Je Leidselie Courant Tweede Blad. Vrijdag 2 April 1926 UIT DE OMGEVING WOUBRUGGE. Gemeenteraad. Percentage H. O. 1.7 (vorig jaar 2.2). Bouw gemeen telijk keurlokaal. Do Raad dezer gemeente kwam gister morgen in openbare zitting bijeen. Tegenwoordig zijn alle leden. Voorz. Burgemeester Baumann. De Voorz. opent de vergadering met ge bed, waarna de notulen der vorige verga dering worden voorgelezen, naar aanlei ding waarvan de beer Boot opmerkt, dat door hem in de vorigo vergadering bij do behandeling van het punt „Verkoop ge deelte gemeentelijk bouwland" niet is voorgesteld om te vprkoopen tegen f 0.50 per M.2 doch tegen 1.25, zoodat, bij al- dien de kooper, aan wien het land thaus verstrekt is voor 75 cent, een bedrag van 0.50 per M.2 in de gemeentekas zou moeten storten, indien hij later van dien grond weder aan derden zou overdoen. Na eenige discussie en toelichting wordt besloten de notulen op dit punt te wijzigen waarna zij overigens ongewijzigd worden vastgesteld. De Voorz. stelt voor punt 10 der agenda, „Plaats keurlokaal" aan te houden tot het eindo der vergadering, waarmede de vergadering accoord gaat. Ouder de ingekomen stukken bevindt zich een dossier, dat betrekking heeft op een adres van J. F. Huigsloot en 30 an deren, gericht aan de Ged. St. om te be vorderen dat de Veenderpolder en de Zuidhoek van Roelofarendsveen bij de ge meente Alkemade wordt gevoegd. De Voorz. deelt mede, dat B. en W. hierom trent een uitvoerig antwoord hebben ge zonden. De Burgerwacht te Hoogmade vraagt een subsidie van 50 waarvan 25 moet dienen om den veldwachter Hoogen- boom te betalen, die gedurende 2 jaren de geweren heeft schoongemaakt en be waard. B. en W. stellen voor een bedrag van 25 per jaar te verlcenen. bij aldien de Burgerwacht in actie is. De heer van Dam bepleitte een hooger subsidie en wil 50 verleenen. De heer van 't Riet wil geen afzonderlijke subsidie geven voor het schoonhouden der geweren. Wanneer het in het belang der gemeente is. behoeft de veldwachter Hoogenboom geen afzon derlijke belooning te genieten. Het voor stel van den beer van Dam, in stemming gebracht, wordt met 4 tegen 3 st. aange nomen. Op een adrc., ian do Wod. van Ipcion om handhaving van haro jaarwedde als schoonmaakster van do O. L, school no. 1 op 150 wordt besloten waar een lokaal dier school is ingericht voor ar chieflokaal 50 ten laste van het ar chief te brengen en 100 ten laste der school. Zij blijft dus een bedrag van 150 ontvangen. De heer Boot merkt nog op dat 50 per lokaal niet to veel is. Het verslag van de Commissie tot we ring van schoolverzuim wordt voor ken nisgeving aangenomen. Het kohier voor de hondenbelasting voor het jaar 1926 wordt z. h. st. vastgesteld. Het totaal be drag beloopt 398. De heer J. M. van der Voorn heeft me degedeeld te bedanken als lid van het College van Zetters. Waar tegelijk met hem de heer A. Peters op de voordracht stond, welke heer evenwel vertrokken is, is het opmaken van een nieuwe voor dracht noodzakelijk. Waar van de Com missie thans 2 leden te Hoogmade en slechts 1 te Woubrugge woont, wordt het gewenscht geacht iemand uit het dorp Woubrugge voor te dragen. Na stemming wordt besloten aan den Commissaris der Koningin als no. 1 voor te dragen de heer L. Tondu en de heer W. A. Boot als no. 2. Dezelfde vacature in de sehnttings^om- missie wordt aangevuld door de benoe ming van den heer G. W. Lievcrsc. In do plaats van den heer C. van der Meer, die wegens Ijoogen leeftijd gemeend Jieeft te moeten bedanken, wordt uit een voor dracht van B. en W., waarop