Twaede Blad MIJ IS DE WRAAK Maandag 22 Februari 1926 BiHHErjLftHP POSTERIJEN EN TELEGRAFIE. De bedrijfsleiding bij de P. T. T. Conflict tusschen Minister en Dir e c teur-Genoraal. ïn antwoord op vragen van den lieer Boon, betreffende de leiding van het Staatsbedrijf der Posterijen, Telegrafie en Telefonie, deelt de heer Bongaerts, mi nister van Waterstaat, het volgende mede: Het antwoord op de vragen van No vember 1925, dat reeds geruimen tijd ter inzending gereed ligt, houdt in een ver wijzing naar een bij de memorie van ant woord -op de Postbegrooting 1926 gevoegde Nota, waarin uitvoerige mededeelingen omtrent de hoofdlijnen der reorganisatie, de bedrijfsleiding en den postraad zijn vervat, en waarin de drie vragen tevens reeds haar beantwoording hadden gevon den. Die memorie lag ter inzending ge reed, toen de vragen door ondergeteelcen- de werden ontvangen, doch do inzending ton niet geschieden vanwege de crisis. Uiteraard kan ook thans niet daartoe worden overgegaan, omdat ondergeteeken- de dienaangaande aan zijn eventueele ambtsopvolger de vrije hand moet laten. Omtrent zijn voornemen, om al of niet de instelling eener meerhoofdige directie te bevorderen, moet ondergeteekenJe zich, in de huidige omstandigheden, evenzoo van antwoord onthouden. Hij meent er nochtans op te kunnen wijzen, dat voor hem in de gedrukte rapporten-Nolting en van Bei jen, die, ten einde een officieelen grondslag voor de beslissingen te hebben, door de Regeering zijn uitgelokt, de groote meerderheid der opvattingen duidelijk wijst op de noodzakeliikheid van <-■ di rectorium. Echter moet hij hieraan toe voegen, dat op het rapport-Nol ting voor den administratieven dienst zoowel kan kloppen een éénhoofdige directie, -mits de directeur-generaal uit den dienst van het Staatsbedrijf is betrokken, als een meer- •oofdig bestuur, waarin althans de meer- 'erheid der gelijkgerechtigde leden uit het 'ienstvak afkomstig is. Op 1 Juni 19?5 is de heer ïr. M. H. kimme, niet voortkomende uit het dienst- ak, als directeur-generaal opgetreden; ndien met zijn benoeming beoogd ware ncns en vooral omtrent den bedriïïsvorm te beslissen, zou dit niet overeenkomstig het vorenstaande zijn, hetgeen niet be hoeft mede te brengen, dat de waarde van eventueel gedane toezeggingen buiten be schouwing wordt gelaten. Eenige weken na zijn optreden heeft ondergetcelcende de reorganisatie van het Staatsbedrijf in groote lijnen onderzocht en is hij omtrent den vorm der leiding tot een conclusie gekomen. Daarbij heeft hij gesteund op de bovenbedoelde officieele adviezen cn op het inzicht en de ervaring, welke hij omtrent cfe oorzaken van de moeilijkheden, die zich bij het Staatsbe drijf in het verloop der jaren achtereen volgens hadden voorgedaan, gedurende zijn langdurig Kamerlidmaatschap, waar bij hij zich veel had beziggehouden met aangelegenheden van het Departement van Waterstaat, had verkregen; dienaan gaande hij hij eenig advies van den direc teur-generaal of van eenig ander hoofdamb tenaar of ambtenaar gevraagd of ontvan gen. Vervolgens heeft hij den directeur-gene raal verzocht, zijn vrij langdurig verblijf bij de internationale telegraafconferentie te Parijs voor enkele dagen te onderbre ken, ten einde ook hem mondeling en per soonlijk daarvan mededeeling te doen en tevens uit te noodigen, zift* medewerking voor den verderen gang der voorbereiding te verleenen. Ofschoon de beslissing der Regeering niet met zijn inzichten strookte, heeft de directeur-generaal met bereid willigheid aan een en ander dadelijk ge- volg gegeven. Hij beeft vervolgens, in sa menwerking met de hoeren Duynstee en van Roijen, de bovenbedoelde Nota, bij lage der