Tweede Blad Maandag 18 Januari 1926 KERKNIEUWS. Propaganda-Ccmité voor het 28ste InL Eucharistisch Congres te Chicago. Be persmededceling van de Zaterdag j.l. }o Utrecht gehouden tweede vergadering van het Propaganda-Gomité voor het 28e lal. Eucharistisch Congres to Chicago, jnag zeker wel beginnen met do vermel ding van het opmerkelijke feit dat van de 17 leden uit alle deelen des lands, er 15 aanwezig waren; een der twee afwezigen way verhinderd door een buitenlandsche zakesrois, de andere door den watersnood De eerw voorzitter, pater W. van Dijk O.S.A., deelde allereerst eenige bijzonder heden mede over de onlangs té Rome ge houden vergadering van het permanent comité 'der Internationale Eucharistische Congressen. Tan het program was het volgende vastgesteld: De kardinaal-legaat zal worden afge haald op Zaterdag 19 Juni. Zondag 20 Juni zal Z. Eminentie ponti- ficoeren in de kathedraal en zullen in de 370 kerken van Chicago pontificale en plechtige Hoogmissen worden opgedragen Maandag 21 Juni heeft do groote Kin dermis met algemeene H. Communie der jeugd plaats. Vijftigduizend kinderen zul len dan zingen Dinsdag 22 Juni solemneelo pontificale Hoogmis door Z.Em. den kardinaal-legaat fn het Stadion Des namiddags op dezelf de plaats grooto vergadering met de offi- cicole redevoeringen. "Woensdag 23 Juni om 10 uur, plechtige pontificale Hoogmis voor de studenten. Donderdag 24 Juni luisterrijke proces sie met het Allerheiligste. Tusschen deze hoofdpunten in hebben (do sectievergaderingen plaats. De voorzitter deelde vervolgens mee, dat •tot heden door Z. H. den Paus nog geen kardinaal-legaat benoemd is. Alle andere berichten hierover zijn dus uit do lucht gegrepen. Met betrekking tot de reisgelegenheden waren verschillende aanbiedingen binnen gekomen, o.a. van de Holland-Amerika- iijn. van de Red Star Line en van de Ame rican Express Cy. Met 'loze zal flog nader worden onderhandeld, ten einde de beste ca goedkoopste voorwaarden te verkrijgen cn do uitslag daarvan zal binnenkort in do dagbladen bekend'gemaakt worden. Jen einde de gelegenheid van aanslui ting zoo gemakkelijk mogelijk te maken zal er naar worden gestreefd voor do te rugreis plaatsen op twee booten te krij-. gen, op een waardoor de gebeele duur tus- scbeu uit en thuis tot een minimum, be perkt wordt en op een andere, die nog een week langer verblijf in Amerika toelaat, ïn beide plannen zal nochtans een ge- ropenschanpolijke excursie worden opge nomen, zoodat allen, die dat wenscheen, enkelo merkwaardigheden van natuur, .stedenbouw, nijverheid, enz. onder gelei- do zullen kunnen bezichtigen. Op verlangen van het Doorluchtig Epis- fcopaat zal onze sectie niet een nationale zijn, maar oen voor allen, die de Neder- landsche taal spreken. Haar titel zal diens volgens luiden: „Section pour la lanque Néerlandaise'V De sectie zal drie rapporteurs krijgen, waarvan «oder, priester of leek, over een Eucharistisch onderwerp zal spreken. Na olk rapport wordt door een in Amerika wonend persoon hetzelfde onderwerp van Amerikaansche zijde belicht (commenta- teur), juist zooals dat in Amsterdam is geschied1 Twee van de drie rapporteurs zullen Nederlanders zijn, de derde een .Vlaming. Over de wijze waarop propaganda voor 'hel hijwonen van het congres zal worden gemaakt is vastgesteld, .dat er zullen ko men aanplakbiljetten voor do kerken en ou andere plaatsen, en prospectussen be vattende zooveel mogelijk inlichtingen en oen aangehechte strook waarop men vóór oen bepaalden datum mededeeling moet doen van zijn voornemen tot aansluiting, verder zullen nu en dan in de dagbladen korte artikeltjes verschijnen over do voor bereiding van het Congres