Je Leéé Couranl" Derde Blad. Woensdag 28 April 1926 Het groote Franciscaansche Jubeljaar. Het jaar 1926 zul op den 4en October den. zcveuiionderdslen gedenkdag bren gen van liet zalig afsterven van den H. Franciscus van Assisië. Dit is reden dal in alle landen reeds belangrijke maatregelen getroffen werden om op waardige en in drukwekkende wijze de gedachtenis te vie- ii*i van dezen grooie onder do heiligen. Met die voorbereidende maatregelen is men thans al wel zóóver gevorderd, dal het thans mogelijk is een algemeen overzicht te geven van liet arrangement van dit Fran ciscaansche jaar. Een volledig overzicht verscheen in het Assisi-nummer van Sie mens Illuslrierïe Reisezeitung." Wij ontlee- iion daaraan het volgende: Volgens 's Pausen beschikking zullen de plechtige feestvieringen plaals hebben bi/i- i-en het tijdsverloop van één Francis- caanscli jaar: te beginnen op 2 Augustus 1926, het feest van den Portiuncula-aflaat en te beëindigen in het jaar 1927 op den zelfden datum. Het programma is geheel overeenkomstig den geest van het geheel dor Ie vieren feesten. Met vermijding van alle schreeuwerige reclame en ijdel vertoon moet er alles op gezet worden eer tc doen aan den geest van Franciscus en dezen op nieuw en luid lot (1e harten der menschen tdoen spreken. De overtuiging moet ge vestigd of gehandhaafd worden dat wij thans niet staan bij de afsluiting eener oude, maar wel bij het begin eener nieuwe periode in de geschiedenis van het geestes leven der mensclicn waarin Assisië, met nieuwen luister omstraald, wederom betce- koiiis gaat krijgen voor de gansche wereld. Hot middelpunt der feestelijkheden is de stad Assisië: schooner en sprekender ge- denkteeken is er in den loop der eeuwen niet opgericht om te getuigen van den geest dos Heiligen. Wat het geboorteland van den H. Fran ciscus voor de Katholieken beteekent, is in het reeds genoemde tijdschrift in verschil lende artikelen met rijke illustratie in het licht gesteld: om zoodoende"de door Fran ciscus en diens heiligheid beroemd gewor den stad den Katholieken nader te bren gen. De feestelijkheden te Assisië werden, on der beschermheerschap van deij koning van Spanje, voorbereid dooe een interna tionaal Comité bestaande uit vertegenwoor digers dor onderscheidene Franciscaan sche Orden, der seculiere geestelijkheid en der slad Assisië. Ze zullen worden geopend met een pontificale H. Mis in de Kathe drale kerk op den morgen van den Isten 'Augustus 1926. Van hieruit hegeven gees telijkheid en volk zich in processie naar Portiuncula hiermede in eere houdend de aloude bedevaart waarmee ten allen tijde 'de feesten werden geopend en waarin alle volkeren der wereld als het ware een na tuurdrang volgend, sedert eeuwen lier As- sisiö's wegen bewandeld hebben. Op 11 Aug wordt het feest van Assisië's grooten zoon en Beschermer in de Kathedraal ge vierd. Volgt dan op 12 Aug. het feest der H.' Clara, de adellijke jonkvrouw die Fran ciscus navolgend" voor de andere helft der menschheid werd wat Franciscus was voor i'ie gene en zoo op voortreffelijke wijze het gioolsche werk completeerde. De grootste feestviering zal vallen in de maanden Sep tember en October. Iedere week van Sep tember is gewijd aan de herdenking van één dc-r gebeurtenissen die aan dén dood des heiligen vooraf gingen. En wel: de terug keer van den II. Franciscus naar Assisië ('naar hot verhaal in het Speculum perfec- tionis), de herdenking van het ontstaan \an liet Zonnelied, de herdenking der in- «Inikking der H. 