„I [cite Cant" HET NIEUWE KABINET. Twaede Blad H. M. de Koningin beeft Maandagmiddag de formatie van een ex tra-parlemen tair kabinet opgedragen aan jhr. mr. D. J. de Geer. Alvorens deze opdracht in beraad te nemen heeft de heer l)e Geer verzocht cenige besprekingen te mogen houden. Deze hebben tot liet resultaat geleid, dat bij gistermiddag aan H. M. de Koningin de volgende ministers heeft voorgedragen: Buitenlaudsche Zaken Jhr. Mr. H. A. van Karnebeek. Justitie Mr. Dr. J. Donner (A.-R.), raads-adviseur aan het Dep. van Justitie. Binnenlandsche Zaken en Landbouw Mr. J. B. Kan, secr.-generaal in alg. dienst Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen-. Mr. M. A. M. Waszink (R.-K.), burge meester van Heerlen. Oorlog ad interim Marine Prof. L. A. van Royen, hoogleeraar le Delft Financiën Jhr. Mr. D. J. de Geer. Waterstaat Mr. H. van der Vegte (A.-R.), lid der Ged. Staten van Overijsel. Arbeid, Nijverheid en HandelProf. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine (C.-H.), hoogleeraar te Utrecht. Koloniën Dr. J. C. Koningsberger, oud-voorziftef van den Volksraad. Vrijdag 5 Maart 1926 Al r DE O MG E V I M G. NOOTDORP. G eb o reu: Adrianus Jacobus z. van 'J. Elderhorst en Cath. van Leeuwen. Overleden: Maria v. Ooijen 88 jaar. VOORHOUT Gemeenteraad. De bouw eener secretaris-woning Woensdagavond kwam de Raad in open bare vergadering bijeen ter behandeling van het eenige agendapunt: gunning aan besteding secretaris-woning. Na de gebruikelijke opening met gebed en na lezing der notulen van het verhan delde iu de vorige vergadering deed de Voorzitter mededeeling van de door B. en W. aan H. Bakker te Voorhout gedane gunning van den bouw van -de autogarage aan de dokterswoning voor f 729. Vervolgens geeft spreker het gevoelen weer van B. en W. omtrent het niet gun nen van den bouw der woning wegens het tegenvallen der inschrijving, die de begroo ting met eenige honderden guldens over schrijdt. Hierna leest spreker voor een ingeko men schrijven van den Secretaris, waarin deze de aandacht er op vestigt, dat vol gens verklaring van den gemeentearchitect en andere deskundigen in het bouwplan de meest noodige soberheid is betracht, zon der nochtans afbreuk te doen aan solidi teit en de practische bewoonbaarheid der woning. Voorts verzoekt de Secretaris, ge zien deze omstandigheden, in het plan van f8298, geen nadcelige veranderingen te brengen, daar hij genegen is meer huur te betalen, indien dit noodig mocht blijken. Mocht het bouwplan te duur of nadeelig zijn voor de gemeente dan verzoekt hij, ten einde de gemeente kosten te besparen, van den voorgenomen bouw af te zien en hem vergunning te verleenen om te War mond, alwaar hij een geschikte woning kan huren, te gaan wonen. Het lid van der Hulst vindt het in schrijvingsbedrag vrij hoog en meenl, dat voor een beduidend minder bedrag toch no" een goede woning is te bouwen. Daar geen der leden verder het woord verlangt brengt de Voorz. het voorstel van E. on W., om den houw aan den laagsten inschrijver voor f 8298, niet te gunnen, in stemming, dat met alg. st. wordt aangeno men. Hierna wordt pvergegaan in geheime vergadering. To circa half 9 wordt de openbare ver gadering wederom heropend voor de rond vraag. Mededeeling van genomen beslui ten in do geheime vergadering wordt niet gedaan. Het lid Colijn informeert van wie de eigendom is van den grond, waarop de autogarage wordt gebouwd. De Voorzitter zegt, dat de grond toebehoort aan de ge meente, alleen is een smal strookje noodig van liet perceel van der Laan, dat door de zen belangloos is afgestaan. Het lid Witteman vestigt de aandacht op liet feit, dat een der lantaarns aan den 's-Oravendamsch én weg herhaaldelijk niet brandt. Het lid van der Hulst vraagt of het re gel is dat, wanneer een raadslid verhinderd is een uilgeschreven vergadering van den Raad hij te wonen, die vergadering door 'den Voorzitter wordt uitgesteld. De Voorzitter merkt op, dat zulks in i het geheel geen regel is. De vorige verga- doring is door spreker uitgesteld gewor den omdat de kwestie der gunning van den bouw nog niet in een voltallige B. en W.