op gericht zijn het artikel schoenen uit de wet gelicht tc krn>en of zoodanig ge wijzigd te krijgen, dal alleen belast wor den werkelijk wceldcschoenen en niet de schoenen, die gedragen worden door het grooto publiek. Reeds zijn eenige leden uit de commis sie afgevaardigd naar Ben Haag om daar óf Kamerleden te gaan inlichten on de betrokken ministers te wijzen op de ern stige gevolgen, die doze wet, indien zij ongewijzigd tot stand komt, voor alle bij de schoen- en leder-branche betrokke nen zal hebben. j Scheepvaartrechten. De gemeentelijke heffingen. Do Minister van Binnenlandsclio Zaken en Landbouw heeft aan een 200-tal daar voor in aanmerking komende gemeentebe sturen de volgende circulaire gericht be treffende scheepvaartrechten: Bij do behandeling van de bcgrooling voor het dienstjaar 1926 van mijn depar tement in de Tweede Kamer der Slalen- Gencraal zijn o.a. ter sprake gekomen de tarieven van scheepvaartrechten in den vorm van haven-, kade-, brug-, liggelden cd., welke door verschillende gemeenten worden gevorderd van de binnenscheep vaart, waarbij in hot licht zijn gesteld dc iinanciecle lasten, welke die tarieven op het scheepvaartverkeer leggen. Naar mijne meening schuilt het hier aangegeven bezwaar, vooral in die geval len, waarin door cumulatie van heffingen, al blijven deze laatste elk voor zich binnen de limiet, gesteld in artikel 254, eerste lid der Gemeentewet, een last op de schipperij <lrukt, die bet bedrijf belemmert en bena deelt. - Dczo cumulatie kan ontstaan door bet aamenloopen van onderscheidene heffin gen in dezelfde gemeente, doch ook door heffingen van verschillende gemeenten voor het gebruik, of genot van gelijksoor tige objecten. Bovendien beslaat de mogelijkheid, dat een heffing hij de goedkeuring, naar de Voorhanden gegevens, geoordeeld kon wor den blijvend zullen voldoen aan hot wettelijk voorschrift, doch als gevolg van gewijzigde toestanden, bijv. door toene ming van liet verkeer, tenslotte de gestelde grens toch overschrijdt. liet behoeft geen betoog, dat, wanneer heffingen, welke bedoeld zijn als vergoe ding voor do betrokken gemeenten in do kosten van werken en inrichtingen, die zij ten behoeve van do scheepvaart, in het be lang van handel en verkeer, in het leven ïiep, de onbelemmerde uitoefening van het scheepvaartbedrijf verhinderen, het oog merk dat hij de werken en inrichtingen voorzit, in strijd met het algemeen belang, niet tot zijn recht komt. Bij deze beschouwing van dc vraag stukken, die met de scheepvaartrechten samenhangen, treedt de noodzakelijkheid in het licht, dat het belang, hetwelk do ge meente bij het scheepvaartverkeer heeft, piet uitsluitend bezien wordo van fiscaal standpunt en dat de tarieven niet worden samengesteld dan na overleg met andere belanghebbende gomeenlen, c.q. ook desge- .wenscht, met de organen, die geacht kun nen worden bet binnenscheepvaartbedrijf te vertegenwoordigen. Het ware mij aangenaam indien bij dc vaststelling van ter goedkeuring in te zen den raadsbesluiten tot heffing of wijziging .van bedoelde rechten, mitsdien behalve met den regel van art. 254, eerste lid der .Gemeentewet, op voormelden voet tevens Tekening gehouden werd met de algemee- ne belangen van de binnenscheepvaart, die als zoodanig ook een gemeentebelang be strijken en dat in de begeleidenOe toelich tende bescheiden dit punt mede tot een onderwerp van beschouwing gemaakt ;werd.. De Lijm en Geiatinefabriek te Delft. Loonsverlaging en ontslag. r Naar „Do Fabrieksbode" meldt, heeft de directie van de Lijm- en