'Wondteekenon en de over brenging van den stervenden heilige naar Portiuncula. Op 3 October beginnen de dankfeesten ter gedachtenis aan Francis cus' zalig afsterven in de kerk van Maria ter Engelen. Op 4 October (1e plechtigheid hij liet graf des heiligen in de geweldige basiliek San Francesco. Op 10 October zal de overbrenging herdacht worden van het lichaam des heiligen van Portiuncula naar Assisië. De drie volgende weken van October zullen besteed worden ter verheer lijking der Franciscaansche deugden: ar moede, nederigheid, sterkte. Het tweede deel van het programma is vooral gericht op de verheerlijking der Franciscaansche gedachte, Poëzie en Hei ligheid. Kerstmis 1926: viering der Kerst kribbe; Maria Lichtmis: Franciscus' ont kleed ing vóór den Bisschop: Palm-Zondag 1927: prediking van den H. Franciscus en Poeping der If. Clara; Hemelvaart 1927: Franciscus' liefde voor de schepselen. Pinksteren 1927: bijeenkomst van Francis caansche overlieden en missionarissen. 22 Juni 1927: herdenking van het wonder der II. Clara en verheerlijking van deze held haftige vrouw en grondlegster van wanr- aehtike cultuur. Op 2 Augustus 1927 feesl der Derde Orde. Assisië heeft alles gedaan om de uit alle 'dr .lon der wereld toestroomende bedevaart gangers waardig te ontvangen. De ,.H> ge boden" van Assisië's burgemeester begin nend met Franciscus' groet: pa:c et bonum, vrede en alle goeds, bewijzen dat het ge meentebestuur niet alleen alles in hot werk .stelt de beroemde stad in schoonsten tooi uit te dossen, maar ook in de inwoners van .'Assisië den echten Franciscaanschen geest 1 tracht te verlevendigen. Ook op andere, door den H. Franciscus min of meer beroemd geworden plaatsen worden voorbereidselen gemaakt voor de viering van het jubilé. In Florence heeft zich een comité gevormd, dat zich ten dien ste stelt van hen die den berg van Alverna ■willen bezoeken Alverna is liet beroemde bedevaartsoord waar de indrukking der H. AVondieekenen heeft plaats gehad. Tot dezen: voor een slechts moeilijk te bereiken berg zal men vanaf den zomer 1926 in groote automobielen van uit Florence on belemmerder! toegang hebben. Ook in Padua dat katholieke bedevaart gangers met zooveel voorliefde bezoeken, worden groote toebereidselen gemaakt. Eveneens op-kleinere plaatsen als: Spolcto, Cubbio e.a. In Rome zullen de belangen der Bnilseli- Hollandsche pelgrims behartigd worden door een eigen comité Het Duilsch Natio- nalkomileo voor de viering van het anno santo en het oude Anima Komiteo zullen gezamenlijk de Duitsche en Hollandsche pelgrims ontvangen en rond geleiden. De Franciscaansche feestviering zal on getwijfeld velen naar Rome voeren en ook deze vrome schare van pelgrims zal even als in hot IT Jaar aan Z. H. Paus Pius XI zijn eerbiedige opwachting maken. Ook meerdere zaligverklaringen zijn voor I et Francis-jaar vastgesteld o.fl. Hubertus Fournet. stichter der congregatie van de dochters van het H. Kruis; Bartholomaea Capitanio, stichteres der congregatie van de zusters van Liefde: Lucia Philippini, stichteres van liet instituut der Maestro Pie (Philippini); Michael Abba Ghebro