ONS MODEBLAD. torsi gevreesd kan worden, schoffete men niet in den laten namiddag, althans niet cp donker gekleurden rond en op darg- gronden. In den tuin: Men kan nu de warme zoo- *cl als de koude planten op de perken brengen. Deze moeten tc voren goed be- Tnost zijn, of ei* moet goede grond zijn op gebracht. Komen de planten uit kleine potjes, dan make men de aarde eerst flink nat, het verplanten gaat dan makkelijker en zonder dat de planten iets lijden. Ook oc perken moeten eerst behoorlijk nat ge maakt worden. Als de planten wit de kas ten zijn, begint hier de schoonmaak: het glaswerk wordt van binnen en van hui ten afgenomen; ook het hout- en muurwerk krijgt een beurt, en do grond wordt ter deeg uitgcschrobd. Zoo wordt alles rein en frisch voor de bloemen die er des zomers verblijven: de potten, die anders groen of vuil worden, boene men. Door de plan ten gedurende den zomer te gieren met een niet to sterke mostoplossing kan men er Yeel ploizier van hebben. Beer, niet goed verdund, is te branderig: met vrij wat wa ter werkt het mengsel goed bijv. bij Gera niums. Met roetwater kunt ge uw Azalea's mooi groen krijgen en doet go er nog wat koemest bij een verdund aftreksel dan werkt bet uitstekend bij uw laurier. Uw fuchsia's zullen zich vooral dankbaar toonen voor een aftreksel van schapen- mest; ook uw Oranjeboompjes en Came lia's, als ge die hebt, mits ge niet te straf begiert. In 't algemeen volge men bij bet gieren en „beercij" den regel: niet te sterk, maar meermalen slap. "Wortelen cn s 1 a kan men nu ook nog zaaien, als eerst de grond goed wordt omgespit en natgemaakt; een dag laten liggen, dan zaaien en een mat cr over. Op lagen en zwaren grond is dit natuurlijk niet noodig. Voor de huisvrouw: Log nu eieren in; wacht er niet mee tot het heelemaal zo mer is, want dan vloeit do dooier veel gauwer door hel wit. Véél eieren legt men in versch gebluschle kalk: in een Keulsche pot, laag op laag, en dan volgegoten met water. Kalkeieren hebben een broozc schaal, barsten bij bet koken; ook hebben ze ecu „kalksmaak". Een tweede middel is, waterglas, bij den drogist te beko men; 1 Liter vermengt met 0 L. water. Na eenige dagen wordt de vloeistof geleiach tig. Ook wordt toegepast garan tol, mis schien wel het beste conservceringsmiddel. De drogist geeft er wel een gebruiksaan wijzing bij. VERHAAL VAN EEN REIS NAAR AMERIKA. Dc heer B., die met z'n gezin uit War mond naar Amerika is vertrokken, geeft ons in dezen cn volgenden brief, eenige losso indrukken van zijn reis. Deze brief heeft niet de pretentie, litteraire waarde 'te hebben, maar wil op eenvoudige wijze eenige ervaringen aan bekenden en ande ren mededeelen. Zooals ik zeide, kon het wel eens ge beuren dat ik u iels van' cn over (1c reis zou medededien, waartoe ik dan ook, daar toe gelegenheid hebbend, nu overga. BESCHRIJVING DER PLAAT. No. 397. Een alleraardigst wandel ja ponnetje van marine-blauwe rite-travers, liet voorpand van bet lijfje heeft een on dergezet front van wille crêpe de cbine, omrand door een strook der gcplisseerde crêpe (Je chino. Het kraagje is door een aardige fantasie-broche bijeen gebonden. Het gladde front beeft een lang split. Het onderste gedeelte der mouwen is ballonvormig en beeft hetzelfde fijne plis- secrsel van bet vestje. Een diepe stolpplooi aan weerszijden van de rechte taille zet zich voort tot aan den rokzoom. Ter hoogte van de knie springt de plooi echter uit, terwijl zij daarboven dicht is. Do rug heeft dezelfde plooien over dc gehecle lengte, eveneens onderbroken door het