buitenland bbhmeml&md 17e jaargang. DONDERDAG 25 MAART 1926 No. 5208 9e 0ou^cmt q0 ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor loeiden 19 cent per week 12.50 per kwartaal, fri onze Agenteü 20 cent per week 12.60 per kwartaal. Franco per post I 2.95 per kwartaal. Bet Geïllustreerd Zondagsblad ie voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct per kwartaal, bij voor uitbetaling Afzonderlijke nummers 5 ct. met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen I. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone adverlonllin 30 cent per regel Voor logezonden Mededeolineen wordt het 5 dubbele ma het tarief berekend 3 Kleine advertentiën, van ton hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver- huur, koop en verkoop IO.50. Dit nummer bestaat uit twee bladen. jigfp Zij, die zich met I April op ons blad wenschen te abon- meren, ontvangen tot dien da'.um de courant GRATIS. Over de drankbestrijding. Daar ziju van dio verkeerdheden, die vastgeroest schijnen to zitten aan uitne mende zaken. Bijvoorbeeld: Do drankbestrijding is een uitnemende zaak. Wij zijn er ten stelligste van overtuigd, dat de drankbestrijding door haar propaganda voor goede, haar bestrijding van slechte denkbeelden, door de persoonlijke voorbeelden van matig heid en onthouding zeer veel goeds heeft gedaan voor Maatschappij en Kerk, voor enkeling en samenleving. Waardee- ting en eerbied voor do werkers en zelf- offoraars in de drankbestrijding past ieder weldenkend menscht Maar, nu gaat de drankbestrijding he laas maar al te vaak samen met overdrij ving. Zoo hebben wij bier voor ons liggen pen blaadje „De Wereldstrijd", orgaan van eenige Protestantscho geheelonthou- dersvereenigingen. In een artikel in dit blad onder den titel „Gaat het samen?" wordt aanmerking gemaakt op een Nieuw- jaarswensch in „De R. K. Hotel- en Ver gunninghouder" van den geest, adviseur Kap. W. v. d. Ven te Boxtel. Doze gcAvraakte wensch luidt let terlijk „Laat ons ook vooral bij het begin van het nieuwo jaar God vurig bidden, dat Hij al onze ondernemingen moge zegenen, dat onze organisatie steeds moge groeien en bloeien". „De Wereldstrijd" teekent hierbij aan: „Dat is de wensch van den geestelijken tflviseur. In hot hoekje van de bladzijde staat enn advertentie van Hartevelt's oudste jenever, „het neusje van de zalm." Uit dit alles blijkt toch do mentaliteit, dio wij in deze kringen niet verstaan." Aldus het Protestantsche geheel-onthou ders-orgaan. Uit deze korte opmerkingen blijkt ons voldoende, dat er bij den schrijver on in de Protestantsche kringen, waar men denkt, zooals hij, een mentaliteit «liecrscht, die w ij wel verstaan,maar die e in onze kringen niet wenschen, afkeuren als verkeerd. De drank is op zichzelf niet verkeerd; bel drankgebruik is niet per se en in alle omstandigheden to veroordeelen. volstrekt niet. Dat is de Katholieke opvatting, ook die der verstandelijk-matigc Katho lieke drankbes trijders. En in deze opvatting ligt opgesloten, dat die Nieuwjaars wensch van den geestelij- adviseur alleszins verklaarbaar, vol komen redelijk is. Ed ook dat tegen do plaa.tsing van die oude-jenever-advertentie niet bet minste bezwaar kan worden ingebracht. Wij willen hier echter even naar Aan- van dien Nieuwjaars wensch een opmerking maken. En wel deze: Gods zegen toewenschen aan onderne mingen, café's en dergelijke, dio door de '#ijw waarop zij worden gedreven als 't war® in zich een kwaad zijn geworden «at zon natuurlijk wèl onredelijk zijn. Wij bedoelen café's en dergelijke waar b v. beschonkenen worden toegelaten en wordt getapt, waar 't er op wordt ïgd, om de bezoekers teveel te la ten drinken, waar gegeven worden caba- e.d,, die berekend zijn op een onge- wrfwfde, zondige prikekling der zinnen, 'nlke inrichtingen noemen wij, natuurlijk, 'leebt en beschouwen wij als verderfelijk. En wij willen dit nog eens zeggen *'i kunnen het niet anders dan zeer be keuren, dat van de zijde dor georgani- k'Fdo caféhouders tegen de hier bedoelde Wrcanr.-i rrn col'ega's zoo weinig wordt Soageerd; hun sociaal gevoel en inzicht en aekcro standseer moesten daartoe Abelen. Gok in Lel don is op dit gebied nog l'l wat kwaads te bestrijden. Ouitschland. Scherper protectiemaatregelen. ^cberming van landbouw- en zuivelbedrijf. ?euwe duitsche rijksminister voor «en J® voor^enin£' Haslinde, heeft he- f;D kwecde lezing der begrooting van tf.4, ar'emeilt ingeleid met een program- v *ver douane- en handelspolitiek V^sehlaml. i,ri r®2® ïedevoering pleitte hij ten. gunste •ci keffen van beschermende rechten, kwam er nadrukkelijk voor op, dat bij nog te sluiten handelsverdragen meer rekening wordt gehouden met do belangen van den Duitschen landbouw en dat aan den landbouw niet wordt onthouden een krachtiger bescherming, die bij de verscher ping der economische crisis, noodzakelijk is. O. a. bepleitte Haslinde voldoende be scherming voor do boter- en kaas-industrie. Er zal een speciale rijkscommissie worden ingesteld, die tot taak zal hebben maatre gelen te bestudeeren ter opvoering van het verbruik van Duitsclie zuivelproducten. Zeer verontrustend noemdo de minister den sterk gestegen invoer van melk en zui velproducten. Het invoersaldo voor melk heeft in 1925 bedragen 538 702.000 Mark tegen 188.000.000 Mark in 1913. Ook de Duitsche haringvloot moet wor den uitgebreid en beter worden uitgerust, ten einde Duitscbland te bevrijden van den geweldigen baring-invoer uit het buiten land. Haslinde eindigde zijn rede met de op wekking: „Duitschers, gebruikt Duitsclie producten!'' Frankrijk. De Fransche Kamer heeft den tijd. Stilte voor den storm? In politieke kringen te Parijs heeft men thans in een periode van wachten op dui delijker aanwijzingen. Men weet niet, uit welken hoek de storm zat gaan waaien, maar men verwacht storm. Er beerscht een vreemde stilte, vreemd omdat men stilzwijgend overeengekomen schijnt te zijn, haar te eerbiedigen. Wat be- teekent het plotselinge vertrek van Malvy naar Nice? Zal Malvey wellicht uit het Zuiden een brief aan Briand richten, waar in hij, met het oog op de noodzakelijkheid van een langer verblijf, door zijn arts voor geschreven, zijn ontslag als minister van Buitenlandsclie Zaken zal aanbieden? Wat beteekent verder het dralen van de financieele commissie met het onderzoek van Perot's voorstellen en ook het talmen van de Kamer zelf met tiet afhandelen van de middelenwet, terwijl zij reeds op den eersten dag de meeste artikelen ervan had aangenomen? Het zal alles spoedig blijken. Als bewijs, dat de Kamer zich plotseling niet in het minst gehaast acht, kan zeker wet gelden, dat. zij gisterenmorgen een ge- heele zitting gewijd heeft aan de behande ling van een initiatiefvoorstel van den be roemden verloskundige, prof Pinard, lot het verbieden van de vervaardiging en den verkoop van fopspeentjes. Pinard had do voldoening, dat zijn ontwerp werd aange nomen. In de middagzilting is de