Nerweus en Overspannen Onrustig en Slapeloos Meek, dat dit jaar met winst was gewerkt. 1 Er was ontvangen aan spaargelden f 295.G78.G1aan terugbetaalde voorschot ten f82.813.26; aan loopende rekening f 298.919.40; aan rente van voorschotten f 20.009.18. Terugbetaald bleek te zijn: aan spaargelden f 287.020.19; aan voorschotten f 124.177,79; in loopende rekening f 206.334.G3; aan rente voor spaargelden f 24.093,23. Inhoud der kas op 31 Dcc. 1925 f29.270.85. Uit de winst- en verlies rekening bleek dat er was aan waarde van uitstaande voorschotten f500.807.25, dat liet reservefonds bestond uit f 15.273.81 cn dat de winst over 't jaar beliep öp f2.531.02. Do voorz. dankte bijzonder den kassier, die met zooveel zorg de gelden der Leen bank behartigde. Aan de orde waren nu verkiezingen van ccn bestuurslid en van leden van den Raad van Toezicht. Met algemeene stemmen •werd do heer A. Gijzcnberg herkozen als bestuurslid, en de heeren I. Koole en Joh. van Doorn als leden van den Raad van Toezicht. Voor den heer H. J. Nieuwen- huijzen, die vertrokken was naar de Haar lemmermeer werd in de plaats gekozen do heer C. G. Rijncveld. Als plaatsvervangen de bestuursleden werden verkozen de hee ren Joh. v. Doorn en I. Koole. De voorz. bracht een woord van oprech ten dank aan den heer Nieuwcnhuijzen, die steeds in 't belang van de vereeniging had geijverd. De rondvraag gaf weinig stof tot spreken. Aan 't einde der vergadering richtte de voorz. zich tot de leden. „Aan mijn zijde - aldus spreker zit iemand die de Coöp. ■Boerenleenbank 25 jaar als kassier trouw heeft gediend. Hij heeft in die jaren steeds aller tevredenheid ontvangen. Wij zijn steeds dankbaar geweest, voor wat U in 't belang en don bloei van onze vereeniging hebt gedaan. Gij mijnheer van Stave- Ten 7,ijt het geweest., die de Leenbank van Uithoorn groot hebt gemaakt; wijzen dit de cijfers niet uit? Kostennoch moeite spaart gij, om deze instelling te doen groeien en bloeien. We meenden U daar om voor "dezen-25-jarigen trouwen dienst een blijk van waardeering te moeten ge ven. Het scherm op 't toonecl werd op gehaald. Ziedaar uw geschenk: 4 tuin stoelen en één ruststoel. De kassier, de heer G. v. Staveren, was zichtbaar geroerd, en dankte in korte be woordingen en sprak den wensch uit nog vele jaren voor de Cop. Boerenleenbank werkzaam te mogen zijn. De avond werd in gezellig samenzijn besloten. HILLEQOM. Personalia. De heeren J. de Rooy en Q. I. Smit alhier slaagden voor het Mcr- curiuB-examen Eneclsche Handelscorres pondentie, de heer AV. G. A. Verleur voor het examen boekhouden voor de A7erecni- ging van Leeraren. Df verbatring der waterleiding. Het bouwen van een waterzuiveringgebouw ten behoeve der waterleiding is opgedragen aan do firma F. AV. Zonneveld te Rotter dam, laagste insclirijfster der openbare aanbesteding. Geboren: z. van H. Oostendorp—Ot- tcn. d. van M. B Huisman—Boshove. z. van L. der NederlandenVan der Niet. Getrouwd: Th. A. Demayere en C. G, Buckens. IT. A. Goemans en E. M. Dek ker. A. G. Scheepmaker en M. IT. Gics- bergeu. I' v d W If en M. Dibbets. 0\erleden: G. Bos—Koger vr. 40 j. STADSNIEUWS EEN GROOTE TRIOMF VAN PROFESSOR KEESOM. Onder dit opschrift schrijft Dr. Jos. Ter Hecrdt een artikel in „De Tijd" naar aan leiding van het door prof. Keesom bereikte resultaat met het helium: „Het cryogene laboratorium te Leiden boekt oen nieuwe, glorieuze overwinning. Het lang beproefde, het lang gehoopte, ten slotte gelukt: op Donderdag den len Juli is het helium, dat eens onder de han den van Kamerh'ngh Onnes tot. den vloei baren toestand gebracht werd, in den greep van prof Keesom's hand tot den vas ten toestand