Je latait Courant" Twaede Blad BENDER? MIJ IS DE WRAAK Donderdag 25 Februari 1926 ART. 123 R. R. i Het Centrum schrijft: Aan dit artikel van het Indisch Regee- jjugg.Reglement wijdt Mr. van Wijnbergen oen artikel in „De Tijd.". Zooals men weet, kent dit artikel aan den Gouverneur-Generaal de bevoegdheid toe, aan Christen-leeraars, priesters en zendelingen verlof te geven,om hun dienst werk in eenig bepaali gedeelte van Ned.- jndië te mogen 'verrichten. Zonder dit verlof, is dit niet geoorloofd. Terecht is sinds jaren tegen dit artikel van katholieke zijde principieel en prac- tiseh bezwaar gemaakt. En sinds 1896 prijkt dan ook op het katholiek Program de eisch, dit artikel te herzien. Mr. van Wijnbergen toont nu aan, dat die eisch volstrekt geen specifiek- katho lieke eisch is. Ook Protestanten zijn het er mee eens. Ten bewijze daarvan citeert bij een recent artikel in „De Standaard" Het is goed, dat dit nog eens met na druk gezegd werd. Mits zóó, dat er geen misverstand door ontsta. Immers, die eisch wordt ondersteund door Protestanten, zooals Mr. van Wijn- bergen terecht constateert. Maar niet door d e Protestanten. Het is toch bekend, dat de Christelijk- Historischen er fel tegen zijn. Wanneer dan ook de geachte schrijver aan. het slot van zijn artikel opmerkt, dat deze netelige quaestie, bij behoud der rechtsche samenwerking binnen niet te langen tijd na behoorlijke voorberei ding tot bevredigende oplossing zal kunnen worden gebracht", dan veroor loven wij ons daarbij een vraagt eeken te plaatsen Art. 123 R. R. is voor de Christelijk- Historischen een heilig huisje, waaraan niet mag worden geraakt. En de jongste ervaring omtrent het Ge zantschap bij den H. Stoel heeft ons toch wel geleerd, dat hun geneigdheid, om ter- wille van het behoud der rechtsche sa menwerking eenige concessie te doen, niet bijster groot is. Er zijn er onder hen, 'die op het punt van het Gezantschap nog wol tot een schikking bereid waren, maar die ten aan zien van art. 123 R. R. in geen enkel op zicht iets zouden willen toegeven. Het lijkt ons beter, dat wij ons hier niet aan illusies overgeven. Zouden Katholieken en Anti-Revolu tionairen op dit punt willen doorzetten, dan kregen wij een da capo 'van 11 Nov., en zou het gaan els bij de intrekking van het processie-verbod hier te lande. Dit zijn punten, waarop de Christelijk- Historischen niet bereid zijn, iets toe te geven, ook niet, na behoorlijke voorberei ding", ook niet omwille van „het behoud der rechtsche samenwerking". Geiraegsgeü© Berichten DE OVERSTROOMINGSRAMP. Tiende verantwoording van het Ned. R.-K. Huisvestings-Comité te 's-Hertogenbosch Inschrijving Dagblad „De Maasbode", Rotterdam f 100.000; N. V. Gouda fl; R. K. Vrouwenbond, Ulft f33.30; A. P. S., Amsterdam f 10; Afd. Budel N. G. B. f35.15; Uitvoering R. K. Gymn. en Athl.- ivereen. Olympia, Culemborg, f 29.38; 3e afdracht „De Avondster". Bergen op Zoom f 300; par. St. Quirinus, Halsteren f521.25; collecte Ulestraten f806.56; J. G. M. K., Groningen f 2.60; 2e afdracht „De Aankondiger", Vught f74; Comité Koe vacht, 2e afdracht f 25; Comité Kerkrade nagekomen f309, R.-K Vrouwenbond, titlioorn f32.80; J. J., Bussum f4; col- •c'° Meijel f695. Comité Nijmegen f1000 parochie St. Odiiicnberg f375, N C. B Re-:el f709; parochie Meorlo f 300, ter genezing 'van een zieken vader f 100; R.