die te hulp snelde, werd ernstig aan de ren een hol hebben gegraven, dat later band gebeten. I over hen ia ingestort. Een moof beestje. Te Stolwijk kocht een slager van den landbouwer H. een koe. welke 1730 pond ■woog. Geslacht en schoon aan de haak woog het beest 1004 pond, waarin begre pen 123 pond vet. DE OVERSTROOMINGSRAMP. Door H. M. de Koningin overgemaakte giften. Namens H. M. de Koningin en Z. K. H. 8en Prins zijn aan do Algemeeno Waters nood-Commissie te Amsterdam dezer da gen belangrijke bedragen overgemaakt, wel ke overeenkomstig den door de Koningin en den Prins kenbaar gemaakten wensch, ter gelegenheid van do herdenking van Ifcun 25-jarig huwelijk, ter beschikking van H. M. en Z. K. H. zijn gesteld voor dit doel en wel: door een groep Amstordam- ache dames, door. do dames en heeren der Kon. Hofhouding, door de Commanderij Nederland der Johannitorordo, door het personeel der Kon. Houtvesterijen, door de hoofdopzichters en opzichters van fortifi catiën van het Nederlandsche Leger, door njntmcesters en ambtenaren van het Kroon domein en door de kinderen van het Waal- gche Weeshuis te 's-Gravenhage. Wat Amsterdam voor de Watersnood- Jf slachtoffers opbracht. Gisterenavond om 10 uur was het Comi té te Amsterdam met hel tellen van do gel den uit de collecte-bussen gereed. Het totaal van de Maandag te Amster dam ingezamelde gelden bedraagt 152.580 gulden! Een voorzorgsmaatregel. Met bet oog op oen eventueele nieuwe everstrooming hebben de burgemeesters van Stevensweerd en van Ohé en Laak, bij wijzo van voorzorgsmaatregel, aan do Ma rine te Den Helder eenige vletten verzocht. Naar aanleiding hiervan heeft de chef der Marine te Den Helder, gisterenavond en hedenmorgen een achttal vletten naar voornoemde plaatsen gezonden. Wijl de Maas thans vallende is, behoeft deze maat regel geen reden tot ongerustheid te geven. Innezonden Mededeelinn. Overwerkte Zenuwen hebben in de Eerste plaats een Kalmeerend en Versterkend middel noodig. 6875 Mijnhardt's Zenuwtableften geven kalmte en nemen gejaagdheid en overspanning weg Glazen buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten Buiten!. Berichten Koude fe Londen. Zware sneeuwval in Noord-Engeland. net was gisteren in Londen de koudste dag sedert drie weken. Uit het Noorden van Engeland wordt zware sneeuwval ge meld, terwijl men in het Zuiden van het land eveneens sneeuw of hagel verwacht, landen had tot nu toe in Februari gemid deld slechts een uur zonneschijn per dag. Zware sneeuwval en storm op zee. Een schoener vergaan. Uit New-York wordt gemeld, dat het verkeer in de geheele stad is gestremd door sneeuwval; de sneeuw ligt 20 k 30 cM. boog. Tal van wegen buiten de stad zijn er door voot het verkeer gesloten. De treinen der Oostelijke staten hebben uren vertra ging. Overal woTden een groot aantal werk- loozen voor bet sneeuwruimen gebezigd Gemeld wordt dat het ook op zee slecht weer is. Een schoener is op een afgelegen plaats bij de kust van Massachusetts ver gaan. Er zijn verscheiden menschen bij verdronken. Noodlottige ontploffing in een Carboniet-fabriek. 6 Arbeiders gedood. Te Schlebusch (Duitschland) ontstond gisterenmorgen in do mengerij-afdeeling van de carbonietfabriek door een nog on bekende oorzaak een ontploffing, ten ge volge waarvan 5 man, allen huisvaders, onmiddellijk gedood werden en verscheide ne gewond. Een der zwaar gewonden over leed spoedig daarop. De materieele schade is betrekkelijk gering. Het bedrijf onder vindt geen vertraging. Mijnramp in Hongarije. 