gedwongen. Een oprechte gelukwensch ga hier naar den grooten physicus, die door zulk een schitterend en zoo spoedig behaald succes 'den wereldnaam van het Leidsche cryó gene laboratorium blijft hooghouden, ja met nieuwen luister omgeeft." Het artikel besluit: „Hiermede is het inzicht in den bouw der stof ongemeen verdiept, de onderstel ling omtrent de onderlinge aantrekking der atomen blijkt voor alle stoffen op te gaan. Het machtige hulpmiddel der lage tem pcraturen, waardoor de meest interne eigenschappen der stof, do meest verbor gen geheimen van de structuur der mate- rio reeds werden blootgelegd, wint op nieuw in beteckenis en opent nieuwe per spectieven. Bijna 15 jaren lang behield Leiden het monopolio van de met vloeibare helium te verkrijgen lage temperaturen, tot-dat het aan Me. Lennan te Toronto gelukte met Sen Inrichting, die vrijwel een copie van e Leidsche is, het helium eveneens vloei baar te maken. Thans bezit Leiden het nieuwe monopolie van vast helium. Dit be- teekent, dat Keesom evenals Onnes, de groote physici van heinde en ver naar Lei den roept, om daar hun gewichtige onder zoekingen te verrichten. Moge het den bescheiden geleerde gege ven zijn, nog tal van jaren bij al deze proefnemingen de leidende rol te vervul len in het belang der wetenschap, tot r< van hot vaderland en tot heil der mensch- lioid. „Moge", zoonis hij zijn inaugoreele rede besluit, „de Heer van alle weten schap hem darbij Zijn onmisbare» steun verlccnen." INGEZONDEN MEDEDEELING Gebruik hiertegen de Zcnuwstillende en Zenuwsterkende IHijithaedt's Zenuwfabletien Glazen Buisje 75 cent. Bij Apoth. en Drogisten. 1890 Volksbondsnieuws. Bedevaart naar „St. Jeroe n". Zooals reecj| gedurende vijf jaar, zoo zal ook dit jaar worden georganiseerd een be devaart naar „St. Jeroen" voor leden van den R. K. Volksbond. Doch op de laatst gehouden gewestelijke vergadering is be sloten, 4at jaar de bedevaart te doen uit gaan van het Gewest Leiden en niet van de afdeeling Leiden alleen. Donderdag a.s. houdt de commissie „St. Jeroen", die de bedevaart voor de afdee ling Leiden regelde, een vergadering en worden de bondsleden, dio gewoonlijk de bedevaart medo maakten, uitgenoodigd, aanwezig te zijn ter bespreking van de nieuwe regeling. Do afdeeling Leiden moet zorgen, dat een flinke groep leden mee gaat ter bede vaart en daarom dient er ook voor ge zorgd, dat Donderdagavond om 8 uur alle gefegeldfe bedevaartgangers aanwezig in het Bondegebouw zijn, om de propaganda voor deze zaak te bespreken. Onze Reiskas. De reis naar Nijmegen, die zoo goed ge slaagd mag hecten, heeft de Commissie on zer Reiskas er toe doen besluiten, dit jaar nog één, wellicht nog méerdere reizen te organiseeren, ftelkc reizen gezien de beterè aansluitingen enz. nog veel in aantrekke lijkheid zullen winnen. De eerstvolgende trein is bepaald op den laat sten Woensdag in Juli, wijl deze dag voor velen een van de vrije dagen is, waarom de commissie van oordeel is, dat op dezen dag wel voldoende deelnemers te vinden zullen zijn. Aanmelding en inlichtingen in het Bondegebouw Zaterdag van 7'A8 uur. Dc Amerikaansche Week ie Leiden. Vanmorgen zijn de Amerikaansche stu denten, die, ten getale van ongeveer 60, de Amerikaansche AVeek aan de Leidsche Universiteit zullen bijwonen, hier ter ste de aangekomen. Zooals reeds eerder ge meld, gaat deze Amerikaansche Week uit van de Nederlandsch Amerikaansche Fundatie. AVas de Amerikaansche AVeek, welke twee jaar geleden was georgani seerd, meer in het bijzonder bestemd voor philologen, ditmaal zijn het uitsluitend me dische en wis- en natuurkundige studen ten. Vanmorgen zijn zij officieel ten