Geiatinefa briek to Delft aan liet personeel medege deeld, dat zij zich wegens den zeer zorg- .wekkeiiden toestand van liet bedrijf ge noodzaakt ziet de looueii van liet perso neel te verlagen met 10 pet. voor de vol wassenen en 15 pet, voor de jongens. Tengevolge van hel terugvallen tot 75 pot. der productie in de Gelaline-fabtiek zullen 40 mennen en jongens worden ont slagen. j Vereeniging voor Gemeentelijke Geneeskundige Zorg. Gisteren werd te Amsterdam, in hel gebouw vau de Gemeentelijken Genees kundigen- en Gezondheidsdienst, to zo mervergadering gehouden van de Vereeni ging voor Gemeentelijke Geneeskundige Verzorging, onder voorzitterschap van dr. M. D. Horst, directeur van de Genees kundigen- en Gezondheidsdienst, de zo- wezigen bevonden zich o.m, de directeur der Geneeskundige Diensten van Amster dam, Rotterdam, Utrecht, Maastricht, Heerlen, Zaandam en talrijke geneeskun dige ambtenaren. Als sprekers tradon op: G. van der Royden, arts, te Amsterdam, met het on derwerp „Invaliditeitswet en overheids personeel" on dr. P. van Rooyen te Zaan dam, met een inleiding betreffende de vraag „Is een keuritigsreglement voor Gemeentelijke Geneeskundige Diensten wenscliclijk of kunnen de keurende art- fen geheel vrijgelaten worden?" Beide besprekingen werden door een geanimeerd debat getoigd. KERKNIEUWS Een ontzaggelijk kwaad. Zoo noemt Z. D. H. Mgr. Sc li rijnen de moderne kleoding wegens haar grootc ergernis. Ka de waakzame Kerkvoogd hernieuwde riet alleen zijn dikwijls Teeds herhaalde waarschuwing tegen die aanstoot gevende kleeding, doch ried ook ten sterkste een hijzonder gebed voor deze intentie aan, op dat eindelijk eens onzen katholieken vrou wen de oogen open gaan en zij eindelijk eens inzien welk 'n ontzaggelijk kwaad zij doen door die kleeding. In verhand met dit bisschoppelijk woord zij hiermede de aandacht erop gevestigd, dat door het bekende Geert-Groote-Genool- schap voor eenigen lijd een z.g. lhdplaatje van het G. G. G. is verspreid. De voorzijde bevat een korten, maar krachtigen oproep tot de roomsche vrou wen en meisjes, om deel fe nemen aan de zen kruistocht voor de christelijke zedig heid, zooals Pius XI den strijd tegen de onzedige mode noemt. De keerzijde bevat een kort maar schoon Gebed van reinheid tot de allerzui verste Maagd en Moeder Gods Maria, de onbevlekt ontvangene. Moge dit G. G. G. bid plaatje hij Vmder- den en duizenden worden verspreid door H. H. Geestelijken en E.E. Zusters en on derwijzeressen in scholen, congregaties en patronaten. De prijs is por 100'ex. 30 cent, per 1000 ,-tuks 2.50 en ze zijn verkrijgbaar hij het verzendhuis van hot G. G. G. Marien- burg, Den Bosch. Wie wil dezen modernen kruistocht, dit mooi apostolaat steunen? Gast o. ONDERWIJS Bond van Nederlandsche Onderwijzers. In de hoofdbestuursvergadering van den ro«xlen Bond van Ncd. Onderwijzers zijn than9 do functies, die tot dusverre door Ossendorp werden waargenomen, verdeeld. Voor den bestuursraad van het N. V. V. werden aangewezen: Post humus en Thijssen, voor het A. C. O. P. Lamer8 en Posthumus; voor de bijzondere Commissie van Overleg: Lamers en Post humus. RECHTZAKEN KANTONGERECHT TE LEIDEN. Op de rol van heden stonden 12 zaken, alle oproepingen. Een rumoerige student. J. P., student in de Rechten te Leiden» had burengerucht gemaakt, zoodat hot heel ver te liooren was. P. ontkende. Hij was met 2 anderen eu had gewoon gesproken. Hij kwam van een partijtje van de sociëteit. De kantonrech ter zeide, dat, als men den heelen avond in de sociëteit heeft gezeten, men