EINDE DER LIOUIDATIE VAN DE N. O. T. Een saldo van 406.641.40. In de te 's-Gravenhage gehouden alge- mconc vergadering van aandeelhouders der Nedorlandscho Overzee Trust Mij., waarin do eindafrekening der liquidatie aan do aandeelhouders werd aangeboden, is deze mnt algemeene stommen goedgekeurd. Besloten word, in overeenstemming met artikel 12 van de statuten, het saldo der liquidatie af te dragen aan het Kon. Na tionaal Steuncomité. Dit eindsaldo bedraagt f 406.641.40 in contanten en effecten, benevens drie percee- len, gelegen te 's-Gravonhagc, welke reeds geruimon tijd in bruikleen aan den Staat der Nederlanden waren afgestaan. Vragen van Kamerleden. Gemoedsbezwaren tegen uitoefening van het Kiesrecht. In antwoord op de vragen van het Ka merlid den heer Duymaer van Twist be tref fendo het optreden van overheidswege tegen vrouwen, die wegens gemoedsbezwa ren haar kiesrecht niet hebben uitgeoefend, hohhen de ministers van Justitie en van Binnenlandso.be Zaken medegedeeld, dat op 13 October j.L een vrouw uit do ge meente Poortvliet naar Breda is overge bracht tot het ondergaan van een subsi diaire hechtenisstraf van drie dagen, haar opgelegd bij vonnis van den kantonrechter ie Tholen van 24 Augustus 1925 ter zake van het niet nakomen van de bij art. 72 der Kieswet omschreven verplichting. Waar deze vrouw do eenige was van de 887 in bet kanton Tholen vervolgde vrouwen, ten aanzien van wie door volgehouden weige- Ting tot betaling der boeto tot exeeutio moest worden overgegaan 342 voor kwamen door schikking- op den voet van art. 74 van het Wetboek van Strafrecht verdere vervolging; 34 betaalden na ver- oordoeling, terwijl voor 10 do zaak door indiening van een request tot gratie werd opgeschort is met deze executie de zaak voor het tegenwoordige afgedaan. In gevallen als deze moet de tenuitvoer legging bij voorkeur geschieden door ver baal van de opgelegde hoeten op de goede ren en inkomsten op den voet van de wet van 29 Juni 1925. Be vorige minister van Justitie heeft zulks bereids bij circulaire van 27 November j.L uitdrukkelijk onder de aandacht van do parketten gebracht. Verder teekenen de ministers nog aan, dat naar hun indruk de bezwaren bij de toepassing van den stomplicht, waarop de vragen betrekking hebben, mede hun oor zaak vinden daarin dat wellicht ten ge volge van een misvatting omtrent de be- teekenis van de verwerping van het vorig jaar met betrekking tot de gewetensbezwa ren aanhangig geweest zijnd ontwerp, de moening schijnt te heerschen, dat gewetens bezwaren zonder meer als geldige reden van verhindering in den zin van art. 72 der Kieswet zijn ter zijde te stellen. KERKNIEUWS Mgr. Terbes. t Ter procuro van de Witte Paters te Box tel is bericht ontvangen, dat monseigneur John. Terbes «coadjutor van monseigneur S'reicher, Apostolisch Vicaris van Oegan da te Pau in het rusthuis der Witte Paters aldaar is overleden. Monseigneur Terbes geboren in 1864 te Montreal Canada trad September 1886 in de Sociëteit der Witte Paters. Na eenige jaren in St. Anna te Jerusalem te zijn ver bonden geweest aan liet Seminarie, dat de Witte Paters aldaar hebben voor de clerus der Gricksch-geunieerde Kerk de over ledene was een uitmuntende talenkenner werd hii naar de Missie van Oeganda gezonden. "Wijl door de zegenrijke ontwik- Je.MnT dor Kerk het herderschap aan mgr. Streicher te zwaar viel, werd hem in de persoon van mcr. John. Terhen een hulp geschonken. Den 19en Mei 1918 werd liij te Koobaea, voornaamste» Missiepost van Ocnnda. bisschop gewijd. In 1023 ondernam mgr. Terhes een tocht naar Amerika, om daar de belangen der Missie van Oeganda te