Derde Blad. MIJ IS DE WRAAK Vrijdag 2 April 1926 BINNENLAND Rijksbemiddeling in arbeidsgeschillen. 1 Een verslag over 1925. Blijkens het verslag van de werkzaam heden van de Rijksbemiddelaars geduren de 1925 hebben de Rijksbemiddelaars ken nis genomen van 95 dreigende of reeds uitgebroken arbeidsgeschillen. In 36 van deze gevallen hebben zij op grond van artikel 3 van de Arbeidsge- 'sohillenwet beriebt ontvangen van een burgemeester, dat in zijn gemeente een slaking of -een uitsluiting was ontstaan. In 45 gevallen hebben de Rijksbemidde laars uit eigen initiatief nadat zij van het conflict hadden kennis genomen, bet zij uit de dagbladen, hetzij op andere niel- üfficieele wijze een burgemeester in lichtingen betreffende een uitgebroken conflict gevraagd. In 2 gevallen werd van werkgeverszijde tusschenkomsfc gevraagd. In. 4 gevallèn werd er van arbeiderszijde de aandacht op gevestigd, dat een conflict drcigtfo. In 2 gevallen heeft een Rijksbe middelaar op gemeenschappelijk verzoek van werkgevers- en arbeidersorganisaties partijen bijgestaan in het bereiken van overeenstemming ten aanzien van eenige geschilpunten. In de overige 6 gevallen hebben de Rijksbemiddelaars zich bepaald lot bet bijeenbrengen van gegevens, omdat een conflict dreigde. De nieuwe haring. Buitengewone vangst op do Zuiderzee, Be haringvangst is in vollen gang. Be sommingen van vier last per dag behoo- ren-met tot de zeldzaamheden. Ook de prijzen zijn goed, zulks wegens groole af name van Duitschland. Ook vindt ons zeebanket een willigen aftrek in Amster dam en omgeving. Men betaalt op bet oogonblik van 0.75 tot f 1.10 het tal. Geen wonder dus, dat er groote bedrijvig heid heerscht in het dorp, daar de vangst onmiddellijk na aankomst der botters in de haven naar de rookerijen wordt ver voerd en vandaar, na te zijn gerookt, het zij por wagonlading naar onze Oostelijke bieren, hetzij per vrachtauto naar Amster dam wordt verzonden. „Tel." Ontwerp-wet regeling der N. V. ,-Üe Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Gouda en Omstreken heeft een adres tot den Minister van Justitie ge richt, waarin zij mededeelt, dat het haar heeft getroffen, dat het wetsontwerp tot regeling der naamlooze vennootschap allo vennootschappen op één lijn stelt. Geen ouderscheid wordt gemaakt tusschen do z.g „familie-N. V." en wat men zou kun nen noemen de „publieke N. V." Hot wil der Kamer voorkomen, dat verschillende voorschriften omtrent publiciteit, waar van enkele, zooals die in een speciaal re gister, aan te houden door de Kamers van 'Koophandel, de lervisielegging der winst en verliesrekening (ook ten kantore der vennootschap) overbodig zijn voor de pri vate vennootschap Doch ook voor „pu- hicko-naamlooze vennootschappen" gelden de bezwaren der Kamer tegen de h.i. te ver doorgevoerde publiciteit. Zij wijst daarbij op art. 42c, dat be paalt, dat de directie volledige afdrukken van de balans en de winst- en verliesre kening, vergezeld van een toelichting, vermeldende naar welken maatstaf de roerende en onroerende goederen zijn ge- 1 taxeerd, binnen acht dagen na de vast stelling ter inzage van een -ieder moet wederleggen ten kantore der vennoot schap en bij bet Handelsregister. Niet al leen. dat do Wet hierdoor het kantoor van iedere vennootschap tot publiek ter rein maakt, een maatregel waarop vele kantoven bovendien uiet zullen zijn inge richt, doc.li de Kamer stelt de vraag, of do ontwerper der wet wel voldoende ro- 1 kening beeft gehouden met liet „Zaken geheim", hetwelk door deze wettelijke be palingen voor een groot deel