„Oe Leirisciie Courant" Tweede Blad R ADI 0 Zaterdag 2 Januari 1926 UJT OE PERS HOE ZIT DAT? Het Centrum .schrijft: De N.V. „Heemaf" wordt gereorgani seerd''. 1 Een gewoon verschijnsel, helaas, in dezo dagen. Iteorganiseeren is een euphemismo voor: verlios-nemen. Zoo wordt hij de „Heemaf voorgesteld, om 70 pCt. op de aandeelen af to schrij ven. Een aandeel van nominaal f 1000 wordt das nominaal f 300. Olijk gezegd, aan dergelijke „reorgani- sat:es" is het aandeelen-bez.iltend publiek al gewoon" geraakt. Er zou dus geen aanleiding zijn, om lrer op deze zaak te wijzen. Maar in het prospectus, waarin de re organisatievoorstellen door Directie en Commissarissen worden toegelicht, komt deze zinsnede voor, waarop wij toch even de. aandacht willen vestigen: ..Commissarissen en directie hebben z ii ernstig afgevraagd, of het niet mo- edijk zon kunnen worden geacht een. kleinere afschrijving toe 1c passen zonder do rentabiliteit van het gereorganiseerde b drijf in gevaar te brengen, maar moeten 7:- h, gezien den moeilijken toestand in don exportliandel, waarbij komen de hoo- go invoerrechten, welke betaald moeten worden om onze producten elders in te v >.-ren en voorts met hot oog op do groole n'sehvi jvingen, welke de Duitsche concur- T« erende fabrieken algemeen na Novein- h r 1924 hebben toegepast, op het stand- pont blijven stellen, dat zulks zou zijn te- g'-n hel belang der vennootschap." Wij vragen ons af: hoe zit dat nu? Als hier de Regeering do invoerrechten verhoogt, heet T altijd, dat zij bet leven duur maakt, want de invoerrechten worden op den prijs gelegd. Maar hoe komen de bestuurders van „Heemaf dan zoo dom, om niet in 't bui tenland hetzelfde te doen? Volgens de vrij- "f ndcls-lheoric moet dat toch gebeuren! Zij zoggen: neen, wij moeten die hooge it oerrechfen betalen. 't Is zonderling! Ofzou de bewering onzer vrijhande- hvs-door-dik-en-dun niet... hoelemaal jr;st zijn? 't Is vreemd. Toen de Rogeering met 't S.'boenen wet je kwam, 'voorspelden zij ook: p-'S op, do schoenen worden duurder. En... ze werden goedkooper! Zou er toch een ietsje aan'de* pure* vrij- ha ndols-theorie haperen? WT OE OfflBEtflHG- VOORSCHOTEN. Gemeenteraad. Subsidies. Centrale ver warming. Electriciteits- voorziening. Voorzitter E. Vernéde, Burgemeester. Aanwezig zijn alle leden behalve de heer J.'A. Mens. Xa opening der openbare zitting wor den de notulen der vorige vergadering door den waarn. secretaris voorgelezen en onveranderd „vastgesteld. Voor kennis- g. ving worden aangenomen eenige inge- komens tukken w.o. een procesverbaal van kasopname en controleering der boeken en bescheiden van den gemeente-ontvan ger alles in" orde bevonden. In kas was 5454.62. In banden van B. en W. worden ge field on% hierop nader te adviseeren een verzoek van de afd. Voorschoten van de Z.-Holl. Vereeniging „Het Groene Kruis", om een subsidie van 350 voor tubercu losebestrijding in deze gemeente; oen vcr- zuokvan de vereeniging voor instandhou ding van een school voor Chr. T.nger en Uilgebr. Eager onderwijs en een bewaar school alhier, om gelden voor het aan schaffen van 8 nieuwe schoolbanken, les senaar met stoel en vitrage-gordijnen: een verzoek van A. Schötleldreier, Burg. Treubstraat om een lantaarn te plaatsen. Waar B. en W. dit punt reeds onder de oogen hadden gezien en van plan waren een lantaarn te plaatsen, wordt dit ver zoek in handen gesteld ter afdoening. Voor prae-advies gaan nog naar 13. en