stad- liuize door het gemeentebestuur ontvan gen. Ook de secretaris van de Amerikaan sche legatie, do Hon. Raymond Henry Norweb, was bij verhindering van den Amerikaanschen gezant, den Hon. Richard M. Tobin, daarbij tegenwoordig. Do burgemeester,- j.hr. De Gijselaar, hield hierbij een toespraak. Deze wees er op dat twee jaar geleden eveneens vele Amerikaansche studenten de colleges aan de Leidsche Universiteit hebben gevolgd en dat er toen niet alleen oen wetenschappe lijke sfeer hcerschte, doch tevens een van werkelijke vriendschap tusschen de Ame rikaansche studenten en de Hollandscho professoren en studenten. Ditma'al, door de bereidwilligheid van de in de geheele wereld bekende hoog leeraren Lorentz, Einthoven, De Haas, Ehrenfest, Keesom en Van der Hoeve, zal een week- worden gewijd aan het ernstige werk niet alleen, dat in het Natuurkundig cn het Physiologisch Laboratorium is ver richt, maar ook aan wat hier bereikt is op het gebied der oogheelkunde. Spreker schetste vefvogens de vriend schapshanden, welke reeds sedert eeuwen tusschen ons land en Amerika bestaan en op do groote genegenheid, welke men in ons land jegens de Leidsche universiteit koestert. Spr. besloot met den wensch uit te spreken, dat de studenten er geen spijt van zullen hebben, dat. zij naar ons land zijn overgekomen en dat zij, behalve in hun werk, zich ook thuis zullen gevoelen bij de Leidsche hoogleraren en studen ten, en bij de families, die hun gastvrij heid zullen verleenen, alsmede, dat dit niet hun laatste bezoek mocht zijn. Op deze woorden klonk een hartelijk applaus, waarna de voorzitter van.de Ne derlandsch Amerikaanscho Fundatie, de heer Westerman, de rede van den burge meester beantwoordde. Nadat nogmaals een applaus had weer klonken, werden er ververschingen rond gediend en werd het raadhuis bezichtigd, waarna men zich naar de Universiteit be gaf, waar dc rector magnificus, prof. dr. AV. de Sitter, de Amerikaansche Week met een toespraak officieel opepde. Do rector zette daarbij allereerst uit een, in welken geest de Amerikaansche Week bedoeld is. Het feit, dat de vertegen woordiger van den Amerikaanschen ge zant hier tegenwoordig is, is ons een be wijs, dat niet alleen wij, als gastkeeren, doch ook gij, als gasten, in dit bezoek meer wenseht te zien dan een gewoon va- cantie-uitstapje. Gisteren was het 150 jaar geleden, dat hetAmerikaansche volk door de merk waardige „Declaration of Independance" zijn wil (e kennen gaf, in den vervolge oen zelfstandige plaats onder de volken der aardo in te nemen. Spreker brengt met de herdenking van dit feit de gelukwen- schen van den Senaat over. 150 jaar is misschien geen hooge leef tijd voor een natie, en zeker schijnt het naar onze Amerikaansche oogen dat de Amerikaansche natie nog vele voordeelcn van de jeugd geniet, maar het is toch een leeftijd, welke lang genoeg is om oen eigen nationaal karakter te hebben kunnen ont wikkelen. Spr. stelt fcicli voor dat een der groote voordeelen van deze samenkomst voor ons zal zijn kennis te maken met het karakter der Amerikanen en omgekeerd hoopt spreker, dat zij er prijs op zullen stellen ons to leeren kennen. Spreker behandelde vervolgens de vraag, of er een karakteristiek verschil be staat tusschen de Amerikaansche en de Europeescho wetenschappen. De weten schap is echter internationaal. De vooruit gang der wetenschap is alleen ^mogelijk door uitwisseling van gedachten. Vrij ruilverkeer is een onmisbare voorwaarde voor het bestaan der wetenschap. Het Voordeel, dat deze uitwisseling van ge dachten van personen, welke door instel lingen als de Nederlandsch Amerikaan sche Fundatie, de International Educa