L.H. BRIJNEN, x.Merie Colijn to lalcn zitten. Er zijn er lie dit willen, maar het zijn er niet velen. Wel zijn er velen die het absoluut niet ftillen, ook ter rechterzijde. Vóór de ver kiezingen waren er ook velen ter rechter zijde die Golijn niet wilden. En toch kwam hij, hoewel men wist dat het geval van hel gc£m(schap niet was opgelost. Op 11 Knvemi^* de draad die de rechterzij- *Li en nield Dr. de Visser heeft gedok terd om de coalitie te genezen, maar het mocht hem niet gelukken. De patiënte is ongeneeslijk omdat zij ernstige organisch© gebreken heeft. Hoe kan hot minislerie-Colijn onder de ze omstandigheden aan liet werk blijven? Het zou zijn een koninklijk kabinet en die soort kabinetten zijn uit den tijd. Er zijn vele bewijzen aan te voeren dat de rechter zijde in meerderheid de terugkomst van Colijn niet wil. Do heeren van Vuuren en 'Aalberse hebben zich in ,,De Tijd" en „Het Centrum" kras uitgelaten tegen te rugkeer van den heer Golijn. Alleen de beer Van Wijnbergen blijft krachtig voor hem strijden. Zelfs in do Antirevolutionai re partij ziet men er het belang van in dat de heer Colijn weggaat, en in de Chris.- Hist. partij denkt men er niet anders over Bleef het ministerie-Colijn, dan zou het or één zijn met dictatoriale macht, omdat het niet weg te krijgen is. Men roept nu om moedige mannen, maar spr. waarschuwt de Kamer, dat men .daarom niet moet roepen, opdat die moe dige mannen zich tegen do democratie zul len verzetten. Als dat zoo ware, zou het blijken dat er vele duizenden moedige mannen buiten de Kamer zich daartegen met kracht zouden verzetten. Do volksvertegenwoordiging moet haar onmacht belijden en do kiezers gelegen heid geven een andere keuzo te doen. Het gezantschap bij den Paus zal geen belangrijke rol meer spelen bij de verkie zingen, omdat do Roomscben het ter wille van de reactio hebben willen opofferen voor een schijn-gezantschap in Bern of in Weenen en nu do Christelijk-Historischen bobben toegestemd in het principe van een gezantschap. Vroeger heeft men Ier rechterzijde bij 'de verkiezingen gestreden voor do coalitie, maar die leuze is nu vervallen en dus moe ten de kiezers nu in de gelegenheid worden gesteld uitspraak te doen over een nieuwe parlijformalic. Do Katholieke partij is niet dezelfde als op 1 Juli, d.w.z. bij de verkiezingen. Toen was zo de machtige partij, thans is ze een groep, die het voortbestaan van het parle mentaire stelsel onmogelijk maakt. Met de coalitiepartijen wil ze niet meer meedoen, met de democraten durft ze niet samen te werken en dus staat zij den normalen gang van de wetgeving in den weg. Een verkiezing zal een louteringsproces zijn voor do partijen. Er zijn er die wel ontbinding willen, maar die eerst het Kabinet-CoLijn terug willen laten komen, om het dan te laten vallen. Dat is een ignobele manier, een onwaardig schouwspel, dat bovendien veel tijd zal kosten. Wanneer het Kabinet dan 7.(111 uallon on Iro* allmn op Ket gteaut- sch&p bij den Paus. zou het anti-papisme hoogtij vieren, en dat zou de slechtste hartstochten weer opwekken. Het besluit tot ontbinding eischt een contraseign van minister Colijn. Weiger de hij dit to geven dan zou hij toch den moed niet kunnen hebben, om terug te komen, dan zou hij moeten heengaan om plaats te maken voor één minister die wel bereid is dat te geven. Spr. wil thans naar het volk gaan. Hij weet dat zijn voorstel hier verzet zal ont moeten. De wijze waarop hij tijdens deze rede is bejegend, bewijst dit wel. Do V o o r z. zegt, dat