6 Mijnwerkers door gas- verstikking gedood. Ten gevolge van het ontsnappen van gas in een mijn bij Salgó Tarjan zijn 6 mijn werkers om het leven gekomen. Een vervallen prinses vermoord. Zondagochtend is te Moskou dg 24-jari- gc prinses Obolenskaja op straat vermoord gevonden, een lid van do bekende aristo cratische familie van dien naam. Bij het uitbreken der revolutie kwam zij als 15- jarig meisje geheel alleen en zonder eenig bezit op straat te staan. In een volksloge- meni, waar zij overnachtte, maakte zij kennis met een spoorwegarbeider, m-?f wien rij eenigen tijd leefde. Later verviel zij door armoede en gebrek gedreven, tot de prostitutie. Naar de omstandighedeu, waar onder zij thans vermoord is geworden, wordt door de politie een onderzoek inge steld. Vier kinderen gestikt. Dinsdagmorgen ontdekte een arbeider Sn oen grint groeve bij Keulen plotseling, iöat uit het grint een kinderarmpje omhoog *tak. Onmiddellijk ging men aan den ar- ï>cid en had al spoedig vier lijkjes van kinderen van zes tot twaalf jaar uitgegra ven. Daar ook kleine schopjes werden ge- gronden, veronderstelt men, dat de kinile- Door de fram gegrepen Te Laeken (België) werd de 61 jarige Maria M., terwijl zij op straat aan 't spelen was door do tram gegrepen en ge dood. Een aanval op een armenhuis. In bet Zuid-Oosten van Londen, in Peck- ham, hebben een duizond werkloozen, die ontevreden waren over het bedrag der ont vangen uitkeering, met stokken en steenen gewapend een aanval gedaan #op het ar menhuis. Voorafgegaan door een muziek corps en met ontplooid vaandel trokken zij op, doch toen zij bij de straat aankwamen, die toegang gaf tot de poorten van het armenhuis, stieten zij op een sterke poli tiemacht, die, daar de politieautoriteiten onraad vermoedden, kort te voren was ge posteerd. Er ontstond daarop een slag in het klein, waarin de politieagenten mees ter hieven van het terrein en verscheidene werkloozen werden gewond. Nadat de werkloozen nog een vergeefsche poging de den om zich door een andero straat toe gang tot het armenhuis te verschaffen, trokken zij onder het zingen van revolu tionaire liederen af. Gedurende de ongeregeldheden waren alle poorten van het armenhuis afgesloten en werden de inwonenden, die van het ge val onkundig bleven, bezig gehouden met oen draadloos concert. Redder gedecoreerd. De Stanhope-medaille, welke door de Kon. Vereeniging voor Menschlievend Hulpbetoon wordt toegekend voor „de moedigste daad van het jaar", is voor 1925 uitgereikt aan een visscher uit Grimsby, Duncan Sou ter genaamd. Deze maakte deel uit van de bemanning van den stoomtrawler „Honoria'', die in een storm bozig was mot visschen, 90 mij len van IJsland, terwijl er hooge golven stonden. Een matroos werd overhoord geslagen en was spoedig ver achter het vaartuig. Het gelukte hem niet do reddingboei te be reiken, waarop Sou ter overboord sprong de reddingboei greep, daarmede naar den bewusteloozen matroos zwom, en hem bo ven hield, totdat het vaartuig zoodanig had gemanoeuvreerd, dat 't mogelijk was, een jijn uit te werpen, waarmede de beide man nen ten laatste aan boord konden worden gebracht. De kapitein verklaart, dat, indien de eer ste poging, om een lijn uit te werpen, niet gelukt was, het wegens den wind en (le zware zeeën onmogelijk zou zijn geweest, een tweede poging to doen, om nog tijdig redding te kunnen brengen. Daar het. onmogelijk was, een boot nit te zetten, verkeerden de beide mannen in het grootste gevaar. Een loterij-profeet. In San Fernando woont een man, Tor- raea genaamd, die de gelukkige gave schijnt te bezitten van te kunnen profeteo- ren, welke nummers in do loterij een prijs zullen hebben. Een onderzoek heeft aangetoond, dat zijn voorspellingen aan de winnende num mers een totaal bedrag van 2 millioeD Li res opleverden. Verschillende vooraan staande menschen wonnen hoofdprijzen