Memorie van Antwoord, voorbe reid. Hij verklaarde zich bereid om, mocht het tot een directorium komen, daarvan deel uit te maken, met inachtneming van zekere distincties. Op dio wijze zouden zijn werkkracht en zijn ervaring omtrent bedrijfsleiding in algemeenen zin bij spoorweg- en particuliere bedrijven in Tn- dië opgedaan aan het Staatsbedrijf ten goede kunnen komen, naast de kennis, de ervaring en het inzicht omtrent nationale en internationale postale toestanden en verhoudingen van twee uit hat dienstvak te betrekken directieleden. De directeur-generaal acht het zijn plicht, om de bestaando organisatie en de daarin thuisbehoorende verhoudingen te bestendigen niet alleen, doch ook om binnen het hem bekende geen rekening te houden met de mogelijkheid van daarin voorkomende veranderingen, zoolang Ro- geeringsvoornemens tot wijziging van den bedrijfsvorm nog niet de sanctie hebben, die niet strookt met het inzicht en do wenschen, die de Regeering dienaangaan de heeft, doch waarin zij, wegens de cri sis, moest berusten. Het behoeft geen be toog, dat deze toestand zijn bedenkelijke zijde heeft en dat de voorbereiding van vele noodigo ingrijpende roorganisat ie- mantregelen daardoor zeer aanmerkelijk wordt vertraagd. Naarmate de crisis langer duurde, deed zich het bezwaar meer gevoelen. Ondor- geteekende zag zich herhaaldelijk ver plicht, zelfstandig zijn houding to bepa len en beslissingen te nemen, zonder daar omtrent eenig advies te vragen of te vol gen, ook niet van den directeur-generaal. Die positie werd voor ondergeteekendo zeer moeilijk, ook in verband met den tijd en de aandacht, die hij aan andere drin gender aangelegenheden, o.a. in verband met den watersnood, moest en wilde wij den. Tn Januari kwam ondergeteekendo voor enkele voldongen feiten te staan, die hij maar uiterst bezwaarlijk voor ziin ver antwoording kon nemen. Na rijp beraad besloot hij, den directeur-generaal naar buiten niettemin met zijn verantwoorde lijkheid te dekken, doch tevens in te grij pen en tijdelijk zelf de teugels volledig in handen te nemen en een regeling te tref fen, waardoor hij een herhaling van der gelijke crisismoeilijkhcden niet meer zou hebben te vreezen. Hij gaf den heer ir. Damme een maand verlof, met opdracht zelf de dienstwaar- neming op de gewone wijze te regelen, doch toen deze bij herhaling weigerde zich daarnaar te gedragen en zich aldus een gezagskwestie aandiende, ontstond voor ondergeteekendo .hierin aanleiding den heer ir. Damrae tijdelijk (gedurende do maand Februari) ontheffing van de uit oefening van zijn ambt te verleenen. Deze berichtte hem daarop, dat hij, om in het belang van het bedrijf verdere mogelijke complicaties te vermijden, voorshands niet meer ten Hoofdbesturo zou verschijnen, zulks echter onder protest cn voorbehoud van al zijn rechten. Hiermede was, voor zoover dit deel betreft, door ir. Damme van zijn kant aan de bedoeling van on- dergeteekende voldaan. Krachtens art. 1 van het Koninklijk besluit van *31 Decem ber 1919 no. 73 trok hij voorts bij zijn be schikking allo beslissingen in zake de lei ding aan zich. Krachtens art. 11 van het zelfde besluit belastte hij drie hoofdamb tenaren met de voorbereiding van zijn bo- slissingen, onder zijn onmiddellijke bevo len en rechtstreeksche verantwoordelijk heid, onderscheidenlijk voor aangelegen heden van postalen, technischen en gelde- lijken aard. De uitoefening van de functie van di recteur-generaal werd aldus tijdelijk ge splitst en voor zoover het beslissingen be treft, bij den ondergeteekendo gebracht, en, voor zoover het behandeling van loo- pende zaken betreft, verdeeld over 3 hooTdambtnaren. Een politieke rede van den heer Van Wijnbergen. Het Tweede Kamerlid mr. A. Baron v. Wijnbergen heeft een politieke rede gehou den te Doetinchem voor den Bond van R.K. Kiesv. in Gelderland. Nieuwe gezichtspunten heeft de- heer v. W. niet geopend. Hij wees andermaal op de verkeerde hou ding van Ghr. Hist, leiders en op de wen- FEUILLETON. door EDW. HALLRVELLS. (Nadruk verboden). 