van bel dienstjaar, waarvoor bel moet strekken, bij dc wel is vastgesteld, is het hoofd 'van het departement van alge meen bestuur, dat bet betrokken hoofd stuk der begrooting beheert, voorzoover zulks onvermijdelijk is om don dienst gaande tc houden, bevoegd le beschik ken over vier twaalfde gedeelten van do bedragen, welke in dc 'verschillende ar tikelen der laatstelijk bij de wet vast gestelde begrooting voor een geheel jaar zijn toegestaan" Dat wil het nieuwe ontwerp wijzigen, liet wenscht te bepalen: „Wanneer cenig hoofdstuk der Staats bcgrootipg niet voor den lslcn Januari van het dienstjaar, waarvoor liet moet strekken, hij do wet is vastgesteld, geldt het overeenkomstige hoofdstuk der be grooting vail bet aan het betrokken dienstjaar voorafgaande jaar tot grond elag van liet behoor, totdat dc wet, waarbij het nieuwe hoofdstuk wordt vastgesteld, iu werking is getreden. Datzelfde geldt dan ook voor de be grootingen van bedrijven enz. Do wet zal geacht worden op 1 Jan. '20 in werking te zijn gelreden. Wordt dit ontwerp aangenomen en men zal dat wel moeten doen, daar an ders dc rogcering na 1 Mei niet over gelden kan beschikken, tenzij men de be- gTootingshoofdstulckcn met sneltreinvaart door do parlementaire machine jaagt dan zal men dus desnoods voor heel 1026 de begrooting van 1923 tot grondslag kunnen nemen. Klein-industrie voor de Drentsche venen. Op een vergadering van vooraanstaan de R.-K. personen in Zuid-Oost Drente, wclko Vrijdagnamiddag te Klazienaveen gehouden is, heeft het Tweede Kamerlid A. H. J. Engels uit Leiden de moge lijkheid van vestiging van klein industrie besproken. Op do allereerste plaats be toogde hij dat het gewenscht is iu Drente iets positiefs te doen. Men heeft getracht groot-industrie in Drente to vestigen, welke poging echter niet gelukt is. Thans is men bezig de emigratie 'van Drentsche arbeiders naar andere streken zoo sterk te bevorderen, dat het veel op deportatie begint te lijken. De moderne grootindus trie heeft voordcelen maar ook groole na doelen, onder anderen, dat zij meer ge richt is op winslmaken dan wel om een maatschappelijke fuhelie to vervullen. Het belang van den mensch wordt cr te veel bij uit het oog 'verloren. Bovendien brengt een massalo verplaatsing van arbeiders naar de grootindustrie of de mijnon ook zijn moreele gevaren met zich mode. Voor de katholieken is dit een reden om met verdubbelen ijver tc trachten de bestaans mogelijkheid in Drente zoo te maken dat emigratie niet meer noodig is. Spr. herinnerde aan vroegere pogingen om in Drente de klein-nijverlieid te be vorderen. Zij, die er mede begonnen, wa ren over het algemeen over de rendabili- nen volhouden, maar dat was ook niet de bedoeling van deze poging. Het ging slechts om het brengen van welvaart zon der do nadoelen van moreelen aard, die de grootindustrie met zich medebrengt. Zij, die dat doel hebben gehad, zijn ge slaagd en zijn (hans nog bezig met hun kleinbedrijf, waarbij zij zich goed bevin den. Wijzende op do kentering in de mee- Jiing van vooraanstaande economisten ten opzichte van do kleinindustrie, consla- teerdo hij dal men ook in Duilsehland ijverig poogt het kleinbedrijf weer tot bloei to brengen. Met een electrischen mo tor of een oliemotor is dat mogelijk. De textielindustrie leent zich goed 'voor decentralisatie cn in Drente zyu omstan digheden voor do vestiging van dezo in dustrie van belang. Nu het textielbedrijf geheel gemechaniseerd is, kost het niet zooveel moeite het weven te leeren en op een eenvoudig bedrijf brood te verdienen Men heeft in Drente goed water, zoodat men er gemakkelijk bleeken en verven kan. Als men bet geweven goed