en ook onder het gewone publiek zijn ér ve len, die aan zijn profetic een prijs to dan ken hebben. Uit dankbaarheid heeft men hem nu eén gift van 20.000 Lires 'er hand gesteld, ter wijl zrn geheele verdere levensonderhoud door zijn medeburgers wordt bekostigd. Zelfs Z31 men hem een prachtige villa met tuin aanbieden, indien liii blijft voortgaan met zijn voorspellingen. De belasting-amb tenaren uit het district houden een oogje in het zeil. maar konden tot op heden niets onregelmatigs bemerken. De profeet heeft beloofd, binnen drie weken eenige nummers aan le wijzen, waar op prijzen zullen vallen en liet publiek ziet r.u met spanning zijn mededeelingen tege moet. UIT DE OMGEVBNG. HILLEGOM. Ruim honderd. Het aantal lotelingen in deze gemeente is dit jaar de honderd overschreden. Thans hebben zich 101 jon gelingen doen inschrijven. Medewerking. Do bewoners van den Stationsweg verleenen geheel belangeloos hun medewerking door het afstaan van grond, ten einde deze weg te kunnen ver- breeden. Het zal daar straks een mooie ver keersweg worden. LEIDSCHENDAM. Harmonie „St. Cecilia". Dinsdagavond gaf de R. K. Harmonie „St. Cecilia" hare groote jaarlijkscho uitvoering in het Pa tronaat. De voorz. van den R. Volks bond, de heer de Lange, opent dezen feestavond en richtte een bijzonder woord van welkom tot den Eere-voorzitter der Harmonie, Burgemeester Keijzer, ook een bijzonder woord van welkom richt hij tot den Directeur, den lieer Bonte, die zooveel voor de Harmonie deed en nog doet. Terstond wordt dan begonnen aan de af werking van het zeer uitgebreide program ma en krijgen wij de eerste tonen der Har monie to hooren, die verder gedurende den avond vele en zeer mooie en moeilijke stukken ten gehoorc bracht, waaronder wij oon. noemen: Panis Angelicas. Verder een „grande fantasie sur l'opera comiquq," de R. Planquctte, Faust, etc.; stukken, die getuigden van een gToote muziekkennis en groote talenten en die toonden, dat de Harmonie onder loiding van haren bekwa men en eminenten Directeur, den heer Joh. Bonte, steeds nog meer en hooger wil in de muziekkunst- Het optreden van Kees Klanre en A. Flo ra is een waar succes geworden; hun sa- menzangen en solo's waren schitterend, zij hebben dan ook do aanwezigen eenige ge notvollen oogenblikken bezorgd en allen leefden mee met de zangers, die zoowel met hun ernstige, als mot hunne vroolijke liederen allen boeiden, zoodat een oogen- blik alles ernst, het andere alles vroolijk- heid was; zeer zeker zullen allen deze heeren bij een of andere gelegenheid eens gaarne terugzien, want inderdaad hun zan gen waren keurig en net, zoodat zij telkens een langdurig en luid applaus hadden in ontvangst te nemen. Op het einde bracht de Burgemeester een woord van hulde en dank aan de Har monie voor de schitterende prestatie van dezen avond en in het bijzonder ook aan den heer Bonte; hij dankte allen voor de medewerking en spoorde allen aan de Harmonie to- blijven steunen, opdat zij steeds in groei en bloei zou toenemen en nog vele jaren mocht blijven bestaan. Namens den voorz. deelde de Burg. nog mede, dat de uitvoering der K. S. A. voor de slachtoffers van den Watersnood a.s. Maandagavond te 7.30 uur is, en sloot daarna dezen eestavond. OUDEVVETERING. Uitvoering. Dinsdag- en Woensdag avond gaf de R.-K. Tooneelvereeniging „St.