ceintuurtje, dat van de stof zelf gemaakt is. Zoowel vóór als achter is dc taille een weinig overbloesend. De mouwen zijn met een smal bandje van crèpo de cbine afge sloten. Lief is hierbij een hoedje van soepd wit lint of van de kleur marine-blauw. Kousen rose of beige, schoenen beige glacé-leder. No. 398. Dit elegante namiddag-toiletje, hetwelk go kunt dragen op uw jour of in tieme, huiselijke feesten is van crêpe dc chine in de lint lila. De slrooken aan de mouwen cn op den rok aangebracht, zijn in opvolgende breedten in een donkerder tint gekozen. De rok is zeer ruim aan de geheel rechte taille gezet; een ceintuurtje van de lila stof loopt rondom do taille. Aan rccbter-schouder cn links, in dc zijde is een mooie bloem gevestigd, die warm en diep van kleuren is en geheel harmonieert met de fijne tinten van dit toiletje. Kousen lila-rose; schoenen violet glacé- leder. SHAWLS MET APPLIQUE- VERSIERING. Op het oogenblik is do shawl een ge wilde dracht. Het bont verdwijnt langza merhand, nu liet weer zachter wordt. Wat kan een shawl er dan ook véél toe bij dragen om aan een stemmig coslunmpje iets vroolijks to geven- De shawl mag meestal met recht de „nólo gaie" genoemd worden, waardoor de kleeding der vrouw veelal opfleurt. Wie geen shawl bezit of er een bezit, dio reeds dikwijls dienst beeft gedaan, kan een aardig pri^ineej Doordien ik reeds vooraf de visums op do passen had kunnen krijgen, kou de af reis van hufsuit een halven dag later plaats hebben dan oorspronkelijk was be paald, wat natuurlijk wel van belang was met bet oog op de koffers en pakken en toch nog op gemak weggaan. Dal weggaan wil ik liever laten voor wat hel was;- er was toch nog wel wal te doen om jo uit een omgeving, waarin je was vastgeroest, uit te wringen, want dat is gebeurd. Toch gaf het mij treffende, aandoenlijke, ja zelfs tot dankbaarheid stemmende oogen- blikken. In Rotterdam stond van bet C. P. R. kantoorpersoneel gereed, om onze passage en bagage in orde te brengen, en wij stoomden ons Holland uit. In Antwerpen werden wij weder door G. P. R. personeel ontvangen en vanuit bet centraal-station naar do autobussen, die gereed stonden, gebracht, die ons naar de haven cn het kantoor voerden. Het doktersonderzock verliep daar voor ons vrij vlug. Mijn reis gezelschap van J4 personen schijnt nogal eens voorrang te hebben, want het eerst werden wij voorgeroepen. Er werd iels aan do oogen gedaan. Ik zelf werd het eerst naar voren geroepen, ondervraagd en onderzocht, waarna allen bet oogen- onderzoek hadden te doorstaan; en alles was in orde. Tegen den avond moesten wij ons aan boord begeven en mochten niet meer de stad in, wat velen niet meeviel, doch er was genoeg te zien, te hooren en te ber gen enz. aan boord, dat er van verveling niet gesproken kon worden. Wij zagen ons 4 achtereenvolgende 4-persoons-*hutten aangewezen op dek B, vlak bij de eerste klas smoking-room, de badkamers en toi letten. Bovendien waren het buitenhuilen, zoodat wij in geen enkel geval te klagen hadden, en zoogoed als de beste hutten hadden, behoudens de enkele op dek A. Het diner werd 's avonds op de boot ge-, bruikt. Wij zaten aan de middentafel van de 2e klasse of cabine eetzaal (de voor de Hollanders bestemde eetzaal) en de lange, voor 24 personen bestemde tafel kon ons gezelschap niet bergen, wat de aandacht trok van velen. Later bij dc aanwijzing voor vaste plaat sen, hebben wij diezelfde plaatsen behou den, en zit ik zelf aan bet hoofd, en aan de eene zijde 7 jongens, aan de andere zijde 6 vrouwelijke (2 onder mijn geleide