benleitcn en den bouw der Kerk ter eere der Gelukzalige Martelaren van Oeganda te Koebaga moge lijk te maken. De vermoeienissen van dezen tocht wa ren te zwaar geweest voor den Missionaris, reeds ondermijnd door een lang verblijf in Equatoriaal Afrika. Een hartkwaal open baarde zich. De liefderi'ke zoTgen zijner medebroeders te Pau hebben niet gehaat Het heengaan van dezen bisschop is een groot verlies voor de Sociëteit dor Wil te Haters. ,.Msb.'' Gemengde Berichten De Overstroomingsramp. ïnzamoling Alg. Comité. De 45e verantwoording van bij de Alg. Ver. Commissie ter leniging van rampen door watersnood in Nederland binnenge komen gelden wijst een totaal aan van f 8.742.614.13. De moord te Culemborg. Omtrent de arrestatie in verband met iden moord te Culemborg op Kerstmis 1923, vernemen wij, dat te Tiel zijn ingesloten de gebroeders Zweers uit Tricht en H. den Hoorn uit Culemborg, allen minder gunst'g bekend staande. Nog is 'n Trichtenaar, ze kere Verhoeven gearresteerd, wiens betrek- Icing tot een meisje uit Tricht de aanlei- iding moet zijn geweest tot dezo aanhou ding. Verboeven had op den dag van den moord een dienstmeisje. Deze woont thans In het Trichtscbe veld. Zij had aan Verboe ten geld gevraagd en toen haar dit gewei gerd werd, dreigde zij te zullen vertellen, dat zij na den moord to Culemborg de be bloede kleeren vaD de gebroeders Zweers bad ultgewasschen. Dit moet de Centrale Recherche ter oore gekomen zijn, die tot arrestatie is overgegaan. Ook Verhoeven is gearresteerd. Of bij een direct aandeel in iden moord heeft gehad, Ls nog niel bekend. Doodelijke val. Zaterdagmiddag viel door het breken van een pedaal een marinier, op weg naar Helder, op den Koedijker weg van zijn fiets. De ongelukkige kwam met zijn hoofd op een steen neer en was onmiddellijk dood In een emmer nielk gevallen Te Horsten (Utr.) viel in het achterhuis van den veehouder G. de V., een anderhalf- jarig kind al spelende voorover in een grooten emmer gevuld met melk. De moe der trof het kindje voorover in de melk hangende en trok het er uit. Het kind was bewusteloos. Een spoedig geroepen genees heer bracht het na geruimen tijd weer hij. Utilé-loten in beslag genomen De centrale recherche heeft bij eenigo hoofdagenten en agenten te Rotterdam, van de N V Utilé 300 loten in beslag genomen bestemd voor de 441ste uitloting. Teeen déze agenten is proces-verbaal opgemaakt. Vervalschingen door een bankdirecteur? Uit Vecndam meldt men aan de „N. R. Crt.": Nadat hier een paar dagen geruch ten hadden geloopen over vervalschingen, welke gepleegd zouden zijn door den bank directeur H. J. O., van Noord-Neder- Inndsch Landbouwcrediet, hebben commis sarissen aan den directeur ontslag ver leend O. is met zijn gezin ijlings naar elders vertrokken. Commissarissen zetten het bankbedrijf voort. Insluiper. Vrijdag sloop een jongeman een woning te Woensel binnen, hetgeen werd opgo merkt door omwonenden, d»e hem aanhiel den Hij heeft de politie bekend, diefstal te hebben willen plegen- om met het geld naar Duitschland te gaan. Hij heet J. R en is 18 jaar oud. Voorts heeft hij bekend, het vorige jaar in dezelfde woning 800 te hebben gestolen, welk eeld hii in Duitsch land had opgemaakt. Een kameraad van hem bad daarvan 125 ontvangen. Over de prens aezet. In bet dorpjo Kleinhcere in Beieren woonden ze naast elkaar, hij piepjong van 20 en onervaren, zij 34 jaar, getrouwd en moeder van 3 kinderen. Zij liet haar gezin in den steek en zoo trokken zo samen naar het gastvrije Holland. De passen waren in orde, zij nam 2700 mark mee. 