De Overstroommgsramp. NOG STEEDS EEN VREESELIJKE TOESTAND TENGEVOLGE VAN NIEUWE DIJKDOORBRAKEN. DE VLUCHT DER BEWONERS UIT DE OVERSTROOMDE DORPEN DUURT ONVERMINDERD VOORT. Zes menschen verdronken. Do Koninklijke Familio naar Den Haag tcruggckcord. EEN RONDSCHRIJVEN VAN DEN BISSCHOP VAN ROERMOND. Z. 1). H. Mgr. L. Schrijnen, bisschop Van Roermond, heeft het volgend rond schrijven uitgegeven: Aan do Eerw. Geestelijkheid en aan de Gcloovigen van ons Bisdom. Heil en Zaligheid in den Heer. Waar oen groot gedeelte van ons Bis dom door oen watersnood getroffen is, zooals Limburg sinds mcnschenhcugenis er geen beleefd heeft, daar is het een be hoefte van Ons hart, u te zeggen, hoe zeer Wij begaan zijn met Onze zoo zwaar be proefde bevolking. Mot ontzetting vernemen Wij van alle kanten, welke verwoesting door do over strooming wijd en zijd is aangericht; boe het wild om zich heen grijpende water den 'argeloozen bewoners geen tijd heeft gela- 'ten om have en goed in veiligheid te bren gen: hoe heel veel vee de prooi geworden is van het woeste cloment; hoe ternauwer nood de menschen hun eigen lijf hebben kunnen hergen. De gevolgen van deze ramp zijn ontzag lijk en onberekenbaar. Toch B. G. mag bij dit alle3 de moed ons niet ontzinken cn mogen wij on3 niet la ten verleiden tot wanhopige gevoelens. Ons geloof geeft ons kracht het kruis te aanvaarden, dat do Hemelsche Vader ons overzendt, hoe zwaar het ons ook moge toeschijnen. En vol vertrouwen op de God delijke Voorzienigheid moeten wij den goeden God smeeken, modelijden to hebben mot Zijn volk en het lijden to verzachten. Geloof en vertrouwen geven ons zeer ze ker een groot en troost in ons leed. Wij verordenen, dat, zoo spoedig dit kan gebeuren, in alle parochie- en rectoraats- kerken van ons Bisdom een plechtige Vo tief mis „Salus Populi" gezongen worde met uitstelling van het Allerheiligste in Ostcnsorio Op het a.s. Driekoningenfeest kan deze H. Dienst aan de gcloovigen aangekondigd worden. Tot 1 Februari zal in allo H.H. Missen in plaats van de gewone, als Imperata pro Te gravi do Oratio, no. 13 „Ne despicias" gebeden worden, terwijl tot dien datum na allo H.H. Missen aau do gewone gebe den drie Wees-gegroetcn zullen toegevoegd worden. Daarenboven vertrouwen Wij, dat de Eerw. geestelijken cn de gcloovigen in hunne H.H. klissen, hunne H. Communiën, hunne gebeden niet zullen aflaten Gods Barmhartigheid over ons af te smeeken. .Stoffelijke hulp is noodig voor de zoo zwaar beproefde huisgezinnen. Daarom hopen en vertrouwen Wij, dat de gcloovi gen, vooral de meer-gegoeden, naar do mate van hun bezit, rijkelijke bijdragen zullen schenken aau do opgerichte comi tés. om den grootou nood te helpen leni- Moge do toorn van den Rechtvaardigen God, zoo wij dien soms verdiend hebben door onze zonden en tekortkomingen, be daard worden door onze gebeden cn goedo werken. Moge ons geloof en ons vertrouwen ons Gods Goedheid en Barmhartigheid waardig mak^n. LAUREXTIUS, Bisschop van Roermond. Roermond, den 3dcn Januari 1926. EEN RONDSCHRIJVEN VAN DEN BISSCHOP VAN BREDA. Z. n. Mgr. P. Hopmans, Bisschop van Breda liooft hel volgend rondschrijven ui (gegeven: Breda, 3 Januari 1926 Aan do Geestelijkheid on do gcloovigen van ons Bisdom. Een verschrikkelijke ramp heeft ons va- da land getroffen door ovcrslroomingcn en storm! I Ten einde Gods barmhartigheid af te smeeken, verordenen Wij, dat op Drieko ningen. na de Hoogmis in alle kerken van ons Bisdom worde gezongen Processio Proces) ad Repcllcndam Tcmpestatom (Rit. Rom. Tit. IX Gap. XUl). Niemand onzer diocesan en verzuim© dien dag lol dezelfde inlenlie de H. klis bij Lo wonen. Do Bisschop van Breda, P. HOPMANS. EEN OPDRACHT VAN Myr. CALLIER. Z. D. II. Mgr. A. J. Gallier, Bisschop van Haarlem heeft aan don Wcleerw. heer H. Wennen, kapelaan van do parochie kerk 0. L. Vr. Rozenkrans te Haarlem en lid van hot hoofdbestuur van het R.