G. M. gemarteld in Abessinië in het jaar 1855; Joannes Maria du Lau, aartsbisschop vgn Aries; P. Ludovicus de Ia Rochefoucauld, bisschop van Beauvais met zijn gezellen in 1792 don marteldood gestorven. Een aller belangrijkste zaligverklaring is vorder die van P. Emmanuel Ruiz en gezellen; marte laren in Damascus. De Duifsche Provincies der Eerw. Paters Franciscanen en Capucijnen organiseeren verschillende extra-treinen naar Assisië, Rome enz. De treinen zijn samengesteld uit verschillende klassen, zoodat een ieder aan de bedevaart kan deelnemen overeenkom stig de meer,of mindere eischen, die hij aan dergelijke reizen stelt. Voor de Hollandsche Franciscus-vrien- den bestaat de gelegenheid zie!) aan te slui ten bij de pelgrims-treinen van de Francis canen (Proviupialaat Diisseldorf 27 Sep tember13 October 192T») en van de Capu cijnen (Provincialaat Elirenbreitslein 15 tot 26 October J020) welke beide treinen van het Station Diisseldorf vertrekken. Deze treinen gaat op de heenreis door de St. Got hard-tunnel en hebben oponthoud te Milaan, Bonlogna. Florence, Assisië. Rome, Padua. Venetië, Innsbruck en München. De terugreis gaat alzoo over den Bronner- pas. Gelegenheid wordt geboden in bovenge noemde steden de heiligdommen en kunst schatten te bezichtigen onder deskundige leiding. In Rome worden de pelgrims door den II. Vader in audiëntie ontvangen. De aandacht wordt er hier nog op ge vestigd. dat zoo zich voldoende pelgrims aanmelden, ook in het voorjaar 1927 een extra-trein uit Holland naar Assisië zal vertrekken. Reeds hebben zich daarvoor meerdere deelnemers opgegeven. Er heeft zich een comité gevormd voor pelgrims- en gezelschapsreizen, beslaande uit de heeren: AV. Galeslöót Corn.zn„ Re dacteur van ..Tiet Centrum", Ie ILrecht; Jos. E. A. M. Moyrine. Voorzitter Kamer van Koophandel en Fabrieken (e VHerlo- genbosch; Leo Speet, Hoofdredacteur van het „Noord-Hollandsoh Daeblad'', te Alk maar: Jac. P. van Term. Hoofdredacteur van de „Limburger Koerier" te Maastricht. Voor inlichtingen wende men zich tot den Secretaris, den heer J. Cremers te Oss. BINNENLAND Aanvulling van het Motor- en Rijwiel reglement. Bepalingen omtrent temperen en lictsterkte. In het nieuw ontwerp Motor- en Rij- wielrcglement, dat thans benevens een ontwerp-Motor- en Rijwielbeschikking, is uitgewerkt, wordt, naar wij vernemen, ton aanzien van do auto- en motoTVorlichting het volgende voorgeschreven: „Een motorrijtuig, waarmede met een .snelheid van meer dan 20 K.M. per uur over een weg buiten de stedelijke bebouw de kommen van gemeenten wordt gereden, moet gedurondo den aangegeven tijd (van duisternis. Red.) voorzien zijn van een verlichtingsinfichting, waardoor de weg, bij het rijden met een snelheid van 20 K.M. tot ten hoogste 40 K.M. per uur, ten minste tol op 25 M., en bij het lijden met een snelheid van meer dan 40 K.M. per uur ten minste tot op 100 Af. vóór liet motorrijtuig voldoende wordt verlicht. „Een weg wordt slechts geacht voldoen de verlicht te zijn, als: a. hij het rijden met oen snelheid van 20 K.M. tot ten hoogste 40 K.M. per uur, indien een op den weg op een afstand van 25 M. loodrecht vóór hel motorrijtuig ge plaatst scherm op 25 c.M. boven het weg vlak over een breedte van 2 M. met len minste 1.5 lux (een internationale eenheid van verlichting) verlicht is; b. bij