Wij hebben tlmus een onbezoldigd amb teiiaar ter Secretarie, do heer J. W. de Ren, die benoemd is tot gemeenteontvan ger dezer gemeente op een minimum jaar wedde van f 800, met de verplichting om in deze gemeente te wonen. Het is natuur lijk niet mogelijk om voor f800 alhier te kunnen leven en hij zou dan aan Gedep. Stalen kunnen verzoeken om in Leiden to mogen blijven wonen ten huize van zijne ouders. Onze ontslagen gemeenteontvan ger had een tractement van ruim f 1100. Over deze kwestie is in den brecdo bespro ken in ons Coll. en wij zouden den Raadiu overweging willen geven den lieer de Ren een tractement toe te kennen van f350 per jaar als ambtenaar ter Secretarie. Spr. meent dat de Raad het op prijs zal stellen wanneer de ontvanger alhier woon achlig is. Ook is het noodzakelijk, dat de Secretaris zijn hulp niet verliest. De Se cretarie-werkzaamheden breiden steeds uit en de heer de Ren is een bekwaam ambtenaar en heeft steeds blijken gegeven de .belangen van de- gemeente te beharti gen. De lieer Rietdijk vraagt of in die jaar wedde ook begrepen is het bedrag der reiskosten, die dé Raad vroeger heeft toe gestaan. Do Voorz. merkt op, dat de jaarwedde vastgesteld wordt op. f350 en thans dan het uitgetrokken bedrag voor de reiskos ten vervalt. De Raad besluit daarna zonder hoofde lijke stemming de jaarwedde te bepalen op f 350. Daarna wordt de nieuw benoemde ge meenteontvanger do heer J. W. do Ren, door den gemeente-secretaris binnengeleid en legt in handen van den Voorzitter dc voorgeschreven codcn af. Dé Voorz. richt tlians het woord tot den lieer de Ren en zegt o.a. het navolgende: Hot is mij een voorrecht u te mogen fe- lieüeeron met uwe benoeming tot gemeen te-ontvanger. Ik hoop, dat gij lange jaren in deze gemeente werkzaam moogt zijn en jn alle opzichten zult toonen een flink ambtenaar te zijn. Wij zullen hopen, dat liet met u niet zoo zal gaan als met uw voorganger, die wij tot 'ons verdriet en te leurstelling bobben moeten laten heen gaan. Toen ik in 1922 als burgemeester werd geïnstalleerd hel) ik o.a. gezegd, dat do ambtenaren die bun plicht deden steeds op mijn steun konden rekenen en hun be langen zou voorslaan. Ik hoop dat gij op dezelfde wijze zult voortgaan met hel in nen der achterstallige belastingen, zooals thans uw vader gedaan heeft, die tijdelijk gemeenteontvanger is geweest. Vanaf deze tafel brengt spreker gaarne hulde en een woord van dank aan hem. De hr. Do Ren dankt den Voorz. voor zijn hartelijke woorden cu den Raad voor bei in hem gestelde vertouwen, en hoopt dat vertrouwen nimmer te beschamen. De Voorz. deelt thans nog den lieer Do Ren. mede, dat do Raad hem cene jaar wedde van f350 heeft toegekend als amb tenaar Ier secretarie. Overgegaan word' tot do ui (loting van een aandeel, groot J 100 van do geldl'ec- Jiing, oorspronkelijk groot J 3000. Door den heer Bernard wordt getrok ken No. 28, aflosbaar op 1 Juli a.s. Aan de orde komt: Opnieuw vaststel ling van de rekening-courant-ovoreenkomst met de Dank voor Nederlandsche ge meenten, in verhand met het bijvoegsel van het Provinciaal blad van Zuid-Hol land No. 8 Kr werd door den Gemeenteraad in zijne vergadering van 12 Februari 1924 en 20 Maart 1924 een rckening-courant-ovor- eonkouist gesloten met do Dank voor Ne derlandsche gemeenten. Dit besluit werd goedgekeurd door Gedeputeerde Staten v. Zuid-Holland, d.d. 7 April 1924. Thans is oen schrijven ingekomen van God. Staten dezer provincie, dat zij cenigo bedenkingen hebben tegen - do bestaande overeenkomst en geven een nieuw model aan, opgenomen in het hijvoegsel. Na voorlezing daarvan besluit de Raai zonder hoofdelijke stemming het Raadsbe sluit van 20 Maart 1924 in te trekken en een