leliën vorsch groen bet portret van Pas- v.oor Roozen, die aan de oprichting der Bank groote medewerking had verleend. De voorz., de heer C. P. J. Paardekooper, verwelkomde de talrijke aanwezigen, in het bijzonder Pastoor de Vetten, kapelaan Coppens en den heer Verboeten, Inspec teur van den Centralen Bank uit Eindho ven, en sprak verder ongeveer als volgt: Na een tijdperk van 12 jaar, zei spr., meende het bestuur het recht te hebben een feestavond te organiseeren. Niet om dat het zoo iets buitengewoons is, dat een \erceniging zoolang bestaat, maar wel, dat een organisatie n.\ 12y, jaar beslaan, zoo bloeit als thans de B. L. B. te Oogstgcest. Straks zal do kassier u dit mot cijfers aantoonen. Wanneer ik het tijdperk overzie, dan hebben wc allo reden dankbaar te zijn. Wanneer we terugblikken op het begin, dan zijn we dank verschuldigd tegenover die personen die de eerste steen legden voor deze organisatie. Op de eerste plaats noem ik hier hem, dio vijf en dertig jaar do Katholieken van Oegstgeest hoeft geleid, dio de oprichter dor bank mag wordon genoemd, wiens ad viezen zoozeer tof ons doordrongen, dio zoolang zijn gezondheidstoestand het toe liet de vergaderingen bijwoonden, wiens portret hier een eereplaats inneemt, Pas toor Roozen z.g. Verder wil ik hier noerueu Dr. Deckers, toon Inspecteur der Centralen Bank. Onze eerste kassier Tli. van Beck en S. Lubbe, lid van den Raad van Toezicht, beiden door den dood van ons weggehaald. Dan nog de directeur, de heer J. .1. Nijssen, die met. grooto liefdo on toewijding gedurende 12Ja jaar zijn directeurschap heeft ver vuld. Dio geen moctto te veel was, ja zelfs in dagen van ziekte en lijden was de bank niet uit zijn gedachte. Wanneer een der bestuursleden bij hem kwam, was'zijn eerste vraag naar do bank. Ik durf zelfs beweren, dat van alle particuliere betrek kingen die hij bekleedt, het directeur schap der B. L. B. hem het meest dier baar is. Mijnheer Nijssen daarvoor onzen welgemcenden dank. (Applaus). Ook don kassier, den heer A. H. v. d. Hulst, die als 't ware met de bank is aan een gegroeid komt voor zijn nauwgezette plichtbetrachting en prottigo samenwer king een woord van hulde toe. (Applaus). Verder bracht do spreker ook een woord van dank nan do overige bestuursleden en den Raad van Toezicht. Ook richtte do spreker zich met eenige woorden tot den (leest. Adviseur, Pastoor do Vetten, die in do zaken steeds zooveel belang stelt. Zich tot do leden wendend roemde de spreker dc eendrachtige samenwerking, die medegewerkt heeft tot het slagen der on derneming. Ook den spaarders werd een dankwoord gebracht. De goede resultaten zullen in liet. verslag van den kassier blij ken. Het verheugde spreker te kunnen rac- dcdcelen dat door liet voorzichtig beleid nog nooit eenigo schade was geleden. Wan- neor allo spaargelden zouden worden op gevraagd zou do Bank binnen 14 dagen aan, hare verplichtingen kunnen voldoen. (Applaus). Mot een aansporing tot blijvende be langstelling besloot do voorzitter zijn ope- ningsrodo, waarvoor hem een dankbaar applaus ton deel viel. Door den heer A. II. v. d. Hulst word een verslag gegeven over de werking der bank in de afgeloopen jaren. Spreker memoreerde daarbij de oprich ting in 1913 en bracht in herinnering de gevoerde besprekingen tusschen den te- genwoordigen directeur Nijssen en Pastoor Roozen. Uit dit