-K Tooneelclub „Sta Pal" Westdorpe f 66; collecte uitvoering fanfare Volharding, Ottersum f 20; Comité Gouda nagekomen f41.65; N. N„ Boekei f2.50; M. D. v. W. f 2.50; 8e afdracht Dagblad „Het Huisge zin", 's-Bosch f 1156.3643de afdracht Kring-Comité Utrecht f2500; Comité Best nagekomen f2.50; parochie St. Joseph Deurne 2e collecte f300; parochie Some ren (Eind) f 125; Comité Oldanzaal nage komen f 173.62; collecto Nieuwstadt f311.17; Comité Ossendrecht, nagekomen f 25; harmonie St. Jan., Kaatsheuvel f 21 Zangvereen. Harmonie Engelen f25; Lim burger Koerier, Maastricht, nieuwe af dracht f459.55; Comité Reijen f30; Tuin- bouwbond idem f 40; parochie Bussloo (Voorst) f 130.30 collecte R.-K. Jonge Boerenstand Gemert f208.32; 3e afdracht Comité Helmond f 786.29; Helmondsche Kegelbond f763.71; Vereen, van Levens- verz Groot Noord Hollandsche van 1845, A'dam f 250; Coop. Boerenleenbank Zuid- dorpe f 50; Watersnood-Comité Heerlen, nieuwe afdracht f1500; Comité Eindho ven, nagekomen f9.80; collecte Baarlo f465.12; Comité Dordrecht f188. Vorige lijsten f 537.995.36i. Totaal-generaal tot en met Zondag 21 Febr. f 653.011.80. Hiervan is tot dusver aan de Alg. Wa- tersnood-Comm. afgedragen f 552.865.89. De secret ar is-penningm. J. PASTOOR. 's-Hertogenbosch, 22 Febr. 1926. Inzameling van meubelen enz. voor de slachtoffers van den watersnood. Enkele leden van het Dagelijkscli Be stuur van het Ned. R.-K. Huisvestings- Comité hebben dezer dagen een bezoek gebracht aan een aantal der door de over stroomingen geteisterde dorpen. Zij had den daarbij de gelegenheid om tot hunne 'voldoening vast te stellen, dat de ter be schikking gestelde gaven in natura op zeer doelmatigs wijze worden verdeeld en dat de bevolking uiterst dankbaar is voor de hulp, die haar door bet Nederlandsche volk wordt verleend. Wat kleeding betreft meent het bestuur te mogen zeggen, dat de in do magazijnen aanwezige bovenkleeding ruimschoots vol doende is om alle getroffenen te voorzien Onderkleeding evenwel kan nog veel ge bruikt worden en voor toezending daar van blijft het R.-K. Huisv. Comité zich aanbevelen. Ook werkschoenen, klompen en werkpakken zijn dringend noodig. Daar aan bestaat nog een groot tekort en het Comité kon niet aan allo aanvragen dien aangaande voldoen. Het bestuur heeft zich ter plaatse kun nen overtuigen van de groole verwoestin gen, die door het water zijn aangericht, zoowel aan roerende als onroerende goe deren. Zooals reeds eerder is medege deeld ligt bet in de bedoeling van het Co mité om zooveel mogelijk de verloren ge- gane roerende goederen, in het hijzonder huisraad, te vervangen door andere. Overal waar do bestuursleden kwamen zagen zij vernield huisraad ronddrijven. Toen men door het water overvallen werd ontbrak de tijd om de meubelen :n veilig heid te brengen en waar men nog gelegen heid had om de meubeltjes op de zolders te bergen bleken die reddingspogingen later vergeefscb, doordat het water een onverwacht hoogen stand bereikte. De meubeltjes zijn ófwel weggespoeld óf wel door het water uit elkaar geslagen en totaal onbruikbaar geworden. Met honderdtallen liggen de woningen in de overstroomde dorpen 'ogen den grond en in Dreumel en andere plaatsen zal men moeten beginnen met liet bouwen van noodwoningen om do geleidelijk te- rugkeerende