wordt prijs gegeven. Voorts vestigt de Kamer de aandacht op de kosten, die de door deze wet nood zakelijke wijziging der statuten met zich zal brengen on die in dezen toch allesbe halve gnnstigen tijd op vele kleinere ven nootschappen zwaar zullen drukken. Resumeeronde geeft de Kamer den Mi nister in overweging, alsnog te bevorde ren, dat bet ontwerp in zijn geheel in meer soepelen vorm worde gegoten. Reiskosten rijksambtenaren. Het tarief van reis- en verblijfkosten van amirtenaren, uitgezonden naar liet buitenland, is nader vastgelegd als volgt: Verblijfkosten per etmaal of gedeelte daarvan: voor reizen naar Engeland f 20, naar Duitschland 20, naar België 15. LANP- EN TUINBOUW Onze tuinbouw in de knel. Over dit onderwerp schrijft Prof. Die penhorst in „De Rotterdammer": Na eerst gewezen te hebben op de hooge in voorrechten die in tal van landen van onze producten worden geheven, gaat bij aldus voort: „Dit alles was voor onzen tuinbouw be denkelijk. Veel ernstiger echter was het geen zich in Duitschland afspeelde. Het rommelde daar sinds lang. Voor on zen tuinbouw verdachte geluiden, werden reeds voor den oorlog vernomen. Op de eerste Duitsche tuinbouwweek in Juli 1912 te Bonn gehouden, werd door de Duit sche tuinders een actie begonnen, die leid de tot de oprichting van den Rijkstuin- bouwbond. Tegen Holland vooral mobili seerde zich deze organisatie en sterken druk oefende zij op do Regeering om den Duitschen tuinbouw bescherming te veilee- nen door scherpe belasting van de Hol- landsc'he tuinbouwproducten. Door den oorlog werd die agitatie tijde lijk onderdrukt, maar toen rustiger perio de was aangebroken, deed zij zich weder om terdege gelden. Pijnlijk werd de Hollandsehe tuinbouw opgeschrikt door het eerste ontwerp van liet .Hollundsch-Duitsch handelsverdrag. In zijn oorspronkelijke gedaante was het ruineus. Dank zij het feit echter, dat onze onderhandelaars als ruilobject de verlen ging van het„revolving"-crediet 'van 150 millioen inhanden hadden, kon nog veel worden gered. Niet alles. Nog zijn verschillende arti kelen te zwaar belast. Nog heeft Italië 'voor zijn bloemkool, sla en tomaten veel gunstiger conditie. Nog komt uit Fries land de klacht, dat de Friesche sfcapelpro- dncten, de gele koolrapen en de Berlikum- nier wortel deerlijk in do knel kwamen. Nog rijst klacht op klacht. En toch werd veol gewonnen doordien ditmaal de onderhandelaren konden wij zen op het millioenencvediet en gunstiger voor-waarden konden bieden. „Indien "W/ij dit niet. hadden gehad, was zelfs ieder onderhandelen onmogelijk ge worden" zoo verklaren de tuinbouw-des- kundjgen, die mee te Berlijn aan de ronde tafel zaten. Door een toevallige omstandigheid niet geheel weerloos! Moet die weerloosheid voortduren? Het Botercontrolestation Zuid-Holland. Den 22sten dezer bestaat de vereeniging hot Botercontrolestation Zuid-Holland 25 jaar. Zij zal dien dag een buitengewone algemeene vergadering houden in Den Haag. Het ligt in het voornemen, bij gelegen heid van het 25-jarige bestaan een gedenk boek te dóen uitgeven. Gemengde Berichten De stormramp van 10 Augustus 1925. Langenboom en Zeeland opgebouwd; nog o-onige ruin e's. Men meldt uit Udon aan de\,Msb.": Gisteren brachten wij nog eens een be zoek aan de door den cycloon op 10 Aug. 1925 geteisterde streken in Oost-Brabant; ten einde het liefdadig Nederland eenigs- zins op de hoogte te liouden, hoe momen teel de toestand aldaar is. Beschenen door de gouden stralen der lieflijke voorjaarszon, schitteren reeds in de verte de roode pannen der daken van de (alrijke