Ï922, no. 67 -ingestelde RijkscommisSe pan advies voor werkverschaffing een nieuwe commisie in te stellen, welke de Regecring van advies dient, met betrek king tot de maatregelen ter verruiming van werkgelegenheid, en bijstand verleent in de uitvoering daarvan bepaald: le. do bij besluit van 19 December 1922 no. 67 ingestelde Rijkscommissie van 'Advies voor Werkverschaffing te ontbin den, onder dankbetuiging aan den voor zitter, aan de leden en aan bet secreta riaat voor de bewezen diensten; 2c. in te stellen een Rijkscommissie van Advies voor werkverruiming; 3e. in dezo commissie te benoemen: a. tot lid en voorzitter, dr. W. H. No lens, lid van de Tweede Kamer der Stalen Generaal, voorzitter van den Nedcrland- Aclien werkloosheidsraad; b. tot leden de lieeren: dr. L. C. Kor ten horst en M.'Triebeis, leden werkgevers van den Ncderlandschen Werkloosheids- raad, J. Th. Nijkamp en F. van der Walle, leden-werknemers van den Ne.de.rland- eclien werkloosheidsraad; Anlh. Folmer, directeur van den Rijksdienst der werk loosheidsverzekering en Arbeidsbemidde ling; mr. A. Harders administrateur bij het departenment van Binnenlandsche za ken en Landbouw; rur. A van Dpornwck, 'thesaurier-generaal bij het departement ,van Financiën; C. Zaalberg, directeur-ge neraal vau den Ai-beid en dr. I. 11. J. Vos, [wethouder der gemeente Amsterdam; c. tot lo respectievelijk 2e secretaris, 'do heeren J. Gerritsz, secretaris van.den 'Ncderlandschen Werkloosheidsraad en M. do Vries, hoofdcommies bij den Rijks dienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling.; 3e. te bepalen, dat de benoeming van de boeren dr. L. G. Korlenhorst, M Triebeis, 'J. Th. Nijkamp, Fr. van der Walle en dr. I. H. J. Vos geldt tot 19 December '26. Ij Wijziging dienstplichtwet. |T Geen herstel der derde I!' herhalingsoefening, f De thans nog bij de Kamer aanhangige wijziging van dc Dienstplichtwet, inge diend door minister van Dijk, ongeveer een jaar geleden, hield o.a. in herstel van 'de derdo herhalingsoefening. Dij do door den tegenwoordige minis ter van Oorlog binnenkort in to dienen nieuwe wijziging van de Dienstplichtwet zal dit voorstel vervallen, zoodat voorloo- pig althans in de wet maar twee herha lingsoefeningen zullen blijven. Het voor naamste bezwaar tegen de herziening der wie is daarmee vervallen. Stichting van New-Ycrk. i U e t Nederland sch geschenk, 1 1 Gemeld wordt aan de „Msbd.": 1 Eenige jaren geleden is hier te lande opgericht bet Comité New-York 1926, met bet doel om in Nederland geldon in (o za melen, teneinde aan de stad New-York een gescbeffk aan te bieden, als herinne ring aan het feit, dal dezo stad 300 jaren feeleden door Hollander^ is. mtinfyt ~T liorkscLo zijde de wensch te kennen ge- 'geven, dat bedoeld geschenk zou bestaan 1 in een vlaggemast op monumentaal voet- etuk, te plaatsen ergens in the Battery, de Zuidelijke punt van New-York. Daar in de buurt stond het door de Hollanders ge bouwde fort, vanwaar ook een vlag woei aan een hoogen mast, dien men op oude prenten vindt afgebeeld, Het comité-Ncw-York 1926 is onmid- lijk aan het werk gegaan en vond onzen itoenmaligon gezant te Washington jhr. de v Graeff, bereid, in New-York persoonlijk de plannen en do maquette toe Je lichten, 'die daartoe naar Amerika zijn gezonden. Dezer dagen is de goedkeuring der plan- wen dor situatie officieel afgekomen, zoo- dat thans met uitvoering en opstelling 'kan worden. Hiermede hoopt men in het najaar gereed tc zijn. 1 Do vlaggemast is geheel van staal en meet 22 M. Het voetstuk van graniet, is 4 M. boog. Het verbeeldt op de voorzijde een Indiaan, dio aan een Hollander het schiereiland Manhatta verkoopt, waarop Nieuw Amsterdam is gebouwd. De achter- I zijdo vertoont de kaart van Manhatfan- «iland, driehonderd