Tweede Blad. MIJ IS DE WRAAK Donderdag !5 April !926 BINNENLAND Oe wijziging der Arbeidswet. ft dros van do organisaties in het bakker.sbedryf. Do besturen van verscheidene organisa ties van werkgevers en werknemers in het bakkersbedrijf hebben gezamenlijk een adres gericht tot den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, in verband met het voornemen om in par. 4 der Arbeidswet wijzigingen aan te brengen. In hun adres verzoeken de besturen aan den Minister te mogen vernemen of zij het op prijs stelt, dat uit en door hun organi saties een commissie in het leven wordt geroepen, welke tot taak zal hebben dat deel der Arbeidswet, hetwelk op do brood bakkerij betrekking heeft aan een bespre king ter verbetering Ij onderwerpen. De besturen zouden bij inwilliging van dat verzoek gaarne zien, dat de Minister aan 'deze commissie een voorzitter en een se cretaris toevoegt builen de vertegenwoor digers der organisaties en dat geen ont werp tot wijziging van dat deel der Arbeids \.ct eenige college ter overweging wordt aangeboden, alvorens de ingestelde com missie aan den Minister rapport van haar - wrwegingen zal hebben uitgebracht. Het dres is geteekend, namens de Ned. Ver. vin Werkgevers in het Bakkersbedrijf door II. R. Hetzel en W. J. van der Meer; na mens den Nederlandschen Bakkersbond door Fred. G. Stable; namens den Ned. R. K. Bond van Brood-, Koek- en Banketbak kerspatroons door P. J. G. van der Post; namens den Ned. Centr. Bond van Ghr. Arbeiders(sters) in de Bedrijven van Voe- dings- en Genotmiddelen door A. Hane- maayer; namens den Ned. R. K. Bond van Bakkers, Cacao-, Chocolade- en Suikerbe werkers door H. J. Sprokop; namens den Neutralen Bond van Personeel in de Voe dingsbedrijven door A. Pruyssen; namens den Alg. Ned. Bond van Arbeidcrs(sters) in het Bakkers-, Chocolade- en Suikerbe- werkingsbedrijf door A. Hillebregt. Centraal Verrekenkantcor voor Brandstoffen. Het eindverslag. Verschenen is het eindverslag van de N.V. Centraal Verrekenkantoor voor Brandstoffen, te 's-Gravenhago. Nadat in December 1920 de Rijkskolen- 'distributie haar distributie werkzaamheid voor het grootste gedeelte had gestaakt, en op 15 Januari 1921 definitief allo Staatsbemoeienis met den handel en het transport van brandstoffen was opgeheven, was daarmede ook de werkzaamheid der vennootschap tot een einde gekomen. .Krachlens overeenkomst met do Regee- ring viel de afwikkeling der loopende ko- lencontracten en de liquidatie der vooraden brandstoffen buiten do bemoeienis van de N.V. en kwamen de uit deze liquidatie voortspruitende voor- of nadoelen ten bate of ten laste van den staat. Thans is het mogelijk geweest, tot het opmaken van een eindbalans en surplus' rekening over te gaan. Er blijkt een surplus te zijn van 330.059,30, hetwelk aan den Staat zal worden overgedragen. In herinnering wordt gebracht dat dit surplus-saldo 7 a 8 millioen zou hebben bedragen indien niet de Minister van Land bouw, N. en H. in 1920 van oordeel was geweest dat bet algemeen belang mede bracht, de kolenprijzen niet verder te ver- lioogen Voorts dat nog in December 1921 bet verlies van C. V. B. op circa 1.4 mil lioen werd geschat, zoodat de liquidatie rond 1.7 millioen meer heeft opgeleverd dan oorspronkelijk werd geraamd. Do re denen hiervan zijn verschillenden aard De eindbalans per 15 April 1920 sluit op 683.158,03, de surplusrekening van 1 Januari 192015 April 1926 18.635.910.07*>, do egalisatie-rekening 1 Januari 192015 Januari 1921 67 809 555 JU H In de vergadering van aandeelhouders vau het Centraal Verrekenkantoor voor Brandstoffen iu de liquidatiebalans vast gesteld Na terugbetaling van het aandee- lonkupitaal blijft er een surplussaldo van 330.059.30, hetwelk volgens de overeen komst aan don Staat ten goede komt. Maandkaarten Nederlandsche Spoorwegen Bureaucratische dienstorder. Zooals bekend, schrijft het „D. v. N.