DE STILLE OMGANG. ...Stille Nacht... Heilige Naclifc... Js do vergelijking met de heilige Kerst nacht-, toen de herdtrs haastig naar do Kribbe gingen, om te aanbidden den Ko ning van hemel en aarde niet de meest zuivere weergave van hetgeen duizenden Katholieke mannen ook dit jaar wederom hebben gedaan in den nacht van s'illc de votie, den nacht van Zaterdag op Zondag? En al is de God-Koning overal' er in een middelpunt dat trekt en nu lag dat middel punt in de heilige Stede, waar Christus et*.s zweefde in do vlammen van het vuur. E> «ultenuiB Deum in nubibus aquae, laudemus Eum in flammis ignis. God zij geloofd in de wateren, Hij zij geprezen iu de vlammen van het vuur. liet was een scherfje tegenstelling, het drukke stadsleven dut bij het begin van den nachtclijken omgang nog lang niet was uil gedoofd en daarlungs de lange rijen van Roomsche mannen, zich opmakend hulde te gaan brengen aan den Eucharistischen Koning om het wonder dat hij wrochtte in de hovoorrcchto stad. Extra-treinen stuwden de duizende deel nemers buiten de muren van' het station en stil to en zij in rijen naar de hun aan gewezen tempel, stil en waardig, om niet te storen den geest van gebed en de heilige bezieling waarmede zij waren opgegaan naar de mirakelstad. Er zijn veel contrasten zulk een nacht, Cr is duisternis, stilte en somher zwijgen, van de opgang der duizenden hoort men niets dan de klinkende voetstappen, er is deemoed en zelfverkleining bij de gedachte aan het eucharistische wonder in voorbije eeuwen. Maar inwendig zijn «lie mannen yol van de pracht des geloofs, vol van fiere nederigheid, vol ven licht geluk, dat voor hem, die zien wil, hcenbreekt door de nachtelijke duisternis en de stilte en som berte zet in heldere stralen van klaar licht. God zij geloofd in de golven des waici'3 en in do vlammen van liet vuur! Langzaam gaan die duizenden voort ieder naar de hun aangewezen tempel, nieuwsgierig begluurd door niel-bcgrijpen- tle wcrcldlingcn, die hun dagelijksch leven van genieten zoo lang mogelijk rekken, rekken tot in den nacht, en nu in een van die nachten zien zij zwijgende en in stillo biddende mannen en zij begrijpen liet niet, sommige van ben lachen en spotten, niet wetend, dat er menig gebed voor hen op- tijgt, voor het heil hunner ziel omdat zij niet weten wat zij doen, Christus niet ken nend. Stil gaan Je pelgrims do kerk binnen, die zich vult, totdat geen plaats meer on bezet is en» als de laatste pelgrim het hei ligdom is binnengegaan dan dooft de toe- zuigende kerkdeur liet straatrumoer weg en zij knielen neer voor het tabelnakel om doordrongen te worden van liet nabijzijn van hun Heiland en Herder, Hem openleg gend hun hart. Hem vragend te hcelcn do wonden van zichzelvcn en van anderen. Ën na een begeesterend woord en devoot ge bed, trekken bij in stille uit om ucn liis- torischen omgang te maken. Een stil ge bed, dat luider spreekt tot de buitenstaan der en ontroerend manifesteert, wijl zij hiertegen geen bewijzen kunnen opstape len. Allo uiterlijke schoonheid immers wordt vermeden, niets is er wat do zinnen streelt. En omdat het slechts is dat inner lijk stille gebed, zonder iets anders dan voor buitenstaanders ongrijpbare devotio in haar schoonste abstractie, is er ook niets wat diezelfde buitenstaanders als verweermiddel tegen die onbaatzuchtige go- fccdsschoonhcid kunnen aanvoeren. Daarom is dat stil gebed welsprekender en ontroerender, dan welke meditatie van diejidoorvocldc godsvrucht ook. De binnenstad zelf getuigt nog van do stille gebedsommegang ais het „Gebed zonder end" en de „Heiligeweg". De schoonheid van vroegere eeuwen leeft nog in de straatnamen der