nieuw gebouwde woningen. We naderen Langenboom. Op de plaats, waar de R. K. Parochie kerk stond, die de trots en het sieraad was van het nederige dorpje, slaat nu nog slechts een enkele afgeknapte boomstam De ruïne der kerk thans ook geheel verdwenen, Zoo spoedig mogelijk zal een aanvang worden genaakt met het bou wen van een algelieele nieuwe kerk, dio tevens wat ruimer zal worden ingericht. Iets verder staat de noodkerk, een arm zalig gebouwtje. Wat liet dorpje Langenlioom zelf be treft, we staan verbaasd over de talrijke, groote en naar de eischen des tijds inge richte boerderijen en andere huizen, die thans hel aanzien geven van een flinke welvarende boerenstreek. Hier zijn de wo ningen geheel weer opgebouwd, de meeste evenv.J door nieuwe vervangen. Slechts een paar onbewoonde 'noodwoningen ver heffen zich thans nog tusschen de B op werkelijk grootschc wijze ingerichte boer derijen. In Zeeland kregen wij eveneens een goeden indruk, hoewel daar nog ruïne's worden aangetroffen. Aan de herstellings werken wordt met man en macht ge- - werkt. De meeste verwoeste huizen zijn clan ook opgebouwd en door nieuwQ ver vangen, terwijl de eigenaars der thans nog overgebleven ruïne's hunne woningen in de onmiddellijke nabijheid daarvan stichtten. We kwamen aan de ruïne van het huis van Manders, die zijn jeugdige 25-jarigen zoon levenloos onder de puin- boopen terugvond. Met bet opruimen (le zer ruïne is men nog niet begonnen; een wieg, een tafel en enkele vernielde stoelen liggen nog troosteloos op de puinlioopen. Een honderd meters' verder wordt do nieuwe woning voor Mandors gebouwd, welke binnen een paar weken wel gereed zal zijn. Dit is mede oen van de laalsto woningen, die gereed zijn gekomen. Hiel en daar zijn er nog waarmede men bezig is de ruiten in te zetten, dan weer een paa.-, waai- de pannen nog opgelegd moe ten worden, maar do meeste zijn toch weer bewoond. Ongeveer over een maand, Zi - 1 "v de ramp getroffen slaclit- offc-r.j weer in do huizen teruggekeerd zijn. Enkele zijn er nog, die de noocltenten be wonen. liet geheele terrein geeft evenwel nog een troosteloos aanzien. De wegen zijn slecht; de ruïnes slechts gedeeltelijk opge- ruijnd terwijl de honderden ontwortelde of afgeknapte boomen eveneens nog niet zijn verwijderd. Wij mogen en durven eebtcr gerust zeg gen, dat hier, wanneer alle ruïnes zijn opgeruimd en de verdere noodige werk zaamheden zijn verricht', een flinke nieu- wo en welvarende boerenstreek is tot stand gebracht. Kerkdiefstal. Collectebussen opengebroken Dinsdagavond, vóór den aanvang van het Lof, kwamen de leden van het zang koor der Sint Janskerk te Laren tot de ont dekking, dat er een brutaio diefstal met braak had plaats gevonden, zoo meldt de G. en E. De on het koor zich bevindende 1'ast, waarin de verschillende boeken wor den geboreen, was met ruw geweld open gebroken. In deze kasten worden ook ge plaatst de drie collectebussen, waarmede ender do koorleden steeds wordt gecollec- leerd. De beide kleine bussen, die de col lectegelden bevatten voor de kerk en de zusters, waren met inhoud en al verdwe nen, terwijl de groote bus, die voor liet Sint Jaiis Ziekenhuis, was opengebroken en van baren inhoud beroofd. T-Tet vermoe den ligt voor de hand, dat deze diefstal Maandag overdag is gepleegd, daar er toen in de kerk is gewerkt aan liet electrische licht. Niet onwaarschijnlijk is het, dat deze brutale kerkroóvers aebruikt hebben gemaakt van de gelegenheid, dit er in de kerk geklopt en gehamerd werd, daar an ders het geluid van hel openbreken der kast, ongetwijfeld