binnenland 17e Jaargang. WOENSDAG 24 FEBRUARI 1926 No. 5183 De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Vooi Leiden 19 cent per week 12.50 per kwartaaL Bij onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal, franco per post I 2.95 per kwartaaL get Geïllustreerd Zondagsblad ia voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct„ met Geïllustreerd 1 9 ct Oit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen I. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertontlSn 30 cenl per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het z dubbele ran het tarief berekend. 3 Kleine adverlentl3nt ran ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop I 0.50. Dit nummer* bestaat uit twee bladen. Nederland een Protestantsch land! Een bewering, die, ondanks haar tast bare onwaarheid, herhaaldelijk wordt ge hoord en hardnekkig voortleeft, is deze, dat Nederland een Protestantsch land is. Nederland een Protestantsch land?.... Hoeveel Protestanten telt Nederland dan, als men de lidmaten der verschillende Prolestantsche Kerken samentelt? Eu waar is de grens van het Protestantisme, de grens tusschen Protestantisme en on geloof? Deze laatste vraag mogen wij wel stellen, als wij zien, hoe weinig er in kringen van de Ned. Herv. Kerk over blijft van het Evangelie. Doch, wij willen ook de laatst bedoelde Protestanten mede- rekenen, en dan nog komen wij tot een cijfer, waarbij het onmogelijk is, gezien de quaiiliteit der Protestanten. Nederland een Protestantsch land te noemen! Die in gr00te verscheidenheid verdeel de Protestanten zijn in aantal veel gerin- dan de in eenheid in Nederland ïcvende en belijdende Katholieken. Maar nu heeft „De Nederlander" er iels anders op gevonden, om Nederland een Protestantsch land te kunnen blijven poernen. Nederland is een Protestantsch land zoo zegt het Chr. Hist, orgaan omdat er godsdienstvrijheid heerschtll De nieuwste vinding!! .,Do Tijd" van gisteravond reageert daarop zeer juist als het blad opmerkt, dat: Het is onwaar, dat de eiscli van gods dienstvrijheid is een 6pecifiek-prolestant- sehe eisch, in dien zin, dat alle principiee- le Protestanten voorstanders van die vrij heid zouden zijn. Het is onwaar, dat do Christ.-Hist. Unie en kaar hoofdorgaan „De Nederlander" belagers van de godsdienstvrijheid on der de Protestanten in Nederland krachtig zouden bestrijden. iet is onwaar (en slotte, dat de R. K. Staatspartij in Nederland zou ijveren voor de opheffing van de godsdienstvrijheid. Zij is tot zulk ijveren krachtens geen enkel insel verplicht en zij heeft den eisch praclisch nooit gesteld. eUITENLANO Volkenbond. De a.s. ontwapenings-conferentie. Men is te Genève van meening, dat de Voorbereidende conferentie voor de ont wapening tegen midden Mei bijeen zal ko men. ondanks de oppositie van Rusland, Het is waarschijnlijk, dat de conferen tie te Genève zal gehouden worden België. De schuldenregeling met de V..S. Door den Senaa't aanvaard In den Belgischen Senaat heeft de Luikscho liberale senator Magnette gis termiddag een motie ingediend, waarin 'ïerklaard wordt, dat België van oordeel is, dat het geen oorlogsschuld aan de Ver eenigde Staten moet betalen en dat het aan deze de na-oorlogsche schuld slechts zal betalen naar mate van de betalingen, die liet zelf van Duitschland ontvangt krachtens het Dawes-plan en tegelijk met deze betalingen. De Senaat heeft deze motie met 26 te gen 24 stemmen en 10 socialistische ont houdingen verworpen. De minister van Buitenlandsche Zaken