niet veel onderscheid meer weet tusschcn gewoon praten en luid schreeuwen. Op verzoek van P. werd de zaak tot Woensdag aangehouden, ten einde twee zijner vrienden als getuige te hooren. Voor tic bekoring bezweken. De volgende verdachte G. K., schoen maker te L e i d e n, was dronken geweest. Zijn broer had hem in een koffiehuis ge— tracleerd. Jenever en hier door elkaar. De kantonrechter merkte op, dat daar de sterkste niet tegen kan. Verdachte zeide dat hij vroeger geheelonthouder geweest i was en het nu ook weer zou worden. Hij vroeg een kleine geldboete met het oog op zijn groot gezin, dat uit 10 kinderen be staat. Het O. M. refereerde zich aan bet oordeel van den kantonrechter, die K. aanried zich maar weer bij een onthou- dersvereeniging aan to sluiten. Dan zou het met de boete wel losloopen. Op straat voetballen. De 18-jarige J. M., smid, had op straat gevoetbald. Do kantonrechter vroeg of h- lid van een club was. De straat is toch geen plaats om te voetballen. Daardoor kunnen ongelukken ontstaan. M. gaf dit toe. Het O. M. vorderde f 2 boete subs. 2 da gen hechtenis. Hoeveel verdien je, vroeg de kanton rechter. Tien gulden, antwoordde M. Dan kun je best f 2 boete betalen, merk te do kantonrechter op, waarvoor je een keurige bal bad kunnen koopen. LAND- EN TUINBOUW DE STRIJD TEGEN DE DROOGTE. Hoewel we in den strijd tegen do droog te altijd min of meer gehandicapt zijn, om dat we het kwaad niet in den wortel kun nen aantasten, d.w.z., omdat we het niet kunnen laten regenen als het ons goed dunkt, toch kunnen we nog genoeg doen, om het kwaad of dc gevolgen van langdu rige droogte, zij het dan ook gedeeltelijk, af te wenden. Het belangrijkste middel om do gevol gen van droogte tc voorkomen, dat echter alleen in den tuinbouw en dan nog maar in het klein toe to passen is, is het gieten. Ieder practicus weet echter wel, dat gieten een noodzakelijk kwaad is en dat we er soms meer mede bederven dan goed ma ken en ook, dat het het- minste effect geeft, als het het hardste noodig is. Het beste, natuurlijkste en daarom het meest effect volle middel om aan de gevolgen van droogte zooveel mogelijk te ontkomen is daarom, het watervasthoudendvermogen en dc capillarileit van den bodem zoo hoog mogelijk op to voeren. Wat onder het- eersto verstaan wordt zal een ieder wel duidelijk zijnj ieder weet wel, dat niet alle gronden even voel water vasthouden, ook al zouden ze even hoog uit het water liggen. Zoo weten we b.v. wel. dat veenachtige gronden en kleigronden het water niet zoo spoedig door laten zak ken naar den ondergrond als zanderige gronden. Dc capiilariteit van den bodem echter is do natuurkundige kracht, waardoor het water, dat eenmaal naar den ondergrond is weggezakt weer naar dc oppervlakte te ruggevoerd kan worden. In den bodem bevinden zich namelijk een onnoemelijk groot aantal zeer fijne openingen ,dio tezamen zeer fijne buisjes vormen; deze buisjes noemt met haarbuis jes of capillare buisjes (capillus is hoofd haar). In deze buisjes stijgt het water bij droog weer naar de oppervlakte en wel door de moliculaire aantrekkingskracht, die er lus- schen de moleculen van de velschillende stoffen bestaat. «Door dezelfde kracht blijft een droppel water b.v. aan een glas- plaatje hangen en dezelfde kracht is het ook, die de petroleum in de kous van do lamp doet opstijgen. Dat die kracht ook in den bodem aan wezig is, is reeds lang genoeg bekend en ook bewezen en ook komen de waarnemin gen daaromtrent geheel overeen met het geen we uit de praktijk weten. Voor ons heeft