tion Board e.a. zoozeer wordt bevorderd, is buitengewoon groot. Wij beginnen eerst thans de vruchten ervan te plukken, doch spr. is ervan overtuigd, dat het een der belangrijkste factoren zal zijn in de ont wikkeling der wetenschap gedurende de volgende jaren. Helaas zijn ook de man nen der wetenschap gedwongen te' gehoor zamen aan do wetten hunner respectieve lijke landen, welke wetten niet altijcl met het oog op het belang der wetenschap zijn samengesteld. Zoo komt het dat de Ame rikaansche astronomen niet altijd in staat zijn de gastvrijheid, die zij in het verleden en het heden zoo ruimschoots hebben ge noten, zoo volledig te reóiproceeren als zij wel zouden wenschen. Evenwel, mogen wij in deze onvolmaak te wereld soms met moeilijkheden te kam pen hebben, de internationale hand der wetenschap blijft altijd bestaan. Bezoeken als deze zijn zeer geschikt om dien hand aan te halen en spreker hoopt, dat als ge volg daarvan de reeds zoo innige samen werking tusschen onze universiteit en vele harer Amerikaansche zusteren hechter zal worden. Spreker verklaarde hierna de Ameri kaansche Week voor geopend. Luid applaus volgde, waarna de secre taris van de Amerikaansche legatie, de Hon. Raymond Norweb, het woord nam. Heden, aldus ving spreker aan, op de zen dag, hehooren wij eigenlijk saam te komen om den 4den Juli Ie vieren. Het ligt thans het meest voor de hand, dat deze verjaardag van de overwinning van de beginselen en van vrijheid en zelfbe stuur door de afstammelingen van hen, die haar behaalden, moet worden gevierd in de zalen van deze universiteit, welke zel ve een monument is voor de overwinning van vrijheidlievende volken. Het is ons, vertegenwoordigers van ons land, een voorrecht bij deze gelukkige gelegenheid uiting te geven aan het vele, dat Amerika voor haar zegevierende zaak verschul digd is aan wat door Nederland en zijn burgers hiervoor is gedaan. De historische gebeurtenissen, betrek king hebbende op wat het Nederlandse he volk hoeft bijgedragen in woord cn in daad voor de overwinning van do Ame rikaansche zaak, zijn welbekend on spre ker noemt verschillende van deze feiten, op, vooral die uit het begin van den Ame rikaanschen opstand. De Hollanders vul den hun bemoedigende woorden van sym pathie met daden van onberekenbare waar de voor de Amerikaansche zaak aan. Zij waren de eerste neutrale en vreemde na tie, die een verdrag met het jonge Ame rika sloten en hei eerste land in Europa, dat den Amerikaanschen gezant, John Adams, ontving, was Nederland. Toen de onafhankelijkheidsverklaring was onc^r- teekend, staken vele Hollandsere officieren den Oceaan over om hun whpenen aan onzen grooten leider aan te bieden. Een Hollandsch ingenieur, genaamd Romayne, was een der geliefdste en meest vertrouw de generaals van Washington. Hij was het die de forten aan de Hudson-rivier bouwde en dio zijn leven liet voor de Amerikaansche zaak. Het eerste vreemde saluutschot, dat voor de Amerikaansche vlag werd gelost, kwam uit een Hol landsch kanon. Sn*. noemde o.a. de groote hulp, welke John Adarns in ons land van den grooten Hollander Baron Dirk van der Capellen de Pol, beeft ondervonden en wat deze verder voor de Amerikaansche zaak heeft gedaan. „Zijn naam schrijft John Adams zal bij iederen Amerikaan in dankbare herinnering blijven." Spr. schetste vorder, hoe na den zeeslag op de Noordzeo Paul Jones met zijn zin kende schepen v°i gewonde en stervende manschappen een veilig toevluchtsoord vond in de haven van Tesscl en dat hem werd toegestaan, daar lang genoeg blijven om zijn schepen te herstellen en te kunnen zorgen voor de gewonden cn ster venden. De algemeene sympathie van