voorkomen do hoeren J. Zwetsloot Jr. en G. J. Verbij, de heer Zwetsloot benoemd. In verband met eene uitbreiding van het aantal keuringen, tengevolge van eeno beslissing van den Hoogen Raad, dat allo slachtdieren enz. speciaal biggen, beneden 35 pond aan keuring onderhevig zijn, wordt besloten de instructie van den Kou- ringsveearts te wijzigen en wel in dier voege dat hem voor deze extra werkzaam heden cene vergoeding wordt toegekend van 50 per jaar. B. en W. stellen voor over te gaan, zidks naar aanleiding van meermalen ge uite klachten, tot verbetering van den weg van Woubrugge naar Of wegen, spe ciaal wat betreft het paardenspoor. De kosten van dozo verbetering worden ge raamd op 900. De heer van Dam wijst nog met een enkel woord op do noodzake lijkheid. Het voorstel wordt algemeen goedgekeurd. Dg wijziging der begrootingen 1925 cn 1926 betrof hoofdzakelijk eenigo admir.i- stratievo overboekingen in verband met de door God. St. gewijzigde voorschriften Moor de begrooting en rekening. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt het heffingspercentage voor de plaatselijke inkomstenbelasting voor het belastingjaar 19261927 vastgesteld op 1.7. Dit geeft dus, waar het voor het loo- pende jaar 19251926 2.2 bedraagt, een vermindering van een half procent. Het voorstel werd derhalva dankbaar geac cepteerd. Aan het bestuur van de Chr. school te "Woubrugge wordt overeenkomstig art. 103 der L. O.-wet een voorschot van 80 pet» verleend op do gemeentelijke vergoe ding, tot een bedrag van 1100. Het voorschot zal in vier termijnen worden uitgekeerd. Do Voorz. deelt mede dat onderhande lingen worden gevoerd, met verschillende personen en lichamen over de bemaling van den Veenderpolder door middel van electricileit. Spr. heeft daaromtrent o.m. een onderhoud gehad met Professor Vis ser te Wagèningen als deskundige van den polder en den heer Stokhuijzen, hoofdingenieur van de Stedelijke Fabrie ken van Gas en Electricileit te Leiden, doch weet niet of hij daarover in open bare vergadering inlichtingen mag ver strekken. Wel wil hij daarover in besloten vergadering eenigo mededeelingen doen, niet dus omdat er iets bijzonders of ge- heims is, doch omdat geen verlof is ver leend het gesprokene met voornoemde heeren openhaar te maken, In verband hiermede wordt besloten dit pimt in geheime vergadering te behande len. Mede zal daarin geconfereerd worden over de plaats waar het gemeentelijk keurlokaal zal worden geplaatst, en over Ut7 auuvittgc vau -T. OüüiaveiUB ie ^ipnun aan den Rijn om verkoop van een gedeelte van het gemeentelijk bouwland. Voor de schorsing der vergadering stelt de Voorz. evenwel nog de rondvraag. De- heer Boot deelt mede dat hij heeft opgemerkt dat de briefjes (waarschuwings teekenen) voor besmettelijke ziekten, als roodvonk enz. nog steeds blijven aange hecht, b.v. bij den veldwachter Terhorst en anderen. Hij wil deze zaak in het be lang der ingezetenen even bespreken, het zou b.v. schade kunnen doen aan winke liers, indien het ziektegeval daar aanwezig was. De Voorz. antwoordt dat deze zaak niet tot de competentie van den raad behoort. De Burgemeester is belast met do uitvoe ring der Ziektewet. Als particulier wil hij de zaak evenwel in besloten vergadering aan do leden mededeelen. De heer van 't Riet erkent dat de zaak uitsluitend den Burgemeester aangaat, doch hij meent dat erheen kwesties daar omtrent moeten blijven bestaan, aangezien do ingezetenen de dupe daarvan worden. Hij veronderstelt dat door het houden van een samenspreking wel een oplossing zal kunnen