los gemaakt en van hun dekzeil ontdaan. Zulk een reddingsboot of lifeboat, zoo- als de Engclschen zeggen is doorloo pend ingericht voor onmiddellijk gebruik. Daar is drinkwater in, een flesch cognac, voedsel voor verschillende dagen, een kom pas. een zeekaart en wat al niet meer; en al deze zaken worden bij het begn van el ke reis vernieuwd. Voor eiken passagier is een bepaalde reddingsboot aangewezen en in elke hut staat het nummer van die boot aangegeven. In de heenreis hadden wij nummer 18, op de terugreis No. 27. Men moet voor de aardigheid gedurende den maaltijd aan zijn dischgenooten eens vragen naar liet nummer van hun life boat. Daar zijn er niet zoo heel velen, die het u kunnen zeggen. 's Anderen daags was 't Zondag en feest van den Wonderdoener van Padua. Wij. hadden graag een Hoogmis en wisten van den hofmeester gedaan le krijgen, dat de Social Hall dat is de gezelschapszaal der Ie klasse tot 10 uur tot onze be schikking bleef. Om half 9 deed de Eerw. •Heer Van der Burg, secretaris van Mon seigneur, aan het altaar der boot elk schip dor H. A.-lijn heeft n.l. twee altaren, één in de Ie en een ander in de lie klasse een Hoogmis met Uitstelling in Ci- borio. Het ging waarlijk nog zoo kwaad niet. Wat bloemen stonden op het altaar en onder begeleiding van harmoniummu- ziek zongen we do Gregoriaansche Mis „De Angelis" uit een eenvoudig Cantc- musboekje, dat we in de 111e klasse had den weten machtig te worden. De losse stukken, zooals Introitus, Graduale, Of fertorium en Communio waren wij zoo vrij om weg te laten. Kapelaan Schneider, uit Hengelo, sprak naar aanleiding van het profetisch woord uit Isaias: „Uwe zonen zullen van verre komen en Uwe dochte- ren zullen van ter zijde oprijzen" een wel sprekend woord over het aanstaande con gres te Chicago, waarheen de voetstap pen van zoovelen gericht waren, 't Is net of zulke plechtigheden ter zee meer in slaan dan die te land, we kregen er allen oen bepaald feestelijke stemming van. Nu we toch in de Ie klas waren, maakten wij even van de gelegenheid gebruik, om de verdere salons van die klas te bezien. Een kijkje daar is best de moeite waard, want het is er, om eens gemoedelijk Hollandsch te spreken, een keurige boel. De roodsa- lon, de Japansche theesalon, de dining- room, de Social Hall, de bar, 't mag alle maal gezien worden; de hutten zijn niet veel mooier dan die van de He klas, maar neemt men een „cabine de luxe", zooals Mgr. do Aartsbisschop deed, dan is men uitmuntend en deftig gelogeerd. 's Middags om twee uur gingen wij een clubje van een man of vijf op be- zoek bij den hoofdmachinist of, zooals do scheepsterm luidt, chief-ingineer (chef FEUILLETON. Roman van E. F. BENSON. (Nadruk verboden). fi) Daar hij van nature onergdenkend ,j1 jertrouwend was en afging op de er- M'm? van Craddock en zijn menschen- t'aisi op zijn verzekering dat hij geen behoefde te hechten aan het e briefje dat Charles verlof gaf om de te gaan zien, nadat de familie ver- j en waa, zette hij bijna zonder moeite VreeS van a*' waarmee Tdj de r. i f *wee w©ken behept was geweest. °ck die altijd zoo vriendelijk voor geweest was, die vandaag bijna vader- gevoelens aan den dag had gelegd, «jn vrees ongegrond verklaard. Daar- js, Wat zou er gebeurd kunnen zijn i»Vre^ndschappelijke gevoelens van ai,?!1® kon