nieuwe rekcning-couvanl-overeeii- komst aan lo gaan met de Dank voor Ne derlandse lio gemeenten, overeenkomstig bovengenoemd bijvoegsel. Do Voorz. doelt mede, dat binnen een paar weken de dienst 1925 moet worden afgesloten en nog epkelo comptabele be sluiten aan den Raad ter vaststelling moe ten worden aangeboden. I)e verschillende comptabele besluiten worden daarna Voorgelezen en door den Raad goedgekeurd. Naar aanleiding van een schrijven van don Pensioenraad worden do verschillen de pensioensgrondslagen vastgesteld van J Dijkstra, in zijn functie als bode. seboon- bouder van het Raadhuis, opzichter van een brandspuit en als pl. deurwaarder. Ook wordt vastgesteld de poiisioeiigrond (slag van don nieuw benoemd on gemeente ontvanger op f800 en als ambtenaar ter secretarie op f 350. Naar aanleiding van een verzoek van liet bestuur van do Gewestelijke Landstorm Commissie Stelling Amsterdam, om bij ge legenheid van het tienjarig bestaan gel don beschikbaar te stellen voor de te bonden schietwedstrijden stelt de Voorz. namens 13. en \V. voor een gouden medail le beschikbaar to stellen namens het ge meentebestuur en tevens een gulden per hoofd voor de leden uit deze gemeente voor zoover zij aan do wedstrijden deelno men en een gulden voor reiskosten. De Voorz. zegt, dat wij met trots op dit korps kunnen neerzien. Bij evenlucelc bin nenland selle onlusten heeft dit korps zich beschikbaar gesteld de orde te helpen handhaven en de Kroon te beschermen. Van onzen kant dient waardeering uit te gaan. De Voorz. vraagt of een der leden be zwaren bierlegen heeft. Aangezien geen der leden bezwaren heeft wordt aldus be sloten. Alvorens tol behandeling van punt 9 der agenda over te gaan, gaat de Raad op voorstel van den Voorz. in geheime ver gadering over. Na heropening komt punt 9 aan de or de en wel noodslachtplaats. Dc Voorz. deelt mede, dat B. en W. met een voorstel komen tot 'l bouwen van een noodslachtplaats. In deze gemeente is geen gelegenheid om dat te doen bij een slager. In 1927 wordt de gemeente door de wet verplicht een noodslachtplaats te hebben Do gemeenleopzicliler beeft een plan ont worpen. De lenglo van liet gebouw zal on geveer 12 Meter bedragen en de breedte 51 M. Wanneer de Raad dit plan kan goed keuren ^dan vragen B. en W. een blanco crediet "hiervoor en machtiging tot het aangaan van een ruiling van grond met den heer G. Bernard. De Raad besluit een blanco crediet lo verleenen en de noodigc machtiging tot ruiling van grond. Aangezien niets meer aan de orde is en niemand meer het woord verlangt wordt de vergadering gesloten. NOORDWIJKERHOUT. GEMEENTERAAD. Reconstructie wegen; het voorstel van B. en W. afgestemd. Vergadering van den gemeenteraad tegenwoordig tien leden. Afwezig de heer L. M. v. Noorfc met kennisgeving. Voorzit'er dc Burgemeester. D$ voorz. opent de vergadering met gebed. Dc notulen der vorige vergadering wor den onveranderd gearresteerd. Een adres van J. J. v. Meeuwen te Lisso om 'n schadevergoeding van f 1500 a f 2000 wegens schade ontslaan door dc afslui ting #111 den Hoogeveenschen duinweg wordt van kennisgeving aangenomen. Op aandrang van Gedeputeerde Stalen wordt dc bepaling van dc bouwverorde ning, dat langs enkele hoofdwegen geen fabrieken of werkplaatsen mogen worden opgericht, geschrapt, daar Gedeputeerde Staten weigeren de verordening goed to keuren, zoolang deze bepaling blijft be staan. Aan dc orde is thans een voorstel van B. en W. lot het leggen van een Topekadek op den weg Piet GijzcnbrugJagershuis Leeuwenhorst, Do voorz. deelt mede, dat voor enkele weken een bijeenkomst is gehouden te 's-Hage van de wegencommissie uit Gede puteerde Stalen en de burgemeesters van Voorhout, Sassenheim