gaat con- fectioneeren, hebben ook de meisjes werk Veel kapitaal is niet noodig. Als men in 't klein oen proef neemt, zal spoedig blijken dat met bescheiden middelen in Drento tal van menschcn aan werk en brood wor den geholpen. Wil men echter beginnen met het dool, geld, voel geld te verdienen, dan is de kans reeds bij 'voorbaat mis lukt, omdat zooiets niet mogelijk is. Voor op moet staan dat men de streek wil hel pen en in de eerste plaats de arbeiders. Do lieer Oldcnkottc uit Lounekcr zette daarna dc practische zijde van hel vraagstuk uiteen .In een maand kan men wel zooveel van het weven leeren dat men onder deskundige leiding in een eenvou dig kleinbedrijf werken kan. Een fa- briekjo met 40 getouwen zal ongeveer f90.000 kosten. Daarop kunnen 8 wevers werken en ecnige leerlingen. Met eenige uitbreiding kan men dan spoedig veel meer arbeiders aan het werk zetten, ter wijl de goederen gemaakt kunnen worden thuis. De textielindustrie kan ook thuis worden uitgeoefend in een gebouwtje. Als men ocnig kapitaal hoeft, kan men wel geholpen worden en kan men ook een behoorlijk bestaan hebben. Afzetgebied is er wel; want hot is gebleken dat het klein bedrijf goederen van even goede kwali teit kan fabricoeren als de groot-indus trie. Do groote kledingindustrieën zijn wel geneigd mede te werken en het pro duct af te nemen, inits het goed is. Als men aanpakken wil, zoo besloot spreker, zal men gedeeltelijk aan de armoede in Drente een einde kunnen maken. Men moet echter eenig kapitaal beschikbaar stellen, want zonder dit bewijs,dat men be lang stelt in do klein-industrie, zullen anderen nooit kapitaal beschikbaar stel len. Hierop volgde eenig debat, waarna ten flolie op voorstel van Pastoor van Soest to Erica een commissie werd benoemd, bestaande uit zeven personen, waarin ook ,'4e hoeren Engels en OJdekottc z:ttirg hebben. Deze comniis-io zal deze zaak in studio nemen. De Hoofdredacteur van „De Tribune" geschorst. In „Dc Tribune" van gisteren is een ver klaring van het partijbestuur der G. P. H. opgenomen, waarin hel mededeelt, dat dit zich gedwongen heeft gezien het bestuurs lid Wins in alle functies te schorsen. Ter moliveering van dit besluit wordt o.a. verklaard, dat Wins verantwoordelijk moet worden gesteld voor het feit, dat het ontwerp van con schrijven aan Moskou in het bezit van „Het volk" is gekomen. Verder bleek, zoo wordt gezegd, dat Wins buiten de andere leden van hot partijbe stuur om, zich herhaaldelijk tot leidende partijgonooton in de Internationale heeft gewend met allerlei crfliek op maatregelen en besluiten, waarvoor hij ten detde zelf verantwoordelijk was, terwijl hij in het P. D. niet liet bemerken, dal hij op deze wijze bezig was, het P. B. de vervulling van zijn taak onmogelijk tc maken on dc betrekkin gen met do Internationale to bemoeilijken. Het was liet P. B. onmogelijk, na het be kend worden van dezo feilen, nog langer op vertrouwelijke wijze met Wins samen te werken. Bovendien achtte het P. B. zich niet gerechtigd iemand van zoo groote on verantwoordelijkheid en slordigheid in de zoo belangrijke functie van hoofdredacteur te handhaven." In het St. Elisabeths-Gasthuis te Arnhem is, 07 jaar oud, gisteren overleden de heer J. W. van Harst, oud-bibliotheca ris der rijksuniversiteit te Groningen Te Amsterdam ia overleden, 80 jaar oud, de heer B. van Meerwijk Kooy, op richter der meelfabriek „Holland". Te Den Haag is plotseling in de Wa genstraat overleden een bekend Rotter- dainsch advocaat, mr. Vincent van Teski. De Kon. Ned. Hoogovens en Staal fabriek bereiden op terreinen de vestiging van een brikettenfabriek voor. De Amsterdamsche Melkhandel heeft besloten