het rijden mei een snelheid van meer dan 40 K.M. per uur. indien een op den weg op 100 M. loodrecht vóór het motorrijtuig geplaatst scherm op 70 c.M. boven het wegvlak recht vóór hel motor rijtuig met ten minste 0.18 lux verlicht is." Verder is teu aanzien van de verblin dende verlichting dc volgende bepaling in overweging genomen: „Een motorrijtuig, hetwelk zich op een weg bevindt gedurende den aangegeven tijd (duisternis) rnag niet voorzien zijn van een verlichtingsinrichting, waardoor een op 30 M. afstand loodrecht vóór liet motorrijtuig geplaatst scherm in oen punt, 1$ M. boven liet wegvlak en 2 M. links van de as van het motorrijtuig, met ineer dan 0.9 lux en een op dezelfde hoogte ge legen punt recht vóór het midden van het motorrijtuig met meer dan 2.7 lux verlicht wordt en voor zoover: a. de weg is gelegen binnen een stede lijk bebouwde kom eener gemeente; b. het motorrijtuig stilstaat; c. het motorrijtuig een ander motorrij tuig, een rij- of voertuig, niet zijnde een motorrijtuig, of een rij- of trekdier of' an der vee tegenkomt, \an riet oogenblik af, dat op 100 Af genaderd is. tot het oogen blik, waarop die ontmoeting plaats heeft gehad." l'it het bovenstaande blijkt dus, (lat voor motorrijtuigen welke sneller dan 40 K.M. oi> den buitenweg rijden, een krach tige lichtbron is voorgeschreven. Voorts wordt hier aangegeven .onder welko om standigheden men zijn lampen moet tem peren. Men hangt dus niet meer van de beleefdheid of het humeur van den tcgen- komer af. lil verband hiermede zij opge merkt, dat de geleerden in du automobiel- wereld liet nog niet geheel eens zijn over liet plotseling dooven van een krachtige lichtbron hij het ontmoeten van een an der motorrijtuig. Het voorgestelde zal thans wettelijk de kwestie beslechten ten gimste van lien, die voor het dooven waren. Het onder c. genoemde zal in de prac- tijk neerkomen op het feit. dat men op een zeer druk bereden weg voortdurend met getemperde lichten zal moeten rijden. Vaartverbetering AmsterdamDe Rijn. Nog geen definitieve beslissing. Wat betreft de verbetering van het Mer- wedekaneel, deelt do minister van Water staat, in antwoord op het verslag der Eerste Kamer over zijn begrooting, mede, dat aan een hoofdingenieur van den Rijks waterstaat opdracht is verstrekt tot het instellenvan een onderzoek omtrent het rapport van de Staatscommissie-Limburg, aan de hand van de daarover ingewonnen adviezen, vergeleken met do plannen, voor een kanaal door do Geldersche vallei, en voor do verbetering van den vaarweg in dertijd door dc commissie-Ramaer uitge werkt, een en ander met het oog op de verbetering van den scheepvaartweg van Amsterdam naar den Rijn. De resultaten van dit onderzoek, waar bij overleg wordt- gepleegd met do ge- meento Amsterdam, hoopt do minister in den loop van cliUjaur te ontvangen, waar na hij vertrouwt, in staat te zullen zijn zijn standpunt definitief te bepalen. Aan do sluis te Vreeswijk zal bij dit onderzoek uit den aard der zaak dc noo- digc aandacht worden gewijd. De Wegenbelasting. Spoedige indiening van oen wetsontwerp. In'zijn antwoord op het Voorloopig Ver slag der Eerste Kamer over de Water staats-begrooting deelt do minister mede, dat hij, iu samenwerking met zijn ambt genoot van Financiën, de spoedige indie ning van een ontwerp van wet, regelende