Twaede Blad Woensdag 6 Januari 1926 De waterafvoer in de Rijnstreek tusschenlltrecht en Katwijk. F li. Het onstaan van het Hoogheemraadschap Rijnland. Toen ons land meer en meer bevolkt werd, de landbouw op den voorgrond begon •to treden en eene meer regelmatige bebou wing der akkers plaats vond, ging men ook langzamerhand meer en meer don last en bet nadeel, welke liet water veroorzaak te, vooral in onze lage landen gevoelen en men zon op middelen om daaraan te ont komen. In het midden der 12c eeuw treft daar om F Joris III, graaf van Holland, een zeer energieken maatregel en shüt den Rijn bij Swadenburg, aan do toenmalige grens van het graafschap Holland en het sticht Utrecht door een dam af. Holland was bierdoor gered, maar de Utreehtache lan den liepen daardoor onder. De Ulrechtscho bisschop, Godfried, wendde zich daarom tot keizer Frederik Barbarossa, dio in 1165 don graaf beveelt den dam op te ruimen opdat „het water van den Rijn in vrijen en koninklijken loop zonder eenigen hinder als van' oudsher ten allen tijde zou af vloeien.'"' Tevens geeft de keizer bij deze gelegenheid toeslemming om den ouden dam b:j Wijk bij Duurstede langs de Lek te laten liggen. De opruiming had echter niet zoo terstond plaats. In 1204 wordt een verdrag gesloten tusschen Bisschop Dirk van Utrecht en den gemaal van gravin 'Ada, Lodewijk graaf van Loon. waarbij 'deze belooft nooit meer den Rijn bij Swa denburg af te dammen. Even later beloof de zijn opvolger, Willem I, hetzelfde. En 12 Januari 1226 wordt nog eens hetzelfde overeengekomen tusschen Flo ris IV, zoon van graaf Willem, en den bisschop van Utrecht, Otto II. Er werd toen oven wel vastgesteld, dat in den Wendeldijk, wel ke vanaf den duinkant in do buurt van [Warmond langs het Leidsche meer, Alke- made, Leimuiden en Aalsmeer liep, zeven afwateringsluizen gemaakt moesten wor den, waartoe de bisschop voor de helft in de kosten zou bijdragen. Aldus was het geschil beslecht. Toch vindt men in dien tijd-en na dien nog verschillende overslroomingen ver meld. In 1218 de Marcellusvloed. in 1240, 1267, 1287 tot 1290, waarbij ook de Wen deldijk het zwaar te verantwoorden bad, izoodat eene meer noordwaarts gelegen be dijking ten Noordon van bet Haarlemmer meer, die door bedijking van het Spaarno in aansluiting met den reeds bestaanden zeedijk langs het IJ zou verkregen wor den, gunstiger werd geoordeeld. In 1253 ,was deze d:jk gelegd. Allorwege woTdt in dien lijd ijverig aan do bedijkingen en den waterafvoer ge werkt. De loop der oude rivieren wordt beteugeld, plassen worden drooggelegd, nieuwe boezems worden gegraven. Een ge bod nieuwe landstreek wordt geschapen. Alk-en do hoofdwegen, do hoofdplaatsen bleven, maar overigens restte hier van het ■vroeger ook bijna niets meer. Tn dien t'jd ook ontstond het Heemraad schap Rijnland, toen nog Heemraadschap van den Spaarndam geheeten*. dat bij oor konde van 1286 vernieuwd en bevestigd worcl. Eerst na 1360 wordt de naam Rijn land genoemd. Aan dit Heemraadschap werd do zorg voor de bedijkingen en de waterloozing toevertrouwd over de geheele landstreek tusschen de Noordzee, het ■Spaarno, Swadenburgerdam (thans Zwam- nierdam) en do landscheiding, gaande vanaf do duinen, henoorden het Haagsche bosch, naar den Vliet bij Leidschendam, over Zootermeer, Zegwaard, Benthuizen,- Hazorswoude en Waddinxveen naar de Gouwe. Tusschen 1255 en '1285 werd bij een doorbraak de waterkcering in bet Noor den, do Spaarndam, geheel