INGEZONDEN MEDEDEELiNG VOLLE-MELK-REE GeraeKgde Berichte» De watersnood. Geldinzameling A 1 g. Comité.. Bij do Algemeens Watersnood Gommis* \aic is tot lieden aan giften Ingekomen f 4.449.008. Hieronder is begrepen een afdracht vnn het R. K. Huisvesting Co* mi té te 's-Herlogenboscb, groot 10.000. De totale afdracht van dit comité be draagt tot nu toe 720.289. Een auto te water. Op den Delfgauwschen weg is gisteren middag een auto, waarin de beer en mevr. tandartsen te Delft, en de heer v. O. waren gezeten in oen langs dien weg loo iende vaart gereden, doordal de bestuur ster mevr. G. een verkeerde manoeuvre met het stuurwiel maakte. De auto sloeg Over den kop en verdween nagenoeg geheel onder water. Door de stuk geslagen ruiten konden de inzittenden door voorbijgangers worden gered. «De Crl." Goederenwagen uitgebrand. Vrijdag is lussclien 's Heerenberg en Zcddam van een goederentrein tusschen ZutpbenEmmerik een lading poelska toen in brand gevlogen. Het bleek alleen nog mogelijk den brandenden wagen uit te schakelen. De gehcele lading tot een be langrijke waarde ging verloren. Valsch bankpapier. Donderdagmiddag kwam een Italiaan op een wisselkantoor aan den Noord- Blaak te Rotterdam, om twee 5 ponds")il- jetten te wisselen. De bediende trok de echtheid van de biljetten in twijfel en ver zocht den Italiaan, even te wachten. Tor wijl de bediende de recherche opbelde, liep 'de Italiaan het kantoor uit. De bediende volgde hem en wees hem even later aan /»en agent. Deze hield den Italiaan, die de 40-jaTige V G. uit Catania bleek te zijn, nan. Op hem werden de twee biljetten ge^ vonden, die inderdaad valsch hleken te zijn. De man vertelde, de biljetten van een hem onbekend man gekregen te hebben. Vermoed wordt, dat de biljetten nog af komstig zijn van vervaardigers van val- fiche bankbiljetten, die eenige jaren gele den in het buitenland gewerkt hebben. In 1924 zijn enkelen van hen gearresteerd en veroordeeld. Kerkdieven gearresteerd. Te Nicuwonbagerhoide ontdekte de kos ter dat in de R. K. kerk de offerblokken door onbevoegden van hun inhoud waren ontdaan. De politic is er in geslaagd een Duitschon man en een vrouw aan te hou den die bekenden zich aan deze misdaad te hebben schuldig gemaakt. Niet slim genoeg. Zaterdagmorgen is naar bet Huis van Rewaring Ie Rotterdam overgebracht de 20-jarige .T. B.. Jos werkman, uit de Lam- bcrlusstraal, die Vrijdag op heeterdaad rijwiel stond in een gang van een kantoor- perceel aan de Wijnhaven. Plotting hoor de do heer C. W., die op genoemd kantoor aanwezig was, gestommel in de gang. Hij ronde naar beneden en bemerkte dat zijn rijwiel verdwenen was. Juist toen hij de straat op liep, zag hij een man op zijn kar retje wegrijden, waarop W. begon te roe pen: „houdt den dief", met het traditioneele gevolg, dal een groote menigte, met den eigenaar aan hel hoofd, den dief volgde. Beze reed de Brouwerssteeg in en wierp daar hét rijwiel tegen den grond. Daarop snelde bij bet gebouw van de 'Arbeidsbeurs binnen, om even later kalm naar beneden te komen en aan W. te vra gen of deze soms wist, waar de arbeids beurs was. ..Dan moet u even wachten", antwoordde W. Even later kwam een agent aan, aan v.'ien de rijwieldief werd overgeleverd, om f-levig geboeid naar liet politiebureau, groo te Paauwcnsteeg, tc worden overgebracht. Eenige maanden geleden was J. B. tot vier maanden voorwaardelijke gevangenis straf veroordeeld, wegens hel stelen van fietslantaarns. Buiienl. Berichten Een