veranderen in koude onver- kt'J' Wat kon ook redelijker zijn W-~e Terklaring die zoo geheel overeen- k' V dat hij zelf had in Bi» r3| r van meneer Wroughton? V'. -Trv ®auw' Wat een wereld van lucht, het kleed, het water, de bi, ""^-nietjes, dc weerkaatsing van dc f. 0 weerkaatsing van het kleed, fe 0 6 °°6en> waar hij recht in keek. In t» Tftf(^ea schilderde hij een boodschap W, ,m 7elf alleen was. Zün perr.ee- C,nS verven, wisten er niets van. <f|cks profetie (de wonsch was hier misschien de vader der gedachte) dat de twee jonge majmen die hij welgedaan had, niet veel gemeens met elkaar zouden hebben, scheen bij hun eerste ontmoeting vervuld te zullen worden. Ze ontmoetten elkaar aan het theater en Charles' en thousiaste waardeering van het stuk dat hij nu voor den tweeden keer zag, scheen de minachting van Armstrong opgewekt te hebben. „Ik wou dat je me gezegd had dat je het al gezien had," zei hij, toen zij tus- schen de bedrijven al rookend op en neer liepen te wandelen, „dan hadden we er gens anders heen kunnen gaan." „Maar daar is niets, wat ik zoo graag zou gezien hebben," zei Charle3 met vuur. „Ik vind de scène tusschen Violet en den predikant onbetaalbaar. Vertel mij er eens iets van. Hebt U zulke menschen gekend?" Frank wenkte den man van den kaartcn- verkoop. „Laat mij de inkomsten van dezo weck eens zien," zei hij. Toen gaf hij antwoord aan Charles. „Ja; vroeger dacht ik dat ze zoo wa ren," zei hij. „Tk vermoed dat ze in wer kelijkheid heel wat harder en gemeencr cn vuiler waren. De menschen "kunnen niet zoo suikerzoet zijn als ik ze gemaakt heb." „O. maar ze zijn niet zoet, vindt- TJ wel? Ze zijn vriendelijk en aardig en een beetje belachelijkfeitelijk zooals de meeste menschen, maar U hebt er den vermakelij- klein kant van gezien." De kaartverkooper was teruggekomen en overhandigde Armstrong 'n Btuk papier. „Voller dan ooit, meneer Armstrong, ziet U," zei hij met een air alsof hij de eige naar was, zooals de ober-lcellner in een restaurant, als de gasten, een gerecht erg smakelijk vinden. „En met den voorver koop zijn we al 'n eind voorbij Kerstmis." Onbcgrijpelijkerwijzo smaakte het ge recht Armstrong niet. „De menschen zijn droevige dwazen," merkto hij op. terwijl hij den man een kort knikje ten afscheid gaf. ..Daar belibor ik ook toe," zei Charles. „Ja ik dacht er niet aan. Maar hebt U nooit het land aan uw schilderijen of tenminste wantrouwt U ze niet juist omdat ze in den smaak van het publiek vallen?" Charles lachte. „Ik heb nog niet de kans gehad te ont dekken welk effect populariteit op mijn cordecl zou hebben," zei hij. „O. wacht even kort geleden ben ik op een ten toonstelling geweest waar -een schilderij van mij hing cn toevallig stonden er wat mensehen omheen; ik ging erbij staan om te luisteren wat ze zeiden. Zo waren nogal complimenteus, en en ik geloof dat ik het wel aardig vond. Maar in elk geval veranderde mijn oordeel er niet door." Frank Armstrong keek naar de welge- kleede, welgevoede wandelaars in de en tree-hal. „Toch geloof ik dat menschen zooals deze allemaal een verkeerden smaak moe ten hebben," zei hij. „Zoudt TT dan liever onpopulair zijn? Zoudt U liever hebben dat het theater leeg was en dat er geen plaatsen vooruit besproken werden?" Frank Armstrong grinnikte. „Nee, ik zou vloeken