-B." worden door de Nederlandsche Spoorwe gen uitgegeven z.g. maandkaarten. dio ge bonden zijn aan verschillende bepalingen, waarvan deze drie geldiglieidshepalingen: 1. in alle arbeiderstreinen; 2. in alle treinen wier aankomsttijd, volgens dienstregeling aan het station tot waar de maandkaart geldig is, niet later is dan 8.voormiddag; 3. in alle treinen, wier vertrekuur vol gens dienstregeling van het slation waar do maandkaart geldig is, 4.00 nam. of la ter, Zaterdags 12.00 middag of later i9. Nu bestaat reeds geruimen tijd verschil van meening of deze maandkaarten slechts éénmaal vice-versa per dag of meerdere malen in de vastgestelde uren geldig zijn. Naar wij vernemen hebben thans ,,t)e Nederlandsche Spoorwegen" allen twijfel opgelost en per dienstorder kenbaar ge maakt, dat do opvatting juist is, dat meer dere malen per dag van de maandkaart mag worden gebruik gemaakt. Edoch nu komt de heerlijk kinder lijke, bureaucratische vondstdoor het personeel mag zulks niet aan de houders der maandkaarten worden bekend ge maakt. R. K. Melkhandelaars. Jaarvergadering. In „De Twee Sleden" te Den Haag ver gaderde de R. K. Bond van handelaren in melk en melkproducten in Nederland, on der voorzitterschap van den heer C. J. Voskuijl. De heer G. J. van Swicten, voorzitter der Haagsche afdeeling, heette de aanwe zigen welkom en sprak zijn beste wen- schen uit voor het welslagen dezer verga dering. De voorzitter wees hierna op de belangrijke verbetering, welke het melkbe- sluit voor den melkhandel bracht. Do heer De Hoij deed mededceling, dat hij aftreedt als bestuurslid. Mede behoor den tol de ingekomen stukken 25 aanvra gen tol ontheffing van het karnverbod De secretaris las het jaarverslag, waaruit bleek, dat het aantal bondsleden iets ver minderde. Uit het jaarverslag van den penningmeester, den heer Van Swielen, bleek, dat er een nadeelig saldo is van 29.59. De rekening van het orgaan sloot met een nadeelig saldo van 22.31. De rekeningen werden goedgekeurd. Tot bestuursleden werden herkozen; de heeren N. Verberg, C. Suijker en A. J. van Schie, en gekozen in do vacature van don heer L. de Heij do heer H. v. d. Vossen, uit Haarlem. De lieer L. de Heij werd benoemd tot adviseorend lid van het bestuur. Goedgekeurd word de begrooting voor 1926 in ontvangsten en uitgaven tot con bedrag van 1500. Do heer J. van Rijn bracht rapport uit over ziekte- en ongevallenverzekering van den melkhandelaar. Men vereenigdo zich met de conclusie, om de bondsleden aan te sporen een verzekering te sluiten bij een door den bond aan te wijzen maat schappij, waardoor een lagere premie kan worden bedongen. Nog werd bet woord gevoerd door den geestelijk-adviseur, kapelaan W. Janus, en door den heer H. Ghr. Jansen, be stuurder der Haagsche Hanze. Verschillende afdeolingen deden mede- deeling omtrent plaatselijke toestanden. De afdeeling Amsterdam stelde voor, den verkoop van vleeschwaren in melkza ken nog voor een tijdperk van 2 jaren te verleenen en na opheffing van die ver gunning een schadevergoeding van 1000 te geven. Dit voorstel zal eerst op oen be stuursvergadering worden behandeld. Het bestuur werd gemachtigd