het Ne- derlandsche volk voor de Amerikaansche zaak bereikte ten slotte haar hoogtepiih! in het erkenningsverdrag. Do stad Am sterdam ging hierin voor, door gebruik te maken van haar zelfstandige macht om een handelsovereenkomst met de nieuwe Republiek te sluiten, door welk verdrag, toen liet eenige jaren later bekend werd, Nederland zich den oorlog met Engeland op den hals haalde. Hoe groot de sympathie in Amerika was voor hetgeen de Nederlanden voor Amerika gedaan hebben, bleek, aldus spr uit wat verschillende vooraanstaande Amerikanen daarover hebben geschreven. liet was een groolsche daad van Neder land kanonnen, schepen, geld, kleeren wapenen te hebben verschaft; maar een nog schillerender ondersteuning van Amerikaaiisch idealisme door deze held haftige Hollanders was, dat zij onze derlandfilicvcndc stichters met vuur be zielden cn hun den weg wezen, waardoor zij, onverschrokken, door hel lijden, door ontberingen en tegenspoed, ten slotte dat roemrijk doel bereikten welke de vrijheids lievende» hier en in ons eigen land nog heden ten dage gezamenlijk vieren. In deze universiteit en in deze stad, ge wijd door de traditie van opoffering voor de vrijheid, met de overwinning bekroond door Willem de Zwijger, het aartstype van vaderlander, komen wij te zamen om hul de to brengen aan die groote mannen, wiens bezieling cn heldenmoed, die ons, Hollanders zoowel als Amerikanen, de on betaalbare schat van vrijheid verzekerden. Wij zijn niet de eerste Amerikanen die in deze gastvrije schaduwen zitten, want deze universiteit had onder haar alumni een president van de Vereenigde Staten. Toen John Adams gezant was bij de Ne derlanden, plaatste hij hier als leerlingen zijn beide zoons. Spr. baalde daaromtrent een en ander uit liet. dagboek van Adams, gedateerd 11 Januari 1781, aan. John Adams was een voortreffelijke menschenkenner. Alleen haar hun ver diensten beoordeelde hij hen. Daarom heeft zijn waardeering voor wat de Hollanders hebben bijgedragen tot de Amerikaansche buitengewone beteekenis. Hij schrijft in 1798 dat, in welk land hij ook mocht zijn, hij nooit zal nalaten te bidden voor de vrij heid, de onafhankelijkheid en den algehee- len voorspoed van de Nederlanden. Het is, aldus besloot spr., een gebed dat alle Ame rikanen met geestdrift zullen herhalen. Hierna hield prof. dr. H. A. Lorentz een rede over: Natuurkunde in de Nieuwe en de Oude Wereld. Spr. stelde met cenige voorbeelden in het licht, hoe de vooruitgang op weten schappelijk gebied aan de samenwerking van alle landen te danken is. Drie jaar geleden bezocht spr. het Ob servatorium op Mount Wilson in Califor nia, waar prot Kapteyn vele zomers ge werkt heeft en waaraan een andere Ne derlander, dr. van Maanen, sedert vele jaren verbonden is. Wat spreker daar bij zonder trof was de waarneming van het Zeeman-effect in de zonnevlekken, door de Ontdekking waarvan prof. Hale be wees dat -er in de vlekken magnetische krachten bestaan, door een wervelende be weging van electrisch geladen gassen te weeggebracht. Dat de beweging van een geladen li chaam magnetische krachten ten gevolge heeft, was in 1876 aangetoond door Row land, die daarmede een der grondslagen voor de clectrohentheorie gelegd had. Spreker stond vervolgens stil bij eenige verschijnselen, die in deze theorie hunne verklaring vinden, proeven van Tolman en Stewart, Einstein en de Haas en van den heer en mevr. Barnett te Washington. Daarna trad hij in eenige bijzonderhe den over het Hale effect; een der laatste onderwerpen waarmede wijlen prof. Ka- merlingh Onnes zich heeft bezig gehouden was de vraag of in suprageleiders een Hale effect bestaat. Ook op het