bufteülamo de rijn treek 17e Jaargang. MAANDAG 22 FEBRUARI 1926 No. 5181 pe ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week 12.50 per kwartaaL Bn onze Agenten 20 cent per week 12.60 per IrwartaaL franco per post I 2.95 per kwartaaL Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor- uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen I. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II bi 31.-: Lectuur, Wij weten, dat het .Doorluchtig Episco paat dit jaar gezamenlijk een indrukwek kend Vasten-mandement heeft uitgevaar digd, om te waarschuwen voor de slechte lectuur. Ook van Protestantsche zijde wordt het gevaar van de lectuur ingezien. En 'l is wol interessant te wijzen óp een pas verschenen brochure „Kerk en Pers" oorspron kelijk een referaat, dat door een Haagsch ouderling gehouden werd op een confe rentie van Gereformeerde Ouderlingen te 's-Gravenhage. „Dea laatsten tijd", zoo lezen we in die brochure, „is op verblijdende wijze open baar geworden, hoe er verschillende kerk vaders waren, die aangegrepen werden door de gedachte van het kwaad, dat de neutrale en ook de vrijzinnige pers sticht of kan stichten, in de Gereformeer de gezinnen. Er waren er, die tegen dat gevaar een getuigenis deden uitgaan van den kansel en in verschillende kerkelijke bladen werd het bewuste gevaar met klem van redenen gesignaleerd. Ik zeg hier nu reeds, dat het moet geacht worden te zijn bet gevaar van dezen tijd. Want het is het gevaar der vermenging, der ondermijning van eigen geestelijke kracht, van verdor ring en onverschilligheid". Men ziet dus ook in geloovig-Protes- ianlsche kringen in de neutrale pers eon gevaar, zelfs h e t gevaar van onzen tijd. De.schrijver schetst dat gevaar als volgt: „Verkeerde lectuur werkt zoo schade lijk. Menig jeugdig gemoed is door ver keerde romanlectuur, die het verleidde in eene wereld, tot dusverre onbekend, ten eenenmale bedorven. Met name wijze men ook op de couranlenlectuur. In vele Gere formeerde gezinnen is helaas een liberaal blad het dagelijksch geestelijke voedsel. Hoe menig zedenbedervende feuilleton wordt met graagte gelezen en wie zal nagaan, hoeveel afwijking en afdolen in ongeloo- vige richting komt van hetgeen, zonder eenig tegengif vaak, in vele kringen gele ren wordt". 3 invloed, dien neutrale bladen uit oefenen, wordt verder aldus aangegeven: „In het algemeen zijn die Gereformeer de gezinnen, waar men dagelijks gevoed wordt door de neutrale of vrijzinnige pers, en zonder eenige energie. Als ik een zusier hoor vertellen, dat ze graag de feuilletons van de (neutrale) courant leest, en als ik dan weet, dat in die, vaak litteraire prullen, de echtbreuk vertoond wordt als iets moois en de zelfmoord als iels schoons en men per week voor z'n kwartje zooveel spanends krijgt, dat hel niet op kan, dan ken ik ook wel zoo onge veer den geestelijken welstand van die zuster en dan heb ik als ouderling daar te zeggen, dat door haar dagelijksche krantenkost een magerheid over haar ziel daalt, dat zij de zaak der bestrijders van het Koninkrijk Gods steunt en haar eigen belijdenis in het gezicht slaat". En elders lezen, we: „Let op die Gere formeerden, die zweren bij Telegraaf en .gsche Post. Ik aarzel niet om te zeg gen, dat het over het algemeen niet de menschen zijn, wier kinderen geestelijke r,I?gegraat hebben en die zelf sieraden van Gods Kerk genoemd kunnen worden". Men eiet het, dat de Katholieken niet Mleen staan in. hun meeniug wer de ver keerde lectuur van dezen tijd en de