\~fe Jaargang. DSS3S0AG 22 JÖNI Ê926 No. 5281 pe ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Vooi Leiden 19 cent per week 12.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaaL Franco per poet 1 2.95 per kwartaaL get Geïllustreerd Zondagsblad ie voor de Abonné'e ver krijgbaar tegen betaling van 50 cL per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 et, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cl Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentlSn 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. g Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop 10.50. Dit nummer bestaat uit twee bladen. jgT Zij, die zich met I Juli a.s. wenschen te abonneeren op „De Leidsche Courant", ontvangen tot dien datum de courant gratis. België Verdere bezuinigingen. De Belgische ministerraad is gistermid dag voortgegaan met zijn onderzoek naar Ui. loe te passen bezuinigingen in de staats fusten. De dienst der pensioenen zal bij "d ministerie van Financiën gecentrali seerd worden. De begrootng van Koloniën met zeven millioen francs verminderd gorden. De Mijnraad wordt opgeheven en urvangen door een raadgevende commis- Het centraalbureau voor de staats- drukwerken zal gereorganiseerd worden. - lokalen, door het vroegere ministerie !00r Economische Zaken gehuurd, zullen 'liiueii vier weken ontruimd worden. De jDinisierraad heeft ten slotte besloten, dat 01 1 Januari 1929 geen nieuwe ambtena- 1011 zullen worden benoemd. Duitschland. Na de volksstemming. u Eet regeeringsontwerp. Rijkskanselier Marx beeft gisteren na 0 zitting van den Rijksdag, die slechts duurde, besprekingen met de leiders u regeeringsparlijen gehad. Allen waren riv' ovei' cens> dat de Rijksdag niet op ?S maS gaan, voordat het regeerings- ivorp in za^0 cj0 vermogensrechtelijke ing met (|p voormalige vorstenhuizen n miticf door den Rijksdag zal zijn aan- tuionion. iiÜ'. Zijri besprekingen heeft de Rijkskan- 1 opnioinv verklaard, dat hij uit een -aannemizig van het regeeringsont- t:iI' e consequenties zal trekken. Deze hdpJTies kunnen bestaan in bet af- Rijksd T°Seer"1°' "1 oulbiüdin= yan l'^p'^m0Cia'',scbe fractie heeft besloten, 111 e de afdoening van het oatwerp te BUiTEMLflNP Volkenbond Ontwapeningsbespreking te Genève. i Gen. van Tuinen over het Ned. standpunt. De militaire subcommissie der voorbe reidende ontwapeningsconferentie, die van 2G Mei af dagelijks heeft vergaderd, be sloot, einde Juni voor enkele weken uiteen te gaan on einde Juli de behandeling der vraagstukken, die haar door de voorberei dende commissie zijn voorgelegd, voort te zetten. Hoewel de werkzaamheden lang- :aam vorderen en van verschillende zijden iogingen worden gedaan om de criteria ,oor de beperking der bewapeningen zoo .ast te stellen, dat'daaruit een zoo gering nogelijke beperking voor de betrokken .laten zou volgen, wordt toch meer en jicer de ernst dezer voorbereidende werk zaamheden beseft. Generaal van Tuinen heeft gisteren in deze sub-commissie een verklaring afge legd, die ten doel had tegenover de Fran- sche voorstellen, die de levende strijd krachten, voor zoover de bewapening te land betreft, als eenig criterium aanprezen de waarde van het cloode materiaal naar voren te brengen. De Nederlandscbe dele gatie verdedigde het standpunt, dat de le vende strijdkrachten en het doode mate riaal als volkomen gelijkwaardige criteria .moeten worden aangemerkt. Hoewel de Nederlandscbe delegatie hier- I omtrent geen formeele voorstellen wensoh- Ie te doen, meende zij een woord van ern stige waarschuwing te moeten laten hoo ien en bij de subcommissie te moeten aan dringen op het toekennen van dezelfde waarde aan het krijgsmateriaal als aan liet effectief hij het vaststellen van de pri mordiale criteria voor de elementen, die voor beperking in aanmerking komen. De delegaties van Zweden, Chili, Enge land en Roemenië schaarden zich aan de zijde van Nederland en Zweden formuleor de een voorstel, dat geheel op de door Van Tuinen verdedigde stelling was gebaseerd. Ten slotte verklaarde de Fransche dele gatie zich eveneens bij het Zweedsche