W. een. adres van de Kaai- en Brcischool te Voorschoten om subsidie; een adres van het Bestuur der afd. Voorschoten van de Ned. R. K. Vrouwenbond, in liet bisdom Haarlem om een subsidie voor de R. K. Naaischool, en een adrc-s van J. M. do Ruyter kassier van de Coop. Boeren leenbank om 's Maandagsavonds van 7 8 uur ten behoeve van de Boerenleenbank voor een 2e zitting gebruik te mogen ma ken van een zaal in het raadhuis. Voor kennisgeving worden nog aange nomen een missive van 8. v. d. Meer, chef-veldwachter en A. A. Hilgcrson en W. H. van Mourik, politia-agcnlen, waar in zij hun dank betuigen voor de verleen de gratificatie. Naar aanleiding van een schrijven heb ben Ged. Stalen geantwoord dat do slem pels onder de Oostboschbrug zijn aange bracht, om instorting te voorkomen en hiefrloor de -scheepvaart gestremd moet blijven totdat de brug vernieuwd is. Er bestaan plannen en het laat zich aanzien dat de herstelling in den loop van 192G zal plaats hebben. Door den heer J. Braggaar zijn in een vorige zitting vra- .gen gesteld in verhand met het maximum salaris van de hulpfitler en het verkrijgen van een vaste aanstelling. B. en W. dcelen in hun schriftelijke beantwoording mede, dat met een beslissing gewacht zal moeien worden, totdat de electriciteitsvoorziening gereed is, daar overwogen wordt een eleclr. motor in het bedrijf te plaatsen, waardoor Zondagsarbeid zoo goed als overbodig zal zijn en mogelijk kan worden afgeschaft. Dan zal de loonregeling van don hulpfitler nader worden herzien, zoo dat niet mogelijk is thans alle vragen te beantwoorden. Den lieer J. Braggaar heeft deze beantwoording eenigszins ver wonderd. Hij kan niet begrijpen, waarom 't nu niet mogelijk is dat hij een vaste aanstelling krijgt. Te veel personeel is hier niet en indien de clectriciteitsvoor- ziening in werking treedt zal uitbreiding moeten volgen, waar verdere inkrimping door hem niet mogelijk wordt geacht. Het is hem ook niet duidelijk dat de loonre geling moet wachten. In verschillende gemeenten bestaat een werkliedcnregle- ment en hoewel- dit voor deze plaats niet noodzakelijk is, zou hij toch gaarne en kele bepalingen willen maken. Er kan toch wel bepaald worden, na welken dienst tijd iemand op zijn maximum komt. Spr. hoopt dat 't tot een bevredigende oplos sing zal komen. Met algemeene sienunen wordt aan do Gow. Vrijw. Landstorm; éénmaal per maand, zoo noodig verlicht en verwarmd gratis ter beschikking gesteld het gymna stieklokaal voor schietoefeningen. Door do bezuiniging van liet Rijk waren do schiet oefeningen anders onmogelijk geworden. Tot lid van de commissie van toezicht op liet middelbaar onderwijs wordt in do vacature C J. A .Boom gekozen de heer Dr. J. F. Sirks met 6 stemmen. No. 2 van de voordracht Mr. D. Visser verkreeg 3 stemmen. Op advies van den architect W. Ver schoor en naar aanleiding van een schrij ven van Ged. Staten .stellen B. en W. voor, aan de firma W. Reinhart te "s-Gra- venliage op te dragen de werken in ver band met do centrale verwarming van liet nieuwe raadhuis voor de som van C992 on de aanleg van de eleclrische lichtge- leidingen voor hetzelfde gebouw voor de som van 1475 aan de firma A. Bakker en Zoon te 's-Grovenhage. Den heer D. Limburg is gebleken dat B. en W. een andere meening waren toege daan dan Ged. Staten. Hij zal er zijn stem aan geven, hoewel hij 't inbreuk vindt op het budgcdrecht van den raad. ITet werk is reeds opgedragen en nu kan de raad misschien dit wel afstemmen, maar hiermede wordt niets bereikt. De Voorz. verschilt van meening over „een onderhandsche aanbesteding." Er WAT GEEFT DE RADIO VANAVOND? Hilversum, 1050 M. 7.15 en 10.Persbericht Vaz Dias. 8.10 Onuoepavond van de Ver. voor Ar- beiders-radio-amateurs, met medewerking van liet H. D. O.