nood lottige gevolgen daarvan. Volkenbond. Polen's toelating uitgesloten? Het oordeel van de „Times". Ho „Times" schrijft, dat thans definitief gezegd kan worden, dat er geen vooruit ten zijn op Polens toelating in de a.s. aand als permanent lid van den Volken- Mei is in de afgeloopen 14 dagen ijverig •or d0 per3 pr0paganda gemaakt voor oiens toelating en zulks op motieven oner gezonde algemeene politiek, doch o was van den begin af duidelijk, dat de gelegenheid inopportuun was, en dat de "Jze, waarop het voorstel naar voren was Ke vacht, alle kans had ernstige misver- v en. *e verwekken, en derhalve den ■vzoeningsarbeid begonnen to Locarno, te o®m®ren. in plaats van te bevorderen, van spreekt verder over het plan n zweden zijn stem in den Raad tegen voorst0i aan te wenden. siflJeri8ens evenlueele verdere ppen slechts genomen worden na volle- l8®, ra«*dpleging der voornaamste Volken- J sleden mot inbegrip van Duitschland. „.1 en ycftegenwoordiger van het Japan- 8n «mstaie van Buitenlandsche Zaken 'Jana gGrucHt tegen, volgens hetwelk VollriTi? *e8on oen uitbreiding van den °°dsraad zou verzetten. Hij gaf Joorls dat de Japansche regeering DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gowono advertenllên 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeolingen wordt het z dubbele van het tarief berekend. s Kleine advertentiön, van ton hoogste 80 woorden, waarin betrokkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver- huur, koop en verkoop 10.50. haar beslissing, iu verband met het feit, dat aangelegenheden van binnenlandschen aard haar bezig houden, nog eenige dagen zal aanhouden. Duitschland. De Barmat-affaire. Een aanklacht van 600 foli o's. De aanklacht tegen de twee gebroeders Barmat is thans gereed gekomen en omvat 000 folio zijden druks. Julius en Herschel Barmat worden beschuldigd van bedrog te genover de Pruisische Staatsbauk en van oinkooping van den minister Hoefle en den directeur van de Staatsbank Hellwig. Do schade, die de Staat Pruisen geleden heeft, wordt op meer dan 20.000.000 mark ge raamd. Het O.M. zegt, zijn beschuldiging door documenten te kunnen staven, zoodat de getuigenverklaringen in dit proces geen be slissende rol zullen spelen. Ook is een klacht ingediend tegen Hell wig wegens misbruik van vertrouwen en liet aannemen van omkoopgelden. Het O.M. verklaart, dat het als bewezen aanneemt, dat de overleden minister Hoefle omkoop gelden heeft aangenomen. Ook de afgevaardigde Lange Hegormann is in staat van beschuldiging gesteld. Oostenrijk. Mussolini tevreden gesteld. Barnek gaf uitlegging. Volgens de „Popoio d'Italia" moet Mus- söliniu het Italiaausch-Oostenrijksch inci dent als gesloten beschouwen, daar Bonds kanselier Ramek een bevredigende uiteen zetting heeft gegeven met betrekking tot zijn jongste rede in zake Tirol. Hongarije. De valsche muntersaffaire. Bethlens positie is wankel. De Hongaarsche bladen constateeren al gemeen, dat ieder vooruitzicht op een ver gelijk tusschen het Kabinet-Bethlen en de oppositie is verdwenen. Binnenkort kan dan ook een ernstige parlementaire strijd worden verwacht, indien de regeering zulk een strijd althans door verdaging van het parlement niet uit den weg gaat, waarvoor ernstige plannen schijnen te bestaan. Het rapport der parlementaire commis sie van onderzoek zal reeds Woensdag a.s. aan de Nationale Vergadering worden voorgelegd, doch de regeering moet voor nemens zijn het parlement nog vóór de be handeling van bedoeld rapport tot aan Bethlen's