en tot aanspo ring óm, nu wij met eigen taal kunnen Uitkomen, ook voor een waardige verte gen v/oord i ging te zorgen. Ten slotte zullen op verschillende plaat sen in het land propaganda-vergaderin- gen worden gehouden, waar tot meegaan naar Amerika zal worden opgewekt. De genen, priesters of leeken, die zich als sprekers voor zulke vergaderingen be schikbaar willen stellen, worden beleefd verzocht zich op te geven aan het adres Tan ondergeteekendü. Ten slotte werd een garantie-fonds ge slicht om de door het propaganda-comitó te maken onkosten te dekken, en werd de heer E. E. M. C. Laane te Ginneken tot penningmeester benoemd. ALPHONS STEGER, Secretaris, t Juliana van StoLbergplein 19, 's-Gravenhage. Beatificatie-toebereidselen voor Franciscanen. - M.;n schrijft aan de „Msb.": Op verlan- gen van den H. Vader wordt door do H. wnrjregatie der riten thans ijverig ge- ^erkt aan de zaligverklarings-pcocessen van meerdere Franciscaanscho eerbied waardige dienaren Gods en martelaren der vanciscaner-ordo om, zoo mogelijk, wan- er ae processen een gunstig verloop heb- a. deze Franciscanen in den loop van ^us' jubeljaar zalig te kunnen CE fij::stre?tk INDUSTRIE-TERREIN TE LEIDEN. Heeft Alphen a. d. Rijn eerst sedert het begin der twintigste eeuw flinke beteekè- nis verworven als industrie- en handels centrum, de naburige stad Leiden kan er op bogen, dat zij reeds in het begin der zeventiende eeuw, niet alleen voor Rijn land, doch zelfs" voor geheel Holland m het industrieele handelsleven een voor name plaats innam. In het begin-der zeventiende eeuw gaven Nijverheid en Handel aan Leiden de bo- teekenis, welko het toentertijd bezat. De Hoogeschool, welke later aan Leiden een wereldvermaardheid geven zou, had, nau welijks hare poorten geopend. Deze oude industrie heeft zich in den loop der tijden weten te handhaven. Dank zij deze ontwikkeling kan Leiden in het begin der twintigste eeuw gerekend worden te behooron lot de belangrijke fa briekssteden in Nederland. Niet weinig heeft tot deze ontwikkeling bijgedragen de omstandigheid, dat spe ciale Leidsche producten een afzet vonden niet alleen in Holland, doch zelfs over de geheele wereld. Deze export deed do ont wikkeling van deze bedrijven in een snel tempo voortgaan, totdat in Augustus 1914 de wereldoorlog en de daarop volgende crisis op dit tijdperk van gestadigen eco- nomischen bloei storend werkte. Thans, ruim elf jaren daarna, en niet minder dan 6 volle jaren na den wapen stilstand, blijkt slechts bij weinige dier bedrijven de export in zijn beteekenis van vroeger te zijn teruggekeerd. Bij verschil lende bedrijven heerscht dientengevolge oeno mindere productiebehoefte, welke zich demonstreert in het V°oge cijfer der ar- beidsloonen in 'de laatste jaren. Een belangrijke verschuiving in het aantal inwoners heeft in Leiden niet plaats gehad, evenmin zijn er industrieën of andere werkverschaffende ^richtin gen, welker opheffing op het aantal ar- beidsloozen invloed konden uitoefenen, ver dwenen, zoodat het grootere surplus van beschikbare arbeidskrachten van thans, vergeleken met dat van 1914, alleen tot oorzaak kan hebben een mindere produc tie van de Leidsche Industrieën. Vergelijkt men nu het gemiddelde van het aantal werkzoekenden over de jaren 1910, '11, '12 en '13 met het gemiddelde over de jaren 1921, '22, '23 en '24, dan is het treurig resultaat, dat het aantal werk- »zoekenden in de laatste vier jaren het aantal werkzoekenden in de jaren 1910, '11, '12 en 13, gemiddeld met 400 pCt overtreft. i Indien er al vreemde factoren zijn, die dit cijfer mede ongunstig beinvloeden, dan moet daartegenover gerekend worden met het sterk verminderd aantal