jaar geleden, terwijl op de beide zijkanten inscripties zijn aan- 'gebracht: een Hollandsche en een Engel- fiche vertaling daarvan. De Nederlandsche Inscriptie, opgesteld door prof. Huizfnga, luidt: „Nadat de Kamer Amsterdam dor West Indische Compagnie op 22 April 1625 last had gegeven tot den aanleg van het fort Amsterdam en 10 bouweryen daarnevens, heeft do koop van bet eiland Manhattan in .1026 dien aanleg bevestigd, welke do grondslag werd van de stad New-York". Het geheel is derhalve bovenal een historisch monument en zal worden ge plaatst een een der grasperken in Battery Park, vlak aan den Hudson, waar het zonder twijfel een zeer goed effect zal maken. Do uitvoering is opgedragen aan den beeldhouwer H. A. van den Eynde te Heemstede. Het Koninklijk bezoek san Amsterdam. Gistermorgen heeft de Koningin, zoo als gemeld, vertegenwoordigers van vcr- fichillcnde verecnigingen en particulieren in audiëntie ontvangen. Prins Hendrik „die Dinsdagavond do Studenten-sociëteit bad bezocht en zich- daar aan verschillende clubs had opge houden bezocht gistermorgen het Am- etcrdamsch lyceum aan het Valcriusplein. De Prins werd ontvangen door den rector, dr. C. P. Gunning, en enkoio cu ratoren: mevr. H. M. H. van Embdon De Ridder, prof. mr. Paul Schollen, prof. 'dr. 1'. Zeeman en dr. D. MacGillavry. Al lereerst werden eenige klasselokalen be zocht, waarin telkens enkele oogènblikken een li-s werd bijgewoond. Hierna leidde dr. Gunning zijn hoogen gast naar de aula, waar zich inmiddels alle leerlingen had den verzameld. Het orkestje der leerlin gen luisterde deze bijeenkomst op met en kele muzieknummers. f Dr. Gunning beeft daar Prins Hendrik 1 toegesproken en hem bedankt voor het geen hij op verschillend gebied heeft ge daan voor do jeugdbeweging, o.a. voor dc padvinderij. Do Prins antwoordde in een geestig toe spraakje, waarin hij zeide, dr. Bunning te kennen als een redenaar, en daarom huiverig to zijn, ook liet woord te voeren. Uit zijn eigen jeugd en schooltijd zeide Prins Hendrik zich hooge bezoeken tc herinneren, waarbij hij telkenmale met ontzag vervuld was door de zijnerzijds bij de bezoekers veronderstelde groote kennis en geleerdheid. Hij zou zich nu echter niet gaarne aan het eindexamen van een lyceum onderwerpen. De Prins besloot met de hoop uit le spreken, dat de leer lingen zouden opgroeien tot flinke staats burgers en -burgeressen. Toen de Prins bet lyceum verliet, had den de leerlingen zich vóór de school op gesteld en juichten zij hem vroolijk toe. Vervolgens heeft Prins Hendrik, thans vergezeld van Prinses Juliana, een bezoek gebracht aan den tuin van Ar lis. Bij den ingang zijn de hooge bezoekers ontvangen door den directeur, dr. G. Kerbert, en be- stuurderen van .Artis, de heeren W. H. v. Heukelom, J. G. Zweijs, H. G. Rehbock en J. Hannema. Do Prins en de Prinses hebben geruimen tijd in den tuin vertoefd. Gisteravond is ten paleize het ter gele genheid van bet bezoek jaarlijks terugkee- rendo avondfeest gehouden. Do uilnoodi- gingen waren ditmaal zeer talrijk. Er wa ren o.a. verschillende Eerste- en Tweede Kamerleden, to Amsterdam woonachtig, leden van Gedeputeerde Staten van Noord- Holland, het gemeentebestuur van Am sterdam, henevens de burgemeesters van vele Noord-Hollandsche gemeenten. Voorts waren er verscheidene hoofdambtenaren der gemeente Amsterdam, bekende verte genwooriligers van Handel, Scheepvaart, Nijverheid, Kunsten en Wetenschappen, rechterlijke macht, kerkelijke genootschap pen, land- en zeemacht en van het corps consulaire. Ook de élat major van de beide Zwccdsche oorlogsschepen, die thans in de Amslerdamsche haven; lig gen, was aanwezig. Tegen half tien trad H. M. de Burger zaal binnen, vergezeld van -Z. K. H. den Prins. H. M. droeg een ivoor-kleurig avondklced