het op het oogenblik het meeste waarde te weten, op welke manie ren wij 't meest profijt kunnen trekken van die eigenschap van den bodem en ook, op welko manieren we dio eigenschap, indien noodig, kunnen verhoogen. Nu is door proeven uitgemaakt, en dat is geheel in overeenstemming met hetgeen, we daaromtrent uit do praktijk welen, dat de fijnstverdeelde grondsoorten het groot ste capillaire vermogen hebben, en dus moet men de grovere grondsoorten, als b.v. de zandgronden, vermengen met materiaal, dat een fijnere vcrdeeling heeft, als b.v.: klei, veen, bludaarde enz. Hieruit volgt echter ook, dat de bodem meer water ver dampt, omdat de capillaire buisjes hooger stijgen. Deze verdamping kan. men dan ook tegen gaan, door bij droog weer veel te schoffelen en - hakken. Men verbreekt dan de haarbuisjes aan de oppervlakte en dos kan alleen het losgemaakte bovenste aardlaagje uitdrogen. Hokken en schoffelen is dus cok van belang, al staat er geen onkruid op l?et land. Vat voor ons ook van groot belang is, en waarover men niet veel geschreven vindt, is het feit, dat ook de voedingszou ten die in het water opgelost zijn van in vloed zijn op de capillairiteit. Dus zal men niet zoo spoedig last hebben van droogte op gronden, waar de voedingstoestand goed is, dan op minder goed bemeste gron den. Dit geldt hoofdzakelijk voor de kunst meststoffen. Ook de kleur van den grond is van be lang. Op donker gekleurde grondsoorten verdampt meer water dan op lichter ge kleurde. Wat de ligging van den grond betreft, laat het zich hooien, dat naar het Zuiden afhellende gronden, zooals men die in ons tand nogal eens aantreft een grootere ver damping zullen heb)jen dan vtakliggernln of naar het Noorden afhellende gronden. Hoe vlakker de oppervlakte hoe minder de verdamping dus, on ook hoe fijner verdeeld hoe minder verdamping; dat laatste is te begrijpen omdat het verdampend opper vlak grooter is op grofliggcnde gronden dan op fijngemaakto gronden; dit is dus weer een voordeel voor het schoffelen, hak ken of harken. Dit zijn allo^factoren, die men geheel of gedeeltelijk in «Je hand heeft evenals ook den waterstand in de booten in ons polder land. Overigens heeft men het meeste last van de droogte bij het telen van ondiep wor telende gewassen, duB in de groententeelt, waar niet alleen den groei der gewassen er direct, maar ook indirect door beinvloed wordt, b.v. door luizen (in sla) of door het doorschieten bij bloemkool en andijvie en dergelijke, waar het dus dubbel nadec- lig is. v. H. Vragen aan de Redactie van „De Leid- sche Courant". fleaOEEWgE-BSEEUMfS LEIDEN, Geslaagd zijn voor het can- didaatsexamen Indisch recht de lieer G. F. H. Welter (Den Haag), Taalkundig candidaatö-examen indologie de heeren G. van Gelder (Leiden) en W. A. L. Lnyks (Den Haag). STADSNIEUWS Den heer Willem Sanders bij zijn 40-jarig jubilé als Vinpentiaan. Veertig jaren zijn vervlogen, In den maalstroom van den tijd, Sedert Gij, met 't lot bewogen Van den arme, ging ten strijd. Met de liefde als e^lste wapen Tot den naaste, die naar 't beeld Van den Christus is geschapen, Eu uw zorg hem toebedeelt. Waar moderne geesten wokken Ontevrée,, en in hun nood Tot het ongeloof velen trekken. Steenon geven slechts voor brood, Gingl Gij weldoend rond en deelde, Gaven uit in spijs en kleed, 'Wijl uw minzaam troostwoord heelde, Waar de ziel bet lichaam leed. Tot wat volheid rijpen werker. Die in Christus naam geschién, Die den arme sten nep, sterken, 't Hem beschoren lot doen -zien, Als een doortocht hier op aarde. Als een