voorstel aan te sluiten. Aan het slot der zitting werd besloten, clat de waardever houding, die moet worden toegekend aan de verschillende elementen, die voor ver gelijking in aanmerking komen, eerst zal worden bepaald, wanneer een speciaal co mité voor liet leger, een ander voor- de marine en een derde voor de luchtvaart allo kenmerken, waarmee rekening zal moeten worden gehouden, zal hebben be paald. bespoedigen, bij de behandeling in de juri dische commissie aanneming en bloc voor te stellen, daar over de belangrijkste be palingen reeds maandenlang is gediscus sieerd. Daar het ontwerp slechts met behulp der sociaal-democraten kan worden aan genomen, spreekt het vanzelf, dat de groot ste belangstelling op de houding dezer partij is geconcentreerd. De socialistische fractie van den Rijks dag heeft in verhand met het referendum besloten het regeeringsontwerp ernstig in behandeling te nemen, er echter amende menten op in te dienen. De regeeringspar- tijen besloten geen amendementen Ie aan vaarden. Hoe er gestemd is. Men schat het eindcijfer der stemmen vóór de onteigening uitgebracht op om streeks 15 millioen. Slechts in het agrarische Oost-Pruisen bedroeg het aantal voorstemmers minder dan het totaal der sociaal-democratische en communistischo stemmen bij do jongste Rijksdagverkiezingen. Opvallend is de deelneming aan de stemming in het Rijnsch-Westfaalsch industriegebied, waar liet Centrum ovorkeerschend is. Deze partij had het parool „onthouden" uitgegeven, terwijl de katholieke bisschoppen procla maties in dien zin hadden uitgevaardigd. Des te "merkwaardiger is, dat in do stad Keulen b.v. tweemaal zooveel stemmen voor de onteigening werden uitgebracht als de sociaal-democraten en communisten te zamen op zich vercenigden hij de jong ste Rijksdagverkiezingen. Ook in Baden stemde meer dan twee maal het totaal van sociaal-democraten en communisten voor de onteigening. Geringer was de deelneming der burger lijke bevolking in de Saksische districten, Leipzig en Dresden. Het geringst was het aantal ja-stemmen in Beieren. In Benedcn-Beieren b.v. heeft slechts 1/8 der stemgerechtigden aan het referendum deelgenomen. Ta Berlijn bedroeg de deelneming 63 pet. in Groot-Berlijn 57 pet. In Groot-Berlijn •werden ongeveer 1.750.000 stemmen vóór de onteigening uitgebracht, d.w.z. 250.000 stemmen meer dan voor het Volksbegehren. Een vechtpartij. Gistermorgen had te Ohligs tusschen de leden van de „Jungdeutsche Orde" en de communisten een ernstige vechtpartij plaats. Vier leden van de „Jungdeutsche Orde" werden zwaar gewond. De politie arresteerde verschillende personen. Een communistisch gemeenteraadslid nam aan de vechtpartij deel. Groote verduisteringen. 15 millioen nadeel voor de spoorwegen. In het ressort der spoorwegdirectie Frankfurt a. O. is men reusachtige ver duisteringen op het spoor gekomen. Het bedrag, waarvoor de maatschappij bena deeld is, moet vijftien a zestien millioen mark belöopen. Frankrijk. De Kabinetscrisis. Poincaré weigert financiën. Poincaré heeft de portefeuille van fi nanciën geweigerd. Hij verklaarde, deze portefeuille geweigerd te hebben, omdat bij tegen het acco'ord van Washington is, dat hij als minister van financiën zou moeten verdedigen. Poincaré wordt thans vermoedelijk minister van Openhaar On derwijs. Naar stabilisatie van den franc. Met steun der geallieerde emissie-banken. Volgens^de Matin" zou het comité van experts tot uiteindelijke conclusies geko men zijn, waarvan de zeer nlgemeene trek ken de volgende zouden zijn: ratificatie van de schuldregeling van Washington en sluiting van een analoog accoord met En geland, regeling van de Fransche vlotten de schuld, door overdracht van de bons der nationale verdediging aan een con- sortorium van banken, dat hun aflossing of omwisseling in bons van een andere soort zou bewerkstelligen. Het consorlo- rium zou daartoe den steun van buiten- landsch kapitaal kunnen trachten te krij gen, door aanbod van een waarborg van den eersten rang voor de progressieve mo bilisatie van Fransche zijde van de Duit- sche industrieels en spoorwegobligaties, waarvan