Kamer voort gegaan met de behandeling van do midde lenwet in een zeer langzaam tempo. Terwijl een deel der pers hedenmorgen gewag maakt van een tegemoetkomende houding der afgevaardigden tegenover do voorstellen van Pérèt. spreken verscheide ne andere bladen echter reeds van een nieuwe a.s. crisis. Do „Echo de Paris" zegt, bevestiging ontvangen te hebben van het bericht, dat Herriot bereid is, indien Briand valt, de leiding op zich te nemen van een nieuw radicaal Kartel-bewind. De radicaal-socialisten zijn verdeeld over het vraagstuk der verhoogde omzetbelas ting. Engeland. De onderlinge geallieerde schulden. Debat in het Lagerhuis. Gisteren is in het Engelsche Lagerhuis een debat gevoerd over de kwestio van de onderlinge schulden der geallieerden. Het werd geopend door'Snowden, den kanselier van do schatkist in de vorige labour-regee- ring. Snowden wees erop, dat Engeland te vorderen heeft: 800 millioen pond van Rusland, 700 millioen van Frankrijk, 000 millioen van Italië en ongeveer 100 mil lioen van kleine Europeesche staten. Enge land betaalt de Ver. Staten ongeveer 34 millioen pond per jaar. hetgeen zal stijgen tot 38 millioen, uit hoofde van de regeling van de terugbetaling, met dat land ge troffen. Do schuld aan do Ver. Staten zal pas iu 02 jaar gedelgd zijn. Als de schulden van do Europeesche staten aau Engeland wor den gefundeerd op dezelfde voorwaarden als de Engelsche schuld aan Amerika, zou Engeland 84 millioen per jaar krijgen van die Europeesche staten. Volgens de nota van Balfour vroeg En geland echter niet 84 millioene maar 38, Het vroeg van do Duitsche herstelverplich- f.ingen en van Italië, Frankrijk en do andere schuldenaren op het vasteland voldoende om het bedrag bijeen te brengen, dat het jaarlijks aan de Ver. Staten moet betalen. Volgens de regeling met Italië krijgt Engeland 4 millioen per jaar en als do voorloopige overeenkomst met Frankrijk werd uitgvoerd zou het 12,5 millioen per jaar van het land krijgen. Met de 10 mil lioen per jaar uit de Duitsche herstelbeta lingen, zou het totaal van de jaarlijkscho ontvangsten 26'4 millioen bedragen. Wij zouden dan voor de 38 millioen, die wij aan de Ver. Staten morion betalen, maar 11^ millioen te kort komen. In zijn antwoord zeide de tegenwoordige kansolier van de schatkist, Churchill, dat Engeland bereid was alle vorderingen op onze bondgenooten door te halen, mits wij zelf, op eendere wijze behandeld zouden werden. Dit standpunt konden de Ver. Sta ten niot deelen en wij waren daarom ge noopt een andere stelling in te nemen dan waartoe ons instinct en de historische tra ditie ons vanzelf dreven en door Balfour in zijn nota was vastgelegd. Verder besprak hij do moeilijkheden in zake do regeling met Rusland, Italië en Frankrijk, waarover hij zich vrij optimis tisch uitliet. Italië. Hel Matteotti-proces. De uitspraak. Het gerechtshof te Chieti heeft gisteren uitspraak gedaan in het proces Matteotti Dimiini, Volti, en Poveromo werden tot 5 jaar, 11 maanden en 5 dagen opsluiting veroordeeld en de kosten van hot proces; tevens werd hun het recht ontnomen, om nog ooit een openhaar ambt uit te oefenen. Malaoria en Voola werden vrijgespro ken. Den veroordeelden zal een verminde ring van vier jaar gevaugenistraf worden verleend. Daar zij reeds eenigen tijd iu preven tieve hechtenis hebben doorgebracht, zul len zij waarschijnlijk in Juni a.s. worden vrijgelaten. Griekenland. Het presidentschap in Griekenland. Omtrent de