luid door bot groote gc- Pnnw h»d 0 f f e rl> 1 o k gelicht. Men meldt uit Sittard aan do „Mal).": To Sittard werd gisterennacht bet offer blok gelicht, staande aan het kruisbeeld op den Steenweg. Van de daders geen spoor. Het is niet de eerste keer, dat deze offer blok van zijn inhoud werd ontdaau. Door een auto overreden en gedood. Te Halfweg is een driejarig knaapje v. d P. door de auto van D. uit Haarlem mermeer overreden en gedood. Een meisje in brand. Toen gistermiddag het 16-jarige nu i.sjc H P. van G. in do keuken van de ouder lijke woning aan de Boschlaan, (e Rotter dam, bij het verrichten van werkzaamhe den te dicht bij een gasslol kwam, raakten haar kleeren in brand. 11,l meisje bekwam zeer ernstige brandwonden over het ge heele lichaam Nadat z-j da woning van een in do nabijheid wonen l arts was ver- buiden, is zij per auto van den G. G. D. naar bet ziekenhuis aan den Goolsingel ver- voord en aldaar 'er ver-daging opgenomen. Haar toestand was zee:- ernstig. Ongeluk. Woensdagmiddag was de 40-jarige metselaar H. M„ woonachtig te Vlaar- dingen, werkzaam op een stelling voor een pand in de Groenelaan lo Schiedam. Door het afknappen eener leuning viel do man van een hoogte van ongeveer 6* me ter op straat. Met onlwricbto ledematen, een gekneusden arm en twee gebroken ribben, is het slachtoffer naar Vlaardin- gen vervoerd en daar in liet ziekenhuis ter verpleging opgenomen. Door een auto overreden. Op den rijksstraatweg onder Heilo is een 3?-Harig kind van den veehandelaar J M. door den auto van J. uit Castricum overreden en gedood. Het kind bad na liet passeeren van een anderen auto den weg willen oversteken. J. kon, ofschoon uit alle macht remmende, een"aanrijding niet voor komen. Pciing tot inbraak. Dinsdagnacht werd door een onbekend persoon getracht in te breken hij don win kelier J. G. M. aan de Stationsstraat te Nuflspeet, meldt hot „U. D.'' Ongeveer drie uur word de lieer M. wak ker door hel oponvallop van het tuimel raam boven de winkeldeur. Toon de heer M. uit bet raam van zijn slaapkamer kook, zag hij, dat zich eon man halverwege door 't winkelraam had ge werkt. De inbreker zich nu ontdekt ziende sprong dadelijk naar beneden en maakte zicli mot zijn rijwiel uil do voeten. Tot zijn ongeluk liep hij evenwel de nachtpolitio in de armen. Onbekend mot do inbraak-poging hield de polilie oen onbekende aan, omdat bij zonder licht reed en zijn schoenen vóór op de fiels had gebonden hetgeen haar vreemd voorkwam. Do man werd daarom mede naar het bureau genomen. Even daarna kwam de inmiddels ge waarschuwde brigadier der rijksveldwacbt V on liet bureau mededeeling van hot ge beurde doen. V. had op de plaats der in braak een paar handschoenen gevonden, waarmede bij hoopte eenig bewijs in ban den te hebben. Vordcro moeite was even wel onnoodig omdat de verdachte door de nachtpolitie reeds was aangehouden. Brutale aanranding. Woensdagavond ongev^ T acht uur. toen zekere J. van C. uit Zeeland naar Uden fietste en ongeveer hot gehucht Hoeve be reikt had, sprongen plotseling twee onbe kende personen voor hem. Deze wildon hem geld afpersen, doch v. G. weigerde aan hun wenscht te voldoen, waarop zij hem zulk een geweldigen slag toebrachten, dat v. G. met zijn rijwiel togen den grond viel. De onbekende individuen gaven hem daar na nog een snede over zijn jas. Ontvlucht. Gistermiddag is bij de gevangenis aan den Noordsingel te Rotterdam een gevan gene uit do gevangeniswa.gen ontvlucht. Er werden hem twee scholen nagezonden, maar de man werd niet geraakt. Tweo rijksveldwachters zetten bom op oen fiets na. Omtrent de ontvluchting wordt nader gemeld: UIT DE RADIO WERELD Programma's voor Zaterdag 3 Aprl'i H i 1V e r s u m, 1050 M. 1.15 Ver. v. Avb.