leerschool voor de deugd, Met als loon d'onsehathrr waarde. In verschiet, van d' eeuw'ge Vreugd. Deze mijlpaal in Uw Teven: -Veertig jaar Vincen'.iaan Zal met gulden stift geschreven, In het boek des levens staan. En Gods beste, rijkste zegen. Die geen dronk laat onbeloond, Lacht U in 't hiernamaals tegen, Waar d' onsterfelijkheid U kroont! II. W. RPENDEL. Vincentiaan. Voor een sympathiek doel. Fietsen voor onze wijkzusters. Onze Zusters en de Wijkverpleging heb ben een heilzame werkkring maar ook een zeer drukken werkkring. Door do uit- breiding der wijken in onze stad is kaar arbeidsterrein veel grooter geworden. Als de Zusters zouden fietsen, zou dat veel tijd besparen, en zouden zij nog meer kun nen doen dan zij reeds thans verrichten voor de zieke en hulpbehoevende in de resp. wijken. De Zusters willen gaan fiet sen, doch om een zestal rijwielen (plus 2 reserve-fietsen) aan te schaffen, is geld noodig. Om nu de benoodigde som te ver krijgen heeft zich een klein comité ge vormd, waarin de lioogeerw. lieer Kanuu- nik-Deken Dessens zich bereid heeft ver klaard to willen zitting nemen, alsmede „de weleeiw. heer Kap. Blom en de dames mevr. v. d. Horst-Bootsma, mevr. Speet- Couturier, mevr. Eskens-Zwelsloot. Als er dezer dagen bij de Katholieken een inleekenlijst zal worden aangeboden namens genoemd comité, zal ongetwijfeld niemand weigeren daarop te teekenen. St. Augustinus. Het nieuwe huis. Do R. K. Studentenvereeniging „Sanctus Augustinus" heeft het kapitale hecrcnhuis Rapenburg 24 gehuurd, om daar „liet Eigen Huis" te vestigen. Naar wij verne men zal het pand op 1 Augustus betrokken worden. „Quisque Suis Viribus". Het theologisch studentengezelschap „Quisque Suis Viribus" herdenkt Woens dag en Donderdag a.s. zijn 85-jarig be staan. Dit 17e lustrum zal op feestelijke wijze worden gevierd. Do feestelijkheden vangen aan Woens dagmiddag te vier uur met het afhalen der reünisten aan het spoorwestation. Na ankomst van do treinen uil do richtingen Amsterdam, Rotterdam en Utrecht zullen de reünisten op het station worden ver welkomd, wuarna in landauers naar het academiegebouw wordt gereden, waar de praeses van „Quisque Suis Viribus", de heer W. F. H. ter Braak, de reünisten zal toespreken. Vervolgens zal in buize Bruyns het be stuur voor de hoogleeraren der theologi sche faculteit,' de reünisten en dc bestu ren vau zustergczelschappen een receptie houden, Avaarna er, eveneens in.huize Bruyns, een feestmaaltijd zal zijn. Des avonds wordt de herdenking voort gezet met een bijeenkomst in de sociëteit „Amicitia". Tot besluit van den eersten dag er een souper. De feestviering den tweeden dag zal be slaan uit een rondvaart over do Kager- plassen. Ernstig motorongeluk. Gisteravond omstreeks 8 uur beeft aan den. Hoogen Rijndijk een ernstig motor ongeluk plaats gehad. Dc 29-jarige lood gieter J. van dor L. uit Den Haag reed daar met een razende snelheid op een mo torrijwiel. Doordat hij even omkeek, raak te hij het stuur kwijt en kwam met zijn motor tegen een trottoirband aan, waar door hij over den kop sloeg en met een zeer ernstige gecompliceerde beenbreuk •werd. opgenomen. De 17-jarigo dienstbode H. G., eveneens uit Den Haag, dio op de duoziüfng zat, werd eveneens van de mo torfiets geslingerd, doch kreeg slechts eenige lichte verwondingen. Nadat dr. Driessen van den gemeentelijken hulp dienst de eerste hulp had verleend, is van der L. per polilicbrancard naar het Eli sabeth sgesticht overgebracht, waar do ge neesheer zijn toestand ernstig inzag. De motorfiets is bijna