en Noordwijker- liout. Do samenkomst was gevraagd door den Burgemeester van Voorhout, Het on derwerp der discussie was de bitumecring van den weg loopende van den Rijksweg van Sassenheim langs Piet Gijsenbrug en aansluitende op den weg Noord wijk Noordwijkcrliout. In dc reconstructie van het gedeelte dat ligt onder Voorhout was door Voorhout 50 pet. subsidie gevraagd. Deze 50 pet. werden door Gedeputeerde Staten toegezegd. Ook Sassenheim ver klaarde zich bereid, het gedeelte dat on der zijne gemeente lag to bitumeeren, mits do provincie 50 pet. gtf. De voorz. vond een bijdra go van 50 pet. voor Noordwijkerhout met 'zijn groot wegennet wel wat aan den schralen kant, doch meende, gezien den rui men steun der Provincie voor den wég Noord-Holland sch e grens—Noordwijk met 50 pet. genoegen le moeten neinen. De kosten van onderhoud van den weg, wiens reconstructie thans wordt voorge steld, bedragen f 2250.- - per jaar. Er is alle "kans op stijging dezer onkosten. Dc kosten van reconstructie van den weg schatten B. en W. op f70.000. De be grooting is wel wat liooger, maar enkele onderdeden kunnen wel iets minder. Ten laste der gemeente komt van gemeld be drag 50 pet. of f35.000. Bij rentestandaard van 3jR pet. en een afJossingstermijn van 20 jaren bcteekent dit een jaarlijksche uit gaaf van f 27-19.25. Dit is niet zoo IieeJ veel meer dan liet onderhoud nu kost. Men moet in aanmerking nemen dat bij bitu mecring de eerste 5 jaren geen onderhoud is, daar dit ten laste van de aannemers van den weg komt, terwijl de volgende ia- ren bet onderhoud miniem zal zijn. De heer Langeveld zou een bijdrage van Noordwijk willen vragen, dat bij de re constructie als badplaats groot belang heeft. De heer Oostdam Jzn. vindt de te genwoordige grintweg 'prachtig. Het ver keer over den weg VlasovenJagershuis is niet groot en zal nog minder worden als dc nieuwe weg NordwijkN.-H. grens gereed is. De heer van Dijk is zeer sterk togen dc plannen van B. en W. gekant. Jaij heeft er geen goed woord voor over en vindt het zelfs te veel, dat over de details van het voorstel wordt gesproken. De heer van Dijk vindt het voorstel van B. en W. een ongehoorde luxe en zou het maar onmid dellijk af willen stemmen. Do heer Geerlings is het met het voor stel van B. en W. niet eens. Spr. meent, dat het tegenwoordig onderhoud van den weg wel iets minder zou bedragen, als men er wat tijdiger bij was om dc gaten te dichten. Ook moet de toekomst nog leeren of het onderhoud der topecawegen zoo miniem is, als men het voorstelt. Wethouder Oostdam merkt op. dat de onderhoudskosten van den besproken wc'* in 1925 f2250.'hebben bedragen. Men kan er op rekenen, dat deze kosten van jaar lot jaar zullen stijgen. De toekomst zal leeren, dat bij aanleg van een topeea- weg de jaarlijksche kosten, met inbegrip van rente en aflossing der leening, niet zoo heel veel meer zullen ziin dan thans het geval is en daarvoor hebben wij een goeden weg. Als over 20 jaren de lee ning is afgelost zijn wij in elk geval veel voordecliger uit. Do lieer van Parern is het geheel met B. en W. eens. Spr. prijst do voortvarendheid van B. en W. en gaat gaarne met het voorstel aceoord. Dc heer Langeveld vraagt of er geen kans is dat de Provincie wat meer geeft. Do heer van Dijk wordt ongeduldig. Sp^. vindt, dat over deze zaak al veel te lang gepraat ic. De voorz. maant den heer van Dijk tot kalmte aan. Op de desbetreffende vragen van den heer Langeveld antwoordt de voorz., dat hij to Noordwijk niet om een paar dui zend gulden voor dezen weg gaat bidden. Wenseht do Raad wel tot reconstructie over te gaan als do Provincie hare bijdra ge verhoogt', dan kan daartoe een voorstel 1 worden gedaan, als