terugkeer uit Genève, dus voor den duur van circa drie weken, te verda gen. De regeering had aan de oppositie de navolgende voorstellen voor het sluiten van een parlementairen vrede gedaan: De oppositie .zal afzien van het indienen eener motie van wantrouwen in de regee ring over de wijze waarop de parlementai re enquette-commissie het onderzoek in de valsche muntersaffaire heeft gevoerd. Daarna zal Betlilen, nadat hij van de Na tionale Vergadering een motie van vertrou wen heeft gekregen, die hem in Hongarije en in het buitenland moreel moet recht vaardigen, met het geheele kabinet aftre den. Echter alleen om door den Rijksbe stuurder Horthy opnieuw met de vorming der regeering te worden belast. In dit nieuwe kabinet zal dan editor de huidige minister van Binnenlandsche Za ken, Rakofski, die als extreem rechts-radi- caal bij de oppositie bijzonder gehaat is, niet worden opgenomen. Dit zal evenmin het geval zijn ten aanzien van den minister van Landsverdediging, graaf Gsaky, die door de oppositio tegenover de rechtsradi- calen in het leger te zwak wordt geacht en den minister van Financiën, Bud, tegen welken laatste eveneens een sterke opposi tie bestaat. Eveneens zouden de reaction- naire onder-staatssecretarissen Prony van het ministerpresidium en Koszi van het ministerie van Financiën op non-activiteit worden gesteld. Tot zoover de voorstellen der regeerng. De oppositie heeft deze voorstellen even wel van de hand gewezen, daar zulk een reconstructie der regeering niet de ver langde systeemwijziging zou brengen, die door de oppositie als onontbeerlijk voor de liquidatie van het valsche-munterssclian- daal wordt geacht. De oppositie staat er namelijk op, dat Bethlen definitief van het politieke tooneel verdwijnt, en dat dan een gematigd con servatieve regeering zal worden gevormd, welke in geenerlei betrekking tot de val sche munters staat. Deze voorwaarden der oppositie werden door de regeering evenwel onaannemelijk geacht, zoodat de onderhandelingen defi nitief werden afgebroken. De Zondag rustig verloopen. Daar de rechts-radiealen hadden afge zien van het houden eener demonstratie tor huldiging van Horthy en de door de so ciaal-democraten aangekondigde tegende- monstratie door de politie verbodenwas, is de Zondag in Boedapest rustig verloo pen. Wel was een sterke politiemacht op de been, doch deze b'ehoefde niet handelend op I to treden,. Ingezonden Medsdeeling. Hcerensingel 34/35 - Tel. No. 1523. PRIMA KWALITEIT - VERZEGELDE ZAKKEN 3178 Roemenië Een Regeeringsnederlaag? De positie der rogcering-Bratianoe is uiterst kritiek geworden. Do premier laat zich ieder uur aan zijn ziekbed do inge komen berichten over de gemeenteraads verkiezingen voorlezen. De oppositie heeft te Boekarest 16.639 stemmen gekregen terwijl de regeerings- partij slechts 7282 stommen haalde. Vol gens berichten uit de provincie heeft de oppositie in Bessarabië en in de Boeko- vina een volledige overwinning behaald. De clubs der oppositio hebben in het ge heele land overwinningsvorgaderingen bij eengeroepen. Do uitslag der verkiezingen zal als beslissend voor do ontbinding der Kamer beschouwd worden. Griekenland. De revolutionaire beweging. Verscheidene oppositieleiders gearresteerd. Reizigers, die uit Griekenland te Bel grado aankomen, melden, dat de revolu tionaire boweging in Griekenland een uit- gebreiden omvang aanneemt. Talrijke op positieleiders zijn gearresteerd. Polen. Grensincident. Uit Warschau wordt gemeld dat een compagnie militairen uit