naar bevind van zaken to handelen. Besloten werd do volgende vergadering te Utrecht te houden. Het „de Sonnaville-Rusthurs." Het zal waarschijnlijk nog niet uit do herinnering der lezers van dit blad zijn weggevaagd, dat in Juli 1925 te Hees bij Nijmegen een rustoord voor Roomsch- Katholieke ZieKeuverpleegsters geopend werd. In den korten tijd van zijn heslaan heeft deze stichting, naar zijn stichter, wijlen den heer P. de Sonnaville. „de Sonnaville- Rusthuis" genoemd, voldoende haar nut bewezen. Meer dan zestig verpleegsters en andere werkende vrouweu, vonden in de rustige behuiziug oil in de heerlijke omge ving de gewenschte verpoozing en 't deed bet bestuur Jped, dat het wijl men voorhands nog niet op den winter was in gericht reeds vroeg in het najaar het rusthuis moest sluiten. Niet alleen toch zijn in do afgeloopcn maanden eenige noodzakelijke verbeterin gen aangebracht, waardoor ook meer zusters opgenomen kunnen worden, maar de mogelijkheid wordt tevens geschapen, om voorlaan winter en zomer het rustoord geopend te houden. Met 1 Mei worden do eerste zusters te gemoet gezien en vertrouwd kan worden dat een onafgebroken reeks van ruslzoe- kenden zich zal aanmelden. Op den duur zal het daardoor ook gelukken de kosten der exploitatie te bestrijden. Voorshands gaat dat nog niet. Nog al tijd moet de inventaris gecompleteerd wor den: allerlei kleine verbeteringen wachten nog op uitvoering. Feitelijk zijn dat bui tengewone uitgaven, en tegenover deze moesten buitengewone inkomsten staan. Waar dit niet het geval is, blijft het Be stuur een beroep doen op het Roomsch- Katüoliek publiek. Weldoende leden zijn en blijven welkom. Hun aantal dient als nog belangrijk uitgebreid te worden. Do Secretaresse, Mevr. J. van Lent van der Schrieck lo 's-Gravenhage, Assen- delftstraat 22, zal de aanmelding van ve len gaarne zien. STADSNIEUWS GEMEENTERAAD. De Gemeenteraad vergadert Maandag 19 April a.s. des namiddags te tweo uur. Te behandelen onderwerpen: 1. Onderzoek van den geloofsbrief van het nieuw benoemd raadslid, den heer C. J. van Tol. 2. Benoeming van een lid der Commis sie van Fabricage (vacature-A. J. Oost- dam). 3. Benoeming van een lid der Commis sie voor het Grondbedrijf (vacature- A. J. Oost dam). 4. Benoeming van een lid der Commis sie voor het Oud-Archief (vacature-A. J. Oosldam). 5. Benoeming van een gedelegeerde uit don Gemeenteraad in hot bestuur der ver- ceniging „Schooikindervoeding en -klee ding", (wegens het bedanken van den lieer A. J. Oostdam). 6. Benoeming van vier Schoolartsen, voor liet tijdvak 1 April 1926—1 April 1927. 7. Benooming van con lid van het Be stuur der vereeniging „de Ambachts school." 8. Benoeming van een lijdelijk loeraar in de oude talen aan het Gymnasium. 9. Praeadvies op het verzoek van A. van Wamelen, om eervol ontslag als on derwijzer aan de school Schuttersveld B. 10. Vaststelling van het aan Gedeputeer de Staten uit te brengen verslag aangaan de do wijze, waarop het op de gemeente- begroot ing voor 1925 voor schoolkinder- 'voeding en -kleeding toegestaan bedrag, is besteed. 11. Voorstel tot wijziging van de be grooting, dienst 1926, in verband met het raadsbesluit van 22 Februari 1926, be treffende het aangaan van een 2 tal geld- leeningen, de verlaging van den rentevoet,, van de bij bet Eigen Pensioenfonds voor de Europeescbe Burgerlijke Ambtenaren in Ned. Indië in 1925 gesloten leoning en de aflossing van het restant der 5$ obligatieleening van 1919. 