-orkest, o. 1. van Fr. Lup- gens. Daventry, 1600 M. 4.35 Causerie: A garden cliaf. Hel 2I.O- octet en solisten (sopraan, bariton). 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek door de CavWur's dans- br.nd. 7.20 Tijdsein Big Ben, weerbericht, en nieuws. Lezing: Au icy wilderness in Northernmost India. 7.45 Muziek. 8.Lozing: General Wolfo 8.2Q Rond de stations. 9.20 Radio-radiance revue-radioschels, Orkest on zangsolisten. 10.20 Tijdsein, weerbericht nieuws, Le zing: More about pirate's hoard, 10.50 12.20 Jazzmuziek van liet Savoy Hotel (twee bands). Radio-Paris, 1750 M. 5.05 Oikest-concerf. 6.05 Havasporsberichten en wedstrijd- uitslagen. 8.35 Causerie en Havasporsberichten. 8.5011.20 Galaconcert aangeboden door Le Matin, met medewerking van ver sterkt orkest en Parijzer zangsolislen. Brussel, 262 M. 5.20 Orkest-concert met medew. van M.elle Briffaux-zang. 6.20 Nieuws. 8.35 Lichte Kamermuziek. 8.50 Lezing: „L'Art du chant". 9.Voortzetting v. h. concert. 9.20 Nieuws. 9.30 I.i 11 era i re-a van d Münster, 410 M. 3.35—5.20 Orkest-c .n rt. Werken van Joh. Brahms. Orkest cn sopraan. 5.35 Esporantolcs. 6.20 Radiovragenbconlwoording. 6.50 Voordracht: Amerika und wir. 7.55 Winlorpoezie. Concert, zang, reci taties. Königswusterhausen, 1300 M. 7.509.20 Concert van bhas-in li urnen- ten. Gemengd programma. Daarna weer-, nieuws- en psortbericliten. 9.5011.20 Dansmuziek door orkest. VOOR ZONDAG. Hilversum, 1050 M. 2.30 nam Symphonic-concert door de Haarlemsche orkest vereeniging to Haar lem. 7.45 Persbericht van Vaz Dias cn voet baluitslagen. 8.15 Concert door het H. D. O.-Orkest o. 1. van Fr. Lupgens, met medew. van Moj. Marcello de Haas, viool, Chris de Vos, tenor. O.m. Vioolconcert van Men delssohn. Daventry, 1600 M. 3.505.53 Kcrsioratöiiuui van Joh. Seb. Bach. Orkest, koor en zangsolisten. zou een kwestie van to maken zijn, met een uitspraak van de Kroon, maar hot is te gering cn er is niet het minste be zwaar Ged. iSlalen te volgen. Het is een formaliteit. Ook is de Voorz. het niet eens met den beer Limburg dat dit inbreuk is op het budgetrecht van den raad. Hij kan gehcolc verhandelingen laten zien over het geval „Onderhandsche aanbestedin gen." Hel verf werk wordt ook bij ondor- handsche aanbesteding gegund. De lieer J. F. do Klcermaeker vraagt of dit met de betimmering óók azl geschieden. "Wethouder C. Eggink Sr. deelt den raad mede dat hij de klacht kan billijken, het is aan zijn aandacht ontgaan en is 't er mee eens om dit in 't vervolg niet meer te doen. De lieer J. Braggaar neemt a-.n dat al les ter goeder trouw is gebeurd. Het deed hem pijnlijk aan op de convocatie een on derhandsche aanbesteding te lezen, die in werkelijkheid reeds geschied is. Ook hij wenscht dal in het vervolg eerst de raad er in gekend zal worden. Zoo heeft hij b.v. gedacht aan de stoffeering van hot nieuwe raadhuis. Er zijn in deze gemeen te wel degelijk ntensclien, die dit werk kunnen verrichten en lrij wenscht gemeen- lenflren vóór te laten gaan, indien zij niet 6.50S.05 Kerkdienst in de St. Enoch's U. F.-kerk Glasgow. 8.20 Concert. 13. Eveline, cello, E. Pen- ville, fluit, I. Scharrer, piano. 