-Theodulfus" alhier haar jaarlijksche Vasten-avond-nitvocring in hotel Van den Bosch. De gure wind, die woei scheen wel van invloed geweest te zijn op het aantal bezoekers. De thuis-blijvers zullen intussclien spijt hebben gehad, daar zij een avond van echte gezonde vroolijkheid gemist hebben. Uit naam van den voorzitter opent de regisseur de heer J. H. Vesseur, den avond met een woord van welkom. Vervolgens geeft spreker een uit eenzetting van de. te spelen stukken: le „De Wijze Dwaas" en 2de „Mijnheer Klap roos". Dan werd met de afwerking van het programma begonnen. Telkenmale weer klonk een hartelijk gelach door de zaal, zoowel bij de geestige zetten als bij hot ko mische spel. Dg avond vloog dan ook om en een ieder speet het, dat het scherm ten slotte voorgoed viel. Het is intussclien ge bleken, dat de leden van „St.-Theodulfus" met veel ijver en toewijding hun rollen hebben bestudeerd. Deze avonden waren tevens een succes voor de heeren J. H. Vesseur en J. Zoel Czn., die ditmaal ieder een gedeelte van do voorbereiding voor hnn rekening hebben genomen. Als altijd heeft de heer A. Fangmann ons weer ver gast met zijn fraai pianospel terwijl de heer Thoolen uit Leiden zijn reputatie van kundig grimeur nog nader bevestigde. RIJNSBURG. Bloemenhandel. Van do vroege tulpen zijn er nu wel zoowat allo soorlen die voor het forceeren in aanmerking komen. En allen doen het dit seizoen goed. De prijzen blijven redelijk, voor bijna allo soorten loonend. Herman Schlegel f 4.50 4.70, Murillo ƒ5.60—5.70, La Reine 3.70-4.20, Gele Prins 5.80—6.40, Fla mingo 6—6.10, Theeroos 8.208.30, Rose Valk 4.204.1)0, Couronne d'or 5.506.20, Mac Kinley f 66.20, Prins van Oostenrijk 6.40—7.Cramoisie Brillant 4,505.William Copland 5.90—6.30. STOMPWIJK. E. Ph. Hoeks Na ruim 44 jaar als on derwijzer aan de jongensschool alhioT werkzaam te zijn geweest is op daartoe ge daan verzoek aan den heer G. Ph. Hoeks eervol ontslag verleend onder dankbetui ging voor do vele bewezen diensten. Coöp. Boerenleenbank. Door het Be stuur der Bank is na gehouden overleg met de leden onder goedkeuring van den Raad van Toezicht besloten tot stichting eener afzonderlijke spaarbank, terwijl de rentevoet werd gewijzigd. Spaargelden, met den dag opzegbaar 3'S pet voor een jaar vast 4 pet., voorschotten 4Y\ pet. DE RiJM-STREEK BODEGRAVEN. „St. Genesius". Dinsdagavond gaf de tooneelvereeniging „St- Genesius" haar ge wone vastenavond uitvoering. Bestend oor spronkelijk het plan, zelf te spelen, door verschillende omstandigheden kon dit niet doorgaan, en was wederom de R. K. Dilet tantenclub uit Gouda uitgenoodigd. Do voorz., de heer H. J. van de Poll, opendo met een kort woord van welkom, en hoop te, in. verhand met de minder gunstige toe stand der kas, dat velen zich als donateur zouden opgeven. Daarna kwamen de Dilettanten aan het woord met „Truusje Meyer", blijspel in drie bedrijven. Een dolle klucht, eigenlijk zonder inhoud een hoop bombast maar waar danig om gelachen is, zoo zelfs dat de dames en heeren tooncelisten er door werden aangestoken en zelve ook meelachten. Toch is, onder regie van den heer Q. Heinz, prachtig spel geleverd. De spelers een voor een te bespreken zou ner gens toe dienen: allen hebben van hun rol gemaakt, wat er van te maken was. In de pauzes deed „The Dancing Jazzband" uit Leiden zich hooren. De/.e, voor „St. 'Ge nesius" geheel nieuwe muiek, viel zeer in den smaak. Na afloop bleef men nog ge- ruimen tijd zeer gezellig bijeen. HAZERSWOUDE (H. R.). - Landarbeidersbond. Maandagavond hield de Landarbeid -sbond een vergade ring in de school, welke goed was be zocht. Het woord werd gevoerd door den heer Dekker, lid van het H.B., die behan delde het nieuw te aanvaarden contract. Met algemeene stemmen werd besloten niet met de voorstellen van den L. T. B. accoord te gaan en opnieuw een conferen tie aam te vragen teneinde tot een betere oplossing te kunnen komen? NIEUWKOOP. Bouwvergunning. B. en W. dezer ge meente hebben aan F. J. van der Burg, al hier, vergunning yerleend tot bet bouwen van een woonhuis