gevonden worden in do kwestie welke er tusschen den Burgemeester en Dr. Loth bestaat. Het belang der ingeze tenen is hierbij betrokken. De Voorz. merkt nog op dat hij slechts moeito heeft mot één van do vior doktoren .die alhier werkzaam zijn, doch zal nadere mededeelingen doen in geheime vergade ring. De vergadering wordt hierop geschorst. Na heropening wordt met 5 tegon 2 at. besloten het gemeentelijk keurlokaal te bouwen in de Kerkbuurt, naast de open bare school. Tegen stemden de heeron van Leeuwen en Boot. Ten aanzien van de verkoop van eon gedeelto van het gemeentelijk bouwland aan P. Schraverus, stellen B. en W. voor niet tot verkoop over te gaan. De heer Boot stelt daarentegen voor het verzoek wel in te willigen welk voorstel wordt on dersteund door de heeren Vromans on van Leeuwen, doch in stemming gebracht, met 4 tegen 3 stemmen vorworpen wordt. Tegen stemden de heeren van 't Riet, van Dam, Lievèrso en do Vette. Het verzoek is dus afgewezen. Omtrent de bemaling van den Veender polder dopr electriciteit wordt nog geen beslissing genomen. Het gaat om do vraag of Woubrugge zal leveren of Leiden. Daar toe zal een conferentio worden gehouden tusschen het gemeentebestuur, het bestuur van den Veenderpolder en diens adviseur en Leiden. Daarna zal een beslissing wor den genomen. Do vergadering wordt hierop gesloten. HOOGMADE. Revue. De opvoering van de revue door do R.-K. Tooneelvereeniging „St. Lu cas" van Oegstgeest, ten bato van do R.-K Gcilenfokvereen., op 2den Paaschdag, is uitgesteld tot Zondag 11 April a.s. Nadcro gegevens zullen per advertentie bekend ge maakt worden. LEIDSCHENDAM. Coöp. Tuinbouwveiling Veur. Dc aan voeren waren in do afgeloopen week vrij groot, terwijl de prijzen bevredigd waren. Salade in goede kwaliteiten bracht op van f 10.tot f 15.30 per 100; terwijl 2e soort word betaald met f4.96 tot f7.20 per 100; stoofsla bracht op van 29 lot 41 cent per kilo. Spinazie werd verhandeld in prijzen van f25.— tot f 35.80 per 100 Kilo. Prij werd betaald met f3.50—f4.80 per 100 bos. De aanvoeren bedroegen in Maart 441.063 krop salade en S 1.734 Kilo spi nazie. LISSE. Een hindernis voor de Paaschdrukte. Men is (hans in do Hoofdstraat van ons dorp druk doendo met het leggen der rio- leeringsbuizen, hetgeen hij de tegenwoor dige drukte op den weg het verkeer niet in de hand werkt. Het is echter een nood zakelijk werk!- Verkeersverbetering. Nu do 18 arbei derswoningen van „Volksbelang" zijn vol tooid, heeft men van gemeentewege het vroegere „Gravenlaantje", waaraan deze huizen zijn gebouwd, herschapen in oen mooie straat. Wij verneitoon dat het in de bedoeling ligt van hot Gemeentebestuur, nu^Khuis aai» «v„iuu.i Kleefzal zijn weggenröken, het verkeer uit do Tichting Haarlem naar de Haar lemmermeer door die straat te leiden zoo dat deze straat eerlang een drukke ver keersweg belooft te worden. Hierdoor zal het drukke kruispunt aan het Postkantoor van de al te groote drukle worden ontlast. NOORDWIJK- Personalia. Geslaagd als stuurman op zeilzeevisschersvaartuigen J. Hazenoot. Ondertrouwd: Hendrik Kid>oom jm. 26 jaar en Matje Heijna Jd 23 jaar. Gehuwd: J. Smid 29 jaar en H. C. Verhoog 20 jaar. Gevestigd: H. P. Waardeuburg van VGravenhage P. Duim van Lisge M. A. Kroes van Haarlem J. E. Helsloot van 's-Herlogenbosch W. C. van Gastele van Maassluis H. v. 