geheel dorp vernietigd. Vele inwoners van Kotelnitsj verdwenen. Be schade, welke door den reeds ver melden brand in het dorp Kotelnitsj (gou vernement Wjatka") is aangericht wordt op 12 nüllioen roebel geraamd. In de stra ten heeft men zeven lijken gevonden. Een groot aantal inwoners van de plaats, voor al kinderen, is verdwenen. De openbare gebouwen zijn verbrand en alle kerken zijn ingestort. Paniek op een Rijnboot. Brand aan boord. Tusschen Hamborn en Baerl heeft op den Bijn een ernstig ongeluk op een motor boot plaats gevonden. Door een defect aan den motor moest de hoof, waarop zich 45 personen bevonden, midden in den Rijn* voor anker gaan. Terwijl men nog naar bet defect zocht, sloegen plotseling uit een benzolfank vlammen te voorschijn, die zich in een oogwenk over de gehecle voorplecht verbreidden Onder de zich aan boord bevindende personen. meest vrouwen en kinderen, ontstond een ontzettende paniek. Onmiddellijk schoten eenige Rijnsleep- beote.n te hulp. die er in mochten slagen, nllei» te redden. Drie vrouwen en twee kin- de ren hadden echter reeds ernstige brand wonden opgeloopon. terwijl verscheidene anderen licht waren gewond. Hen mag van geluk spreken, dat de hen- znltank niet geheel vol was en klaarblijke lijk door de geweldige hitte is gaan smel ten. Anders zou ongetwijfeld een ontplof fing hebben plaats gevonden en zou de ramp heel wat ernstiger gevolgen na zich 1 f'hhcn gesleept. Herstel der heilige Moskeeën. De kosten op honderdduizend en guldens geraamd. Men meldt uit Secundc'rabad, dat de Hiram van Haiderabad, een machtig en rijk Indisch vor.1-', gesloten Iioeft; voor eigen rekening de moskeeën van Mekka die door do Wahabielen beschadigd zijn. te laten herstellen. Een ingenieur, die naar Mekka gezonden is, raamt, dat de kosten daarvan waarschijnlijk verscheidene honderddui zenden guldens zullen bcdrag- n. Bankbediende bercafd. Een Reuterbericht uil "Winnipeg meldt, dat een roover een bankbediende van 19 jaar heeft doodgeschoten en met 2000 dol lars op de vlucht ging. Naderhand werd hij gearresteerd, na twee agenten gewond te hebben. Het Vaticaan krijgt een schip. Het Vaticaan heeft dezer dagen den grondslag gelegd voor een eigen vloot, die echter een zeer vredelievend karakter beeft. Van stapel geloopen is n 1. de ri- viersloomboot „Pius XI". Dit schip zal de approviandeering der missies langs don Nijl tot taak krijgen. Do „Pius XP' is op een werf te Milaan gebouwd: zij zal eerst naar Venetië en daarna naar Alexandria worden gesleept. Bretonsche humcr. De Parijsche redacteur van de „Msb." schrijft: Van de vele Engelscben die gedurende hel reisseizoen de schilderachtige Brc- lonsclie kerken als curiosa afloopen, vroeg er een den eenvoudige» dorpspas toor naar de beteekenis van een aantal zilveren muisjes, die rondom een madon nabeeld waren opgehangen. Ja, ziet u, zei do pastoor, indertijd werd de streek geteisterd door een mui zenplaag. De bewouers kwamen toen in processie aan*dc H. Maagd hun nood kla gen en later om O. L. Vrouw te bedanken voor haar bijstand, brachten zij Haar die zilveren muisjes. Yes, yes, zei dé Engelse-liman, ik begrijp, zoo iets noemt men ex-voto's. Maar gelooft U werkelijk dat de Madonna een streek kan behoeden van een plaag? Nou, antwoordde de oolijke pastoor, als. ik er zoo heel zeker van was, bad ik er al lang een zilver Engelschmannetje bij gehangen. MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct Staal-Tabletten90 ct Maag-Tabletten 75 ct