12. Praeadvies op het verzoek van de Leidscho Duinwater Maatschappij om ver gunning tot uitbreiding van hare prise d'eau onder Wassenaar. 13. Voorstel tot onderhandsche op dracht van het maken, leveren en opstel len van den ijzeren bovenbouw voor de nieuwe Janvossenbrug, met bewegingsin richting on andere bijbehoorendo werken. aan de N.V. Hollandsche Gonst ructie- werkplaatscn te Leiden. 11. Voorstel tot bet instellen van een rechtsvordering togen C. Hei. tot vergoe ding van schade veroorzaakt door aanva ring van de Spanjaardsbrug. 15. Voorstel tot ruiling met Th. J. Genet van een aan de gemeente tocbekoorend ge deelte grond, kad. bekend ouder Sectio K No. 704 god. tegen een gedeelte grond kad. bekend onder Sectie IC, Nos. 3605 en 3237 beide ged. 16. Voorstel tot ruiling met M. Splinter Gzn., van oon aan do gemeente toebchoo- rend gedeelte grond aan do Narcissen- straat, tegen een gedeelte grond, kad. be kend onder Sectie M No. 3355 ged. 17. Voorstel: a. tot aankoop van een strook grond ter oppervlakte van pl.m. 540 M.. deel uit makende van hot perceel Sectie K No. 30; b. tot aankoop van de perceelen Sectio IC Nos. 34 en 35. 18. Praeadvies op het verzoek van G. Zweistra e.agewezen losse werklieden der Stedelijke Lichtfabrieken, om restitu tie van gestorte pensioensbijdragen. 19. Praeadvies op hot verzoek van de nfd. Leiden van don Centralen Bond van Transportarbeiders, om vermeerdoring van het aantal dagen, gedurendo welke aan losse transportarbeiders, die van hun wcrkloozenkus zijn uitgetrokken, van ge meentewege crisisuitkeering wordt ver strekt. 20. Voorstel om, met intrekking vau de desbetreffende raadsbesluiten van 22 Fe bruari 1926: a. de aan de gemeente verschuldigde annuïteiten voor een 6-tal premiebouw plannen, vanaf 1 April 1926 te berekenen, met inachtneming van een rentevoet van 54 b. B. on W. to machtigen ter uitvoering van het sub a genoemd besluit liet noo- dige te verrichten; c. vast te stellen den dasbei re ff enden gewijzigden begrootingsstaat. Een onteigening. Zooals bekend is is het ten behoeve van hot dempen en riolecren van de sloot langs de Drift laan, het verwijderen van do Driftbrug en het vorbreoden vnn den La gen Rijndijk tor plaatse, noodzakelijk, dat de gemeente de beschikking krijgt over ccn gedeelte sloot en ecnig open terrein, be- hoorende tot liet perceel, ter oppervlakte van 2 A. G5 e.A. De eigendom van dit perccelsgcdeelte kon niet bij minnelijk overleg verkregen worden. B. en W. hebben daarop allo voorberei dingen voor een onteigening getroffen en aan den eigenaar bij dourwaardersexploit nog voor hot perccelsgcdcolto oen koop prijs nangebndon van f 4020.50 of in plaats vnn dit bedrag de kostolooze overdracht van het nan de gemeen!o toebehoorende perceel aan den Lagen Rijndijk No. 80 en bovendien een bedrag van f2000.—. Overeenkomstig bot advies van de Com missie van Fabricage geven B. en W. den Raad in overweging om hun machtiging te vorleenen hot noodigo te verrichten, opdat do onteigening van een godcello vnn het perceel kadastraal bokend gemeente Lei den, Sectio K No. 567 ter grootte van 2 Aren en 65 centiaren, door den rechter wordt uitgesproken en het bedrag der schadeloosstelling door hem wordt be paald. „De Ambachtschool". Het Bestuur der Vereeniging „De Am bachtsschool'' deelt do Raad mede, dat in do l.L gehouden alg. ledenvergadering der vereeniging, ter voorziening in de vaca ture van hot bestuur door het periodiek af treden vun dcu heor W. F. v. d. Steen, die niet herkiesbaar was, do volgende voor dracht is opgemaakt: No. 