't stelletje overschreed bij Enschedé de grens en trok te Lonneker op kamers, die keurig werden gemeubileerd. Toen hot eenmaal in de gemeente Lonne ker woonachtig was, achtte het paartje het wel gewénscht om ook als ingezetene te worden ingeschreven. Daarom werd beslo ten om zich daar als een getrouwd paar te doen inschrijven. Doch het leeftijdsverschil leek beiden te groot. Dat zou argwaan kunnen wekken.. Daarom werd de leeftijd van den man op den pas met 6 vermeerderd, en die van de vrouw met 6 verminderd, zoodat daarmede het verschil tot 2 jaar was gereduceerd, hetgeen heel normaal is. Bovendien werd de naam van do vrouw op den pas ver- valscht. Tot dusver liep alles uitstekend, meldt „Tubantia". Maar toen kwam een veldwach ter op hef tooneel, die de idylle wreed ver stoorde. Hij informeerde eens en vroeg of dat een moeder mot haar zoon was. Hem werd echter geantwoord, dat het een ge trouwd paar was Dit kwam den veldwach ter vreemd voor en hii stapte eens naar den Inspecteur der T.onnekor gemeentepolitie. Een onderzoek werd toen ingesteld. Daaruit blepk- dat de passen vervalscht wa len, terwijl bovendien een valsche aangifte was gedaan, daar ze niet met elkaar ge trouwd waren. Toen do „man'' werd ondervraagd, wan neer hij getrouwd was, kon hij zelfs niet de maand noemen. Hij viel dan ook heel vlug door de mand. De vrouw antwoordde echter op de vraag van den inspecteur, dat zij in Augustus 1925 was getrouwd. „Met wie", vroeg de inspecteur toen. ,-Wel met mijnman" luidde het antwoord. De vrouw kon toen ook haar beweringen niet volhouden. Het tweetal is aaneehouden en opgeslo ten in het politiebureau te Enschedé. Zij hebben zich schuldig gemaakt aan valsch- heid ln geschrifte en aan het doen van een valsche aangifte. In overleg met den Officier van Justitie is besloten beiden uit te leveren aan de Duitsche justitie, die nipt het geval op de hoogte is gesteld. Zij zullen aan den Grens- commissaris te Gronau worden ter hand gesteld. Het incident met de landverhuizers. Van de zijde van de Kon. Hollandsche Lloyd wordt omtrent het incident aan het station te Roosendaal het volgendo mede gedeeld: De landverhuizers hadden zicli laten in schrijven voor vrij vervoer van Sao Paulo. In verband met het zeer groofo aantal land verhuizers dat laatstelijk te Sao Paulo voor rekening van dien staat is aangekomen. Leeft de Paulistnnnsche TCgeering dit vrij- vervoer echter onverwacht tijdelijk stop ce- zpt. De betrokkenen zijn hiervan onmiddel lijk in kennis gesteld doch ziin desniette genstaande ten getale van 180 via Roosen daal naar Amsterdam vertrokken. Afgezien van het bovenstaande bleek ook bij het controleeren der passen door amb tenaren van den Kon. Holl. Lloyd dat de passen niet in orde waren en de reizigers weigerden naar Noord-Frankrijk terug to keereu. Hoewel daartoe geenszins verplicht, heeft de K. H. L. ten slotte uit humanitaire overwegingen do landverhuizers naar Am sterdam laten doorkomen, waar zij in af wachting van het resultaat der slappen, welke door do directie van de K. H. L. in hun belang worden ondernomen, vootIoo- pig in het landverhuizershofel zijn opgeno men. Van veïtrek per Gelria is natuurlijk on der de bestaande omstandigheden geen sprake. Wel wat laaf. Men meldt uit Noord-Seharwoude aan de -.Msb.'': Een briefkaart, zes weken ge leden gepost te Alkmaar, op een afstand van nog geen 2 uur gaans van Noord- Scharwoude, werd dezer dagen aan het goedo adres bezorgd. BuütenB. Belichten Eindelijk regen in Australië. Na twee jaar droogte. Do droogte in Noord-Australië, die nu langer dan twee jaar heeft geduurd, is ein delijk verbroken, door den zwaarsten re genval, dien men sedert vele jaren heeft