RECHTZAKEN KANTONGERECHT TE LEtDEN. Te dicht bouwen bij een begraafplaats. De kantonrechter te Leiden heeft heden uitspraak gedaan in do zaak logen G. A. van P., bloemist te Noord wi j k e r- b o u t, die aldaar een koffiehuis met wo ning had doen bouwen op een afstand van minder dan 50 meter afstand van de be graafplaats van de Ned. Herv. Gemeente. Art. 4L van de Begrafeniswet schrijft voor, dat in geval van vcroordeeling tevens de opruiming van het gebouw op kosten van den veroordeelde wordt gelast. Zooals reeds gemeld had het O.M., of schoon Van P. later van Ged. Staten het verlof had gekregen, veroordeeling ge vraagd tot een geldboete van 5 gulden, met last tot opruiming op kosten van Van P. van het gebouw, omdat, al beeft Van P. ook later vergunning van Ged. Staten ver kregen, niettemin do overtreding is ge pleegd. Do kantonrechter heeft beden Van P. veroordeeld tot een geldboete van 3 gulden subs. 1 dag hechtenis met last tot wegne ming op kosten van den veroordeelde van het 1$ M. te dicht bij de begraafplaats ge bouwde, in dit geval slechts van de veran da, dus niet van het geheele gebouw. Teneinde hieraan te ontkomen, zal Van P. nu edn verzoek tot gratie aan de Ko ningin richten. UIT DE. O INGEVING HILLEGOM. Gemeenteraad. Do Raad dezer ge meente houdt Vrijdag 4 Juni oen openbare vergadering. De agenda bevat 22 punten. O.a. komt hierop voor: Punt 17. Benoeming van een Gemeente secretaris, wegens het verleend eervol ont slag als zoodanig aan den beer A. M. van der Jagt. B. en W. hebben de volgende aanbeveling gemaakt: 1. J. C. Schouten, eerste ambtenaar ter secretarie dor genipenle Hillcgom. 2. Mr. J. B. Sons, eerste ambtenaar ter secretarie der gemeente Hazer^-woude. Deze aanbeveling is opgemaakt met 2 logen 1 stem. Tegen stemde de Wethouder Balvers, die de voorgedragenen in omge keerde volgorde wenschte geplaatst te zien. Bouwen. Aan de Firma Joh. Seijse- r.er en Zonen alhier zijn de volgende bouw werken opgedragen: Het bouwen van een Landhuis aan de Leidsche straat voor re kening van den heer W. Gijsekiar Jr., het bouwen van een Burgewerwoonhuis aan üe Wiihelmiïialaan voor rekening van don heer J. M. van der Weijen, een Woonhuis aan den Parelweg voor rekening van den heer A. de Groot, liet metselwerk van een woonhuis voor den heer Vreeburg te Ziik en idem voor den lieer C. Ruigrok. KATWIJK. Ongeval. Het zoontje van den tuinder M. A. was in de Speeltuin van Café „Duin oord" van den lieer J. v. St. met eenige vriendjes aan het schommelen. Intusschen waren eenige grootere jongens uit Kat wijk aan Zee gekomen, die evenzoo van den schommel gebruik wilden maken. Eerst behulpzaam willende zijn, gaven zij den jongen echter geheel onverwachts op minder zachtzinnige wijze met den schom-, mei 'n duw, waardoor deze eraf viel en een arm brak. Hij werd direct naar Acade misch Ziekenhuis te Leiden vervoerd, waar geneeskundige hulp werd verstrekt. Hij zal hier echter eenige dagen moeten verblijven omreden er tevens een operatie in zijn arm zal moeten plaats hebben. LISSE. Muziekfeest. Het Zaterdagnamiddag gehouden muziekfeest vanwege de Rw-K. Harmonie „St. Gregorius do Groote" ia uitstekend geslaagd. Te ongeveer G uur arriveerde in eenige auto's de R.