hij de orde vol doende heeft gehandhaafd. De geachte af gevaardigde kan van zijn medeleden ook 1e veel verlangen. Wie wenscht het "jvoord? vraagt de iV o o r z i 11 e r cenige malen. Aangezien niemand het woord vraagt komt het voorstel in stemming. r Het voorstel wordt verworpen met 70 tegen 24 stemmen. Vóór de sociaal-demo craten en do communist. De vergadering wordt gesloten. Gemengde Berichten DE OVERSTROOMINGSRAMP. De Koninklijke hulpverleening. t Do Koningin en de Prins der Nederlan den hebben thans in totaal aan de algemee- dg vereenigde commissie ter leniging van rampen door watersnood in Nederland een bedrag van 126.721.50 overgemaakt voor de slachtoffers van den watersnood, waar onder begrepen is een bedrag van 1f 106.721.50 bijeengebracht door do bevol king en 'oorspronkelijk bestemd voor hulde blijken, aan te bieden ter gelegenheid van het zilveren huwelijksfeest van het Ko ninklijk Echtpaar. M. de Koningin en Prins Hendrik hebben nog een bedrag ontvangen, groot f 1640, dat namens H. M. en Z. K. H. is overgemaakt aan do Algemeene Waters- noodcommissie te Amsterdam. Dit bedrag was gevoegd bij het huldeblijk het schil derij, geschilderd door Hoyinck van Papen- idrecht dat H. M. en Z. K. H. ter gele- ïonheid van het zilveren huwelijksfeest werd aangeboden door de officieren der landmacht, de reserve-officieren daaronder begrepen. Elfde verantwoording van het Ned. R. K. Hulsvestings-Comité te 's-Bosch. Parochie Schinveld 480; Comitó Roo- eendaal 5358.80; W. P. M. R., Geldrop \f 10, Comité Den Haag, nieuwo afdrachten 2830 en 70; Watersnood-Comité Sit- lard 42.60; De Zoom, Bergen op Zoom cs afdr. 100 92; Comité Wormer 20; id. Utrecht 'f 100; -Oeteldonksche Club, Den Bosch, opbrengst 2/3 Carnaval-collecte V 621.80#; Spaarkasvereen. „Vele klein- Jjes maken een groote", 's-Bosch 5.70; R. K. Bond van beheerders van Cöop. Zuivel fabrieken in Brabant en Limburg, Eindho ven fj 26; Boerenbond, Leuth 50; Boeren leenbank, Kruisland f 50; N.N., Bussum 20; id. Vianen f 10; Boerenleenbank Meijel 100; parochie Stramprooy 220.30 collecte feestavond Vlijmen 52; collecte Griendtsveen (L.) 84; Boerenleenbank Goertruidenberg 10; N. C. B., afd. Lierop 5; v. W., Arnhem 10; J. H. F., Heer len 10; Dagblad De Maasbode, Rotter dam, 2e afd. 1325.98; filmavond R. K. Prop. Club Benedictus XV, Zierikzee 18.22; N. N., Amsterdam 2.50; sofréo Vriendenkring Teteringen 85; comité Breda nagekomen 14.60; collecte Ginne- ken 2e afdr. 57; id. Princenhage 2e en 3e afdr. 150.85; voordracht Bondam, Breda 11.50; R. K. Tuinbouwvereen. Leur 100; collect© Beek 506.21; id. Hcusdenhout (Ginnekon) 194.70; id. Ben Hout (Ooster hout) 418; op een hal Oosterhout 10 concert O. S. O., id. 151.50; N.N., idem 10 en 5; Dagblad van Noord-Brabant, Breda 2650 (totaal Kringcomité Breda tot dusver 38.359.66); De Aankondiger, te Vught, nagekomen 19.04: Boerenleenbank Wijnandsrade 50; M. V., Utrecht f 10 comité Amsterdam nieuwo afdr. f 500; Techn. Mijnbeamblenvereen. in Limburg 300; par. Onbevl. Onlv. Oss 4007 0714; rectoraat Eerw. Paters, idem 431.50: parochie St. Gorardus Majella, idem f 349; parochie H. Hart, id. 244.17; Vereen, Limburgia, id. 722.55/4; (totaal voor Oss 5754.30); parochie Heesch bij Oss 1230.90; idem Ooijen 633; id. T,ith ƒ500 id. Lithoijen 130; id. Maren f 100; idem Alem 130.25 (totaal voor Kringbestuur Oss 8497.45); Krineromité Hoorn, afdr. 500; parochie Neerloon hij Raven- stein 250; Pastoor W. Wenlholt, Kampen 125; N. C. B.. afd. Maashees f 12.35 Tooneelvereen. St. Martinus, Kerkdriel- f 2.50; Concert Harmonie De Goede IToop, Aarle-Rixtel 25; De Q., Ginneken 12; N N. Boxmeer 10; Bond van Poslperso- neel St. Petrus, affl. Valkenswaard f 5; Prov. Noordbr en 's-Hertogenh. Courant 17e afdracht f 300; N. C. B afd. Huisse- ling 13.50; uitvoering Harmonie St. Lau- rentius, Kekeydom 21.60; Kring-comité Niimegen, nieuwe afdracht f 500. Vorige lijsten 653.011.80. Totaal-generaal tot en niet Zondag 2£ Febr. 680.120.52^. De SccretarisrPenningmeester van het R. K. Hnisv.