SanatiüiLri met Roelfsema de binnenbocht uitkwam, kwam laatstgenoemde in den eindspurt, on go veer 80 Meter voor de eindstreep, we derom te vallen, waardoor Huitzing de 6000 M. won. Be uitslagen luiden: 500 M.: 1. Roelfsema (Voorburg) 54.8 sec.; 2. G. Elema (Bierum) 55.0 eec.; 3. P. Teenstra (Groningen) 58 aeo.: 4. H. C. Krul (Groningen) 59.4 see. 1500 M.: 1. Roelfsema, in 2 m. 53.3 sec.; J. Huitning (Onstwedde) 2.54.6; 3. G. Elema 3.2; 4. Krul 8.87. 5000 M.: 1. Huitzing 10 min. 16 sec.; 2. Roelfsema 10.23; 3. G. Elema 10.43.7; 4. (Toxopeus 10.53.5. IJSHOCKEY. Zwitserland Europeesch kampioen, Gisteren werd te Bavos de laatste en beslissende wedstrijd gespeeld van het tournooi om het ijshockey-kampioenschap van Europa. Zooals men weet ging de strijd tusschen Oostenrijk en Zwitserland, waarbij Zwitserland slechts gelijk behoef de te spelen om het kampioenschap te veroveren. Alleen indien Zwitserland ver loor, moesten er opnieuw beslissingswed strijden worden gespeeld. Na uiterst spannenden strijd eindigde de strijd in een gelijk spel, waarmede de Zwilschers dus den titel van Europeesch kampioen hebben behaald. ZWEMMEN. Nog meer records verbeterd. Ho Amerikaansche miss Martha Nore- lius zwom te New York de 800 yards in 4 min. 2 sec.-, en de 440 yards in 6 min. 3 6/10 sec., waarmede zij de twee wereld records over die afstanden verbeterde. Miss Agnes Geraghty zwom de 100 Me ter schoolslag in 1 min. 21 2/10 sec. „Tel." WIELRENNEN. Om de Miss Blanche prijzen. Evenals vorig jaar zullen weder in April en Arei provinciale en landelijke voorwed- ririjden voor amateurs gehouden worden d:e len doel hebben, te komen tot de~keuze van de beste 10 Nederlandsche amateurs, d:e in het begin van Juni wederom op de Stad'onbaan in Keulen een landen wed strijd Hol'andBuHsch'and, ditmaal in een viertal nummers, zooals ook bij de Olympiade in 1928 op de baan zullen wor den verreden, n.l.: een sprint-, een 50 een tandem- en een inhaalwed strijd. He Thn'tsche Bond (B. H. B.) heeft den hoer FokTc'nga wederom uifranood'gd voor afvaardiging van de beste 10 onzer ama teurs te wi'len zorgen. He bedoeling is, om op den Tweeden Paaschdag op een zeven tal banen de provinciale voorwedstrijden te houden, de besten daaruit fe Vezen erf aldus tusschen een 24-tal amateurs 3 lan de''jke voorwedstrijden op daarvoor ge schikte banen te houden. He extra M'ss B'anche-prijzen, afgestaan door de Vitto- ria Egytian Cig. Cy., voor elk der provin ciale voorwedstrijden zu'len bestaan uit 3 kunstvoorwerpen naar keuze van de win naars. ter waarde van f 15, f 10 en f5. He prijzen voor de 8 landelijke voorwedstr?*. den zullen kunstvoorwerpen naar keuze, ter waarde van f100, f75. f50, f25 en 10 stuks Ier waarde van f 10 zijn. Evenals vorige jaren bestaat voor deze wedstrijden wederom groote belangstel ling onder de amateurs, waarvan een groot deel der besten zich reeds thans hebben aangemeld. Een der verplichtingen voor de deelne mers is, dat zij niet vóór dezen wedstrijd op een baan in Huitschland mogen star ten. BILJARTEN. Hel Europeesch prof. kampioenschap. He uitslagen van gisteren luiden: pnt. brt. h.s. gem. Conti 600 6 186 83 33 Ran son 47 8 10 7.83 Cure Ranson 500 21 78 23.81 326 21 84 15.52 LftfêD- EN TUINBOUW AMERIKA EN DE HOLLANPSCHE BLOEMBOLLEN HANDEL. Men schrijft uit de bollenstreek aan „Het Handelsblad": Bij de bespreking van het verbod tot in voer van narcissen in Amerika heeft men er in vak- en andere bladen den nadruk op gelegd, dat het beslu't der Amerikaan sche regeening zijn oorsprong vond in den wensch om de cultuur van het eigen land te beschermen. Voor het oogenblik kunnen wij de al of niet juistheid van deze mee ning buiten beschouwing