presidentsverkiezingen in den Griekschen staat, welke, gelijk reeds gemeld, op 4 April a.s. zullen plaats heb ben, wordt aan de „Times" nog het vol gende gemeld: Generaal Pangalos beeft nog niet defi nitief beslist, of hij zich voor het presi dentschap Candida#! ririleu. Volgens do bladen is echter de candidal uur van Pangalos zoo goed als zeker. Ook wordt genoemd als mededinger naar dezen beogen post de minister van marine in 1917. Demertji. Tenslotte hebben de leden der republi- keinsche unie en vooruitstrevende libera len over do candidaatstelling beraadslaagd Hun candidaat zal waarschijnlijk Kaphan danis zijn, (leider der vooruitstrevende lil -alen en oud-premier). Laatstgenoem de groepen hebben echter besloten slechts dan aan de verkiezing deel te nemen door het stellen van oen candidaat, wanneer de persvrijheid wordt hersteld, de krijgswet wordt ingetrokken en de bannelingen van Santorini worden vrijgelaten. China. Kalmte te Tientsin. Hel spoorwegverkeer met Peking vorbrroken. Do troepen, die Tientsin hebben bezet, bestaan uit tienduizend man, waarvan 250 cavaleristen, beboerend tot dc Russische witte gardisten, onder bevel van den mi litairen gouverneur van Tsjili, In de stad heerscht rust, de spoorver bindingen met Peking zijn verstoord, doordat een gepantserde trein van het Nationale leger den spoorweg blokkeert op 20 mijl van Tientsin. TWEEDE KAMER. Overzicht. De begrootingen van Arbeid, Waterstaat en Onderwijs. Dc Zuiderzeewerken. Gisteren was het debuten-dag voor de Ministers van Arbeid, Handel en Nijver heid, Waterstaat en Ouderwijs, terwijl ook minister Koningsberger even voor het voetlicht verscheen om de begrooting van zijn Departement na een enkele opmer king onder den hamer te zien doorglijden. Prof. Slotemaker de Bruine is een ora- teur, minister van der Vegte een voor zichtig spreker met eén goede dosis hu mor, terwijl minister Waszink een vlotte spreker is. die zich voortdurend schijnt te moeten inhouden, om vooral niet te veel te zeggen. Wij verwijzen naar wat in deze verga dering verder is gesproken naar het uit voerige misschien, eerlijk gezegd, in verhouding met de belangrijkheid wel wat te uitvoerige verslag. Voor do avondvergadering mogen wij volstaan met een overzicht in plaats van een verslag. In de avondvergadering vroegen twee wetsontwerpen, welkd beoogen tot versnel de uitvoering van do droogmaking van de Zuiderzee te leiden, de aandacht. Bedoeling van deze ontwerpen is in hoofdzaak: le. krachtig ter hand te nemen de uitvoering van de werken, noodig voor bet maken van den afsluitdijk en voor de droogmaking van den noord-westpolder; 2e. de kosten, verbonden aan het maken van den afsluitdijk, niet te doen drukken op de rekening der droogmakingsworken, docli deze voor de helft te kwijten uit do gewone middelen en voor de wederhelft uil buitengewone middelen, te vinden uit leeningen. Over het geheel zijn deze voorstellen op vriendelijke wijze door de Tweedo Kamer begroet. Tal van afgevaardigden van di verse partijen juichten de wetsontwerpen toe, al gaven sommigen nuttige wenken en al werrlen ook wel enkele bedenkingen ge opperd. Een uitzondering slechts vormde mr. Van Gijn, die nooit zoo'n geestdriftig voorstander is geweest als zijn geestver want dr. Lely, de vader van do droogleg gingsplannen. Do beer Van Gijn dan be twijfelde de rentabiliteit dor werken en zag in versnelling van tempo geen heil. Waarom zoo vroeg hij dan niet lie ver woeste gronden onteigend