vermeld. Veel last schijnt toen van hef water ondervon den te zijn. Reeds vroeg in het najaar -yan 1284 was het water tot ongekende hoog Ie gestegen, waarom Alphen van graaf Fioris V op 25 September van dat jaar verlof kreeg om ter loozing van zijn gezwollen waterboezem de deuren van de Goudsche sluis uit to lichten mits ze het land ter weerszijden van de Gouwe vanaf den Rijn van een zomerdijk voorzagen. Maandag na St. Valentijnsdag van het jaar 1285 ver ordende de Graaf den dam in het Spaarno weer te leggen. Gemengde Berishten Doodelijk ongeval. Gistermorgen reed de 19-jarige dochter van den beer A., Egelantierstraat te Hil versum, met haar fiets tegen twee spelen de bonden. Zij viel en werd bewusteloos naar buis vervoerd, waar zij tegen den avond, zonder tot bewustzijn te zijn geko men, is overleden. Gasvergiftiging In oen gang aan liet Schuitendiep te Groningen werd de 70-jarige J. S. dood te bed gevonden door gasvergiftiging. Duizenden speelkaarten in beslag genomen. Aan het station te Roosendaal worden wederom in een trein, komende uit Belgiö, 14 pak, ieder inhoudende 200 stok onge stempelde speelkaarten in beslag genomen Ernstige vechtpartij Zondagavond is to Tubbcrgen bij een vechtpartij in 't café de Kroon aan den Krommedijk een zekeren K. uit de buurt schap Langcveen zoodanig met een stok op liet hoofd geslagen, dat hem de oogen uit 't hoofd puilden en zijn schedel ge kneusd werd. Zijn toestand is zeer zorg wekkend; men vreest voor zijn leven. De politie is de daders op het spoor. Tram ontspoord Bij Wedde is Maandagavond de stoom tram Oostelijk Groningen ontspoord, ten gevolge van het vallen van oen boom op do tramlijn. De machinist Poolslra uit Winschoten bekwam daarbij ernstige brandwonden en is naar het ziekenbus te Groningen vervoerd. Na de auto-ramp te Thoien. De justitie heeft vergunning verleend tot het begraven der zes slachtoffers van de auto-ramp te Thoien. De dooden zijn in een gemeenschappelijk graf gelegd. Hot lijk van het vermiste twintigjarig meisje is nog niet gevonden. Kranige daad. Zondag ontstond ten gevolge van het vallen van vonken uit een fel opgestookte kachel brand in de woonruimte van een schip, geladen met hout, liggende 'in de. vaa'rt bij do Nieuwmeer to Nieuwer-Amstel. Een 15-jarig meisje, dat aan den .wal liep, zag rook uit don roef komen, zij be gaf zich onmiddellijk aan boord. Zij wist door het buiten boord gooien van het loods vlam gevat hebbend beddegocd en het wer pen van water den brand nog bijtijds te bjusschen. Een kranig stukje van bet zich alléén daar bcvinderd scliippersdochfertje. De schipper was niet verzekerd tegen brandschade. Zware brand te Amsterdam. Gistermiddag heeft to Amsterdam een zware brand gewoed in do "Wester^ok- straat, waardoor van een complex van drie huizen een geheel is uitgebrand, ter wijl van de andere twee do zolderverdie ping en de kap geheel zijn verwoest. Het vuur is ontstaan in de achterkamer van de eerste verdieping van perceel 33, bewoond door G. W. Deze wilde iets op een kast leggen en was daartoe op een stoel gaan staan, waarvan de zitting doorzakte. Hij viel tegen een brandende petroleumkachel, welko kantelde; de petroleum verspreidde zich door het vertrek; gordijnen, kleeden en meubels stonden in een oogwenk in brand, en toen de man was opgestaan, had hij nog juist den tijd om zich in veiligheid te stellen. Toen hij buiten kwam, was zijn hoofdhaar reeds geschroeid. Onder het vluchten alarmeerde hij do