10) Ik moest hem wekken, toen wij hotel Melbourne bereikten. )>Dat heeft mij opgeknapt, Edward," «prak hij eenvoudig, „je weet niet, hoe noodelijk dit strakke tobben van den geest nuj afmat." Had ik het niet geweten, een enkele blik ®P zijn starre, moeë trekken had mij over- oigd van de waarheid zijner woorden. "Pontaan greep ik zijn hand: „Kan ik jo helpen?" sprak ik hartelijk. antwoordde hij bewogen, „met J"'jn vriend te blijven en niet hard over 'e oordeclen, als je me niet begrijpt." de huiskamer wachtte ons Thank- croftt. «hieuws, Commissaris?" deed Harry op pervlakkig. :Ja, Mijnheer Gould," antwoordde de n' er, ,.de identiteit van het lijk is vastge- ie vermoorde-is Arthur Wippen- je eerste verpleger van Dokter Kur- hebb 3anato"um »Villa Carolina." En wij en, na een behendige ondervraging, j ?esteld, dat John Davidson zich meer rór iCOns ^eeft uitgelaten, dat hij zich 11 sel op Kurtey als op diens verpleger *0IV Wreken." liji'jq-^0klonk het toonloos van Harry's „U weet misschien nog niet, dat Dokter Kurtey zelf gisteren ook vermoord is?" vroeg Thankcrofft. „Ik heb er iets van vernomen. Commis saris," deed Harry koel-hoffelijk. „Commissaris Sheffold heeft in het po- pulierenbosch bij Rose-Castle den moor denaar van den dokter heden middag ge snapt." „Dat is dan misschien de man met do bloote voeten," antwoordde Harry droog. Thankcrofft, in starre ontzetting, deed een pas achterwaarts, stak de armen be vend voor zich uit, als om een spooksel af te weren en sidderend stamelde hij: „Ja... ja... maar... hoe weet u dat?"... HOOFDSTUK IV. De schuldigen. Het raadsel van de Reukenlaan en van den moord op de kennismarkt had dus de allersimpelste oplossing gevonden, dat Dokter Kurtey was gevallen door de hand ven een vagebond op bloote voeten en Arthur Wippenham, de eerste verpleger van Dokter Kurtey's sanatorium, neerplof te onder het mes van John Davidson, los kelner van Hotel Melbourne te Hulston!... Het was even verbijsterend eenvoudig als wanhopend onwaarschijnlijk.. Waarom immers had die vermakelijke vagebond „op bloote voeten", bij den moord en in de schaapskooi balschoentjes aangetrokken? Kan men hem zich denken met een easy-pince-nez op den neus? Zou men den schooier mogelijk ook in het bezit vinden van Duke-Mannery-pommade of een kostbare doos voor manicure?... schelijkheid on mogelijkheid van een voort zetten der coalitie. Aan een verslag van deze rede in „Do Maasbode" is het volgende ontleend: Een oogenblik zal spr. zich op het stand punt plaatsen der G.-H. Unie. Hij wil het als waar aanvaarden, dat anders te hftndo- len als zij deden in strijd zou zijn met eigen geweten en overtuiging. Dan had men zich ook in 1915 niet mogen verklaren voor een tijdelijk gezantschap. De Christelijk Historische ministers hadden geen ziltiug moeten nemen in een ministerie, dat dit gezantschap op zijn program had. Er is echter een anti-Katholieke hetze ontwik keld die onverantwoordelijk i.s. De houding die do Katholieken daartegenover aange nomen hebben durft spr. ter beoordeeling voorleggen aan de meer bezadigde protes tanten zooals er ook nog zijn. Het is be droevend wat in de „Nederlander" geschre ven wordt als wordt door het gezantschap een rechtstreeksche slag aan het protes tantisme toegebracht. Do grief van spr. richt zich hier