oude binnen stad, maar zooals het met alles gaat wat wij «lagelijks ontmoeten en waar wij da- gebjks mee omgaan, steeds minder gaat het tot ons spreken en de indruk, die het op ons maakt wordt steeds kleiner. Hoo kunnen die simpele namen dun nog ont roering wekken bij lien die niet begrijpen, waarom zoovele duizenden ter bcctocbt gaan, stil en aandachtig? Maar als die lange stoet van zwijgzame mannen, in stilte biddend de historie doet herleven, dan krijgen ook do eenvoudige en toeh zoo sterk sprekende namen weer kleu ren van levendige schoonheid en zij getui gen weer hoe in do jaren van openbare godsvrucht, die devotie do polsslag van het maatschappelijk leven was, hoe het le ren groeide met en uit het geloof. Maar dat wat vroeger evenredig was is nu omgekeerd evenredig geworden en de gebeden der stil voortstappende mannen betreffen diezelfde wereld, die voortgaat te leven in zonde en weelde, zij bidden voor do ongeloovigen, opdat de afgcdwaal- den mogen wcdcrkecrcn en het weer één Schaapstal en één Ifcrdcr zij. Zoo is hun stemming en devotie en de stille omgang vindt, zijn eindpunt in de Godstempels, de huizen van afzondering rn overweging om met Christus in het hart na de H. Conuuunio die nacht van godsvrucht te besluiten met een hartelijk gebed, een kreet om hulp tot God voor «Je bekcering der wereld. Dat was de algc- mccnc intentie van dez- jaarlijkschc Stille Omgang. Van deze stille gebedsnacht zijn wij getuige geweest in heilige ontroering. Wij hadden het. voorrecht ons te kun nen aansluiten bij de Lcidsche pelgrims, dio als alle groepen van deelnemers uit allo streken van Nederland, met een extra-trein naar de Wonderstad opgingen. Om kwartier voor twaalven stelde de Lcidsche stoet zich op voor liet Centraal Station om zich midden door het stadsru moer, dat de grootstad nog vervulde, te begeven naar do Mozes en Aaronkerk op het Walerlooplcin. Om half een verzamel Je zich de 1100 pel grims van Leiden en Omstreken in het Godshuis en toen allen in stille godsvrucht lagen neergeknield sloeg het ovgcl zijn machtige klanken spattend tegen de tem pelgewelven, intonccrcnd het meditatieve „Knielt G'hristcnschaar". De zware man nenstemmen zongen hun hulde aan den Eucharistisehcn Koning. Dan besteeg de ZeerEerwaardo Direc teur van den Leidschcn „Stille Omgang" Pator Frigge den kansel om de pelgrims- horten in begeestering te zetten voor het grooto geheim der II. Eucharistie. „Eccc Ego vobiscum sum, omnibus diebus": „Zie Ik ben met u alle dagen". Hier besprak de gewijde redenaar het wonder van het H. Sacrament, der Altaars en de vruchten daarvan voor het loven van iedcren Katholiek. De H. Eucharistie, in het ontvangen der II. Communie de groote opgang tot deugd en godsvrucht, niet de bclooning voor deugd, maar een middel tot deugd. Gods kracht der tabernakelen is won derbaar en daartoe moeten wij komen, tot de veelvuldige, zelfs tot de dagelijkschc H. Communie. Teen waren allen ongetwijfeld in de juiste, zuivere stemming en na het bid den van eenigo Onze Vaders en \\cca Ge- groeten opdat deze ommegang olgemecn geestelijke vruchten zou mogen afwerpen, ving de bcctocbt aan. Zwijgend stelden de LeidscLe pelgrims zich op het Watcrlooplein op en langs Rembrandtplcin en Utrcchlschc straat spoedde men zich naar het beginpunt van den Ommegang. De J.eidenaars waren de eersten dio de bee tocht maakten, het stadsleven was nog niet geheel en al gedoofd en vele nieuws gierigen oogden niet-begrijpend die lange stoet na die zwiigend-hiddenJ voorttrok lanirs den historischen weg. Het beginpunt van den Stillen Omme gang was, als altijd, aan het Spui bij liet Ba gijnhof. Ditmaal ging