den inkoopprijs van de melk met ingang van heden met één cent ie verlagen De gewone audiëntie van den Minis ter van Kóloniën zal op Vrijdag 26 Febr. riïot plaats hebben. KERKNIEUWS BENOEMINGEN Z. D. IT. tie Bisschop van Haarlem heelt benoemd lot Rector van do St. Gerardus Majella-Slichling te Voorhout den Wel Ferw. Heer A. Roozon, alsmede tal Kape laan te 'Bergen den WelEerw. Heer G. O lath oom en te Spierdijk den WelEerw. Heer P. Borsboom, die kapelaan was te Buitenveldert. Letteren en K»nst uoi f.iriarren Naar „Opgang" verneemt, zal Joep Ni colas het groote werk voor het gebouw der Nederlandsche Handelmaatschappij, dat Derkinderen niet heeft mogen voltooien, naar do aanwezige leekeningen van den meester afmaken. De opdracht omvatte de ramen in de hofbal van het gebouw en de vensters in de groote vergaderzaal, een geschenk, de laatste, van de eigenaars van de suikeronderneming der maatschappij op Java. LEGER E3Ü WLGOT Vervroegde loting voor dienstplichtigen Plannen van „Oorlog". Naar do „Tel." verneemt, beslaan bij het Departement van Oorlog plannen, om wijziging to brengen in de loting voor den dienstplicht. Men overweegt de mogelijk heid, om deze loting te centraiiseeren, b.v in Den Haag cn tegelijkertijd een paar jaar te vervroegen. Het geneeskundig onderzoek zou dan niet alle ingeschrevenen 'voor den dienst plicht behoeven to omvatten, zooals nu, doch slechts plaats hebben voor de door het lot aangewezen personen. Ook voor de aanstaande dienstplichti gen is liet voordeel van de 'vervroegde lo ting duidelijk. Doordat zij enkele jaren vóór hun inlijving weten, waar zij aan toe zijn, kunnen zij alle zaken, hun studie etc. betreffende, tijdig regelen. Het plan zal nog nader door den mi nister van Oorlog worden uitgewerkt. Het nieuwe systeem zal, naar werd medege deeld, vereenvoudiging en bezuiniging met zicli brengen. Zoolang echter de minister demis sionair is, kan niet 'verwacht worden, dat de genoemde planneu worden uitgevoerd. Ingezonden Stukken (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Retraitanten te Leiden. Zaterdag a.e. zorge men er voor om kwart over vijf aan het station te zijn, daar wij ons dan tijdig van plaatakaarten kunnen voorzien en niet tclaat zijn voor de trein. Dc commissie maakt bekend, dat er nog nog enkele kaarten verkrijgbaar zijn en dat leden van den R. K. Volksbond, die gaarne een retraite, zouden willen mede maken, maar het om financieele redenen niet kunpen, zich 'morgen (Woensdag) avond bij dc commissie kunnen vervoegen in het Bondsgebouw van 7 tot 8 uur, om een regeling te treffen. Dus komt u mel den; de comm. zal u zooveel mogelijk bij staan in deze. Den a.s. deelnemers aan dc retraite wenschen wij geluk, dat zij wederom drio dagen door zullen gaan brengen in het Retraitehuis ,,St. Clemens"', welke voorzeker de drie beste vaeanticdagcn in 192C zullen zijn. U, Mijnheer de Redacteur, harte lijke dank voor uw bereidwilligheid. Hoogachtend, J. v. <3. WEIJDEN, Secr. Retraite-Commissie. N.B. Dc 'spaarders worden ook Woens dagavond verwacht voor afrekening met den penningmeester. Frank van Borsetcn.laan te Voorhout. Aangenaam verrast was ik te zien, hoe op een mooi blauw emaillesehild boven staande naam wan aangebracht aan het begin van den meest Oostelijken weg on der Voorhout, die dc Zandslootkado met de Teylingerlaan verbindt en tot nu toe slechts aan enkelen bekend was onder den naam van Ouden Hccrcnweg, Groene laan en andere. Wat, zou echter Frank zich schamen in dien hij wist, dat aan 'n voor mensch en dier onbegaanbaren weg zijn naam was gegeven; hij moest zich, dunkt mij, wel van ergernis in zijn kist omkeeren. Het zon der Gemeente