uitvoerige verslag slippen we aan, dat in 1913 aan spaargelden is inge legd f979.82 en in 1923 f 134.290.81. De to tale omzet in 1913 bedroeg f 4819.02 en in 1925 f 1.015.905.81. Vervolgens werd nog het woord gevoerd door Pastoor do Vetten en den heer Ver boeten, Inspecteur der Centrale Bank, die beido hot gevoerde bolcid prezen. Daarna word overgegaan tot het vroo- lijlco gedeelte van het programma. Door hot kwartet „Pentacorde" werclen op ver dienstelijke wijze eenigo nummers ten beste gegeven. Daarna had de opvoering van de Re vue „Waarom dan niet" plaats, door de le den onzer plaatselijke tooncclvereeniging, waarom onbedaarlijk is gelachen. Vele leuke momenten werden werkelijk aardig uitgebeeld. Eenige door den lieer A. Koelman ge maakte lichtbeelden op de Bank betrek king hebbende, oogstten veel bijval. De opvoering van de klucht „Samson en Moot irn de Premieleening" deed dc aan wezigen meermalen schaterlachen en heeft de reputatie van „St. Lucas" verhoogd. Na afloop dankte de heer Paardekoo per in een keurig speechje allen dio tot het slagen van dezen, feestavond hunne medewerking verleenden en hoogsbvoldaan ging men ver over het middernachtelijk uur huiswaarts. Nog zij vermeld, dat do avond op ver dienstelijke wijze werd opgeluisterd door het piano- en viool-spel van de heeren Hoogervorst. Do costumeering en grime waren door den heer Hoppezak uit Leiden uitstekend verzorgd. Namens de tooneelclub werd bij den aanvang door Kap. Coppens met een toe passelijk woordje den directeur een bloe menmand aangeboden. NOOTDORP. Geboren: z. van Van Winden en Arkestijn Hendrikus z. van P. van Lochem en P. Meester. Getrouwd: G. van Stein en B Tet- teroo W. de Vroede en C. Verhagen. flE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Uitvoering. Vanwege Mariaverceni- ging en Kruisvorbond werd gisterenavond in de St. Josephzaal door eenige leden van de M. V. do jaarlijk-che toor.eolu it voering gegeven. Deze avond, welke malig was be zocht, werd /net een kort woord geopend door 'Ion lieer A. Kerkvliet. Reeds aan stonds wist de lieer K. Winningboff met een verdienstelijk piano-nummertje de vroolijke stemming onder de aanwezigen te verhoogen. „Tilly", familiedrama in drie bedrijven, was het hoofdnummer v|n hel programma en de vertolking er vai. block bij onze da mes toonecl-dilellanton in goede handen. Haar spel viel zeer te roemen en hoeft veler verwachtingen overtroffen. Jammer dat niet meerderen van het werkelijk mooie spel der dames waren komen genieten. Aan het einde viel den tooneelisten een welverdiend applaus ten deel. Na de pauze het blijspel „De nieuwe Dienstbode". De voordracht ook van dit stukje was inberispelijk. Daar v.crd dan ook eens hartelijk om de pseudo dienstbo de gelachen. ..De vergeten parapluie" was oen smakelijk loegiftje, na het kostelijke diner hetwelk do M. V. ons gedurende de zen avond te verorberen gaf. De WelEerw. adviseur, kapelaan Lips, dankte do dames tooneelisten voor hetgeen zij dien avond door hun spel te genieten hadden gegoven. Klokke elf gingen de aan wezigen ten zeerste voldaan uiteen. Kaasmarkt. In verband mot den He melvaartsdag zal do kaasmarkt de volgen de week op Woensdag worden gehouden. Scheepsbouw. Van de scheepswerf der firma A. Paiinevis werd gisteren met goed gevolg le water gelaten, het sclioc- nerjacht met hulpmotor „Vigilanter". Hot jacht