- vergadering behandeld was kunnen wor den, hetgeen hij noodig achtte alvorens deze zaak in den Raad te brengen. Tenslotte brengt de Voorz. in herinne ring het feit, dat een der oudste raadsle den, n.l. het lid Colijn, vorige week den hoogen ouderdom van 77 jaren heeft be reikt. Spreker wenscht den heer Colijn van harle geluk met zijn verjaardag en wenscht hem nog vele jaren van gezondheid toe, met de hoop, dat hij nog langen tijd als raadslid de belangen van de gemeente zal blijven behartigen. Hot lid Colijn dankt don Voorz. voor zijn vriendelijke woorden, doch voegt er aan toe, dat zijn lidmaatschap waarschijn lijk wel niet van langen duur meer zal zijn Rij de volgende periodieke verkiezing zal hij wellicht niet in den Raad terug keeren. Hierop wordt de vergadering gesloten. WASSENAAR. Zanyconcours. Voor het muziek- en zangconcours van „Excelsior" zijn door do Voreeniging „Wassenaar Vooruit" beschik baar gesteld twee verguld zilveren medail les, door gebr. van Oven, Den Haag en de Haagsche Courant een zilv. med., door het personeel van post, telefoon en telegraaf een zilv. lauwerkrans. Verkooping. De uitslag van den ver koop van diyerse perceelen alhier ten over slaan van notaris Vermeulen van Krui dingen, do vorige week ingezet, is als Tolgl: 4 heeronhuizen aan den Schouwweg, in ^°n °p f 54100, afgemijnd met f500, door 'A. rijenhoek. Niet gegund. Eén perceel aan de Kerkstraat, in bod gebracht op 112200. afgemijnd mot f400. Kooper de neer .T, "ty. van der Aa alhier. Perceel éen schoolgebouw met woonhuis in de Lang- straat, in bod op f 19800, afgemijnd met aO, kooper de heer J. J. Remmerswaal alhier. Een perceel bouwgrond achter het Jonge, in bod op f 4800, afgemijnd met -j' door den heer F. Verboog. perceelen O en 7 werden bij combi- flaiie niet gemijnd. DE MINISTERS. BUITENLANDSGHE ZAKEN J li r. Mr. D r. H. A. v a n K a r- r. eb eek werd 21 Augustus 1874 gebo ren. Hij studeerde to Utrecht, waar hij in 1900 promoveerde tot doctor in de rechts- on staatswetenschappen op een proefschrift getiteld: De Costa-Rica-Parket-Arbitrage Voordat jhr. van Karncboek het burge meesterschap van de Residentie aanvaard de, was hij o.a. ambtenaar van het depar tement van Koloniën, waar hij in korten tijd opklom tot chef der afdecling Justitie, Onderwijs en Eeredienst en Nijverheid. Sinds 9 September 1918 is jhr. van Kar ncboek minister van Buitenlandsche Zaken in do achtereenvolgende minis'' - Ruys de Becrenbrouck en Colijn. JUSTITIE. Mr. Dr. J. Donner (anti-revolu- t onair) werd S Februari 1891 geboren. Achtereenvolgens was hij commies-redac teur ter gemeente-secretarie van Deventer boofdamtenaar ter gemeente-secretarie te Rotterdam; directeur van het Centraal Bu reau van Voorbereiding in Ambtenaars- zaken. Daarna werd hij Raad-adviseur aan het departement van Justitie. Hij is een zeer bekwaam man. Laatstelijk fungeerde hij als plaatsvervangend voorzitter van de centrale commissie voor georganiseerd overleg voor personeel in Rijksdienst. BINNENLANDSCHE ZAKEN EN LANDBOUW. Mr. J. B. Kan was, voordat hij tol secretaris-generaal in algemeenen dienst werd benoemd, reeds secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken, later