-K. Har monie „St. Franciscus" uit Delft, welke zicli onder het spelen van een vroolijke marsch te 7 uur naar den speeltuin van De Nachtegaal begaven, gevolgd door een talrijk publiek. De voorz. van „St. Grego rius" alhier, de heer J. v. cl. Horst heette hen van harte welkom en feliciteerde hen met het op het concours te Loosduinen behaalde succes. Hierna werden door de leden van „St. Franciscus" een negental nummers op uitstekende wijze ten gehoore gebracht. Do Weleerw. heer Kapelaan J. A. M. van der Wcijden, dankte de vrien den uit Delft voor hun welwillendheid en hij betreurde het dat Lisse niet in staat was hen hiervoor naar behooren te bc- looneil en ben als 't ware met een fooi moest afschepen. Spr. hoopte dat het mu ziekliefhebbende publiek een volgend jaar de circuleerende lijsten beter zal geden ken. Onder liet spelen van een lustigen marsch begaf men zich in optopht naar het dorp, waar men te rond 10 uur arri veerde. Eén ding valt bij dit mooie concert te betreuren en wel dat de voorzitter van „St. Gregorius" verplicht was voor elk num mer te verzoeken tijdens het spelen stil te zijn, om tenminste bet genot der ware mu ziekliefhebbers niet te bederven, en dat, ondanks dit herhaald verzoek, eenige jongelingen beslist ouitslaanbaar waren. Óns wilde het voorkomen, dat deze jon gens niet het minste besef van muziek heb ben. Waarom blijven ze dan maar niet liever thuis in plaats van het genot van een ander te bederven? NIEUWVEEN. Raadslid. Wegens vertrek uit de ge meente van den heer G. A. <le Boer was een vacature in den gemeenteraad ontslaan. Door het Centraal Stembureau is nu be noem verklaard de heer J. G. Könst. VOORHOUT. GEMEENTERAAD. Verbreeding en versterking van do Bultbrug Namen van wegen Verbetering van wegen. Vrijdagavond kwam de Raad dezer ge meente in openbare vergadering bijeen. Alle leden waren tegenwoordig, uitgezon derd liet lid G. Colijn. De Voorzitter, de burgemeester, opent de vergadering met gebed. De notulen van de vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Medcdeeling wordt gedaan van de vol gende ingekomen stukken. Afschrift van een koninklijk besluit, waarbij tot burgemeester der gemeente Voorhout is herbenoemd de heer G. Bul ten. Namens den Raad wenscht het lid Roozen den burgemeester geluk met diens herbenoeming, voor welke gelukwensehen' de burgemeester dank zegt. AGres van een aantal bewoners van de huizen in de Boerhaavestraat in zake ver- belering van bet drinkwater. Daar het adres ongezegcld is wordt' bet niet in behande ling genomen. Schrijven van Pastoor C. Floor te Stompwijlc over de benaming van de Hoofd straat en den 's Gravendamseheweg, welke laatste naam historisch en grammaticaal onjuist zou zijn. Waar echter reeds in de cude stukken en ook in het kadaster en den legger van wegen en voetpaden ge sproken wordt van ,,'s-Gravendamsche- weg" en. nergens van „VGravendam", wordt besloten eerstgenoemden' naam te bandhaven. In verhand met een ingekomen verzoek van de bewoners aan den Klokkemakers- weg wordt op voorstel van E. en W. beslo ten genoemden weg den naam van „En- gelschelaan", in den volksmond nog altijw aldus genoemd, Ie geven. De Voorzitter doet voorlezing van een schrijven van Ged. Staten betreffende wij ziging van de verordening op de heffing eener wegenbelasting, in welke verorde ning een regeling ontbreekt voor liet geval, dat de ernaar van een goed niet is een natuurlijk persoon doch een naamlooze vennootschap of een ander rechtspersoon. B. en W. stellen daarom voor art. G der verordening te wijzigen als volgt: ,.Do belasting bedraagt jaarlijks 3 pet. van de belastbare opbrengst. Dit percentage wordt met 2 vermenig vuldigd: voor de belastingplichtige personen, die bij den aanvang van