't Hart van Ambs- halco E. J. v. d. Geest van 'Woens- crecht H. Kattenburg van Reeuwijk J. P. van Hookelen van Haarlem A. G. Bakker geboren Duinmoijer van Lisso M E. Steenvoorde van Oegslgoest W. Vroolijk van Gouda if. J. Hoogeveen van f isso C. M. Karremans van Wassenaar M. .T. van Graay van België A. P. v. d. Meer van Zoeterwoude J. Volkert van 's-Gravenhago. V o r t r o k k e n': A. Boekei naar Alphen aan den Rijn J. van Reenen naar Noord- wijkerhout C. Spruit en gezin naar Noordwijk A. Schoten naar Rotterdam C. S. Sixma Baron v. Heomstra en go- zin naar 's-Gravenhage J. P. v. d. Berg raar Leiden J. C. Loos naar Oegstgeest H. C. Vcrhog naar Vreeswijk C. Tuk- kor naar Hillegom T. J. Bosch naar Katwijk, VOORHOUT. Tooncel. Op Zondag 11 en Maandag 12 April a.s., telkens des avonds 7 uur, zal do Tooneelvereeniging „Vader Kolping", Onderafdceling dor St. Jozofgozellenver- eeniging, een liefdadigheidsuitvoering ge ven ten bate van „Herwonnen T.ovens- kracht" te Voorhout. Het programma ver meldt een drie-bedrijvig tooneelspel „De Overkant", een kluchtige spotternij, „De Doodcnrit" in een bedrijf, nismede oen kluchtspel „Het Gelukskantoor" in twee bedrijven. Do prijzen dor plaatsen zijn f 0.75 te rang en f 0.50 2e rang. Gelegenheid tot plaatsbespreking zal er zijn op 2en Paaschdag 5 April a.s., na het lof. Wij raden iedereen aan deze uitvoering lo gaan bijwonen. Het programma belooft een mooien avond, zeker als het uitge voerd wordt door „Vader Kolping", van wiens schil terend tooneelspel we al meer hebben mogen genieten. Maar nog dringender raden we allen aan to gaan, omdat dc opbrengst van de uitweringen afgedragen zal worden aan „Herwonnen Levenskracht", die, gelijk bekend, in dozo gemeente ijverig werk zaam is in do bestrijding van de tuber culose. Ieder helpo die Verceniging in haar lof waardig streven. Veel is er noodig, laai ook do opbrengst groot zijn. Wegverbetering. Zooals bekend go- maakt is, zal de Hoofdstraat in do kom dor gemeente, in verband met do Tccon- structiewerkzanniheden, tot nadere aan kondiging voor het doorgaand rijverkoer afgesloten zijn. Hieruit valt af te leiden, dat liet gowono of plaatselijk#, d.w.z., het niet-doorgaand verkeer gewoon kan plaats hebben. Van do uitvoerders vernamen we intusschon, aQWWtfpïïè&r .VWlVdti en klaar zal zijn. In dien tijd zou slechts gedurende 'n paar dagen alle verkeer op den geasphalleerden weg stop gezet moe ten worden. Doch dit is hoogsions 'n paar dagen. Dan zullen we ons 'n beetje moeien behelpen Ook zullen we dat moeien in de Paaschdagen, als we mot een omgeploeg- den zandweg zitten. Dan kan, bij sterken wind, wel wat sluiflast ontstaan. Maar dat is dan ook 't laatste van do jarenlange wegmisère. te wonen om getuigen te kiinneff zijn ratf de keruiii, die do leerlingen door huuim leeraren wii bijgebracht. Burgemeester Vernède sprak eon woord van dank tol do leeraren voor hunne opofformgen en tot de aanwezigen, dio bleken belang te stel* len in de teekonsehool, (die het volgcndo jaar haar vijftig-jarig beslaan hoopt te herdenken). 8pr. stelt hunne tegenwoor digheid bij deze openbare lea ten zeerste op prijs. Aan de leerlingen werd een rap port uitgereikt. DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Rijkspostspaarbank. Aan het post kantoor alhier en do daaronder ressortee- rondo hulppostkantoren werd godurendo de maand Maart 1926 ingelegd f 13.15". 