ook van Landbouw. De heer' Kan, die bij geen partij is aan gesloten, is den 18den Mei 1873 geboren. Hij bezocht het Erasmiaansche Gymnasium to Rotterdam, waar zijn vader rector was. Daarna ving hij zijn studiën aan te Leiden en promoveerde in 189G cum lande op oen proefschrift getiteld: De comptabiliteit in het Staatsbestuur. Van 189G tot 1897 was hij geplaatst in de betrekking van adjuncl-commies-redac- leur ter gemeente-secretarie te Rotterdam, welke functie de heer Kan in laatstgenoemd jaar verwissende tegen die van ad.iunct-com- rnies van het Departement van Financiën, waar hij werkzaam was aan do Generale Thesaurie en aan verschillende belastingaf- oeelingen, waarna hij in 1904, referenda ris zijnde, in dienzelfden rang overging naar het Departement van Binnenlandsche Zaken om het toenmalige hoofd van dat de partement dr. Kuyper bij te staan bij de behandeling van de Schoolwet en de pen- sionneering der bijzondere onderwijzers. In 1918 zag de heer Kan zich daarna het gewichtig ambt van secretaris-generaal van het Departement van Binnenlandsche .Zaken toevertrouwd en het i3 in wijden kring hekend op hoe kundige wijze hij in die functie is werkzaam geweest. Mr. Kan was o.a. lid en secretaris der Staatscommissie voor do gemeente-finan- o.iën, in welke hoedanigheid hij met mr. Treub een motie indiende over afstand van rijksbelastingen aan de gemeenten. Voorts was hij secretaris der Grondwetscommis sie-Heemskerk. Tot op heden is mr. Kan voorzitter van do centrale commissie voor georganiseerd overleg voor personeel in Rijksdienst. De heer Kan schreef verschillende opstel len in liet Rechtsgeleerd Magazijn, in de Gids en in de Vragen des Tijds. ONDERWIJS. KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN. Mr. M. A. M. W a s zink (R.K.) is 44 jaar. Hij promoveerde 4 Juli 1912 als doctor in de Rechtswetenschappon aan de Universiteit te Amsterdam. Voor ziine be noeming tot burgemeester van Heerlen, weike functie hij nu sedert 1913, (lus 13 jaar bekleedt, was hij hoofdcommies ter secretarie te Maastricht. Hi.i is kantonrech- ter-plaatsvervanger in liet kanion Heerlen en plaatsvervangend voorzitter van den Raad van Beroep te Roermond. OORLOG EN MARINE A.I. Prof. L. A. van R o o ij e n is ge boren 9 October 1865. Op twintigjarigen leeftijd werd hij benoemd tot tweede-luite nant bij het le Regiment Vesting-Artillerie en drie jaren later (in 1888) volgde zijne bevordering tot eerste luitenant. Hetzelfde jaar trad hij op als leeraar aan de Konink lijke Militaire Academie, een functie welke hij tot 1891 vervulde. Na vervolgens weder om eenigen tijd bij de Vesting-Artillerie to l ebben bediend werd hij in 1892 werk zaam gesteld bij de pyrotochnischc werk plaatsen en in 1895 geplaatst bij de con st ruclic-werkplaatsen, terwijl hij in 1900 .bevorderd werd tot kapitein. Sedert 1906 is prof. van Rojjen hoog- leoraar aan do Technische Hoogeschool te Delft, aan welke hooger ondcrwijsinTich- ting li ij verhonden is aan de afdeeling Werktuigkunde en Scheepsbouwkunde voor i et geven van onderricht in de mechani sche technologie. Prof. van Roijen, die de liberale begin selen is toegedaan, is op het oogenblik lid der nieuwe bezuinigings-commissie (voort zetting der commissie-Rink onder leiding van luitenant-generaal Pop). FINANCIeN. J h r. M r. D. J. de G c e r, werd t4 December 1870 to Groningen geboren. Ifij bezocht het Erasmiaansch Gymnasium te Rotterdam en het Gymnasium te Arnhem, waarna hij te Utrecht aan de Hoogeschool in de rechten studeerde. Hij was lid van den gemeenteraad van Rotterdam van 19011908, tevens was hij lid van de Gezondheidscommissie te Rot terdam, sedert 1902 lid der Provinciale Stalen van Zuid-Holland en vele jaren lid van Ged. Staten van Zuid-Holland. In 1907 werd hij tot lid der Tweede Kamer geko zen. 8 Mei 1920 ward hij burgemeester van Arnhem. Jhr. de Geer was van 28 Juli 1921 tot 1 Augustus 1923 minister van Financiën in de ministeries-Ruijs de Beerenbrouck en Colijn. WATERSTAAT Mr. H. van der Vegte (A.