prorluctie- uren per arbeider in 1924. In 1913 toch werkte men algemeen nog in doorsneo 58 a 60 uren per week, inplaats van 48 uren in 1924. Uit het bovenstaande vlooit voort, dal er alleszins reden is om aan te nemen dat van het surplus aan arbeidskrachten een zeker deel, zelfs bij een normale conjunc tuur, door de tegenwoordige Industrie, niet kan worden opgenomen. Dit gedeelte zal dan blijvend steun behoeven van do Ge meente. Op grond daarvan is het dringend nood zakelijk, dat "in Leiden zich nieuwe,In dustrieën vestigen, waardoor de Gemeente ontslagen wordt van de zorg voor deze werkloozen. Dat dit cijfer niet gering is, zal men moeten toegeven, wanneer men weet, dat in 1924 aan werkloozen- en armenzorg in Leiden uitgegeven is een bedrag van niet minder dan acht ton Wil de Gemeente nieuwe Industrieën tot zich trekken, dan zal zij in de eerste plnats moeten kunnen aanbieden een goed gelogen Industrie-lerroin. In Leiden is er helaas niet veel geschikts te vinden op dit gebied. Een strook, liggend langs den Rijn ter hoogte van de spoorbrug bij den Vink, is vrijwel het cenigste stuk land, dat voor fabrieksterrein in aanmerking kotnt. Er zal dus een terrein gecreëerd moeten worden. Is daarvoor gelegenheid? Naar mijno mee ning, Ja! Goed industrie-terrein moot, behalve het hebben van een gelegenheid tot spoor wegaansluiting, liggen aan groot scheeps- vaarwater. Bovendien moet het terrein, hoog liggen en een vasten bodem hebben, opdat dure fundatiekoslen kunnen worden vermeden. Een dergelijk terrein nu kan aangelegd worden in den Roodenburger- polder. 4j Het spreekt vanzelf, dat daartoe vele en grooto moeilijkbeden moeten worden over wonnen. De ligging is echter zoo gunstig en de aanwinst voor Leiden als fabrieks stad zal zoo groot zijn, dat deze moeilijk heden overwonnen behooren te worden. Een gunstige omstandigheid is, dat de fiffancieele offers, door de Gemeente to brengon, belangrijk lager zullen zijn, dan de bedragen, welke andere gemeenten voor dat doel beschikbaar stellen. Het nieuwe industrieterrein zal in het noordwesten aanleunen tegen de Electri- sche tram naar Den Haag, in het Zuid westen tegen den spoorweg LeidenWoer den, in het zuiden liggen aan den Provin cialen grond langs het Rijn- en Schieka- naal, in- het oosten zal de Stadsmolen- sloot de grens vormen. Dit terrein met een totaal oppervlakte van circa 15 a 20 Hectaren is voor in dustrieterrein uitstekend geschikt to ma ken. Spoorwegaansluiting kan langs de zuidwestelijke grens verkregen worden in directe aansluiting op de spoorlijn Lei denWoerden, terwijl in de gelegenheid voor verlading te water kan worden voor zien door loodrecht op het Rijn- en Sehie- kanaal langs de westzijde van de Stads- molensloot een haven te graven. Het groote voordeel .van dit terrein is zijn gunstige ligging. De groote waterweg naar Amsterdam via 's-Molenaars- of Spanjaardsbrug en de route langs den Oude Rijn naar Rot terdam worden van hieruit niet hinderlijk onderbroken door bruggen overbelast met stadsverkeer. Een grondige verandering van de situatie der Spanjaardsbrug en een vernieuwing der Koudekerksche brug (de grootste hindernis voor het moderne scheepvaartverkeer naar Rotterdam, als de Mallegatsluis te Gouda wordt vèrvan- gen) zullen vroeg of laat toch aan do orde gesteld moeten worden. Hot spreekt vanzelf, dat ik dit plan in alle bescheidenheid naar voren breng. On getwijfeld zullen er velo bedenkingen tegen aangevoerd kunnen worden. Wanneer ik echter met dit schrijven slechts bereiken kan, dat bekwamere oogen dan de mijne zullen gaan zoeken naar hetero terrei nen, ben ik ruimschoots tevreden gesteld. De belangrijke kosten, welko