-K. Huisvestingscomité te 's-Hcrlogenbosch opdracht verleend om de verschillende lo caio comitó's in het bisdom Haarlem aan :tc sporen tot een krachtige steun-actie tot leniging, der verschillend© nooden bij den ".valei-snood in Limburg en Noord-Brabant TE ZWAKKE DIJKEN Een Utrechtscho borichtgever van „Hel Handelsblad" beeft een onderhond gehad met een ingenieur-Kamerlid, die hem o.m. hol volgende mededeelde: De Maasdijken en vooral het gedeelte \dat Zaterdag doorbrak, zijn bezweken üdoordat dezo dijkon niet sterk genoeg zijn. jWaron dezo zoo sterk nis do Lekdijk bij tylrecht, dan zou van oen doorbraak geen isprako zijn geweest. an een bepaalde, extra-ordinaire na- ïuurranip, zooals b.y. een cycloon die J?cns in do'1000 jaar voorkomt en waartc- jgon geen technische middelen bestand zijn, as hier geen sprake. Bovendien wees be.- •oeld Kamerlid erop, dat de doorbraken #an do Maasdijken, o.a. die bij Grave, voor een niet gering deel zijn to wijten aan do verhooging van de Becrschc overlaat. Op de opmerking dat de dijken loch in onderhoud zijn bij de aanliggende water schappen en de betrokken besturen dus feitelijk nalatig zijn geweest, antwoordde dit Kamerlid, dal do .Staat wel degelijk volgens de water-staatswetgeving toezicht heeft op do sterkte der dijken, met veel dwingend recht. DE TOCHT DER KONINKLIJKE FAMILIE DOOR DE GETEISTERDE LANDSTREKEN. Te Maastricht en omgeving. Gistermorgen om kwart voor 8 uur is H. M. vergezeld van Prins Hendrik, de hofdame freule van Swinderen, generaal jhr. Röell, adjudant in builcngewonen dienst, adjudant jhr. de Jonge. Ellemeet en den Ordonnans officier jhr. Verheyen, als mede den burgemeester van het station afgereden naar de Herbcnusschool. Bij den ingang der school waren ter be groeting aanwezig de secretaris der ge meente, de wethouders, verder mr. Russel cn dr. Leith, alsmede do commandant van do transportcolonne, de hoer E. Wijn gaarden. Na de voorstelling bracht H. M. een bezoek aan de groote gymnastiekzaal, waar de heldero bedden keurig op rijen gerangschikt stonden en de vrouwen en kinderen, dio uit do overstroomde gebie den zijn gehaald, gehuisvest zijn. Vandaar ging II. M. naar de ziekenzaal, waar Zij zich eenigen tijd met de zieken onderhield en hun een troostend en bemoedigend woord toesprak. Ook de verschillende an dere lokaliteiten werden bezocht en overal had H. M. een belangstellend en opwek kend woord voor de uit hun huis verdre venen over. De eenvoudige menschen wa ren zeer onder den indruk van het liooge bezoek. Do meesten konden slechts stame lend of met een hoofdknik antwoorden op do vragen, dio H. M. stelde over hun kin doren, den toestand van huis en have en do verzorging die zij in de school genoten. Ho Koningin gaf Hare vreugde te kennen, dat er zooveel en zoo vlug is kunnen ge daan worden voor de arme bevolking. Van de Herbcnusschool ging de tocht naar Klein Lanayo over den lagen kanaal dijk. Bij de brug len Zuiden van Lichtenberg, de laatsto op Ncderlandsch gebied nam H. M. in oogenschouw den kistdam, die in het kanaal bij do brug is gelegd, ten cindo bij een eventueelen doorbraak van den dijk bij Lanayo het opdringende water zooveel mogelijk te koeren. H. M. begaf zich een eind weegs op den hoogen dijk, waar Haar do plaats werd gewezen, waar de dijkdoorbraak heeft ge dreigd. Vol verbazing