do wegenbelasting, hoopt te kunnen be vorderen. De nieuwe telefoonkabel Nederland— Engeland. Sedert de laatste vier jaren zijn roods hvee Engelsche kabels ten dienste van liet telefoonverkeer tusschen Engeland en Ne derland gelegd. Deze blijken echter niet vol doende te zijn om nan de stijgende eischen van liet verkeer te voldoen. Daarom laat thans Nederland oen nieuwe telefoon-zee kabel door liet Kanaal loggen. Het fabriceeren en leggen van dezen ka bel is, naar reeds gemeld is, opgedragen aan Felton en Guilleaumc Garlswerk A.G. in KeulenMülheim. Deze nieuwe kabel is dezer dagen in do Duitschc fabriek gereed gekomen en naar het kabelschip Neptun in Nordbam a. d. W. overgebracht. Dc kabel in zijn geheele lengte, 165 KAL, werd, zooals bedongen was, in drie gedeelten ge leverd. Het geheele gewicht bedraagt rond 3 700 ton. Voor liet vervoer naar do kust waren in totaal 55 goederenwagens, elk van 15 meter lang en mol een laadgewicht van 15 ton noodig. Do kabel is bestemd voor telefoon- en telograafverkeer. Hij bestaat uit 4 vier-draadgrocpon on één z.g. hart ader. De geleiders zijn,* volgens het Kramp- systeem, met fijn ijzerdraad van een spe ciale soort omwikkeld. De middellijn van de geheele kabel-ziel bedraagt 25 m.M. De koperziel is met oen dubbelen loodmanlol en daaromheen gegalvaniseerd ijzerdraad, gewapend. Do geheele middellijn van den gewapenden kabel bedraagt rond 54.5 niAL Het kabelschip Neptun, een nieuw en modern ingericht kabelschip van een doch ter-onderneming van de firma, die den ka bel vervaardigd heeft, vertrekt van Nord- hani naar Aldeburgh, de Engelsche land- plaats van den kabel. Van dezo plek af zul len over den geheelen afstand tot aan Domburg boeien uitgelegd worden. Ver moedelijk is men met dezen arbeid nog in April gereed. De kabel zal aan den eenen kant met hot Engelsche en aan den anderen leant op het Hollandsche telefoonnet worden aangeslo ten. Na aansluiting van liet Hollandsche op het Duitsche kabelnet, zal dan een direct telefoonverkeer, ook tusschen Duitschland en Engeland, mogelijk zijn. KERKNIEUWS Benoemingen. Z. D. H. de Aartsbisschop van t'trccht heeft, benoemd tot pastoor tc Kildcr den WelEerw. heer J. B. Xij rolder. Eerste H. Communie van 'n negerinnetje van 4 jaar. Wij treffen' ia hot April-nummer van do ..Annalen der Afrikaansche Missiën" (Witte Paters) het volgende wel ontroe rende feit aan, dat ons doet zien, hoo God ook in liet zwarte deel van Afrika schoonc Eucharistische bloemen van do edelste keur'laat opbloeien. „Te Kisoebi zou de Eerste H. Com munie dor nog jeugdige kindoren plaats hebben. Een Pator en een Zuster berei den dan dc gedurende tien dagen de klei nen voor, door oefeningen aangepast aan hun jeugdigen leeftijd. De 10e December was de voor hen gewichtige dag. Ieder kind komt dan, om het don biechtvader gemakkelijk te innkeu, niet ecu briefje, waarop zijn naam en zijn leeftijd staan. Up het oogenblik nu, dat ik naar de kerk ga, zegt me de Zuster, belast met do kinderen. „Pater, aan uw biechtstoel zit oen meisje, dat ik wilde tegenhouden, om dat het nog te jong was; doch na anderen geraadpleegd te hebben, heb ik het toch doorgelaten, want hel kent de gewone ge- heden en de voornaamste waarheden. Aan u om er over te oordeelen". „Zuster, laat dat kind dan maar 'zit ten. Het zal wel te