geheel vernield. Vol gens ooggetuigen is van der L. door zijn woest rijden zeif de oorzaak van het on geval. Circus Amar. ^nniorgen is het circus Amar hier ter stede gearriveerd. Wat dat zeggen wil weten degenen, dio den geheelen morgen en een gedeelte van den middag hebben gezien of gehoord, hoe de talrijke wagens met dieren eu materiaal van het station naar het Schuttersveld werden gebracht door eenige zwaro motor-vrachtwagens. Aan liet station was liet begrijpelijker wijs een drukte van je welsle en vooral in de middaguren had een en ander zeer veel bekijks, niet in bet minst van de schooljeugd. Vooral was zulks het geval, toen de zware olifanten-kolossen uit don wagon werden geladen en zij heel kalm achter elkaar een met een hitje bespannen wagentje naar liet Schuttersveld volgden. Voor het laten passeerc-n der zwaro wagens, waarvan de zwaarste een ge wicht van 15000 K.G. lieeft. is naast het bestaande bruggetje aan den Rijnsbur- gersingel een hulpbrug geslagen door den heer Nio. van den Akker uit Zoetcrwoude. Dat aan de constructie er van bijzon dere zorg is besteed blijkt wel hieruit, dat alle. wagens de brug zonder ongelukken passeerden. 't Zomerweer begunstigde de werk zaamheden vandaag bijzonder en ook daarom gejooven we wel, dat cr voor de voorstellingen wel animo zal bestaan. Prof. dr. H. T. de Graaf, benoemd tot opvolger van wijlen prof. Roessingh, tot hoogleeraar in de Encyclopaedic der God geleerdheid, de wijsbegeerte van de Gods dienst en de Zedckunde, zal zijn colleges aanvangen Donderdagmorgen te 10.15 uur in liet Academiegebouw. Prof. dr. V. B. Kristensen, hoogleeraar in de Geschiedenis v. d. Godsdienst in het algemeen en de Senomenologie van den Godsdienst, die 25 Sept. zijn 25-jarig ambtsjubileum viert, heeft als zijn uit- drukkelijken wenscli te kennen gegeven, dat bij dezen dag ongemerkt wil laten voorbijgaan. Hedenmiddag te ongeveer half twee brak een achterwiel van den heclwater wagen van den lieer N. van Pul ten uit de Morschstraat. Dit gebeurde juist op de Blauwpoorlsbrug. Nadat men het water weg had laten ioopen kon de wagen van KaihoSSeks Agenda LEIDEN. Woensdag. R. K. Rijtuig- en Wagen., kers-Patroonsvercen.', „Zoir.fr zorg", 5 uur. Wcensdag. R.-K. Gymi astiekve^oeni „Jeanne d'Arc", St.-Juzefg3- lenvereeniging, Rapenburg 50 De avond-, nacht- en Zoudagdienst dfr apotheken wordt van Maandag 7 jUoi tot en met Zondag 13 Juni waarg*. r.omen door de apotheek van den heer P du Croix, Rapenburg 9, Tel. 807. de brug verwijderd worden, nel tramver keer had eenigen tijd vertraging. Zondagmorgen is op do Haarlemmer- straat tegenover do Mon Pêre-kerk .le 35. jarige losse werkman J. van der H., ivo- nende in do Katfenpoort, toen hij op een rijwiel reed, geslipt en door een winkel- ruit van den muziekhandelaar van n{, vallen. Hij werd ernstig aan den linker, pols door de glasscherven verwond en is naar hef Academisch Ziekenhuis ovem- bracht. Gistermiddag is zekere D. O., dio onder invloed van sterken drank verkeerde, op do Rijn en. Schiekade nabij de Woutercn- brug met zijn rijwiel te water geraakL Door een bewoner uit de buurt werd hij op het dróge gebracht en naar zijn woning aan de Genestetstraat gebracht. De 5-jarige H. P. v. Z. is gistermiddag omstreeks 6 uur in de Parkstraat aange reden door een wielrijder, tengevolge waarvan het kind een verwonding aan bel oog bekwam. De E. H. D. verleende oer- ste hulp. Zaterdagmiddag is liet op een wori aan den Rijnshurgerwog tot een kloppan,; gekomen tusschcn een aantal werklieden en de onderbaas