medegemaakt. Als de droogte nog langer had aangehouden, zouden vele der veehou ders geruïneerd zijn geweest. Het was zoo ver gekomen, dat het vee bijna niet langer in het leven kon worden gehouden. Tot nu toe is de sterfte onder de schapen evenwel niet groot geweest. De veekoning van Noord-Australië, Sir Sydney Kidmau, raamt echter zijn verlies aan vee op circa 40.000 stuks. Ontploffing in een ijzergieterij. Volgens een bericht uit Birmingham (Alabama) zijn Zaterdagmorgen tengevolge van een ontploffing in een ijzergieterij ne gen menschen gedood en verscheidene ge wond. De slachtoffers konden niet ontko men wegens het wegvloeien van het ge smolten metaal. Een overval in Achter-lndië. Gemeld wordt, dat gewapende Daeoits een politie-post to Hlegu (ten N. van Ran goon) hebben aangevallen. Zeven perso nen zijn gedood. De prins van Wales vindt navolging. Uit Rome wordt gemeld, dat graaf Galvi, een schoonzoon van den koning van Italië, gevallen is tijdens een hindernisrit voor of ficieren. Hij werd niet ernstig gewond in de in do nabijheid gelegen villa „Savoya" binnengedragen. Dansvcrbod in Japan. Het is geen novum meer, dat in lieiden- sclie landen de Weslerscbe zoogenaamd moderno dansen als ongeschikt voor be schaafde en zedelijke inensehen worden geweerd. Thans heeft het Japansche parlement, gelijk uit vroegere aankondigingen reeds te verwachten viel, ook op zijn beurt de nieuwe Europeesche en moderne dansen, als zijnde onzedelijk, wettelijk verboden. LAND- EN TUINBOUW Plannen tot centralisatie der Vereenigingen van bloembollen-handelaren en kweekers. De indéeling moet minder omslachtig worden. „De Plantenbcurs" schrijft naar aanlei ding van de plannen tot hervorming van bet Vereenigingslcven in het blnembollen- bcdriif, welke thans aanhangig zijn bij het hoofdbestuur der Alg. Vereen, voor Bloem bollencultuur, en welke plannen beoogen de vorming van één groote centraio ver- eeniging, die zoowel kweekers als handela ren zal omvatten, het volgende: „De heer W. v. d. Laan heeft een heldere uiteenzetting van deze plannen gegeven, de wijze van behandeling van belangrijke zaken op het terrein van het bloembollen- bedriif waron dan ook steeds zeer om slachtig. Trouwens, dat volgt ook onmid dellijk uit den tegenwoordigen bouw van het vereenigingslcven. Er bestaat een afzonderlijke verecniging vcor bloemhandelaren (do Bond van Bloembollenhandelaren), een van kweekers en handelaars te samen (Alg. Ver. voor Bloembollencultuur), een uitsluitend kwee kers (Holl. Bleembnllenkweekers-CJenoot- schap), twee afzonderlijke vereenigingen van kweekers in het Westland, één in Noord-Holland, eenige groepen van kwee kers (Narcissen-, hvaeinthen-groep, enz.), die feitelijk bij de Alg. Ver. v. Bloembol lencultuur beliooren en verder eenige vei- lingvereenigingen. Het spreekt van zelf, dat het nemen van een belangrijk besluit, het geheele vak betreffende, een langduri ge voorbereiding noodig heeft door liet raadplegen der verschillende onafhanke lijk naast elkaar staande organisaties, terwijl de kleinere vereenigingen dan meestal in hot geheel geen zeggingschap hebben in de te nemen besluiten. Er is geen centralisatie zoodat bij het treffen van maatregelen in het algemeen belang vaa het geheele bedrijf, men te rekenen heeft met. een 10 h 12 tal vereenigingen. Gaat men centraliseeren door alles on der te brengen in een groote centrale ver- eenigir.g, dan dienen do beide hoofdbe standdeel en: kweekers en handel zelfstan dig to blijven. Ziehier een overzicht van het ontwor pen plan. Er zal zijn een centrale verecniging met de beide deelen buitenlandsche handel en