-radio-amateurs. Aam sluiting van liet concertgebouw a.d. Schim dauischo Singel to Rotterdam. Redevoo* ringen uit te spreken door W. H. Vliegen, partijvoorzitter, op liet Paaschcongres van de Soc. Dem. Arb. Partij, 12.en 7.30 Politieber. 4.306.80 Vooravondeoncert door hot H.D.O.-orkest o.l.v. Fr. ^upgons. De hoer Henri Messink, voordrachtskunstenaar, 6.307.30 Cursus in Handelstochniek door den lieer J. Pelser Jr., accountant to Amsterdam. 7,45 en .10.Porsbor. 8.10 Ver. v. Arb.-radio-amateurs, D a v e n t r y, 1600 M. 5.05 Thé dansant in hotel Gócil. 6.20 Dansmuziek. 7.20 Tijdsein Big Beu, weerbecr, nieuws. Lezing: On the shores of the Baltic-Latvia and Esllionia. 7.45 Pianosonates van Beethoven. 8.Lezing: Easter Customs. 8.20 Variété, Pianoduetten en gesvnco-* peerde liederen. 8.50 „Diek Turpin", door R. A. 'Roberts. 9.20 Oude operettes. Orkest, koor eu zangsolisten. 10.20 Tijdsein, woerber., nieuws. Low zing: A touch of spring. 10.5012.20 Dansmuziek van liet Sa-i voyhoteL R a d i o-P a r i s, 1750 M. 12.50 Concert Lucien Paris (piano, viool cello). 2.05 Nieuwsber. 5.05 Orkestconcert. 8.5010.50 Galaconcert, Orkest en zang solisten. Königswusterhausen, 1300 M. 7.50 Concert J. Schwarz, piano. J. M. Hauscliild, bas-bariton. G. Piatigorsky, cello. Daarna „Der Osterspaziergang" uit „Faust", van W. v. Gootlio. Brusso 1, 262 M. 5.20 Concert Mello Briffaut, zang. 8.20 Orkestconcert. 9.05 Gramofopnniuziek. 8.20 Nieuws en literair kwartiertje. 10.20 Nieuwsber. M n s t o r, 410 M. 12.551.50 Orkestconcert. 3.20 Scènes uit „Oslern", passiespel van A. Strindberg. 4:50 Pianoconcert. en 5.35 Lezing: Uber Indu.slrie-Dichtung. 6.20 Lezing: Der Dawosplan. 7.20 Bralims-avoncl. II. Wiehmer, P;ili- ler, zang. Th. Erpenbach, viool. R. Witzel» piano. A. Prüfer, woudlioorn. 9.20—10.20 Gramofoonmuziok. dl. Zaterdag was aangehouden de 21; jarige loopknecht F. P. R. Deze aanhou ding geschiedde door do marechaussee ou der Roosendaal cm Nispen. B was verd icht 50 lo hebben verduisterd ten nndeolr van oen frotterdamsclio firma bij wfëh hij in dienst was. Men bracht hem naar Roller- dam naar hot Huis van Bewaring. Heden middag moesl hij voor-den polilioroehlor verschijnen. Na de zitting wilden rijks veldwachters hem naar don celwagen op do binnenplaats van het Rechtgebouw lei den, toen hij plotseling door do poort verdween. Vele rijksveldwachters zetten hom na. Een hunner loste een tweetal schoten op hem, doch tevergeefs. Do jongeling wist ijlings te ontkomen. Naderhand bleek, dat 1 ij naar zijn woning was gevlucht in do Bockhorslstraat. Daar hoeft bij zicli vlug verkleed, waarna bij over liet achter zijn woning liggende spoorwog-viadnet der Zuid-iróllandsehe Eleclrisclie Spoorweg Maatschappij klom en zoo i" den polder kwam. Verder raakte men 'iel s|:nor bijsi. r. Gelukkig hebben do revolverschoten vin don veldwachter niemand van 'iel publiek geraakt. Postzegel-vondst. Goruimcn tijd geleden, werd in een der hulpkantoren lo Utrecht, dat gevestigd is in do Sweelinckstraat, 'n groote hoeveel heid postzegels gestolen. Op vornufi go wijze was de ensceneering van dezen diefstal in elkaar gezet, en de dader wist zicli langen tijd schuil lo houden, Hij trachtte eerst de verschillende ho.Jd sleden lol ziin operatie-terrein lo vork ie- keukon? Do ellendeling, die ook Arthur Wipponham wilde doorstekon 1 Was hij het, die door den brief van Davidson plot seling tot do