het totaal een bedrag van 16 milliard goudmark bereikt. Zoo zou er een periode komen, waarin de stabilisatie van het Fransche geld mo gelijk zou worden met steun van de emis- siebanken der geallieerde landen. Caillaux' saneer ingsmiddelon. Oud-minister Caillaux heeft een rede gehouden te Douillet-le-Joli (dep. Sarthe). Hij noemde daarin den financieclen toe stand van Frankrijk ernstig, zelfs uiterst ernstig. De opvatting, dat men het kwaad kan bestrijden door eenvoudige fiscale me thodes, noemde hij te simplistisch, daar immers de werkelijke ziekte, waardoor het land is aangetast, het „laissezaller" is. Door do openbare financiën te herstellen, lost men slechts een gedeelte van het vraagstuk op, want naast de aangelegen heden van den staat zijn er nog de aange legenheden van de natie. Caillaux wees op do verliezen, welke de oorlog heeft toegebracht aan-de activa der natie en bepleitte in verband daarmee een vermindering -der uitgaven en -van den invoer en een vermeerdering van de pro ductie, met name door verbeterde exploi tatie der koloniën, hetgeen echter een werk van langen adem is. De onmiddellijke taak Is een weloverwo gen voorbereiding der monetaire stabilisa tie, voor welke echter do medewerking van alle staatsburgers zonder onderscheid onontbeerlijk is, zonder dat men een be roep doet op andere volken. Het parlement, aldus 'spreker, moet zon der bijgedachten medewerken bij den ar beid, welke door de regeerders zal worden ondernomen, mits deze een positief wel overwogen program hebben en orde weten to brengen in Frankrijk's financiën, op welk gelxied geen feodale neigingen kun nen worden geduld. Ten slotte noodigde Caillaux de radica len uit zich te behcersehen en zich aan te> passen aan wat mogelijk is. Engeland. Hei mijnconflict. Mac D o n a 1 d's oordeel over de nieuwe wetten. Sprekende over do door de Britsche. re geering voor te stellen wetten inzake de steenkoolindustrie, zeido MacDonald, dat de regeering zich blijkbaar achter de eige naars geplaatst heeft. „Maar er zal een dag^komen", aldus de leider der Labour-party, en die dag is niet ver meer weg, dat er een regeering zal worden gekozen, die achter de mijnwer kers en hun vrouwen en kinderen zal staan' De voorstellen van de regeering waren partijdig en de arbeiderspartij zal zo be vechten. De regeering heeft nooit een vin ger uitgestoken, om werkelijke overeen stemming mogelijk te maken. Door de stappen, die zij deze week heeft gedaan, heeft de regeering de situatie veel erger gemaakt en den duur der worslcliug verlengd". Portugal Het nieuw bewind. Volgens een bericht uit Lissabon is hel nieuwe Portugeesche kabinet thans defini tief gevormd. Generaal Gomez da Costa is eerste minister en minister van oorlog, generaal Cornona minister van buiten- landsche zaken. Voorts hebben in het mi nisterie nog vijf officieren en drie politici zitting. Polen. Generaal Haller's ontslag aanvaard. De president der Poolsche republiek heeft het ontslag der generaals Joseph Haller en graaf Szeptycki aanvaard. Marokko De pacificatie van Marokko. Het is nog steeds moeilijk vast te stel len, welke houding do Djeballa's zullen aannemen, ofschoon sinds Abd-ol-Krim van het tooneel is verdwenen, er geen nieu we leider is opgetreden. Het centrum der opstandige beweging ligt bij de Gomarra-stammen, waarop de Spaansche troepen nu een aanval voorbe reiden. Aan het Westelijk deel van het front zijn de Franschen en Spanjaarden opgetrokken, ter voorbereiding van een ge zamenlijke actie ten Noordoosten van Wezzan en vorder ten Oosten tegen de Be- ni tari en de Beni Mesgilda. China. Snel recht in China. In verband met de poging op 8 Juni j.I. van een Chinees te Tsjangtse om een Amo- rikaansche dame te wurgen en met de stappen, door den Britschen consul aldaar gedaan, hebben de autoriteiten to Tsjangt- so een proclamatie uitgevaardigd, waarin verklaard wordt, dat iedere Chinees, die buitenlanders lastig valt, op staanden voet zal worden gefusilleerd. De Polder Wilnis Veldzijde droog. 