kweekers. Elk dezer deelen heeft 2 be stuursleden in bet hoofdbestuur, dat. in het geheel uit 20 leden bestaat, waarvan 10 kweekers en 10 exporteurs. Do kweekers ziin onderscheiden in 5 groepen: Gladiolen, Hvariirthen, Narcis sen, Tulpen en Bijgoed. Elke groep brengt 2 leden in het hoofdbestuur. Alle leden der Centrale Verecniging zijn vcmlicht. lid te zijn van de groep waartoe zij behooren. Do kosten van liet lidmaatschap van de Centrale Verceniging zal worden gesteld op f 3. Do 5 groepen zijn onderverdeeld in krin gen voor liet plaatselijk verband, die ge splitst zijn in afdeelingen. Hot ontwerp telt 6 kringen n.L: Kring Sassenheim, Hillegom, Lisse. Kring Leiden en Omstreken. Kring Westland. Kring Noord-Holland benoorden Noord- zeekanaal. Kring Haarlem en Omstreken. De contributie voor de groepen wordt berekend naar het beplante oppervlak. De Centraio vereeniging beschikt over de vol gende instellingen van algemeenen aard. Voor den handel een rechtskundig advi seur en een beurs. Voor de kweekers een technisch advi seur, prijsraming benevens een informatie bureau. Voor beide hoofddoelen het scheidsge recht en de veilingen. Verder is er een cent per Roe fonds voor wetenschappelijk onderzoek en on- persoonliike reclame. Uit de 5 kweekevsgroepen wordt een conimissio voor Nomenclatuur (op naam stelling) gevormd. De Centrale Vereeniging heeft een eigen orgaan met vrije rubriek voor de afdee- ling Handel en voor de afdeeling Kweeke- rij en voor owxmc van alle mededeelingen der verschillendo groepen. Zooals men ziet, zijn dezo hervormings plannen niet voor de poes, doch wanneer men de vraag stelt, is zulk een organisatie niet noodie, dan zullen allen bet wel met mij eens zijn, zoowel kweekers als expor teurs, dat e n handel e n bedrrf niet bui ten 7.ooiet3 kunnen. De langdurige beraad slagingen worden daarmede geheel onder vangen, en dat deze plannen een vasten vorm zullen aannemen is ook onze wensch." U3T PE OBflGEtfiMS NOORDWIJK. Geboren: Petrus Adrianus z. van A. P. Koemans en J. v. Egmond Augustinus Cornells Leonardus z. van G. C. Gilein en A. B. Bod Johanna Pe- tronella d. van F. J. Buscbman en E. M. C. J. Kret Cornelia Margaretha d. van \V. Th. v. d. Weijden en M. J. v. Kempen. Overleden: Klaaske Hanenburg-6 j. d. van B. Hanenburg en W. Gosma, te Den Haag. NOORDWIJKERHOUT. Tuindersvereeniging. Donderdag avond kwamen do leden der Tuindersver eeniging „De Eensgezindheid" in het café „Het "Wapen van Noordwijkerhout" in spoedeischende vergadering bijeen. To ruim 8 uur opende de voorzitter, de heer E. Oostdam H.zn., de bijeenkomst en verwelkomde de aanwezigen. Spr. sprak er zijne voldoening over uit, dat zoo tal rijk de leden aan den dringenden oproep van bet bestuur hadden gevolg gegeven. Deze vergadering, aldus vervolgt spr., is spoedeischend bijeen geroepen om te be spreken do veilingaangelegenjieid. Het zal wel aan nagenoeg alle aanwezigen bekend zijn, dat het veilingsgebouw nabij Piet- Gijzenbrug, dat eigendom is der vereeni ging, is gesloten geworden door den ver huurder van den grond waarop het ge bouw 6taat. De reden van deze sluiting motiveert de verhuurder van den grond hiermede, dat door het bestuur contract breuk zou zijn gepleegd, omdat op het ter rein der veiling een enkele maal eene houtveiling is gehouden, terwijl bet huur contract. luidde, cJr-t het terrein slechts voor gioentenveiliiigsaangelcgenhedeii zou mogen worden gebruikt. In September 1925 heeft den verhuurder het bestuur doen weten het terrein binnen 30 dagen te ontruimen, omdat hij het contract ver broken achtte. Het bestuur, dat aanvan kelijk de kwestie niet zoo zwaar