14, terugbetaald f 17.926.15. Het lnatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt liet nummer 16831. De Post. Lijst van onbestelbare brio- ven on briefkaarten van welko de afzen ders onbekend zijn, terugontvangen in dg 2e helft dej- maand Maart: Briovon Bin- nonland: 'Bönd van Noderl. Fabr. en Transportarb., Amsterdam. N. Herwig, 's-Cravonhagc. C. Most, Amsterdam. Minister v. Financiën, 's-Gravenhago. Briefkaarten Binnenland: C. C. Kamp-- meijcr, Amsterdam. HAZERSWOUOE. Geboren: Cornelia Gerard us, z. van A. Dcmood on M. Meerveld. - Joan Rous, z. van A. van Dorp on A. Los. Overleden: C. Oppelaar, gob. met .T. Slierendrccht 72 j. S. von dcr I.olio, wednr. van J. Zonneveld 68 j. NIEU WVEEN. R. K. Kiesverecniging. Dinsdag hield de II. K. Kïesvoreeniging haar 20sto jaar vergadering In do R. K. School onder voor zitterschap van den heer Th. E. Copray. Uit do rekening en verantwoording van do penningmeesteres bleek hot saldo over 1924 te zijn 85.83: de ontvangsten bedroegen: contributie over 1925 70.65, uilgaven over 1925 53.80, batig saldo f 108.02 Door don Voorz. werd dank gebracht aan de penningmeesteres en den secretaris voor hun beheer en ijverige werkzaamheden. Bij de rondvraag stelt de secretaris voor in vier propagandisten aan te stellen nl. 2 dames en 2 heeren in hoofdzaak om nieu we leden an'n te werven, daar in vele go- zinnon jongedames en jongemannen van 20 tot 25 jaar inwonen, die poen lid zijn, hoewel ons reglement aangeeft dat allen hoven de 18 jaar lid ofwel aspirant loden kunnen worden, met liet doel zich eeniper* mate te kunnen ontwikkelen in do politiek. Do Voorz. zoido in de eerstvolgende be stuursvergadering dit punt nader te bo* spreken. Daar niemand hel woord verlangde werd do vergadering mei ren wcord van dank aan den Pastoor en de ahdore aanwezigen gesloten. Geboren: Kfüria .'fofunna d. van A. Vergeer en P. Wijfje. Cornaliu Maria d. van J. A. van Solvio cn C. .T. Kool. Gerritje Geerlrui T'iolcrljo d; v. 1). do Rooij en M. Abhckerk. Overleden: Marparellia A ml if lïod 02 j. RECHTZAKEN Een oneerlijke brievenbesteller. Gisteren heeft voor do Haagschc"recht bank terecht gestaan oen 2D-jarige post bode in Den Haag wegens verduistering. Verdachte bekende. Hij heeft, zich ver schillende malen brieven toegeëigend, waarvan hij vermoedde, dat zij geld6- waardigen inhoud bevatten. Zoo ook op 5 Februari j.l. een brief, dio twee zilverbons van f2.50 inhield. Eisch: 1 jaar gevange nisstraf. Mr. Trapman, verdachte's raadsman, w ees er op, hoe verdachte door droevige fa milie-omstandigheden tot de feiten is gc- komon. Pleiter riep de clemcntio ucr recht bank voor (lcn verdachte in en vorzochb zoo mogelijk eon voorwaardelijke straf op te leggen. Uitspraak 15 April. SASSENHEIM. Brandje. Gisterenmorgen ontstond in een rietschelf van N. Segaar aan de Leid selie Vaart een begin van brand, vermoe delijk door het wegwerpen van lucifers ver oorzaakt. Door toegesnelde hulp is men er in geslaagd met eenige emmers water het vuur te dooven. Geboren: Anna, dochter van J. W. N. Bakker en S. M. v. d. Tang Gerrit Gijsbcrt Adrianus, zoon van A. Punt cn C. Boekcstein Elisabeth Catharina Maria dochter van J. H. Res en L. Meester Maria dochter van M. Vonk Hendrik, zoon van J. Khun en B. van Bostelen Alfrida, dochter van J.' Moolenaar cn C. E Borkhoff. VOORSCHOTEN. Bouwen. Aan den heer R. Molenaar is gegund het bouwen van een transformator- huisje nabij de O. L. School voor de som van f2325. Gestolen. Gisteravond is van den heer K. een belastingplaatje gestolen van zijn rijwiel. Ambachtsteckenschool. Gisteravond had in het ambachtshuis alhier de open- hare les plaats tot sluiting van den teeken cursus van het afgeloopen jaar en tevens cene tentoonstelling van do teekeningen, dio do leerlingen in den loop van dezen winter hadden gemaakt. Do ouders der leerlingen cn rnccrdete andere porsonen waren uitgenoodigd deze openbaro les bij PAASCH-ZATLRDAG. Naar