andere ge meenten op zich namen om goed industrie terrein te scheppen, mogen dienen als een bewijs, dat het geld hiervoor beschikbaar gstold nuttig besteed geacht kan worden. Zoo schiep b.v. de gemeente 's-Hertogen- bosch een fabrieksterrein dat haar niet veel minder dan 1.500.000 kostte. Hier moest het terrein kunstmatig worden op gehoogd, teneinde het watervrij en tot di recte bebouwing gereed te maken. Voor het. graven der haven gaf deze gemeenie circa 230.000 uiL Do kosten van den havendam beliepen aldaar niet minder dan ruim 600.000. net aldus verkregen nuttige terrein voor industrie geschikt, heeft een groote van circa 20 H.A., zoo dat do kostprijs ruim 7 per M2. bedraagt Het erfpachtrecvht, waartegen terrein wordt afgegeven, bedraagt slechts f 0.20 per M2. De koopprijs wisselt, al naar ge lang men meer of minder arbeidskrachten te werk stellen kan. Niettegenstaande het terrein nog slechts kort in exploitatie is: „1923/1924", heb ben toch reeds 2 belangrijke bedrijven van elders zich in Den Bosch gevestigd, n.l. de N.V. Grasso's Machinefabrieken en de N.V. IJzerconstructiefabriek. Ook de gemeente Utrecht bracht een in dustrieterrein, gelegen tusschen den spoor weg naar Amsterdam en het Merwcdcka- naal, in exploitatie. Naar winst wordt ook daar niet gestreefd. Do gemeente Arnhem bracht in den loop van 1924 eveneens een industrieterrein in exploitatie, gelegen aan den Westcrvoort- schendijk. Ingevolge oen mot de Staatsspoorwegen aangegane overeenkomst worden thans spoorlijnen op het terrein aangelegd. Uit gifte geschiedt bij voorkeur in erfpacht tegen 0.40 a f 0.60 per M2. De gemeente Tilburg brengt sinds 1920 een industrieterrein in exploitatie, gele gen aan het Wilhelminakanaal en onder handelt thans mot de Nederlandscho spoorwegen over den aanlog van een spoorwogaccordement. Ook Schiedam bracht sintfs 1914 groote terreinen, geschikt voor industrie, in ex ploitatie, evenals Deventer en nog vele an dere plaatsen in ons land. Nu doet het verwonderlijk aan, wan- neer men (en dikwijls waarlijk niet door de eersten de besten) do veronderstelling hoort uiten, dat deze tijd van malaiso in Leiden (dit zeer ongunstig surplus van arbeidskrachten) een „buitengewoon" ver schijnsel is, dat zeer zeker, hetzij na kor ten of langen tijd, weder zal verdwijnen, waarbij men dan doorgaans het aanbreken van betere lijden afhankelijk stelt van de wijziging der drukkende arbeidsvet met haar voor de industrie funeste gevolgen. Thans nog dit bijna kinderlijk vertrou wen te hebben in een spoedige gunstige verandering van het cijfer arbeidsloozen, is naïef. Zeker, de arbeidswet is voor velo bedrijven eene geduchte handicap. Be- paaldo industrieeën, waar de productie middelen of het productie-proces een ver korting van den arbcidstiijd tot 8 of 9 uur per dag, door den bijzonderen aard dor te produceeren goederen, niet kunnen ver dragen, zonder daardoor de economie ia het bedrijf op bedenkelijke wijze in gevaar to brengen, maken wel zeer moeilijke lij den door en teren thans op den ouden roem en op voorheen gevormd kapitaal Toch is het niet alleen het gevolg van de arbeidswet, dat thans de tijden zoo on gunstig zijn. Daarvoor zijn nog andere oorzaken aan te wijzen. De oorlog toch heeft eeil belangrijko verandering gebracht in liet evenwicht, welke er op de wereldmarkt bestond tus schen productie en afzet. De maatregelen, welke men in den oorlogstijd genomen heeft, waarbij de uitvoer van zoo goed als alles werd onmogelijk gemaakt, hebben landen, welko voorheen er niet aan zou den hebben gedacht zelf te fabriceeren, tot productie gedwongen. De gemakkelijkheid, waarmede de producten van deze nieuwe fabrieken