reizende) huisgenooten. Dan volger* een Beverwijksche familie van 4 personen, een Rottenlamsche van 2 personen, en 2 vrij gezellen O]) leeftijd. Heel toevallig liggen van al deze personen aan deze tafel dc hutten aan een gang en is fan allen bet eind station Vancouver, zoodat wij buren zijn van 3 weken. Het eten is soms wel wat te Engelscb voor onze magen, doch dat begint gauw tc wennen, terwijl er genoeg ls wat je aan slaat om ruim voldoende te krijgen. Het is een aardig leven op zoo'n boot, vooral voor en bij het afvaren, Het inladen wan de vrachtgoederen is zelf zeer interessant, als je telkens een schaal op ziet rijzen en dan dalen en je bemerkt je eigen koffers en kisten cr tusschen. Enkele zochten 's avonds nog een hotel op, doch wij bic ven aan boord slapen om alvast thuis te geraken. Het was een rustige gemoedelijks drukte onder die ruim anderhalf, moge lijk twee honderd Hollanders, wat echter maar duurde tot Vrijdagmorgen, toen een enorme menscbenmassa op ons afkwam. Een 800 a 900 Oost-Europeanen, Polen kwamen aan boord, en do 'hemel weet, waar al dal volkje is geborgen geworden; zij gingen naar berieden en kwamen niet weer. Eerst geleek dat wel wat zonderling, doch ik ben er eens wezen kijken, en bef viel mij erg mee. In Rotterdam heb ik wel eens zulke menschen aangetroffen die heel wat minder waren. Wij hebben er heel niets mede uitstaande, doch ik beweeg mij geregeld gerust en vrijelijk onder hen. Ik ben ook de bulten eens wezen kijken. Het viel mij erg mee. Bedden met spi raalmatrassen, waschlafels met spiegels, doch alles zeer sober gehouden, 's Mor gens vroeg is het in dat menscbenpakhuis nn niet zoo erg frisch, doch ook dat is weer spoedig in orde, als even de zeewind er door trekt. Het is wel eigenaardig dal behalve in Nederland ook daarbuiten uit bet oude Europa zoovelen verdwijnen, om in een ander werelddeel hun geluk of beter bestaan te zoeken en te vinden. Bij het vertrek uit Antwerpen was alles op het dek. Wij hadden nog bezoek gekregen van een oud-plaatsgenoot, die thans te Breda woont, wat ik erg leuk vond, en die ons nog op den wal toewuifde. Een dichte schare stond op dat oogenblik op de kade onder de loodsen van de Canadian Pacific Railway „toen de tros werd losgesmeten". Van het promenadedek, waar zich de Hol landers voreenigd hadden, klonk weldra „Het Wien Neerlands Bloed", „Hollandsch vlag" aan \pelke ooncerten wij ons aan deel leverden. Beneden ons klonken Oos- fenrijksclie en Poolsche volksliederen. Wij hebben Zwitsers, Belgen, Slowaken, Duit- schers, Polen, Oostenrijkers, Hongaren, Engelschen, Hollanders en wat nog meer aan boord, doch geen Russen. Zoo 8 a 9 talen woruen er zeker gesproken. Zoolang wij de stad aan de Schelde nog zien ver dwijnen, schenkt ieder zijn aandacht aan de boorden dier rivier, die ons na eenige uren weer Hollandsche bodem te aan schouwen geven, lot ten slotte Vlissingen in het zicht komf. Hiér wordt de logi sche loods van het schip gelaten, en komt de Hollandsche aan boord. Bij het passeeren van Vlissingen zeilen do Hollanders „Hier woont Hoflandscli Admiraal" in, en daarmede is de laatste groet aan het Vaderland gebracht, 's Avonds laat krijgen wij de kust van En geland nog in zicht, en gaan wij met kal me zee tien nacht in. De ligging is, zooals ik reeds zeidc, in alle opzichten te loven en slapen doen wij uitstekend. Den anderen morgen krijgen wij al vroeg de zuidkust van de Engelsehe kust,die een prachtig gezicht oplevert, en in den namiddag zien wij de zuidelijkste punt van Engeland nog even, het laatste