500 H.A. vruchtbare grond verkregen. Ged. Staten van Utrecht deelen den Sta ten mede, dat de uitvoering van de droog- makings- en vorkavelingswerken iu heb Waterschap Wilnis-Veldzijde thans bijna is voltooid. Het voornemen bestaat, de droog gekomen gronden, pl.m. 500 H.A. vruchtbaar land, begin Augustus to doen verkoopen. Gedeputeerden brengen onder de aan dacht van do Staten, dat dit waterschap, overeenkomstig de voorwaarden, door de Staten verbonden aan de waarborging van de rente en de aflossing van een door dat waterschap te sluiten geldloening (besluit van 8 April 1924), ten behoevo van deze Provincie een credieb hypotheek gevestigd heeft op de onderhavige perceelen. Aangezien het belang van een zoo voor- deelig mogelijken verkoop van de droog gekomen gronden eischt, dat deze plaats heeft vrij van hypotheek, zal de Provin cie, naar de mcening van Gedeputeerden, zoo noodig hare medewerking moeten vor- leenen tot doorhaling van de inschrijving van het hypothecair verband. Gedepu teerden vragen daarvoor thans machti ging- Zilverbons. De minister van financiën brengt Ier al- gemeente kennis, dat, ingevolge het Kon. besluit van 13 Januari 1926 (St.bl. no. 4), do ingetrokken zilverbons van f 2.50 (mo del 1915), alsmede do ingetrokken zilver- bons van f 1 (model 1916), alsnog tot en met 31 December 1926 ter inwisseling kun nen worden aangeboden ten kantore van het agentschap van het ministerie van fi nanciën to Amsterdam (Heerengracht 344/46). Desverlangd kunnen de bons per post aan bovenstaand adres worden gezonden, met duidelijke opgave van naam en adres vaar den afzender. Ter bevordering van een spoedige afdoening zullen do inzenders goed doen, bij de bons te voegen een be hoorlijk gefrankeerd on aan hen zelf ge adresseerd formulier van een postwissel of wel een behoorlijk gefrankeerd stortings- fcrmulier van den postcheque- en giro- HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Generaal van Tuinen over hel Ned. standpunt inzake de ontwapening. Poincaré weigert de portefeuille van fi nanciën te aanvaarden. BINNENLAND. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging van de visscherijwet, hoofdzakelijk wat betreft de indeeling van kustvisscherij Staten-Generaal (2do blad). Het antwoord van minister Slotcmaker de Bruine op de vragen van den heer Oud in zake de aan tandtechnici verleende ba- wijzen van bevoegdheid (2de blad). Verduistering van f 70.000 door een no taris (Gem. Berichten, 2de blad). Geweldige droogte in Suriname (Ned. West-Indie, 2de blad). Onze Geïllustreerde Pagina De photo-pagina geeft o.rn.: Eon photo vari den Pauselijken Delegaat op het In tern. Eucharistisch Congres te Chicago Eenige sportkieken. dienst ton bcloopo van bet bedrag der door hen ingezonden zilverbons. Uit het bovenstaande blijkt, dut do ge legenheid tot inwisseling niet meer wordt opengesteld ten aanzien van de ingetrok ken zilverbons van f 1, f2.50 cn f 5 van den oudsten vorm (model 1911) cn dat op het oogenblilc nog alleen in omloop zijn do zilverbons van f 1 cn f 2.50 van het nicuw- sto type. Van dc laatstbedoelde zilverbons, welke dus niet behoeven te worden inge wisseld, dragen do bons van fl do dnglcc- kening van 1 Februari 1920, terwijl do bons van f 2.50 zijn gedagtcekeml 1 Juli 1918 of lftlcr. Do gewono audiënties van do Minis ters van Waterstaat en van Koloniën zul len Vrijdag 23 Juni a.s. niet plant s hebben. Het Internationaal Eucharistisch Congres te Chicago. Koninklijke Besluiten. Burgemeesters. Bij Kon. besluit is benoemd tot burge meester der gemeente Clinge J. W. Vic- nings, tot burgemeester der gemeente Heinkenszand mr. A. J. J. M. Mes. DE OPENING. Reuter seint ons d.d. gisteren: Het Eucharistisch Congres is heden geopend met het celebrecren van een Hoogmis door Kardinaal Bonzano. Deze werd bijgewoond door 200.000 menschen, terwijl 50.000 geen plaats konden krijgen. Voor do verschillende vergaderingen blijken geen zalen in Chicago groot genoeg te zijn; de meeste worden op het exercitie veld der soldaten gehouden. Heden was het do Kinderdag. 