-R). De lieer Van der Vegte is sedert jaren ad vocaat en procureur te Zwolle. Sedert 1901 maakt hij deel uit van de Prov. Staten van Overijsel en sedert 1907 heeft hij zitting in het College van Gedeputeerde Staten van dat gewest. Hij is oud-lid van den gemeen teraad en oud-wethouder van Zwolle. ARBEID, HANDEL EN NIJVERHEID. Prof. ï)r. J. R. S 1 o t e m a k e t de Bruine (C.-H.) is 6 Mei 18G9 gebo ren. Na het gymnasium tc Haarlem te heb ben bezocht, promoveerde liij in 1897 aan de Universiteit te Utrecht in de theologie. Hij was predikant in de Ned. Herv. Kerk en lid van de Prov. Staten van Utrecht, ter wijl hij te Utrecht hoogleeraar is in do theologie van weg de Ned Herv. Kerk. Sinds 28 Juli 1922 is hij lid van de Eerste Kamer. Prof. Slotemaker de'Br uitte heeft gedu rende zijn politieke loopbaan mot grooto welsprekendheid do Crhistelijk-Historische beginselen, zoowel in als buiten het.parle ment, verdedigd. Hii gevoelde zich in het hijzonder tot de studie van het sociale vraagstuk aangetrokken en nam een werk zaam aandeel aan do drankbestrijding. Eenigen tijd was hij hoofdredacteur van het dagblad „De Nederlander". In do Chr.- Hisl. Unie is hij een leidende persoonlijk heid. KOLONIëN. Dr. J. C. K o n i n gs h e r g er. oud- voorzitter van den Volksraad in Ned.-Indië, is vele jaren werkzaam geweest in ver schillende gouvernementsbetrekkingen in Indië. De heer Koningsberger, die do liberale beginselen is toeveda an. werd in 1898 werk zaam gesteld in Indio bij de afdeeling Land bouw.en klom in 1904 tot afdeelingscbef op. In 1908 zag hij zich belast met do super- intendantie van het onderwijs aan de Landbouwschool, terwijl hem het volgende jaar de waarneming werd opgedragen van de functie van directeur van den Land bouw. Twee jaar later werd hem toevertrouwd do leiding van de natuurwetenschappelijke zaken waarbij hem den titel le beurt viel van directeur van 'a Lands plantentuin. Na in 1917 gedurende eenigen lijd met ver lof naar Nederland te zijn geweest, keerde Gr. Koningsberger in Tndiö terug, waar hij weder in de laatstelijk door hem be bloede functie werd werkzaam gesteld. In 1915 werd hij tijdons verlof van den hc-er Lovink belast mof de waarneming van de directie van Landbouw, Nijverheid en Handel. In 1918 werd hij benoemd tot lid tevens voorzitter van de commissie voor de ont wikkeling van do fabrieksnijverheid, nadat hij reeds het jaar tevoren was benoemd tol voorzitter van den Volksraad. Tn 1919 word hem op verzoek eervol ont slag uit den dienst verleend. De heer Koningsberger is voorzitter van den Raad van Beheer der Vereeniging tot liet houden van Jaarbeurzen. „Msb" DE PERS OVER HET NIEUW KARINET 'Do Maasbodo geeft do volgende be schouwing over do personen van do mi nisters en over do door de Katholieken tegenover het Ministerie aan to nemen houding. Het blad acht het „geenszins con voor deel voor het Kabinet, dat do formateur een bepaald verleden heeft. Allicht mag men van hem, dio eenmaal do defensie niet hui ten de bezuiniging wilde houden, verwachten, dat hij ook nu nog. misschien nu nog meer dan vroeger, voor inperking der militaire uitgaven gestemd is. Ook zijn verleden tent aanzien van de kwestie der ambtenaarssalarissen maakt hem liet ro geeren allicht niet gemakkelijker, gehou