IPUROL er op! Ingezonden Mededeeling. Dit moet Uw eerste gedachte zijn bij Ge sprongen Handen, Ruwe huid en Schrale Lippen; Barsten, Kloven, Winterhanden, Wintervoeten, Winterooren en Winter- oenen; Huidwondjes, Ontvellingen, Huid- schavingen, Snij-, Stoot-, Brand- en Val- wonden: Boode ontstoken Huid, Schrijnen en Smetten der Huid. PUROL in Doozcn van 30, 60 en 90 cent; Tuben 80 cent. Bij Apolh. en Drogisten. 13108 Met verzacht en geneest kennen als eene, die gedurende die lange reeks van jaren een zeer belangrijke po litie heeft ingenomen in do Literatuur geschiedenis van Nederland. Wat deze jubileerende firma heeft ge- <laan voor do ontwikkeling der typografie, voor de Nederlandscbo Letterkunde in 't algemeen en voor den Boekhandel en Journalistiek van Nederland in 't bijzon der, valt niet in korte woorden te be schrijven. Werd zulks dan ook reeds bij het veer tigjarig bestaan der zaak op 1 Januari 1891% in een gedenkboek' vastgelegd, ook 11pi, ter gelegenheid van het 75-jarig ju bileum, is door de Uitgevers-Mij. een be langwekkend gedenkschrift uitgegeven, van de hand van den heer D. Smit, bi bliograaf en tegenwoordigen bewerker van de bekende Brinkman's Catalogus sen. Het boek, dat op keurig papier ge drukt en van tal van foto's voorzien is, wordt door den tegenwoordigen directeur, den heer A. W. Frentzen, opgedragen aan de nagedachtenis van Albcrtus Wil lem Sijthoff, den stichter der zaak en Carl George Frentzen, die hem geduren de vele jaren terzijde stond. Do directio schrijft bij dit gedenkschrift een inleidend woord en zegt aan het slot daaïvan, dat het steeds haar streven zal zijn aan het door den stichter ingesteld devies „Altyt Waek Saem" getrouw to blijven. In het voorbericht van den UMiograaf, den heer D. Smit, laat do schrijver uit komen, hoe de stichter en de twee opvol gende directeuren door hun helder door zicht, hun juiston blik, hun diepe kennis van menschen en toestanden, hun aan- pakkenden durf, hun voor niets staanden onderneming-eeest, hun talentvol in toe passing brengen van het devies van hol huis Sijthoff hun zaak tui con der eerste van het land hebben gemaakt. Zij hebben er steeds een eer ingesteld hun inrichting op de hoogte van den tijd to houden. Zoowel do stichter dei* firma, de hoer A. W. Sijthoff, als zijn opvolgers, do hoe ren G. G. Frentzen en A. W. Frentzen, hebben er steeds een eer in gesteld hun inrichting op do hoogte van den tijd te houden door het aanschaffen van do nieuwste lettersoorten en machines en door het partij trekken van allo uitvin dingen op het gebied van druk- cn bind kunst eji van dio waarbij aansluiting of waarvan aanschaffing in het belang of bet voordcel van het bedrijf word noodig geacht. Was de heer Sijtjioff een der eer sten, die hier te lande do snelpers in ge bruik nam, en de eerste die zich van de hoogdrukpers bediende, terwijl hij ook een der eersten was die een zetmachine in gebruik nam, de. tegenwoordige di recteur, do lieer A. W. Frentzen. was de oersto dio door het stichten van de No- derlandsche Rotogravure-Maatschappij het idiepdruk-procedé hier to lande invoerde. Terwijl do heer Sijthoff spoedig den stoom als drijfkracht voor zijn persen en andere machines bezigde, was het ook zijn firma die de eerste aansluiting ver kreeg aan do Lcidsche Electrischo Cen trale, zoodat (thans elke snelpers, groot of klein, on elke trap- of degelpers haar eigen electro-motor heeft. Deze motoren zijn, naar gelang van de vereischte kracht voor do kleine trappersjes klein, cn ne men in omvang toe, naarmate de druk persen, dio zij moeten bedienen, grooter zijn. Zij staan met hunne kleine wielen, die veel op slijpsteenon gelijken, zoo diclil