inzag, heeft daarop getracht met den verhuurder opnieuw tot accoord te geraken, wat na eenige onderhandelingen dan ook gelukte onder verzwaring -van de huurwaarden evenwel. De verhuurder ontkent thans echter, dat er eeno nadere regeling is tot stand gekomen dn heeft de vorige week het veilingsgebouw gesloten en verklaart, dat al wat zich op zijn grond bevindt en al wat in betveilinggebouw aanwezig is, nu zijn eigendom is geworden, omdat het terrein niet tijdig is ontruimd. Na inge wonnen advies van een advocaat heeft het bestuur zich echter wederom toegang tot het veilingsgebouw verschaft. De ver huurder heeft daarop wederom het ge bouw dicht gespijkerd en wederom heeft het bestuur het gebouw doen openen. Is spreker wel ingelicht, dan is het veilings gebouw thans opnieuw gesloten vanwege den verhuurder van den grond. Bij deze kwestio komt nog, dat thans door ge noemden persoon tot diverse tuinders eene circulaire is gezonden, waarin hij zegt, dat de gehouwen thans zijn eigendom zijn geworden maar, dat hij de tuinders gele genheid zal geven onder deskundige lei ding in het gebouw te veilen tegen 5 en 2 cent zakkonhuur. Het bestuur der vereeniging meende echter, dat het gebouw nog wel degelijk het eigendom der vereen, is, en wensebt daarom van do vergadering de noodige 'machtiging om te doen wat in het belang der vereeniging moet worden geacht en vraagt het hiertoe vereischle crediet. Na deze uiteenzetting zegt de voorzit ter de aanwezigen eenigen tijd te willen geven om met elkaar do situatie even te kunnen bespreken. Na'heropening der vergadering ver zoekt de Voorz. alvorens discussies toe te laten, dat de aanwezigen de discussies zullen voeren zonder eenige persoon, wie ook, door scherpe bewoordingen te kwet sen. Een der aanwezigen spreekt er zijn verwondering over uit, dat, waar in Sep tember deze kwestie zich voordeed, de le den eerst nu in deze zaak worden gekend. Er zijn transacties tot stand gekomen zonder dat de vergadering hiertoe had gemachtigd. Do Voorz. zegt hierop, dat het bestuur te goeder trouw in deze kwes tie heeft gehandeld. Daarenboven was met den verhuurder eene mondelinge over eenkomst tot stand gekomen. Wat de ver zwaring dor huurvoorwaarden betreft, hierop antwoordt spr. dat deze natuurlijk bij de straks te behandelen begrooting ter sprake zouden komen en de leden dus hierover wel zeker hunne meening konden te kennen geven. Het bestuur voelde zich vóór de mondelinge overeenkomst niet zoo sterk. Toen deze er echter was meende bet bestuur, dat nu ook alles in orde was en bijeenroeping der leden niet direct nood zakelijk. hcumkh medebeeuig' RWATTA^; JAm-REEP Beter dan Goed: DE BESTE Een langdurig en zakelijk dispuut volg. de. Een ander lid stelde voor om eene commissie te benoemen, die het bestuu; in de oplossing der kwestie zal ter zijde staan, om te probeeren alsnog langs vre- delievenden weg tot een oplossing van het conflict met den verhuurder te geraken. Hiertoe wordt ten slotte besloten en worden de heeren E. Oostdam Jas.zn., P. va Emmerick en J. Westerhoven verzocht lid van deze commissie uit te maken. Dezo commissie zal ten spoedigste haro taak aanvangen en afhandelen en daarna verslag van hunne bevindingen uitbren gen. Aan bet einde der vergadering deelde do Voorz. nog mede, dat er dit jaar geen contract omtrent de afname van erwten met de inmakers is kunnen worden ge% sloten, omdat over den prijs gpen over eenstemming kon worden bereikt. De Voorz. sloot hierop de vergadering de aanwezigen dankend voor de kalme en zakelijke gedachtenwisselipg. WASSENAAR. Geboren: Leonarda Alida Cornelia, dochter van L. A. van den Berg