gebied van de thermodyna mica heeft de samenwerking bestaan waarvan thans sprake is. Prof. van der Waals bewonderde zeer het werk van Willard Gibbs en dit heeft veel invloed gehad op de studie der physische chemie hier te lande. Vervolgens kwam spreker tot do belang rijke toepassingen van interferentiemetho den, die men aan Michelson te danken heeft, en waarvan hij verschillende voor beelden gaf. Het meest bekend is de proef van Mi chelson en Morley, in de laatste jaren door Dayton Miller te Cleveland en thans ook door Piccard to Brussel herhaald, die voor de relativiteitstheorie van veel be lang is. Ten slotte zette spr. uiteen, welken groo ten invloed de roosters van Rowland op de ontwikkeling der optica hebben gehad en wijdde hij eenige woorden aan de vraagstukken, die thans op dit gebied en op dat der X-stralen aan de orde zijn, waarbij de proeven van Compton over de verstrooiing van "X-stralen door losgebon den electronen ter sprake kwamen. Na afloop van deze voordracht, die door de Amerikaansche studenten met groote aandacht en belangstelling werd gevolgd, begaven zij zich naar de studentensociëteit Minerva, waar zij aanzaten aan oen noenmaal, aangeboden door de Neder- landscbo Amerikaansche Fundatie. Vanmiddags 3 uur begaven zij zich met eenige electrischo. trams naar den Haag, waar de Amerikaansche gezant- huiT te zijnen huize, Lange Voorhout 28. een thee aanbood. De Jan Steen Tentoonstelling. Zaterdagmiddag hebben baron E. C. Sweerts de Landas Wyborgh, commissaris der Koningin jn de Provincie Zuid-ITol- land, en de Italiaansche gezant de Jan Steen Tentoonstelling bezichtigd. Tot gisterenmiddag 5 uur waren er in totaal 7352 bezoekers geweest. Mevrouw H. Waller, uit Utrecht was hedenmiddag de 7500ste bezoeker van de Jan Steen-tentoonstelling. Ook aan haar werd het boekwerk over Jan Steen, ge schreven door prof. Martin, ten geschen ke gegeven. Rondvaarten over de Meren. De N.V. J. en A. van der Schuyt's stoom- bootreederij verdient zeker een woord van lof voor de wijze, waarop zij iederen zo mer Aveer voor aangename bootreisjes over de Kager- en Brasemermcren zorg draagt. Iederen dag weer trekt de Pauline de stad uit, om de mensce.cn uit de zwoele stadsatmosfeer te brengen naar buiten, op het frissche water. Men moet zoon tochtje meegemaakt hebben om te weten wat het is. Langs de boorden van den Rijn, met haar vriendelijke landouwen voert de boot haar passagiers, hen doen genietend van' het landschoon, dat te bewonderen valt. Men komt door het liefelijke Woubrugge op de "uitgestrekte Brasemermeer, waar het bij warm weer als in deze dagen een heer lijk verblijf is. Langs Oudewetering en Katholieke Agenda LEIDEN. Wcensdao. R. K. Overheidasersmtf Bondsgcbouw, 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst d apotheken wordt van M a a n d a g 5 1 en met Zondag 11 Juli a. s. genomen door de apotheken van de Hp G. H. Blanken, IToogewoerd 171, Tohfa! 502, en D. J. van Driesum, Mare 78 1? lefoon 406. door de Ringvaart bereikt men dc Kagt, plas, waar tot in alle hoeken de grooten en kleinere zeilbooten een praghtigen a blik opleveren. Zoo'n tochtje is werkelijk wel aan te b. velen en voor degenen, die overdag m»; lijk weg kunnen, zullen zich ongetwijfo wel een plaatsje verzekeren voor de avoid vaart. Gisternamiddag te 6 uur heeft dc eer? avondtbcht plaats gehad. Deze zal geld op Zondag- cn Woensdagavond plJ hebben. Een liefhebber van visschen. Op verzoek van de politie te 's-Gra\e hage is alhier aangehouden de 15-jarige J de P., die gisteren uit den Haag was d wenen op een transport rij wiel van zi patroon, met medeneming tevens van bedrag van f 57.