vooral tegen de leiders, die verzuimd hebben te voorkomen dat waan denkbeelden postvatten. Wij hadden be reikt dat met behoud van eigen beginselen, wij op sociaal terrein een gemeenschappe lijke basis vonden. Aan die verdraag zaamheid en samenwerking heeft de heer Snoeck Hcnkemans een afbreuk gedaan die niet licht te onderschatten is. Een treffend staaltje van de dwaasheden waartoe men komt is dat men gedurende een dezer da gen heeft kunnen lezen, dat een gezant schap bij den Paus zou kunnen leiden tot een concordaat. Daarmede toont men van de zaak niets te begrijpen. Was dat werke lijk zoo dan zou het voor de Katholieken een reden kunnen zijn om zich tegen een gezantschap te verklaren. Een concordaat is een kunstmatige ver houding tusschen Kerk en Staat waar de natuurlijke verbroken is en niet, zooals hier, genoegzaam op verhaal gekomen om zonder Concordaat in vrede saam te le ven. Spreker vraagt zich af, wat zullen wij nu doen? Het hoofd laten zakken en zeggen: do coalitie is Joch niet meer te redden? Er zijn bezwaren aan de evenredige vertegen woordiging verbonden, zegt hij. Na de in voering daarvan is gezegd: nu werken wij bij de verkiezingen ieder voor ons zelf. De coalitie komt na de verkiezing wel in orde Tegen die opvatting zegt spr. zich altijd zoo kras mogelijk te hebben verzet Hij is daarover aangevallen, maar gelukkig heeft de overgroote meerderheid zijn inzichten gevolgd en is het Katholieke kiezersvolk in een coalitiestemming gehouden. Hetzelfde i9 geschied in de Anti-Revolutinnaire par tij, Katholieken en Anti-Rovolutionairen hebben te dien aanzien steeds een zelfde gedragslijn gevolgd. Spreker is er den heer Van Vuuren dankbaar voor, dat hij daarop in z-jn rede te Leeuwarden heeft gewezen Maar, zegt hij, laat men wel beseffen, wat men weggooit. In de Chr.-Hist. Unie heeft men 'n leiding gegeven die daar vlak tegen inging. Mtu heeft daar geschuwd i.i de verkiezingsdagen om van de coalitie te spreken: men heeft er ook anti-paapsche propaganda gevoerd. Doch ook in de C.-H. Partij zal onze gedragslijn gevolgd moeten worden. Ook in de verkiezingsdagen moet de coalitietrouw bestaan. Het middel, door den beer Van Vuuren aangegeven, vervolgt spreker, n.l. oen ge meenschappelijk program voor de drie par tijen. zal moeilijk zijn. In hoofdzaak echter is spreker het met den heer Van Vuuren eens: Er zal wel voeling gehouden kunnen worden. Er kunnen vertrouwelijke bespre kingen plaats hebben en politieke diners. Tusschen de leiders der drie politieke par tijen moet voortdurend een vertrouwelijk en hartelijk contact zijn. De waardeering van personen in de S. D. A. P. Wij schreven Zaterdag in een driestar over het gebrek aan waardeering van per sonen in de S. D. A. P., over het gemis in die partij aan onderscheidingsvermogen tusschen personen en zaken. Toevallig begint e^n artikel in „Het Va derland" van Zaterdagavond met hetzelfde te constatecren. „Als men het ontbindingsvoorstel van de S.D.AP. serieus neemt, dat wil zeggen, als men aanneemt dat de partij op eenige kans van slagpn daarvoor rekent, dan is het een poging om den „verafschuwden Colijn" den terugkeer onmogelijk te maken. In de S.D.A P. moet toch altijd iemand veraf schuwd worden, en k r ij g t de poli tieke tegenstander nooit do Neen, deze mensch, ik voelde, dat ik gevoripd begon to worden in Harry's school paste niet bij deze misdaadDe schifting leek mij krankzinnigZijn kennissen bezaten vermoedclijTc geen bal schoeisel, dat, met kostbaar geborduurde lintjes, de etherische voetjes hunner vrouw tjes omsloot, en het denkbeeld, dat deze onoogelijke zwerver eerst de motorfiets uit het pand van Grand-Hotel-Melbourne zou hebben