laten. In den of- ficieelen tekst van de besliss'ng der Ame rikaansche regeering wordt gezegd: „He pTantenquaraniaine-wet wordt uit gevoerd en zal ook in de toekomst uit buitend worden gebezigd voor de be scherming tegen insecten en ziekten, en onder geen beding als een dokmantel voor economische protectie." En op een andere plaats: „Het is te betreuren, dat door het be schermen van onze verschillende cultu- ren togen ziekten en schadelijke insec ten, sommiger belangen moeten lijden. Ho t "werkelijkheid toont echter, dat het ge vaar zoo ernstig is, dat ik gevoel, dat i niemand, die belast is met het vrijwaren van den Amerikaanschen landbouw, an- dera kan doen dan den invoer van deze f bol'en beperken." zou de,naiveteit te ver gedreven zijn, ■ïdiien wij deze opmerkingen voorbij "in- É^n met de bewering, dat ze niet juist kun nen «jjn, omdat geen zieke bollen naar Amerika worden uitgevoerd. Zonder de nloru.it voortvloeiende vraag: „waar blijven Be zieke bollen dan?'' te beantwoorden, toeenon wij, in het belang van onzen bol- tonhandel, er nog eens op te moeien wdj- •en, dat hetgeen het Amerikaansche de partement van landbouw el of niet met bijbedoelingen tegen omze bloembollen BfiJivoert, niet zoo geheel onjuist is als toen bet hier gaarne wdl voorstellen. Inqezonden Mededeelino. DOET UW SCHOENEN GOED Hit is geen verrassing, nog m-nder een onthu'ling; de bedoeling de alleen eens openlijk te zeggen, wat men in vakkringen b nnenskamers wil houden, in de mcening, dat daarmee de belangen van handel en cultuur gediend zijn. Laat ons er toch voor zorgen heeft het „Weekbl. v. BI. cultuur" eenige ma len geschreven dat geen zrike produc ten worden uitgevoerd. En de voorzitter van de Kamer van Koophandel voor Rijn land zei, in zijn jongste nieuwjaarsrede: „He wettelijke maatregelen door de Amerikaansche regeering genomen om per 1 Januari 1926 den invoer van nar- cisbollen te verbieden, z'jn aanleiding dat er bij de kweekers van bloembollen groote bezorgdheid beslaat voor den vrijen invoer der andere soorten in de naaslo toekomst. Deze bezorgdheid wordt nog vergroot door de omslandig- he:d, dat he'aas enkele kweekers of ex porteurs aanleiding gaven lol ontevre denheid door incorrecte aflevering of af wijkende soorten te expedieeren." Een goed verstaander heeft nog altijd aan een half woord genoeg; maar hier be hoeft van een half woord geen sprake te zijn, omdat in de vergadering van „He Narcis", op 14 Becember j.l. te Haarl gehouden, vele woorden zijn gebruikt om te "doen uitkomen hoe onverantwoordelijk er door men'gen exporteur en kweeker ge handeld is. He heer Arentshorsl zei daar, dat men de hollen zoo gezond mogelijk moet houden, omdat men anders, niet den pliytopathologischen diienst, maar zichzelf bedriegt. En prof. Van Slogtcren moest in die vergadering een voor hemzelf en voor bonafide kweekers en exporleurs zeer pijnli'jk verslag geven van de inspects van een aanvoer van Nederlandsche bol len in de Amerikaansche haven. Bij onder zoek van de doorgesneden bol'en was men gekomen tot een ziekte-percentage van 40 tot 451 Hit kon alleen mogeOjk zijn, zei prof. Van Slogteren. omdat Nederlandsche expor'eurs opzettelijk hebben gefraudeerd. Ziedaar bet groote woord, waardoor nie mand is opgeschrikt, omdat het voor nie mand in dezen kring van vakmenschen een verrassing was. Er is inderdaad schro melijk „onachtzaam" met de zondingen voor Amerika over die naar andere lan den zullen wdj voorloopig zwijgen om gesprongen. Terwijl men wist door deze jacht naar oogenb'Vkelijk voordeel den geheelen export in gevaar te brengen, heeft men in d:t laa'ste jaar, dat aan het invoerverbod vooraf ging, een grooteren voorraad zieke bollen naar