met winkel op het per ceel sectie A No. 2451. Hinderwet Door B. en W. dezer ge meente is door aanplakking bekend ge maakt, dat B. en W. der gemeente Wilnis hunne beslissing op het verzoek van F. G. van Dam om in zijn broodbakkerij een benzinemotor te mogen plaatsen, hebben verdaagd, op grond, dat van het districts hoofd der Arbeidsinspectie nog niet is in gekomen de mededeeling, dat de inrich ting zal voldoen aan de eischen in de Vei ligheidswet gesteld. Uitvoering. Zondag en Maandag werd wederom een uitvoering gegeven voor do St. Jozefgezellenvereeniging door de R.K. Tooneeiclub „Kunst na Arbeid". Opge voerd werd het blijspel in 3 bedrijven: „De verloren Erfenis". Dit mooie spel werd in de puntjes uitgevoerd en deed de aanwezi gen uitermate genieten. Daarna werd „Pantomime" gespeeld, wat ook zeer in den smaak van het publiek viel. Tot slot werden nog een paar aardige voordrach ten gegeven. Wij willen ons gaarne bij het gesprokene in de schoone openingsrede van Pastoor van Dijk aansluiten en hopen, dat K. na A. moge groeien en bloeien, op dat wij bij later gelegenheid nog meer van haar tooneelkunst kunnen genieten. ZEVENHOVEN Ziekenhuisfonds. Maandag verga derde in café-Smit de leden van het Zie kenhuisfonds. De Voorz. opende do verga dering met een woord van welkom aan de leden. De secr., dr. Lucardj, las daar na het 'verslag van den financieelen toe stand van het fonds, wat zeer bemoedi gend was. Was er op 31 December 1924 een tekort van f 57.49 op 31 December '25 was er een saldo van f 2S5.39. Aan con tributie was er in 1925 ontvangen f616.16. Het bestuur werd gemachtigd om een of meer afgevaardigden te zenden naar de op 15 Februari a.s. te Leiden te hou den vergadering van de federatie 'van vor- eenigingen voor ziekenhuisverploging te Leiden. Aftredend waren de bestuursleden M. van den Berg (predikant) en W Boxen (commissaris), welke heeren beiden met alg. st. werden herkozen. Hierna sluiting der vergadering. RECHTZAKEN Arrest in zake bevoegdheid van de Kroon tot wijziging van een algemeene salaris- regeling. Zooals reeds is gemeld, heeft de Hooge Raad verworpen het cassatieberoep van A. M. Kok, directeur bij de rijkstelegraaf, reserve-eerste-luitenant der genie, met be stemming voor den. militairen telegraaf dienst, welk beroep gericht was tegen een arrest van het Haagsche hof, gewezen in een procedure tegen den sla*ü Eiscber bad zich verbonden, gedurende 5 jaren ter beschikking van het legerbe stuur to blijven. Toen hij van 1 Aug. 1914 lot 1 Juli 1916 onder de wapenen is ge bleven, werd wel zijn burgerlijke bezoldi ging, maar niet zijn militair tractement uitbetaald. De vordering om alsnog beta ling daarvan te erlangen, werd zoowel door do Haagsche rechtbank als door het hof ontzegd, en het beroep werd, nadat de procureur-generaal tot verwerpen had geconcludeerd, door den Hoogen Raad verworpen. Aan. het arrest van den Hoogen Raad wordt alsnog het volgende ontleend: De Hooge Raad overweegt o.m., dat Kok zich op het standpunt heeft geplaatst, dat de salarisregeb'ng, die toepasselijk was, toen hij tot reserve-luitenant werd benoemd en krachtens welke bij opkomst onder de wapenen naar zijn militair trac tement ook zijn volle burgerlijke jaarwed de bleef doorgaan, een der voorwaarden was van de overeenkomst, tusschen hem én den staat aangegaan, waarin de staat niet eenzijdig wijziging kan brengen, zoo dat de staat te zijner aanzien ten on rechte heeft toegepast het later tot stand gekomen Kon. besluit van 30' Sept. 1916 krachtens hetwelk burgerlijke ambtenaren, voor zoover zij van 1 October 1914 al bij de gemobiliseerde strijdmacht anders dan voor eerste oefening onder de wapenen zijn van dien