land van het oude Europa, dat wij aan- schouyen. Van het Groene Erin blijven wij to ver verwijderd, omdat v de koers van daar direct genomen wordt in Westelijke richting, met als bestemming de Laurens- zee, en daarna Quebec. In het Kanaal en bij de Engelsehe kust en havens, p:: ren wij nog vele zeebooten en visscherS- vaarluigen; ook passeert ons nog een groote occaanstoomcr, tweepijper, die de route neemt dwars voor ons heen. Dit gaal op seinen van den man in het kraaien nest, en vraagt de belangstelling van ve len, die in bet late avonduur bet helver lichte groote vaartuig volgen tot het uit het gezicht verdwenen is. Er was iemand onder ons, die eenieder naar zijn geloof vraagt, met de bedoeling een Piot. Verecniging te stichten. Dit bracht ons er toe, den Zondag op zee niet te laten passeeren als andere dagen, en in overleg met den heer Van Heekeren, kregen wij van den Pursur gqdaan Zon dagmorgen te tien uur de Lounge (Conver- satiozaal) voor bijeenkomst van R. K. Hollanders te gebruiken. Dit viel zeker in den geest, want, ofschoon op dat tijdstip de zee heel wat woester was, en velen last kregen van zeeziekte, was de zaal zoo vol, dat heel wat niet eens een zitplaats kon den hebben. Hierbij hadden zich ook aan gesloten eenige R. K. Zwitsers en Vla mingen. De voorganger (een rare uitdruk king of benaming voor een Roomsche bij eenkomst) begon met de volgende inlei ding: „Behalve landgenooten en lotgenoo- tij zijn wij ook geloofsgenooten. Ons land gaan wij verlaten, ons lot willen wij ver beteren, ons geloof blijft ons echter lief, en zulten wij behouden, en op liet tijdstip, dat wij anders in onze Hollandsche Pa rochiekerk het H. Misoffer zouden bijwo nen, willen wij in den geest met onze oude geloofsgenooten medeleven, door gezamen lijk to bidden voor een goede reis cn* Gods zegen hij ons verder streven naar stoffe lijke en geestelijke vervolmaking. Het i9 daarom dat wij u bijeen geroepen hebben, en uwe tegenwoordigheid geeft bewijs van instemming." Eenige gebeden tot den H. Geest, H. Hart, Rozenhoedje, het Evangelie van den dag en de Litanie en gebed tot O. L. V. van Altijddurende Bijstand werden gebeden, waarna deze zeker geslaagde bijeenkomst was afgeloopen. Deze werd gevolgd door een gelijke oefening van de Protestanten, die, direct nadat de R.-K. hun bijeenkomst op het groene hord in het trappenhuis hadden aangekondigd, hc-tzelfde gevraagd hadden (natuurlijk met hetzelfde recht) tegen 11 uren. De Zondag bracht verder weinig opwek kends. Reeds direct na hel ontbijt, waarna ter voorkoming van zeeziekte alles op het dek wandelde, was er een demonstratie, waarbij men 'heel veel, wat nog geen uur geleden de eetzaal was binnengedragen, na een kort maagbezoek, den visschen zag toegeworpen. Tot Zondagmorgen 8 uur werd gelegen heid gegeven om brieftelegraminen te ver zenden, die van Antwerpen, als brief ver zonden zouden worden, welke draadloos aan de „Melita" van de C. P. R. werden overgeseind, welk schip ons dezen dag zou passeeren. Aan tafel waren veel leege plaatsen. Op het dek geleek liet wel een sanatorium. De zee werd' aldoor woester. En dek B dat ze ker een meter of 10, 12 boven het water ligt was aan de eene zijde onbegaanbaar 1 van de verspat tonde golven, die er heel wat nog een nat pak bezorgden. 