1. L. v. d. Laan, No. 2. H. Korswagen N/.n. Volgens Art. 5 dor Statuten geschiedt de benoeming door den Gemeenteraad. Invordering in rechten. Op 29 December 1925 werd de Span jaardsbrug aangevaren door do motorboot „Risico", locbehoorcndo aan (J. Hei te 's-Gravenhago, tengevolge waarvan een tweetal binten van do westelijke brugval door nieuwe moest worden vervangen. De geldelijke schade, hierdoor aan de gemeen- to veroorzaakt, beloopt een bedrag van f 352.34. Aangezien genoemdo Ilei, ondanks hor- UIT DE RADIO-WERELD Programma's voor Vrijdag 16 April II i 1 ve rati m, 10 50 M. 12 en 7.30 Politieberichten. 7.45 en 10 Persberichten. 8.1(1—9.10 Lezing vanwege het Nut y. li. Algemeen, door deu heer Henuan Poort, over: Een overzicht der Noderlaud- sche literatuur van do middeleeuwen lot lieden. Moderne Vlaamscho letterkunde: Guido Gezelle, Karei van du Woestync. Wies Moens. Vermeylen, Streuvels, Teir- link, Timmermans. 8.10 10.30 Kamermuziek, door leden van het H. D. O.-orkest. Fr. I.upgena, viool. Bouberg Wilson, alt-viool. It. Brink man, cello. M. Meyer, contrabas. E. Veen, piano. Mej. Greta Ter Haar, sopraan. Da ven try 1G00 M 11.20 Concert door het Radiokr .irM o* solisten (Sopruan, bariton, pian.i 12.30 Urgehnncert. D202.20 Lunchmuziek. 4.20 Lezing: Housing the lodger. 4.35 Concert. A. Venning, sopraan en J. E. Suttin, liedjes aan de piano. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek. 7.10 Uittreksel uit de radiobladon. 7.20 Tijdsein Big Ben, weerbur.. nieuws. 7.45 Pianosonates van Hnydn. u GaUseri° My day a work 8.20 „Trariata", opera in 3 neten van Vcrdi. 10.20 Tijdsein, weerbcr., nieuws. Le zing: Imperial responsibilities in Hygiene. 10.5012.20 Dansmuziek van hoi New Prince's /estaurant. „Radio-Paris" 1730 M. 32.50 Concert Lueien Paris (piano, viool en cello.) 2.05 Nieuwsberichten. 5.05 Orkestconcert. 8.35 Engelsche los. 9.05 Concert, ~owijtl aan een Fransch departement. K ön igsw u st er ha u son 1300 M. 7.50 Orkosfeoncért. G. Havemann. viool en orkest. Daarna niouwsberichleii 8.5011.20 Dansmuziek. Brussel 262 M. 8.20 Orkeslcooncert. 8.50 Rportlezing. 9.05 Grnmofoonmuziek. 9.30 Dansmuziek. M ii n a I c r, 4 10 M 12.35 1.50 Werken van Mendelssohn door orkest. 8.50 Concert. Orkest en koor. 5.20 Operelloschlnger, zang. 6.Lezing: Das Rrot. 7.20 Pianosonates. 8.20 Vocaal concert door Juli Rohler, coloratuurzangeres. haalde minnelijke aanmaningen, in gebre ke is goblevcn deze schade te vergoeden, is hot, noodig lmar in rcchtn van hein in tu vorderen. B. cn \V. geven de Raad in ov, ging, daartoe te besluiten. Schoolkindervoeding en -klceding. B. on W. stellen do Raad voor, om aan B. cn W. het volgend, volgens voorschrift vereischt, verslag ann God. Staten uit to brengen inzake schoolkindor-voeding en -klceding. Van do op do bogrooling voer het dienstjaar 1925 voor schoolkindorvocding cn -klceding uitgetrokken som van f 21780.— werd ccn bedrag van f 20010.— uitgegeven en als subsidio uitgekeerd aan do Vereeniging „Schoolkindorvocding cn Schoolkindorklceding", dio zich het vor- strekken van voeding en kleeding aan kin doren ten doel stelt, zulks ter be\ lering van schoolbezoek. Hot winterseizoen 1021 -1025 'gdo don 2on Mei; hot zomorsoizoen 1' >- van 3 Mei tot 14 Novcmbor. Op 10 Nov tuber nam bet winterseizoen 1923—1020 eon aan vang. Voor liet ontvangen van voodsel gedu rende de zomer- on wintermaanden worden aanvankelijk ingeschreven reap. 219 en 289 kinderen, welke aantallen later .stegen tot resp. 314 cn 412 kinderen. FEUILLETON. door EDW. HALLIWELLS. (Nadruk verboden). 