en was getooid met de ver sierselen van liet nationaal huldeblijk. Prins Hendrik droeg de admiraalsuniform. Tot half 12 hield H. M. cerele, terwijl do.Prins zich onder de aanwezigen be woog. De gewone audiëntie van den minis ter van onderwijs, kunsten en weienschap pen zal op Donderdag 3 Juni e.k. niet plaats hebben. De gewone audiëntie van den minim ier van marine a.i. zal op Maandag 7 Juni a.s. niet plaats hebben. ONDERWIJS De beer G. H. Weustink, inspecteur bij het L. O. te Haarlem, herdacht Dinsdag den dag dal hij 40 jaren aan het onder wijs verbonden was. Des morgeus droog de Hoogeerw. Heer Plebaan J,. A. A. M. Westerwoudt in de prachtig versierde H. Sacramentskapel een H. Mis op. In den loop van den dag ontving bij zeer veel blijken van symphatie. LftKU. 1EM TUIH80UW Mond- cn klauwzeer bij in Schotland aangevoerde geslachte varkens. In aansluiting aan het voorgaande be richt daaromtrent meldt men ons van be- voegdo zijde alsnog bet volgende: Do vleescblading op het schip, waar mede dc besmette geslachte varkens te Leith zouden zijn aangevoerd, bestaat uit 963 varkens. Hiervan waren 108 varkens van Nederlandsche herkomst, waaronder 87 „haarvarkens". Overgens 835 in België geslachte en gekeurde varkens, in geslo ten wagons doorgevoerd naar Rotterdam en aldaar in het schip overgeladen. Het ingestelde onderzoek heeft reeds aangetoond dat met nagenoeg volledige zekerheid aangenomen kan worden, dat de Nederlandsche varkens der lading geen verschijnselen van mond- en klauw zeer vertoonden. Ten einde le trachten deze voor onzen handel zeer ernstige aangelegen!ïeid op te helderen, zal do Inspecteur van den Vee- artsenijkundigen dienst in algemeenen dienst, Dr. ten Sancle zich Woensdag naar Engeland begeven om met de betreffende autoriteiten te sproken zoo noodig ter plaatse een onderzoek in le stellen. V. D. seint uit Londen: Kolonel Guin- less, minister van Landbouw, verklaarde in een rede, welke bij hield tot den Land bouwraad tc Londen, dat dc belangrijke - ontdekking was gedaan, dat het opnieuw uitbreken van mond- en klauzeer in Schot land veroorzaakt was door buitenlandsche varkens, welke waren ingevoerd om in Britscho fabrieken te worden verduur zaamd. Hij zeide: „Zevenmaal is dc ziekte uit gebroken in dc nabijheid der Baeonfabriek le Carluke, en zij is telkens teweeg ge bracht door besmette karkassen van var kens, van België over Nederland aan gevoerd. Afgescheiden van de karkassen te Carluke, hebben wij een ander geval van besmetting to Carlisle, en 'le Leith is een scheepslading van besmette varkens aan gekomen. Bij het- aan land brengen van deze lading is er beslag op gelegd, en zij is terug gezonden naar de haven van oor sprong. Wij hebben reeds lang de verden king gehad dat het mond- en klauwzeer naar dit land moest zijn overgebracht door buitenlandsch vleesch, inzonderheid afval. Voor dc eerste maal hebben wij thans be paalde bewijzen gekregen. Wij moeten be denken, dat wij op het ministerie van Landbouw in gewone gevallen geen toe stellen hebben, om vleescliladingen in de havens te inspecteeren, maar nu wij den oorsprong van het uitbreken der ziekte ontdekt hebben, geloof,ik, dat het abso luut noodzakelijk is, dat wij maatregelen nemen, om het gevaar tot een minimum tc beperken. Deze qyaestie is van groot belang, zoowel voor vreemde landen, als voor ons, en ik moei de goedkeuring van mijne collega's verkrijgen voor eenige ac tie, welke wordt ondernomen". STADSNIEUWS R. K. HUtSVESTINGS-COMITE. Het bestuur van bovengenoemd Comité deelt ons mede, dat, in overleg met het Centraal bureau, het verplicht vertrek der Hongaarsclie kinderen uit dc kring Leiden desgewenscht kan worden uitge steld tot het laatste kindertransport-, dat over pl.ni. 2 maanden naar Hongarije zal