's Avond* kregen wij in de eetzaal een bioscoopvoor stelling van ons toekomstig Vaderland, af gewisseld door eenige fantasiefilms, doch heel wat hadden 'reeds hun hut opgezocht. Van ons veertienen missen wij er geregeld vier of vijf, en juist cle grootste praats makers, aan tafel. Het Engelsehe bij het ontbijt, aardappe len met spek op je nuchteren maag, wordt nog maar gedeeltelijk aanvaard. De koffie, brood, eieren, visch en fruit, Avordt nogai genoten. Het is nu Maandag. !s Morgens vrij kal me zee doch steeds weer rumoeriger, zon schijnt wel doch het is frisch. In den morgen passeeren wij een Hollandsch tankschip, dat we door een kijker goed konden waarnemen, en waar men over het diepgeladen gedeelte de golven ziet heen- spoelen. De barometer gaat weer vooruit, het aantal zeezieken neemt echter niet be- teekenend af. Tegen den middag ver schijnt het nieuws per radio opgenomen. Het is heel wat bescheidener van vorm en van inhoud dan als gewone nieuwsblad Het bevat o.a. de mededeeling dat in Chi na aangekomen vliegeniers door de Chi- neezen bestolen zijn van bun reservc-on- dercleelen der machine, en in geen vijf da gen geschoren waren. Nu: die zijn er onder ons ook wel. Verder een bericht over de handel in Canada, die vorig jaar 377.596.300 dollar was toegenomen, en in totaal 2.250.360.762 dollar had bedragen, wat ons meer interresseerde dan dc mede deeling over de Fransche prolongatie-renlo en koers van de Franc. Ook werd nog ge meld, dat in Rusland zich 500 gevallen van Lepra voordeden. Vreeselijk! Van uit ons vaderland was er geen bijzonders, zoodat wij niet eens weten hoe Feijenoord en Stormvogels ervoor slaan en of er nog al tijd geen minislercrisis is ontslaan. Wij gaan ook eens kijken hoe het met onze reis is gesteld, en geven daarvoor het lijstje tot nu. Van Vrijdag tot Zaterdag was gevaren 358 zeemijlen, en waren wij 50,02 N. Br.— 4.16 W. L. Zaterdag-Zondag 376 zeemij len, 50,20 N. Br.13,58 W. L. Zondag- Maandag 359 zoemijllen 50,23 N. Br.— 23,21 W. L. Men ziet hieruit dat hel Scheldevarcn nogal oponthoud heeft ge geven, o.a. door het loodsen, dat den twee den dag een flink aantal zeemijlen is be reikt, dat de sterke zeewind nogal invloed uitgeoefend heeft op den afstand op Maan dag, en voor Dinsdag verwacht men ook dien invloed. Was bet geregeld gegaan met 376 mijlen, dan waren wij Zaterdag morgen al in Quebec geweest, nu Avordi het zeker Zondag. Al de niededeelingcn over tjjd, weer, plaats van bevinding, geld wisselen enz. hebben plaats in het trap penhuis, waar de nieuwsgierigen zich dan ook geregeld komen laven. Ook nam ik kennis met hoeveel wij hier aan boord zijn. Het schip is niet groot, doch meet toch nog circa 12000 ton, en heeft alles bijeengenomen bijna 1200 menschen aan boord, wat een heel dorpje in het klein beteekent, want twee zulke schepen zouden ongeveer al de inwoners ,van Voorhout kunnen bevatten, heel Valkenburg (Z.-H.) zou men er kunnen hergen, en al de kie zers van Warmond zouden er kunnen ge huisvest worden. Beneden in het schip hgb PATRONEN NAAR MAAT f) 1.00 per stuk. Kindermaten tot 12 jaar tl 0.75. Papieren patronen op maat maakt, kunnen onder toezending van het bedrag besteld worden aan Paper Pattern Service, Parkstraat 79, Den Haag. De maten op te geven volgens onderstaande teekening. exemplaar rijk worden, zonder veel kos ten en met weinig moeite. Do shawl van ons plaatje is opgeluis terd door appliqué-versiering. Zij kaji zoowel hoven op den mantel als onder den overslag gedragen worden. De appliques zijn in vorm geknipte stukjes zijde of fluweel, die men. met be hulp van den steek (hier duidelijk aange toond), op de shawl bevestigt. Zijde en fluweel gecombineerd op een zware wol len stof geeft mooie effecten: bovendien is een zware stof gewenscht, daar (leze zich beter Jeent tot brodeeren dan