het belastingjaar buiten de gemeente hoofdverblijf hebben: b. voor do vennootschappen of stichtin gen wier zetel hij don aanvang van het belastingjaar buiten de gemeente is ge vestigd. Verandering van hoofdverblijf of ver plaatsing van zetel in den loop van het belastingjaar, brengt geen wijziging in hot heffingspercentage voor dat jaar. In welke gemeente ren belastingplichtig persoon hoofdverblijf heeft wordt naar de omstandigheden beoordeeld." Do Voorzitter merkt nog op, dat het betrokken Departement met deze nieuwe redactie accoord gaat, zoodat waars."Pijn lijk spoedig de goedkeuring op de verorde ning verkregen zal worden. Zonder hoofdelijke stemming wordt de voorgestelde redactie overgenomen. Verzoek van het Bestuur der Woning bouwvereniging „Herman Boerhaave" om het garanliebedrag van 45000.in het raadsbesluit van 23 Juni 1925 te veuboo- gen met 2000.en nader te bepalen op* 47000.—w Ilet lid van der Hulst verklaart zich tegen verhooging der garantie, eveneens bet lid Nijssen. Met de stemmen van genoemde leden tegen wordt liet voorstel van B. en W. om de gevraagde verhooging van het garantie bedrag te verleenen aancenomen. Bij het punt wegenverbetering wordt de vergadering geschorst om over te gaan in comité-generaal. Na heropening der geschorschle verga dering om ruim 10 uur leest de Voorzitter voor een schrijven van het Bestuur van het Waterschap „De Zandsloot", waarhij verzocht wordt aan de gemeente om het eigendom, het beheer en het onderhoud over te nemen van de Bultbrug in de Tey- lingei-la-an, de Steeneubrug in den Van den Berg van Hcemstedeweg. alsmede laatst genoemden weg, voor welke overname het Waterschap aan de eomcente zal vergoe den 'een bedrag van 8000.in eens. Als urgentiepunt wordt dit onderwerp aan de agenda toegevoegd. Met algemeene stemmen wordt besloten genoemde eigendommen in beheer en on derhoud bij de gemeente te brengen tegen storting van het bedrag van 8000.De overname zal geschieden in den toestand waarin de eigendommen thans verkeeren. In verband met deze overname en mede in verband met de aanstaande TCivmstruc- tic van de Teylingeriaan. die verbreeding en versterking van de Bultbrug noodig maakt, worden B. en W. met algemeene stemmen gemachtigd, nl.m. 3 R.R grond nabij do brug van W. D. Th. van Werkho ven aan te koopen en voorts om aan een deskundige het maken van een brugplan op te dragen om daarna een openhavo aanbesteding uit te schrijven. De voorzitter deelt mede, dat veel meer puin en steenslag ter versterking van liet onderdek van de voor reconstructie in aanmerking komende wegen noodig is, dan aanvankelijk gedacht kon worden. Om echter zeker te zijn, dat de weg aan alle cichcn voldoet zouden B. en W. mét het inwalsen van materialen niet karig willen zijn ook al kost liet nu enkele duizenden guldc-ns meer. Daarom stellen B. en W. voor hen te machtigen met de versterking van de wegen voort te gaan zooals dat tot dusver is geschied en hun, voor den aan koop van het benoodigde materiaal, een blanco crediet te verstrekken. Aldus wordt besloten. Vervolgens wordt aangenomen het voorstel van B. en W. om het hek, slaan de voor het perceel van Werkhoven aan de Hooftstraat, achteruit te laten zetten en daarvoor aan van Werkhoven te ver goeden 100. Eindelijk dan, markt de voorzitter op, zal die „steen dés aan- -atnoi-" nnuoruimd kunnen worden, wat aan het verkeer zeer tën goede zal ko men. In behandeling komt een met de wed. Alkemade te Noordwijk te sluiten over