Lithauen do demarcatielijn tusschen Polen en Lithauen heeft overschreden en wel ten Westen van Wilna. Bij Podjejo vielen de soldaten do grenswacht aan, die voor de overmacht moest terugtrekken. Rusland. Oorlogsstemming in Rusland. Nu het Roode leger verjaart. Gisteren zijn in geheel Rusland de feeslelijkheden ter viering van den acht sten verjaardag van de stichting van het Roode Leger begonnen. Zij zullen drie da gen duren. Een indrukwekkende parade was voorbereid te Moskou, Leningrad en andere grootes teden. Te Leningrad heeft men echter van Moskou telegrafisch in structies ontvangen, om de parade aldaar niet te doen houden. Een reden wordt hiervoor niet opgegeven; aangenomen wordt echter, dat deze moet gezocht wor den in de wijd-verspreide ontTevredenheid in communistische kringen to Leningrad, als gevolg van de jongste partijzuivering in deze stad. De zoogenaamde „Vereeniging voor mi litaire wetenschappen" heeft een oproep aan het Russische volk gericht, om groo- tero belangstelling te toonen voor mili taire aangelegenheden. Het manifest zegt verder, dat „een wreede strijd te wachten staat, een strijd op leven en dood togen de kapitalistische machten, die het Sov jetsysteem willen vernietigen. Deze strijd zal de uiterste inspanning vergen van alle economische bronnen en van de massa der werkers. Men kan den komenden oor log niet als een proces van korten duur beschouwen, zoodat men zich moet voor bereiden op een langen, ernstigen strijd. Het manifest dringt er verder op aan, dat de industrie maatregelen moet treffen, om, zoo noodig, tot de productie van oor logstuig te kunnen overgaan, hetgeen een zeer moeilijke en ingewikkelde kwestie Is. Aan alle vredelievende burgers moeten de beginselen van den modernen oorlog worden geleerd. Ook de schoolkinderen moeten in een militaire sfeer worden op gevoed. Overwinnaar zal zijn de partij met de sterkste zenuwen. Deze sterke ze nuwen kan alleen een volk hebben, dat zich werkelijk voor den oorlog voorbereidt en de ontberingen daarvan kan dragen." In, de geheele pers worden dergelijke manifesten gepubliceerd, die uit officieel© gron schijnen te komen, üc ..Prawda" pu bliceert een oproep, om geheel Rusland te militariseeren en klaagt er over, dat cle huidige alom verspreide organisatie van schietvereenigingen onvoldoende is. Het spionnaye-proces. 13 doodvonnissen. In het groote spionnageproces te Le ningrad is Zaterdag vonnis geveld. Van de beklaagden werden o.a. dertien be klaagden ter dood veroordeeld en vier tot 10 jaar gevangenisstraf met verbeurdver klaring van de helft van hun vermogen. In juridische kringen is men over de talrijke doodvonnissen verbaasd, daar de doodstraf bij de spionnagewet van Octo ber in principe is afgeschaft. China. De chaos in China. Volgens een telegram in de „B. Z." vinden in geheel Noordelijk China weer grooto troepenbewegingen plaats, en ver wacht men spoedig nieuwe ontwikkelin gen, waardoor Tientsin waarschijnlijk weer zal worden bedreigd. Te Peking is thans geen kabinet en men wacht daar den loop der dingen af. De Engelscho anti-communistische en de Russische communistische propaganda zijn weer druk in de weer. Amerika. Tegen het verdrag van Versailles. Uit New York wordt gemeld dut de af gevaardigde Berger in het Huis van Af gevaardigden een resolutie lieeft inge diend, waarin Gooligge wordt verzocht een internationale conferentio voor do her ziening van het Vredesverdrag van Ver sailles bijeen te roepen, daar do wereld oorlog op „duizenden