9.20 Weerbericht, nieuws. 9.35 Het J. II. Squire celeste octet H. Henschel, sopraan, J. Goss, fenor. J0.20 „Twelfth Night", Shakespeare, le acte 2e scène: De kust, 2e acte 4o scène: Een kamer in Graaf Or si no's paleis. 10.35 Hot J. H. Squire ccleste-oclel en sopraan- en tenorzang. 11.05 Sluiten. Radio-Paris, 1750 M. 1.05 Concert Lucion Paris (piano, viool, cello"). 2.05 Nieuws. 8.35 Wedstrijduitslagen en Havaspors berichten. 8.5010.20 Jazzmuziek door Maria Ga zes cn het orkest du „Canari". Königswusterhausen, 1300 M. 10.50 12.10 Concert. G. Hirschfelder- Langer, sopraan, D. Magrc. bas, O. Hul- sclionvcutor, collo, TL Matthies, piano. 7.50—9.20 Orkesleoucerf. M. v. Zadora- piano. Inleiding door B. Kastncr. 9.5011.20 Dansmuziek. Brussel, 262 M. 8.50 Concert mol medewerking van Mello Bauffe, zang. Miinster, 410 M. 8.209.20 Moigcnooncert Orkest en zang. 10.2011.20 Sonaten voor viool en pia no van G. F. Haendel. 4.205.20 Opvoering van ..Der Zerris- sone zendspel in 3 aclen van Nestroy. 5.506.10 VoordrachtVogel schulz und Pflanzenscliutz. 0.207.20 Weslfaalsoho gedichten. 7.20 ,,Oud-Heidelberg"\ van Ar •"•ver Foer- 9.35 Duitsche volksliederen gezongen door het solokwarlet der Dortmunder Leh- rer-g-sangver. Daarna sportbericht. RADIO AAN DE NOORDPOOL. Nog levendig herinneren we ons do avontuurlijke verhalen uit onze schoolboe ken van Barenld, Houtman e.a., dio via Jiet Noorden een weg naar Indië tracht ten te vinden en daar te kampen hadden met de barre natuur. Wo weten, hoe onze koene ontdekkingsreizigers soms ten koste van hun leven het poolgebied binnendron gen. En thans.... een Noordpoolreis is geen waagstuk meer, waarvan de geschiedenis later zal verhalen. Uitgerust met de tech nische hulpmiddelen, die onze moderne eeuw oplevert, wordt de tocht aanvaard, en hoewel nog geen pleizierreiéje, is er steeds een zeker comfort, waarvan onze voorvaderen geheel verstoken waren. In do eerste plaats is het de radio, dio hij geen enkele pooltocht ontbreekt; zij houdt de poolzeizigcrs mot de beschaafdo wereld in contact en stelt lien in do gele genheid berichten uit hel vaderland tc ontvangen en to verzenden. Verder is daar duurder zijn. De Voorz. noemt het koopen van meubels nog geen onderliandscho aanbesteding. Centrale verwarming, ver lichting en verfwerlc is in het bestek ge regeld. De heer Duijnisvold was óók onaange naam aangedaan. Hij zag hiermede in het vervolg gaarne rekening gehouden. Nadat nog de heer J. Taal het woord over dit punt heeft gevoerd zijn do hoeren het er over eens dat de gemeente er geen scliade bij heeft on geeft do heer C. Eg gink Sr., wethouder, nogmaals de verze kering dat B. en W. in het minst niet de gemeentenaren zullen voorbijgaan. De lieer J. J. Dijkman verkrijgt do toezeg ging dat het schilderwerk in den raad zal worden besproken. Met nlgemeene stemmen worden de werken opgedragen. B. en W. stellen vervolgens don raad voor do koopprijs per M.2 voor het ge meentelijk bouwterrein te bepalen op vijf gulden voor grond aan do Oranjekade en zes guldon voor grond aan de Papelaan. De lieer J. J. Dijkman vindt liet verschil te weinig, hij had gedacht den grond aan do Oranjokadc wat goedkooper te geven en aan de Papelaan wat duurder. iXadat do VoorZ. er aan heeft herinnerd nog de radiotelefonie, die wat afwisseling brengt in do lange poolnachten. De „Bow- douin" waf) in het gebied ingevroren en gedurende maanden moest liet daar blij ven liggen. Men denko zich den toestand van de be manning eens in. die gedoomd was in l.c, onherbergzame sneeuw- cn ijsgebied. ver van omig levend wezen verstrooiing to zoeken üc radio-installatie kracht uitkomst, want al spoedig stond men in draadloozo verbinding met Amerikaanseho radio amateurs, die de opgevangen berichten aan de familieleden doorgaven. Gere;.