bovenbewoners; twee hoog woondo het gezin Z., man, vrouw en tweo kinderen, en op drie hoog liet gezin S. Allen konden zonder letsel de straat bereiken. In zeer korten tijd had het vuur zich aan do bovengelegen verdie pingen medegedeeld; fel sloeg het zoowel aan voor- als aan achterzijde uit de ven sters. De vrij bejaardo W., bij wien de brand ontstaan was, was zoo in de war toen hij op straat kwam, dat hij riet on middellijk wist wat te doen en aan de voor bijgangers vroeg waar de dichtst hijzijnde brandweerpost was. Men verwees hem naar de brandweerkazerne op do Prinsengracht op ongeveer 10 minuten nfsland. De man heeft er niet aan gedacht dat zich naast zijn woning een telefoon bevond en vlak in de nabijheid een brandschel. Toen hij op de Prinsengracht liep, kwam do brandweer hem al tegemoet, dio op twee alarm.-n was uitgerukt. Was zij eerder gewaarschuwd dan had het onheil vermoe lelijk n:ct een dergel ijken omvang aangenomen. Thans kwam zij voor oen huis dat over drie verdiepingen cn de kap in lichte laaie stónd. Perceel 38 is volkomen uitgebrand. Door de branddeuren heeft 't vuur zich uitgebreid tot de zolderverdiepingen van 37 en 3(j, waarvan de kap eveneons een prooi der vlammen is geworden. Bedelen per brief. Te Roosendaal is een man aangehouden, die zich regelmatig schuldig maakte aan oplichting door het schrijven van bedel brieven, voornamelijk aan geestelijken, vol onwaarheden over zijn toestand en onder valschen naam. Verschillende geestelijken en particulieren zijn reeds de dupe hier van geworden. Bij een nieuwe poging aan de St. Jans-pastorie, kroeg men argwaan, men waarschuwde de politie, dio den dader wist te vinden en proces-verbaal op maakte. Belangrijke verduistering. Een vertegenwoordiger van een to Am sterdam gevestigde Duitscho handelsver- eeniging schijnt zich in den loop der tij den gelden toegeëigend te hebben die de bandolsvereeniging toekwamen. Door do hoofd-directio die in Hallo a. d. Saaie ze- lelt is dit bemerkt en oen der directeuren uit Hallo beeft thans bij de politic aldaar aangifte van de vermoedelijke verduiste ring gedaan. Men vermoedt, dat de Am- sterdamschc vertegenwoordiger, die Duit- scher van geboorte is, do handelsvereeni- ging* voor een belangrijk bedrag heeft be nadeeld. Gesproken wordt van een bedrag dat varieert van 30.000 tot 70.000. Het is echter zeer moeilijk het bedrag nauwkeurig vast te stollen. In elk geval zal dit eerst bekend worden, nadat oen onderzoek door accountants zal zijn inge steld. Vast staat dat de vertegenwoordiger, dio in Hilversum woont, op bet oogenblik de vlucht lieeft genomen. Do politio doet pogingen om den verdachte op te sporen. Stormschade. Tijdens den storm is aan de Zuidwato- rlng op Walcheren een vrij groot gat in den zeedijk geslagen, hetgeen aan die zij de van bet eiland een zeldzaamheid is. Buitesa!!. Berichten De Hongaarsche bankbiljetten-zwendel. Nog oen arrestatie. De politie te Hamburg heeft aan boord van liet uit Noorwegen binnengekomen ss „T ec" den 29-jarigcn koopman Ülcsvari ge arresteerd, die ia nel bezit was van meer dan 100 valsche JulO francs-büjcGeo Hij rcisdo op oen valschen pn9 cn gaf voo» Sm vier te zijn. Mei geloot'. echter, dat bij licngaar is en deal aal maakt van de bende van prins Windisch-Cratz. De bladen vernomen uit Boedapest, dat Windisch-Gratz zijn zeer aanzienlijk ver mogen geheel aan de speeltafel heeft ver loren en zich reeds diep in de schulden liad gestoken. De politie-ambtenaar