als een gek," zei hij, „het is me eens overkomen en ik heb ingenieur), den heer Bolsius, die een ken nis was van één Yau ons clubje eu gaarne ons in de gelegenheid wilde stellen de ma chinekamer te bekijken. Hij gaf ons oen 2en machinist me» en wij daalden in dq onderwereld af. Zoo'n machinekamer n.l. van de Holland-Amerika-lijn loopt tot aan den bodem van het schip too en is héél diep, zóó diep, dat twee van ons, op het punt, langs de ijzeren, steile trap naar be neden te gaan, voor de eer bedankten uit vrees voor duizeling en liever in de com fortabele hut van den heer Bolsius een sigaar bleven rooken. Wij bleven dus met z'n drieën over en volgden den 2en ma chinist naar den bodem van de snikheeto machinekamer, of liever machine-hal. Niet alleen was 't er heet als in de hel, maar er was ook een geraas van geweld. De Nieuw-Amsterdam telt twee schroeveu heeft dus twee geweldige machines, ieder van 5600 P.K., welke beide een respectieve lijko heel lango as in beweging houden. Deze tientallen meters lange as loopt door een tunnel naar het achterschip en be weegt daar een van de beide schroeven. Nog heeter was het in het naast de machines gelegen ketelruim, waar 42 vu ren dag en nacht onderhouden worden. De stokers slaan telkens vier uur achter elkaar voor hun resp. ovens en gooien op een bepaald sein, dat om 'n vastgesteld aantal minuten gegeven wordt, de deur open en den oven vol. Na 4 uur van zulk een verhittenden arbeid, rusten zij 8 uur achtereen, werken daarna weer 4 uur, en rusten weer 8 uur. En zoo gaat dat voort. Dïit wc wat blij waren, toen wij na de zen moeizamen, warmen tocht weer in de hut van den heer Bolsius terugkeerden om daar nog even bij te komen, laat zich gemakkelijk aanleunen. De heer Bolsius bleek niet alleen een geestig prater en be lezen man te zijn, maar ook in zijn vrije uren, ofschoon zijn functie lang niet poë tisch is, hoogst verdienstelijke verzen te schrijven, waarvan hij zoo vriendelijk was, ons er eenige te laten lezen. Toen we weer hoven kwamen, bespeur den wij, ondanks het zachte, mooie weer, een woelige zee, lichtblauw van tint, waarvan dc golven bij het tegen elkander botsen, groen uitvloeiden met kuiven van witzilveren schuim. Ter viering van den Zondag hielden wij om 5 uur weer een houten Lof, waaronder Pastoor T.ucassen een korte toespraak ton beste gaf. 'is Avonds voor liet te-ruste-gaan, gin gen we volgens scheepsgewoontc nog eens even de natuur bespieden. Er zat boven ons hoofd een zwarte lucht, doorrpikt met sterren, waarvan er oen, kijk, daar! plots verschoot. Toon dacht ik aan kin deren, die, als zij een ster zien verschie ten mekaar een hand geven en zeggen: „gauw oen wonsch doen". Op den weg naar Otterloo viel oen zeer zware boomtak op den auto van den heer A. Rijks, uil Rotterdam, die daar juist pas seerde. Gelukkig kwam de heer R. er zon der verwondingen af. Er zijn nóg verschei dene (ole(oongoleidingon gestoord. Bij en kele boerderijen woeien kippenhokken <m hooibergen omver. Overigens zijn, voor zoo ver wij vernamen, geen persoonlijke onge lukken gebeurd. Er is wel veel schade aan het te velde staande gewas toegebracht. De richting van de hoos was Z. West Zuid-Oost. Verdronken. Zondagmiddag waren twee vrienden gaan roeien op den Kralingschen Plas Ie Rotterdam. Midden op de plas