datum af bezoldiging aan hun burgerlijk ambt en hunnen burgerlij ken dienst verbonden, genieten, indien en voor zoover deze hooger is dan heigeen zij in militairen dienst als soldij, jaar wedde of tractement genieten; dat het hof heeft vastgesteld, dat van een bijzondere overeenkomst tusschen Kok en den staat, waarbij d-^ze zich ver bond om aan Kok gedurende don tijd zijner verbintenis een bepaalde van de al gemeen geldende salarisregeling afwijken de jaarwedde of toelage uit te keeren, niets is gebleken; dat legen de beslissing van het bof waarbij de vordering werd ontzegd als middel van cassatie is aangevoerd: schen den of verkeerde toepassing van de arti kelen 4, 5, 54, 55, 59, 63, 162, 181, 186 der Grondwet, art. 20 der Wet op de sa menstelling der rechterlijke macht en het beleid der justitie, art. 48 Welb. van Burg. Rechtsvordering, de art. 1209, 1270, 1349, 1350, 1356, 1374, 1375, 1637, 1037c, 1637z van het B W., art. 3 van het K. B. van 2 April 1908 no. 17, art. 1 van het K. B. van 30 Sept. 1914 en no. 467; dat de in dit middel vervatte klacht om trent schending of verkeerde toepassing van art. 162 der Grondwet en art. 20 der wet op de samenstelling van den rech terlijken macht en het beleid van de justi tie, niet tot cassatie kan leidon, reeds hierom niet omdat dit de uitspraak van het hof blijkt, dat deze de gronden in houdt, waarop zij rust, terwijl de vraag, of die gronden de uitspraak rechtvaardi gen, in cassatie slechts kan worden ge toetst aan de verdere in het middel aan gehaalde bepalingen; dat nu bij het middel wordt beweerd, dat het hof in strijd met die vérder aan gehaalde wettelijke bepalingen heeft aan genomen, dat de op den eiscber toepasse lijke algemeene salarisregeling eenzijdig door den staat kan worden gewijzigd waarbij het bof zou hebben voorbij ge zien, dat die salarisregeling deel uit maakt van de overeenkomst tusschen den ambtenaar en den staat aangegaan en daarin derhalve niet eenzijdig wijziging kan worden gebracht; dat deze beweri» echter onjuist is; dat uit hetgeen liet hof feitelijk heeft vastgesteld, blijkt, dat hier niet sprake geweost van een toepasselijke verklari van de bepalingen van den zevenden ti van boek HI van bet B. W., op de wij^ ak in bet slot van bet tweede lid van art 1637z van het B. W. is bedoeld. vaaruil ■ng dan echter volgens de uitdrukkelijke woon den ton dat tweede lid volgt, dat op de verhouding tusschen den eischer en den staat de bepalingen van den zevenden ti. tel A niet van toepassing zijn en dan ook door het hof terecht buiten toepassii zijn gelaten; dat bet hof voorts zijn bovslissing nit» heeft genomen in strijd met de aangehaal- do artikelen 1269, 1270, 1349, 1350, ÏSÓA 1374 en 1375 B. W., omdat aan de vast gestelde verhouding tusschen den visscher en den staat niet ten grondslag ligt overeenkomst in den zin van Boek fn van het B. W.; dat ook de overige in het middel ver- melde wettelijke bepalingen zich niet ver. zetten tegen 's hofs beslissing, dat staat eenzijdig verandering mocht breni in de vroegere salarisregeling; dat integendeel het hof met juistheid heeft geoordeeld, dat ten deze de Kroon aan art. 63 der Grondwet de bevoegdheid ontleende, de algemeene salarisregeling wijzigen; dat op een en ander niet van invloed is de omstandigheid, dat de eischer zich met betrekking tot zijn militaire furt. voor een bepaalden tijd had verbonden; dat derhalve het middel in zijn geheel is ongegrond. Grondrenten in eenige parken te Wassenaar. Een vordering van de gemeente Wassenaar tot betaling grondrenten door eenige pai bewoners gedeeltelijl toegewezen. De gemeente Wassenaar had eenige parkbewoners aldaar gedagvaard voor <ie Haagsche rechtbank, op