54) „Vermoedelijk. Dr. Kurtev hielp haar dan, van Engeland uit, waarschijnlijk op afrekening." „Op afrekening van wat?" drong Edith aan. „Sinds uw vaders overlijden in 1887 stond bij uw moeder en Dr. Kurtey het huwelijk vast tusschcn Austin Thome- wood en Maud. Uwe moeder had ge zworen, dat dit haar wraak op Eliot zou zijn: zijn geld zou tot den laatsten cent aan baar bchooren, daar hij haar om geld had verstoolcn. Uw moeders leven is een treurspel van wraak. Reeds in 1888, de eerste maal, dat zij mot Maud en IT in Engeland het seizoen mee kwam vieren, liep Maud Austin onvermoeid na, verhaalt Davidson, toen, onder den naam Wclham, los arbeider in Austin's park en daar hij baard en snor had laten staan onherken baar cn geregeld in staat Maud cn Austin ongemerkt te bespieden. Van dat jaar •lagteekent ook de groote vriendschap tusschcn Maud en Dr. Kurtey, verhaalde Davidson. U weet door welke weifeling uw moeder vaak werd heen en weer ge vingerd, hoe de wroeging haar niot enkel °m het, geld va-a Austin, het ging ook Mn... om" Harry's slem slokte. „Nu?" deed Edith angstig... „Spreek, ik bid het UI" „Lola?," fluisterde Harry, hij zetlo do hand op de knie, staarde- strak-somber voor zich uit. „Lola?... Lola?" hijgde Edith. „Maar die is immers krankzinnig?"... Harry schudde ontkennend het hoofd... „O!... O!... O!"., kreet nu het meisjo en sloeg woest de handen voor het gelaat. „O... ik begrijp... ik begrijp... het is afschuwelijk!Het is... O God, erbar men!" krijschte zij en viel aan de borst van Alice, dio snikkend het gelaat van het arme kind bedekte met haar kussen Harry was opgestaan, stond trillend voor het raam, Cecil en ik zagen elkaar aan met angstige bezorgdheid... Minuten lang klonk enkel het snikken der vrouwen Eindelijk sprak Cecil gesmoord: Edith, vraag niet verderJe weet genoeg." Zij schudde ontkennend het hoofd, ver mande zichWater," fluisterde zij. Zij dronkVast klonk na een lange poos nu haar vraag: „ITarry ga voort... alles... alles ,,'t Is het beste, Edith," deed mijn heer lijke vriend met machtige zelfbeheer- sching: „het ergste weet je van je moeder. Wat volgt is alles in haar voordel. Zelf vertelde je me inuners, hoe vaak je moeder schreide, als er sprake kwam van het wel dra aangroeien van het fortuin; dat waren de oogcnblikken van haar, helaas te vluch tig, berouw. Maud joeg haar dan weer op met haar dreiging: „Wil ik het Edith ver tellen?" Dat heb je me ook meegedeeld, Edith; Maud bedoelde dan je arme moe ders speelzucht en de rampen, die zij daar door over zichzelf en andoren had ge bracht; ik denk, dat Maud op Villa Caro lina de brieven las, die je moeder had ge schreven aan Dr. Kurtey, ik begrijp anders niet, hoe Maud dat treurig verleden ken de. Met dat dreigement had zo je trotsche moeder in haar macht"... Hij rustte; .een grimmige trek waasde over zijn bleek gelaat, hij knarste even met dc tanden. „Er is nog iets, Edith. Het ontzellendst van alJe zuster is een grooter duive lin dan jij zelfs vermoedde Austin gaf jou in de jaren 188894, gelijk je me verhaal de, dikwijls te konnen, dat hij je be schermde tegen Maud; hij zei je, dat hij altijd voor je streed, hij heeft je dat nog corgis teren beworen, toen hij je bekende, dat hij den dubbelen moord had gepleegd; hij was bezorgd over je, Edith, herinner je alles eens goed!Herinner je ook Mauds harden en sluwen lach over jouw liefde voor Antony en dat zij vooral woest was, zooals je Zaterdag meedeelde, over dat huwelijksplan van