omtrent. Let lot van liet'voorstel van B. en W., dat na het ge sprokene niet erg twijfelachtig is, zal zijn beslist. Het voorstel van B. en W. wordt daarna verworpen, met 3 tegen 7 stemmen. Voor stemden de heer van Parcra en de beide wethouders. Tegen de lieeren E. Oostdam Jaczn., Langeveld, Passchier, van Dijk, Geerlings, A. H. v. Noort en v. d. Klauw. De heer E. Oosdam Jzn. stelt thans voor om tot reconstructie van den weg over te gaan, mits do provincie 2/3 bijdraagt. De heer Geerlings zou voor willen stellen om aan de provincie 75 pet. te vragen. De voorz. weet niet of de Provincie bereid is do Bubsidio te verhoogen, maar 75 pet. is in elk geval te veel. Mogelijk is dat de Provincie bereid is 2/3 te betalen, maar eenige zekerheid bestaat daaromtrent niet. In elk geval verdient het voorstel-Oostdam de voorkeur boven dat van den heer Geer lings. Spr. brengt het voorstel-Oostdam het eerst in stemming. Dit voorstel wordt aan genomen met 7 tegen 3 stemmen. Voör stemden de, lieer E. Oostdam Jzn., Lange veld^. d. Klauw, van Parera, Passchier en de bcido wethouders. Tegen stemden de heeren Geerlings, van Dijk en A. H. v. Noort. Het voorslel-Geerlings is hiermede ver vallen. De openbare vergadering wordt geslo ten en overgegaan wordt in geheim comité. INGEZONDEN llMELHHf m Als Uw 2S? M Kinderen «|kCi ïz.Q zich bezeerd hebben jPSp f gebruik dan dadelijk Gemengde Safichten Dc fraudecrende notaris te Capeile. Het verduisterde hedrag op 32.000 vastgesteld. In aansluiting aan het bericht inzake de arrestatie van notaris J. C. de J. te Ca peile a. d. IJsel meldt do „Tel." nog het volgende: Gisterenmorgen heeft burgemeester Verloop op het hoofdbureau te Rotterdam deu verdachte een verhoor afgenomen, waarhij dezo een volledige bekentenis heeft afgelegd. Iu totaal zijn vijftien ge vallen van vermoedelijke verduistering ter kennis vail den Jiurgemeester gebracht. Het betreft niet alleen hypotheken, die do verdachto krachlens zijn -ambt moest af wikkelen, doch ook gelden, die hij uit an deren hoofde Onder zijn berusting had. Zoo was hij penningmeester van de afdee- lijng Capeile van /de verceniging „Het Groene Kruis" en trad hij op als agent van een hypotheekbank. Sinds 1914 was Lij te Capeile werkzaam. Naar burgemeester Verloop mededeelde, is? het totaal der verduisterde sommen thans teruggebracht op pl.m. J 32.000. Het systeem van den verdachte, om het eene gat met liet andere te stoppen, maakte, dat aanvankelijk een som van 70.000.be cijferd was. Dq verdachte zal spoedig ter beschik king van de justitie worden gesteld. Verdronken. Het 2-jarig jongetje van A. Middelhos te Smilde is in een wijk verdronken. Op Kleiterp onder Bozum is het 13- jarig dienstmeisje van den veehouder H. de Vries bij werkzaamheden in een sloot gevallen en verdrenken. Te Joure is het 4-jarig dochtertje van den veehouder R. Ronkema uit het nabur- rig dorpje Snikzwaag hij het spelen in het water geraakt en verdronken Te Gouda is verdronken de 2^-jari ge B. V., wonende aan de Boomgaard l- straat aldaar. De kleine is vermoedelijk bij het spelen, te water geraakt in een sloot achter de ouderlijke woning. Pas doordat men een v.ur klompjes zag drijven, kwam men tot cY treurige ontdekking. Pogingen cm alsnog fl-levensgeesten op te wekken, faalden. Het lijk van de sedert een weck ver miste vrouw J. K. uit Ecxle is nabij de Zwaag uit liet water opgevisclit. Een 50-jarige venter en een koop vrouw, 58 jaar oud, keerden te zamen naar hunne woning te MijdrJ*cht terug. Ze ver keerden heiden in kennelijken staat en rol den, toen zij per roeibootje den Amstel wil den oversteken, beiden te water. Wel haal de men hen spoedig op liet droge, doch de man was reeds overleden