-Comité J. PASTOOR. VHertogenbosch, 1 Maart 1926. Levend begraven. Gisterenmiddag is te Vlissingen de 55- jaTige werkman B., bij rioleeringswork on der instortenden grond bedolven en dood opgehaald. Verdronken. Het 10-jadig zoontje van schipper de Haas van het schip „Goede Verwachting" gedomicilieerd te Bergen op Zoom is op de Schelde nabij Antwerpen bij het roeien uit do roeiboot gevallen en jammerlijk ver dronken. Verbrand. Hei- 4-iarig meisla-Mvan BavmaIa. Nieuw-Buincn geraakte door het spelen met lucifers in brand. Het kind is aan de verwondingen overleden. Noodlottige val Gistermorgen is de 38-jarigo voerman W. J. te Gulpen van zijn kar gêvallpn. met het noodlottige gevolg, dat hij onder de wielen kwam en gedood werd. De man was gehuwd en vader van twee kin deren. Vechtpartij met doodelijken afloop. Omtrent den nabij Neeritter op Belgisch grondgebied gepleegden moord meldt men ons nader, dat in een café aan de grens meerdere jongens uit Neeritter vertoefden, die zich daar te goed deden aan het beken de Belgische Bockbier, waarvan zij weldra onder invloed geraakten. Mede tengevolge van minnenijd ontstond er een woorden twist tusschen zekeren B., do gebroeders P. en v. d. V. Buiten gekomen geraakten deze handgemeen. De 17-jarige H., even eens uit Neeritter, begaf zich ook naar huiten, bemoeide er zich met de twistenden en sloeg er onmiddellijk met een mes op los. Genoemde v. d. V. Icreeg een steekwon de in de hartstreek, tengevolge waarvan hij korten tijd later overleed. Ook P. liep een gevaarlijken messteek aan den arm op. waardoor ecnige peezen werden gescheurd en de slagader werd getroffen. Hij verloor veel bloed. 0 De vorraoedelijko dader H. vluchtte weer het café binnen, sprong door een raam aan de achterzijde naar buiten, waar hij het mes, dat er 's morgens teruggevonden werd, wegwierp. De veldwachter van Neeritter en de ma- rechausse van Gratham werden gewaar schuwd; deze begaven zich naar de woning van den dader, waar zij hem van zijn bed lichtten en zwaar geboeid naar de gendar merie te Thorn overbrachten. Hij bekende met zijn mes gestoken te hebben. Het lijk van den verslagenc v. d. V. werd raar Molnbeersel overgebracht, waar het parket van Hasselt den lijkschouw hield; het zal vandaar naar Neeritter worden ver voerd om hegraven te worden. De tweede getroffene P. werd eerst in het gasthuis te Maeseyck ondergebracht. Aangezien hij daar echter niet kon worden geholpen werd overbrenging naar het Louisahuis te Roermond noodzakelijk ge acht. De verslagenheid in het stille vreedzame dorp Neeritter is algemeen. Treinbotsing. Bij het binnenkomen van een goederen trein uit Breda op het station Roosendaal in den nacht van Maandag op Dinsdag, reed de locomotief bij het passeeren van een wissel tegen de achterste wagens van een voor België gereedstaanden goederen trein. Twee wagens werden hierdoor omver geworpen en heliepen tamelijk aanzienlijke schade. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Onmiddellijk werd met het op- ruimingswerk begonnen, zoodat het ver keer geen oponthoud ondervond. Stoomtram tegen een huis. Te Rcnncborg, gemeente Vlachtwedde, ontspoorde Maandagavond een wagen van de stoomtram door oostelijk Groningen. De locomotief drukto den gevel van een huis, dat vijf meter van de rails staat, in; de helft van den schoorsteen kwam naar heneden. Do locomotief viel onderstboven, de bagagewagen en do personenwagen ont spoorden. De machinist kreeg lichte brand wonden. Een extra tram uit Winschoten haalde de reizigers op, die aldaar om half twaalf in plaats van negen uur aankwa men. Gezellige klanten. In het Belgische plaatsje Bree, dicht bij de Limburg8che grens, kregen Maandag avond de bezoekers onaangenaamheden over de afrekening. Een geweldige, alge meene kloppartij tusschen do Belgische en Nederlandscho bezoekers was er het ge volg van. Tien personen werden gewond door messteken en hamerslagen; één ver keert in levensgevaar. Rijnschip door den stroom meegesleept Gistermorgen om zes uur wilde de schip per van het Rijnschip „Invictus", liggend aan de Maaskado te Rotterdam, door mid del van den stroom onder de Willemsbrug doorvaren. Bij do brug gekomen, moest het vaartuig voor eenige motorbooten uit wijken. Daar het schip hiertoe niet in staat was, werd het achteranker uitge worpen. Het schip werd echter door den stroom tegen do brug geslagen. Een der davids raakte bekneld tusschen de dwars liggers van de brug. Door de „Havendienst II" en de „Politie III" is het vaartuig los gemaakt en daarna naar zijn vorige lig plaats aan de Maaskade teruggebracht. Brand. Maandagmiddag omstreeks drie uur, is brand uitgebroken in perceel Laakkade 90 te 's-Gravenhage, waar een pakhuis voor huishoudelijke artikelen gevestigd is, toe- behoorende aan de firma Van B. De brand weer slaagde er in met twee stralen op de waterleiding het vuur te blusschen. Het pakhuis was gedeeltelijk uitgebrand. In verhand met dezen brand heeft de poli tic aangehouden de 29-jarige raej. W. E., uit de Prins Hendriklaan, filiaalhoudster van Van B. Zij bekende, hij het sorteeren van celluloid-haarkammen een sigaret te hebben gerookt, tengevolge waarvan de brand ontstaan kan zijn. Na verhoor is zij vrijgelaten. De schade, die aanzienlijk is. wordt door verzekering gedekt. Ingezonden Mededeelinq DOET UW SCHOENEN GOED Inbraak bij een raadslid te Rotterdam. Het raadslid, de heer L. G. A. Goremans, te Rotterdam, heeft hij de politie aldaar aangifte gedaan, dat uit zijn pakhuis, in de Zijlsteeg, door middel van inbraak, ver schillende papieren, waaronder stukken van den gemeenteraad, gestolen zijn. Inbraak. Aan den Klopperssingel te Haarlem kwa men de bewoners van perceel 139 tot de ontdekking dat uit een achterdeur een drie- üoekig stuk glas was vprwijderd, en de deur geopend. Uit 'n schrijfbureau in de voor kamer is een geldkistje genomen, dat 110 aan bankpapier en wat waardeloozo mar ken en kronen bevatte, verder 38 en een portemonnaie met f 2. Uit een damesschrijf bureau in hetzelfde vertrek wordt f 10 vermist. Het geldkistje is teruggevonden in een schuurtje achter het huis. Ook is getracht aan denzelfden singel bij twee andere bewoners binnen te dringen. Een ruit aan de achterzijde van perceel 173 «vas reeds gedeeltelijk los gesneden, en ook bij perceel 177 is getracht het glas uit een achterdeur te verwijderen. Bij beide per- ceelen is het achter bij een poging tot in braak gebleven. Een „sneeuwbal" In Bulgarije. In de dagbladen van Sofia zijn klach ten geuit over het feit, dat er in Bulgarije