jong zijn cu dat mérk ik wel op haar briefje, dat zc Yoor dezen keer is geweigerd". De beurt is aan dat meisje. Ze geeft nio haar briefje en ik lees daar: Anna Nami- sango, geboren 11 October 1921, gedoopt daags daarna. Ze maakt een kruisteeken, zegt de voorbiecht, ze belijdt haar fouten en ze geeft zulke duidelijke antwoorden op de vragen, die ik haar stel, dat ik me afvraag: „Wat moet ik doen? Haar leef tijd zoo jeugdig, vier jaar en twee maan den. en toch zoo wel voorbereid!! De op- voeding daarenboven, die ze heeft ontvan gen, pleitte in haar voordeel. Haar va der is als catechist een man van groote waarde voor de Missie, haar moeder was eerste liulp-catochiste in ecu Missio-post van inlandsche Zusters, doch geen roe ping voelende voor liet religieuze leven, heeft zo trouw voor haar eigen kinderen gedaan, wat ze eerst deed, als catcchiste, voor dc kinderen van anderen cn hun oen degelijke christelijke opvoeding gegeven en groot gebracht in do liefde tot God. Anna was immer meegegaan met haar drie jaar onderen broer, als deze naar de voorbe reidende oefening kwam voor de maaude- lijksche H. Communie. Het woord Gods had dus vrucht gedra gen in haar ziel, die nu brandde van ver langen om doel te hebben in het geluk van haar broer. lederen Zondag woonde ze niet engelachtige godsvrucht de Hoog mis hij. Met dit alles voor den 'geest vroeg ik mo af: „Wat Ie doen? Do Apostelen na volgen en dc kloino afwijzen, of luisteren naar onzen Ilccr cn Meester, die zegt Laat dc kleinen tot mij komen?" Het antwoord kwam mo door de H. Thé- resia van het Kindje Jezus. Do kleinste, die mij lief hoeft is mij als een paradijs. Zou ik ooit kleiner voor mij hebben als do vierjarige Anna? Aan den goeden Ver losser in haar ziel een paradijs openen in de hoop, dat dit mij eenmaal het paradijs zal openen! Kon ik weerstaan aan zulk oen uitnoodiging van omhoog? Ik besloot dus, al is hot niet om dat kind, dan is het om den Zaligmaker en ik schroef op het briefkc: aangenomen. Den volgenden dag was Anna aan do spits van haar kleine makkers. Zij luis terde met graagte naar do kleine onmid dellijke voorbereiding van den Afissiona- ris en bad met groote vurigheid. T>au kwam het oogenblik der H. Communie; zo komt niet boven do communiehnnK uit; haar gitzwarte oogjos zijn gevestigd op de H. Hostie, alsof zo zocht naar Dongene, dio onder do gedaante van brood tot haar kwam; haar mond is zoo lTleïn. dat de Hostie er nauwelijks in kan; daarna gaat ze naar haar plaats terug en bidt dan on beweeglijk; alleen haar lippen bewegen, als sprak ze mei iemand. In de school lerijg vroeg haar do Zus tor, die haar in de kerk niet uit het oog had verloren: „Met wie hebt gij na dc H. Communie gesproken?" „Afel wie, Zus ter? met Jezus!" „En wat hebt go Hom gezegd?" „Ik heb Hein gezegd: mijn lieve Jezus, ik houd veel van U." „Maar Anna, go maakt me wat wijs". „Toch niet, Zus- tor", antwoorddo liet kind levendig, ik hel» aan Jezus niets anders gezegd." Gelukkig de Missionaris, die aldus aan het goddelijk Kind der Onbevlekte Moeder oen paradijs raag openen hier op aarde. Indien dc jonge mannen in het vader land goed wisten, hoo de harde opoffe ringen van den Missionaris reeds hier op aarde worden beloond, oh UIT DE OMGEVING HILLEGOM. Ingebroken. Gisternacht is ingebro ken bij den lieer