Voorhout zeker tot ecre strekken, indien zij deze laan iu overeenstemming v ilde brengen met den illustren naam, welke zij de eer heeft thans te dragen. Wandelaar. STADSNIEUWS „Geloof en Wetenschap". Over de schoonheid dor Gregoriaansclie melodieën Voor „Geloof en Wetenschap" trad gis teravond in „Zomorzorg" op de zcerecrw. heer pastoor Beukers, over het onder werp: „Be Kunst schoonheid der oude Gregoriaansclie melodieën". De secretaris der Vcreeniging, mr. Don ders, verwelkomde den spreker en het groote gehoor, waaruit bleek dat G. en "W. met als spreker pastoor Beukers iemand ais wellicht geen ander in den lande op de hoogte met Kerkmuziek uit tc noodigen wederom een goede keuze heeft gedaan. Hierna gaf hij het woord aan pastoor Beukers. Van alle kunsten, die in Kerk mede werken ora God te verheerlijken, aldus spr., is er slechts één, die aan vaste regels is gehouden, «één waaraan vaste vormen zijn gegeven, en dat is do muziek. De kerk beeft sinds eeuwen een eigen zang uitgekozen; het Gregoriaanscli, die lie- melsch-biddende, die kalme, zachtvloeien- de, eenstemmige muziek. De kunst is tfc belichaming van een schoon idee en schoone vormen. Die idee kan worden uitgedrukt in hout of steen in. kleur of woord, en daar het woord slechts een ademtocht is en het meest het onstoffelijke nabijkomt, kan het ook het best uitdrukking geven aan de geestelijke èfifiuu ïjnTiet'Rliiï^scli'1 wo'ora^ua u. heeft men nóg hoogor kunst. En als nu in den «eredienst der Kerk dat woord wordt uitgedost met een. muziek van zulk een verheven oorsprong ont sproten in Christus' Kerk dan wordt liet hoogste, het edelste, aan God gegeven, dan heeft de Kunst haar hoogtepunt be reikt. De grondslag van alle muziek is de me lodie der spraak. Dat is de muziek in haar oorsproukelijken vorm van natuurlijkheid en vrijheid, en daarin ligt ook het wezen van don Gregoriaanschen zang; ook deze ia niet gebonden aan een van te voren vastgestelde lijdmaat, maar daarin wordt juist de schoonheid bereikt door die vrije, ongebonden maar tocli goedgekozen afwis seling van geaccentueerde en niet-geac- eentucerde tijden. De menschelijke stem is er de schepper van; niets zoo zeer als zij kan door haar onnoemelijke toonschakee- ringen uitdrukking gegeven aan de ge dachten en gevoelens der inenschen. En daar het liturgisch gebed bijzonder ziels- verkeer is van het volk met zijn God en van God met Zijn volk, wordt de zang aan gewend om die zielsaffecten beter en juister te kunen uiten. Door den zang wordt liet liturgisch gebed inniger en warmer. Maar kunnen wij nu het Gregoriaansch zonder ons bespottelijk te maken rekenen onder ware muziek? Wat heeft men ook nog in onze dagen geschol den op 't eenvoudige Greg. Spr. denkt bij zulke ontboezemingen aan de godsdien stige plechtigheden van hel Oud-Verbond: „Gij zult do trompetten doen schallen en schetteren!". Veel geluid en groot lawaai was er noodig om die aardschgezinde Jo den godsdienstig te stemmen. Hoe staat het nu met het Gregoriaansch? De paus der Kerkmuziek, Pi us X, wenscht iri zijn „Motu Prorio'', dat de traditioneole zang hersteld worde. En met recht. Het Gregoriaansch is vooreerst echte zangmuziek. Die melodieën stroomen zoo geheel naturlijk daarheen, zonder ooit te vervallen in buitensporige toonsprongen. Daar vinden wij bij voorkeur den secundc- gang, het eigenlijk melodische element van alle zangmuziek. Hiervan geeft het „As perges me" een heerlijk voorbeeld. Dan is het Gregoriaansch louter melo disch. Toen men nog geen harmonische samenklanken kende, moesten de toon dichters in do eerste 10, 12 eeuwen al hun zorg besteden aan de melodie zelf. Vervolgens zijn het