men cchtor niet over het Bagijnhof, daar deze geweldige menscheriseharc dan niet voldoende ver werkt kon worden, zoodat thans do Om megang aangevangen werd door do Ge dempte Bagijnesloot en vervolgens werd de gewone weg afgelegd langs de Kalver- straat naar den Dam. Op den Dam werden vijf Onze Vaders en Vijf Weesgegroeten gebeden voor Koningin en Vaderland. Verder ging do tocht over de Nicuwendijk, Martelaarsgracht, Prins Hendrikkade naar de Nieuwe Brug. Op de Prins Hen drikkade. werd gebeden voor de zeevaren den en voor hen die op zee zijn omgeko men. Vervolgens ging men van do Nieuwe Brug naar de Warmocsstraat, Nes en Lan ge Brugsteeg en Lange Brug alwaar dei» weer gebeden werd voor do Kerk, Paus en eenheid der Christenen. Hierna kw3m dan het laatste gedeelte van den tocht door de Takstecg, Kalverstraat, Enge Kapel steeg, Bokin en Wijde Kapelsteeg, d.i. bij de voormalige N. Z. Kapel waar vroeger het huis stond, dat beroemd werd door het Hoogheilig wonder, wat God daar ver richtte ou sindsdien voor het nageslacht aanleiding is geweest tot een huldebctoo- ging aan Christus in bet H. Sterament des Altaars. Tegen het einde der pelgrimage weer langs reeds afgelegde wegen komend pas seerden wij reeds andere beevaart gangers, gekomen uit andere oorden d?s lands als eens de Wijzen uit de verschillende land streken van het Oosten, geleid door hun ster. En al deze mannen langs elkaar in stilte voortstappend, geleid door de 6ter hunner lichtende godsvrucht gingen ook nnnbidden denzelfden God, Dien eerst de Wijzen aanschouwden in windselen en in een kribbe, een voederbak voor vee, en Dio in de stad van mirakel eens onverteerbaar werd gedragen door de vlammen des vuurs. Zoo schuifelen zip langs elkaar voort twee, drie groepen van biddende mannen, maar ieder is in zich zelf gekeerd en gaat zwijgend zijn weg. Totdat de tocht des ge- beds is volbracht. Zij keeren weer terug naar de Woning Gods, waar intussehen diuzendc andere pel grims zich voor den bedetocht hebben voorbereid, die bij onzo terugkeer in den tempel den zelfden weg biddend volgen, dien wij zoocven in stille devotio hebben afgelegd. Dan wordt voor onze oogen het aller grootste geheim van het H. Misoffer vol trokken, den geestelijken bruiloft van Christus met Zijn Kerk. De doornen zijn Zijn bruilofskroon, Zijn nagelen de cdel- steenen waarmede do Gnddcliiko Bruide gom is opgesierd, het bloed dat uit Zijn heilig lichaam druppelt Zijn bruilofts kleed. Wij voelen dan sterker dan ooit, dat Hij, nu dit mystieke huwelijk wederom wordt voltrokken, naar onzo liefde dorst. Want sprak Hij niet aan bet kruis: Sitio, lk heb dorst. Op dat hoogtepunt van het nachtelijke nanbiddingsfecst naderen allen ordelijk en devoot tot do H. Tafel en als de Vernieu wing van het. Kruisoffer is geschied en on ze zielen zijn gesterkt door de H. Com munie, wordt de plechtige nacht besloten met het indrukwekkende lied van den Stil len Omgang. Toen zijn wij heel alleen de straten der historie nog eens langs gegaan om do vele duizenden stil gade to slaan bij hun zwij genden gang van gebed en overweging. Yijf-cn-twintigduizend deelnemers waren gekomen van verre en het aantal Amster dammers dat zich op den stillen bedetocht bevond ging verre nog daarboven. Hoe groot deze Stillo Omgang is ge weest. kan men zich nauwelijks voorstel len. Van pijn. 1 uur 's nachts af lot na ze ven uur 's morgens «was het een onafgebro ken file van naar schatting minstens 150.000 mannen en jongelingen. Ofschoon er een comité is voor do organisatie van dezen Omgang, neemt dit toch niet weg, dat de tocht zelf zonder de hulp van de Amstcrdamschc Verkeerspolitie plaats had en