heeft over de steven een lengte van 27 M-, over hel geheel 35.50 M.. de broed- to bedraagt G M., het hol 3 M. Als be weegkracht dient een Thornecraftmotor van 100 P.K. Het schip is geheel electrisch verlicht en ingericht met ruirne saloubctimmering in teakhout. Verder 3 2-persoons slaap hutten en 2 1-pcrs. slaaphutten, badka mer, keuken, provisiekamer enz. Het jacht werd gebouwd voor rekening van D. G. van Bcuningcn te Rotterdam en is getuigd met twee masten tor lengte van ongeveer 30 Meter, voorzien van Marconituig. BODEGRAVEN. Ds. Geelkerken. Gisteravond is hier ds. Geelkerken opgetreden. Ondanks het feit dat Zondag van den, kansel der gereformeerde kerken alhier en omliggend!* plaatsen gewaarschuwd was de vergadering niet te gaan bijwo nen, waar Ds. Geelkerken zou optreden, waren gisteravond ongeveer 250 a 300 raenschen aanwezig. De zaal was zoo goed als geheel bezet. Naast belijdende leden vaji de Geref. Kerk werden ook toegelaten op kaarten leden van de Herv. Kerk van de Cbr. Geref. Gemeente en de Üud-Gercform. Gemeente, mits van Gere- form. Belijdenis. Ds. Geelkerken sprak in bijzonderheden over Gen. II en III en naar aanleiding van den open brief der Synode. BOSKOOP. Gevestigd: G. J. Ramp, boomkd., Tuinstraat 17 G. van Heiningen, boomkw., Euunakade 22 1'. Pot, .scheepmaker, Zuidkade 6G - L. Hardus, rijwielhandelaar, Zuidkudo 78 J. J. Veenbrink, schoepmaker. Zuidkade 122 G. v. d. Kiev, winkelier, lteierskoop 79 P. ter AVce, monteur. Oranjestraat 3 J. G. Bak, kanloorbcd Oranjestr. 1 J. Ooslrurn, boomkw., Oranjestraat 4 A. v. Tienlioven, boomkw., Oranjestr. 12 G. J. Bosman, boomkw.. Nieuwstr. 02 A. G. Hoogendoorn, Julianastruat 37 J. Schouten, boomkw., Puttekado 46 G. A. Straver, boomkw., Puttekadc 26 A. A. Verkade, boomkw.. Zuidkade 142 1'. v. d. Staak, boekdrukker. L. Bus koop 22 J. Verburg, boomkw.. Achter kade 221 Kantoor Rijksontvanger, Zij de 3G J. Stolp, stoker gasfabriek, Em- makade 30 G. v. d. Laan, arbeider, Tuinstraat 21 H. Colla. boomkw., Tuinstraat 3 L. v. Leeuwen, groenten- koopman, Tuinstraat 11 H. Slappendel machinist, Bootstraat 7a J. dc Leeuw, opzichter, Achterkade 95 P. K. Bloots hoofd, arbeider, den Ham 18. Vertrokken: J. Nagtegaal naar Alphen B. van Reenen naar Wassenaar A. v. Elswijk naar Alphen. LEIDERDORP. Mond- en klauwzeer. Onder het vee van een 9-tal landbouwers heerscht alhier mond- en klauwzeer. Geboren: Elisabeth Gerda Maria, dochter van P. J. Bremmer en A G. M. Visser. Ondertrouwd: Jan Joris Sneebos 30 jaar en Cornelia de Boer 27 jaar. Overleden: Margaret ha Blanken Ka reis ongehuwde vr. 74 jaar Hubertha Johanna Kronenburg ecUtgenooto van Ma- rinus Johannes Jansen vr. 38 jaar. NIEUWKOOP. Militie. Bij de op 3 Mei jl. gehouden keuring voor den dienstplicht werden ge schikt bevonden: X. G. Bon, G. van Leeu wen, H. van Leeuwen, J. I.eliveld, N. T.eli- veld. G. G. Picterse, J. H Vink, P. 1'. van der Voorn, G. L. Wildenburg, A. T. van Wijngaarden en A. L. van der Zwot. Tij delijk ongeschikt verklaard werd I.. J. Kalshoven. Voorgoed werden ongeschikt verklaard J. Ph. Bakker. C Björn, Q. X. Duikersloot, M. Hoogenverf. P. van der Knijff en J. Wingelaar. Geboren: Mathilda Antonia Barba ra, dochter van A. G. Hoogcveen en G. A. van den Bergse Adriana Petronella Maria, dochter van C. van Houten en J. M. Compire Helena M<\ria, dochter van J. I. van der Zwet