B., in dienst van de on deraannemers S. en v. d. B. Toen B. nair- lijk aan deze werklieden het loon van de afgeloopen week, ongeveer 400, moest uitbetalen, beweerde hij het geld niet ont vangen te hebben, waarna de werklieden, die weigerden dit te geloovcn, hun loorj opeischen en het tot handtastelijkheden kwam.' Eenige agenten hebben daaraan een eind gemaakt en B. meegenomen naar het politiebureau, waar, nadat inmiddels gebleken was, dat B. het geld wel dege lijk had ontvangen en het onder een struik had verborgen, de-zaak in der min ne is geregeld. Nadat B. het geld aan den onderaannemer had afgedragen, is den werklieden hun loon uitbetaald. Gehouden vèrkooping in het Notaris huis alhier op Vrijdag 4 Juni J92(i, ten overstaan van den Notaris G. Versluis perc. Duiyenbodestraat 3, kooper P. Tas qq voor 1 2595, Duivenbodestraat 9, kon- per-P. Leemans qq voor ƒ2700. Overige perceplen zijn niet gegund. MUZIEK. Werkmans Wilskracht. 't Is altijd met een groot genoegen als wij naar een uitvoering van W. W. gaan luisteren en enkele regelen kunnen wijden aan dit zoo ijverig werkend eri in beleeke- nis toenemend corps den cijns van onze bevrediging kunnen brengen. Voormaal* hebben wij gaarne een gunstig referaat kunnen schrijven in ons blad naar aanlei ding van wat wij toen hebben beluisterd en ook ditmaal behoeven wij geen enkel woord terug te nemen van wat wij toen constateerden. Het programma van gister avond was weer met goeden smaak ineen gezet en geen enkel nummer reikte hoven de krachten van dit gezelschap, door den lieer Gerard Dik op zoo verdienstelijke wijze geleid. Deze Directeur heeft de goede eigenschap zijn mannen te doen blijven binnen de grenzen van bet bereikbare en deze eigenschap is de oorzaak, dat wij ge spaard worden van vergrijpen, die in mu zikaal opzicht ontoelaatbaar zijn niet al leen, doch sterk te veroordceien. omdal door dit overschatten van do spankrachl, het gezelschap veel werk doet. wat geen provenu geeft en dus verloren tijd en in spanning brengt. En als wij, zooals gis teravond in Zomerzorg's tuin de verschil lende nummers aan ons oor hooren voor bijgaan, dan kunnen wij constatecrcn dal zij groote. voldoening wekken en tot luiste ren nopen. Alles is bij W. W. perfect in orde: de stemming in liet ensemble üjdl geen gevaar, de beschaafdheid heeft een boog peil bereikt, de nuanceoringen zijn welverzorgd en fouten, dio «enigszins slo- rend werken op het geheel, hebben wij niet kunnen coustateeren. Uit alles sprak de ernstige wil zoo goed mogelijk alles l® doen en naar do intenties van den Direc teur, een weergave te beelden, die do vol komenheid zoo nabij mogelijk komt. Efl daarin is men in voldoende mate geslaagd. Zonder in aparte bespreking der num mers te treden, willen wij volstaan mot getuigen dat als men op den ingeslagen weg blijft Yoortlreden, de toekomst nog vele en welverdiende successen zal bren gen en de kansen bij het a.s. concours, waarop "W. W. hoopt uit te komen, vau niet geringe beteekenis zullen zijn. Blijv* de wilskracht van den werkman do ziel van het streven naar hooger en beter. Sp-, DE EÜËJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Geboren: zoon van G. M. van J.o£ ren geboren van der Kooij zoon van Nagtegaal geboren Rijkscn zoon van M Hendriks geboren Versloegen zoon T. Buis geboren de Best dochter van W. W. Rcdegeld geboren De Roos doch ter van C. van Brussel geboren van dtf Mik dochter van J. Paling geboren t» 'i "Wout Overleden: A. Vlasveld cohlg T33

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 2