Nadosy wordt be schuldigd don drie te VGravenhage gear resteerden Hongaren koerierspassen te heb ben verstrekt cn hun bagage, waarin zich de valuta-biljetten bevonden te hebben verzegeld. Prins Windischgraetz bekent. In verband met de Hongaarsche valsche munters-affaire wordt nader gemeld, dat de geleerde Stephan Winkler is gearres teerd, daar hij verdenking op zich vestig de, wegens het vragen in een winkel naar een koffer met dubbelen bodem. Bij do daarop plaats gevonden huiszoeking werd een brief gevonden van don secretaris van prins Windischgraetz, Jlaba, waarin deze aan Winkler den raad geeft geen verdero slappen te ondernomen en niet op fois ta gaan. Nnar voorts te Berlijn door de „Lokal- anzeigor" wordt gemold, heeft Prins Win- dischgralz, die, zoonis gemeld, onder be schuldiging van medeplichtigheid aan do vervalschink der 1000-francs biljetten is gearresteerd, gislervoormiddng een gedoel- lelijke bekentenis afgelegd. Hij heeft na melijk verklaard, dat zijn kamerdienaar, Ivovacs, hem een valsch bankbiljet beeft laten zien en dat hij de vervalsclung zóó geslaagd vond, dat bij aan Kovacs don raad gaf, het biljet in omloop te brengen. Prins Wmdischgraefs, die voorheen zeer rijk is- geweest, moet in den laatstcn tijd door reusachtige verhezen aan de speelta fel zeer onder geldgebrek hebbeu geleden. Zijn schulden moeten ten slotte zoo zijn toegenomen, dat bij ou zijn goederen oen hypotheek van ongoveer 500.000 gulden heeft moeten opnemen, welke hypotheek dezer dagen verviel. Volgens officieole mededeelingen wor den uit Weenen en Praag onjuiste berich ten verspreid. Do regeering spreekt tegen, dat de Fransche rogeering stappen zou hebben gedaan. Ook de oud-premier Tclc- ky zou niets met deze zaak te maken heb ben gehad. Builenpest in Sovjet-Rusland. Do Sovjet-regeering kondigt officieel het uitbreken van builocpcst aan in verschil lende streken nabij Tsaritsyn. Nederlandse!) Oost-lndië. De moord te Garoet opgehelderd. De verdachten hebben bekond. Aneta seint uit Batavia: De personen, dio verdacht werden van den moord op Mevr. Campbell, ochtgenooto van een Australisch consulair ambtenaar, in een hotel Garoet gepleegd, hebben bekend den moord te hebben gepleegd. Terwijl do mandoer van hotel Entjim do beenen van het slachtoffer vasthield, en twee andere inlandsche bedienden op den uitkijk ston den, heeft de Inlandsche hoteljongen Rad man haar vijf doodelijko wonden toege bracht. Tegelijkertijd brachten tweo andere bedienden twee koffers van de vermoorde over naar een woning vlak bü het hotel. RECHTZAKEN HAAGSCHE RECHTBANK. Verduistering. Voor de Haagsche roebtbank beeft gis teren terecht gestaan een 29-jarige reizi ger uit Woerden, thans gedetineerd, wegens verduistering in dienstbetrekking van plan, f 12.000 ten nadcele van de fir ma Dekker te Leiden, handelendo in rookartikelen. Bekl. is bij genoemde firma in Wrc-kking getrtjpst ntn Tcizign-m TTUS als zoodanig ook belast met het innen van gelden. Bekl. schreef toen meermalen zelf qui [unties en inde daarop de gelden; do goede quitantios gaf hij terug aan do fir ma, onder mededeeling, dat da betrokken cliënten niet hadden betaald. Eisch 1 jaar en 6 maanden gevangenis straf. Mr. de Hartogh, bekl.s raadsman, vroeg zich af, of hier wel gesproken kan word on van verduistering. Heeft de bokl. do gelden wel anders dan door misdrijf onder zich gekregen? PI. meende, dat juist het tegen deel het geval i3. Hetzij dat men aan neemt, dat hier valschheid