en de vrouw overleed spoedig. To Veenwoudsterwal is liet 3-jarig dochtertje van (len arbeider \V. Hoekstra verdronken. Te Lonneker is gisterenmiddag de 13- jarige G V. hij het baden verdronken. Lijk opgehaald. Uit do Vliet onder Voorbrug is het lijk opgehaald van déii 28-jarigen J. M. v. d. 11., woonachtig te Belft, die vermoedelijk daar per fiets lo water is gereden. Duitsch zeeman verdronken. Maandag is uit dc Visschershaven te IJmuiden opgehaald het lijk van een on geveer 20-jarig zeeman. Bij nader onder zoek-is gebleken- dat het lijk afkomstig is van een der opvarenden van den Buit- schen stoomtreiler „Frida", welk vaartuig dc vorige week in genoemde haven aan don kant lag, doch inmiddels ter vissche- rij op de Noordzee is uitgevaren. Vermoe delijk is do omgekomene bij het aan boord gaan onopgemerkt te water geraakt en ver dronken Jn kokend water gevallen. Te St. Willebrord viel een kindje van A. van Z in een pot kokend water, waar door de kieine deerlijke brandwonden op liep. Gelukkig was spoedig een dokier aan wezig, om geneeskundige hulp te verlee nen. Auto-ongeluk. Zondagmorgen had le Averees t, meldt het „O. D.", een ernstig ongeluk plaats. Een aantal motorrijders en een paar auto mobilisten, leden van do Rotlerdamsche Motorclub, hielden een zgn. „betrouwbaar- heidsrit", wilden over Assen naar Gronin gen en passeerden daarbij ook Balkbrug. Zaterdag waren zij uit Rotterdam vertrok ken naar Maastricht en wilden vandaar raar Gronineen. Op den Kaat, even voor bij den landbouwer W. ten Kate, reed de automobilist L. Raadlgever te Rolteruam met z'n racewagen in de sloot. De lieer R. die zelf chauffeerde werd inwendig ern stig gekwetst, terwijl zijn passagier geen letsel bekwam. Dr. Mol, die spoedig ter plaatse was, constateerde dat de lieer- R. een paar ribben gebroken had, terwijl li ij hoogstwaarschijnlijk ook nog andere in wendige verwondingen had bekomen. Per •auto van den lieer Westerman werd de heer R. naar het ziekenhuis te Hoegeveen vervoerd. De wagen van don lieer R. was zwaar beschadigd. j Docdelijke val. Maandagavond is de werkman J. van Nunen, te Tilburg, die achterop een vracht auto van zijn pa'roon stond, bij het ma ken van een bocht daaraf gevallen. Mot een bloedende hoofdwonde werd hij naar het gasthuis vervoerd, waar'hij des nachts aan de bekomen verwonding is overleden. De man was gehuwd en vader van vier kinderen. Droevig. Een ongeveer 14 dagen oud zijnd doch tertje van den landbouwer KI. D., te Bar- neveld, welko kleine bij de ouders sliep, is door de moeder bij ongeluk 's nachts dood gedrukt. Moordaanslag. Zondagnacht heeft do 25-jarige arbeider D. T., van Harkema-Opeinde, zonder de minste aanleiding met een. revolver ge schoten op H. K., uit Gerkesklooster, die een schampschot aan den linkerslaap be-, kwam. T. is ter beschikking van de Justi tie gesteld. Ernstige vechtpartij. De 23-jarigo boerenknecht A. H., te Barneveld, is Maandagnacht door een aantal collega's aangevallen en mishan deld. Ter zelfverdediging 'trok H. zijn mes en stak hiermede den 19-jarigen II. v. d. K. zeer ernstig in 't hoofd. Bij een vechtpartij tusschen Gouwe naars en Waddinxveeners, in de lunch room van den heer D. te Gouda, heeft een der vechtersbazen een kellner van die lunchroom, genaamd W. v. d. H., met de poot van een stoel, een oog dicht gesla gen. Na plaatselijke behandeling is de ge troffene per auto vervoerd naar het Oog- lijdersgesticlit te Utrecht. Do politie stelt een onderzoek in en zal proces-verbaal opmaken wegens het ver oorzaken van zwaar lichamelijk letsel door schuld. Waarschijnlijk is een dor Wad dinxveeners dc dader. Baby greep naar de gasslang. Men schrijft aan do „Stand." uit Nieu- wer-Amstel: Dij de familie S. tc Amstel veen stond een kind van tien maanden in een wagen in de keuken, nabij de gasstel len. Tijdens een oogenblik afwezigheid van de moeder, had de kleine kans gezien de gasslang van een brandend comfort af le trekken en deze, nog aan de gaskraan be vestigd blijvend, in den mond te steken, waardoor het een groote hoeveelheid gas naar binnen ademde. Toen de moeder te rugkwam, vond zij het kind bewusteloos. Ijlings gekomen geneeskundigen mochten er nog in slagen het kind te behouden. Hevige brand te Wesizaan. Gisternacht even voor 2 uur is door on bekende oorzaak brand uitgebroken in den grooten houten boerenplaats van den hoer Korstanjo. Toen het onheil word ont dekt en alarm war. gemaakt, konden de bewoners man, vrouw en 3 kinderen, ter nauwernood het brandende perceel ver laten. Alles ging verloren. Gelekkig stond het vee in het land. Door de twee motor spuilen van de vrijwillige brandweer werd do vuurzee zonder resultaat aangetast. Half vier was alles herschapen in een roo- kendo massa. De verdwenen bankbediende Gepakt. Gisterenmiddag is op de Schoenmarkt te Antwerpen de bankbediende P. J. A., die op 10 dezer was verdwenen met medene ming van 17 000. welke hij aan oen bank te Amsterdam had ontvreemd en voor wiens opsporing de betrokken instelling een belooning had uitgeloofd van 500, aangehouden door een rechterlijken agent, een rechercheur uit Amsterdam en een gevolmachtigde der Bank. Bij zijn aanhouding was bijna liet go- heele bedrag nog in zijn bezit. Onregelmatigheden bij een bcuwveresn. te Haarlem. Wij lezen in Haarlems' Dagbl.: Reeus eenigen tijd liepen er geruchten, als zou het met de administratie en het geldelijk Lebeer der Coöp. Woningbouw vereen iging Eigen Woning onder het vroegere bestuur niet in alle opzichten in orde zijn geweest. Thans vernemen wij, dat er ton Stad- Luizo een onderhoud heeft plaats gehad tusschen het tegenwoordige bestuur en commissarissen van genoemde bouwveree- niging en vertegenwoordigers van liet ge meentebestuur, waarbij uitvoerig dc toe stand der verecniging onder het vroegere bestuur is besproken. Gebleken is lil., dal verschillende huurgelden en waarborj, sommen niet of niet behoorlijk zijn ver antwoord, en dal ook andere handelingen zijn gepleegd, die den toets der critiek niet in alle opzichten kunnen doorstaan. Ten einde omtrent de waarborgsommen nóg meerdere zekerheid te verkrijgen, zaj l.el bestuur alle houders van aandeelboek jes oproepen om die hoekjes met de boe ken der verecniging te vergelijken. Hoewel het geldelijk nadeel voor de ver- eeniging niet bijzonder groot is, en d0 schuldige vooralsnog niet met zekerheid is aan te wijzen, besloot men toch, al die maatregelen te nemen, wcike noodig zijn om alles tot. volle klaarheid te brengen en ook het licht der openbaarheid niet to schuwen, omdat in ieder geval reeds dui delijk is geldeken, dat het voormalig be stuur grovelijk te kort is geschoten in zijn plicht de belangen der verceniging behoor lijk te behartigen. Daar een later gehóuden bespreking met de vertegenwoordigers van liet gemeente bestuur, waartoe waren uitgenoodigd de heeren G. Tauber, A. Wits en A. G. J. de Jong, samen vormende het voormalig be stuur der verecniging niet het gewenschtc resultaat heeft opgeleverd, zalt thans hel bestuur der vereeniging verdere stappen doen ten einde deze aangelegenheid tot oplossing le brengen. Indringer cp heeterdaad betrapt. In den nacht van Zaterdag op Zondag is tc Zwaagdijk een brutale inbraak ge pleegd. 