Amerika ver zonden dan ooit te voren. Er is een plantenziektenkundigen diie d:e zich beijvert, de keuring zoo zorgvul dig mogelijk uit te voeren, maar het werk van dezen dienst treft geen doel. wanneer het geen steun vindt in vertrouwen. Als de controleur de boden gekeurd hoeft en men verwisselt daarna achter zijn rug de manden met goede bollen voor manden met zieke voorraden ,dan staat de controle daar vrijwel machteloos tegenover. Het on derzoek geschiedt bovendien in het he'ang van ouHuur en handel; als die beide dus tegen dat belang in de controleurs mislei den, dan do^n zij gelijk de heer Arents- horst terecht zei met den riektenkundi- gen diienst schade, maar zichzelf. Al blijkt dat. dan ook eerst na enkele jaren. Hoe ka,n men, met deze weienschap, In ernst verwachten, dat de verdedigers van de Nederlandsche belangen in Amerika, de Amerikaansche regeering of de Horti cultural Board zul'en overtuigen van ons goed recht en van de blankheid van ons gemoed? Waarop grondt men zijn ver wachting, dat prof. Van Slogleren de Amerikanen zal overtuigen van de deug delijke keuring onzer zendingen, als hem door die Amerikanen in de eene kist Ne derlandsche bollen na de andere wordt aangetoond, hoe ontzaglijk groot het riek- i-percentage is? Zoodat de schuldige ex porleurs „onzen dokter" daar vrijwel met beschaamde kaken hebben laten staan! Het is helaas een fout van den Hollan der heeft de voorzitter van „He Nar cis", de heer Grullemans, nog eens herin nerd in een onderhoud met don Haarlem- schen correspondent van dit blad dat h'j zijn eigen markt bederft. Als men dat weet, dan is het goed zichzelf tegen die fout te wapenen. En vooral ook om niet te doen a'sof die fout aan den dag komt op alle markten, behalve op die van den bloembol. Het is dringend nocdig. dat men elkaar goed verstaat en dat de bona fide hande laars en kweekers samenwerken met den plantenziektenkundjigen dienst om fraude met kracht tegen te gaan. He goede naam Is op den duur moer waard dan enkele duizenden guldens; daarom ie het onver standig toe te laten, dat de niet-bona fide handelaars en kweekers de waarde van den Nederlandschen naam op de bollenmarkt zullen bepalen. Be narcis heeft nu voor den export naar Amerika zoo goed als afgedaan; het is niet waarschijnlijk, dat daarin nog een ver andering ten goede zal komen. He energde van de bloembofflenhan delaren. heeft de heer Kriel age in rijn rede voor de Haar- I lemsche Kamer van Koophandel gezegd, Is er borg voor, dat rij dezen tegenslag zullen weten te boven te komen. Haar gaat het dan ook niet om. Hoofdzaak do, dat men er voor waakt de markt niet in andere landen, en ook voor andere culturen, te la ten bederven. Na de narcis kan de hya cinth aan de beurt komen; en als men be denkt hoe het thans met de gezondheid on der de hyacinthen gesle'd is, dan zal men de noodzakelijkheid erkennen van een zeer deugdelijke controle. Het zal zonder twij fel èroordeeliger rijn het zieke goed zoo spoedig mogelijk te spuien; maar voor den naam van een belangrijke en vermaarde cultuur als die der bloembollen ia het vóór alles noodig, dat men in het buitenland ten volle vertrouwen kan stellen in de zen dingen uit Nederland. Als het invoerverbod van Amerika de goede samenwerking, waarvan wij hier boven gewaagden, ten gevolge heeft, dan zal het gunstige resultaat even waarschijn lijk grooter zijn dan het nadeel. WAT ELKE MAAND TE DOEN GEEFT. (2de helft Januari.) Nadruk verboden. Wij hebben al een winter van sneeuw en ijs en overvloedigen regenval gehad; wat zal nu nog volgen? Laatst na sneeuw zagen we hier en daar, terwijl de sneeuw nog op bet land lag een enkele ploegen of spitten. Dit is zeer af te keu ren. Het