ontvreemd, later op dit ver voermiddel meer dan vijf en twintig kilo meter ver zou hebben voortgejaagd en ten tweeden male, als ware hij een normaal bewoner van dit Hertogen-, Lords- cn Sir's-hotel, de schuur zou zijn binnenge reden, was zoo bedenkelijk grappig, dat ik, mij verkneuterend in mijn dolzinnige phantasie, onbedwongen uitbarstte in een schaterlach. Dit was het eerste geluid, dat de vijan dige stilte verbrak in het vertrek, waar Thankcrofft nog altijd stond in gekwetste verwondering en waar ik Harry nu zag zitten met een nauwelijks bedwongen ge amuseerd lachje om de lippen. „Houdt dien onbcïïoorlïjken uitval voor je," deed hij plotseling gewild norsch; „Commissaris, let niet op dien overspan nen jongen man; neem U plaats, als U zoo goed wil zijn! Edward, als je niet van zins bent, ernstig to zijn, is het beter dat jo de motor gaat herstellen. Wil je zoo goed zijn?" „Straks," antwoordde ik kort. Wel ja, ik was een kwajongen, die me uit de ka mer liet zenden!... „De zaak in Eastney zit zoo, Mijnheer Gould", begon Thankcrofft, zoodra hij de sigaar had aangeploft, die Harry hem aan- minste kans op objectieve beoordeeling. ("Wij spatieeren. Red. L. Crt.). Zoo is nu eenmaal de traditie; reeds jaren celeden rijmde een sociaal-de mocraat, wiens naam wij helaas totaal ver geten zijn, het lid van den haat, met het sierlijk refrein: Wij hebben lang genoeg bemind, laat ons nu eindlijk haten." Het Duitsche tarief. De uitvoer van land- en tuinbouwproducten. Op een gemeenschappelijk adres van den Chr. Boeren- en Tuindersbond in Ne derland cn den R. K. Nederl. Boeren- en Tuindersbond botreffendc het Duitsche tarief van invoerrechten heeft do minister van binnenlandsche zaken en landbouw aan deze organisaties o.m. het volgende geantwoord U meent dat, al zijn tengevolge van dio handelsverdragen verschillende tarief posten, ook voor wat betreft Nederland- scho land- en tuinbouwproducten, eeniger- mate verlaagd, dit niet wegneemt, dat de vernietiging van een groot deel van den uitvoer van onze land- en tuinbouw-pro- ducten nog steeds dreigt en noemt zelfs bet- verminderde tarief voor enkele, met name genoemde tuinbouwproducten nog ondragelijk. In hoeverre dezo mcening juist is, zal do toekomst moeten leeron. Uit den aard der zaak zou ook ik het ten zeerste toejuichen, indien nog belangrijker tariefvcrlagingen, ook voor de door u genoemde prodneten, hadden kunnen worden verkregen. Het, is echter - onmogelijk gebleken de Duitsche Tcgeering tot nog verdere teTiefrednetios te bewegen en het wil mij voorkomen, dat uwe opmerking dat de tarieven slechts ,eenigermate" zijn verlangd, niet volkomen in overeenstemming is met de feiten. Pogingen om bet Duitsche tarief nog verder te doen verlagen, zijn reeds gedaan, doch niet geslaagd. Gemengde Berichten DE OVERSTROOMINGSRAMP. Inzameling Alg. Comité. Bij het Algemeen Watersnood-Comité is tot heden aan giften ingekomen een bodrag van 2.712.111,56. Hieronder is begrepen de eerste afdracht van het Watersnood fonds van de Ned. Kolonie in Groot-Brit- tannië en Ierland ad f 15.000. Aan het bestuur van den Kon. Nat. Pond voor Reddingwezen en Eerste Hulp bij Ongelukken Het Oranje Kruis, heeft het Smeroefonds te Batavia, een derde gift van f 60.000 overgemaakt van de slacht offer van de watersnoodramp. DE NIEUWE OVERSTROOMING. V. D. meldt ons uit Zevenaar: De Rijn is snel gewassen. Hot water staat bijna van dijk tot dijk. Het binnen water werkt ook. Noodlottige vechtpartij te Zwartemeer. Een gewonde verdronken. Sinds vorigen Zondag werd te Einmen zekere Else Huizings vermist. Zijn lijk is thans opgehaald uit het kanaal te Zwar temeer. Het vertoonde op verschillende