den als hij in dit opzicht schijnt tot con cessies. Terwijl men van een figuur als Mr. Kan oen stevig toezicht op de gemeenten ver wachten mag vraagt men zich met angst af, wat op het gebied van onderwijs, waar groole vraagstukken om oplossing roepon, kan geschieden. Of Minister Van Karno- beek, die zoo goed is zich beschikbaar te houden hot uiterst-precaire avontuur met het Belgische tractaat overleven zal? Be schikt het Kabinet over gezonde, niet-dos- truclieve plannen van bezuiniging voor onze defensie? Op sociaal terrein kan men allo waardeering hebben voor het sociaal gevoel met welsprekendheid gepaard bij een Slotemaker de Bruine, doch liever zou den wij varen op het kompas van eon man als Kooien, met deze ingewikkelde, om vangrijke stof terdege vertrouwd. Wat In dia betreft: mocht men van het algemeen gewaardeerde beleid van een man als Welter, in wien voortvarendheid in zake de bestuurshervorming met bekende voor zichtigheid gepaard gaat, voor de Indi sche bevolking niet meer verwachten dan van een lid der zoo bestreden Indologische Utrochtsche faculteit? Niet één vraagstuk bespringt het Mini sterie, doch heel een reeks. Nu kunnen wij ons voorstellen, dat voor een enkel vyaagstuk een andere meerderheid moet worden gevonden dan gewoonlijk het Ka binet steunt een extra-park mentair Kabinet mag zich die weelde een onkolo maal veroorlooven. Doch wij vrcozon dat de kwesties overtalrijk' en verscheiden als zij zijn, telkens weer naar andoro meer derheden zullen doon uitzien. Dan wordt to veel acrobatiek geëischt en maakt do Regcering het zich door haar geringe par lementaire basis wel bijzondor moeilijk. Als extra-parlementair Kabinet gaat men op avontuur om zijn meerderheid to zoeken daar waar men ze vinden kan. Onze Katholieke partij zal ongetwijfeld, zooals reeds meerdere malen tijdens do crisis werd toegezegd, loyaal staan tegen over dit Kabinet, dat in zijn zwakte toch een zekere kracht vindt, omdat de vraag, wat daarna zou moeten komen, zoo moei lijk to beantwoorden is; doch van onze partij kan niet worden geëischt, dat zij do fout van de to smalle parlementaire basis van dit Kabinet geheel zal verholpen. Meer dan eens zal onzo partij het zyu, die zich over deze combinatie (die van de twee grootste partijen, samen een meer derheid vormend, los wil staan), zal moe ten ontfermen. Onze partij zal dus de volle weelde van haar isolement van haar ein delijk-vrij zijn, niet eens kunnen genieten. Maar al te gTOote offers zal men van haar zeker niet pro Deo, mogen vergen." De Nieuwe R o f f. Crf. schrijft; „In zooverre door de benoeming wn do nieuwe ministers aan oen ïvgivringkw.; tijdperk, dat reeds le lang leeft jjeduurd, een eind is gekomen, begroeten as ij van zelf het nieuwe kabinet mot vreugde. War mer kan overigens op bet oogenblik ons woord nog niet zijn. Want wij weten nog. slechts, dat er een kabinet is. niet wat liet van zins is te doen. Eerst wanneer het program van hot kabinet zal bekend zijn geworden, zal men de mate van zijne sym- paliiio ten opzichte van het nieuwe mini sterie kunnen bepalen." En verder; „Voornaamste kenmerk van het nieuwo kabinet lijkt ons voorshands, dat er niet één persoon in op is genomen, die wegens zijne politieke antecedenten of om andoro redenen in do Kamer kan aanstoot gev n. Blijkbaar heeft de heer de Geer er naar gestreefd, aan zijn kabinet geen enkel Ka merlid te verbinden, en hierin zal dan ook de reden wel liggon, waarom Mr. van Schaik, dio tot de combinatie-Limburg be hoorde, door den heer De Geer niet is overgenomen. Of zitten er principioelor redenen achter? De combinatie-Limburg spatte uiteen op een meeningsverschil