ïbogelijk bij de vliegwielen van de druk persen en brengen deze in beweging. Deze wijze van in beweging brengen heeft het mogelijk gemaakt, dat de drijfriemen lot een 'minimum zijn beperkt en de daarvoor onvermijdelijke openingen in vloeren en zolderingen konden achterwege gelaten worden. Het was alweer de firma Sijthoff dio do eersto abonné was op het Leidsche te lefoonnet haar telefoonnummer is nog steeds nummer 1 terwijl zij oveneons do eersto was die in Leiden een vracht auto in gebruik nam. Een belangrijk bewijs voor den groei der zaak is do uitbreiding van het per soneel daaraan verbonden. Toen op Nieuwjaarsdag van 1851 do zaak ge opend werd, begon do beer A. W. Sijthoff met een personeel bestaande uit een tien tal knechts en jongens; thans vindon in 'do verschillende afdeelingen ruim 100 Werklieden geregeld werk. Dit aantal zou nog belangrijk grooter zlju, ja, misschien wel bet dubbele bedra gen, indien niet veel, dat vroeger met de j band moest worden gedaan, thans machi naal geschiedde. Men denko slechts aan ,'ide zetmachines, inlegapparaten en vouw- machines. Do goede verstandhouding tus- schen patroons en personeel werd gedu- Irendo al die jaren, ondanks vele loonbe- t wegingen en werkstakingen elders, niet ilverstoord. Een groot aantal oud-gedien- 'den mochten onder waardeering hun 25-, 40-, ja 50-jarige werkzaamheid in de /zaak feestelijk hordenken. In deze werk- plaatsen heerscht een geest, die gevaren Js over allen; ren geest dio verbroedert, goed doet, vroedheid en vrede kweekt •'Allo ambtenaren en gezellen tot het per soneel bob oorend, vaak in opvolging van vr.Vr op zoen. gevoelen zich een stukje Sijthoff. vormen ieder een deel van het groole geheel, zijn daarmede als 't ware saaingegroeid. Zij .spreken van „wij" en „bij ons"; zij weten het: werk zaam te zijn bij Sijthoff geldt in Leiden voor een getuigenis van onbesproken handel en wandel. Do geschiedenis van een Uitgever is die zijner uitgaven, omdat zijn persoon zich daarin min of meer weerkaatst. Daarom geeft de schrijver een overzicht van de voornaamste uitgaven van liet huis Sijt hoff gedurende zijn 75-jarig bestaan. Die uitgaven vol oorspronkelijkheid, met ken nis voorbereid, met beleid uitgevoerd, met koopmansgeest geëxploiteerd, doen do leiders der firma beter kennen dan een uitvoerige persoonsbeschrijving. De feestviering. Natuurlijk kon dit gedenkwaardig ju bileum niet onopgemerkt voorbijgaan. Hedenmorgen ontving de directeur de leden van het talrijke personeel in een receptie, welke een intiem karakter droeg. Vanmiddag te half drie was er een re ceptie voor belangstellenden, terwijl aan auteurs en personen, die met de zaak in relalio staan, hedenavond een diner wordt aangeboden in Huize Bruins. Maandagavond is er een feestavond voor het personeel in de Stadszaal. Jubi'eum. Nieuwjaarsdag was het 12/4 jaar gele den dat de suisse der Hartebmgskerk, de heer J H. Nijhuis als zoodanig in functie trad. Op den vooravond van dit jubileum is de heer Nijhuis, vergezeld van diens echtge- noote, door bet Kerkbestuur ontvangen in do zaal van de pastorie. Do zecreerw. heer pastoor Crombag sprak hier de julrlaris op hartelijke wijze toe. Het aantal van uw dienstjaren, aldus Zijneevw., is nog wel niet zoo groot, doch Hij, in Wiens dienst wij allen staan, re kent niet den tijd, dat wij Hem dienen, maar wel de wijze waarop. En de wijze waarop is bij den jubilaris goed geweest. Nooit, al<lus do Pastoor, heb ik klachten gehoord over uw omgang met do men schen bij het aanwijzen van plaatsen in de kerk; nooit ook heb ik hooren klagen, dat uwe veelvuldige aanwezigheid in Gods huis schade zcu hebben gedaan aan den eerbied, die daar wordt betoond 