en ontgon nen? „Dat ook!", antwoordde de hoor Weitkamp, die naast het fonds voor do Zuiderzeewerken een groot cultuurfonds voor ontginning van woeste gronden» ont watering enz. in het leven wilde roepen. Om half twaalf (veel later dan do nieu we minister van waterstaat, de antirov. lieer v. d. Vegte, volgens eigen zoggen ooit in openbare vergadering bet woord ge voerd heeft, maar heel vroeg voor een or dentelijke avondvergadering der Tweede Kamer) werden de wetsontwerpen zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Vragen van Kamerleden. Het gehalte wethouders. De heer Hermans heeft tot den Minis ter van Justitie de volgende vragen ge richt: lo. Is hel den Minister bekend, dat tij dens een verhoor van den heer R. Velsiuk, fotograaf to Doetinchem en wet houder de zer gemeente, in zako vermeende beleodi- ging van oen politie-agent aldaar voor den politierechter mr. Fockema Andreae, do heer officier van justitie volgons cou verslag ïn de „N. Arnli. Grt." van Zater dag <20 Maart 1926 o.m. gezegd heeft: „Gezien de omstandigheden, dio op het oogenblik in Doetinchem heerschen, is het oen antipathiek misdrijf om 'do politie te bcleedigen. Wanneer een dronkelap dal zegt, dan krijgt bij een geldboete. Doch verdachte was niet dronken en is wel hou der. Wel is waar is het gehalte wethou ders in verband met vroeger gedaald"? 2o. Acht do Minister het oirbaar, dat een ambtenaar van do rechlerlijko macht een verdachte, die aJs een zeer achtbaar en hoogst fatsoenlijk man bekend, staal in de plaats zijner inwoning on bol vertrou wen zijner medeburgers en van den ge meen a-raad geniet, te bejogonen als deze ambtenaar hoeft gedaan, door te spreken over een „dronkelap"? En ten tweede, is het toelaatbaar, dat een ambtenaar van de rechterlijke macht een minachtend oordeel uitspreekt over raadsleden, dio door ge meenteraden waardig worden geacht hot ambt van wethouder le vervullen? 3o. Wanneer de Minister meent, dat een en ander werkelijk niet oirbaar en niet toelaatbaar is. wil dan do Minister aan de desbetreffende ambtenaren doen weten, dat zij zich van dergelijke uitdrukkingen hebben le onthouden? Invoerrecht op vleescK De commissie van deskundigen voor dc samenstelling van de prijscourant ter be rekening vau het invoerrecht op verseh of gekoeld vleesch heeft in hare vergadering van 23 dezer bedoelde prijscourant vast gesteld als volgt: Rund- en kalfsvleesch, verseh of gekoeld, 100 K.G. J 90; Paar- denvleosch. verseh of gekopld, 100 K.G. 50. Gedurende de maand April zal mitsdien het invoerrecht voor do hierboven bedoel de vleeseh.soorten bedragen 10 pet. van do hiervoor vermelde waarden. SPOSST HOCKEY. Interacademiale hockeydag. Op do terreinen van Waalsdorp werd gisteren de interacademiale hockeydag ge houden. De eerste rondo leverde succes voor Leiden op. In de 2e ronde weerde het 3o team van dc Sleutelsludmenschen zich ge ducht. De fraaiste strijd was de halve beslis sing lusseheu Delft en Leiden, welke in een gelijk spel eindigde, en algemeen deed betreuren, dat verlenging niot moge lijk was. De finale bracht Delft le.g"n Wagi nin- gen in het veld. Met de rust had Delft een nuttige 20 voorsprong, welke ten slotte lol drie werd opgevoerd. De gedetailleerde uitslagen luiden: le ronde: Delft I bye; Leiden If bye; Amsterdam I bye; Leiden IDelft II 1 0: Leiden TIfRotterdam 20; Wagc- niugen bye; Delft 3 bve: Utrecht liye. 2e ronde: Delft I— Leiden ft 70; \m- HET VOORNAAMSTE NIEUW? BUITENLAND. Scherper