melodieën in het diatonische toongoslacht wat een der voornaamste oorzaken is, waarom zij zoo rustig en vol heiligen vrede zijn. Het zijn melodieën, gedicht in een tijd, toen de menschelijke geest geheel opging in het bovennatuurlijke, toen zijn kalme mst niet gestoord werd door de gejaagdheden eener moderne maatschappij, en daarom zijn zij doorademd van een verheven kalmte, al moeten zij ook vertolken de schrikkelijke waarheden. En toch: het Gregoriaansch is onuitput telijk in liet weergeven van zielstoestanden. Het heeft zoowel eenvoudige toonfiguren als groote en verhevene; zoowel frissche melodieën als diepgevoelde, beschouwende Meermalen komen in het Gregoriaansch woordschilderingen voor, waardoor een voudig en fijn liet woord muzikaal ge ïllustreerd wordt, bijv.: coelum, hemel, iu een liooge toonligging; resurgens, ten he mel stijgend, met een opgaande notengroep; iels plotselings door een grooten toon- sprong; liet woord „lurlur", tortel, door een herhaalde tweencot op de letter r, hetgeen door pastoor Beukers met voorbeelden werd toegelicht. Toch is er in de greg, melo die weer geen sprake van „klein schilde ren", waardoor zoo dikwijls verstoord wordt de eenheid en harmonie. Deze kerkelijke muziek biedt ook in kaar bouw muzikaal kunstgenot, zij heeft haar natuurlijke verdcelingen, die ons worden aangegeven door verschillende kadenzen. Zij bezit ook de verschillende muziek- sclioonhcden, zooals de herhaling, tegen stelling, climax. Die Gregoriaansclie zang is om haar hei lige en heiligende eigenschappen uitverko ren om de zang der Kerk bij uitnemendheid le zijn. Zij heeft die zang gemaakt tot een onmisbaar bestanddeel der plechtige litur gie: koor en altaar zijn tot één geheel ge worden. Het zijn niet meer de zangers, die zingen, maar de Kerk zingt door ben. Zij is de offerzang der gemeenschap. Het Mis offer is het rijkst uitgedost met een keur van heerlijke gezangen, zóoals: de plechti ge Introitus, hot smeekende Kyrie, het mystieke Offertorum, het engelreine Sanc- tus. Sommige dezer zangen keeren gewoon lijk hij iedere H. Mis terug en worden daar om vaststaande gezangen genoemd; dc an dere heeten wisselende gezangen, daar zij bij iederen feestdag verwisselen. Deze wis selende zangen, aldus besloot spr. zijn in leiding. geven een eigenaardige kijk op de kerkelijke opvatting van het feest. Na (le pauze werden door pastoor Beu kers en door eenige leden van het zangkoor der St. Petrus-kerk Gregoriaansche gezan gen uitgevoerd, waarbij pastoor Beukers nog telkens de schoonheid der melodie in het licht stelde. De waarn. voorzitter dankte aan het slot van den avond in welgekozen woorden pastoor Beukers voor zijn mooie lezing en het koor voor den zang. L.A.W.E.T. In de bovenzaal van café-restaurant „De Harmonie" hield gisteravond de Vcr eeniging tot instandhouding der Leidsche Algemeene "Winkel Etalage Tentoonstelling haar algemeene jaarvergadering onder voorzitterschap van den heer H. W. Cali en. Deze heette de ongeveer 23 aanwezigen welkom, waarna hij een terugblik wierp over het afgelocpen jaar, en daarbij spe ciaal een woord van dank richtte tot be stuur en w.n. voorzitter voor de wijze waarop zij hem, tijdens de reorganisatie zijner zaak, hebben vervangen. Spr. herinnert voorts aan de seizoens opening in het afgeloopen jaar en moet tot zijn spijt constaieeren, dat de medewer- weesi. iyengtut-, "uie' unuamcjs anCö rftfa medewerking verleenden, brengt spr. daar voor dank. Verder memoreert spr. het succes der gehouden tentoonstelling en brengt dank aan de commissies die het bestuur bij liet organiseeren daarvan hebben bijgestaan. De notulen der vorige vergadering, door den