bevolking een tijdelijk onder dak to verschaffen In Dreumel b.v is daar op bet oogenblik nog geen sprake van, omdat met uitzonodering van eenige gedeelten in de heele gemeenten nog na genoeg geen droog plekje t3 ''inden is waar men ze zou kunnen neerzetten. Doch dat tijdstip zal komen en zoo lang zal Liet hopelijk niet meer duren, daar de nood woningen verrezen zijn. In een paar dor pen zijn ze reeds klaar of naderen ze hun voltooiing. Nu komt de moeilijkheid der installeering van deze noodwoningen. Men beschikt over niets meer en men heeft dus alles noodig wat er toe behoort om een huisje eenvoudig in te richten: tafels, stoelen, kasten, kachels niet te vergeten, verder allerlei huishoudelijke artikelen van dagelijksch gebruik, potten, pannen, breokwaar en in het algemeen alles wat in elk gezin onmisbaar is. Voorts ledikanten beddegoed, lakens, dekens enz. Gaarne wil hot Huisvestings-Comité de menschen aan dit meubilair en andere goederen helpen, opdat ze or eerst hun noodwoning mee kunnen installeeren en later als hun buisje weer zal zijn opge bouwd daarmee hun nieuwe woning kun nen meubelen. Er is meubilair noodig voor verscheidene honderden gezinnen, zoowel voor dezulken wier woning is in gestort of weggespoeld als voor die, wier huisje te herstellen is, maar die daaruit alles wat los en vast was verloren zagen gaan. Het bestuur van het R.-K. Huisveslings Comité, dat zooals bekend de slachtoffers helpt zonder te vragen tot welke gods dienstige of politieke richting ze behoo- ren, doet in verband hiermee nogmaals een dringend beroep op bet Nederland sche volk om ook in dit opzicht de hel pende hand te bieden. Ieder heeft in zijn huis wel het een en ander dat overcompleet is of dal hij mis sen kan. Wanneer dat nog goed bruik baar is, stelt het dan ter beschikking van de plaatselijke afdeelingen van het R.-K. Huisv.-Comité of zendt het naar bet Cen traal Bureau in Den Bosch. Vooral op fa brikanten en leveranciers van de boven genoemde artikelen doet het bestuur een beroep om het een en ander uit hunne voorraden af te staan. Wanneer allen oen beetje helpen, krijgt men door de massa toch veel bijeen. Met volle overtuiging verklaart het bestuur dat alle hulp, die men verleent, goed besteed is. De bevol king der overstroomde dorpen is buiten gewoon dankbaar jegens onze weldadige landgenooten, dio getoond hebben met haar mede te voelen en medj Ie leven. De behoeften der arme slachtoffers zijn groet, doch hunne eischen zijn zeer be scheiden en va. de meubelei enz. betreft moet het ons volk niet moeilijk vallen om aan die eischen te 'voldoen. Hot bestuur geeft er de voorkeur aan, dal do goederen zooveel mogelijk aan de plaatselijke afdeelingen van het Huisves tings-Comité worden gezonden, omdat dan ineens de verzending van al het ontvangen goed kan geschieden naar de door het Ingezonden Medecleehng. COENRAAD V. BOS heeft er van gezegd i „Wanneer Ik het handspel van anderen of mijzelf door de Duo-Art op wonderbaarlijke wijze hoor ver tolken. treft me steeds weder het volmaakt persoonlijke In de voordracht". Vraagt Inlichtingen alleen blji Lelden Hoogewoerd 90 Amsterdam - Arnhem Breda - Rotterdam FEUILLETON. door EDW. HALLIWELLS. (Nadruk verboden). 