stond H. M. do ge weldige walcrvlakto daar te aanschouwen Ir. Kanstoin van den Rijkswaterstaat ver strekte hier de noodigc inlichtingen. Over den hoogen kanaaldijk vlak langs de snel- slroomendo rivier, werd de terugweg naai de stad aanvaard. Gedurende dezen tocht kon II. M. zich een goed denkbeeld vormen van den omvang der ramp te Heugem, waar de huizen slechts met de bovenver dieping uit het water steken. Op den lagen kanaaldijk stond een oud moedertje enlhousiast te wuiven met een grootcn Oranjedoek, dien zij waarschijn lijk had bewaard van het laatste officieel bezoek van H. M. de Koningin aan Maas tricht. In Bink lempo ging het nu over Heer, Amby en Rolhem naar het station Bundo. Do Koninklijke trein, die II. M. daar zou opnemen, was or nog niet on van dit respijt maakte de Koningin gebruik om den Kruisberg een eind (o beklimmen, waar de burgemeester de immense water vlakte loonde benoorden Maastricht, waarin de anders zoo vriendelijke dorpen zich nu triest wcrspicgcldo in een gore watermassa. Om 9.03 uur kwam de Koninklijke trein to Bundo aan. Het publiek werd op het perron toegelaten, waar H. M. hartelijk afscheid nam van den Commissaris dei- Koningin eu den burgemeester. Onder hoerageroep, waarvoor H. M. vriendelijk dankte, vertrok de trein te 9.10 uur in de richting Sittard. Herhaaldelijk heeft H. M. Haar groote voldoening te kennen gegeven over do maatregelen, welke daar zijn genomen. Van Maastricht ging de Koninklijke Fa milie via Roermond, den Bosch, Gelder- ma! sen en Nijmegen naar Cuvk en Kat wijk cn keerde tegen den avond naar de Residentie terug. DE HULPVERLEENING. Maandagavond werd ons (e half 11 uit Den Bosch geseind: Geregeld komen te \s-Hertogenbosch vluchtelingen binnen, dio in de Isabella- kazerno en do Citadel-kazerne onderdak worden gebracht. Uit Dreumel zijn nu alle vluchtelingen binnen. Het werd dan ook hoog lijd. want de weg loopt nu eveneens onder water. Er is weer een boot mol vco uit Grave aangekomen, terwijl vanuit Vclddriel enz. kudden vee langs den dijk naar liier wor den gedreven en hier ondergebracht. Van uit Den Bosch zijn 4 auto's met booten geladen naar het kruispunt Beugen gezon-» den. Vanavond laat komen vit Dordrecht 12 -auto's mot booten, die via Nijmegen naar Mook worden doorgezonden, waar Jhr. van Meeuwen zo verder verdoelen zal. Hot Huisvestingscomité tracht ook van Deurne uit hulp te verleenen aan Oeffelt. Morgen vertrekt Kapelaan Verhoeven van daar om zoo veel mogelijk per auto en verder met booten de vluchtelingen over t© brengen. In het klooster is ruimte gemaakt voor 200 personen. Hot Huisversiinesco- railé tracht ook Beugen met levensmiddel len te J>orcikon, vanuit Uden en Haps. Men wil probeeren de vluchtelingen daar per lorrie en over den dijk naar Mill en vandaar per trein naar Uden en verder op te zenden. In Tilburg zijn de kazernes disponibel gesteld met het gebruik van de keukenwagens enz. De commandant der cavalerie laat zo reeds inrichten. In Geerlruidenherg wordt con kazerne ingericht. Het Huisvestings comité te Arnhem berichtte, dat daar mor gen het s.s. Concordia met vluchtelingen wordt verwacht. Deze worden doorgezon den naar Zutphen en Leeuwarden. Hedenmorgen vroeg werd uit den Bosch gemeld: Maandagavond te kwart over 10 waren alle in nood verkeerenden te Dreumel vei lig geborgen. Op de ritten van do uitge zonden auto's daarheen zijn ook menschen meegebracht van den dijk tusschen Dreu mel en Alpben. Hedennacht om 4 uur heeft men een tocht gemaakt over den dijk van Drermcl en Wamel en allen medege nomen. Tegen den avond kwamen gister de mariniers het vee per boot