en G. A. Vink Koosje Marijke, dochter van J. H. Smit Sihinga er. M. J. Sinidt. Overleden: Johanna Geerlruida Wijfje, l maand. Z0ETERW0U0E. Hoog noodig. Door de Oudere :nmis- sïe in deze gemeente is oen adres gericht .aan het gemeentebestuur om een assisten te le benoemen aan de openbare lagere school alhier. Thans staat het hoofd al leen voor 6 klassen met een totaal van 32 leerlingen. Personalia. De lieer L. Schuman, ambtenaar ter secretarie alhier legde met gunstig gevolg het schriftelijk examen af voor candidaat gemeente-secretaris. Aanrijding. Een dochter van H. op do Mioning alhier werd door een auto aangereden, waardoor haar rijwiel ernstig werd beschadigd, terwijl zij zelf enkele lichte verwondingen aan armen en bcenen kroeg. De automobilist heeft aangeboden alle veroorzaakte schade en kosten te vergoeden. ZOETERWOUDE (H. R.) R. K. Volksbond. Gisteravond verga derde de R. K. Volksbond afd. Zoeler- woudeLeiderdorp in het Patronaalsge- bouw onder leiding van den Voorz., den heer S. J. Klaver. Na lezing der notulen, welke onveranderd werden goedgekeurd, werd een uiteenzetting gegeven van do te houden Encycliekviering op 13 Juni to Amsterdam. De Voorz. spoorde dc leden aan zoo mogelijk hieraan deel te nemen. Op een schrijven van Herwonnen Le venskracht werd besloten, een speldjesdag le organiseeren en loten to verkoopen. Door de afgevaardigde voor den Cen tralen Raad, den heer Klaver, werd ver slag uitgebracht van de j.l. Maandag ge houden vergadering lo Amsterdam. Op voorstel van het bestuur werd be sloten op 16 Mei a.s. met de afd. doel te nemen aan de encycliekviering tc Voor bout. Do reis zal per motorboot worden gemaakt. Degenen die hiervan gebruik willen maken, kunnen programma's en een bewijs voor de boot verkrijgen bij het bestuur. Op Zondag 10 Sept. a.s. zal het 10-jarig bestaan der afd., waartoe reeds eerder was besloten, feestelijk worden herdacht. Door dc zorg van den Pastoor zal aan dit feest vooraf gaan een Triduum besloten met een Algcmeene H. Communie. Dc plechtige Hoogmis zal dion dag worden opgedragen voor de levendo on overlede ne leden van den bond, des avonds zal oen fecslvergadering worden gehouden in het Patronaat ifiot medewerking van (le Tooueclvoreeniging „Liefde voor Toonoel". Nog werd medegedeeld, dat van 13 tot J6 Nov. een retraite zal worden gehouden voor bondsleden. Hierna word de vergadering op de ge bruikelijke wijze gesloten. ZEVENHOVEN. Geboren: Anna Maria d. van J. D. Verlaan en J. M. Straver. Getrouwd: \V de Wit jm., van Zoeterwoude, én J. van Leeuwen jd. ~Bn"wiraoa L Bcrtus, de knecht van den Biscchop. Wij lozen in ,.De Nieuwe Haarl. Grt.": Al sinds geruimen tijd wordt Bcrtus, dc knecht van den Bisschop, in dc Mariastich- t:ng verpleegd en een dezer dagen hoorden wij, dat hij zijn zeventigsten verjaardag ge vierd heeft Dit laatste feit was voor ons een prikkel om eens met Bertus to aan praten en van het babbeljc iets aan onze lezers te ver tellen. Want, niet waar, Berlas is een bekend man, bij allo katholieken van heel het Haarlerasche diocees? En zoo zaten wij een dezer dagen, na een welwillende introductie van den rector der Mariaslichting, aan zijn ziekbed op de vriendelijke kamer no. 2 van ons mooie, Iloomscho ziekenhuis. Ik had gedacht, zoo begon hij, d it u maar liever wachten moest met wat over mij le schrijven, totdat Monseigneur