in geschrifte is gepleegd, hetzij dat bier sprake is van op lichting met behulp van de door bekl. ge maakte quitantiea, verduistering heeft hier in geen geval plaats gehad. PI. conclu deerde tot vrijspraak. Uitspraak 19 dezer. Automobilist veroordeeld. De Amsterdamsche Rechtbank deed gis teren uitspraak in de zaak togen den auto mobilist, die oenige maanden geleden op den Haarlemniorstraatwcg tusschen Slo- terdijk en Halfweg een motorrüder aan reed, zoodat deze een hersenschudding kreeg. De rechtbank veroordeelde bekl. tot 1000 boete subs. 100 dagen heehtcnis. Do eisch was 3 maanden gevangenisstraf. WAT GEEFT DE RADIO VANAVOND/ Hilversum, 1050 M. 6.6.50 Concert door het H. D. O .-or-» kest. 6.507.10 Lezing door den lieer Joh II. SpooT, over ..Leven-verzekering is oor. algemeen volksbelang". 7-107.45 Concert door het H. D, 0.- orkest. 7.4510.Persbor. Vaz Dies. 8.10 Omroop'avond van de Ned. Clir. Radiover. Spreker dr. .T. C de Moor. oym „Gorters Mei''. Vertier orgelconcert. Daventry 1600 M 4.35 Muziek vtfn het Gapitol-tliealor. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek door het Fryoi\s-or kest. 7.20 Tijdsein Big Ben. woerbor, nieuws. Lezing: Triumph a of bird He". 7.45 Piano solo's van Bach. 7.35 Tuinicrpmatje. 3.Lezing. 8.20 „The dogs of Devon", kom. opera van BoLl en Ellis. 10.20 Tijdsein, wcerbcr,. uiouws. Lezing Mr. St. John Ervrne-Tho refainod voico". 10,50 Sol atenconcorl tot 11.20. 11.2012.20 Jazzmuziek van bet Sa-< voyhote!. Radio-Paris. 1750 M. 5.05 Orkeslconcert. G.05 en 8.35 Koersen o.n Ha»a qicrsJier. 8.50—10.20 Orkestconcorl. Königswusterhausen. 1300 M. 7.20 Opvoering van „Die Judin", opera -in 5 acten van Ila'.evy. Speelt in Eonstan/ in 1414. Daarna tijdsein, weerber. on nieuws. Brussel 262 M. 8.20. Lezing. 8.35. Fragmenlen van „Manon", opi van Massenet. Munster 410 M 4.505.50. Muziek uit don goeden oiider lijd, door orkest. 6.20. Lezing; Biononzuchl. 6.457.45. Voordracht: „Die Jagd io West-Falen''. 7.50. Kamermuziek. Vier beruchte Amsterdammers voor de Rechtbank. Men zal zich herinneren de laffe bcroo- ving van een 68-jarigen boerenarbeider uit Bonnebroek, in den avond van 1G Septem ber j.l. op don Hcraweg, door een viertal beruchte individuen uit donker-Amster- dam. Do oude man werd door het viertal bui- ton do stad gelokt en -loon met een stuk ijzer neergeslagen. Do bult bedroeg slechts 18, een stalen tabaksdoos, een nikkelen horloge en oen sigarenkoker. Na dc bcroo- ving werd de bowusteloozo man in ceil Kuworpen, waar hij jammerlijk omge komen zou zijn, a's bewoners van het na burige woonwagenkamp hem niet gevon den hadden. Het viertal stond gisteren loroHit voor do Amsterdamscho Rechtbank. Zij waren de 23-jarige Jacobus Sluyck, do 35-jarig* Izaak Italiaander. de 25-jarigo l-'ransis- cus Schmidt en de 3i-jarigo Abraham Goudekelting. Zij bekenden volmondig. behalve Schmidt, dio zich plotseling niets moei herinnerde, terwijl hij toch bij de politic duidelijke verklaringen had afgelegd. Het verhoor van de beklaagden nam geruimen tijd in beslag. Terwijl zij van bun heldendaad vertelden, lachten zij nu cn dan genoegelijk. waarin de president aanlei ding vond hen herhaaldelijk op don ernst van hel misdrijf lo wijzen. Het O. M„ waargenomen door mr. Mas- sink, wees er op, dat liet misdrijf, waar aan deze beklaagden zich schuldig maak ten, behoort tot de ergste misdrijven na moord en 'doodslag. Do hoofdstad heeft een aantrekkings kracht voor vele boitenraenschen. Maar