- hl werden nu belichten over en weer ge wisseld en do tijd vloog voor de homali ning om. Nol als thuis klonk de jazzmuziek uit den luidspreker. Het doet daarom vreemd aan, dat Amundsen op zijn vliegtocht naar do Noordpool geen radio-installatie mede- nam. Do oorzaak zal wel gezocht moeten worden in don korten duur van den tocht en hot gebrek aan plaatsruimte. Ilij gaf er blijkbaar de voorkeur aan een extra reserve-voorraad benzine mede te nemen, die hem dan ook wel van pas is geko men. Thans is de pool-cxpedilic van Mc Mil- lan op radio-gebied prima ingericht. Als marconist gaat mode nu*. Rcinarlz, de bo- roemdo korte-golf specialist, in Nederland ook wel hekend om zijn Reinarlz-sclicma. De toestellen zijn speciaal voor do korte golf gebouwd en zelfs in Engeland zijn do signalen gehoord. Een reuzen-onderneming is liet houwen van vaste stations in do poolstreken. Do Deenscho regeering verleende n.l. onlangs eredieten voor de oprichting van radio stations op Groenland, (lio een directe vcr- binding met Denemarken zullen onder houden. Het krachtigsto station komt in Julianehnah en nog drie kleinere in Gnst- haab, Godhaven cn Angmagasalik. Hot grooto station wordt voorzien van een 5 K.W. Poulsonzender. De zesdraad's-an- tenno wordt aan een 82 M. hoogen ijzeren constnietiemast bevesI igd Gezien het harre klimaat en de weinigo transportmiddelen, gaat do oprichting van deze stations met enorme moeilijkheden gepaard. Belangrijk zijn de stations voor den weerbericliteiidicnst. daar de atmosferi sche gesteldheid van Europa veelal be paald wordt door (1e weer.- veranderin :i"ii op Groenland. Ingezonden Mededeelino. VJenschft tl een goed Radio-toeste' W endt U tot ons. Grootste sorteering Onderdeelen, etc Vraagt onze nieuw verschenen geïllustreerde Catalogus. 11901 N.V. 8.E.M.C.O. v.li. GEERAERTS-REUTER LEIDEN - MARE 70 - TEL. 1118 dat aan do Wijngaardonluan grond is verkocht voor zeveil guldon per M.2'en bepaald is dat Jdj aankoop van het ge- lieclo terrein het bod afgewacht zal wor den en in den raad besproken, de prijzen aldus vastgesteld. Met ingang van 1 Januari 1926 worden de gasprijzen voor do eerste 100 kubieke Meters per man ml met tweo centen verlaagd en gebracht op 11 cent per kubieke meter en verder voor de kubieke meters op 9 cent per kubieke meter. Voor inunlga- wordoa de prijzen vesp. 12 en 10 cent. Do heer J. Taal had liever eveneens drie centen verlaagd en stelt voor deze prijzen voor één jaar vast lo stellen. De Voorz. heeft gcim-end eerst eens te kijken hoe het gaat. Do exploi tatiekosten blijven hetzelfde en het ver bruik zal vermoedelijk 100.000 M.3 min der zijn Word er andere jaren oen win-t gemaakt van ongeveer f 1700, dan is dit spoedig veranderd in verlies en moet do sloot worden opgevangen. Minder aange naam zou 'l zijn indien de gas prijs weer zou moeten worden verhoogd. Kan 't la ger dan zal hel gebeuren. Voor 192G worden de prijzen aldus vast gestold. Het laatste voorstel van B. en W. is hen te machtigen over te gaan tot open bare aanbesteding van liet léggen van FEUILLETON. De Curator en zijn Pupil. dooj; PASSÉ PARTOUT. In ieder