't Was den Pastoor der parochie dan ook een vreugde, den ijverigen. suisse en diens echtgenoote hartelijk te mogen gelwkwen- schen, hopend, dat hij mg meerdere jubi lea als zoodanig zal vieren. Deze gelukwensch ging vergezeld van het aanbieden van een stoffelijk geschenk, een mooie hangklok. De heer Nijhuis, getroffen door deze on verwachte huldiging, dankte daarvoor zoor. Nog sprak de penningmeester van het Kerkbestuur, dc heer W. Sanders, den ju- bilar's toe. hem prijzend voor diens accu ratesse bij het innen en afdingen der plaatsengeldennooit, is daarbij eenige moeielijkheid of vertraging. Gister mocht de heer Nijhuis ook van 'andere zijden, blijken van belangstelL'ng ondervinden. 25-Jarifj Jubileum hoofdopzichter der Gemeente. Gisteren was hot 25 jaar geleden, dat d© heer J. A. Verhoog als hoofdopzichter bij deze gemeente in betrekking kwam. Dit feit ging natuurlijk niet onopgemerkt voorbij, doch hel werd in verband met den Nieuwjaarsdag heden meer officieel her dacht. Toch mocht do heer Verhoog ook giste ren reeds tal van bl'jken van belangstel ling ondervinden. Van het dagebjksch bestuur der ge meente werd dep jubilaris ten zijnen huize een fraaie bloemenmand gezonden, terwijl de burgemeester en zijn echtgenoote schriftelijke gelukwenschen zond en do gemeente-secretaris, mr. dr. C. van Strijenr den heer Verhoog persoonlijk kwam compli men loeren. Hedenmorgen te elf uur had in de Oude Leeskamer ten Stadhuize de huldiging van den heer Verhoog plaats door de ambte naren. Daar waren o.m. dc wethouder van Fa bricage, de heer A. Mulder, directeur en adjunct-directeur van gemeentewerken en vorder hoofden en personeel van alle tak ken van gemeentedienst. Do heer Verhoog was met ziin echtge noote en verdere familie per auto van huis gehaald door den heer de Goederen, op zichter van de gemeenlegehouwenNadat do jubilaris had plaats genomen sprak al lereerst weth. Mulder hem toe. Deze memoreerde, hoe de lieer Verhoog vóór 25 jaar tot zekere hoogte was geklom men en daarna diep geval'eu (spr. bedoel de den val van den lieer Verhoog van de noogl. Kerk), doch de gevolgen daarvan waren gunstig want na d'en val kwam hij in dienst der gemeente. De heer Verhoog is nu andermaal geklommen tot oen hoogte, een hoogte, van jaren en een hoogte in d:ens (betrekking. Leiden is in die 25 jaren heel wat ver anderd en do lieer Verhoog heeft in dien tijd heel waf meegemaakt, doch hij work- to rftct de volle h'efde van z:jn hart, in liet belang van de gemeente en met een ijver en ren werklust, die ten volle bekend zijn aan allen, die met hem in aanraking kwamen. De jubilaris behoort bij de oudo garde, <Lo zoo langzamerhand verdwijnen gaat. Hij zag niet op tijd, maar keek alleen, of zijn werk klaar was. Spr. schetst vervolgens hoe do lieer Ver hoog lang geen gemakkelijken werkkring had en welken invloed er van hem uil- ging. Spr. eindigt Ion slotte met den wenseli, dat God hem tracht cn sterkte moge ge ven. opdat de gemeente en de gemeenschap nog veel van zijn werkkracht cn kennis moge profitecren. Hierna voerde hel woord dc (lire-tour van gemeentewerken, de he; r ir. G. L. Dri essen, die schetste hoe hij met den heer Verhoog steeds een zeer vertrouwe- 1 ijken omgang had gehad en dat hij ook op deze wijze hem wilde toespreken. Spr. zeide vele jubilea gevierd te hebben, docli geen enkele heeft hij met ^rooier sympathie gevierd dan dit. Dat dit jubi leum ook op prijsgcsleld wordt door an deren moge blijken uit de aanwezigheid van de talrijk velen, die aan de herden king hiervan luister wilden bijzetten. Spr. schetst vervolgens boe de toestand was voor 25 jaar en hoe de hoer Verhoog steeds zijn rechterhand is geweest in