ophalen. Het meeste is gedirigeerd naar Hecre- wa arden. In den Bosch waren tot hedennacht on dergebracht ongeveer 900 vluchtelingen, n.l. 300 in de kazerne, ruim 200 in do cita del cn circa 300 bij particulieren. In den loop van den nacht werden nieu we» transporten vluchtelingen verwacht. Omtrent Beugen en Oeffelt kan het vol genden gemeld worden: Nadat het Huisvestingscomité te Mill met booten 100 personen uit Beugen had gered cn in Rijke voort voorloopig had on dergebracht, dat vannacht vermoedelijk zou worden ontruimd, werd in overleg met den pastoor en don burgemeester over eengekomen, dat het comité te Mill voor onderbrenging der vluchtelingen uit Beu gen cn Rijkevoort in Mil!, Wanroy, Uden en eventueel ook Veghel zal zorgen. Hot comité te Uden voerde per auto le vensmiddelen aan, die vannacht in het station Mill werden opgeslagen en beden- morgen per lorrio naar Haps en verder per boot naar Beugen ep Oeffelt zouden worden vervoerd. Te Haps zijn militairen en mariniers met pontons. De verzending en distributie van levensmiddelen geschiedt door het co mité to Mill. In overleg met het Oran}© Kruis cn den commissaris der Koningin werd door het Centraal Bureau van het Hir.svcstings-corailé to d?n Bosch dc ver zending van de booten uit Dordrecht ge regeld. De colonne, (fle uit 12 auto's be slaat moot in 3 gedeelten den Moc-rdijk over. Uit den Bosch zijn hedenmorgen auto's vertrokken met 11 hooien, waaronder een motorsloep. Vergezeld van 4 leden der mo torbrigade werd omstreeks 3 uur weggere den naar Mook, waaruit zo hoofdzakelijk naar Oeffelt en Cuyk gedirigeerd zullen worden. Hedenmorgen vertrekt uit den Bosch een vrachtauto met levensmidde len naar Mill om te worden doorgezonden naar Oeffelt. De hulp van het Roode Kruis Het hoofdbestuur van het Nederl. Roodo Kruis ontvangt van zijn vertegenwoordi- j gers in de geteisterde streken bericht, dal 5 alle ter leniging van den eersten nood ge troffen maatregelen uitstekend werken. Het geh'eéle persc-neel was onmiddellijk in actie en heeft prachtig werk verricht. Daartoe in staat gesteld door dc reeds in vredestijd op sterkte gehouden kringmaga- zijnen, kon onmiddellijk aan de eerste aanvragen van nachtleger enz. worden voldaan. Grave is thans geheel voorzien; zoo nog meer noodig mocht blijken, is ook daarvoor gezorgd. De toestand van gewonden en zieken in Limburg is bevredigend. De vluchtelingen worden ondergebracht in scholen en kloosters. Transportcolonnes zijn ter be schikking der burgemeesters gesteld. De voedselvoorziening is geregeld. De hulpverleening te Horn, dat geheel van de omgeving afgesneden is, baart nog moeilijkheden. Voorts wordt nog medegedeeld, dat 't hoofdbestuur van alle kanten welwillende medewerking ondervindt. Zoo kwamen reeds eenige giften voor leniging van de ramp in, terwijl van par ticuliere zijde een auto en een ziekenauto werden aangeboden. Do N o o r d w ij k s c li o reddingsbriga de bood haar diensten aan met acht vol ledig uitgeruste cn bemande vletten. Op telegrafisch verzoek van den kring commissaris voor Noord-Brabant worden uit bet kringmagazijn te Breda voor de ge meente Cuyck dekens, lakens enz. ver strekt. De transporIcolonne dor afdccling Heer len stelde zich ter beschikking van den krmgcpmmissarïs vóór Limburg, terwijl de transportcolonne te Bussiun zich gereed houdt voor do luilpverleening te Recu- w ij k. DE TOESTAND IN GELDERLAND. Zeer ernstige toestand ten oosten van Nijmegen. Een groot aantal plaatsen ondergeloopen. Het Persbureau Vaz Dias ontving Maandagavond to 7 uur de volgende in lichtingen omtrent den toestand in liet ge bied