over twee en een half jaar zijn zilveren jubi leum als bisschop viert. Dan ben ik 35 jaar knecht in het geheel en 25 jaar in dienst van Mgr. Gallier. Meneer Hoogeveen dit is zijn van niemand in Haarlem en in het diocees zal zich kunnen voorstellen, dat u al zeven tig jaar bent geworden. De meesten geven i' zeker niet meer dan 55 a 60 jaar en dus is uw zeventigste verjaardag wel een bc- richtje waard. Maar dat kunnen wij toch moeilijk zoo simpel en alleen vermelden. Daar hooren wat bijzonderheden bij. Voor dit argument bleek do beer Ilooge- veon te bezwijken en hij vertelde. Hij vertelde, dat hij nu 32 jaar geleden in Zoeterwoude woonde, dat wijien Mgr. Boltemanne daar 15 jaar pastoor was ge weest, vandaar naar Amsterdam was over geplaatst en toen praeses van het seminarie Warmond was geworden. Daarop volgde zijn benoeming tot bisschop van Haarlem. .En toen gebeurde hel, vertelde ons Ber tus, dat Monseigneur zonder knecht en ik zonder werk was. De pastoor van Stomp- wijk, Pastoor Bokker, raadde mij aan bij Mgr. Bottemanne naar de betrekking le sol- liciteeren. Hij zou er een goed woordje bij doen en bovendien kende Mgr. Boltemanne mij van jongsaf. Ik was op zevenjarigen leeftijd al misdienaar bij hem. Maar toen ik in Haarlem kwam om mij te presentee ren was do slag feitelijk al gevallen. Er was een ander benoemd. Mijn voorganger hield het echter maar tien dagen uit Toen schreef Mgr. Bottemanne dat ik in dienst kou treden. Toen Mgr. Bottemanne stierf er. Mgr. Gallier hem opvolgde ben ik mij direct bij hem gaan presonteeren en meen de een schreefje op andere sollicitanten voor to hebben, omdat ik al tien jaar dienst had als knecht. Het kwam in orde en ik werd door Mgr. Callicr aangenomen. En nu zal ik op 31 Mei a.s. al 32 jaar op het bisdom zijn. Of er wat veranderd is in die 32 jaar? Er is, geloof ik, zei de heer Hoogcveen, geen enkele pastoor meer op do stand plaats, waar hij was toen ik in functie trad. Pastoor ten Brink to Overvoen was do laatste, dien ik in diensttijd overtroffen bel). De pastoors van het Bisdom ken ik allemaal van naam en van aanzien en ik weet ook waar ze staan. Maar de kape laans ken ik niet allemaal meer. Daarvan komen er elk jaar te veel nieuwe gezichten bij. Als secretarissen van bet Bisdom heb ik medegemaakt achtereenvolgens de Zeer Eerw. heeren Coppens, Juffermans, Möll- mann, v. Dam, Wcstenvoudt en nu v. d. Tuyn en Pichot. Ik heb precies 99 kerkcon- secraties medegemaakt, met Mgr. Botte manne en Mgr. Gallier tezamen dan. Negen en negentig? herhaalden wij, Dat zullen we toch even noteeren, want het zou jammer zijn als dc honderd niet vol kwam. En wie weet, of do pastoor van de volgende kerk. die geconsacreerd wordt, niet bijzonder in zijn schik zal zijn mot dc -wetenschap dat het je honderdste kerkcon- sccratie is, waar je aan meehelpt. Ja, zei Bertus, 99 Kerkconsecraties en 18 afzonderlijke altaren. Hoeveel vormelingen zouden er langs je heen gegaan zijn? vroegen we lachend. Ja, dat weet ik niet, maar van verre weg de helft van Haarlem's Katholieken heb ik de toediening van het H. Vormsel bijgewoond. Ik heb alle vormreizen in een boekje opgeleekencl. Met den naam van den pastoor der parochie er bij. Die naam ver anderde in den loop der jaren natuurlijk voor elke parochie. Voor sommige wel eenige malen. Dat is een aardige herinne ring. Mgr. Bottemanne