vertrekken. Pleegouders, die hunne pleegkinderen met het transport van 15 Juni willen la ten vertrekken, gelieven zich voor G Juni op to geven, met duidelijke opgave van raam en adres der pleegkinderen in Hon garije, aan het Secretariaat Breestraat 12. Verlaging Posttarieven. De vele ingekomen klachten over de te hooge tarieven voor het verzenden van poststukken, hebben de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rijnland aan leiding gegeven, do aandacht van den mi nister te vragen voor het navolgende: Vooraf merkt de Kamer op, dat deze klachten in het bijzonder worden geuit tegenover (leze Kamer, daar zij in sterke mate er toe heeft medegewerkt om de in voering van elke bezuiniging, welke zon der te ernstige schade voor liet bedrijfsle ven mogelijk was. te bevorderen. Deze medewerking werd echter daarom zoo bereidwillig verleend, omdat officieus in uitzicht werd gesteld, dat mede door deze bezuinigingen begin 1926 eene be langrijke verlaging der tarieven zou ko men. Zeer tot hare spijt meent de K. van K. echter uit de Memorie van Antwoord op de Regeling van de Inkomsten en Uitgaven van de P., T. en T. voor 1926, te moeten "opmaken, dat do toezegging tot verlaging der tarieven in de eerste helft van het jaar 1926 niet verwezenlijkt zal worden. Zelfs meent de Kamer te moeten consta- teeren, dat in (leze M. van A. een veel minder optimistische toon doorklinkt dan in de M. van Tool/ Zoo wordt b.v. in de bovengenoemde M. van A. getracht aan te looncn, dat de tarieven in Engeland hooger z'in dan hier te lande, terwijl Uit de vergelijking van de Neder), en Eng. tarieven, zooals deze in de onderhavige M. van A. voor komt, hij nauwkeurige beschouwing blijkt, dat zulks niet hot geval is. don, dat do poststukken in Engeland voor hetzelfde porto over een negen maal groo- ter gebied verzonden kunnen worden dan in Nederland. Vooral dient echter het volle licht te vallen op de tarieven voor brieven en briefkaarten, die hier to lande respectb-vc- lijk 10 cn 74 cent bedragen, terwijl die in Engeland slechts 7*1 en 5 rent zijn. Alleen het tarief voor gedrukte stukken en de nieuwsbladen is per -pobtzending in Nederland lager, en wel gemiddeld res pectievelijk 1,9 en 11 cent, tegen in Enge land 24 cent voor do beide categorieën. Het leidt echter naar de meening der Kamér- tot onjuiste gevolgtrekkingen, als men, evenals in de M. van A. geschiedt, om liet „gemiddelde" porto, in de beidt landen betaald voor ..brieven", „brief kaar- ten" en „drukwerken" te verkrijgen,'deze stukken beschouwt als volkomen aan el kander gelijkwaardig, en niet let op het specifieke onderscheid, hetwelk tusschen deze stukken bestaat. Voor de vergelijking tusschen Neder land en Engeland valt b.v. reeds onmid dellijk op, dat in Nederland 60 pet. var alle postzendingen „Gedrukte Stukken''en „Nieuwsbladen" zijn, tegen slechts 32 pet. in Engeland, maar bovendien is hel lage gemiddelde voor gedrukte stukken en Nieuwsbladen in Nederland mede toe te schrijven aan de lariefreductie voor groo te verzendingen drukwerk, mits deze door den verzender gesorteerd worden, zoodat daarmede de Dienst der Posterijen van werk ontlast wordt om welke reden dit porto (gemiddeld 1,9 en 1,5 cent) dan ook minder dan het normale 2 cent bedraagt. Gedrukte Stukken en Nieuwsbladen vormen derhalve speciale categorieën; ze staan niet zonder meer gelijk met brieven en briefkaarten, zoodat, in verband met de verschillende percentages van 60 en 32, niet zonder meer tot een „algemeen" gemiddelde besloten mag worden. Uit de gegevens, in de M. van A. zelf voorkomende, moet derhalve geconclu deerd worden, dat de bemerking, alsof de porti in Engeland hooger zouden zijn, niet voldoende wordt gestaafd. In het bijzonder meent de Kamer nog te moeten wijzen op dc