13) Wij hadden ons verkleed, zaten rustig 'n de huiskamer van Hotel Melbourne, toen Thankcrofft weer binnentrad. »U hebt gevraagd het mes te zien, Mijn heer Gould, mogelijk kunt U mij er in lichtingen over geven. Daarom kom ik nog maar even, hoewel 't al heel laat is. Zie hier!" En hij trok hot mes, gewikkeld in een P&pier, uit den binnenzak van zijn uni form. Harry nam het aan. Een heftige beving doortrilde zijn handzwijgond toonde hij miJ het moorddadige staal. Ik bedwong ccn kreet, vloog op van mijn stoel; vlijm scherp was het mes aan twee kanten ge- epeu, maar het lemmet toonde, vlak bij e.t ;ieH> een lange, ruwe schaarde! Juist 8e 'jk Harry had ""Verwacht in het mes, •oarrnee Dokter Kurtey vermoord was; it was het mes, waarmee de verpleger as doorstoken! Ik stond verpletterd... HOOFDSTUK Y. Om en in villa Carolina. Dc kip, die door de handige kunstgreep een beroeps-goochelaar opvliegt uit c' ^"kken eierkoek, de kanonskogel, dTë plotseling onder zijn vingers op tafel rolt uit een barnsteen-sigarenpijpje, kan de toeschouwers niet méér verwonderen dan dit mes mij ontstelde, dat ons door Thank crofft was aangeboden als bet werktuig, waarmee de moord op Arthur Wippcnham was gepleegd 27 Augustus 1896 te Huston, en dat onverwachts het mes bleek, waar mee, op vijf en twintig kilometer afstand, 26 Augustus 1896 Dokter Hamilcar Hunt- Kurtey werd doorstoken te Eastncy! Mijn verbazing groeide aan tot een schier verlammendo vrees. In welk kronkelig en helsch-duister mysterie werd mijn geschokte geest gedom peld? Hoe had Harry zich kunnen ver wachten op een mes met een schaarde 1 Hij had immers het mes willen zien, on mij, bij de moordplaats achter de houtmij ten, voor enkele uren voorspeld, dat het mes een schaarde zou vertoonen!Hoe was het bij den hemel mogelijk, dat dit mes in de band kon komen van den raad- selachtigen moordenaar van Arthur Wip- penham Bliksemsnel flitste 't lichtend door mijn brein, dat de moordenaar van den Dokter en van den verpleger dezelfde persoon moest wezen. Hoe kon Harrv dien booswicht echter dom heeten, terwijl deze met onnaspeurlij ke listigheid zijn beide slachtoffers bin nen vier en twintig uur .ongemerkt had beslopen, en ze met volkomen zekerheid had getroffen, zonder aan de politie bet flauwste spoor na te laten! Waarom, ver volgens, hoopte Harry, dat deze gruwelij ke schavuit vluchten zou, gelijk hij Her tog Cecil had te kennen gegeven? Wat bezielde hem ten slotte, dezen ellendeling te vermoeden onder de goede ken; i; sen van Rose-Castle, gelijk hij mij bij do schaapskooi had bloot gegeven? Een altijd beklemmender onrust kwam over mij. Wij hadden meer dan een uur in zwijgend gepeins onzen eigen gedach- tenloop gevolgd, nadat Thankcrofft ver trokken was; het was nu bijna één uur in den nacht, 27 Augustus. Men mag mij be spotten, doch ik durfde niet ter ruste gaan; ik vreesde dor de grijpvingers van een of andere nachtmerrie te worden ge wurgd. Harry," fluisterde ik. Hij schrok op uit zijn wezcnloozc ver* suffing en zag mij heel afwezig aan. „Har ry," vatte ik moed, „wat denk je er nu van?" „Dat we naar bed gaan en een gat in den dag Blapen"... Hij rustte even. „Alice een tweede maal in oen schokkend drama wikkelen, is vor mijn gemoed ontzettend!" Ik verheelde mijn kwalijk verkropte er gernis over zijn uitdagende mystificatie, bcheerschte mij en antwoordde kalm: Wat heeft Alice er mee uit te staan?" „Ga mee", deed hij