den laatstcn tijd kaarten worden uitgege ven van „Das Gold regen System Amster dam", een sneeuwbal, die onder allerlei aanlokkelijke voorspiegelingen aan het rollen 6chijnt te worden gebracht door F. W. Stapper te Amsterdam, Vossiusstraat 53, postbus 357. Het plaatsen van dezo kaarten en het verzenden terzake van geld naar Amsterdam moet in het geheim geschieden, aangezien buitcnlandscho lo terijen in Bulgarije zijn verboden en voorts vanwege de deviezenwet, die Blechts voor strikt noodige en onvermijdelijke za ken betalingen naar het buitenland toe laat. De autoriteiten hebben nu last gegeven, dat brieven aan F. W. Stapper moeten worden aangehouden en onderzocht, en ook andere brieven aan Ncderlandsche adressen, die den ambtenaren verdacht voorkomen, dienen te worden nagekeken. Vandaar aldus de correspondent van de „N. R. Crt." de vertraging in de ver zending van correspondentie in het alge meen uit Bulgarije naar ons land. Voorts wordt van overheidswege een onderzoek naar de Amsterdanische onderneming in gesteld. Een broodprijzen-oorlog. Te Roosendaal is onder de bakkers een broodprijzen-oorlog uitgebroken, waarvan de huismoeders profiteeren en de kleine bakkers daarentegen de dupo worden/ Maandag werden plotseling door enkele bakkers de prijzen van 20 cent per 8 ons verlaagd tot 17 cént, terwijl een ander den prijs tot 15 cent verlaagde; en gisteren Dinsdag waren er reeds bakkers die hun broodprijs op 13 cent hadden gebracht. Geen particuliere postbestelling. Den particulieren ondernemer te Hilver sum, dio een postbestellingsdienst op Zon dag wilde inrichten, is do toestemming door den directeur-generaal der posterijen geweigerd. 400.000 inwoners te 's-Gravenhage. Medegedeeld kan worden dat gisteren te 's-Gravenhage een inwonerstal van 400.000 is bereikt. BuiienL Berichten De baby's in het bosch Een aardige bisschoppelijke brief voor de kinderen Een nieuw verhaal van het sprookje „De kinderen in het Woud" gaf de aartsbis schop van Liverpool in een amusanten brief, welken hij richtte tot de kinderen van het bisdom. Alle vormelijkheid weglatend, en onder teekenend „Je liefhebbende vader in Jezus Christus", schrijft Zijne Hoogwaardigheid: „Mijn beste kinderen. Nadat Huinpie Dumpie van het hek ge vallen was, zit hij er weer op, zóó hoog als nooit te voren, en zoo springlevend als een krekell Het is een wonder; en jullie zijn het, die dit wonder hebben gedaan." Want, schrijft de Aartsbisschop, het was een sprookje zooveel als de „Goede Her- aer"-collecto in de scholen van het aarts bisdom heeft opgebracht, en hij vervolgt in denzclfden aardigen trant: „Nu wij het over sprookjes hebben, her inner ik er mij nog een. Ik bedoel „De kinderen in het Woud". Toen de booze ooms hun hals hadden afgesneden cn hen dood lieten liggen in eikaars armen in de donkerte van het woud, kwamen duizen den en duizenden roodborstjes aangevlo gen, ieder met een blad tusschen de sna vel, en zij dekten de twee kinderen onder een dikke laag bladeren, tot dat de goede feeën kwamen en de kinderen weer in 't leven brachten. Wel, laat alle knappe jongens en meis jes hun hand ophouden, wanneer zij den ken de bedoeling van dit sprookje te weten. Wie skellen de arme twee kinderen voor? Wie zijn de duizenden roodborstjes, die zoo'n medelijden met hen hebben? Wat zijn de groote blaren, die de roodborstjes in hun bek dragen? Hoe groot denk je dat de laag wordt, wanneer je alles bij elkaar optelt? En wie zijn de goede feeën, die de baby's weer ten leven brengen? Weet je 