wenschte, als ik met hem uitging, dat ik altijd in gekleede jas was cn met den lioogen hoed op. Die hooge hoed werd loon meer gedragen dan nu. De tegenwoordige bisschop stond daar niet op, als ik er in de diensten maar keurig verzorgd uitzag. Daar zorg ik natuurlijk wel voor. En zot) ga ik nu in m'n colbertje uit en laat den hoogen hoed thuis, want, als ik op de plaats van bestemming ben, lieb ik geen hoed meer noodig. TT componeert ook, niet waar? Deze vraag deed den heer Hoogcveen blijkbaaT goed. Hij lachte en zei: Ja, zoo'n beetje. Ik heb verschillende composities gemaakt. Vooral kerkelijke gezangen. Ik cl enk ook wel dat er heel mooie bij zijn. Ja, kijk, ik heb nooit officieel les gehad. Het is alles eigen studio en daarom zullen musici als meneer Andriessen of Pastoor Jansen in mijn composities wel eens wat vinden waar van zij zeggen zullen: dat had je zoo niet moeten doen of lioo kan je zooiets neer schrijven, maar ik weet zeker, dat er mooie dingen bij zijn. Ik ben ook altijd wel org als musicus gewaardeerd. Meermalen heb ben belangrijke gezelschappen mij uitge- oodigd om één of twee hunner repetities hij le wonen om mijn meening- over de uit voering te zeggen en te vertellen of er iets aan ontbrak. Bijv. mijnheer Pielagc vóór de uitvoeringen van het Kathedrale zangkoor. Acht jaar was ik directeur van het zang koor der parochie van de H.H. Elisabeth cn Barbara in het .Schoterkwartier en ook was ik eenigen tijd directeur van een zang koor der St. Jozefsgezellen-vereeniging. Ik heb een heel boek met wel 25 a 30 kerke- ii.iko composities, dio ik gemaakt heb. Maar dat bewaar ik, en. als ik dood ben, zal liet wel verschijnen. Bij gelegenheid van bet 12/d-jarig priesterfeest van meneer v. (1 Tuyn heb ik oen Licluina-lied gemaakt (u weet meneer v. cl. Tuyn is evenals do II Liduina in Schiedam geboren!) voor zang cn orgel. Meneer v. d. Tuyn heeft er de Kerkelijke goedkeuring op gevraagd cn na eenigo dagen heeft Pastoor Jansen,het goedgekeurd teruggezonden. De lieer Hoo gcveen was daar blijkbaar erg mee in z'n schik en hij vertelde ons nog van het suc ces van een zijner andere composities: een Ave Maria in 't Esperanto (O, saluton Maria), dat onlangs ter gelegenheid van een Esperantislencongres in de Sacré- Coeur op de Monl-Marlre te Parijs werd uitgevoerd. Een leeraar uit Eindhoven had er toevallig kennis van genomen cn vroeg mij om de partijen, althans do eerste partij, vertelde Bertus, maar ik schreef hem, dat hij mijn naam nooit mocht noemen als dc maker er van, tenzij de compositie met alle partijen werd opgevoerd. Ik was in de Sacró-Coeur toen hol gezongen wérd. Ik wist niet dat het gebeuren zou. Opeens zwijgt het lawaaierige orgel cn daar zet een verrukkelijk a capella-koor piijn ..O, salu ton Maria'' in. Ik dacht dat ik door den grond ging. Ik was er kapot van. Van allo kanten kwam men mij na de uitvoering gc- lukwensehen. U bent voorzitter van do Haarlem* sclie R. K. Esperantistcnvereeniging, niet i.aar? Al (ion jaar en vijftien jaar, dat is vanaf de oprichting af. lid der vereeniging Dc toenmalige voorzitter kwam eens op het Bisdom voor zaken en ik vroeg hem toen, of ik lid der vereeniging kon wordtm. Maar voegde ik er bij: ik durf niet beloven, dat ik op alle vergaderingen zal kunnen komen. Dat is niets, zei de voorzitter, als je maar contributie betaalt en Esperanto