jou... Begrijp je het nu?". Angstig schudde het meisje in ontken- nenden twijfel het hoofd. „Je moeder was nu wreed, dan harts tochtelijk lief tegen jcdenk eens na!Maud zei herhaaldelijk tegen je, dat je gek was'' Daar vloog Edith wild van haar stoel op, balde de trillende vuistenbeet haar lippen schier Jen bloede, staarde ver- ward-verwczcu op ons neerZoo stond zij daar als een wrekende furie, haar oogen vlamden onheilspellend „Jebegrijpthetstotterde Harry. „Ilcikikook?" hakkelde Edith wczonloos. „Austin vocht voor jeNa Lola had Maud"Harry gaf eon snik, borg het gelaat in do handen Gerechte God in don hemelnu kwam dc hcele waarheid ook ten volle tot mijn bewustzijn. Na LolaEdith! „Je moedor," Voegde ITurry zich snel bc- heer8chend toe, „begreep dat niet, haar bezorgdheid over jou was enkol vage vrees voor Muud, die je haatte en jo geld wildeAustin zou, goloof ik, in waan zin ook Maud hebben vermoord, als deze jou had"weer brokte een snik zijn woorden af. Edith zat weer, sloeg de beenen over elkaar, zette haar arm op haar knie, liet haar hoofd in do hand rusten en sprak koud: „Ga verder, Harry," „Het overige is spoedig verteld," deed mijn vriend. „21 Augustus kwam Dr. Kur tey op Rose. Costlc, waar jo moeder en jij reed8 verbleven sinds den achttienden. Dien 21ston Augustus hebben zij uren sa men gesproken in het park; 22 Augustus zond Dr. Kurtey den verpleger Wippen- hara, die Lola verzorgde, voor 14 dagen op vacantic; hij vergiste zich in dezen man; hij wist niet. dat Wippenham Lola lief heeft. hij wilde hem van den-vloer hebben, daar hij besloten had liet moorddadig plan met Lola op te geven en, bij de herstel- lingskuur, die hij thans wilde aanvangen, door Wippenham niet wonsehte te worden gccontroloord. Dienzelfden dag was Ja- mcwent, dat is Davidson, met dc automaat op Rose Castle. Davidson herkende je moeder en Dr. Kurtey, en beiden herken den zij hém; lieten dit echter niet bemer ken. Ilij heeft toon een gesprek I ussehen do twee afgeluisterd achter liet hout van den vijver cn zich vergist. Hij meendo op te moeten maken, dat zij van plan waren het einde van Lola te bespoedigen, blijk baar was dat hun plan volstrekt niet; in tegendeel; hij heeft slechts korten tijd durven luisteren en overhaast uit losse zin nen valsclic gevolgtrekkingen gemaakt. Zij hadden ook gesproken, dat zij bang waren voor Austin. Óm zich to wreken, hij is ook een ziel vol lago wraakzucht, heeft hij 23 Augustus Austin got" bre ven, wat Lola volgons 't geen hij lm op gevangen, dreigde; Austin, radeloos, moot toen hebben besloten Dr. Kurtey en Wip penham bij de eerste gelegenheid te ver moorden. ITet briefje van Davidson moet Mand, zonder dat Austin het bemerkte, hebben gelezen, cn begrepen, dat Austin nu handelen zou als hij er kans toe kreeg. Zij wist, hoe waanzinnig hij zijn zuster liefheeft, doch hij was machteloos tegen het, medisch attest vau ccn Dr. Hamilear Hunt-KurtevMaud wist echter ook, dat Dr. Kurtey door wroeging bekeerd was. Daarover liep dc eerste woordentwist, die je moeder met Maud had 21 Augustus. Maud heeft toen een duivclsch dubbel spel gespoeld; zij heeft haar moeder 24 Augus tus, het plan van de schietoefeningen op 20 Augustus in de beukenlaan, ingegeven, Dr. Kurtey zou do punten afroepen; zij wist Ceril te bewegen Austin met Erwin Winsterham cn George Rothcncourt de jachtvelden dien middag te laten onder zoeken; zij wist dus, dat Austin do hand den, 26 Augustus des middags, vrij had. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 3