tusschen Nijmegen en do Ncder landschDuitsche grens, benoorden den spoorweg naar Crancnhurg: Tot gisteren had dezo streek betrekke lijk weinig last van het water. Alleen het water uit do Waal van de overlaat nabij Nijmegen stroomde het gebied nabij Beek en Ubbergen binnen. Zondagavond is evenwel de Waaldijk nabij Erlecom be zweken en tengevolge daarvan is nage noeg het goheele gebied tusschen Nijmegen on Millingen overstroomd. Hot water uit de rivier .stroomde met kracht in den pol der van Erlecom. sloeg over den dijk van den Ooyschen. Pulder cn drong zoo door tot Beek en Ubbergen en naar liet oosten naar Leulh en Krekerdom tot Millingen. Een groot aantal dorpen en gehuchten, o a. Ooy, de Plak, Persingen, Erlecom, Leuth, Zeeland en Krekerdom staat ge heel onder water. Van Beek, Ubbergen en Millingen zijn de laaggelegen gedeelten overstroomd. De toe.-tand, te Beek vooral, is zeer ernstig. Honderden vluchtelingen uit de onder gcloopcn dorpen cn gehuchten worden hier aangebracht. Ooy is nagenoeg geheel door de bevolking ontruimd. In den Ooy schen Polder staat hier" en daar 5 6 meter water. De gevluchte bewoners zijn voornamelijk te Beek ondergebracht. Alle hotels, hef palronatasgebouw, do scholen en andere gebouwen zitten vol vluchtelin gen. Ook particulieren hemen vluchtelin gen op. Anderen zijn naar Ubbergen ge bracht, waar zij eveneens in de voor naamste gehouwen onderdak vonden. Zie ken, zuigelingen cn ouden van dagen gaan naar het ziekenhuis te Beek. Op het oogenblik, Maandagavond 7 uur duurt het redden der inwoners van het overstroomde gebied nog voort. Mariniers en pontonniers verrichten uitstekend werk Met hun vletten doorkruisen zij het ge il celo overstroomde gebied en halen de inwoners van de bedreigde punten af. Gevreesd wordt, dat de Querdam tus- schen den Beckcrpolder en den Wijlcr- polder (Duitschland) zal doorbreken. Met man cn macht wordt gewerkt om dit te voorkomen, aangezien hierdoor liet goheele Duitsche grensgebied tot Crancn hurg zou overstroomen. In Beek is het water nog niet zoo hoog gewassen. Bij den watersnood in 1920 was Beek vrij van water; thans staat het in de Dorpsstraat meter hoog. Voor zoover hekend, zijn in dit gebied geen monschenlevens te betreuren. Vlucht uit Hcrnen, Leur en Berg'naren Sommige mens ch en moesten zwemmen Ook de dorpen Hernen, Leur en Borg haren in het land van Maas en Waal zijn gisteren geheel ondergeloopen. De bewo ners vluchtten eerst naar de zolders. Toen het water steeds hooger steeg moesten de meeste huizen worden verlaten. Velen hebben de wijk genomen naar hooger ge legen gedeelten in het land. Hier verblij ven menschen en vee thans in de open lucht. Dc meesten konden er met bootjes heen gebracht worden^ doch anderen moesten door het water waden. Er waren er zelfs, die zwemmende een veilige plaats konden bereiken. Gisteren is de hoofdweg tusschen Her nen en Bergliaren doorgebroken, zoodat ook het verderop gelegen land in de rich- j ting van Horssen en Afferden diep onder water komt te staan. Spijk onder water Men meldde ons gistermiddag 4 uur uit Spijk: Allo huizen van Spijk zijn ontruimd. Men woont op de steenovens. De kerk en de pastorie staan onder water. Er is ge lukkig geen direct gevaar. Altforst in het land van Maas en Waal ontruimd. Men seinde ons gisteravond te kwart voor zeven uit Ravestein: De bevolking van Altforst is naar den dijk gevlucht, vanwaar de menschen met booten worden weggehaald. Het water is hier afkomstig van de dijkdoorbraak bij Nedcrasselt. Door het uitdiepen van de Ovcrlaats- kade hij Dreumel is men er in geslaagd het water ©enigszins weg te