toen werden afgenomen en do groote winsten, welke bepaald werden, deden de jonge fabrieken snel groeien tot flink geoutilleerde bedrijven. Van deze bedrijven, welke aan het af zetgebied van onze industrie knaagden, zijn ontegenzeggelijk vele verdwenen, maar zeker ook vele gebleven. Amerika en Ja pan zijn thans op do Europeesche niarkl in bijna geen enkel artikel meer een even groot consument als vroeger. Het spreekt vanzelf, dat allereerst die afzetgebieden voör ons verloren gegaan zijn, welko door do jonge vreemde industrieën gemakke lijker en vlugger bediend konden worden De lagere loonstandaard, alsmede het veelal ontbreken van remmende overheids bemoeiingen, maakten liet sommige landen dikwijls vrij gemakkelijk onze producten door het uitkomen met lagero prijzen te verdringen. Vast staat dat, wanneer zich geen bij zondere omstandigheden voordoen, oen doel van het afzetgebied van sommige Leidsche industrieën als verloren be schouwd moet worden en dat dit niet ge makkelijk herwonhen zal kunnen worden gezien niet alleen de intensiteit, waarmede deze jonge vreemde industrieën liet be werken, doch ook do konkurenzfahigkeit deze industrieën. 1 Velo steden in ons land, dit blijkt wel uit de bierhoven genoemde voorbeelden, heb ben niet geschroomd belangrijko bedragen te bestoden aan het in gereedheid brengen van een goed industrie-terrein. Zulks is dan ook volkomen verklaar baar. In en na 1921, de kostbare distribu tion jd was nauwelijks achter den rug, kwam de werkloozen- en armenzorg in do meesto fabriekssteden grooto offers vra gen. Meende men eerst, dat dit surplus aan arbeidskrachten spoedig wel weer op genomen zou worden, do stabiliteit van het aantal werkzoekenden in do jaren 1921 1922 en 1923 bracht ten slotte bij velen do overtuiging, dat men hier niet to doen had mot een tijdelijk verschijnsel, doch dat dc industrie door de gewijzigde economische internationale constellatie oeno mindere productiebehoefte bezat, welko voorloopig als normaal moest worden boschouwd. Toen men dan wist, dat men elk jaar meerdere tonnen gouds zou hebben te voteeren voor ondersteuning aan arbeidsloozen, trachtte men op vele plaat sen nieuwe industrieën tot zich te trek ken, welke deze arbeidsloozen op zouden kunnen nomen. Men overwoog, dat de kos ten. besteed aan het industrieterrein, een equivalent vonden in de verminderde ge meentelijke uitkeering aan werkloozen In Leiden trekt mr-n, zooals hiervoor reeds opgemerkt, sinds jaren een aanzien lijk bedrag uit (in 1925 819.509.—aan werkloozen- en armenzorg, welk bedrag meer dan eon derde is van het totaal der Gemeente-Inkomstenbelasting. Het aantal werkzoekenden ondergaat do laatste 4 jaren bijna geen verandering en daarom is, naar mijne mooning het voor Leidon thans dringend noodig aan dit vraagstuk ernstige aandacht te wijden Een goed industrieterrein te hebben is creen luxe. Enorme bedragen zijn er in do laat ste jaren hier uitgegeven aan den bouw van arbeiderswoningen, waarhij do aesthe- tiek niet uit het oog verloren mocht wor den. Ook wanneer later blijken zal, dat de hierbij betrokken kapitalen niet al Ie bestbelegd zijn, mag men zich daarover niet al te zeer beklagen. Nauw verwant echter aan do zorg voor do huisvesting der arbeiders, zelfs daar boven uitgaande, is do zorg voor werk verschaffing en werkverruiming. Laat men dit bedenkenl Van harte hoop ik dan ook, dat Leiden in de naaste toekomst een goed industrie terrein rijk zal zijn. Door een flinke re clame zullen gegadigden zeker komen op dagen. De groote voorgenomen verix-icringen van den vaarweg AmsterdamGouda Rotterdam zullen aan het welslagen van dit plan ten zeerste bevorderlijk zijn. TEN