en Financiën Van- dervolde en Jassen hadden ernstige be zwaren tegen deze motie geopperd. Een socialistische militie. De algemeene raad 'van de socialistische Partij heeft besloten, een militie van ar- heirlersweer te stichten, om zich tegen eventueele fascistische aanslagen te ver dedigen. herder zullen eerstdaags de socialisti sche bladen inschrijvingslijsten openen, om gelden in te zamelen ten behoeve van ccn corapagnie-tegen-fascisme in België. Duitschland. De agitatie tegen Italië. »Traiata" te Müncben in den ban. Tijdens de opvoering der opera „Tra- de „Nationaloper" te Miinchen, ebben Maandag van de zijde van het pu- nck demonstraties plaats gevonden,daar in ,°Pvoering dezer Italiaansche opera D verband met de toestanden in Zuid- l/n wV*?.e beletten. Do demonstraties vfl»i 1- ^pi?n ^oek Plaats- Alhoewel er °I politie in de zaal was, slaagde zij er r-1' niel *u' demonstratie te verhinde- Frankrijk. Een accoord tusschen Kamer en Senaat. Ook inzake belasting op de betalingen. Te Parijs is de overheerscliende mee ning, dat tusschen Kamer en Senaat, in zake de financieele wet een accoord ge vonden zal worden. Zelfs de belasting op de betalingen zal, naar men verwacht, in de Kamer een meerderheid krijgen. Men strijdt er feitelijk nog alleen over, of het percentage dezer belasting niet vermin derd kan worden van 1.2 tot 0.5 maar minister Doumer zal waarschijnlijk op zijn stuk blijven staan en betoogen, dat bij geen li milliard van de door do Se naatscommissie gevoteerde inkomsten kan missen. Ten slotte zullen in de Kamer misschien alleen de socialisten en communisten te gen stemmen. Op de radicalen wordt een druk uitge oefend, om deze allen voor de regeering te doen stemmen, daar anders de radicale ministers in het kabinet in een eenigszins scheeve positie zouden kunnen komen. Gistermiddag hebben de radicalen 'van Senaat en Kamer 6amon vergaderd, eener zijds ter bepaling van een gemeenschappe lijke houding van de leden dezer partij in beide huizen, en anderzijds ten einde na te gaan, op welke basis een (ransactioneel accoord gevonden zou kunnen worden. De socialistische Kamerfractie zal mor gen opnieuw samenkomen om de wensche lijkheid na to gaan van het al dan niet weder opnemen der socialistische tegen- ontwerpen tegenover het financieel ont werp 'van den Senaat. Naar Doumer gister in de zitting van. den miuisterraad mededeelde, zullen de debatten in den Senaat waarschijnlijk tot Vrijdag duren, zoodat zij niet voor Zater dagnamiddag of zelfs eerst Zondag in de Kamer zullen kunnen beginnen. Polen. Het Poclsch-Lithausche grensconflict Voorloopig geëindigd Het Poolsoh-Lithausch grensincident in het district Wilna is voorloopig geëindigd Een Poolsche politie-afdeeling drong de Litausche grensgendarmerie, die zich se dert eenige dagen op Poolsch gebied had vastgezet, over de grens terug. De Pool sche politie maakte daarbij acht gevan genen. Aan beide zijden werd van vuur wapenen gebruik gemaakt, maar de Polen hadden geenerlei verliezen. Militairen hebben aan beide zijden niet ingegrepen. Tegenstrijdige lezingen. Over bet geschil aan de grens van Li- thauen en Polen geven beide landen pre cies tegenovergestelde lezingen. Een offi- cieele mededeeling van de Lithausche re geering meldt, dat een detachement Pool- sclie grenspolitie, 200 man sterk, eergis teravond de grens is overgestoken gewa pend met geweren, machinegeweren en bommen, daarbij ondersteund door bere den politie-troepen of cavalerie. Zij heb ben bezit genomen van 't