zijde. Men kan bloemen, vogels, vlinders of geometrische figuren knippen, ze dan harmonieus rangschikken op de stof en ze daar bprijgen om ze daarna met den steek, zooals do tcekening aangeeft, vast te hechten. Evengoed kan men een ande ren steek nemen voor dit doel: zooals den steel- en den knoopsgafsteek. Do lengte van deze shawl is minstens 125 c.M.; de breedte 25 c.M. Een zware zijden franje wordt als afwerking der ondereinden aangebracht, die het geheel ook meer completeert en er nog meer bekoorlijkheid aan y.crleont, KOUSEN EN SCHOENEN. "Het laatste woord is over deze beide artikelen nog niet gezegd. De hedendaag- sche mode werpt veel stof op, waaraan do korte rokjes der dames ook schuld hebben, ai klinkt bet tegenstrijdig. Het korte rokje van thans kan toch onmoge lijk stof doen opwaaien? In letterlijken zin niet, in figuurlijken zin wèl. Maar ook de kousen hebben deel aan de verontwaardiging van velen. Ge lukkig dat die periode nu voorbij is, naar men beweert (de groote „men" die het kan weten!) Wel zal men lichte kleuren blijven dragen, doch deze zullen geen imi tatie moer zijn van de kleur van het heen. Loodgrijs, taupe, donker-beige, cham pagne en zacht getint bois do rose zullen overheersclien. Bij deze kleuren boude men rekening met de k'.curen van den schoen en het toilet Met slecht en regenachtig weer drage men nimmer lichte kousen. Het is op merkelijk en verwonderlijk dat dames, die zich toch goed welen te kleeden. zoo wei- Dig noiiijft nemen van den onaeslheti- schen aanblik, welke lichte, dunne kous jes. met-modder-hespat, geven. Men loopt niet ongestraft door dc plas sen en regendagen heeft Holland er maar al te veel! Alleen wanneer een vrouw slordig is, bekommert zij zich hierover niet, maar do vrouw van beschaving vindt het een van de ergerlijkste dingen oni er onverzorgd, ja, zelfs slordig uit te zien. Het aller-modernst schoeisel is overwel digend luxueus! Geld schijnt geen rol meer te spelen, als bet schoentje maar ni<Aiw en elegant is, als het materiaal er van maar gerekend kan worden tot het meest chique en buitengewone! De modellen veranderen wel is waar niet veel meer en juist daarom zoekt men het in de uitvoering. Alle denkbare leer soorten worden aangewend, soms in com binatie van twee of drie zeldzame dier huiden lot een paar zeer luxueuse schoen tjes verwerkt. Wil men met zijn tijd mee gaan, dan mag men wel iedere maand een paar nieuwe schoentjes bijkoopen, Avant zóó is een soort leder nouveauté, of zóó is bet weer door een ander verdrongen. Slangenleer en liagedisscnliuid, antilope- leer en zebra zijn „dc" materialen, di« „favorite" zijn; het neusje A'an den zalm dus. Al deze leersoorten onderscheiden zich door hun bijzondere soepelheid eD lichtheid, Avaardoor ze geen druk aan do voeten geven en bij warme dagen oen prettige dracht zijn. TRIX. RECEPT VOOR EEN TULBAND. 400 gram bloem, 3 eieren, i L. melk 150 gram boter, 150 gram krcnteD, D11 gram rozijnen zonder pit, 50 gram sucad'i 50 gram gist, een Aveinig zout. De eieren kloppen, vermengen met <1® lauwe melk en de gesmolten boter, ftotf door dit mengsel de met Aval suik# vloeibaar gewreven gist. Doe do bloem ifl oen kom, giet in een kuiltje de vloeislo»; en roer van binnen uit, zorg dragend®, dat het deeg geen klontje bevat. Laat M deeg dan een half uur staan om lo rijtfjj en roer daarna de krenten, rozijnen CD sucade door, benevens 5 gram zout- Doe liet aldus verkregen deeg in kom cn laat den tulband pl.m. 1 uur den oven bakken.

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 10