tus- schen de Roomsch-Katholieke gegadigden en de Ghristolijk-Historischon. (Tusschen den Kabinetsformateur en da C.hrislelijk-IIistorischcnl Rod. L. Crt.) Ileeft de heer Do Geer het verschil wol kunnen overbruggen mot den lieer Was zink doch niet met deu héér Van Schaik? Wij zullen er niet naar trachten te gis sen." De Morgen vat haar besclionwing aldus samen: „Summa summarum: Wij begroeten dit kabinet niet getemperde voldoening over het feit, dat de langdurige crisis eindelijk is opgelost; wij beschouwen hot als zijn zwaks to punt, dat hot geen behoud van 't gozant- schap bij het Vaticaan zal voorstellen, waardoor het van meet af de Katholieke Staatspartij tot een afwijzende houding dwingt; wij vermoeden, dat het geen zeer lang leven beschoren zal zijn, omdat bot bui ten do Christelijk Historischon en do libe ralen weinig oprechte vrienden in do Tweede Kamer zal hebben." Gemengde BericSrian Het Handelsblad weet nog niet veel to zeggen over het nieuwe Kabinet: „Nu, we hebben dan tenminsto weer een kabinet. Van welken aard? Ja daarnaar kan men alleen maar wat gissen. Extra parlementairin hoofdzaak althans. Samengesteld ongeveer uit het materiaal dat do heer Limburg al had verzameld voor zoover men daarvan althans iets beeft gehoord. Maar overigens met welk uitgangspunt, op welk program, en .met welk doel? Is do politieko verscheidenheid der negen ministers, onder wie wij niet alleen christelijk-historischen, vrijzinni gen en een katholiek, doch ditmaal ook twee anti-revolutionairen vindon, opzet of toeval? Wat stelt het Kabinet zich voor, te doen in de eerste plaats met het ge zantschap bij den Paus? Dat thans con chrislelijk-historisch man Minister-Presi dent is, doel verwachten dat het gezant schap niet zal worden hersteld.... ul blijft de mogelijkheid van een poging tot eenige tegemoetkoming jegens do Room- schcn bestaan, maar men weet hiervan tot nu toe niets. Men weet trouwens niets van ecnig program en heeft, aan de gepubliceerde namen, ook zelfs geen houvast ter beoor deeling van den juislcn aard van dit mi nisterie. Doch er zal nu wel gauw een ontmoe ting met de Tweede Kamer volgen waar in, naar men mag verwachten, het Kabi net-De Goer, in geheimzinnigheid geboren, althans iets van zijn aard en plannen zal ontsluieren. Inmiddels mogen we, ook al zijn we op 't stuk der bezetting van do negen zelel9 zeker niet geheel bevredigd, blij zijn dat we weer een volwaardig mini sterie hebben. Een negental dat den moed beeft om zich in de Kamer to wagen." Het Vaderland is enthousiaster; liet blad heeft al zoo lang de coalitio be stookt, en nu 'ns eindelijk de coalitie weg en een ministerie van links en rechts ge vormd I „Zoo is dan door do opdracht lot eon formatio van eon extra-parlementair Ka binet aan den lieer de Geer, althans dio oplossing aan do crisis gegeven, dio ons behoedt voor den terugkeer van het thans zittend Kabinet, dat in welken staat het ook teruggekeerd zou zijn eeno constitu- tioneelo ongerechtigheid zou zijn geweest. To weten, of zoo zwak dat het zich alles van het Parlement had moeten laten wel gevallen, of zoo sterk, dat do Volksverte genwoordiging niets meer te zeggen zou hebben gehad. Voor liet eerste was het meeste te vreezen, daar het door de zoo langdurige ruzie in do Coalitio alle pres tige was kwijt geraakt. Wij kunnen nog maals niet anders doen dan onzen dank betuigen aan do Kroon, van welke klaar blijkelijk van meet af aan groote invloed is uitgegaan, om een oplossing als wij bij do crisis op de Vlootwet hebben gehad to vermijden. Do Geer heeft als kabinetsformateur te recht begrepen, dat het nu niet moor kon gaan om dagen maar