CATE BROUWER. Inneznnrien MerietfeBl'nn. voor gangers UIT NIEUWKOOP EN NOOROEN. XII. Welvaartspolitiek. Kunst. Schoonheid. Behandelden wij eon vorige maal do vakontwikkeling als taak van een gemeen tebestuur en als middel om een gemeento tot verhoogden "bloei te brengen, ditmaal stellen wij ons voor een en ander in hot midden te brengen over kunst en schoon heid, als middelen welko kunnen dienen cm het welvaartspeil eener gemeente on bijzonder ook van onze gemeente, om hoog te brengen. Kunst en schoonheid dragen in zich eene hoog zedelijke en algemeen opvoe dende strekking, een slrekkin'g welke ver der reikt dan een uitsluitend aesthetisch genot. Is do omgeving, waarin wij leven eonor- zijds een weerspiegeling van ons gemoeds loven on van onze stemming, omgekeerd beïnvloedt zij deze evenzeer. Een volk, dat gevoel beeft voor schoon heid, beschikt over een schal, een schat welke het levensgeluk uiet weinig verhoo- gen kan. De heerlijke schepping van Gods Al macht te kennen en te zien. Ie proeven en te genieten oefent do onnaspeurlijke aantrekking uit 's menschcn ziel op te heffen naar dien Schepper, zijn gedach ten op to voeren tot hoogcr orde en af le trekken van het banale on klein-men- scholijke. Schoonheid veredelt on$ beslaan en ver diept zijn inhoud en heeft zedelijke waar de, maar ook en niet mindor matoricelc, stoffelijke waarde. Iemand zedelijk verheffen, tot een bo ter incnsch maken zal bom tegelijk als onderdeel van een geheel, krachtiger en tot inspanning meer in slaat maken, de stoffelijke welvaart ten goede. Zien wij nu ons bepalend tot slechts enkele punten wat in een dorpsgemeon- te als do onzo op dit terrein to bereiken valt, eerstens wat betreft ons punt: dc kunst. Allereerst deuken wij hierbij aan do stelselmatige zorg voor do bouwkundige monumenten en voeren onzo gedachten ons als vanzc^ naar ons raadhuis, dag- teekenend van 1628, gebouwd door Jan de Bruin van Duitenwegh, en naar onzen dorpstoren, oen overblijfsel van het zoo genaamde „lloogo Huis" van Nieuwkoop, heerlijke monumenten van oude kunst. En met groot genoegen constaleeren wij het besluit van den raad, zij bet dat de pressie van overheidswege in deze niet zonder invloed zal geweest zijn, om den toren als monument te behouden en met tertijd tot restauratie over te gaan. Met evenveel genoegen constateeron wij, dat zonder bovenbedoelde pressie, doch vooral door liet welbewust streven van Burge meester en Wethouders en het vakkundig WAT GEEFT DE RADIO VANAVOND? Hilversum, 1050 M. 5GKinderuurtje, YCrzor:,''! d.or mevr Am v Dijk. 6.077.03 Concert door het II D,0.-or kest, o. 1. v. Fr. Lupgcns. 7.057.30. Radio-praaljo door den li"ot R. Swierslra, over: Trillingen en geluids golven. 7.45 en 10, Persbcr. Vaz Dins 8.-«- Aansluiting van do Kon. Schouw burg in Den Haag. Opvoering van „Fi- delio", opera in 2 deelen en 3 tafr. van I.. v. Beethoven, door do coöperatie. Dir. dc heer Albert van Raalte. Regio Alex Poolman. Davcntry, 1600 M. 4.35. Orkestconcort. 5.35. Kinderuurtjo. 6.20. Dansmuziek 7.20. Tijdsein Big Boiï, weerber., nieuwe 7.45. Pianosonates van Mozart. 7.55. Lezing: Southward to the polo: 8.20. Orkestconcert en zang. 10.20. Tijdsein, weerber., nieuws Le zing: Is the human body a mach ine? 10.5011.20. Liedjes en u-u - .-k van Ond-IxuvPn. Orkest, harp. hnho, soprmn en bariton 11.2012.20. Jazzmuziek van i' Royal Opera House. „Radio-Paris", 1759 M. 5.05. Orkestconcert. 8.5010.20. Orkestconcort. Königswusterhaussn, 1300 M. 7 20. „Ihro IJohcit dio Tanzorin", opo- retto in 3 acten van W. W. Goeie Dr le acte speelt óp hot jachtslot v. tl. baron, do 2o acto in een teut in dc nabijheid v. h. slot en de 3e acto in het slot v d. hertogin Daarna nieuws Brussel, 262 M. 8.24 Lezi ng: Les artes plasticas espa- nolas 8.30. Verlak v. d. lezing in liet Fransch. 