afgrijselijke misdaad was gedreven, zooals llarry duidelijk to ken nen gaf? Had hij Lady Fasbbend die schietpartij in de Boukenhiaa doen voor stellen? Wist deze, dat haar schoonzoon de moordenaar was? •Wist Maud hot? Waarom lachte die belscho vrouw overal, waar men baar ontmoette, haar parelen den, uitdagonden lach? Waren do Lady eu Maud in het complot tegen don doktor be trokken? Waarom vermoordden zij bun vriend? Wat had do vorpiegcr gesproken met Austin in do schaapskooi? Wat wist Dr. Avortcy? En Jefferson do concierge?. Waarom had Arthur Wippcnham niets willen loslaten uit vrees voor Maud? „Die duivelin," bad bij gesproken... Wat deed nu de Lady? Wat beduidde haar vlucht naar Hanklaff? Hing deze samen mei den moord? Hoe stond die lieve, hartelijke, trouwe Edith, do boezemvriendin van Alice, midden in dit onpeilbaar drama? Wat was er eensklaps tusschen haar en Austin gesproken, dat hij haar zijn mis daad bekend had? Begreep Edith iels van bet geheim van Villa Carolina? Welk was dit geheim?... Zoo dwarrelde wild een krankzinnig-woeste vlucht van vragen door mijn brein, en ik vond geen enkel ant woord. Tk zag Edith onder Harry's zorgen langzaam bijkomen. „Kan ik je helpen?" vroeg ik Harry zacht. „Ja, bestel de auto." „Het is één uur in don nacht." (Wordt vervolgd). FfcUILLETON. door EDW. HALLIWELLS. (Nadruk verboden). Tn dien tijd was ik, nu voor 26 jaar, drie maanden met Tine. Ik kwam voor tien jaar te weten, dat Eliot twee kbideren had. Ik trad bij Sir Austin Tliornewood, zijn zoon, in clienst als knecht iw liet boschrijke park onder den naam •Weiham. Hij liad veel liefhebberij in het landgoed en was toen 17 jaar oud. j^en paar jaar later, in 1888, heb ik, op Black ball to Unsterley, Lady Fasbbend als we- i 'kuve met liaar dochters gezien. Zij en Eliot herkenden mij toen niet. Nu is liet baar, wat ik zeg. De grootheid let zoo niet °P een lossen grondwerker, die knuppels tooit uit een kreupelhout en ik bad ook al lang mijn snor en baard laten staan en ln 30 jaar verander je. Ik heb mijn oogen j?pcd open gehouden en merkte genoeg, 'l0e de oudste dochter der Lady, Maud Sir Austin naliep. Ik begreep het. Zo b'kle zijn geld en was in 't. complot met ai' moeder. Heb andere meisje, Edith, Jaagde en vischtej 't was nog een kind. K' heb de Fashbend's telkens gezien op jhekwoH, alle volgende jaren. Ook Dr. kuitey kwam er dan veel. Ik heb de Lady eens tegen Dr. Kurtey hooreu zeggen: „We Ta&gen hem wel." Maar ze vergist» zich; m 1895, een jaar na Eliot's dood, vin- zij Austin en zijn geld. Honderdmaal ik Sir Austin willen waarschuwen, maar ik duchtte de duivelsche wraak van Lilly Moorsjiam en ik had goed brood en legde flink geld over. Ik bleef er maar bui ten. Met zoo'n vrouw kan- je niet vechten. Een ontgimier, een der vrienden van do .Sir, nam mo in 1895 mee naar Amerika; daar verdiende ik in drie maanden grof geld, kwam in aanraking met den kermis reiziger Jamewent, die zijn tent op wilde ruimen en mij zijn beele hebben en houwen en een nieuwe uitvinding verkocht. Ik had altijd van knutselen gehouden en dit be drijf leek me ook, om het zwerven. Ik liet de automaat maken volgens de teekenin- gen en nam er patent op. Ik bad er suc ces mee. Zoo kwam ik weer naar Engeland. De rest weet U." Ademloos hadden wij geluisterd. Ik zag Harry's dreigonde spanning meer en meer verstrakken onder Davidson's tragisch ver haal; stekelig fonkelden zijn oogen; zijn aderen stonden hoog op zijn klamme voor hoofd. „Neen, we weten de rest geen van allen," sprak hij na een wijle somber-gedrukt. „Niemand weet, welke