zij weten niet welko gevaren hen bedreigen, als zij zich begeven in donker'-Amsterdam om pleizier te maken. Want daar huizen bandieten, die nergens voor terugdeinzen. Deze lieden hadden gedacht een f linken slag te"slaan. Zij hebben echter den siga- FEUILLETON. Oe Curator en zijn Pupil. door PASSE PARTOUT. Toen hij dit briefje overreikte, keek hij Constant zóó ernstig aan, dat deze, ver- itaasd zweeg, opstond en met een buiging rertrok. Instinctmatig voelde hij, dat deze advo caat in eenig verband stond met de zaak, 'waarvoor hij ki^im. Waarom anders dat fclukje papier en die eigenanrdig-ernstigo blik? Over 'n half uur op de Avenue Clicliy goed, hij zou er regelrecht heen gaan. Hij nam de autobus Madeleine-Bastille, en juist tocn-ie-uitstapte zag-ie 'n auto stil houden. Dullalicr steeg uit. stak den sleutel in t slot van nummer 35. Op dat moment Stond Constant op den stoep: Komt u binnen, zei de advocaat en liet hem in z'n salon aan do achterzijde .van het huis. Correct en ernstig presen teerde de advocaat hem 'n fauteuil en be gon met 'n tikje ontroering in z'n stem: Dit is 'n eigenaardige zaak. En ik hob u verzocht aan mijn privé woning te komen, omdat uw zaak onmiddellijk bet intieme leven van m'n collega, advocaat Brnnier raakt. Laat ik beginnen u to zeg gen, dat ik hem meermalen gesproken heb, dat ik zelfs met hcra gereisd heb en dat hij zich eergisteren ook al met mijn me- 'docM0U verloofd heeft met de cenige lior. De advocaat ging zitten cn zweeg. Constant overdacht de woorden van den rechtsgeleerde, die 'n nieuw perspectief opende in deze zaak en antwoordde na 'n cogenblik kort en krachtig. Dat spijt mij voor de dochter van uw associé, maar dat doet aan mijn goed recht geen syllabe af. Natuurlijk niet, antwoordde de advo- vaat, maar we zijn menscken en als mensck zou ik u willen verzoeken alles in bet werk te willen stellen, om mijn zeer achtenswaardigen, zeer hoogslaanden col lega dezen slag zooveel mogelijk te ver zachten. Juist om die reden heb ik u ver zocht hierheen te komen. Ik ben daartoe gaarne bereid, maar zal me toch geen slap van den weg laten dringen, dien ik besloten heb te volgen. Dat is uw goed recht, maar, weet u wel zeker, dat uw aanklacht tegenover den Markies d'Auvorgne op reë'ele grond be rust? Ik bob bom loeren kennen als oen bijzonder sympathiek, vriendelijk cn hulp vaardig edelman. Hij heeft mij naar het leven gestaan. Onmogelijk! Ik zeg u, dat-ie gepoogd heeft mij# te wurgen. Meneer! Weet wel wat u zegt! Ik wil er 'n eed op doen. Maar de Markies is puissant-rijk. Do gegevens van mijn Hollandschen collega lijken me zoo absurd, zoo absoluut zonder eenigen grond, dat ik bijna aan zijn gezond versland zou gaan twijfelen. Dus u bent door den Markies uifgenoodigd op Meria- dec te komen, levenslang zonder dat u zijn kasteel mocht verlaten? Waarom zou- ie dat van u vergen? r-? Omdat ik de kleinzoon ben van Graaf de Lannoy, dus de eenige rechtheb bende op de gocrtlercn en het enorme for tuin, dat m'n grootvader heeft nagelaton cn waarover hij als beheerder is aange steld. Hij èn notaris Delcroix. Notaris Delcroix? vroeg de advocaat verwonderd, wat heeft dat individu er mee uit te staan? Die had do overeenkomst opgemaakt. Meneer, dat is, dat is.Ik kan geen woorden vinden voor zoo iets. Meneer Del croix heeft al verscheidene malen op bet punt gestaan door de Broederschap van Notarissen te worden gedisqualificeerd. Men heeft zelfs driemaal 'n aanklacht te gen hem ingediend en dit individu zou de raadsman zijn van Markies d'Auvcrgne? Het is de zuivere waarheid. Ik heb dien notaris zelf gesproken in do toren kamer. Hoe ziet hij er uil? 