Lithausche bosch bij Elisheblet. De Poolsche lezing meldt daarentegen, dat de Lithauers met handgranaten en machinegeweren gewapend in de nabij heid van Trotskyvilensko het Poolsche gebied hebben betreden en de Poolsche grenswachten hebben gedwongen zich te rug te trekken. Zij zijn nog ongeveer een mijl in het land doorgedrongen, waar zij prikkeldraadversperringen hebben inge richt. Zooals hieruit "blijkt, stemmen bei de lezingen dus niet bepaald met elkaar overeen. Roemenië Prins Carol naar Parijs. Prins Carol is gisteravond van Milaan naar Parijs vertrokken, waar hij verdere orders uit Boekarest zal afwachten. Joegoslavië. Generaal Piastiras gearresteerd. De „Matin" meldt uit Weenen. dat vol gens een bericht uit Engelsche bron de Joego-Slavische autoriteiten den Griek- sclien generaal Piastiras gearresteerd heb ben. die te Vara in Dalmatië vertoefde. Rusland. Een Russische legerorder. Hot Roode leger moet versterkt worden. Naar aanleiding van de viering van den achtsten verjaardag der instelling van het „Roode Leger" in Sovjet-Rusland heeft de volkscommissaris van Oorlog en Marine, Worosjilof, een legerorder uitgevaardigd, waarin o.m. het navolgende wordt gezegd: Het jubileum van het Roode Leger valt samen met het geschreeuw van den Vol kenbond over ontwapening. Ik moet er evenwel opmerkzaam op maken, dat de arbeiders der Sovjet-Unie zicli niet om deze verklaringen der imperialisten kun nen bekommeren. Het imperialisme laat geen ontwapening toe. Het Roode Leger is betrekkelijk het kleinste leger ter wereld. Rusland telt slechts 4 soldaten op iedere 1000 inwo ners, terwijl onze onmiddellijke naburen 10 man per 1000 inwoners hebben. Fin land, Estland, Litanen, Letland. Polen en Roemenië zijn te samen sterker dan het Roode Leger, dat 502.000 man telt. Worosjilof wijst er voorts op, dat hét noodzakelijk is de legerreserve aan te vul len en beveelt de militariseering van alle boogescholen aan. Marokko. Ter bevrijding van Tetoean. Een Spaanse lie expeditie tegen de Riffi-batterijen. Naar uit Tanger wordt gemeld, onder werpen zich nog voortdurond leden van den Anjera-slam en andere stammon aan de Spaansche autoriteiten. Ten einde de gebieden, die zich hebben onderworpen, te beschermen togen de aanhangers van Abd- El-Krim, hebben kleine Spaansche deta chementen enkele strategische punten in het gebied van den Anjera-stam bezet. De situatie ten Noordwesten van de Spaan sche zone is ontegenzeggelijk veel verbe terd en gehoopt wordt, dat de vijandelijk heden in dat gebied spoedig geheel een einde zullen nemen. De Spaansche autoriteiten hebben beslo ten oen expeditie uit te rusten, om de bat terij te veroveren, die de Riffi op den top van den 600 meter hoogen. steilen heuvel hebben opgesteld, on met welke batterij zij verleden week Tetoean bobben beschoten. Men vreest, dat deze expeditie een kost bare en gevaarlijke onderneming zal wor den. China. Schepen in Kanton uitgeplunderd Er liggen thans veertig stoomschepen stil, door de beslissing mr- don douane- commissaris, dat geen schepen gelost of geladen mogen worden, zoolang de regee ring van Kanton niet zijn eischen heeft aanvaard, waaromtrent op het oogenblik nog niets vernomen is. Twee buitenlandsche schepen, die in de haven van WTiampoa voor anker lagen, zijn door roovers uitgeplunderd. Er heb ben thans in de laatste maanden op de Paarl-rivier moer dan twaalf beroovingen op buitenlandsche schepen plaats gehad. Het sluiten van de havens van Kauton en Whampoa door den douane-commissa