er sleehls vier of vijf Commissieleden aanwezig waren op het pimt van aankomst en vertrek alwaar drie stroomen elkaar ontmoetten. Er was echter peen sprake van disorde en alles verliep met een regel maat, die eerbied en bewondering af dwong. Dio eindelooze massa, devoot bid dend Jangs den weg, deed menig nacht- feestganger sprakeloos stilstaan en het luidruchtig gedoe van fuivende balgasten verstomde aldra bij den aanblik van deze zwijgende •menigte. Vele winkeliers had den ook ditmaal hunne etalagcliclitcn ont stoken, teneinde den te volgen weg zooveel mogelijk te verlichten. Er waren pelgrims uit het Noorden en Zuiden, uit het Oosten en Westen van het land, er waren Markers en Volendammcrs, die rondtrokken zooals eens Jezus de groote pelgrim rondtrok door de dorpen en steden van Judea, Samaria en Galilea. Hij weldoende door Zijn woorden en wonderen, Zijn daden en gebeden. Zij nu alleen door hun stil gebed voor liet heil hunner zielen, voor het heil van de zielen hunner medcmenschen. Die ommegang is weer volbracht, de ma- terieele ommegang alleen, bet andere blijft, tenminste moet bliivcn, bet gebed voor de wereld die is afgedwaald. Ook in dit opzicht kunnen wij nog Iec- ren van de historie, dio opgesloten ligt in een der straatnamen van do Sta«l der Om- mecang het „Gebed zonder end". Want door ons gebed moeten we, als Christus, blijven brengen „de blijde bood- sehnp" in een gebedsommegang zonder eindo. Ingezonden Stukken (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie' Er kan Iets inzitten en uitkomen. Een pastoor, die in een arbeiderswijk van een industriestad, te midden van een nijvere bevolking, die door werkloosheid wordt getroffen, een Kerk moet bouwen, zint op middelen om „aan geld lo komen." Hij behoeft zich, zooals onze Pau6 zegt, niet te schamen om ten liefde van Chris tus den bedelstaf op te nemen, hoe zwaar ook de bedelstaf onder het dragen wordt in onze hand. Ia er nog een middel om aan geld lo komen, zonder geld te hoeven vragen? Misschien. Ik heb de belangen van mijn parocliie aanbevolen aan St. Joseph, die ongetwijfeld do goedheid heeft om de fi- nancieelo zorgen van Gods Kerk medo le dragen, golijk Hij zoo blijmoedig in de moeilijkheden van het Zalig huisgezin heeft voorzien. En 0. L. Heer. dio de spaarzaamheid van Zijn voedstervader heeft aanschouwd, Hij heeft ons die spaarzaamliQjd ten voorbeeld gesteld. Toen hij het groote wonder der broodver menigvuldiging had verricht, gelastte Hij Zijn Apostelen, dat zij „de overgeschoten brokkelingcn" zouden verzamelen en in een korf zouden doen. En do Apostelen verzamelden do overgeschoten brokkelin gen en zij vulden cr met twaalf korven. Ik hen pastoor van een houten, bouw vallig schuurkerkje. Mijn parochie ligt langs dc Maas te Schiedam. Waar dc groote scheepswerven zijn en velo andere lakken van industrie. De industrie heeft duizenden arbeiders hierheen gelrokken, en in hetero dagen werk en brood ver schaft. Maar gij weet het: do crisis is ge komen, do industrie kwijnt, de werkloos heid treft do gezinnen. Mijn kerkje, dat reeds acht jaren het middelpunt is ge weest van een opgewekt-godsdionstig le ven. is te klein en is bouwvallig. Van de Kerkelijke overheid mocht ik dc opdracht ontvangen spoedig oen nieuwe Kerk te bouwen, niettegen.slaaude werkloosheid en stilstand of achteruitgang van industrie. Want het is bitter noodig. Dragende ik hoop blijmoedig naar het voorbeeld van St. Joseph den grooten schuldenlast van een nieuwe Kerk in een arbeiderswijk van een industriestad in^dezo jaren van werk loosheid, zin ik op middelen, om ook bui ten mijn woonplaats steun te mogen ont- vanged. Daarom heb