't Is 'n man mot dik bol gezicht, zwart baar, zwarten knevel en hij draagt 'n gouden bril. Ja, dat is Delcroix. Bovendien is er op 't landgoed een oude vrouw, die Tliérèse heet Zij komt uit de streek waar mijn moeder geboTen is en heeft dezo als kamermeisje gediend. Zij iieeft me gewaarschuwd, zij kan tegen don Markies getuigen! Maar. dan staan we hier voor een afschuwelijke zaak, waarin m'n trouwe vriend Brunier en r'n dochter dreigen be- f rok ken to worden. Maar als u mij uw ver trouwen wilt blijven schenken, ook al moet ik pleiten tegen oen goede kennis, dien Ik tot nu too groote achtig heb toegedragen, dan beloof ik u, dat ik u uwe rechten zal weten te verschaf f en' en dat ik m'n ouden vriend* en diens dochter voor 'n valstrik zal vrijwaren. Is u daartoe bereid? De aanbeveling van den vriend van m'n vader, dio mij naar u toezond, is mij waarborg genoeg. Dan zijn we het eens. Beloof me niets to ondernemen, vóór ik u gesproken heb. Kom vanavond om aclit Uur hier dan zult go hooron wat er gebeuren gaat. Geef me uw adres. Waar logeert ge? Hotel Bergère. Kamer 5. Mooi, dat is in de straat van ons kantoor. Acht u 't niet bet verstandigst den Markies te doen arresteeren? Doe geen domme dingen. Zoo bederft ge alles. Wie was getuige bij zijn poging om u te wurgen? Z'n chauffeur. Anders niemand? Neen. Welnu, dan is dat voor u 'n rloren zaak. Als-ie blijft ontkennen, wat doet go dan? U hebt gelijk. Handel, zooals u dat goed dunkt. Dat is verstandig geredeneerd. Ge loof me, dc prikkel om de dochter van m'n vriend te redden van de catastrophe, dio haar leven bedreigt, deze alleen is al vol doende om me met hart cn ziel aan deze zaak te geven. U kunt er op rekenen, dat ik alle andere procedures zal laten rusten. Ga nu boen. Tot vanavond acht uur Dan zullen we de eerste stappen doen. HOOFDSTUK V. Onweer bij heldere lucht. Markies d'Auvorgne had wéér z'n raads man om Advies gevraagd. ï'ocn-iq z'a bourgogrte-rocs had uitgeslapen, herinnorclo hij zich flauw de stappen, die hij gedaan had. Waar was-io heen geweest na hei diner? O, ja, die vrouw! En met angstwek kende bitterheid verrees het beeld in do loods voor z'n oogen. Glom was-io geweest, onvergeeflijk ejom. En Delcroix had gelijk gehad, tocn-io waarschuwde: „dat wordt jo twoede stom me streek!" Als die vrouw dood was, cn do dokier van Meriadec zou 't bewijs var overlijden moeten teekenen, zou-io mer ken, dat dc oude Thérèso geen natuurlij ken dood gestorven was. Dat gaf 'n onder zoek, herrie, aanklacht, arrestatie van éér of anderen opzichter, misschien wel van Michel, cn dan werd de zaak nog ingewik kelder en nog gevaarlijker. Het leek wel, o' 't noodlot hem op de hielen bloi-f zitten. Aan wien moest-ie Taad vragen? Hij ver trouwde niemand. Zelfs Delcroix niet, dii alles wist, die hem steeds als een hooz» geest had ingefluisterd en wiens rand hi; meest hoewel legen z'n zin - had op gevolgd, omdat deze hom steeds weer ter in eigen misdadigheid deed ver.-1rik ken.' Delcroix had hem curator gemankt, had hom lecren spelen cn drinken, had hem in aanraking met verderfelijke vrouwen ge bracht. Onder zijn invloed was Murkhs d'Auvergne een zwakkeling geworden.«IIij verlangde er naar als do dronkaard naar de absinth.

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 3