ris "van Kanton, heeft een ernstige crisis in de betrekkingen tusschen China en de buitenlandsche mogendheden veroorzaakt. Sinds het vorige jaar heeft de roode re geering van Kanton de Britsche schepen en goederen streng geboycot maar de niet- Britsche goederen weiden toegelaten tegen betaling van schattingen aan de stakers, die zich echter vaak van de goederen mees ter maakten gedurende het vervoer van de schepen naar de douane. De regeering van Kanton heeft niets gedaan om deze misbruiken te doen ophouden. De daad van den douane-commissaris dwingt thans de regeering zich voor of tegen de stakers te verklaren. DE KABINETSCRISIS. De Minister van Binnenlandsche Zaken. Uit welingelichte bron verneemt „De Volkskrant", dat de burgemeester van Breda, inr. dr. A. G. van Sonsbeeck, door den kabinetsformateur mr. Limburg aan gezocht zou zijn, de portefeuille van Biu- nenlandsche Zaken te aanvaarden. Jhr. Mr. VAN DER MAESEN DE SOMBREFF. t Jhr. mr. L. H L. J. van der Maosen de Sombreff, lid der Eerste Kamer en kanton rechter te Heerlen, is gisterenavond zeven uur in den ouderdom van 71 jaar, na een ziekbed van ongeveer 10 dagen, overleden. Jhr. mr. L. H. L. J. van der Maesen de Sombreff werd 12 September 1854 te Maas tricht geboren. Na zijn studiën te hebben volbracht werd hij in 1879 benoemd tot kantonrechterplaatsvervanger te Maastricht en in 1882 tot ambtenaar van het O. M. hij het kantongerecht te Rotterdam, om in 1883 in dezelfde functie benoemd te worden te 'sTIertogenbosch. In 1886 werd de thans overledene be noemd tot kantonrechter te Heerlen, in welk ambt hij juist dit jaar zijn veertigja rig jubileum zou vieren. Weldra werd de kantonrechter, die allerwege zeer bemind was, gekozen tot Jid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, waar hij tot zijn dood de R. K. Staatspartij heeft vertegenwoor digd. Jhr. v. d. Matsen de Sombreff was voort-- lid van de Kamer van Toezicht op het Notariaat, lid van den Voogdijraad, voorzitter van de Gezondheidscommissie in liet district Gulpen, vice-voorzitter van de Vereeniging ..Het Geuldal'',eerelid der Limburgsche Katholiekendagen en bcstuurs en eerelid vau tal van andere corporation op sociaal gebied. Indertijd erkende de regeering zijn ver diensten door hom té benoemen tot ridder in de orde van den Nederl. Leeuw. Vooral als kantonrechter heeft de nu overledene veel goeds verricht. Bij de zit tingen vermaande hij in Limburgsch dia lect vaak de beklaagden en sprak hij hen meer vaderlijk dan rechterlijk toe. Menigen keer zijn de partijen door de vredestichten de woorden van jhr. Van der Maesen als vrienden naar huis gegaan. In den volks mond had do overledene, die klein van ge stalte was, den eerenaam gekregen van „Sju de Péke'' (Juge de Paix). In 1924 herdacht jhr. v. d. Maosen on der groote belangstelling ziju 70stcn ge boortedag. Koninklijke Besluiten. Staatscommissie waterstaats bestuur. Bij Kon. besluit is aan prof. mr. F. G. Scheltema, te Leiden, lid en secretaris der staatscommissie, bij Kon. besluit van 21 April 1892 no. 4 ingesteld, ten einde de re geering vau advies te dienen omtrent de wettelijke regels, die ten aanzien van het waterstaatsbestuur bchooren te worden ge steld, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als secretaris van die commissie, on der dankbetuiging voor de in die hoedanlg- neid door hem bewezen diensten, en zijn benoemd: tot leden der staatscommissie, voornoemd mr. C. W. van der Pot Bz., hoogleeraar aan de rijksuniversiteit te