geval,-als ze opgesloten zit, zal ze me geen kwaad kunnen doen. Als ze dat al lang niet gedaan hooft. Welnu, dun zal ik haar net zoo lang laten zitten, tot ze piept van den honger en dan zal ze uit zich zelf wel komen zeg gen wat ik welen wil! Jij doet net als de Duitsche generaals ii den oorlog deden. Als ze de lichamen van den vijand vast hadden, dachten ze niet de ziel te kunnen doen wat ze wilden. Zoo zal het jou ook met de ouwe Tliérèse gaan. -— Ik zal dat wijf twee maal vier en twintig uur op water en brood zetten en als dio om zijn, jaag ik ze d'r huis aan do Washelling uit. Er zijn liefhebbers ge noeg tegenwoordig! Vrind, dat wordt je tweede stomme streek, zei Delcroix, terwijl-ie naar boven ging om te dineeren. HOOFDSTUK III. De straf-oefening. Notaris Delcroix was vertrokken^ nadat hij, in gezelschap van den Markies, onder hot meer dan weelderige diner, 'n heelc flesch ouden bourgogne naar binnen had gowerkt. Ook de Markies had veel meer gedronken dan hij meestal uit voor zichtigheid deed. Hij kend^ zichzelf: *ls-ie le veel wijn gedronken had, was-ie zichzelf absoluut niet meester. - Ditmaal iuidden de teleurstelling over den misluk ten aanslag en de verbittering over de koppigheid van dat oude wijf hem het glas als het ware met geweld in de hand ge duwd. En nu de notaris vertrokken was, zat li ij met de handen tot vuisten gebald in 7/11 zakken, de lippen opeen geperst met 'n r.nheilspellenden glans in de oogen, voor zich uit te staren. Nu leek opeens 't mis lukken van 't zoo listig opgezette plan tegenover den jongen erfgenaam van Graaf de Lannoy 'n kleinigheid. Die ouwe koppige vrouw dreigde hem in veel ernsti ger gevaar tc brengen. Die had misschien al over de oproeping in de kranten ge kletst. En als dat zoo was, kon de Markies (LAuvergne wel opbreken, want Constant Noijens zou dan zijn eerste stappen al wel gedaan hebben. Was het nu niet, om krank zuinig te worden. Hij, Markies Conan d'Auvcrgno zat hier in z'n stoel machteloos om 'n ouwe vrouw aan 't praten te krijgen. Dat moest maar uit zijn. Hij sprong op en schelde. De ouwe gebogen Sanne kwam op 'n deur kloppen. Laat Michel me oogenblikkelijk den sieutel van de loods brengen! Schiet op, krom mirakel! De ouwe Sanne keek haar lieer angstig aan: Was-ie dronken? O, maar dan zou ze uit z'n nabijheid blijven, want dan kon- ie als 'a beest te keer gaan. Ze had dat nog eens 'n keer meegemaakt. Zoo snel ze maar eenigszins kon. liep ze naar 't hord met de eleclrische druk knoppen heneden in de gang, drukte op een daarvan driemaal en toer. zeer lang, I ctgeen beduidde: „Opzichter Michel bij nnueer do Markies spoed.'' Ondcrlusschen beschuldigde ze zichzelf, dat ze de derde flesch bourgogne hoven ge bracht had, ze had heter gedaan le vragen of do hoeren niet trek in 'n kop sterke koffie hadden. Wat zou er nu gaan geheu gen? Haar meester was in de laatste maan den toch al zoo vreesolijk slecht gehu meurd. Op 'n draf kwam Michel aangcloopen. De sleutel van do loods! riep zij hem reeds van verre toe, en in de volgende minuut stond Michel met den sleutel in de hand, onderdanig voor z'n Meester. Heb je dat stuk venijn stevig achter slot gezet? Natuurlijk, meneer de Markies. Ik wil me er persoonlijk van overtui gen, of ze d'r straf wel behoorlijk onder gaat. Geef me den sleutel. Je kunt gaan. Michel verdween. Toen ging Markies d'Auvergne naar een muurkast, nam er 'n hondenzweep van een van de kap: lokpen- nenneri en, zeer