omwerken van den naIten grond doet dezen zeer gemakkelijk dicht slibben en heeft dus op de grondstructuur een na- deeligen invloed. En als sneeuw wordt on dergewerkt, dan smelt deze langzaam en doet den grond in 't voorjaar lang koud blijven, wat de werkzaamheid der wortels vermindert. Nu het vee op stal staat wijden we onze zorg aan verschillende din gen. Bijvoorbeeld aan do mestbewaring. Deze laat nog bij velen te wenschen over. Vaak is het slechts mestverzameling zon der meer. De mest wordt neergeworpen, sems op een afbellend terrein, bij een sloot. Van kali en phosforzuur sijpelt dan met het regenwater een deel uit naar de sloot. En van do dure stikstof (ammoniak) ver vluchtigt een deel, wanneer de vaalt slecht is opgezet, omdat de lucht dan overal kan toetreden. Men zette daarom den hoop goed op, regelmatig en netjes, en vermenge den mest der runderen met die van paar den en varkens zooveel mogelijk. Het ge heel worde goed aangetrapt om verliezen te voorkomen. Zeer aan te bevelen is: ver menging met kruimelige humusrijko aar de, waartoe men iets minder grond dan mest gebruikt. De lange avonden geven den tijd voor het maken van herekeningen en plannen. Zoo wordt ook door velen de vraag gesteld, zal ik mijn paarden vervan gen door een vrachtauto? „De Boerderij" gaf een kostenberekening van een 1-tons Ford-brik met open laadbak, met inbegrip van reserve-banden en velgen, en kwam bij een jaar gebruik van 5000 K.M. op een totaal aan bedrijfskosten van 1010. De jaarlijksche kosten van een paard gemid deld op ruim 500 stellende concludeert de schrijver, dat de aanschaffing van een vrachtauto overweging1 verdient, wanneer daardoor 2 paarden kunnen worden ver vangen, en dat het rendabel zou zijn als daardoor 3 paarden gemist kunnen wor den. 't Is duidelijk, dat de aanschaffing het meest van belang zal zijn in bedrijven, waar geregeld vervoer op groote afstanden plaats heeft. Voor alles dient echter over wogen to worden, in hoever do paarden dienst kunnen doen, waar de auto niet van nut kan wezen. In den tuin: Al wintert het nog, toch denken we reeds aan onze eerste groenten. Wij maken onze bakken klaar en zien onze zaadcollectie na, om daarna de zeker Teeds ontvangen prijscourant door te zien wat we nog dienen te bestellen. Wat al soorten en variëteiten! De keuze wordt er door bemoeilijkt. Wilt ge een klein lijstje voor een goed sortiment? Zie hier: Spinazie: Breedblad Zomer, Breedblad Winter; Sla: voor builen: Bonte Chili, groote gele, Witte Berlijnsche; Snij-sla: Krop-Dunsel; Tuinbonnen: Extra lange Hangers, Vroege breede Witkiom voor in maak, Maragan en witbloeiend, blijft bij inmaak wit; Doperwten: Lentedopper, Eer ste Vroege Mei; Peulen: Véertiradnagsche, Hendrilcspeul; Stamdoppers: Wonder van Amerika; Andijvie: Zomer: vroege krop, Winter: breedblad volhart; Postelein: voor hak: gewone gele, voor buiten: groene; Witte kool: Roem van Enkhuizen; Roode- kool: Zenith en Utrpchtsche: Savoyekool: fijne vroege groene Bloemendaalsche gele ra Langcdijker Winter; Spruitkool: Middel- hooge; Perfection; Boerenkool: hoogo mid- delhooge, fijn gebrulde; Bloemkool: op den kouden grond Vroege Langedijker, en voor laat, de late Reuzen (Veithchanlumn giant) Bieten: Non plus ultra; Koolrapen: gele roodkonplge Engelsche; Radijs: voor bui ten: Witte rose en roode korllof: Worte len: voor bak en buiten Amstcrdamsche bak en tweede korte roode denvik; Winter wortels: Lange Nijmeegsche; Stokslahoo- rra: fijne stokprincesse zonder dradén, dubbele stokprineesson, Juli-stokslabnoon; iStoksnijboon: Extra lange breede Slag zwaard-, vroege Veensche- Verbeterde vroe- Veensche; Stamslaboon: voor huiten: Perfect en Belicata; vroeg voor