grond dat dee weigerden, grondrenten te betalen. Dn grondrenten waren indertijd door de 1 koopende maatschappij Groot-Haesebr-el bij de .uitgifte van gronden opgelegd, eb vergoeding voor het onderhoud van de v gen en de verlichting van de parken, lu de maatschappij op zich nam. De gedaagden hadden als eerste bezvni opgeworpen, dat de vordering uiet-ontvm. kelijk zou zijn. daar het raadsbesluit, waar. bij het gemeentebestuur van Wassenu werd gemachtigd, de onderhavige vork- ring in te stellen, niet zou voldoen as 101 der Gemeentewet. De rechtbank ver. wierp evenwel dit middel, daar de vraag, of een besluit van een gemeentebestuur tol het. voeren van een procedure vatbaar voor goedkeuring door Gedeputeerde fill- ten slechts ter beoordeeling staat aan dat college en in hoogere instantie aan Kroon, en niet aan de rechtbank, die a leen mag nagaan, of het instellen van hal onderhavig© rechtsgeding al of niet ee- dekt is door de voorgeschreven gnedln ring van Gedeputeerde Staten, hetgeen ii cftsu wel bel geval is. De rechtbank overwoog voorts, dat 1 grondrente niet is te beschouwen als volkomen zelfstandig zakelijk recht. 7.i ook niet als zoodanig bedoeld iu de kooi> akte, waarbij zij gevestigd werd, doch ab een recht voor de verkoopende ma"i pij als tepenpraestatie van de op haar» nomen verplichting tot onderhoud en lichting van de wegen. Deze verhoud in? te beschouwen- als een wederkeerig eenkomst; het recht op de grondrente kal derhalve, in tegendeel met de bewer-i van gedaagde, aan derden worden ove et- dragen zonder medewerking van de weder partij; deze derde kan derhalve de vallen grondrente innen, mits de tere» praestatie, hier dus het onderhoud verlichting van de wegen, is vnl<k« Trouwens, de mogelijkheid tot overdrsrÜ van dit recht was uitdrukkelijk bij de oor spronkelijke akte voorzien. Gedaagden hadden nog aangevoerd, dl de overdracht niet plaats kon vinden of een moment, dat de gemeente als datgene ging verrichten, wat tot dnsveni de taak was eener privaatrechtelijke derpartij, Groot-Ha sebroek. Gednng'Vr1 riepen zich hierbij op art. 231 der 6» meentewet, volgens welke bepaling de ?f- meente zelf voor het onderhoud van i< wegen moet zorgen en de vergoedinrr ik«- voor slechts in den vorm van bdns'ri mag heffen. De rechtbank besliste cvon- wel, dat art. 231 slechts van toepassinr op wegen, die bij de gemeente in cic» dom zijn, wat bier niet het geval is. trr«il hier de gemeente niet als overheid. il«y' als partij bij een zuiver. privaatrecMcb'h overeenkomst was opgetreden, en rins01,1 geenszins bevoegd was, daarvoor bel»»1 ting te heffen. Tenslotte hadden gedaagden no? beroep gedaan op het feit, dat geenfi» voldoende voor verlichting en on'cd"1^ gedurende de jaren, waarover thans ffwj- renten worden gevorderd, was ger-irt» Yoorzoover hierbij geklaagd werd oven» voldoende verlichting van de parken geheel, werd dit. beroep verworpen. 1* mers, gedaagden bewezen niet, dat m 1 wegen werden verlicht, dan bij de ging van het recht het geval as. ;r Raesebroek was slechts gehouden, di* gen te verlichten, welke door baar in** üjü waren verlicht, terwijl uit breid fa do verlichting slechts noodig was. mate de exploitatie vorderde. E*"' achtte de rechtbank het bezwaar. d maatschappij gedurende de jaren 1990. 1921 en 1922 niet of althans niet hoorlijk de wegen heeft onderhoud*'* grond. De klacht van gedaagden over onderhouden gedurende 1923 eti 19Ï' worden verworpen in die jaren bc-a gemeente het wegennet vernieuwd voorbeeldigen toestand gebracht- spreekt echter vanzelf, dat de ver* loosde wegen niet in eens in orde worden gebracht. Met name gaat de fe

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 4