Groningen; ir. G. Rooseboom, inspecteur-generaal van den rijkswaterstaat in algemoenen dienst, en mr. M. W. Scheltema Jz., administrateur ter provinciale griffie van Noord-IIolland, te Haarlem, en tot secretaris: mr. A. F. Visser van TJzen- doorn, advocaat te 's-Gravenhage. Tweede Kamer. Vergadering van Dinsdag a.s. Bij den aanvang van de vergadering van de Tweede Kamer der Staton-Gene- raai van Dinsdag 2 Maart 1926, te één uur, zal plaats hebben het trekken der af deel ingen. Do voorzitter zal voorstellen om in af wijking van art. 15 'van bet reglement van orde, dadelijk na liet trekken der afdee- lingen over te gaan tot de benoeming van de voorzitters en de tweede-voorzitters der afdeelingen. Voorts zal de voorzitter 'van de benoem de Centrale Afdeeling voorstellen het wetsontwerp tot wijziging van de wet van 5 October 1841 (Staatsblad no. 40), hou dende instructie voor de Algemeene He kenkamer, zooals die wet is gewijzigd, laatstelijk bij de wet van 31 December 1925 (Staatsblad no. 561), en de wets ontwerpen houdende naturalisatie 'van: le. A. Bal en 19 aiideren; 2e. II. E. II. Berckmans en 20 anderen, in de afdeelin gen te doen onderzoeken na afloop van de openbare vergadering van 2 Maart. Het Spoorwegpersoneel. De eerste conferentie van den Personeolraad bij do Nederlandscke Spoorwegen. Gisteren is de eerste conferentie gehou den tusschen de directie der Nederland- sche Spoorwegen en den Personeelraad. Uitvoerige besprekingen werden gevoerd over de herclassificatie van een aantal standplaatseri. De directie verklaarde even als vroeger, bij gebrek aan voldoende gege vens, de rijksregeling zoo maar niet zonder cuoer te willen invoeren. Zij was evenwel, ook in verband met een door den minister van waterstaat geuiten wenscli, bereid de geheole standplaatsindeeling aan een on derzoek te onderworpen door een commis sie bestaande uit door de directie en door den Personeelraad aan te wijzen leden. Inzake de positieregeling der bureaube dienden, schrijvers en bureelambtenaren, waaromtrent tusschen de ledon van den Personeelraad overeenstemming was ver kregen. verzocht de directie toezending van de schriftelijke voorstellen. Uit de Kleeding-lndustrie In het maatbedrijf overeenstemming Naar „Het Volk" verneemt, hebben alle honden in de kleed ingsindustrie liet hoofdbestuur van den Ned. Kleermakers- patroonsbond meegedeeld, dat hun bond, nu de leden van de werkgeversorganisatie oen voorstel hebben aangenomen, waar door een betere tariefstocpassing wordt gewaarborgd, bereid is een overeenkomst in dien geest af te sluiten. De nieuwe tariefstoepassing voor de maatzaken komt hierop neer, dat de kleer makers bij het afsluiten der overeenkomst zullen weten, naar welk tarief (stukloon) elke werkgever zijn werk betaalt en ge durende den heelen contractduur moet be talen, ook wanneer hij nieuwe werklieden aanneemt. De hoofdb-'duren der arbei- HET VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND Men verwacht dat de voorbereidende ontwapeningsconferentie tegen midden Mei te Genève zal worden gehouden. Men hoopt te Parijs op een accoord tus schen Kamer en Senaat inzake de finan cieele wetsvoorstellen. Het Poolsch-Lithausche grensconflict voorloopig geëindigd. BINNENLAND. Overleden is Jhr. Mr. L. H. L. J. van der Maesen de Sombreff, lid der Eerste Kamer en Kantonrechter te Heerlen (lste blad). Overleden is de Zeereerw. Pater E. No- fermans S. J. (Kerknieuws, 2de blad). dersorganisatiea bobben roods voorboroi- dende maatrogolen golroffon om te zor gen, dat