Verecnigde Stalen van Xoórd-Amcrikn, alwaar, ondanks den veel koogeren levensstandaard, veel groo- ter grondgebied en veel minder dichte be volking een binnenlandsche porto voor brieven bestaat van slechts 5 cent. Nu is het een gunstige omstandigheid te achten, dat binnen afzienbaren tijd geen tekorten op den Dienst der Posterijen, Telegrafie en Telefonie zullen voorkomen, ook zelfs niet als de verlaging zoo spoedig mogelijk wordt ingevoerd. De verlaging van de porti voor brieven en briefkaarten van 10 en 74 cent en 5 cent zal, immers naar becijferd wordt 74 millioen per jaar kosten. Voor 1924 was het batig saldo 5 millioen, in 1925 zal liet vermoedelijk even groot zijn. Voor 1926 is het geraamd op 7 nffllioon, dus slechts een half millioen minder dan de verlaging zou bedragen. Waar 1925 i -h tot bet verleden be hoort, zal, als dc verlaging op dit oogen- blik ingevoerd zou worden, 1926 zelfs een zeer belangrijk overschot opleveren. Bij dit alles zijn nog niet in rekening gebracht de groote bezuinigingen, in het uitzicht gesteld door liet Rapport der z.g. Commissie Nol ling, waarvan de voor naamste der voorgestelde bezuinigingen nog hoogstens in liet stadium der proef nemingen verkeeren. Resumeerendc komt de Kamer tot do slotsom, dat een onmiddellijke verlaging van de te hooge tarieven mogelijk is en door de omstandigheden ten volle gewet tigd wordt. Het Groene Kruis. De afd. Leiden van de Zuid-Holland- selie Voreeniging „bel Groene Kruis" hield gisteravond le half negen in het ge bouw aan de Pieterskerkgracht baar jaar- lijksche vergadering onder presidium van den heer dr. J. A. Schreuder. Het jaarverslag, uitgebracht door den secretaris, dr. J. J. Filippo, maakte o.ni. melding van het gevoelig verlies, dat de afdeeling geleden had door het overlijden van den heer P. M. Trapman. Namens het bestuur bracht do secretaris hulde aan de nagedachtenis, van den man, die het bestuur verschillende jaren met zijn adviezen heeft terzijde gestaan. Groot waren de werkzaamheden van de wijkverpleegster, zuster M. Th. Bothlen- burg. Het aantal bezoeken bedroeg niet minder dan 4208, tegen 3284 in het vorige jaar. Het aantal uitgeleende artikelen uit bet magazijn bedroeg 1725. Het gebouw Pieterskerkgracht, waarin het magazijn der vereeniging is onderge bracht, en waarvan de Ver. voor Chr. On derwijs „Ars Acmula" en het Groene Kruis deel uitmaakte, ging door ontbin ding der stichting over aan de gemeente Leiden. Niet zonder reden meent het be stuur dat deze verandering het Groene Kruis ten goede zal komen, waar de be langen der vereeniging door de gemeente zeker zullen behartigd worden. Het maga zijn kan dan ook in dit gebouw gevestigd blijven en zoo de gemeente e.v. over het geheele gebouw wil beschikken zal aan-de vereeniging een andere lokaliteit worden aangewezen. Hel verslag van de penningmeesleresse, mej. le Poole, gaf een bedrag aan ont vangsten van f 7622.02; de uitgaven be liepen f 5948.59, zoodat cr een saldo is van f 1633.13. Onder dank aan beide functionarissen werden do verslagen goedgekeurd. Hierna volgde sluiting der vergadering. Het Ruiterfeest. De eerste avond van het Ruiterfeest ten bate van bet Sanatoriumfonds der onder officiërc-nvereeniging „Ons Belang", in de groote manege der Doelenkazerne is een groot succes geworden. Do tribune, die voor het publiek in do manege was opgeslagen, was geheel be zet en door de goede zorgen van den hoer G. R. Lau, die de aankleeding der ma- an vaai. dc, firmaLL_Gee= raerls-heuter, die de sein tierende feest verlichting welwillend had aangeboden maakte de groote manége een keurigen indruk. Boven do afscheiding tusschen de jmblieke tribune en de manege wapperden vroolijk c-en serie vlaggen, terwijl eenige rijen eleclriscbe lampjes in het midden der