zouden zij gaan baden. Een hunner kon zwemmen, de ar.dcre, de 21-jarige W. Z. niet en deze zou daarom aan hel bootje blijven hangen Zijn vriend, die niet wist, dat Z. niet zwem men kon. verwijderde zich een oogenblik van hel bootje. Toen hij terugkwam mist.1 hij zijn vriend. Deze schijnt door een of andere oorzaak zich niet langer te hebben kunnen vasthouden en is verdronken. In een waterput verdronken. Zondagmorgen is te Waubaeh de 47-jari- ge vrouw Knubben in een achter haar huis gelegen waterput gevallen en verdronken Vermoedelijk ten gevolge van verstandsver bijstering is de ongelukkige in den put geraakt. Zij Iaat een man met zes kinderen achter. Overreden en gedoad. Te Vecnwouden is liet 7-jarig zoontje er geen plezier van gehad." Toen liet hij zijn nurksheid varen. „Het kan me niet. schelen om liet U le zeggen," zei hij, „het feit is dat ik mijn stuk verkocht heb, van binnen en van bui ten, van kop tot staart, van IJsland tot Peril en Madagaskar, en het maakt voor mij geen cent verschil of hot blijft loopen tot hot laatste oordeel of tot Nieuwjaar. En nu heb ik een gevoel clsof al die men schen mij bestelen." „O, wat jammer!" zei Charles. „Het spijt me erg. Maar zo zullen net zoo goed naar je volgend stuk komen." De gedachte dat Craddock nog drie stukken van hem in zijn zak kon steken, verdreef de goede bui van Armstrong weer. Heel sterk was dio trouwens toch niet geweest en nu trok ze zic'n weer te rug als een slak in haar huisje. Hij haalde zijn schouders op. „Daar gaat de bel," zei hij, „als jo het derde bedrijf wilt hooren wordt het tijd." „Ik wil er geen woord van missen," zei Charles hartelijk. Do eerste l^clft van het bedrijf zat Arm strong naast hem zoo te geeuwen en te draaien dat» Charles bet zich aan zijn be leefdheid verplicht achtte voor te stellen niet te blijven tot het einde. Van den an deren kant konden zij nu met goed fatsoen toch ook niet opstaan. Maar klaarblijke lijk verveelde het stuk hem.... hij besloot het voor te stellen: het bleek zoo allerdui delijkst dat Armstrong er genoeg van had. „Zullen we gaan?" stelde hij voor. Armstrong stond al in den doorgang. „Tic dacht wel dat het derde bedrijf te veel voor je zou zijn," merkte hij op. Ze gingen vlug en stil de zaal uit en UIT DE RADIO-WERELD. - Programma's voor Woensdag 21 Juli. Hilversum, 1050 M. 12.Politieberichten. 5.UU7.00 Vooravondconcert door hei' H. D. O .-orkest 7.Politieberichten. 7.107.45 Lezing: Het zwermen der bijen in verband met liet ongunstige voor-' jaar, door den heer J. de Meza van den' bijenstand Mollona, Santpoort. 7.45 eu 10.Persberichten. 8.15 Kurhaus-uitzending. Solistencon* eert, onder leiding van Prof. G. Schnce- voigt. Solist: Josef Wolfsthal, viool. 1. Handel-Regor: Concerto grosso no. 1 13-* dur op. 3 (Allegro, Grave. Moderato). 2. Svondsen: Jorahayda Legende. 3. Mous- sorgsky: Une nuit sur le Monlechauve. Fantasie voor orkest. Pauze. 4. Mozart: Ouverture Zauherflöto. 5. Mozart: Viool- concort A-dur. (Allegro aparlo, Adagio Tempi di nvanuelto). J- Wolfsthal. Davenlry, 1600 M. 11.201.20 Het radiokwartct en solis ten (contra alt, tenor, viool). 1.20—2.20 Muziek van restaurant l'ras- cati. 4.20 Causerie: Out of doors. 4.35 Orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lichte muziek. 7.20 Tijdsein Big Ben, weerbericht, nieuws. 