j'laatsen verwondingen. Thans is gebleken, dat er een ernstige vechtpartij beeft plaats gehad, naar aanleiding waarvan de poli tie heeft aangehouden den jongeman J. de V., die heeft bekend Huizings met een mes te hebben gestoken. Een der steken had een der longen van het slachtoffer doorboord. Tusschen den verslagene en den dader bestond reeds on geveer een jaar een veete. Verleden Zondag kroeg Huizings ruzie met een ander, Toen zag Do V. zijn kans schoon om met Hui zings af te rekenen. Hij heeft hem gevolgd tot het kanaal. Hier trok hij zijn mes Om aan zijn opvolger te ontkomen is H. toen in het kanaal gesprongen om al zwemmen de den overkant te bereiken. In het midden van het water schijnt hij verdronken te zijn De V. ontkent, dat hij hem in het kanaal gegooid zou hebben. De verslagene, die 24 jaar is, staat als zeer ongunstig bekend. De dader is 18 jaar. Do V. moet onder den invloed van sterken drank zijn geweest. Eenige meisjes zijn van den moord getuige geweest: zii hebben niets durven verfeUon. bood. „Sheffold zocht, zooals hij mij ver telde, nauwkeurig do bosschcn in den om trek af en ontdekte in het platnanbosch, op een open plek tusschen het hout, in het vochtige witte zand, voetstappen van twee onbekenden. Een dezer onbekenden moet, gelijk zijn spoor aanduidt, daar In do buurt hebben geslapen, zittend tegen een boom. Meer kon hij daar niet vast vast stellen. Hij trad het bosch uit cn zocht verder den omtrek af, toen hij eensklaps een vagebond in het nog kreeg, die, zoodra hij de politie ontwaarde, 't op een loopen zette. Sheffold, die zijn fiets bij zich had, zette hem na en haalde hem in. De aan gehoudene bood krachtig verweer, doch Sheffold was sterker dan hij en boeide hem. Bij het onderzoek der kleercn van den verdachten zwerver, die inderdaad op bloote voeten liep en er zeer gehavend uit zag, vond Sheffold in diens binnenzak een bankbiljet van vijf en twintig pond. Nu was het Sheffold opgevallen, dat Dokter Kurtey, los in zijn portefeuille, een, van 20 Augustus gedateerden aangeteckcnden brief droeg, waarin Miss Woltsham hem „voor bewezen geneeskundige diensten" een bankbiljet zond van 25 pond „gemerkt L E 12.401," zoo stond er in don begelei denden brief. Dit bankbiljet ontbrak echter in do enveloppe had Sheffold be merkt. En verbeeld U zijn verbazing, toen hij dat bankbiljet „L E 12.461" in den zak vond van don zwerver I Als eenige verkla ring gaf deze voor, het biljet te hebben ge vonden. Dan onderzocht Sheffold hot groote, vlijmscherpe knipmes, met. breed lemmet, van' den kerel, die zich Wikking noemt. Er was niets bijzonders aan te be speuren, maar zand kleefde nog in de UIT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Dinsdag 23 Februari. llilvorsumlOSOM. 12.on 7.30 Politieberichten. 6.307.80 Engelsche lea door Mr. Fred. Fry. 7.45 en 10.Persberichten. 8.10 R.-K. Radio-Omroep. Het H. D. O.-. orkest Els Berentzen, viool, Viaconna, Vi- tali, Romance et Rondo Elegante, Wienaws ky. Mevr. KeizerDemmcrs, mezzo-so praan. 1. Star Vicino, Salvator Roaa, b. Tre Giorni, Pergolese, c. La promesse, Rossini. 2a. Sonntag, Brahms, b. Guten Abend, gut Nacht, Brahms, c. Gebed, A. M. Luns, d. Nu syt wellecomen, Jan Nieland, e. Serenade, S. de Lange. Hier tusschen door muziek van het H. D. O.-orkcst. Spre ker do Zeereerw. Hooggel. Heer Alphons Mulders, Prof. aan het Gr. Seminarie te Hoeven: Invloed van do kloosters op de be schaving van Nederland. Davontry, 1600 M. 10.50 Tijdsein, weerber. 11.201.20 Concert door hot radio kwartet en solisten (contra alt, tenor, piano). .1202.20 Tijdsein, lunchmuzick. 3.35 Lezing: Elementary, music. 4.20 Tijdsein. Lezing: The Daffodil Is les. 4.35 Muziek door het Levy's-orkest. 