leugens" berust, waarvan de grootste is dat alleen Duitsch land schuldig is aan het uitbreken van den oorlog. KINNENLAKD Koninklijke Besluiten. Notariaat. Bij Kou. Besluit van 18 dezer is aan M. G. Schram, vop ziju verzoek, met ingang van 1 April 1926, eervol ontslag ver leend uit zijne betrekking van notaris te Kruiningen. Dr. H. P. Berlage. Dr H. P. Berlage is benoemd tot com mandeur in de orde van den Nederland- schen Leeuw. De Maatschappij tot Bevordering dor Bouwkunst, Bond van Nedorlandsche Architecten, heeft aan dr. II. P. Berlage, eerelid van den B. N. A., ter gelegenheid van zijn 70sten verjaardag, de medaille van den B. N. A. uitgereikt. Het is do eerste maal, dat de B. N. A. een medaille uitreikt. Do modaillo is ont worpen door den beeldhouwer Ilildo Krop en vervaardigd in brons. Naar wij 'vernemen, heeft dr. H. P. Ber lage, die gisteren zijn 70sten verjaardag vierde, zich door oen lijdelijk verblijf in het buitenland aan eventueeje huldigings plannen onttrokken. In de Utrechtsclie Raadsvactturo, ont staan door het overlijden van den lieer G. Bruna (R.K.), is Zaterdag door den voorzitter van het Stembureau benoemd verklaard de lieer W. Galesloot Czn. (R.K.) Woensdag j.l. is te Tilburg overleden de heer Petrus M. J. A. C. Bolsius, een der weinige nog in leven zijnde oud-strijders van Z. H. Paus Pius IX. In de plaats van het bestaande tap- verbod van sterken dia uk dos Zaterdags na 12 uur 's middags, des Zondags den ge- heelen dag en des Maandags vóór 's mor gens 8 uur, stellen B. en W. van Zaandam aan don gemeenteraad voor, een sluitings- vecbod in te voeren. Op genoemde tijden en ook op de feestdagen zullen de Jooalitoiton, waarvoor vergunning tot verkoop van sterken drank is verleend, gesloten moeten zijn. De burgemeester zal do bevoegdheid hebben, ontheffing te verlcenen. LAÏ«D- EN TUBNBOÜWJ „Bloembollencultuur". Op het terrein dor jaarlijks te Milaan to houden Jaarbeurs (1225 April) wordt een Nederlandsch paviljoen gebouwd. Het verzoek is ontvangen om don tuin voor dit gebouw gelegen, van een beplanting met bloembollen te voorzien. Het hoofdbestuur besloot aan liet Centraal Bloembollencomité voor te stellen een beplanting met Darwin- t ui pen als onpersoonlijke reclame te doen aanbrengen in het najaar van dit jaar. Met terrein is ongeveer 200 viork. M. groot. In verband met de noodzakelijkheid om de vereeniging zoo spoedig mogelijk in do gelegenheid te stellen een beslissing fne men over de huisvesting der vereeniging en der beurs, werd besloten aan bet gemeen tebestuur van Haarlem te verzoeken even- tueelo voorstellen, betrekking bobbend op bet onder dagteekening van 29 December ontvangen schrijven van B. en W., zoo spoedig mogelijk kenbaar te maken. I IT DE OfttGEVüNG. HET VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Het incident tusschen Musset'.ii en Oos tenrijk al weer gesloten. De Zondag is te Boedapest rustig ver loopen. Bethlens positie blijft evenwel hachelijk. Gemeld wordt, dat de revolutionaire be weging tegen den dictator in Griekenland zich uitbreidt. Berichten over hoogwater. (Buitenl. Be richten, 2o blad). BINNENLAND. De uiteenzetting van minister Bongaerts over de leiding bij tic Posterijen (2e blad) Dr. H. P. Berlage benoemd tot com mandeur in de orde van den Nederland- schen Leeuw (Iste blad). brand le Rotterdam Een ncodlcttigc (Laatste Berichten). LEIDEN. Overleden is prof. tlr. H. Kamerlingh Onnes, oud-hoogleeraar in de proefondnr- vindelijke natuurkunde en oud-direc'.rir van het Natuurkundig Laboratorium ren de Rijksuniversiteit te Leiden (Istc blad). zelfs voor lsto soort. Afwijk» ml goed brengt zeer weinig op. En voor geen enl lo soort groenten is uitzondering. Beste roo« de en gele kool gaat tot hoogstens f 13.