ik een Brokkenhuis St. Joseph opgericht. Er kan wat inzitten en uitkomen, zoo troost men mij. Laat mijn Kerk als de korf zijn, waar in verzameld worden allo brokkelingen, dio iu de huisgezinnen zijn overgebleven. AI wat weinig of geen waarde voor u heeft, al wat in den weg staat en opge ruimd kan worden, geeft het voor mijn Kerk. Wij verzenden het, wij maken hot te gelde en wij bouwen op het huis, waar Christus de Zijnen voedt. Vindt mijn bede bij u een goed ont haal, woest dan zoo goed o-»3n een be- richtjo te sturen aan mij of aan het se cretariaat van het Brokkenhuis St. Joseph, den heer P. A. Breddels, Aloë- laan 53, Leiden. J. C. W. M. MöLLER, Pr., Pastoor van het 11. Hart, Schiedam. SPORT BILJARTEN. Om de Ccupc Glorieux. De uitslagen van Zaterdagavond luiden: Gorty 400 26 107 15.38 Katoen 252 25 70 10.08 Katoen 276 24 54 11.50 Luypaert.s 400 24 90 16.66 Moons 400 16 98 25 Corty 203 15 70 13.53 Gasteren werden te Brussel do wedslrij- den om de Coupe Glorieux voortgezet. Do uitslagen waren: Van Belle 400 15 114 26.66 Katoen 105 14 36 7.5 Moons 400 15 75 26.66 Katoen 185 15 38 12.33 Moons 400 16 89 28.75 Corty 203 15 58 13.53 v. Belle 400 15 145 26.66 Corty 328 14 81 23.07 Kampioenschap 1e ki. L.B.B. Do navolgende deelnemers hebben hier voor ingeschreven: H. v. d, Voort (Flora), P. H. v. d. Voort Sr. (id.), C. Dieben (id.), J. v. d. Berg (D.O.S.), S. Speyer (id.), B. Mastenbroek (Excelsior), P. Duivenvoor den Sr. (id.), B. dc Roo (Do Pool). Kampioenschap 2e kl. L.B.B. Do navolgende deelnemers hebben hier voor ijigeschreven: D. G. v. d. Voort (Groe nendijk), H. P. v. Amsterdam (id.), A. Kulk (Do Pool), W. F. Karstens (id.), G. Rooze (id.), P. v. Ruiten (B.A.V.), H. Aal- bersberg (D.O.S.), R. Vos (id.), P. v. d. Berg (id.), D. v. As (id.), Th. Duivenvoor den (Excelsior), B. Duivenvoorden (id.), A. Th. Schrama (id.). Competitie L.B.B. De uilslag van den wedstrijd Excelsior IIB.A.V. II, gehouden in café „Dc Duif' lo l.isse, luidt als volgt: H. Bakker, res. (R.A.V,) 106 32 li 3.31 Th. Duivenvoorden (Exc.) 125 32 13 3.00 N. Verhaar, rés. 125 40 17 3.12 A. Th. Scbrama, res. 100 39 7 2.50 H. v. Buk 70 32 18 2.18 B. Duivenvoorden 125 32 21 3.90 N. Verhaar 119 48 12 2.48 H. Verdel 125 48 13 2.60 L; Turk 77 30 13 2.56 P. Duivenvoorden Jr. 125 30 14 4.16 R.A.V. II 497 car., Excelsior II 600 car. Totaal Excelsior II 1123 car., R.A.V. II 982 car. De uilslag van den wedstrijd R.A.V. II Excelsior II, gehouden'in het café van den heer Th. Bakker, to Roelofarendsveen luidt als volgt: Th. Duivenvoorden(Exc.) 125 43 17 2.90 P. Iluigsloot (R.A.V.) 65 42 10 1.54 A. H. Schrama 125 47 12 2.66 H. Bakker, res. 84 46 8 1.82 H. Verdel 125 45 15 2.77 N. Verhaar 86 44 11 1.05 P. de Ree, res. 58 39 6 1.48 H. v. Beek 125 39 12 3.20 P. Duivenvoorden Jr. 90 44 13 2.04 L. Turk 125 44 10 2.84 Excelsior II 523 car., R.A.V. II 485 car. De uilslag van den wedstrijd Excel sior IID.O.S. II, gehouden in café „De Duif", to Lissc, luidt als volgt: H. Aalbersberg (D.O.S.) 125 27 20 4.63 Th. Duivenvoorden (Excl.) 109 26 14 4.19 M. Kulk 84 31 23 2.71 A. II. Schrama 125 31 16 4.03 A. J. Offenberg 117 40 13 2.92 B. Duivenvoorden 125 40 21 3.12 H. den Holder 119 36 15 3.30 P. Duivenvoorden Jr. 125 36 17 3.47 Tj. Segaar 100 37 13 2.70 H. Vcrdel 125 37 16 3.37 D.O.S. II 545 car., Excelsior II 609 car. STADSNIEUWS Ct.-Joseph-Ccrcüc" "'-eeniging. Als een waardig besluit van St-Toséphs- feestclag was op den avond van 19 Maart de vijfde bijeenkomst belegd van de wak kere Studie- en Debatingclub „St.