onvast op de heencn, vor- liet-ie de torenkamer, ging de trap op, het park in. Hij wilde naar de loods, waar 't werkvolk eiken dag de maaltijden gebruik te en waar de oude Tliérèse Lianolte zich in arrest bevond. Niet woorden had hij i.aar niet aan 't spreken kunnen krijgen, hij zou liet nu probeeren met (laden. De lood- lag aan de Oostzijde van het park. midden in 'n dennenbosch, omdat do Markies hoegenaamd geen hinder wenschto tc ondervinden van liet werkvolk en de ctenslucht. Geen sterveling, die niet op i'. I wis -•'••• er erg in geli ld hebben, dat in (fit bosch '11 loods lag. die plaats bood voor meer dan vijftig arbeiders. Met de hondenzweep in de hand liep de Markies het park door, niet lellend op de enkele arbeiders, die er werkzaam waren on die zich op het gezicht van den Mees ter, zooveel mogelijk achteraf hielden, want, hoewel de Markies meestal zorgde niet persoonlijk to straffen, wist ieder, dat hij, via zijn opzichters, onbarmhartig kon optreden. De. oude Tliérèse, die vast besloten was, geen woord te verraden van wat er lus- schen haar en den zoon van haar vroegere jonge meesteres besproken was, zag onver schillig op, toen do deur van haar sche merig loüdshok open ging. Ze meende, dat voor do tweede maal Michel haar kwam uitschelden en kwam pressen, om toch eerlijk de waarheid te spreken, want dat het anders slecht niet haar afloopen kon. Och, had ze hij zichzelf geredeneerd, slechter leven dan ik nu heb, kan ik toch niet krijgen. Oude menschen zooals ik, moeten zich in de bar slechte tijden alles laten welgevallen, alze tenminste niet van honger willen sterven. Slechte lig ging, slechte voeding en sterven in een of ander hospil taL Al de oudé graaf niet krankzinnig geworden was, zou het zoover nooit met me, gekomen zijn. Eu als freule Leonie er nog was, zou ik nooit voor «le toekomst bezorgd hoeven le zijn, maar alla, of ik nou vandaag sterf of morgen, (lat lijkt me 't zelfde. In deze gemoedsstemming trof de Mar kies de oude vrouw aan. Hij stond daar met de lippen opeengeklemd, de zweep tril lend in z'n vuist, de hersens beneveld door den ouden bourgogne en de woede gedwar.-boomd le worden door zoo'n oud vod van 'n arbcisdter. Toch werkten nog de woorden van den notaris in z'n binnenste. •J. vangt ipeer vliegen met een druppel honing.... Och, wat honing? 'n Hanse ling kon dat wijf krijgen, dat do stuk ken er af vlogen. Jij hebt hij m'n Oom, don Graaf do Lannoy gediend, hè? Ja. Ik wil je daarom niet over één kam scheren met do andere werksters. Zóó. Als je me dat eerder verteld had, /.nu ik jo in allo opzichten begunstigd hebben en dan zou je gemerkt hebben, dal je aan mij 'n even goeie meester gevonden had als aan hem. Dat hostaal niet. Verbeeldt je dat maar niet. Tk ben hier gekomen omdat ik anders in 't Zuiden verhongerd zou zijn. Miehei heeft me aangenomen onder mooio beloften. Nou zit ik hier vast. Ik heb geen geld om terug te gaan. En als ik terug vou, zou jullie me toch niet laten gaan. Jullie kent jc macht, de politie komi hier r.ooit. Er is hier inaar één suffe veldwach ter in do huurt. Jullie doet met ons wat •je wilt. Wc zijn nog veel minder dan heef ten. En proheer nou maar niet 'n woord uit me te krijgen, 't Is waar, ik heb ge praat met don zoon van freule Leonie, hij is hier geweest en ik heb hem gewaar schuwd voor jou. Voor mij? Wie geeft jou 'l rechl vroeg de Markies hcesch. ?dt vervolgd).

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 7