7.45 Pianocomposities van Bacb. 8.Muziek. 8.20 Toscaansche liedjes met guitaar-' begeleiding. De London dansband. 8.50 Concert. Pier roveLs of 1926, van het Per Paviljoen Eastbourne. Orkest en solisten. 9.50 Weerbericht, nieuws. 10.25 "Walsen door do Loudon dans band. J 10.40 „'Clio long day closes", concert, i 41.2012.20 Dansmuziek. „R a d i o-P a r i s" 1750 M. 12.50 Concert door het orkest Gayina. 5.05 Concert. 8.50 Galaconcert. K n i g s v.* usterhauson, 1300 M. 8.50 Knul Hamsun-avond. Voorlezing» uit zijn werken. 9.50 Irn Walde, syinphnie voor groot orkest op. 153 no. 3, Raff. Daarna nieuws berichten, Brussel 480 M, Antwerpen 205 M. 8.35 Concert. Werken van Bclgischo componisten. 9.20 Militaire mar ■••hen. Munster, 410 11 I.35—2.5(1 Concort. 4.20 Sprookjesvortellen. 5,50 0,20 Lezingen. 7.008.00 Werken van Mozart. 820 Lezing. i 8.50—10.20 Rudyard Kipling avond. 10.20 Zitherconcert. II.05 Cabaret van de weduwe R. Bocrsma onder eert melkwagen geraakt, overreden en'dood op* genomen. Door een tram overreden cn gerlced. Een der firmanten van de firma B. ?n W., grossiers te Dokkum, is door rkeerd uitwijken op zijn fiets, tusschen Marmer-, wonde en Dokkum onder de hem m-litrropH rijdende stoomtram geraakt eu onmiddel lijk gedood. Tusschen dc buffers bekneld ca gedoe cl. Op Staatsmijn „Emma" te Iloen.sbr k heeft gisteren een doodelijk ongeval plaats gehad. Bij de bovengrondsclie verleiding was A. 1.. Geerts uit Genhoul-li'ok. bezig met liet- afhaken van wagens. Hij geraakt* daarbij tusschen de buffers bekneld, waar door hij een ribfracluur en kneuzingen, aan de borst bekwam. Onmiddellijk naar bet hospitaal te Heerlein vervo. r 1. over-* leed hij aldaar reeds enkele uren na aan komst. De overledene was een 53-jarige veduwnaar; hij laat een viertal n - H-ino Charles legde, een bectjo verward, zijn hand op den arm van den ander. „Dat was het heelemaal niel, werkelijk niet," zei hij. „Maar I' zat zoo te geeuwen en to mopperen ik dacht (Jat I' liever heen zoudt gaan. Tk ik venna H.te mij uitstekend." Armstrong wist dat bij zich onhebbelijk gedroeg, maar vanavond werkte bet prop volle theater en gedeeltelijk ook de opge wektheid van Charles, op zijn zenuwen. „Ga dan terug om ook van de rest to genieten," zei hij. net goed humeur van Charles y >s ook daartegen bestand. „Ik vind dat ik dat maar doen moet," zei hij. „Ik dank U wel dat U me mco hebt genomen. Ik amuseer me buitenge woon. Goeden avond!" Nu had Armstrong nog meer liet land dan zooeven en zonder twijfel zou hij een hatelijk antwoord gegeven hebben, maar Charles had zich al omgedraaid cn was al verdwenen in de zaal. Toen werd hot Armstrong duidelijk dat hij niet z zeer het land had aan Charles, als wel aan zijn eigen onhebbelijke manier van doen. Een halve minuut bleef hij aarzelen, hij wou hem achterna gaan om zijn excuses aan te bieden, als dat noodig zou zijn maar toen sloeg dc balans weer door naar den anderen kant cn hij ging de straat op. Mensehen met zoo'n duivclsch goed. humeur als zijn nieuwe kennis, dacht hij, moesten niet vrij rond mogen loopen. 7o pasten niet in zijn idees omtrent de we reld, waaricderer-u zocht en greep en snauwde, tenzij hij een bijzondere reden had om zich aangenaam voor le doen. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 3