-Petrus- Canisius". F— der eerste c. ^«.ammten op deze goed bezochte vergadering was do instal latie van niet minder dan 10 nieuwe le den. Do grootste attractio van dezen avond was evenwel de schoonc voordracht over „do Passiespelen van Oberammergau". In leider was de bekendo actieve clubsccrota- ris, de heer P. Brouwer. Tot buitengewone voldoening en slichting van het aandachtig Juistcrcnd auditorium werd dit van oudsher aantrekkelijk histo risch gebeuren, opgeluisterd en toegelicht door oen prachtserio lichtbeelden, den aanwezigen, door den kundigen inleider op smaakvolle wijze aanschouwelijk gemaakt. Een geestdriftig applaus en een fijn-ver zorgd dankwoord van den cerw. voorzitter beloonden den gevierden spreker voor zijn vele moeiten en zijn nooit geflauwden ijver, waar het geldt do bloei der Studieclub. Aan hot eind der bijeenkomst werd den leden voorts nog aangekondigd, dat door de club, onder leiding van een barer eigen leden, op Zondag 25 April a.s. een excur sie zal worden gehouden naar het Rijks Museum van Oudheden. Vertrouwd wordt, dat ook dan weer de deelname groot zal zijn. Ned. Rocmsche Rcisvereeniging. Een groot gezelschap leden cn inlrodu- cee's van deze vereeniging bracht giste- een oen bezoek aan de Sterrcwacht. Een deskundige leider, do heer Karstens, toonde de vernuftigo inrichting der obser- valiekoopels, demonstreerde de bewegingen dor aanwezige kijkers cn instrumenten dien ten dienste der waarnemingen en het fotografceren der hemellichamen ge bruikt worden. Een zeer heldere explicatie, door den heer Karstens gegeven, verduidelijkte een en ander nog zeer. Na afloop dankte do heer Schoondergang namens allen, den heer Karstens verzoe kende nu kleine groepjes in de gelegenheid te stellen des avonds het bezoek nog eens to herhalen. Aan dit verzoek zal, indien mogelijk door den heer Karstens met de meeste bereiwilligheid worden voldaan. Nederlandsch Gcgheelkundig Gezelschap. Gisteren heeft in do collegezaal van de oogheelkundige kliniek van het academisch ziekenhuis alhier de 69sle vergadering plaats gehad van het Nederlandsch Oog heelkundig Gezelschap. In dozo vergade ring, welke uitsluitend een wetenschappe lijk karakter droog, heeft dr. K. T. A. Hal- her tsma een voordracht gehouden over Cornea-Crosics tengevolge van het gebruik van aceton. Prof. dr. H. Snellen Jr. hield daarna een voordracht over binoculair zien tn vervolgens dr. H. L. Slruyckcn over: De raddraaiing van het oog hij functiestoornis van den musculus obliquus superior, waar- r.a hij een verhandeling caf over merkwaar dige soinplaten. Dr. C. D. Vorryp hield vervolgens een voordracht over: Druson op GEMEENTELIJKE AANKONDIGINGEN KIEZERSLIJST. Burgemeester en Wethouders van Leiden- Gelet op art. 10 der Kieswet: Brengen ter algemeene kennis dat do kie zerslijst voor den dienst 1926—1927 voor de verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Slaton-Generaal, de Provinciale Stalen en den Gemeenteraad is vastgesteld dat dio lijst van den 23sten Maart tot en met den 21.sten April a.s. op dc Secretarie (afd. Bevolking, Vischmarkt No. 12-13) de zer gemeente Voor een ieder Ier inzage ia nedergelegd en tegen betaling der kosten in afschrift on stemdislrictsgewijzc, in uit treksel, verkrijgbaar is gesteld. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 22 Maart 1926. Hinderwet. B. en W. van Leiden, brengen ter alge- meene kennis, dat door'hen vergunning is verleend aan de firma H. Capel cn Zn. en rechtverkrijgenden, tot het uitbreiden van de azijnfabriek in het perceel Nieuw- straat No. 1315, kadastraal bekend Sectie I No. 2422. N. C. DE GIJSEJ^AAR. Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 20 Maart 1926. B. en W. van Leiden, gezien het ver zoek van E. Passier, om vergunning tot liet oprichten van oen ondcrgrondscho bewaarplaats voor 4000 Liter benzine in het perceel Uirochtscho Veer no. 3, kada straal bekend gemeente Leiden, Sectie D. No. 1017, met aftapinrichling op het Utreehtsclie Veer, geven bij dezen kennis aan het publiek, dat genoemd verzoek met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeen- to ter visio gelogd is, alsmede dat op Za terdag, den 3en April e.k. des voormid dags te half elf uur op het Raadhuis, ge legenheid zal worden gegeven om bezwa ren tegon dit verzoek in to brengen. N. C. DE GIJSELAAR, Burgea VAN STRIJEN, Secretaris. SCathoStL e igencSa LEIOEN Maandag. „Geloof en Wetenschap", in „In den Vergulden Turk'', te 8 uur. Woensdag. R. K. Bond voor Groote Gezin* non, Bondsgebouw, te 8 uur. De avond-, nacht- en Zondngdienst der apotheken wordt van Maandag 22 Maart tot en met Zondag 28 Maart waargenomen door do apotw ken der H.H.: D. J. v. Dries um, Mare 76, lelef. 400 en G. H. Blanken, ïïooge- woerd 171, telef. 502. de pupil cn hesprak oen geval van conjunc tivus Parinaud. Nadat prof. dr. J. van der Hoeve had gesproken over: Exophtalmus pulsans, glioma retinae- sarcoma oculi en bestraling en sympathische ophlalmie, ver eenigden dc leden zich aan een gemeen schappelijk noenmaal in Zomerzorg. 's Middags is de vergadering voortgezet mot een bespreking van het rapport om trent de keuring van chauffeurs, waaraan door vele leden werd deelgenomen. l)i'. E, Marx sprak hierna over aangeboren en verworven afwijkingen in den stand der traanpunten cn over do behandeling dezer aandoeningen. Vervolgens hield dr. A. W. Mulock Houwer oen voordracht over: Me* taslaso van kwaadaardig Ghorio-epi- thclioon in liet oog. Prof. dr. G. F. Rocliat besprak vervolgens eenige gevallen van ziekte in de traanklier, waarna dr. W. van Kleef een voordracht hield over do Pon- dorff-hehandcling. Do vergadering werd besloten, mot oen voordracht van dr. J A. van Heuven over: de Akiriesiö der ooglo den. Leidsche Burgerwacht. De wedstrijden, prijsschieten met marga zullen gehouden worden in do schielztwl Morschport-Kazerne, op Dinsdag 30 Maart a.s. te 3 uur n.m. Er zal geschoten worden in 3 afdoe* lingen: Afd. A. Zij die de laatste 2 jaren reeds een prijs gewonnen hebben. Afd. Zij die do laatste 2 jaren geen prijs go- wonnen hebben. Afd. Veteranen (boven do 50 jaar). Er wordt gescholen 1 X 10 patronen (zonder procfschot). Houding naar keczo. Do 3 winners van iedere af deeling schie ten op 31 Maart a.s. om den Kampioen»* prijs. De Gymnastiek- cn Schermafdeeliujl heeft vacantio vanaf 27 Maart tot J- April 1926. Eind April of begin Mei zul len kleine wedstrijden gehouden worden voor de heide afdeelingen. Scharcnslijpersmanieren. Vorige weck gaf mevr. H. aan den Oud- Blaricummerweg le Laren aan een scharen^ slijper een schaar ter waarde van onge veer 80 cent in bewerking, waarvoor "jj reparatie en slijpen maar eventjes H werd gevraagd. Mevr. H. weigerde MPjt pelijkerwijzo deze ongehoord boöRO sou» betalen. Do scharenslijper bleef echter nu zijn eisch, waarom mevr. H. teneinde de politie opbelde. Na heel wat heen weer gepraat werd tenslotte genoegen nomen mot een betaling van 50 cent Dc duro scharenslijper, die met a' tegen zijn cliënte maar ook legen dc P een buitengewoon hoogen toon ann^ moest mee naar het bureau, waar hu Jë. over den inspecteur nog eens omst w, uitlegde waarom hij zoo duur was- Vruiig deskundig ziet u. En omdat hij was en bovendien hij zijn vak groot liep zoo'n schaar kon immers bu1 1 dan betaalde hij 'm daarom reken j voor oen karweitje van oen kwartje Na dezo uiteenzetting word nét

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 2