60.000 kinderen gekleed in wit en goud met du paüskleuren zongen do Missa dc Augelis. Het was een machtig grootsch en diep ont roerend schouwspel. Toen de Paus. gezant aan liet eindo van de H. Mis den zegen had gegeven, trachtte de menigte zich om het altaar to verdringen, wat een oogenblik een conster natie gaf, dio echter onmiddellijk weer door de orde-commissarissen was her steld. Een glanspunt van het congres is eev koor van 62.000 stemmen, dat geoefend is de Unizano zong. Omtrent do opening van het Gongrei meldt de bijzondere corr. vau „De Maas bode" nog: Schitterend weder begunstigde den ope ningsdag van het Eucharistisch Congres Behalve in do Nederlandsche Willibrordua kerk werden in al de kerken van het aarts- diocees Chicago om 5 uur 'smorgens plech tige Hoogmissen opgedragen, gevolgd door stille heilige Missen, die met tusschenpoo- zen van een half uur tot den middag wer den gecelebreerd. Er werden een millioen aantal heilige Communies uitgereikt. Om 11 uur had de plechtige ontvangst en installatie van den pauselijken legaat, kardinaal Bonzano, in de kathedraal van den zoeten Naam Jezus plaats. Hier droeg mons. Hcylen, bisschop van Namen en voorzitter van het permanent comité ter voorbereiding der internationa le Eucharistische congressen, een pontifi cale II. Mis op. Mons. Dunne uit Chicago, geheim kamerheer van den Paus, deed voorlezing van de pauselijke breve (waar van wij den tekst reeds gepubliceerd heb ben. Red.) Zijne Eminentie kardinaal Mundelein, aartsbisschop van Chicago, hield do wel koms trede tot den pauselijken legaat, wel ke rede door kardinaal Bonzano werd be antwoord. De kardinaal-legaat sprak de verwach ting uit, dat het Eucharistisch Congres lo Chicago op grootsehc wijze tot uiting za! brengen bet geloof in de grondslagen van de Christelijke leer, van de Verlossing en van het Eucharistisch Offer. Hij uitte do hoop, dat de tijd zal komen, dat alle belijdenisson in Christus, den éénen Hoogepriesler cn Middelaar, ver een igd zullen worden. Voorts gaf hij namens Z. H. den Paus de verzekering, dat dc Vader der Christen heid even groote 'liefde voor Amerika koes tert. De pontificale H. Mis was orn over hvoo geëindigd. Do kathedraal bood een schitterenden aanblik. Een indrukwekkend schouwspel levei'de de processie op, waai*aan honder den priesters, bisschoppon, prelaten cn abten in hun kleurrijke gewaden deelne men. Men zag Oosterscho archimandrieten Syrische en Boetheensche bisschoppon, Kardinaal Bonzano schreed aan liet hoofd van den stoel, waarvan elf kardina len, geëscorteerd door Malta- en Grego- rius-ridders, deel uitmaakten. Aan de muzikale opluistering der pon tificale H. Mis was allo artistieke zorg besteed. Van de plechtigheden in de kathedraal oen eenigszins gedetailleerde beschrijving te geven is niet mogelijk. De ontvangst van don kardinaal-legaat in het grooto kerkgebouw droeg een grandioos karakter. Eén der vier ceremoniemeesters was mgr. Carlo Grano, pauselijk ceremoniemeester ten Vaticane. Er waren 10 assistent-cere moniemeesters (priesters van Chicago) en 21 dienaren (theologie-studontoh van Chi cago). De Mis werd gezonden door een mannen koor van 137 personen. In het geheel waren er 12 kardinalen, 500 monsignori, 257 bisschoppen, 57 aartsbisschoppen, 3 apostolische delegalen, 17 gemijterde abten, 3 apostolische prefec ten, 4 superiors-generaal en 800 priesters hij tegenwoordig. Er waren 400 persvertoaenwoordigers cn de muziek, evenals de pre werden per draadloo'en omroep uitgezonden. Voortdurende aanbidding. Gedurende den hooien congrcsdflur zal het Allerheiligste in de kathedraal van don Zoeten Naam Jesus te Chicago ter voort durende aanbidding zijn uitgesteld. Na de officieele opening blijft het Al lerheiligste tot Donderdag permanent uc- exposeerd om de hulde van de congressis ten der lieele wereld in ontvangst te ne- Tor rechterzijde van het hoogaltaar zijn do troon van den kardinaal-legaat en do tronen van de andere kardinalen, die het congres bijwonen, opgericht. Van 20—24 Juni zullen 500 leden van het Gezelschap der nachtelijke a.mbi.Ming en van de Eucharistische eerevvacht door hun adoraties den Chris!us Euchari-ticus

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1