C. Kahlmann, winkelier aan dc Wceresteinstraat alhier. Vermist wordt een gouden heerenhorloge met dito ketting. Sporen van inbraak zijn niet te vinden. KATWIJK. Emmabloem. Do verkoop der Emma* fcloem bracht Ie Katwijk aan den Rijn op 25.32. terwijl de opbrei>gst te Katwijk a. Zee was ƒ73.51. LISSE. Patronaat. In oen der zalen van liet Patronaatsgebouw werd gisteravond oen vergadering gehouden van de patronaats- commi.ssie onder leiding van haren direc teur, don wcleerw. lieer Kapelaan Zeegers. Zijneerw. zoide dat deze vergadering wordt gehouden ter bespreking van de te houden boottocht. Voor deze tocht is een commissie samengesteld uit de heeren J. v d. Voort, L. van dor Reep en P. Duiven voorde. De boottocht zal worden gehouden i.p I Juni. De kosten der boot zijn 133. De kosten voor de patronaatsjongens zijn J 2 per persoon, doch aan hou, welke trouw de meditaties hebben bezocht zal als helooning hiervoor 75 cent reductie wor den gegeven. Na veel wiken en wegen werd besloten een tocht te maken naar IJmtii- den en terug naar de haven van Amster dam. Het vertrek werd bepaald om 8 uur vanaf liet patronaat daar r,m half negen de boot vertrekt. Op voorstel van een der com 'missieleden werd besloten ook de vrouwen der commissieleden in do gelegenheid fo -tollen de boottocht mee te maken. Fit de volgende besprekingen bleek, dat liet spa- ion der jongens geen ingang vond. Beslo- cn werd met den tegenwoordige^ admini strateur maatregelen te beramen !.oe het sparen kan worden aangemoedigd. Nog werd besloten oen paar nieuwe hogen aan ie schaffen opdat de jongens van het groot patronaat in den tijd van vermaak kunnen pijl en boog schieten. Na rondvraag volgde sluiting. OUDEWETERING. „St.-Thcodulphus". Maandagavond i.ioid de R.-K. Tooneelvereenigiiig „St-, Theodulphus'' hare jaarvergadering ten yuizo van den heer H. Vesseur onder voor-» zittersehap van den lieer W Adema. Spr. wees op de mooie resultaten, welke de vereeniging in het afgeloopen jaar hoeft bereikt. Na lezing van hel jaarverslag van den secretaris kwam do ponninm^aan het woord, wiens rekening ditmaal met oen i adeelig saldo van 68.51 sloot. De aan- -chaffing van verschillende dure hulp middelen, als electriseho tooneelverlichting (ii nieuwe coulissen, heeft groote bedragen gevorderd. Bij de bestuursverkiezing, die vervol gens aan do orde komt wordt de aftreden de secretaris, de heer I'. If. van den Bosch hij acclamatie herbenoemd. In do vacature ontstaan door het bedanken van den heer Th. Ohdeyn. die wegens drukko werkzaamheden niet meer' in staat is om zijn functie langer waar lo nemen, wordt niet 20 van de 22 stemmen gekozen do i.eor Th. van Wierïngen. OUD-ADE. DE RIJNSTREEK BOSKOOP. Motor-ongeluk. Zondag bevond do lieer v. d. B. alhier zich per motorrijwiel nabij Rotterdam, toen plotseling de voor vork van de motor brak en v. d. B., bene vens een dame op de duo-zit ting, over den weg werden geslingerd, v. d. B, bleef be wusteloos liggen en had bovendien ver schillende ontvellingen bekomen. Hij werd naar liet ziekenhuis vervoerd. De dumo had hoegenaamd geen verwondingen. Naar wo vernemen, is de toestand van v. d. B. zeer gunstig en is hij al reeds naar zijn woning vervoerd. NIEUWKOOP. Emmablocmpje. Do verkoop van het Emmablocinpje heeft alhier plaat» op Vrij dag 30 April. Gevestigd: C'. AI. Koele