kort en stond op. Ik volgde hem, mij verliezend in het raad sel, waar hij mij heen zou voeren. Hij ging mij voor naar het schuurtje, wij stonden weer bij de motorfiets. „Open nu je oogen," sprak hij koud, de electrische lantaarn aandraaiend. „Eerst dacht ik dat de man kippig was, maar hij had, bleek later, zijn easy verloren. Toen hij hier vermoedelijk in half donker, hij moet na zijn misdaaH tegen acht uur zijn teruggekeerd, den motorband van het achterwiel onder do verbandstang doorsneed, haalde hij dc snee niet recht Centraal Bureau aan te wijzen gemeenten. Dan heeft men de zekerheid dat niemand vergeten wordt en anderen niet méér krij gen dan zij noodig hebben. DE NIEUWE OVERSTROOMING. De polder van Erlecom weer overstroomd. Het persbureau V. D. meldt uit Ubber- gen: Thans is het water in den polder van Erlecom weer binnengestroomd door het gat. dat er bij de vorige doorbraken was geslagen. Hoewel gedeeltelijk gedicht, is het zand weer weggespoeld, zoodat het wa ter reeds weer hoog staat en wel 1.5 M. la ger dan het bij de overstroomingen van begin Januari het geval was. De daar aan grenzende polder, de Circul van Coy, is echter vrij van water gebleven; overstrdo- niing is voorkomen door bekistingen aan te brengen tegen den (lijk, dh boide polders scheidt. Naar verwacht wordt, zal deze polder wel vrij van water blijven. Fraude te Deventer ontdekt. Kastekort ongeveer 06.00 0. Gisterenavond is te Deventer een spoed- eischende vergadering van den gemeente- rand gehouden. De burgemeester Jhr. Hu- malda van Eysingha deelde mode, nadat de raad anderhalf uur in geheime zitting was geweest, dat hij tot zijn leedwezen eenige onregelmatigheden op hot kantoor van den ontvanger had moeten constatee- ren. Deze onregelmatigheden waren ge pleegd onder het beheer van den oud-ont vanger. Spreker wenschte er dit nadrukke lijk bij te voegen, om geen verkeerden indruk te wekken net kastekort bedraagt ongeveer 66.000. De oud-ontvanger was in de gelegenheid gesteld om zich te verantwoorden. Hij had bericht gezonden, dat hij heden in de ver gadering van B. en W. zou verschijnen. Evenwel is hij niet verschenen, zoodat er niets anders ove.bleef, dan de zaak in handen van de Justitie te stellen. De meeste onregelmatigheden zijn van cuden datum, en gepleegd vóór 1914. Een enkele post kwam nog in 1923 voor, doch bleek op een vergissing te berusten. Alleen in het Pensioenfonds is na 1914 nog een onregelmatigheid geconstateerd. De fraude loopt zelfs terug tot 1894, en voor dien tijd. Een en ander, aldus do burgemeester, zal kunnen strekken tot oen juister inzicht van de proporties dezer zaak voor het publiek De oud-ontvanger E. K. heeft, naar wij nog vernemen, gisterenmiddag omstreeks 12 uur de stad verlaten; vermoedelijk heeft hij den trein genomen in de Tiehtln^-Apol- doorn. Verdronken Te Malden hij Nijmegen is het -jarig kind van zekeren G. P. in een onbewaakt oogenblik in een warknip gevallen en ver dronken. Overreden en gedood Nabij Hilversum is Dinsdagavond door trein 1675, die om 7 uur ?an Amsterdam naar Amersfoort vertrekt, een circa 19- jarig jongmcnscli overreden en gedood. Ccodelijke ongelukken. Te Appelscha (Friesl.) sloeg de boeren knecht J. Bosma door hot op hol slaan van paarden van den wagen. Hij kreeg hersen schudding en is daaraan overleden Te Tjerk