PIERRE L'ERMITE. Hodie si vocem ejus audieritis. Heden, als gij zijn stem zult hooren, verhardt toch uwe harten niet 't Is lialfzes in den morgen. Do kerk is nog donker en verlaten. Zooeven heeft de koster de deur ontslo ten, een grauwe schemering dringt door de ramen. Daarginds, achter in het heiligdom tee kent zich een groole donkere vorm af le gen het gekleurde glas; dat is het kruis. Zes uur. Do zware deur knarst op do scharnie ren. Een dof geluid van een andere be- kleede deur, welke dicht valt; dan niets meer. Toch wel, ja.... Zachte voetstappen langs den muur, een vrouwengedaante, met een versleten doek om het hoofd, loopt behoedzaam door het halfduister. Nu ziet men haar beter. Ze draagt de blauwe schort der hroodbezorgster. Haar oogen staan mat en zij is vermoeid, want ze heeft al geruimen tijd de zware brood- kar voortgetrokken, is vele verdiepingen opgeklommen om de klanten te bedienen en ze is nog nuchter, om te Communie te kunnen gaan. Eu vanaf zijn Kruis ziet Christus op haar neer. Welkom gij, vrouw uit het volk, in uw eenvoud de eerste en dat bijna iederen dag Neen, Mij zijt ge niet vreemd. Negen tienhonderd jaren geleden zag Ik u reeds in een tempel als dezen, toen u in stilte fw weduwenpenningske vallen liet in do o'Jerbus der armen. Gij bezit de beschei denheid van het goede, zooals de anderen schaamteloosheid van het kwaad heb ben. Zalig de armenl Zeven uur. Met forschen ruk gaat do deur open. Kaplaarzen met sporen klinken op de steenen, gouden knoopen blinken in de ochtendschemering en de rechte lijn van een sabel. Met afgemeten pas treedt de man nader, de kepi in de hand. Hij knielt, zegt een kort gebed en ziet op naar het Kruis. Ook hem erkent Christus. Kapitein, Ik heb u gezien, negen tienhonderd jaren geleden, als Romeinsch honderdman aan den voet van ditzelfde Kruis. Herinnert ge u, welk een walging toen uw heerlijke soldatenziel vervulde bij het zien van al die gedachten vol haat, bij het hooren dier beschimpingen? Met vra- genden blik hebt gij naar Mij opgezien; en toen alles voorbij was, hebt go uitge roepen met een stem, die de eeuwen door weerklonken heeft: „Waarlijk, deze was Gods Zoon". Acht uur. De kerk is vol gedruisch van haastige voetstappen.Het zijn de schooljongens, die even een bezoek komen brengen uan het H. Graf. Er zijn er van de Broederscho len, er zijn er van de gemeentescholen, er zijn ook arme jongens van de straat. Zij maken veel lawaai, loopen hier en daar een stoel omver, maken linksche kruisteekens, zijn de schrik van de werk vrouw, die de kerk veegt. Maar Christus ziet hen komen, met een vriendelijken glimlach. Laat de kleinen tot Mij komen! Ook Sint Pieter destijds wilde u dikwijls be knorren, mijn vriendjes, maar altijd kwam Ik tusschenheide. Weet ge 't nog, op dien Palm-Zondag, toen men u tot zwijgen wilde brengen? Ook thans nog wil men u van Mij wegrukken. Ik ken dege nen, van wie die heilloozo ingevingen ko men. Doch wee hun, die u ergernis ge ven. Het ware beter, dat zij nooit geboren warenl Negen uur. Telkens en telkens weer wordt de deur geopend. Moeders in rouw, vrouwen en mannen. Heel de middelklasse, heel het jonge en opkomend geslacht. Met liefde laat Christus zijn oog op hen rusten. Hij herkent Martha, altijd gehaast, biddend, terwijl haar gedachten bij hot huishouden vertoeven; Veronica, immer bereid tot heldhaftige daden; Nicodcmus, rechtschapen en 'eerlijk; Joseph van Ari- mathea, den moedige; do weduwe van Naïm met haar zoon, die gestorven was en weer ten leven werd opgewekt. Tien uur. Eenzelfde