buiten: Hinrich's Beuzen; voor winterprovisie; gewone bruine Stamkievitshonn; Stamsnij- boon, voor huiten: Breede Stamsnijboon; inmaak-ui: Sint Jans fiine witte: augurk: kleine scherpe groene; Zuring: Nobel- en extra grootbladige reuzen; Komkommers: voor buiten: Gele troskomkommor. Men wachte met zijn zaadbestelling niet te lang. Wie laat bestelt loopt de kans niet t* krijgen, wat hij wenscht of heeft het zaad niet te juister tijd ter beschikking. C. B. VRUCHTBOOMEN SNOEIEN, WANNEER EN HOE? Hoewel het snoeien van vruchtboomen niet één van de eenvoudigste tuinbezig- heden is en hoewel het zich niet zoo ge makkelijk laat beschrijven, zullen we toch, in grove trekken, het een en ander er oveT trachten te vertellen, opdat de leek er rich mee zal kunnen behelpen. Wat be- Inqezonden Mededeeling. ^ispijri Kfr verdrijft men spoedig met Ul V-y MUNHAROT ,Buisje 75ct8ij Apoth.en Drogisten treft den tijd, waarop do moeste boomon kunnen gesnoeid worden, ban men als al gemeene regel aannemen, dat mon snoeien kan van November af, tot het moment, dat de knoppen zich beginnen to ontwik kelen. Zoodra do sapstroom sterk wordt, dat is, tegen dat de knoppen zich begin nen te ontwikkelen, wordt het voor som mige boomon wat gevaarlijk, wijl men dan de kans beloopt, dat ze zullen bloeden uit do gemaakte snijvlakken en soms doodbloeden. Dit is b.v. zeer bekend bij druiven, ber ken enz. Deze snoeit men dus óf eerder, zoodat de wonden genezen kunnen voor de sapstroom sterk wordt, óf later, wan neer 't gevaar voor bloeden voorbij is. Het snoeien van vormboomen, b.v. py ramid e, snoer, palmot, peer of appel is zoo ingewikkeld, dat wo ons niet vleien met de hoop, dit voor den leek op papier duidelijk «to maken. We bepalen ons du9 hoofdzakelijk bij den snoei van de meer vrijgroeiende vormen, als b.v. struikvor- men, stamboomen en audere hoornen, die men geen ineetkundigen vorm gegeven heeft; trouwens, gelukkig komt mon meer en meer terug op het kweeken van zulke, meest min of meer onnatuurlijke vormen. Voor we een boom of struik gaan snoeien, dienen we dan in de eerste plaats le weten, wanneer zulk een boom bloeit, n.l. in 't voorjaar of in den zomer en dan op welk hout hij bloeit, n.l. op hot over jarige, dus oudere hout, of op het jonge hout, dat gevormd zal worden, terwijl alle jonge hout nog niet 't zelfde is (korte vruchttakjes of lang vruchthout.) Nu bloeien bijna alle vruchtboomen op hot hout dat 't vorige jaar gevormd is ge worden in ieder geval op hout, dat min stens eon half jaar oud (twijgen) of soms zelfs 2 of 3 jaren oud (vruchtknop pen bij appels en peren.) Dit is o.a. het geval bij appels, peren, perziken, morellen, kersen, abrikozen, vij gen, zwarte-, roode- en witte aalbessen, kruisbessen enz. Alleen druiven, frambo zen, bramen, Japansche wijnbessen enz. dragen vruchten, op hout, dat nog ont staan moet. Hieruit volgt, dat men bij het snoeien van boomen uit de eerste groep altijd de kans beloopt, dat men ook vruchtknoppen wegsnijdt, hoewel dio vruchtknoppen bij appels en peren en perziken meestal voor komen op zoor korte, dikke, soms 2 a 3 jaar oude takjes, 't Snoeien beslaat dan ook hoofdzakelijk hierin, dat men in de eerste plaats begint, met het doodu of zie ke hout ér totaal uit te 'snijden met een zeer scherp mes of een goed snijdende snoeischaar. Nu moot men bepalen kun nen, of het nu ook nog noodig is, overtol lige, gezonde it alt ken weg ie nomen; iedere tak van den boom moet namelijk, ook als die tak bladeren heeft, goed kun nen profiteeren van zonlicht en lucht. Is dat naar onze meening niet het geval, dan gaan wo uitdunnen, echter niet te veel in één jaar tegelijk, wijl anders do boom niet tot vruchtonlwikkeling