krijgen. Hier wordt op de Maas zelf weer geloost. Er is oen levensmiddelenvoorziening inge steld. Tot dusver hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. Het water slaat op verschillende plaat sen tot aan de zolders der huizen. Dc bewoners van Drutcn vluchten. Uit Drulen wordt gemeld: De binnen wateren in de dorpen wassen. Het vee is gedeeltelijk naar do Betuwe gebracht. Sommige inwoners vluchten naar Nijme gen. Horssen gedeeltelijk ontruimd. Gisteravond te half zeven meldde men ons uit Horssen: Het water van de Maas stroomt hier nog cenige meters hoog door de straten. De inwoners zijn grootcndeels in gerequi- reerdo booten in veiligheid gebracht. Grootcndeels bevinden zij zich in de Oude Kerk en in het hooger gelegen kasteel van den heer Harpen Ku,mfr. Levensmidde len worden hier vanuit Nijmegen aange voerd en door militairen uitgedeeld. Dijkbreuken te Appeltern. Tol gisteren G uur is, naar men ons sen doordat de dijk op twee plaatsen ;s doorgebroken. Het dorp en de buitenwe gen zijn overstroomd. Op vele plaatsen staat het water bijna tot aan dc daken. De bewoners zijn naar hooger gelegen plaatsen gevlucht. Wamel's bewoners grooiendeets in veiligheid. k Gisteravond to half tien seinde men ons uit "Wamel: De binnenwaleren in do gemeente "Wa mel wassen nog steeds. Do inwoners zijn nu voor liet grootste gedeelte in veiligheid gebracht. Morgen zullen zij naar Arn hem worden overgebrdacht. Het Tedd:n"S- werk wordt onder leiding van marechaus see voortgezet. In verband met geruchten, volgens wel ke buizen zouden zijn ingestort, deelt do burgemeester van "Wamel ons mede, dat hem daarvan nog niets bekend is. Alfen aan de Maas ontruimd. Het eerste bericht omtrent het onderloo- pen van het dorp Alfen bereikte 's-Herto- genbosch gistermorgen om tien uur. Het was een telefonische mededceling van ka pitein Mussert van dc torpedisten te Alfen a. d. Maas, die namens den dijkgraaf van Leeuwen assistentie verzocht. Gevraagd werden zes sloepbooten en twaalf Rijn aken voor Alfen a. d. Maas om de bevol king, die zich op den dijk langs de rivier bevindt, af te halen, daar zij by nog hoogo ven waterstand ernstig gevaar loopt. Gistermiddag zijn uit Den Bosch vier •leepbooten en zes Rijnaokcn naar Alfen i. d. Maas vertrokken. Zij worden door do torpedisten afgehaald cn zullen zooveel mogelijk levensmiddelen en verlichtings artikelen medenamen. Men seinde ons Maandagavond te 6 uur uit Alfen: Het vee staat op den dijk en is in tenten ondergebracht. Enkel vee is verdronken. Men denkt er aan de dieren per boot naar Den Bosch over te brengen, daar men vreest, dat de Waaldijk het niet zal kun nen houden. Hoewel het redden der inwo ners met groote moeite gepaard ging, zijn er toch geen menschenlevcns te betreuren De dorpsbewoners zijn naar do hooger ge legen punten gebracht. In het nabijgelegen Maasbommel is. het water niet zoo hoog. Het wast echter nog langzaam. De worpdijk bij Deventer doorgebroken Men meldde ons gistermiddag uit De venter: Gistermiddag is dc dijk aan de Worp bij de Buitensociëteit cn de Steenenkamer doorgebroken. Het water stroomt meC kracht naar binnen. De Steenenkamer was gistermiddag gelukkig reeds geheel ont ruimd, toen het water den polder ..De Wilpsche Klei'', bezuiden Deventer, bin nenstroomde en van daaruit langzaam de stad naderde. Ook in do Hoven hadden velen hun have en goed Teeds in veilig heid gebracht en hun huizen verlaten. Het gemeentebestuur van Deventer zorgde voor een goed onderkomen in ge- meentegöhouwen, terwijl de Yerconiging voor voeding en kleeding aan hulpbehoe vende schoolgaande kinderen voor de voe ding