heer Pulle gelezen, worden onveran derd vastgesteld. Uit het jaarverslag* van den secretaris, den heer T. F. Vlieland Jr., ontleenen wij het volgende. Het ledental bestond op 1 Januari 1926 uit 76 leden en 3 donateurs. Er werden 16 bestuursvergaderingen ge houden, buiten do gewone besprekingen. Uitvoerig wordt verder gememoreerd het geen door deL.A.W.E.T. in het afgeloo pen jaar werd verricht. Ten aanzien van de in September ge houden L.A.W.E.T. deelt het verslag mede dat er, daar de Foyer niet aan standhou ders verhuurd kon worden, opera-avonden zijn gehouden. Het verslag besluit met een woord van dank aan allen, die dc vcreeniging van hun sympathie blijk gaven cn de secretaris eindigt met den wensch. dat de L.A.W.E.T. een goede toekomst tegemoet moge gaan. Na enkelo besprekingen werd bet jaar verslag onder dank vastgesteld. Het financieel verslag, uitgebracht door den penningmee-ier, den heer H. W. J. Warnecke, geeft de volgende cijfers ten aanzien van de gehouden tentoonstelling: plaalshuur leden 2332. idem niet-leden 1388.30, en tree's tentoonstelling ƒ3183.08 idem cabaret 381.25, idem dancing 274.02, bijdrago vereeniging 466.24, met enkele diversen totaal 8046.220. De uitgaven bedroegen zaalliuur f 1140, ver lichting 368.12, belasting 27.50, aan kleeding en versiering 633.37, drukwerk 160.90, personeel fooien 672.50, ad vertentie» 677.47, programma 222.20, cabaret 907.10, muziek 988.50, recla me 792.55, geschenken 381.10, regen- verzekering 428.50, totaal uitgaven 8046.22. De rekening en verantwoording der vereeniging zelf geeft de volgende cijfers: saldo's J 61.41, contributie 835, inte rest J 11.55, platen tegelpl. bord 523, totaal 1430.96. Uitgaven: winkelweek 180.56, seizoensopening 17.19, diver sen j 644.45, saldo kas en deposito 588.76, totaal 1430.96. De balans geeft een saldo-kapitaal van 589.76. De lieer B. v. Noort brengt namens de kascommissic gunstig rapport uit over het gehouden beheer. Echter, geeft de com missie uiting aan haar bevreemding, dat er een cabaret en een dancing is gehouden, die een nadeelig saldo hebben o^leverd van ruim 400, terwijl besloten was geen cabaret of dancing le houden. Verder merkt do commissie op, dal de vereeniging geen vereeniging is om te gok ken. cn daarvoor vindt zij, dat de Tegen verzekering overbodig is. Waar bovendien besloten was, dat deze L.A.V E T. zou staail in het toeken der be- GEMtENTELIiKE AANKONDIGINGEN Afsluiting passage-Vervcrsbrug. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis dat do passage over de Ver vers brug, gelegen over de Oude Heerengracht, we gens vernieuwing van die brug, tot nadere aankondiging zal zijn afgesloten en dat in het verkeer van voetgangers, wiel rijders en kleine handkarren zal worden voorzien door een in de nabijheid gelogen hulpbrug. Xaiilhofiieke a LEIDEN. Dinsdag. R. K. Bond van Overheidsperso neel, Bondsgebouw te 8.13 uur. Dinsdag. R. K. Studenten „St. Augusti- nus", „Eigen Huis", te 8.13 uur. Woensdag. R. K Kiesvèr., „Zomer;: rg"j te 8 uur. Donderdag. Ledenvergadering Eigen* Huis", Bondsgebouw, te S uur. De avond-, nacht- en Zonda.dienst der apotheken wordt van Maandag 22 Febr. tot en met Zondag 28 Febr. waai riutf door de apotheek van den hoer O. 13. Duystcr, Nieuwe Rijn 18, Telefoon 523. zuiniging, meent do commissie dat in dien geest wel heter gehandeld had kunnen worden. Do Voorz. vraagt, waarin dit laats'1 clan had moeten heslaan, waarop de heer y. Noort enkelo posten noemt, die den in druk wekken, dal er royaal omgegaan is met het geld. De Voorz. vraagt vervolgens, of do com missie dezo cijfers heeft vergeleken hij dio van de vorige tentoonstelling, waarop ont kennend