5.85 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek 7.20 Tijdsein Big Ben, weerber., nieuws 7.45 Piano-preludes van Raelimaninow 8.Lezing: Napoleon, homme de let tres. 8.20 „Napoleon Bonaparte", in muziek en geschiedenis. De London radio-players. N. Allin, bas. Het wireless sypmhonie-or- kest o.m. „The Dynasts", van Th. nardy. 10.20 Tijdsein, weerber., nieuws. Lozing: Music and the ordinarv. Listener, Key-no tes. 10.5012.20 Dansmuziok v. h. hotel Metropole. R a d i o-P aris 1750 M 12.50 Concert Lucien Paris, (piano viool, cello). 2.05 Nieuws. 5.05 Orkestconcert. 8.50 10.20 Orkest-concert. Königswustcrhauson 1300 M. 7.209.20 „Drei alte Scharhteln", ope rette in 4 acten van Walter Kollo. Speel tuin Potsdam in het begin van de vprigo eeuw. Tusschen de le en do 2c acte ligt een tijdsruimte van 10 jaren. 9.5011.20 Dansmuziek. Brussel 262 M. 5.20 Orkestconcert. 6.20 Nieuws. 8.20 Orkestconeert. J. Gerard, tenor. 8 50 I.ezing: L'Histoiro de la litteratnro Beige de langue franenise (de 1815 a 18^0). 9.05 Voortzetting v. h. concert. Oin. 9.20 tot 10.20 onderbroken door niouwsber. M n s t e r 410 M. 12.351.50 Klassieke muziek door or kest. 3.20 „De schwalton Pockon", kluicht in 1 acte. 3.50 Lente, zomer, herfst en winti in de muziek. Orkest en sopraanzang. 6.50 Lezing: Wesen und Bodeutung der socialen Organisationen. 7.20 Spaansche les. 8.05 Concert door het Schoeuinakor- kwartet 9.20 Vocaal-concert. Kaasvergiftiging. Bij een winkelier te Zwolle is, naar do ,.Zw. Crt." meldt, de voorraad kans in be slag genomen naar aanleiding van vermoe delijke kaasvergiftiging. Reeds verleden week deden zich vergiftigingsverschijnse len voor hij eenige personen, die kaas. af komstig van bedoolden winkelier, hadden gegeten. Thans zijn er weer gov illen bijge komen, vijf in totaaL De partij kaas is bij den keuringsdienst ter nader onderzoek Kind door een tram gedood. Zaterdagmorgen is liet twee jarig kindje van de familie J. uit Geldrop, dit le Eind hoven tusschen de tramrails speelde, door de tram overreden. De kleine is aan de ge volgen overleden. gleuven van liet heft hij het staal; ver moedelijk stak hij het ergon» in den zan- digen bodem om het bloed eraf te schu- ren, meent. Sheffold. Zijn buis was uitgo- wasschen, het was nog geheel vochtig." „Zeker in de Klaude," onderbrak Darry. „Ja, dat raadt U goed," l>canmdc Thank crofft. „Van het park uit, is hij daar dicht bij do rivier. Hij weigerde elke aanne melijke verklaring van het schuren van zijn mes en het uitwasschcn van zijn buis; wel zcide hij, dat hij een kip had geslacht, maar hij wist niet aan te duiden, waar dio kip was gebleven. Op do vraag naar do veeren van do kip en wnar hij het beest had gebraden, zeidc hij, dat hij ze rauw met veeren en al had opgegeten, wat na tuurlijk onwaar is." Hier proestten we uit in een werkelijk ontspannende lachbui en Thankcrofft grin nikte goedmoedig mee. Dan vervolgde hij: „Sheffold onderzocht nu nog eens zeer nauwkeurig de plants van den moord maar er stonden duar zooveel sporen iu het gras, dat alle onderzoek verijdeld werd. Door het kreupelhout ging hij nanr dc Klayde, on hij vond werkelijk de plek, waar Wikking had gestaan, toen hij zijn buis uitspoelde. Het mes pn«d volkomen in de wond, getuigt Dokter Wuts.ni, die het lijk schouwde. Toen heet Sheffoid getelegrafeerd naar Cuxwal, waar Villa Carolina ligt. Inderdaad heeft Wikking daar voor eenige dagen rondgezworven en zoo kan hij dan bemerkt hebben, dat Dokter Kurtey den brief 20 Augustus af haalde, juist voor zijn vertrek naar Rose- Castle." (Wordt vervolgd)

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 3