protectiemaatregelen In Ouitsch land voorgesteld tegen den invoer o.a. van boter, kaas en haring. Weer een kabinetscrisis In Frankrijk op. komst? Oe uitspraak in het Matteotti-proces. Een scheepsramp op de Amazone-rivier. (Buitenl. Berichteu). BINNENLAND. De Haarleinschc Raad verwerpt het voorstel, aan de Alg. Ver. voor Bloembol lencultuur het Brongebouw als zetel der Ver. af te staan (f.. on T., 1ste blad). In werkingtreding der herziene Motor en Rijwielwei (2do blad). sterdam ILeiden I 11; Leiden III— Wageningen 0—1; Delft HlUtrecht 3-1. Ilalve beslissing: Delft ILeiden I 0— 0 (Delft wint bij loting); Wagoningen— Delft III 30. Finale: Delft IWageningen 03. ROEIEN. Het Olyinp. Rocitournooi. Naai' de „Tel." verneemt zijn thnns eenige geschilpunten, welke bestonden lus schen de Internationale Federatie van Roerbonden (do F.I.S.A.) en liet I.O.G., door het bestuur van het I.Ü.G. uit den weg geruimd, hetgeen natuurlijk zoor in het belang is van liet rocitournooi op do Olympische Spelen in 1928 te Amsterdam Zoo werd o.a. hes loten op hot Olympi sche roeiprograinina do zeven door do F. I.S.A. begeerde nummers te accepteoren, t.w. vier met stuurman, twee zonder stuur man, twee met stuurman, .skiff, double scull en aelitriemsgiokeu. Voorts word goedgekeurd, dat de hief bij de F.I.SJV, uungesloleu landen aan do U.S. slechts dan kunnen deelnemen, in dien hun roeiers in werkelijkheid voldoen aan de door de F.I.S.A. gestelde amateurs bepalingen. Onmiddellijk na deze beslissingen heeft het bureau van de F.I.S.A. le Lausanno besloten om den voorzitter van den Ned. Roeibond, don heer G. L. do Vries Foyens aan te wijzen om als gevolmachtigde van de F.I.S.A. op te treden bij het N.O.G. ter verzorging van de technische regeling van hel a.s. Olympische rocitournooi. BILJARTEN. R. A. V. IIGroenendijk. De uitslag van don wedstrijd R.A.V. If—- Groenendijk, gehouden in het café van den heer Th. Bakker te Roelofarondsvecn, luidt als volgt: put. brt. h.s. gem. D. G. v. d. Voort (Gr.) 97 36 13 2.67 8. v. d. Meer (R.A.V.) 125 36 18 3.47 N. N. (res.) 125 03 10 1 94 P. Hiugsloot 84 62 13 1.35 N. N. (res.) 107 58 li 1.80 H. v. Beek Jr. 125 58 10 2.15 W. Kraan 121 64 12 1.89 N. Verhaar Jz. .125 04 22 1.95 B. Ferijn 125 50 li 2.50 L. Turk Mzii. 114 49 14 2.32 Groonendijk 575 car., R.A.V. II 573 car. Totaal: R.A.V. II 1184 car.. Groenen dijk 1013 cgr. De Pool III—Rijnzicht. De uitslag van den wedstrijd do Pool III- Rijnzicht, gehouden in café de Pool luidt als volgt: pnt. brt. h.s. gera. A. Kn ntebeen (Rjjnz.) 70 35 7 2. Tli. Belt (do Pool) 100 35 13 2.85 F. Velt man 100 46 17 2.17 N. N. (res.) 80 45 7 I 77 Brouwer (res.) 100 47 8 2.12 N. N. (res.) 61 40 5 1.32 L, v. d. Heiden 1.00 37 17 2.70 B. Peter (res.) 50 30 9 1.39 Sleehlonliorst (res.) 100 45 16 2.22 Schild 88 44 8 2.-— Rijnzicht 470 car., do Pool.III 379 car. SCHAKEN. Competitie Neder!. Schaakbond. Competitie Zuid-Holland. De uitslag van den wedstrijd Se hoven ingsche Schaak sociëteitLeidsch Schaakgenootschap I, van welke slechts twee partijen werden uitgespeeld en acht scheidsrechterlijk be slist, is 46 ten voordeelt» van Leiden. Leidsch Schaakgenootschap. Verdere uitslagen van den wintei wed strijd. Ie groep. W. II. v. d. Nat Jr. J.J/G. v. Hoek i 0 B. Vies—G. Bul (afgebr. partij) t -0 •M. M. Segaar- W. A. A. v. Otterlo (afgebroken partij). W. II Bn.-scha G. Schoppen (afsobroken partij i~*

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1