wordt geantwoord. De oorz. merkt dan op, dat men zulks zeker had moeten doen, dan zou men ook een and<s ren indruk gekregen hebben. Wat de regenverzekering betreft zegt de Voorz., dat dezo den vorigen koer ruim 600 voordeel heeft opgeleverd. Toon was er niemand, die er aanmerking op maak te en het bestuur meende zieli hiervan ook thans niet le mogen onthouden. Boven dien is niet het doel extra baten to ver krijgen, doch slechts een verzekering van de geschatte inkomsten. Spr. besluit ver der, dat de beschuldiging, dat er met geld gesmeten is, niet had geuit r m wor den zonder dat zij gestaafd waren door onaanvechtbare feiten. De penningmeester geeft vervolgens eenige vergelijkende cijfers van beide ten toonstellingen, waarbij sommige posten aanmerkelijk minder bleken dan liet vorig jaar. Na eenige aanmerkingen over do hc.ogi kosten der muziek, welke dor den lieer Mulder worden beantwoord, vraagt de heer Brouwer waarom er in tegenslellin; gT,(J^£en vor^aderingbesluit toch baret- Do Voorz. zegt, dat de Foyer nic! aan standhouders verhuurd kon worden en dal er getracht moest worden do inkomsten evenredig te doen zijn aau de ui ['■•-•ven.! De heer Mulder licht hierbij toe, dat met j bet gevarieerd programma, dat de luv: Sistermans met zijn gezelschap bood, re-j del ijkerwijs verwacht mocht worden, dal de inkomsten de uitgaven zeker zoudffl dekken. De heer Pulie zegt voorts nog, dat or cabaretavonden gehouden zijn, omdat hol publiek niet in zjjn geheel van dancings houdt. De heer Brouwer geeft zulks toe, doch zegt, dat het absoluut verkeerd is cabaret avonden te houden, omdat men hot pu bliek bij de standhouders moet houden en zulks was hier uitgesloten, want als mai in de Foyer was, kon men er niet meer uit. De Voorz. licht nog toe, dat liet geen eigenlijke cabaretavonden zijn geweest, zoo kan men tenminste het gegevene niet be schouwen. Echter, deze avonden hebben leering gegeven en in den vervolge zal men er zeker rekening mede lioudmi. De heer v. Noort zou toch, om in bel vervolg zeker to zijn, een bindende uit spraak van do vergadering in deze - ito willen hebben. liet finantieel verslag wordt hierna on der dank aan den penningmeester vnst-'c- steld. Tot kasnazieners voor liet volgend jaar worden benoemd de hoeren W. v. Zijp, V. Brouwer en Job. Geijtenbeek. De firma G. Kort, Breestraat 12J, wordt bij acclamatie als lid aangenomen. De besturusverkiezing had tot re Haal. dat de beide aftredende leden, do l.ceren Cor. A. Mulder en J. G. Pulle bij acclama tie worden herbenoemd. Het bestuur achtte liet voorts wenscht lijk zijn ledental uit le breiden met twee leden. Als zoodanig werden gekoben <|e heeren P. J. Eman en P. Slcgtenhorst, M beiden hun benoeming aanvaardden. Hierna waren aan de orde dc mcdeqjH lingen over liet werkprogramma 1920. De finitieve plannen had liet bestuur hierom trent niet, wijl deze bij de uitbreiding van bet bestuur eerst in volledige samenwer king wilde bespreken. Gezien liet resul taat der vorige seizoensopening zou l|fl bestuur gaarne de meening der vergade ring kennen. De beer v. Rossum du Chattel zckle zijn verwondering gezien te hebben, dal er door enkele buurtcommissios. aan hel eind van het vorig jaar exposities zijn gehou den zulks builen de L.A.W.E.T. om (Ij daarbij was een der bestuursleden nog betrokken. De heer Geijtenbeek meent, dat men ge voegelijk wel van een nieuwe scizocnsojK- ning af kan zien, omdat het resultaat be droevend is. De heer Slegtenhorst bepleit opri-i||:a* van buurlvcreenigingen, die meer sainea- werking zal geven niet L.A.W.E.T. cn mj - Isveioenigingen. Spr. meent,

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 2