's Nachts te halftwee werd een bejaar de vrouw, mej. wed. Hoogeboom, die met haar kleindochter samenwoont, Wakker. Zij zag in de kamer iemand de kast open brekend Toen zij alarm maakte en het bed verliet, gaf de dief haar een klap met ecu hamer op liet hoofd en natn ijlings de vlucht met achterlating van een fietslan taarn, inbrekersgereedschap en den be rusten hamer. Hij had een gouden horlo ge 20 en een kleedje van haar klein dochter meegenomen. De slag met de hamer was gelukkig niet van ernstigen aard geweest, want de vrouw had slechts een lichte hoofdwonde. De politie constateerde, dat de dief zich vanaf 'n tak van een boom toegang tot de zolderkamer had verschaft. Vingerafdruk ken zijn genomen, t?n einde den dader le kunnen opsporen. Voor een half pond tabak. Een arbeider te Zufdwolde (Drente) werd eigenaar van een stuk heidegrond, groot twee H. A., voor een half pond labsk. Ontruiming van oude kasteefen. Het bij Olst gelegen oude, docli siceds gemoderniseerde kasteel „Groot Hoenloo" met zijn heerlijke omgeving wordt ont ruimd. Men is reeds begonnen (len schat van meubelen, waaronder vele anliéke, naar elders over le brengen. Hot is zeer te bejammeren,, niet alleen voor de ge meente Olst, maar ook voor het natuur schoon in .deze streek. Naar wij vernemen, zal ook dc ncV(?i)"; bezitting „dc Haere" binnenkort worde» ontruimd. Een Mammcuthkies van 6 kilc! Bij liet graven van grint zijn to Linne overblijfselen opgedolven van een mam- moutli. Een kies bleek een zwaarte van d Kg. te hebben. Dc 40.000ste inwener van Heerlen. Gisterenmorgen deed de lieer Vijgen lo Heerlen, aangifte van de geboorte van ccn dochtertje. Het kind is do 40.000slc inwo ner van Heerlen. Door het gemeentebe stuur zal een geschenk worden aangebo den. „Tel." Een welverdiende onderscheiding. Ten stadhuize to 's-Hertogenhoscli is dezer dagen op plechtige wijze aan den lieer A. H. M. de Bekker het eerste oerc- kruis van de Kon. Ned. Brand weerver- eeniging uitgereikt. Dit geschiedde door den heer G. F. 11. Tiicltermann, voorzitter van genoemde, Verceniging, die mededeelde, dat ongeveer een jaar geleden tot de instelling van dil eei'okruis was besloten. Hij wensehte don heer Bekker met deze onderscheiding ?<■- luk, waarna de heer J. G. Stam. secretaris der Vereeniging, den heer dc Bekker lid kruis op de borst spelde. De burgemeester, de heer mr. F. J van Lanschot, overhandigde daarop den lieer de Bekker de bronzen medaille voor menschBevend hulpbetoon. Hij bracht 'b omstandigheden in herinnering, waarvoor deze onderscheidingen waren toegekend, en schetste hóe de heer de Bekker, die tegenover liet perceel woont, waarin do brand woedde, dit huis binnenkwam 011 daar de moeder, met een kind op den arm. scliroeiende aantrof, die liem zeide, dat oen brandende kamer op de hovenverdi> ping nog een kind le bed lag en dat b'! haar door den verschrikkelijkon rook nW meer mogelijk was gebleken, langs dc trip de bovenverdieping tc bereiken. Tot tweemaal toe werd de heer Dekker langs de trapzijde door de vlammen terug gejaagd. Hij trachtte toen aan dc achter zijde de woning binnen le dringen. Bij daar de* brandende kamer één hoog en dfl daarboven gelegen kamer, dus twee boofr waar het in groot, gevaar verkecrend kind zich bevond. Niets bij de hand hclibenda klom hij op liet eerste afdakje, werkte zie» vandaar op een raamkozijn van het kan toorgebouw- en is vervolgens, zich zoort® mogelijk vasthoudend aan den muur, mvr do twee raamkozijnen langs de geslote3 ramen van één hoog geloopen, waarna zich eerst aan een waterafvoerhuis van dakgoot en vervolgens aan die dak!,™ zelf, heeft opgetrokken. Als toen was "1 op een tweede afdakje, waar hij op ongf- veer schouderhoogte afstand was vin raam der kamer, waar het kind /■Fh vond. Hij heeft toen de ruiten van 'V vertrek stukgeslagen, en is vervolgens

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 4