verwoesting een granaat in een pand aan kan richten, als men niet weet, wat er in dat pand ligt Maar do rest is het geheim van de Lady en van Maud. Groote God!" kreunde hij en bij zétte de handen aan het gloeiende hoofd Hij belde. „Davidson, ik weet niet of ik je aan Tine torug zal geven. Als jou wraak de Weston's in de grootste ellende dompelt en een radeloozen man op het schavot brengt, heb je van mij niets te wachten. Edith Fasbbend is al vernield door je be drijf. Je wraak is misdadig en goddeloos." Davidson zuchtte diep, angstigde: „Ik smeek U, Mijnheer Gould... vergeet niet, wat ik heb geleden 1" „Vergeet eerst je wraak," deed Harry effen ...Daar trad Wells heel ontdaan bin nen; zijn vormelijkheid was hem out val len; zijn overhemd vertoonde zelfs kreu kels. „Ik heb U laten wachten, Mijnheer," aarzelde hij zenuwachtig. „Een oogenblik, Wells! Jamewent, wat is dat voor een doos?" overviel Harry den nog steeds ineengedoken man. „Een muziekdoos, Mijnheer." Harry deed er een greep naar. „Bewaar je daar de brievon in?" „Je kan er op twee manieren op spelen; cp de ééne speel je dc acht wijzen, op de andere manier, die ik alléén ken, springen in geregelde volgorde de brieven één voor één uit det dubbele wanden. Nu en dan speel ik mijn wraaklied," grijnsde hij. Harry vatte de doos vast. „U mag haar openen," deed Jamewent koel. Harry opende. Het was een alledaag- sche speeldoos; de koperen, met honder den puntjes bezette rol, was zichtbaar onder diep ingevat glas; dc wanden dei- doos waren dik, blijkbaar dubbel, met een klepje gesloten, dat op vele haakjes vast zat. Harry wilde dc haakjes losmaken „Pas op," angstigde, Jamewent „pas op... raak niet aan de haakjes,.." U weet de volgorde niet van de mechaniek. Als U U vergist, vliegt de doos uit elkaar, verbrandt alles en zijn wc allen een lijk!" „Neem je doos mee naar buis! Wc spre ken elkaar nog wel nader. Je bent af schuwelijk, Jamewent," deed Harry ijzig. En Davidson vertrok.» „Nu... Wells? lfr*L lijkt me Lclcr, dat je je gewone aantrekkelijke rustigheid be houdt. In Hotel Melbourne is liet niet do gewoonte, dat de Ober worstclproeven af legt." „U raadt hot, Mijnheer. Maar zij wilde mij woedend to lijf. Het was om koud van te worden. Zij waren samen op haar ka mer. Ik heb do grootste moeite geliad om baar meester te worden; ik wilde U juist komen waarschuwen." Harry dacht even na, dan sprak hij, mij geheel verbluffend: „Wasch dat bloed van jo hand, trouwo Wells, en kleed je behoor lijk, ik zal zelf naar Miss Fashbond gaan." Wells keerde zicli om en was bij de deur, locn Edith het vertrek nis oen stormwind binnenviel... „O, Walls, ik dank je, je bad gelijkgelijkvergeef bet me Harry... Harry... het is Austin... Austin!... Austin, vroeger die lieve, zach te Austin... nu... nu is bij gek... ra zend,... stapelgek, Antony dood te sic ken... Antony... Antony..." kreet zij radeloos, bijna gillend; dan fluisterde zij rillend en huiverend: „Anlonv... mijn mijn... Antony..." en zij viel in zwijm in de armen van Harry... Wat nu en dan even door mijn gcesl was geneveld, spookte nu eensklaps met dag heldere klaarte op in mijn denken: Austin Tliornewood, dó man van Mand Fasbbend was de moordonaarEen suffe verstar ring kwam over mijn denkvermogen... mijn hart bonsde dof in mijn keel. Duizend vragen doorkruisten dan woest mijn gcesl. Was dio lange, goedhartig uitziende man razend dol? Kon hij de sluwe boef zijn van achter de houtmijten? De man op de da mesbalschoentjes?... De dief uit do koffie-

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 7