gaas t (Friesl.) is de 40-jarige F. Vallinga door een trap van een paard getroffen en overleden. Op de horens genomen. Gisterenmiddag omstreeks 2 uur, heeft een koe, geleid door een koodrijver, komen de uit Utrecht, te De Bilt een hevige op schudding veroorzaakt. Het dier wist na melijk op den Utrechtschenwcg nabij do flu is aan zijn geleider tc ontsnappen, waar op hot woedend de straat afrende, in do richting van Do Bilt. Na eerst een wielrij der omvergeworpen to hebben liep liet dier, dat steeds wilder werd, verder hot dorp in. Nabij de Ned. Ilerv. kerk kwam mej. v d. L. uit het kerksleogjo den Utrecht schenwcg op; do koe holde onmiddellijk oi) haar too en had het verschrikte .slacht offer in oen minimum van tijd op de ho rens genomen, om de daine dan op eon ijzeren hek to werjien. Zij bekwam tengo- \olgo hiervan een kcolwonde cn bezeerde den linkerpols. Dr. Mayer was terstond aanwezig om het slachtoffer, dal in een naastbijzijnde zadelmakerij werd binnen gedragen, te verbinden en dc wonden te hechten. De dolle l:oe was intu .--.chen ver der geren 1 en liep on een u:t Z"M l-.ornen UIT OE RADIO-WERELD. Programma's voor Vrijdag 26 Februari Hilversum 1050 M. 12.en 7.30 Politieberichten. 7.45 en lüz.Persberichten. 8.109.10 Nutslezing door den lieer lier man Poort. Onderwerp: Een overzicht dor Nederlandsche literatuur van de middel eeuwen tot heden. II. Iets over de Renais sance: Hooft, Brederode. Geuzenliederen (het „Wilhelmus"). 9.1010.30 Concert door het versterkte H. D. O.-orkcst onder leiding van Fr. Lupgens. Mej. Jos. Schetzer. sopraan. Operafragmenten. Davontry 1600 M. 10.50 Tijdsein, weerbericht. 11.201.20 Het radiokwartet on solis ten (sopraan, bariton, oelo). 1-202.20 Tijdsoin, woerborieht, lunch- muziek. 4.05 Concert door do People's society. Piano- en fluitsolo'a, liedjos aan de piano. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek. 7.13 Uittreksel uit de radiobladen. 7.20 Tijdsein Big Ben, weerberichte nieuws. 7.45 Pianopreludes van Rachmaninow. 8.Lozing: How to look aftor your house. 8.20 Concert door het wireh kwartet. A. Shanks, bas. 8.05 Dorpsconcert. 10.10 „llouty VH1", derde acte 2e scène. 10.30 Tijdsein, weerbcr., nieuws. Lezing: The royal air force apprentice scheme. 10.40 Werber., gevolgd door dansmu ziek van café de Paris. 12.202.20 v.m. Dansmuziek. „11 a d i o-P a r i s" 1750 M. 12.50 Concert Lucien Paris (piano, viool oello). 2.05 Nieuws. 5.05 Jazzmuziek. 8.5010.20 Concert, gewijd aan het de partement de 1'Allicr. Lezing on weten schappelijk nieuws. Königswustcrhausen 1300 M. 6.50 „Der fliegendo Hollander", rom. opera in 3 acten van R. Wagner. Het stuk speelt aan de Noorscho kust. Daarna nieuws. 9.5011.20 Dansmuziek. Brussel 262 M. 8.20 Concert. M. Cam. Notil, xylopho- niste. 8.50 Causerie. 9.05 Gramofoonconcert. 9.30 Dansmuziek. 10.20 Nieuwsberichten. M n s t e r 410 M. 12.351 50 Operafragmcnlen door or kest. 3.35 „Marth.a", opera v. FJotow. 5.35 Lezing: Heilung nervöser Krank- heiten (durch Pschycho-Analyse). 6.20 Lezing: Entwickelung der Klavier- sonate. 