A. K. Ruigrök Johanna Margaretha, dochter van H. van Os en W. F. Schoffel. Overleden: Maria Cornelia van Winden 1 jaar Anna Maria van der Kleij 12 dagen Gerrit van der Leedo, 57 jaar, m. van J. Oieling Gijfibertha Wil- l.elmina Kroon 96 jaar wed van L der Hoeven Gatharina Opdam 78 jaar wed. van J. van der Halm. ÖE BUM8TREEK WEKELIJKSCH OVERZICHT KAASHANDEL. In de aanvoeren van deze week vaJI nog geen toename van beteekenis te speuren. Te Bodegraven was aangevoerd 101 partijen en te Woerden 74 partijen. De volgende weken zal dit wil anders wor den. De meeste boeren zijn reeds met do kaasmakerij begonnen en degenen die nog geen melk genoeg hadden zullen deze of de volgende week wel aan den'gang gaan. Temeer daar thans de melkfabrieken, dio anders in het voorjaar veel melk ontvan gen, thans niet meer dan 7 cent voor do melk geven en voor deze prijs de boeren er de voorkeur aan geven oui dan maar kaas te gaan maken. De vaste boereu, dil zijn de boeren die winter en zomer hui melk zoet verkoopen krijgen momenteel wel een hoogere prijs voor hun melk, maar de melk van de losse melk leveran ciers wordt direct in prijs verlaagd, wan neer er voel melk wordt afgeleverd,zoo- als dit thans het geval is. Zooals gezegd, zal de kaas veel aan productie toenemen en wat er dan van de prijs moet terecht komen is 'n raadsel. Waar thans bij ge ring aanbod nog verschillende boeren hun kaas weer mee naar huis hebben moeten nemen, doordat zij geen redelijk bod voor hun waar konden krijgen, zal bij een aan merkelijk grootcr aanbod niet ziju te zeg gen tegen wat voor prijs deze van de hand zal moeten worden gedaan. De markten waren dan ook deze week nog trager, ge stemd dan de vorige weken met veel la gere noteeringen voor alle soorten. Te Bodegraven schijnt voor één partij nog J 53 te zijn gemaakt, althans was dit als hoogste prijs genoteerd. Echter mogen vrij gerust aannemen dat er in liet verder ver loop op alle markten men niet boven de 50 is gekomen. Tc Woerden was de hoogste noteering 47, doch de midden- prijs komt op ongeveer 40 a 42, voor de goede kwaliteiten, terwijl do mindere soorten, voorzoover zij zijn verkocht ouder deze prijs moesten doorgaan. Overal «s trouwens de handel in het jonge goed flauw, daar liet aanbod de vraag verre overtreft. Vooral de Fricscho soorten vonden alleen tegen zeer verlaagde prijzen eenige aftrek. 20 plus kaas wordt voor J 25 en 30 plus kaas voor 35 verhan deld. Aleen do a.s. graskaas zal o.i. de prijs kunnen verbeteren, maar dit duurl nog wel 'n paar manaden voor deze ge offreerd kan worden. BODEGRAVEN. Ongeluk. Zaterdagmorgen kwam een auto langs de Noordzij toen opeens net 6-jarig dochtertje van K. den weg wilde oversteken. Ofschoon de chauffeur Dim' met matigen gang reed, kon hij toch niet meer stoppen, zpodat het voorwiel het kind over 't lichaam ging. Het kind werd binnengedragen bij dr. van Bruggen die eerste hulp verleende, waarna het naar liet ziekenhuis te Leiden werd vervoert Volgens ooggetuigen treft den cliauffeu' geen schuld. Geboren: Johannes Anthonius J- van J. A. Jacobi en G. A. van Benten Cornelis Johannes z. van N. van Leeuwen en G. van Dam. Overleden: Teunis Verhoorn 83 J-i wed. van C. Vorwocrdt. j Gevestigd: J. Mulder van 'é""rT' venhage W. J. Koek van Zocterwoum W. T. Hooijberg van Weesp C. E. Batelaan van Giessendam D- tein en gezin van Wilnis H. Croes va Stad-Vollenhove. Vertrokken: A. J. M. RoodennP naar 's-Gravenhage M. Anker na Berkenwoude G. Bus en gezin ®a Reuzel Wed. C. Mak en gezin Lisse F. Wijma naar Hilversum Stigter naar AJ/ihon av Riia*

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 4