—, dat hij voor hem hi_ geind. De jongen werd aan de Zijl beng lend aangetroffen, terwijl hij zijn fig ergens had gestald. Hij had nog een d van het geld in zijn bezit. Van het t bruikte gold had hij o.m. een nieuwe hi gel gekocht. Eindexamen gymnasium. Na verlengd examen zijn geslaagd: JJ Huizinga, Leiden; W. J. de Koning, Lr. den: P. J. D. van Malsscn, Noordwijk;! Weldhuyzen, Leiden; J. Venvey, Nooit wijk; en G. Zandvoort, Leiden. Al ge wen één. Examen akte L. O. Aan cfe Chr. Kweekschool voor Onde wijzers en Onderwijzeressen zijn Zaterdi geëxamineerd 6 vrouwelijke candidal! Geslaagd de dames: M. Dijkstra, Krabbe dam; M. E. J. van Leeuwen, Koudeken A J. Verheul, Benthuizen; A. Witte, Kk dekerk, en M. v. d. Zwet, Leiderdorp, gewezen i. Voor het notarieel examen, le gedeelte,! ie 's-Gravenhage geslaagd -de lieer J. I Tesselaar, alhier. Voor het akte-examen N. 0. (N. III),n het Nijverheidsonderwijs is te 's-Gr.w hage geslaagd de.heer M. Ilannaart, altó Geslaagd zijn voor het Mercurius«di| ma -voor Boekhouden en a. v. de lieer de Nie, leerling van de Handelsscb „Kennis is Macht", cn dc hoeren Z. I A. Boter, II. W. van der Horn en Marks, leerlingen van den heer H.' 1 Knol, accountant, alhier. Geslaagd voor het Federalie-pxam hoeklioeden (Mercurius-diploma) de hoen T. J. M. Groffie, Leiden, en G. J. Guit, E; wijk aan Zee, leerlingen van den heer A. Jansen, alhier. De 67-jarige juffrouw M. do G., wont de aan de St. Jacobsgracht is gisterenra dag om half één. hij het oversteken vani Hoogewoerd naar de Waters teeg aangej den door een motorrijwiel, tengevolgen van zij een bloedende hoofdwonde bekwu De E. H. D. verleende geneeskundige h Donderdagmiddag te 2 uur zal in i tuin van café-restaurant .Zomerzon? demonstratie plaats vinden met de S. I Li I.-handsnelblusschers: De Lcida brandweer-autoriteiten en vorsc-hilln andere gerroodigden zullen deze dcmc.nl-' tie bijwonen. MUZIEK. „Perosi". In deze kolommen hebben wij „Pi in verschillende stadia besproken: dan het stadium van een bloeiperiode, waar. mooie vruchten konden worden vers meld als beloon ing van stagen arbeid 1 keurige uitvoeringen; dan weer moed wij een tijdperk meemaken van val, diepen val, die de vraag op de bracht, of het nog wel gewenscht wat corps in stand te houden. Doch de trouwe comparanten, de mannen, die lief en leed dc vereeniging trouw bier die den moed niet opgaven, doch telh w*-eer, elkander bemoedigend, trouw repetition hielden en met den volhard den directeur Jac. Kroon, hetere lil' verhoopten, zij hebben in de uitvoefl van gisterenavond een belooning den voor hun trouwe energie en niet noegzaam te prijzen uithoudingsvernw Want dit dient al dadelijk gezegd, wal! terenavond door „Perosi' is ten geb# gebracht, is weer van zoodanig geM dat we weer verlrouwvol kunnen opjj naar wat do toekomst brengen zal E oen frissche marsch van Francois loj*{ dacht geroepen, no. 2 de Ouverture B« trix van Calderi was in alle opzichten- aanhooren waard niet alleen, doch dun lijk sprak uit de zoo mooie en cotf vertolking dat een nieuwe periode isj geluid voor „Perosi" en dal er genoegd goede en bedreven krachten zijn 0®' weergave te brengen, die lofwaard1' Hier vooral bleken de rhythmiscbo nautische bedoelingen te zijn begrep® waar het stuk als compositie gebod nen de perken van liet kunnen lifi'i met goede studie een zoo prijzensw; geheel verkregen. Echter niet alitf® dit nummer waren allo krachten cenlreerd; ook de verdere stukken •l5* een uitvoering, die blijk gaf van du-A stigen wil om te geven wat aan te stellen oischèn kon voldoen. Waren wij door deze uitvoering B b A GRSWi^

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 2