't? "De eersTF jongen or meisje, me al do vra gen goed beantwoord op Aschwoensdag, behoort een rozenkrans te krijgen of een medaille of een mooie plaat. Hier zijn do goede antwoorden. Do baby's zijn al onze arme kinderen hon derden dio hun ouders verloren heb ben, en hun huis en al hun speelgoed, en die moeten ronddwalen om te sterven van kou of gebrek, tenzij iemand medelijden met hen heeft. Jelui zelf zijn de duizen den roodborstjes, met het Kostbaar Bloed van Onzen Heer glorierijk schijnend in je ziel, die, uit liefde voor Hom, vliegt zoo vlug je kunt om de arme kinderen te hel pen. Ieder van jullie brengt het grootste blad om hen to verwarmen: bankbiljetten zijn prachtige blaren als je die krijgen kunt, maar dubbeltjes en stuivers, en de pen- ningske's der weduwen zijn eveneens zeer goede bladen, vooral wanneer ieder offer tje een daad van zelfverloochening is ter wille van Jezus. Wat betreft de goede feeën, ieder Ka tholiek kind weet, dat de eenige goede feeën tegenwoordig zijn de goede Zustere, die haar geheele leven gaven, om onze kleine weezen op (e passen, ze te kleeden en te voeden, hen genezend met haar me dicijnen kortom hen te brengen van de dood tot het loven. Wel, mij dunkt, dat „De Kinderen in het Woud" een wel zoo mooi sprookje is als Humpie Dumpie. Wat is jelui meening? We zullen zien Zondag, wanneer alle blaren geteld worden. Ik geef je de zegen voor ieder blad. Je liefhebbende vader in Jezus Chritus FREDERIK WILLEM. Aartsbisschop van Liverpool. Aartsbisschop Keating is buitengewoon populair bij de kinderen van zijn bisdom en ontvangt amusante brieven van hen, Een klein meisje, dat hem onlangs schreef, begon de brief met „Lieve Frederick Wil lem", „Universe" Misdadig Chicago. Politie en ambtenaren in relatie met de „onderwere 1 d." De burgerij van Chicago heeft, naar de „Daily Telegraph" meldt, een verzoek schrift, dat is onderteekend door de „Ver- eeniging voor een hetero regeering", ge richt tot den Senaat, om een onderzoek in te stellen naar do criminaliteit in die stad. De petitie verklaart, dat de openbare ambtenaren van de stad in het geheim in relatie staan met dranksmokkelaars etc. en de wetsovertredingen op groote schaal begunstigen. Gedurende langen tijd, zoo wordt verder gezegd, is er te Chicago een kolonie van niet-genaturaliseerde personen, die vijan dig staan tegenover onze instellingen en wetten, die een eigen regeering, een zwar te bende gevormd hebben, welke de bur gers brandschat, terroristisch optreedt ten einde geld los te krijgen, menschen ont- Ingezonden Mededeelinq, Ruim voorradig bijl Turfmarkt 7, Leiden. W Wij nemen gebruikte Piano's tegen goeden taxatieprijs in betaling aan. 4093 voert en vaak ook laat vermoorden. En or zijn ook andere henden waarvan sommige leden burgers van de Ver. Staten zijn. De meeste dezer vreemdelingen zijn schatrijk geworden door hun bedrijf van drank, smokkelaar, zij spannen samen met politie en ambtenaren, hebben als het ware een monopolie gevormd voor hun onwettig be- drijf. Het algemeen terrein voor hun mis, dadige actie hebben zij onder elkaar ver deeld, en eventueele buitenstaanders, die trachten op dit terrein ook zelf machtig te worden, worden gedood. Zooals hieruit blijkt, wordt beweerd, dal de politie in vriendschappelijke relalit staat met deze onderwereld van moorde naars, draifksmokkelaars, dieven, e. t. q, Verder wordt gezegd, dat een groep poli tici en openbare ambtenaren, met behulp van misdadigers en ledepoppen van di. recteuren een aanlal brouwerijen