8.35. Concert. Lichte muziek. 9.30. „Les deux medaillons", van Vuxc- laire. Muziek van Van Oost. Münster, 410 M. 3.355.05. Concert, tor herinnering aan 18 Jan. 1871. 6.206.50 en 7.10. Piano-concert. Daar na orkestmuziek. oordeel en den helderen blik van onzen Gemeente-opzichter, do gevel van ons an tiek raadhuis in 1924 zijn nrtistick kleed is teruggegeven. Geen vreemdeling pas seert of zijn oog valt er op en ware kunst kenners roemen het om strijd. "Wat betreft do gomeonte-'ubouv/i n m wij dus in een goede richting. To r'oor den moet binnenkort een nieuw spui thuis gebouwd worden, hopen, en vertrouwen wc, dat liet kunst en schoonheidsgevoel ook hier zooveel mogelijk in hot oog wordt gehouden. Dit behoeft toch gcens'.in- e- i^ci tiouscr uitga ven. En zoo vragen \yij ons af: .-oil huis te bouwen moet vergunning s: gd en verkregen worden worden van B. en W., welnu zouden B. on W.. bijgestaan door den opzichter, die al roods genoog bewijzen gaf daarvoor hart en oog le be zitten, indien niet dwingend, dan toch lei dend niet veel in die richting kunnen doen? Met weinig moer uit le geven, ja zelfs vaak met minder ware zooveel to bereiken. De eigenaar gaat uf op do lre kening van den bouwmeester, doch ik ben er wel zeker van, dat een goed woord in deze vaak een goede plaats vindt, terwijl hij hot later nog het meest zal waardeu ren. Velo fouten op het terrein der kunst worden niet begaau uit onwil, maar in onwetendheid, volkomen to goeder trouw, ja soms zelfs met do beste bedoelingen. Men heeft geen flauw begrip van liet be trokken belang, men mist zoo vaak elk artistiek onderscheidingsvermogen. Hoe dikwijls ook wordt een punt op een dorp, ccn mooi landelijk uitzicht bedor ven door een wanbouw, of door een ar chitectuur, welko oonvoudig vloekt mot haar omgeving, niet het minst vaak ook door gemis aan kleurgevoel. Beschouwen wij thans nador ons twee de punt: do schoonheid. Hieronder rang schikken wij voornamelijk ons natuur schoon. Toen ons Gemeentebestuur in 1924 een poging in dio richting deed en bij den Raad een voorstel indiende om de Sta- tionslaan te verrijken met con b iscliago hebben wij dit met gejuich begroet. Do critiek daarop uitgebracht was evenwel heftig. Over den smaak valt nu eenmaal niet to twisten, zij het dat naar veler oor deel deze critiek niet simpel voortsproot uit een gevoel van smaak. Zeer jammer is het echter, dat van het beraamd plan, naar het scheen uit vrees voor die critiek, is afgeweken en do uil voering ten slotte geheel afhankelijk is gesteld van do kostenberekening, cone na tuurlijk, aan de primitief lage kant Nog meer jammer vindon wij het echter, dat, naar het schijnt, het Gemeentebestuur op den ingeslagen weg blijft steken. Boom- en hoeslorboplanting langs do wegen hebben tot doel liet verkrijgen van schaduw, beter aanzien van den weg en meer veiligheid voor hot vorkoor. Is. het wandalen langs dezo wogen vooral in den zomerdag niet buitengewoon aangenaam? Ts het geen genot onder en tusschen groen gebladerte, opgevroolijkt door gekwinkeleer van vogelen, met ook hier en daar een mooi uit- en vergezicht to wandelen? Het moet toch wel oen Nurks wezen van do slechtste soort, dio zulks anders ziet. Wat zijn do meest gezochto sleden en dorpen? "VVaar mooie en goede wandelwe gen zijn, waar «-enig kunstgevoel tot uiting komt, waar veel bout is. Hoe vriendelijk doet een boerderij aan, waar een smaak vol aangelegde bosschage aanwezig isl Uierbij moei mij echter even do opmer-

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 3