do bepalingon stipt worden na geleefd. Eon conferentie met do maatconfectiopatroons Maandag hebben do vertegenwoordigers vau de arbeidersorganisaties een bespre king gehad met de nieuwe „Belangon- combinatie" in het maatconfectiebedrijf. De oude „Belangengemeenschap" is opge hevenzij kon niet 'voldoende waarbor gen bieden voor de correcte naleving dor overeenkomst. De arbeidersvertegenwoordigers hebben allereerst geïnformeerd, welke waarbor gen do patroons kunnen geven, als er een overeenkomst wordt afgesloten. Op dezo vraag zullen de werkgevers schriftelijk antwoorden, doch liet bestuur sprak als zijn meening uit, dat er betere waarbor gen moeten komen, en dat hun combina tie bereid is ze to geven. De verdere besprekingen droegen een zeer voorloopig karakter. Dc arbeiders- vertegenwoordigers verklaarden alleen 'u (Overeenkomst te kunnen afsluiten wan neer ten aanzien van de tariefstoepassing een redelijke oplossing door de werkge vers zou worden aanvaard. Tenslotte verzochten de werkgevers do voorstellen schriftelijk in te dienon. opdat men er zich over kon beraden. Daarna zullen nadere besprekingen volgen. Conferentie In het hoeren engros-confectiobedrijf te Amsterda m. Er hooft oen conferentie plaats gehad tusschen de vakbonden en den Bond van Ned. Confectio-fabrikanten te Amsterdarn De werkgevers zullen do voorstellen, door de arbeidersorganisaties ingediend en lap conferentie toegelicht, nog nader in 4 n kring hespreken en van liet resultaat aan de vakhonden mededeeling doen. Werklcozensteun te Gouda Aan ti o t Burgerlijk Armbestuur onttrokken Het college van B. en W. te Gouda Ie ft in de gemeentelijke steunregeling voor werkloozen een wijziging gebracht. Do steunregeling is n.in. aan het Bur gerlijk Armbestuur onttrokken, door het gameonlobootuur ovevgonomM* co onder gebracht bij de secretarie, afdeelin „So ciale aangelegenheden". Sinds 1921 was de regeling op Ira >-n aan het Burgerlijk Armbestuur. Wij vernomen, dat naar aanleid in- van deze kwestie eenige raadsleden het voor nemen hebben als zoodanig te bedanken. Het geschil tusschen den Minister en den Directeur-Generaal der P. en T. Een 9-tal oud-hoof din.spec leuren en m I- inspecleuren der Posterijen en Telegr i o heeft het volgerid*adres gezonden aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal en een afschrijven aan de Eerste Kamer der Sta ten-Generaal. Ondergeteekenden die tot kort voort het optreden van den tegen woord igon direc teur-generaal der P. T. T belangrijke function hij dat dienstvak bekleedden, wair- toe zij bij keuze werden benoemd, hebben door liet hun verleende eervol ontslag per soonlijk geen behing hij den gang van zak» n aan het .Staatsbedrijf van genoemd dien I- vak. Niettemin gaat het dienstvak waarbij zij meer dan 40 jaren werkzaam waren hun nog zoozeer ter harte dat zij het zouden betreuren, indien misstanden aan liet hoofdbestuur, hun uit ervaring bekend, hie ven voortbestaan tot groot nadeel van liet algemeen belang van het Staatsbedrijf en van liet personeel dat daarbij werkzaam is. Dit geeft hun aanleiding de wenschelijk- heid uit te spréken dal een koniuklijko commissie worde benoemd tot onderzoek van het htijdige conflict tueechen de Iffnle* tor van Waterstaat en den directeur jene- rual, alsmede van -Ie reeds geruimen lijd bestaande mi.sstairlen die dergelijke ver wikkelingen mogelijk maken In verbind hiermede geven zij uwe Ka nier eerbiedig in overweging de instelling

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1