alle opzichten en hoe hij zijn werk vervulde op een wijze, die boven allen lof verheven is. In alles is hij steeds alle ambtenaren ton voorbeeld geweest en als stoffelijk blijk overhandigt spr. namens hen een fraaie kolenhaard. Namens de gemeentewerklieden voerde de heer Galjaard het woord, die wees op de aangename verhouding die er steeds heeft bestaan tusschen den heer Verhoog en de gemeentewerklieden. Hij heeft altijd met hen meegewerkt en voor hun belangen geijverd, al was de schijn wel eens tegen hem. Hij leefde ook met hen mede in droefheid en rouw en dan sprak zijn» Chris telijk hart De heer Verhoog was als de buffer tusschen de gemeente en het perso neel. Ook mevr. Verhoog brengt spr. hul de voor de wijze waarop zij haar man steeds in alles ter zijde heeft gestaan en namens de werklieden biedt spr. den ju bilaris de volgende geschenken aan: een kapstok met kleed en wandborden, een parapluiestandaard, een spiegel in fraai koperen omlijsting, een borstelhanger en en loop er. De adjunct-directeur van cemeentewer- ken, do heer ir. do Blaauw, die 'v1~us de afwezigheid van den directeur als zijn plaatsvervanger, veel met den heer Vev- hoog in aanraking kwam, roomt in don jubilaris, hoe hij sfoods voor liem oen ware steun en toeverlaat is "oweest. Nim mer klopte hij tevergeefs bij hem aan en de jubilaris wist door zijn «edetailborde vakkennis en ziin kennis van de plaatse lijke toestanden overal raad lo (reven. Spr. schetste vervolgens hoo er steeds een groole saamhnori ~heid hoeft bestaan onder het personeel, oen echte corpsgeest, zooals men het in dienst zou zeen-en on dat is "mni'ndeels aan den heer Ver hoog te danken. Spr. besluit' met den wensch, do! Iiij nog vele jaren in hot belang van do ge meente moge werkzaam ziin met dezelfde werkkracht en donzolfden werklust. Tens'ofle sprak do heer F. G. Rosier, re ferendaris, chef van de afdeeling secreta rie. dio erop wees, dat alle ambtenaren trotscli op don heer Verhoog zijn om z;jn 'iver, zijn plichtsbetrachting en omgang. Spr. zegt namens allen dank voor de vriendelijkheid, die hij allen steeds be wees en biedt hem aan een fraaien arm stoel, onder bijvoeging van oen album, be vattend de fi".i5i>n der schenkers. Hierna snrak de lieer Verhoog een donk- woord. Na allen allereerst oen gelukkig Nieuwjaar gewenscht te hebben ging spr. in gedachten terug tot den lijd van zijn be noeming en schetste uitvoerig hoe hij zijn betrekking aanvaardde. Spr. verklaart ivmmer spijt gehad te hebben deze betrekking te bobben aan vaard. al z;in er natuurlijk wel dingen ge beuigl die hem grieven en spr. noemt daar bii mot name de ranesverbooeing aan d< Stedelijke Lichtfabrieken, terwijl aan do andore bedrijven niet gedacht wordt. Ook wiil bij zelf dSkwijks moe'liiko tilden b°eft medegemaakt, komt dit des te duidelijker naar voren. Spr. dankte echter voor de vele bewijzen van belangstelling en svmnMhie en richt zvh vooral int den heer Ouwejan. oud- boskbouder van Gemeentewerken, die hem steeds een steun en hiYIp is geweest. Spr. verklaarde tenslotte" gaarne do be toonde belangstelling ten vol!© te. willen ■beantwoorden, doch zulks was hom niet mogelijk. Echter uood'gde h'j de directeur en do ambtenaren van gemeentewerken en de werklieden in de kleine Stadszaal, waar hij hen hedenmiddag zou ontvangen. De H. K. W. Op 20 December 1925 werd door do Ver- eeniging Handcis-, Kantoor- en "Winkel bedienden een vergadering gebonden in het gebouw van den R. K. Volksbond. De vergadering was ondanks bot slechte weer goed bezet Aanwezig wa^-en de geestelijke adviseur, de Welocrw heer Mathot, als mede de bondsvoorzitter, de beer v. Ha- mersveld. Na bot openingswoord van den