manége, een gezellig licht verspreid den. Toen wij om acht uur binnen kwamen speelde het L. S. E. „Sappho", versterkt met leden van Orpheus" en eenige mili tairen der Infanterie en Artillerie eer vroolijkc marsch. Er heersehte een gezel lige drukte, alles was ordelijk geregeld en overal was voor gezorgd. Ieder kreeg de hem toegewezen plaats en ook om den inwendigen mcnsch (e laven, waren aller lei dranken en ververschingen verkrijg baar. Na een marsch en een wals werd vastgestelden tijd begonnen met het en tree der clowns, zes stuks, die de'menigte in een vroolijkc stemming brachten. Dan volgde de manoeuvre a la flêche, welk nummer bestond uit manoeuvres met vier tweetallen paarden, zoo dat iedere ruiter twee achter elkaar loopende paar den le besturen kr^eg, terwijl hij zelf op het tweede paard zat. Allerlei aardige manoeuvres werden daarmee uitgevoerd terwijl telkens op een gegeven fluitsein alle vier de miters hun paarden, van richting deden veranderen of nienwe be wegingen lieten maken. Al deze oefeningen werden dan in galop en met hindernissen herhaald. Een volgend nummer was de Mexi- caansche Schutter, waarbij een cowboy te paard in wilden galop om een rieten hut reed, waarin zes kaarsjes stonden branden, welke hij een voor een met zijn revolver uit-,,schoot." Dan weer een clownnummer, en daar na „Russische Post" en Stoelendans. De „Russische Post" was een rijn um- mer van groote aantrekkelijkheid. Het werd gevormd dóór rijtoeren van 2 drie tallen van paarden, welk drietal ieder be stuurd werd door een op een afstand daar achter rijdenden ruiter. De humoristische stoelendans is een ieder genoegzaam bekend, hoewel bet niet altijd op die wijze pleegt (e geschieden, waarop men het gisteravond in de ma nége deed. Hier geschiedde het n.l. met acht ruiters. Nat dit nummer werd er een oogenblik gepauzeerd. Het publiek ging een oogen blik op de pleinen der kazerne een luchtje scheppen of zich verpoozen in den foyer, waarin de schermzaal was omgetooverdJ Na cle pauze werd weer begonnen niet een marsch, waarna de lieer Carré optrad in zijn nummer, vrije dressuur. Zooals wij reeds ecnigen tijd geleden liebhen medegedeeld heeft do heer Carré die hier zijn dienstplicht vervult een wil lekeurig gekozen artillericpaard in twee maanden tljds afgericht. Met dit dier „Aapje" geheeten, treedt de lieer Carré op, in galacostuum natuur lijk zooals hij dat in liet circus van zijn 1 vader gewend is. Katholieke Agentia Dcntlerdag. R. K. Bond van Overheid*; personeel, 8.30 uur. i\ De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 31 Mei tot en met Zondag 0 Juni a.s. waargenomen door de apotheek van den heer C. B. buystei' Jr.., N. Rijn 18, Tel. 523. Hij laat hel paard loopen, draaien, wenden en keeren, juist zooals hij het wenscht en het is voor oningewijden wel bewonderenswaardig hoe de heer Carré in betrekkelijk korten tijd zulk een resultaat heeft welen le bereiken. Hij liet bet dier op de maat van dc muziek langzaam c( in galop over of beter door een zestal dicht bij elkaar horizontaal geplaatste palen draven, welk kunststukje „Aapje' zonder eenige moeite keurig volbracht. Do heer Carré oogstte met (lat succes nummer een daverend applaus. Dan kregen we bet optreden van een viertal comisehe muzikanten, die leuke ijsjes zongen en speelden op een viertal eigenaardige instrumenten. De hilariteit onder het publiek bewees wel dat de wijze van optreden van dezo muzikanten niet van originaliteit gepeend was. Nog veel meer prachtnummers stonden op 't program en wel de mooiste die men natuurlijk om den goeden indruk tol hel laatst had bewaard. Daar was een bravourstukje van twee cowboys, piaar vooral het nummer „Car- roussel" van 12 ruiters, die- alle meestal in twee groepen van zes verdeeld zoo sym metrisch