ora uren. dat elke lange overweging thans uit den booze was, en heeft de zaak blijkbaar flink aange pakt. Na bet votum van de Tweede Ka mer over het sociaal-democratisch ont- bindingsvoorslel, kon do oplossing niet lang op zich laten wachten, en wij kun nen slechts onze blijdschap uitdrukken, dat wat algemeen, behalve dan door do H.H. van Wijnbergen en Marchant, als de allerslechtste oplossing werd beschouwd, is kunnen worden vermeden." DE OVERSÏROQMINGSRAMP. Een overzicht van de geleden schade. Het Persbureau Vaz Dias te Amster dam meldt: Oudejaarsdag 1925! Wanneer over eenige. weken liet thnns overstroomde land zal zijn drooggemalen en wanneer na maanden - wellicht na jaren noesten arbeid de gevolgen van do overstroomingsramp zullen zijn ver dwenen, dan zullen wij tocli nog iImi- n van dien hangen Oudejaar. Lig 1925 ui van de angstige Mchfcn cïi .1 n, daarop volgden. En later zal de/,- dug telkens wanneer wij, on vooral zii, die «>r bet meest bij betrokken warm. znli gi - reed maken het ou.le jaar uit te lui a in de herinnering teruggebracht mu 1 n bij do Oudejaarsavondgesprekk' ii, zal hij bij nieuwe ovcrslroomingsre.mpe.i, wan neer deze weer eens over on.s land zuieb-n komen, worden aangehaald in krenten.ir- tikclen en misschien in horiniu iing ge bracht door ouden van dagen, die thans als jongeren do ramp medcmaaklen. Tenzij in dezen tijd zulke afdoende maatregelen genomen zijn, welke herha lingen kunnen voorkoment Nu, ruim twee maanden na dun door braak in den rechter Maasdijk bij Neder- assclt, welke naast do minder ernst igo doorbraken in £uid- en Noord-Limburg, do oorzaak is geworden van schrikkelijk •voel ellende en enorme mntcricele schade, nu nog staat hier en daar het water in do huizen der laagst gelegen stroken van hel ovorslrooiningsgebied en waar het water verdwenen is zien wij do ernsti ge gevolgen van de rainp. Het Persbureau Vaa Diaz te .Vinster* dam heeft getracht een overzicht te krij gen van do schade, zooals deze thans kun worden geconstateerd, zonder overdrij ving als gevolg van zenuwachtigheid en haasten gebaseerd op officieoio gegevens. Ongeveer 175 gemeenten lagen in o£ grensden aan hel overstromingsgebied. In het grootste gedeelte dozer gemeenten is geen of zeer onbolangrijko schade aan gericht. Zelfs plaatsen, die midden in het water hebben gestaan, behooren hé i-loe, voornamelijk in Limburg, waar 41 zooge naamde watergemeenten zijn. te weten? Arccn en Velden, Geegden, Beosol. Bol fold, Bergen, Borgharen, Broekhuizen. Iluggo* nura, Echt, Eysdcn, Elsloo, C i n. GouR le, Grevcnbricht, GronsveH orst, Herten, Horn, Ittoron T" Linne, Maasbracht, Maasbree, Mnasnlol. Maas tricht, Meerlo, Mook Neer. Obblcht en Papenhoven, Ohé en Laak. Oltersum, Roermond, Roosteren, Stein, Stcvensweert Swalmen, Tegelen, Urmond. Venlo, Wans- sum en Wessem. Het grootste gedeelte dezer 41 gemeenten; beeft bij hoogen stand van de Maas steeds last van het water. De buitengewoon hoo- go waterstand en vooral de snelle was in de laatste dagen van het vorige jaar zijn oorzaak geweest, dat ook in verschoidono I.imburgsche watergemeenten belangrijk© schade is aangericht, zooals uit nader to noemen cijfers zal blijken. De totale schade. De cijfers omtrent do schade hebben be trekking op 63 gemeenten, omvattende 129 steden, dorpen en gehuchten. Slechts van enkele gemeenten, waar schade werd on dervonden, ontbreken de gegeven:- nog, doch do eindcijfers zullen daardoor niet belangrijk worden verhoogd. In doze 03 gemeenten bedraagt de scha de aan (gemeentelijke) openbaro wegen, werken en gebouwen ƒ590.880 en aan par-'

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 3