wordt geprikkeld, maar juist tot hot vormen van nog meer takken. Ook takken, die dwars over el kaar hoenschuren en dus schaafwonden veroorzaken, worden verwijderd. Lange, spichtige takken, die krom hangen of zouden gaan hangen door het gewicht der vruchten, worden op een zijtakje inge kort. Roode en witte aalbessen dragen hoofd zakelijk vruchten aan den voet der eenja rige twijgen en ook. aan heel korte vrucht takjes; ook hier uitdunnen en óverigens het inkorten van do lange, eenjarige twij gen. Zwarte aalbessen dragen meer boven aan de eenjarige twijgen; deze mogen dus slechts bij uitzondering ingesneden wor den, hoofdzaak is uitdunnen en verjon gen. Dit geldt ook voor de kruisbessen. Bij vijgen treft men nu reeds de vruchten voor 't volgende voorjaar aan de struiken, 't Beste doet men er zoo weinig mogelijk aan; zoo nu en dan een te oude tak weg- neruuen is voldoende. Frambozen dragen vruchten aan twij gen, die verleden jaar gevormd zijn en die nadat ze dit jaar gedragen zullen hebben, afsterven. Men dient dus iederen winter do oude, afgestorven scheuten te verwijderen en darrna de eenjarige twijgen te dunnen, indien noodig en een weinig inkorten en aanbinden. Men snoeie echter zoo weinig mogelijk bij vrijgroeiende hoornenden als men het doet, moet men het zoo goed mogelijk doen, zonder do overblijvende takken le beschadigen en men make vooral korte, gladde wonden, die, als ze betrekkelijk groot zijn, met wat koolleer of iels derge lijks ingesmeerd worden, om infectie le voorkomen. V. li. Stalverbelering. Er is vooraf in boerenkringen heel wat gesputterd tegen 't thans in werking getre den Melkbesluit. Dit was begrijpelijk. He verbeteringen, die zouden moeten worden aangebracht, kosten moeiten en geld. En groote uitgaven kunnen velen zich niet ver oorloven. Nu evenwel het Melkbesluit er is, dient te worden aangepakt. Aan de eischen, gesteld aan de kwaliteit en do winning der melk, moet zooveel mogelijk worden voldaan. Men ziel dan ook in verschillen de provinciën het initiatief daartoe ne men, door gewestelijke organisaties en zuivelhonden. Men doet een beroep op vrij willige medewerking der veehouders tot noodzakelijke atalverbetering. Wij hopen, dat dit beroep niet tevergeefsch zal zijn. Kosteloos advies kan men verkrijgen bij J de Commissies voor Stalverbelering. Men late zich door deze voorlichten: wal en hof gedaan mqct worden, en ga nlel op eigen boutje aan hot werk, waardoor do veran* dering allicht niet zoo doelmatig, en moge" lijk ook noodeloos duur wordt. Waf Is de'beste kalftijd? Op dio vraag is zoo maar geen antwoord te geven. In sommige, streken en landen geeft men do voorkeur aan het afkalven in 't voorjaar dit is vooral in do welde- strekon het geval in andere is bot moer ever het geheclo jaar verdoold, terwijl tn enkele landen, bijv. Denemarken, oen gróo- ter deel der koeien in het najaar dan in 't voorjaar kalven. Zoowel aan 't reno als aan het andero zijn voordeelen verbonden. Bij ons Is het ook verschillend. In Fries land zoo lezen wo in het orgaan van den F. N. Z. kalft 82 procent der koeion van Januari tot Mei, en maar 8 pet. van Sept., tot Januari. In Zeeland is er niet zoo'n groot ver schil tusschen voor- en najaar. Van Jan. tot Mei kalven daar 49 pet., van Sepl. tot Jan. ruim 37 pet. Het voordcol dor horfst- kaIvors is: zij geven meer molk por lacta tie dan voorjaarskalvereh: in den wtiifar is de molk duurder dan 's zomers: mon hooft een moor gorogoldon molkaanvoer aan de fabriek. Haar staat tegenover: oen hoogero productiekosten der molk: een minder gemakkelijk verloopcn der bevruch ting, omdat veelal oen langere periode Jigt tusschen liet kalven en het weer drachtig worden en do