leert. Dat bob ik gedaan en zooals u ziet: ik was als die soldaat, c'.ic don maarschalkstaf in den ransel droeg: ik ben nu voorzitter. De heer Hoogeveen is zeer ernstig ziek geweest, heeft een zware operatie onder gaan en werd zelfs voorzien van dc H.H. Sacramenten dor Stern nden. Hoe gaat hel nu met u? vroegen wij. Tegenwoordig gaat het veel beter. Tk was eerst bang, dat ik niet meer zou kunnen loopen. Maar het begint nu langzaam aan te komen. Ik wandel al eens in don tuin. Maar een operatie op mijn leeftijd is geen kleinigheid. Ik lig al zes maanden in dc Mariastichting. Over belangstelling heb ik riet te klagen. Vele eerw. heeren geestelij" ken hebben mij al eens opgezocht: alle icden van het hoogwaardig kapittel hebben mij hier al een bezoek gebracht, en de bis schop heeft mij al vijf maal bezocht, zei hij gelukkig. De laajslo maal op "Witten Don derdag. Mgr. heeft gezegd, dat ik weer terugkom op liet Bisdom, als ik beter ben Er is nu een jonge kracht daar en daar ben ik eigenlijk maar blij om. Dat kan een heolo steun voor mij zijn. Wat denkt u van Haarlem en van de Haarlemmers? TT boni nu al 32 jaar in Haarlem. U zult er-wel een oordeel over hebben? Haarlem is mij nog net zoo vreemd als toon ik er pas inkwam. Ik heb mij nooit met Haarlem bemoeid en, op enkele uitzon- doringen na, ken ik geen Haarlemmers. Een oordcel heb ik er dus niet over. En met do prettige zekerheid, dat dus de lieer Hoogeveen zich nimmer aan acliter- klap of horretjespraat over de Haarlem mers schuldig maakt, hebben wij dit bab beltje besloten, waarvan het relaas voor sommige Haarlemmers nog wol enkele aar dige bijzonderheden zal bevatten, hopen* wij, over Bertus, den knecht van den Bis schop, die dezer dagen 70 jaar werd en tot aan zijn opneming in de Mariastichling, nu zes maanden geleden, nimmer ontbro ken heeft op welke plechtigheid ook, waar hij uit hoofde van zijn functie bij moest; zijn. Een trouw dienaar! ALLERLEI Moderne parapluies. De parapluie is zeer langen lijd een stiefkind der mode geweest. Zij word be schouwd als een noodzakelijk kwaad, iets, dat men nu eenmaal hebben moet, maar waarvoor men overigens niet (le minste genegenheid koesterde. Haar positie was in overeenstemming met do diens tb a ru rol, die zij vervulde. Zij werd blootgesteld, aan den regen om den mooien hoed, don kostbaren manlui te beschermen. Op welk een lage maatschappelijke trap stond zij dus vergeleken bij haar meer bevoorrech te zusters, de andere dochters der model Niemand keek ooit naar haar om, nie mand had ooit een vriendelijk woord voor haar over. De dames lieten elkaar haar hoeden, haar costumes bewonderen, maar wie toonde haar parapluie aan haar vriendin? Wat gaf men om een para pluie. Men moest 't ding nu eenmaal mee nemen, wanneer hel weer dreigend was, maar pleizier had men er nooit van. En. vele dames waren altijd boos en knorrig op haar parapluie, alsof zij de oorzaak, van een regen was! De laatste jaren echter is er een groote wijziging gekomen in de maatschappelijke positie van de damesparapluie. Een goed- aangekleede damo kan niet meer uitgaan met een min of meer geciviliseerd „be- -steedstertje". De oudo verontschuldiging: Een parapluie dient toch maar tegen den regen, dus behoeft niet mooi te zijn, kan niet meer worden aangevoerd. Hoezeer ook het regenscherm is en blijft de die nares van hoed en costuum, men