drijven en onder politic-bescherming bier verkoo- pen, terwijl de politie zelf ladingen whis ky, jenever en andore geestrijke dranken naar de verschillende plaatsen van be stemming escorteert. Een vijftal brouwerijen staat als zooda nig bekend. In het verzoekschrift wordt ten slotte verklaard, dat meer dan honderd bomaan slagen in het afgeloopen jaar in de stad hebben plaats gehad, maar dat cr in al die gevallen alleen veroordeelingen hebben plaats gehad, wanneer de beklaagden zeil schuld hekenden, cn dus waarschijnlijk buiten de „erkende" vereenigingen ston den. 2000 diefstallen in 5 jaar. De prestaties van een smid. Naar het „Berliner Tageblalt" uit Bres- lau meldt, hééft zich bij de politie aldaar een 40-jarige smid aangemeld met de 1 dedeeling, dat hij in den loop der laalsle vijf jaar circa tweeduizend diefstallen en inbraken heeft gepleegd. Phileas Fcgg heelt afgedaan. De reis om de we re ld in 2 5 dagen. Een reis om de wereld in 80 dagen.., dat is het tempo geworden waarin e!k dorpsoudje, al lang gewend nan locomotie ven, c-n autobussen, bet doen kan. Je slapt ir. de stoomtram en je stapt in de boot en als er toevallig, op Zondag, geen mocht rijden, hij voorbeeld tusschen Ber lijn en Parijs, wel, dan neem je een. Een reis om de wereld 111 .aken in 40 da gen dat kunnen we nu allemaal wel. Met behoeft daarvoor slechts naar een reisbu reau te gaan. Maar de reis om de werd! in 25 dagen, dat is, in dubbele befeekenü het wereldrecord. En het schijnt niet wc heel gemakkelijk te breken. Twee menschen zullen het echter probceren. U raadt uit welk land die menschen komen. De een is een gewezen marine-vlieger, de andere een sportief zakenman uit Detroit In Juni Lo pen zij uit New-York te vertrekken. Per vliegmachine naar Victoria (Britsch Columbia), 1/4 dag. In Victoria pakt men de snelste boot naar Japan, 8 dagen. Je- panWladiwostok, 18 uur. Samen ruimlf dagen. In Wladiwostok staat de trein klaar. 9 dagen sporen door Siberië naar liet vlitf veld te Moskou. En in 1 dag, via Berlijn- Amsterdam, vliegen naar Cherbourg. Daar ligt al weer de snelste bont klaar, en in® dagen is men te New York terug. Dit ar' bij elkaar ruim 26 dagen zijn, als men a niet de 24 uur mocht aftrekken, die Phileas Fogg Jr. bijna vergeten had. Het wordt dus een reis om de wereld in 25 dagen. Altijl wanneer alle spoorweg- en stoomvaarlmM' schappijen wel willen meewerken. Een bezwaar hebben de Iwee Amerikanfn tegen dit reisplan: het duurt wat lan? Daarom overwegen zo nog, of ze niet vin Wladiwostok naar Moskou zullen vliegen. Het spaart vijf dagën uit, en het record fl* dus dan op 20 dagen worden gebracht. Grocie brand te Melbourne. Een groote brand heeft een bolangfj» meubelmagazijn te Melbourne (Auslr.)ver woest. Do schade bedraagt een millioM gulden. Welkome bevrijding. Havas seint uit Parijs d.d. gisteren: Volgens de bladen zijn de twee wacht® van den vuurtoren bij Pointe Raz. die f durende 45 dagen ten gevolge van storm volkomen geisoleerd waren, "lat' afgelost. Een bankbediende met 227.000 francs aangehouden. De Paris Midi verneemt uit Tourcoinf- dat door do douane hij een hankbedie" van Kortrijk een bedrag van 227. francs aan Fransche bankbiljetten gevonden. Het geld is in beslag gene^ en de bediende in verzekerde bewarn# gesteld. KERKNEEUWS KAPELAAN P. H. A. STARMANS.t Gisteravond om ongeveer half Oen in het St. Franciscus-Gasthuis te dam, waar hij sinds eenige voor eenc operatie werd verpleegd, 'D

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 4