veld uit Vin- lccveon. H. Dijkman en gezin uit AVilnis. -- D. J. do Jong uit Gouderak. CL «lo («root uit Vreeland. J. van Wengerdon en gezin uit Mijdrecht. IV. Hoof uit TTorssen. Vertrokken: Al. M. Kolthoff naar Leiden. J. van 't Wout cn echtgenoolo naar Haarlemmermeer. D. Griffioen naar Wilnis. L. van Zutplion naar Wil ms. It. Mulders naar Voorburg. C'. A. Af. van der Weijdcn naar G'ulcmborp. C. M. Woelders naar 's-Gravenbage. \L Verlooij naar Nieuw veen. W. E. Th, "Pijpers naar Kreukelen. A. F. Kool naar Woerden. - W. Tijsierman en echtgenoote naar Amsterdam. - G. M. Wildenburg naar Alkemade. -- A. F. van Wiing1 naar Rassenhoim. CL van der Laan naar Oegstgeest. ZWAMMERDAM. Gemeenteraad. Het Bodcgraafsche slacht huis. De bestrating aan den Overtocht. Onder voorzitterschap van den burge meester, den heer P. Hoogenboora, kwam de raad dezer gemeente in openbare ver gadering bijeen. Aanwezig allo leden. Onder do ingekomen stukken was een schrijven van den Minister van Binnon- Inudscho Zaken en Landbouw, dat voor ieder werkloos arbeider uit deze gemeen te, die te werk is gesteld bij liet herstel van don dijk van den overstroomden pol- dor to Broekvelden cn Vottonbroek 50 pet. van het genoten loon aan hot Rijk moet worden terugbetaald.'Na eon daarom trent gehouden bespreking met den Com missaris der Koningin in deze provincie, is de gemeontclijke bijdrage voor du doel teruggebracht op 25 pet. Tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim wordt, in plaats van den lieer G. 1'. J. Bussing benoemd do heer J. J. Regtvoort. Besloten wordt 80 pet. van liet uitgege ven bedrag per leerling der openbare la gere scholen 12.19) als oorschot aan dc bijz. scholen va-t te stellen. Als wdgt zijn de voorschotten over de verschillen de scholen verdeeld: IL K. Jongensschool 600; R. K. Meisjesschool (L. O.) 575; 11. K. Meisjesschool (M.U.L.O.) nihil, aangezien liet schoolgeld meer is dan het bedrag -der geraamde vergoeding. Vaststelling rooilijn in Oud-Bodegra ven, voor den bouw van het abattoir. liet gotraeentebastuur van Bodegraven heeft ingezonden een plan met lrekeningen voor den-bouw van een abattoir op een torrdhi in Oud-Bodegraven, gemeente Zwammerdam. In verband met liet ge projecteerde uitbreidingsplan der ge meente, is hel jnoodig dat alvorens lot dien bouw de gevraagde vergunning wordt verleend, detoestand daar ter pluat.se onder do oogen wordt gezien. Naar aanleiding van verschillende vra gen en opmerkingen van den heer Lin- schoten, wordt do gcraecnte-opzichh r. do heer D. Scheer in do vergadering geroe pen voor het geven van do noodige in lichtingen. Na eenigo besprekingen v.mrdt nu besloten de rooilijn voor bet te bou wen slachthuis tc bepalen op 25 M. uit den kant van don weg. Indion in dc toe komst daar ter plaatse nog meer wordt gebouwd, zal daarvoor een rooilijn van 10 Al. worden bepaald De vaststelling van hot veiuienigvuldi- gingscijfcr der plaatselijke inkom-.iciiImh lasting werd uitgesteld, aangezien de In specteur der Directe Belastingen eenigo Mond- en Klauwzeer. Onder den vee stapel van den heer G. T. d. G„ alhier, is mond- en klauwzeer waargenomen. ROELOFARENOSVEEN. Emmabloem. Do collecte met do Emmabloem, ten bate van de T.B.C.be* rijd ing hoeft opgebracht de som van 72.

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 3