7.20 EugelSche les. 8.10 Kaïnoryiuziok. Trio in F-mol, Dvo rak. Trio in H-dur, Brahms. Ingezonden füetietfeslr v. w inDieneiL 'Tabletten/ ieyen keelpijn. de tractor-automobiel aan, waarU u zij echter weinig vermocht. Do botsing was evenwel van dien aard dat een koplantaarn werd afgerukt, terwijl do koe plotseling dood neerviel. Het cadaver is naar Utrecht vervoerd. „U. D." Een lijk in zee gevonden. Gisterenmorgen is in de nabijheid van Modomblik een in vorregaanden staat van ontbinding verkeerend lijk drijvende in zoo gevonden. Vermoedelijk is dit een der slachtoffers van liet op 17 November 11. go- zonken schip De IIoop, schipper J do Boer. maar schuin over den band naar zich toe. Bezie do snede zelf! Vergeet niet', «lat hij zeer lang is en hij de sneo onder do ron ding van het wiel aanbracht, om zo zoo weinig mogelijk in liet oog te laten loo- pen. Toon heeft hij het mes zoo diep ge zet in den éénen kant van den hand, dat hij met het lemmet van het mes over het ijzer der velg streek." Hij toonde mij nu de - duidelijk zichtbare inkerving in het ijzer. „Het mes, dat achter do houtmijten zijn gruwelijk work verrichtte, moest dus een ruwe, brecdo schaarde vertoonen. Dringt het mogelijk tot je door, dat dc moord in do Beukenlaan wel degelijk iets met den moord in Hulston heeft uit to staan?" „Ja," sprak ik somberHet feit was verpletterend In de huiskamer weergekeerd, vroeg ik nailer: „Waarom vroeg je Thankcrofft liet mes te zien, waarmee Arthur Wippcnham was neergestooten?" „O Edward," verbaasde hij mij nu weer met een zijner grillige uitwijkingen, „wan neer zul je toch leeren Weet je dan niet, dot het moderne oorlogswapen de mitrail leuse is, die niet mikt, maar onberekend een onnemclijk aantal kogels wild om zich heen uitwaaiert? Ik mik niet, ik schiet naar alle kanten, mogelijk raak ik er gens." Ik zweeg in machteloozo verontwaardi ging. Waarom specldo bij aldus met mij? Ha! Daar viel mij een raak antwoord in! Dan had je dus evengoed kunnen ver zoeken, om dc knoopen van Thankcrofft's nacht hemd of de saus van rijn avondmaal te zien.l" „Mogelijk wel," dee l hij koel gelaten, „als deze in botrokking blonden lot do misdaad. Bedenk je ook, dat het mes van den moordenaar dikwijls oen belangrijke rol speelt iu de ontdekking der misJaadl De zaak schift dan de menschen, Edward." „Vermoedde jc dan werkelijk niet, dab het ines uit Htdston liet mes met do schaarde zou zijn?" „Neen," antwoordde hij, „Edward, ik vermoedde het niet, ik wist liet zoo goed als zokcr van het oogenblik af, waarop Thankcrofft ons meedeelde, dut do ver moorde op dc markt Arthur Wijipenham is, de eerste verpleger van Dokter Kurtey's sanatorium. Hot is waarschijnlijker, dat er één geheimzinnige wreker i% die én Dokter èn verpleger wilde treffen, dan dat twee verschillen Ie personen, binnen vier en twintig uur, juist ditmenschen* paar neerstaken. Dat er maar één moor denaar is, v/erd ook waarschijnlijk, om dat eenzelfde doodclijke messteek in den rug was toegebrachtdo snelheid, waar mee dc twee moorden elkander opvolgden, schijnt bovendien op een samen vallende, onmiddellijke aanleiding tc wijzen. Do menschen stbiftcn hie.r dc zaak." lhj rast ic even. „Het kan niet zoo moeilijk zijn te achterhalen, welke vriend of licnnis van Rosc-Costlc Dokter Kurtey'* inrichting zoo onmcnsehclijk haatte, of, door de be handeling daar ondergaan, rondliep met moordzuchtige wraakgevoelens; het zal moeilijker zijn te besluiten, wat zwaarder weegt: Alice's radeloosheid of de mensche- lijko gerechtigheid." (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 9