eenkomst inzake het verhreeden van den 's-Gravendamschen weg over een lengte van pijn. 500 M. De wed. Alkemado zal aan de gemeente afstaan een strook grond van 2 M. breedte aan de oostzijde van den 's-Gravendam- sclicn weg, terwijl zij daartegenover het recht verkrijgt tot hel houwen van een aantal woningen op den overblijvendcu grond tusschen het voetpad en het vaar water, alsmede tot het maken van een doorvaart iü den 's-Gravendamschen weg en een brug over die vaart. Hete leggen van de brug zal geschieden op kosten van de wed. Alkemade. De brug' moet zijn van samenstelling en constructie als de nieu we betonbrug in de Engelsche laan, met ander afmetingen. Na een korte toelichting door don A'oorzitter worden B. en W. gemachtigd met de wed. Alkemade de ontworpen over eenkomst aan te gaan. De voorzitter doet medcdeeling van het besluit van B. en W. om bet brugdek van de Koehoornburg, welk dek dringende voorziening behoefde, to laten vernieu wen. Het rijvlak van de brug zal dan te gelijkertijd breeder gemaakt worden. Ten slotte wordt nog goedgevonden de Maatschappij Wegenbouw te Ütrecht te verzoeken de beslissing tot het geven van een opdracht tot het reconslrueeren en asphalteeren van de Teylingeriaan en den 's-Gravendamschen weg een paar maanden uit te stellen tot na de zomerzit- ting van Provinciale Staten, waarin het subsidieverzoek van de gemeente aan de orde zal komen. Hierna sluiting. STOMPWUK. Beval en: G. W. E. Boonekamp geb. Scheefhals J. M. v. d. Helm geb. de Bruin J. v. Oosten geb. Goedhart z. A. C v. Haastert geb. Groc-newegen z. H. M. v. d. Kraan geb. Lagerberg z. Ondertrouwd: G. G. M. Uuhus en J. W. v. d. Geest. VEUR. Bevallen: H. G. v. d. Berg geb. Hoogeveen z. G. Berk geb. Scbrama d. Gehuwd: J. J. Kool en-C. M. Schrama Overleden: H. M. v. Veen 39 j., vr. van L. G. de Koning. VOORSCHOTEN. Koningin-Wilhelmina-Vereeniging. In Hotel Deurloo vergaderde do Koningin- Wilhelmina-Vereeniging onder leiding van den voorzitter, D. J. van Cuilemborg, die de vergadering opende met een woord van welkom tot de niet talrijk aanwezige le den, waarna de secretaris de notulen las. De bestuursleden W. A. A. J. Baron Schimmelpcnninck van der Oyc, W. J. Eg- gink en P., Koot werden herkozen en in de vacature ontstaan door het vertrek van den heer J. van Kempen Jr., werd gekozen de heer A. J. Turijn. Katholieke Agentia LEIDEN. Donderdag. R. K. Bond van Overt,.;;. personeel, 8.30 uur. Beter dan Goed: DE BEST i er Te: 1 sis- Vervolgens kwam aan de orde „Vaslsle'. ling feestprogramma". Het bestuur heef. een voorloopig feestprogramma onlworpe-! en stelt voor niet 1% dag zooals voorW maar één dag feest te vieren. Om verschil, lende redenen, finaneieelo en andere i dencn is het bestuur er toe gekomea d voor te stellen, aldus de voorzitter. Ho voorloopig vastgesteld programma luidt als volgt: De feestviering zal plaats hei> ben op Dinsdag, 31 Augustus a.s., en <j morgens aanvangen met de ringrijdcrij n sjees voor dames en beeren; in den vo„. middag zullen de verschillende volkj. spelen plaats hebben. Het schieten met i buks en het vogelschieten zal den gelicelen dag gebeuren. De Kinderoptoeht en d( kinderfeesten zullen in den namiddag wor den gehouden. Tevens zal de harddraverij, vereeniging „paardensport" hoogst waar. sehijnlik op dien dag een harddraverij o ganiseeren, die gehouden zal worden in d_ namiddag. Des avonds illuminatie en con cert, waarmede de feestdag wordt besh ten. In den breede werd dit programmi