draafden of galoppeerden, tel kens op ieder fluitsein, nieuwe vormen- groepen scheppend, dat het een lust was om to zien. Ook deze manoeuvres geschiedden verscheidene tempo's en ten sloUe met hindernissen, waarbij de ruiters eerst, dan zes en toen allo twaalf Iegelijk in galop over hindernissen sprongen, liet applaus dat op dit nummer volgde was enorm. Dan kregen wc nog „Voltige" en „Eci ste rijles." Het eerste een staaltje van sport, waai bij ongeveer tien deelnemers over 2, 3, en zelfs 5 naast elkander geplaatste paar den vanaf een .wipplank heensprongen, daarbij boven de paardenruggen een salto- morlale makend om aan den anderen kant weer op hun beenen terecht tc komen Dc eerste rijles was een meer komise! nummer, dal liet zien hoe den rceru'.ci wordt geleerd met paarden om tc gaan, hun eerste onhandigheden, terwijl dc rui ters ten slotte lieten zien, dat zij lang geen beginnelingen meer waren, maar reeds \V doende waren afgericht. Mot een „Tableau vivant" een gymnas tische -stand op paarden werd deze schit terend geslaagde avond onder luid applaus besloten. We kunnen echter dit verslag niet 1)9- .-Kitten sondc-r oen bijzonder woord van hulde aan de ratiziekvereeniging „Sapplio" die den gcheelen avond alle nummers m< muziek opluisterde, en daarmee niet het minst tot het succes van den avond heelt bijgedragen. De commissie heeft haar zwar die zij met de voorbereidingen gehad heeft, wel met suees bekroond gezien, want ha kan niet anders of in een prettige stem ming hebben degenen die gisteravond <fc Ruiterfeesten medemaaklen de manege v( laten. Voor hen, dié gisteravond niet aar wezig waren, wijzen wij er op dat heden- en morgenavond de toegangsprijs voor hen geen beletsel kan zijn om van dit Ruiter feest te gaan genieten. Hedenavond is het élite-avond, waarop het geheele èere-comitó is uitgenoodigd. Koninklijke onderscheiding. Bij Koninklijk besluit van 22 Mei j.l. i' aan onzen stadgenoot N. A. Plantfeber, metselaar bij de firma J. J. Planjer, toege kend de aan de Orde van Oranje Nassau verbonden eeremedaille, hi brons. De heer Plantfeber herdacht gisteren den dag, waarop hij 50 jaar geleden in dienst kwam bij de firma J. J. Planjer, aannemers cn metselaars, Mare 31, alhier. De 72-jarige werkman, is onafgebroken hij de firma in dienst geweest en beeft dom trouwe plichtsbetrachting en groote beidzaamheid zich het vertrouwen vsa zijn patroon bij voortduring welen waar dig te maken. Waar noch de firma, noch Plantfeber zelf van uiterlijk feestvertoon houden, ging de dag kalm voorbij, doch o# jubilaris mocht desniettemin van vele zij den bewijzen van belangstelling ondervin den. Ver. tot bev. Bouw werkmanswoningen. Gisteren is onder voorzitterschap van prof. mr. D. van Blom dc jaarlijksehc ver gadering gehouden van dc vereeniging t°* bevordering van den bouw van werkmans woningen alhier. Het jaarverslag, uitgebracht door dea secretaris, mr. E. A. Cosman, deelt dat de werkzaamheden der vereeniging la- perkt bleven tot de exploitatie van de we ningen. Met B. en W. zijn besprekingen gevoerd omtrent liet stichten van nieuwe woningen, maar ook dit jaar leidden ae.f besprekingen er niet toe, dat met- bouw kon worden begonnen. In plaats van mr. E. Schotman, die 3 lid van het bestuur en als penningrneesttf had bedankt, werd gekozen mr. F- J-J' Trapman. Het jaarverslag eindigt met liet vertrou wen uit te spreken, dat liet gemeente stuur het- zijne zal doen om spoedige 10 standkoming van een nieuw bouwblok bevorderen. Uit het financieel verslag van den F; ningmeester, mr. F. J. J. Trapman, dat de ontvangsten over 1925 hebben dragen f117.955 en de uitgaven f Het jaarverslag en het financieel ver?' werden ongewijzigd vastgesteld. blijkt»

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 2