is gaan inzien, dat ook de dienares gekleed moet zijn in overeenstemming met den stand harer gebiedster. Tegenwoordig moet dc parapluie, moet zelfs elk onderdeel der parapluie „niveau" hebben. De parapluiefabrikanlen hebben begrepen, dat het in hun belang was ook in hun artikel een mode to créeeren. Mode brengt variatie, en variatie brengt geld in. De parapluie moest niet meer uitslui tend zijn een gebruiksartikel, doch tevens een luxe-artikel, zooals een hoed en een paar schoenen. De goede smaak al thans smaak moest haar reclileli doen gelden. Lang vergoten is de lijd. dat een damo den knop van Jiaar parapluie vast in do hand klemde, cn de stok manhaftig op den grond plantte, als wilde zij door (lezo ruwe behandeling te kennen geven, dat het nare ding niet (lo minste aanspraak op haar genegenheid kon maken. Thans neemt zij het rijk-versierde, monumen tale voorwerp liefderijk in haar arm, zij koestert het, bevreesd, dat het met do straatsteenen in aanraking zal komen en wanneer haar parapluie heel mooi is, dan gaat zij bij voorkeur uit, wanneer er eenigo wolkjes aan den hemel drijven, zoodat zij haar troetelkind met zich kan /ïemen, zonder zich belachelijk te maken, doch ook zonder gevaar te loopen het moois werkelijk te moeten gebruiken. De spits van de moderne parapluie is niet meer een dun stokje zonder preten tie, neen zij is alles behalve spits, doch integendeel breed, bijna log, opdat er toch maar veel plaats zij voor versiering. Zij is ingelegd met ivoor of hoorn, of, als zij minder kostbaar is, van snijwerk voor zien. In nog hooger inatc artistiek is het handvat. Vroeger bestond hot uit een ge bogen stokje, dat men gemakkelijk over den arm hing, of uit een min of meet fraai knopje; tegenwoordig echter is het vervaardigd uit een massief stuk kostbaar hout, ingelegd met elpenbeen of paarle moer, en versierd met exotische figuren. De kunst van Egypte. Japan. Perzië is le hulp geroepen om het handvat van een moderne damesparapluie te vervolmaken. Het vertoont gesneden Japansche dierfi guren, Perzisch schilderwerk. Egyptische afgodsbeelden, peinzende sphinxen. Het hout waarvoor thans vaak bet kostbaarste materiaal der Zwcedsehe bcr- keboomen wordt gebruikt is licht, zoo dat de hedendaagscho paiapluio ondanks haar aanzienlijke dikte, slechts een gering gewicht heeft. Bijna al 't metaal is dan ook verdwenen; zoo zijn de pennen "ver vangen door elpenbeen of gesneden hout. Do moderne parapluie kan met do mooiste parasols wedijveren. Er wordt evenveel zorg aan besteed. Elk jaar wordt er con nieuw model uitgevonden. Altijd mooier dan 't voorgaande. Oprecht ge sproken: ik vind ze alle afschuwelijk loc- lijk, protserig cn onzinnig. Ze zijn on gracieus, gewild-primitief van vorm cn snobistisch van versiering. Al die domino doorsnee-dames met parapluie-knoppon, waarop afbeeldingen van Egyptische go den, welker naam zij nooit gehoord heb ben, zijn belachelijk, maar zij vragen den scheppers der mode nu eenmaal niets anders dan belachelijk te worden ge maakt. Eerst dan weten zij echter, dat zij echt chic en echt-modern zijn. Mcdedeelingen van de Leidsche Zwemclub (Reddingsbrigade). Hij die een mcdemensch met den dood voor oogen in hét water ziet worstelen, en geen hulp kan verleenen, omdat hij niet kan zwemmen, is niet te benijden.

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 6