besproken en verschillende wenken aan li bestuur ter overdenking gegeven om 1 programma wat meer uit te breide slotte besloot de vergadering in beginsel dit programma voorloopig aldus vast ti stejlen. Nadat nog enkele huishoudelijk» zaken waren besproken, sloot de voorzit ter met een woord van dank aan de finan- cieelc commissie voor bare werkzaamheda en den wc»sch uitsprekende dat bet fcev op Koninginnedag wederom goed zal s gen en dat. de burgerij de vereeniging li nancieel zal steunen onj waardig en op g paste wijze de verjaardag van H. M. T ningin Wilhelmina te kunnen herdenken. WARMOND. Jubileum. Op 1 Juni a.s. herdenkt di heer A. Burcksen, hoofd onze* R. K. Jon gensschool zijn 25-jarig ambtsjubileum. WASSENAAR. Nieuwe aardappelen. Door den hte J. Borsboom alhier werd ons Zaterk: medegedeeld, dat hij reeds aardai'pcle: van den kouden grond had gerooid. I exemplaren, die ons werden vertoond ren mooi van* stuk en volgens onzen zeg> mnn was bet uoort al vrij eetbaar. Het zal wel tot de groote zeldzaamliot behooren, dat om dezen tijd van liet jat' nieuwe aardappelen worden gerooid. Hie is liet althans nimmer voorgeko: H. Hartbeeld. Op het plein voord R. K. Kerk is men begonnen met den bou- van een voetstuk voor het te plaatsen E Hartbeeld. Op den feestdag van het 1 Hart zal het beeld worden gewijd. ZOETERMEER. Geboren: Maria Pctronella, d. van l Nieuwets en M. C. Hendriks. Franszin d. van F. M. de Vogel en J. van der Vel den. Overleden: C. van Haastert, weduwnaar van C. Overdcvcst. tig saldo f 135.75. ZOETERMEER—ZEGWAART. R.-K. Volksbond. Vrijdagavond j had do aangekondigde vergadering plaat van den R.-K. Volksbond, in de zaal w het hotel „Do Gouden Leeuw". Weinigen hadden aan den oproep hoor gegeven, deze belangrijke vergadfj ring bij te wonen. De wegblijvers liadk: echter ongelijk. De vergadering werd met den christelij ken groet door den voorzitter, don lier M. P. van Dorp geopend. Een kort ope ningswoord werd uitgesproken, en e® woord van dank gebracht voor do aanwi- zighcitl van den heer Kapelaan en tot da spr. van dezen avond, den heer v. cl. Bii Spr. behandelde het „Rerum No varum' een onderwerp dat in het teeken dez' dagen slaat, Ier gelegenheid van >le jarige uitvaardiging dezer Pauselijke t- cycliek. Beginnende met Willem Pastoors, die is 1888 al de aandacht vestigde op de toe- heei'schende toestanden, kwam spr. tof f'1 redenen, die leidden tot liet uitvaardig® van liet „Rerum Novarum", die in deza tijd nog niets van zijn kracht had ingel# Aan de hand der Encycliek lichtte toe, hoe tot lotsverbetering te geraken, f wekte op tot organisatie in R.-K. ve-' band, waarvan zooveel kracht ten goer uitgaat. Spr. deelde ook nog een staaltje door hem ondervonden als delegnal vï het R.-K. Kinderhuisveslingsconilté. Prelaten van verschillende landen har den hun groot genoegen te kennen ven over de godsdienstige opvoeding kinderen in Nederland. De grondslag in* hier opgevoede kinderen gelegd, speciaal bedoelend van de kindoren den vreemde, zal later tot groote blijken te zijn. Wel kenmerkend voor godsdienstzin der R.-K. Nederlanders De aanwezigen werden nog opge^ do Encycliekmeeting van hot diocw Haarlem, te Amsterdam op 13 Juni hij te wonen. Deelnemers daarvoor zich opgeven hij het bestuur. R n''> deelnemers, hoe goedkooper reizen. 9p gebruikelijke wijze werd de x,']'8A?La door den voorzitter gesleten. Zeer ro keerden de aanwezigen huiswaarts.

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 2