—, Uien f5.80, Poen f4.20, Spruiten 13 et. SASSENHEIM. Ziekenzorg. Vrijdagavond hield de R. K. vereeniging voor Ziekenbuisverpleging haar jaarvergadering in bot K.S A.-ge bouw onder voorzitterschap van den In-er Tb. v. Koningsbruggo. Door den lieer Peins werd oen financieel overzicht gegeven, waaruit bleek, dat de in- en uitgaven sloten op een bedrag van ƒ8883,66, waaronder een wiustsaldo van 847 49. Hel aantal verpleegden bedroeg 56 met 668 ligdagen voor rekening van dit fonds. Ook werd door don penn. bet rapport voorgelezen van do kasnazieners die do bescheiden in orde bobben bevonden. Door den lieer Krom- werd bet jaarverslag voorgelezen, waaruit bleek, dat de vereeniging in led m- tal steeds toeneemt en thans 1374 leden telt Bij „mededeelingen" werd er de aan dacht op gevestigd dat wanneer een lid moet worden opgenomen, steeds bet advies van den dokter en bestuur moet worden undertoekend om uitkeering te verkrijgen Door den eere-voorz., den burgenu e - r, word een woord van sympathie gesproken vr.or deze vereeniging. Dat de vereeniging in zoo'n gunstigen toestand verkeert, heb ben wij, zei spr.„ te danken aan het Lel. id van bet bestuur. TI ij wenschte de vereeni ging nog vele jaren met een flink batig saldo toe en spoorde aan steeds binnen do lijnen van het reglement te blijven Bij de rondvraag werden enkele iv; -en gesteld aangaande toeslag bij ziekte, w» 1 o den vorigen koor is aangehouden Dit werd door het bestuur afgewezen daar men dan buiten bet reglement gaat Ook op Le». aanschaffen van een eigen anfo werd afwijzend beschikt. Hierna sla-tuig der vergadering. VOORSCHOTEN Diefstal. Zaterdag werd bij kapoer Meyer alhier een splinternieuwe fid. ont vreemd, terwijl do eigenaar W in do erbc" .lm, bij don <s. KATWIJK AAN DEN RIJN. Tuinbouw. Het is de laatste dagen in den groentcnhandel vrij slecht. Die bun producten bewaard hebben in de ver wachting biermede bun voordeel te doen, worden zeer teleurgesteld. Aan de gele en roode kool is met 'n dergelijken winter als we nu hebben, zeer veel werk om-nog iets goeds over te houden en de prijzen dalen Rol- BODEGRAVEN. Ernstig motor-ongeluk. Nabij de/ meerite is gistermorgen een ernstig m ongeluk gebeurd door liet springen vui band van een motor-rijwiel van terdammer, een Spart a-supporter, op weg naar den wedstrijd 't GooiSparta te Hil versum, De berijder sloeg over den kop en bekwam een driedubbele beenbreuk. Aan vankelijk vervoerd naar bel ziekenhuis van het Groene Kruis, alhier, werd bij' later per auto naar Botterdam vervoerd. HAZERSWOUDE Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert Donderdagmorgen te tien uur. Onderwerpen ter behandeling: I In gekomen stukken; 2. Voorstel tot bet leaven van een brug in den Loeteweg; 3 Ver nieuwing Oostbrug: 4 Gewijzigd ontw.-rp Raadhuis met Onder wijzers woning; 5 Ou- (ierhaiidsclie verhuring voormalig tolhuis; Voorstel tol het aangaan trgn een I is- L'-ldleeniny7. Wijziging begrooting 1925 —1926; 8. Af- en over.-eb rij ving begrmting 1925; 9 Uitkeering artikel 101 LO-Wet aan de bijelere scbolen in 1926 10. Vaststelling kohier hondenbelasting 1926. ZOETERWOUDE (H-R.) Mfegfefllm. Gisteravond werd in de groote gymna-'iekzual door een der l'.ilers-

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1