menigte, maar hier en daar iets, wat de aandacht trekt; een japon to opzichtelijk voor het morgenuur; een te rijke hoed, te veel gefriseerd haar. En die céne; ook haar herkent Chris tus. Hij heeft haar gezien, toen ze in Jeru salem opspraak verwekte door haar bui- sporigheden; heeft haar tot zich zien ko men met oogen vol tranen en een kost bare balsem vaas in de hand; ergprde zelfs de Farizeeërs door haar berouw en boeto aan te nemen. Maria Magdalena, dit is uw uur. Ik sta aan de poort van uw vurig hart, dat ge verlaagt tot allerlei dwaasheden en Ik klop Elf uur. Nog altijd nieuwe bezoekers. Nu zijn 'i de vriendelijke grootmoeders. Ook zij wilden komen, ondanks ouder dom, koude en bezorgde waarschuwingen. Hour witte haren onder de bonte menigte schijnen diegenen aan to duiden, die aan do poorten der eeuwigheid staan. Voor haar heeft Christus een zooton glimlach. IIü heeft do moeders altijd liefgehad, noo dikwijls heeft Ilij niet gezien dio zachte, kalme trekken der oudjes, in don tempel to Nazareth? Zij streelden Hem de lokken, als ze Hem tegenkwamen, den schoonen knaap, op de stillo dorpswegen; het scheen, als ware Hij de kleinzoon van haar allen. Zoo was ook Anna, do profetes, on do moeder van Maria en zoovele anderen. Bloemen, welke zich naar dc eeuwigheid neigen. „Heden zult ge mcfcMij zijn in het Paradijs!" Drie uur. Nog wordt de deur geopend, maar lang zaam als met minder liefde. En door de opening hoort men het ronken van een auto, dc rinkelende belletjes van een luxe span, het knallen der zweep of oneerbie dig gelach van wachtende chauffeurs. En waarlijk, daar komt do rijke jonge ling van het Evangelie. Honderdvijflig duizend gulden inkomen. 's Zondags een kort Misje, met Paschon te Communie, dat is alles. Hij schijnt gebukt onder de ver drietelijke onvoldaanheid van al het goe de, dat hij den moed niet heeft te doen.. Hier is de vrouw van een, die zich ver rijkte ten koste der gesloten kerken. Ze torst een last van bont en juweelen, waaruit men het bloed der armen zou kun nen persen. Honderden kloosterzusters zóchten in ballingschap, om haar dë wed de to verschaffen van een vorstelijke wo ning, waar do fauteuils bekleed zijn met gestolen koorkappen en kasuifels. En zo verbeeldt zich nu, dat alles mot een "Wees gegroetje en een kaarsje weer goed to maken. Neen, ook zij is voor Christus g«-cn on bekende. Zo is de voorzichtige vrouw van Pilatus: „Bemoei u niet met dezen Recht vaardige". Zeven uur. Het wordt weer .-til in do kerk. Christus, aan het kruis genageld, schijnt nog to zoeken. Weer wordt do duur geopend, 't Ls een man, oud en gedecoreerd, Hij ziet rond, of niemand hem bespiedt; heeft behocfto aan oen gebed, aan do verzekering, dat do godsdienst altijd leeft, dat dc* groote Christus daarboven alleen bevrediging kan geven ann zijn geest, tot walgings too ver zadigd van do wijsheid dezer wereld. Twijfelend vragend ziet hij op naar den Gekruiste: Hoer, wat wilt Ge, dat ik (loc? Zacheus, daal af! Daal af van uw hoogmoed. Nog lager. Wordt als do klei nen. Kniel neder. Want Ik moet hij u mijn intrek nemen. Maar wanneer, lieer? Nog dezen dag? Bij u moet Ik mijn intrek nemen. Dit is de kreet van Christus op dezen Paaschdag. Hij ia gericht aan iedereen, aan rein» en bedorven harten; hij is gericht zelfs tot hen, dio geestelijk dood zijn. Lazarus, kom naar bui to 't Is de stervende, gemartelde ChriMus, dio roept. Wio weet, misschien voor derx la&tsten kcerl Bij u moet Ik mijn intrek nemen. Maar Heer. Nog heden I i

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 3