der vluchtelingen zorgde. In Voorst stijgt het water nog steeds en. slaat het tot aan de kerk. De rijksstraatweg Voorts-Zuplien is af- ;cdarnd. In den "Wilpsclien achterhoek is het water de woningen binnengedrongen en stroomt 't nu in de richting van Wilp. Met booten begeeft men zich in Wilp en Voorts naar de geïsoleerde boerderijen om hulp te bieden. De Rijndijk bij Driel doorgebroksn- Uit Arnhem werd om half een van nacht gemeld: Do burgemeester van Driol heeft drin gend hulp gevraagd. Hoewel men een uur geleden meende den dijk te kunnen be houden, vreest men thans, dat een door braak van den Rijndijk onvermijdelijk is. Deskundigen meenen, dat hij het geen uur meer zal houden. Oogenblikkèlijk is uit Arnhem militaire hulp verleend, ter wijl ook van gemeentewege zooveel moge lijk werkkrachten naar het bedreigde punt zijn gezonden. De bevolking, die steeds vertrouwd heeft, dat deze zwaro ban dijk liet wel houden zou, is nu overal bezig om te redden wat nog mogelijk is. Het ree wordt overal op den dijk gebracht terwijl men ook zooveel dat in den don ker mogelijk is, uit do woningen alles naar den dijk brengt. Do honderden zak ken zand. die nog een uur geleden het eat in den dijk vulden, zijn allo weggespoeld, en men vreest het ergste. Indien de dijk werkelijk doorbreekt, is de ramp niet to overzien, daar dan do gelieele O verbot uwe met zijn honderden waraBöezir,,-rl'^;,'on: tusschen Arnhem en Nijmegen onderloopt, In Arnhem neemt men alle maatregelen om zoowel menschen als dieren huisves ting te kunnen verleenen. Het kasteel Nijcnbeek geïsoleerd. Uit Deventer wordt gemeld: Het kasteel Nijenbeek is geïsoleerd. Boerderijen staan midden in het water. Bij den Voorster Beekpolder .staat liet wa ter tot 1 meter onder den dijkkruin, bij den "Wilpsclien polder slechts 70 centime ter. In allerijl wordt de vervoerbare havo gered. Bij Wichmond is liet goheele land overstroomd door de Vordenscho heek, do Baaksche heek en de Laak. To Zutphen slaat de buitensingel naar Varnsveld blank. De Baaksche overkant is onbruik baar. De vleddeur te Deventer voor do nieuwe haven laat eenig water door. Men. tracht met zond het lek te stoppen. To Olst loopt de veerweg onder en staat het water reeds bijna van dijk tot dijk. De toestand ie Doetinchcm. De toestand voor Doetinchem blijft kri tiek. Het water stijgt nog steeds. De bur gemeester heeft alle verkeer, ook van voet gangers over do IJsselbrug verboden. De. tram ZutphenEmmerik, heeft gister middag over de geheele lijn den dienst moeten staken. Langs een omweg rijden van Zutphen naar Doetinchem nog auto bussen der Maatschappij. ROEIBOOT OMGESLAGEN Vier personen verdronken Uit Doetinchem wordt ons geseind: Gisteravond ging de knecht van het Kurhaushotel te Ellen met 3 passagiers per roeiboot over het verdronken land van. Elten naar Emmerik. Doordat de boot waarschijnlijk op een heg stortte, sloeg het vaartuig om cn geraakten de inzittenden, te water. Alle vier verdronken. Behalve do hotelknecht, dio als roeier fungeerde, wa ren in de boot gezeten oen pater Jesuiet uit het klooster te 's-Heerenberg en 2 Hol- landsch sprekende menschen, wier namen nog niet bekend zijn. 150 millioen ongebakken steen verloren Uit de kl ingen van de steen fabrikanten wordt gemeld: De steenfabrieken aan de Waal van Lobitb tot aan Wamel staan alle onder water, ook de steenfabrieken aan den Rijn zijn reeds ondergeloopen. Omtrent den toestand van de fabrieken aan den IJssel is nog niets bekend. Het verlies aan ongebakken steenon bc- i draagt ongeveer 150.000.000 stuks. S'

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 6