laotatio-priodo derhalve lan ger wordt: langzamerhand krijgt mon dm weder oen verschuiving van hol afkalven naar hot voorjaar. Ook is hot gedurende den staltijd moeilijker voldoende acht l» geven op het aanwezig zijn van lopMigfiÓ'd: tn November en December duurt de toch tigheid in den regel slechts 6 tot 10 ifar. in den zomer zelden korter'dan 16, en soms wel 30 uren. B-r FA1LLI5SEHIEN EsS Uitgesproken: N.V. Uitgevers Mij. v./h. Paul Brand, gevestigd to Bussum. Cur. mr. A. fl N. Pieren, Amsterdam, Keizersgracht 209. Wetenschappelijke Berichtari Een vlucht over den Mount- jut? Een Franse li man als piloot. In Franschc luchtvaartkringen besfaai het plan oen vlucht te organiseer! n qv«t den Mount Everest. Zooals men weel is de Mt. Everest do hoogste top van bot Himalayagcbergte, waarheen door de t n- gelschen reeds verscheidene oxneditow zijn ondernomen. Deze nieuwe poging zal waarschijnlijk gedaan worden dour r n piloot Calizzo, den houder van het we- reld-hoogturecord (12.066 M.) Het ligt na tuurlijk niet in zijn bedoeling op don top to landen, doch er slechts ov< rlwon fe vliegen en dan de Fransche driekleur to laten vallen. De bijzonderheden van deze vlucht zijn op enkele kleinigheden reeds gcrogi M, terwijl liet vertrek per boot naar Imlió legen bet eind van Maart a.s. is bepaald. Het vliegtuig, dat voor dezè ondef.ie- ming zal worden gebruikt, is een Ibe» •>»- Sjiad niet een 500 P.K. motor. Behalve do piloot Calizzo zullen nog meegaan ee filmoperateur en een waarnemer. Do ope rateur is verbonden aan een der grov Amerikaansche filmfabrieken welke, Haar men zegt, dezen tocht financiert. In antwoord op de vraag, of «lil P: n practisch uitvoerbaar is, zegt hel Fr'i»- sche blad waaraan wij dit ontkenen, In t volgende: Op hot eerste gezicht is hier niets k n in te brenge% Do Mt. Everest is nog ipen 9000 M. hoog, terwijl het plafond van v (o jachtvliegtuigen wel hoogtr is. Du nu i- lijkheid is echter, dat het hovenbedu.: do vliegtuig 3 personen met zich moot vu ren, terwijl bovendien voldoende brand stof aanwezig moet zijn om den oisland het aerodrome naar liet „massl 1" van den Himalaya ori terug af te leg,ven. Het gevaar van deze expeditie ligt in hot iskeeren van een motorpanno boven dit onherbergzame oord, waar geen landiri .-- terreinen aanwezig zijn. Uit een cri an dor blijkt dus, dat men hier niet te doen h« ft niet een gewone hoogtevlucht naar 9' 0 M. boven een goed georganiseerd vli- g- kamp met een speciaal dartoe gcccji kt vliegtuig. Het geldt hier een zeer Inyjiao over-landvlucht met 'n zwaar beladen toe stel, terwijl er als bijzondere moeilijkheid nog bij komt een stijging naar 9000 At. liet blad heeft echter vertrouwen ;n hot kunnen van de Fransche construc teurs en ook wat den piloot betref!, luid men geen betere keus kunnen doen, dan Calizzo met deze moeilijke opdracht le belasten. Een Wilson-postzegel. Op een van do twee nieuwe postzegel^ welke door de Vereenigdo Staten worden uitgegeven, komt thans voor de eerst» maal het portret van wijlen president Woodrow "Wilson voor. Het tweede zegel draagt de beeltenis van Benjamin Harri son, den 23stcn president van do V. S. Het portret van Wilson komt voor op postzegels van 17 Am. rents, voor welke waarde lot nu toe geen postzegels in Ame rika bestonden. Zij worden in het zwart gedrukt. In Wilson's geboorteplaats en in Prin- cetown is het zegel op 28 December ver kocht. Eerst sinds enkele dagen fs het in geheel Amerika verkrijgbaar. Het zegel met Harrison's portret is er, een van 13 Am. cents. In 1902 is reeds cent zegel van gelijke waarde met do bccltoniat van dezen president uitgegeven. j| X j 1 ji

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 5