voorzitter, werden behandeld; le. de cir culaire van bet bondsbestuur. betreffende oen loonactie van Kantoor- en Winkelper soneel; 2e. de criculaire betreffende liet op richten van vakgroepen in confectie- cn bankbedrijven; 3e. de circulaire betreffen de het. koopen van slu'tzogcls tot oprich ting van een prop.fondsN Verder werd besloten op 24 Jan. a.s. een feestavond te bondon in een der zalen van ..Zomerzorg'', welke feestavond zal wor den opgeluisterd, door muziek en voor drachten. Verdere ^zonderheden zullen nog nader worden bekend gemaakt. Huurprijsverlaging. Gedeputeerde Staten dezer provincie hebben B. en W. bericht, dat zij zich mot het Raadsbesluit d.d. 21 December j.l., waarbij de rente, verschul digd over do door de gemeente ton be hoeve van do z.g. promi©bouwplannen verleende voorschotten tijdelijk van Januari tot 1 Juli 1926 werd vermin derd van 6 r'r tot 5 teneinde een ver laging van do huurprijzen gedurende dat tijdvak mogelijk te maken, niet kunne1 verëenigen. Zij nemen echter genoegen met de door B. en W. voorgestelde ver laging van den rentevoet m©t een half procent en noodig. u B. en W. mitsdien uit, een wijziging van hun besluit in de- 1 zen zin te bevorderen. In verband hiermede g> von R. on W .au Raad in overweging niet intrekking an zijn —luit van 21 December 1925, bun College te machtigen: le. ten aanzien van de bedoelde pre- miebouwplannen, te weten: het le gemeentelijk plan; het. 2e gemeentelijk plan; het 4e plan van „do Eendracht"; hel 6e plan van „de Eendracht"; het 2e plan van „Tuinstadwijk" en het 2e plan van „Ons Doel", genoegen te nemen met de ontvangst van een annuïteit, berekend over het tijd vak 1 Januari 1926 tot en met 30 Juni 1926, naar een jaarlijksche rente van 54 Vo en derhalve bedragende, voor zoo veel het grondvoorschot betreft, 5.601 ten honderd en voor zooveel het bouwvoor- schot betreft 5.805 ten honderd, zulks met handhaving overigens van de voorwaar den en bepalingen, waaronder bij uwe desbetreffende besluiten de voorschotten voor die plannen werden verleend of be schikbaar gestold; 2o. het noodige te verrichten ter uilvoe ring van den sub 1 genoemden maatregel. B. en W. doelen den raad nog mede dat zij, ten einde de huurders niet langer dan strikt noodig is, op de in uitzicht gestelde huurverlaging te laten wachten, (1e be trokken woningbouwverenigingen be reids heeft gemachtigd aan deze aange legenheid uitvoering te geven naar den maatstaf van een .rentevermindering met een half proeent. Ingezonden Mededeeling, Manshemden98 cis. Vrouwenhemden. 98 ets. Mansbroeken145 ets. Vrouwenborstrokken I30cts. ÉkaSÊioiJeye hgenna HOOGMADE. Zondag. Jaarfeest R. K Volksbond. Algemeene Agenda LEIDEN. Donderdag „Con Amore", Siadsgcliooi-zaaL, te 8 uur. op Zaterdag 2 en Zondag 3 Ja- -uari a.s. wordt waargenomen door de Apotheken van de heeren D. J. v. Drie-f - m, Mare 76, Telef. 406 en G. H B 1 a n- en, noogewoerd 171, Telef. 502. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maandag-* morgen 8 uur nemen de volgende huisarts sen den dienst waar. Dr FTovens Grove, Rijn en Schiekade 104, Tel. 16S1 Dr. Kors, Zoeterwoudsche Singel 1. Dr Timmermans. Breostraat 8, Tel 80S Dr. Rassers, Rapenburg 47, tel. 1469. Dr. v. Voortliuijsen, Heerengracht 38, Telef. 7. De geneeskundige 's Zondagsdienst te Oegstgeest wordt waargenomen door Dr. Timmermans, Willielminapark Tel. 390 Vijf jaarlijksche prijsvragen van Mathesis Scientiarum Genctrix. Het Wis- en Natuurkundig Genoot schap Mathesis Scientiarum Genctrix te Leiden heeft voor (lit jaar de volgende vijfjaarlijksche prijsvragen uitgeschreven: Voor Bouwkunde: Het ontwerpen van een haltegebouwtje op een modern stadsplein. Voor decoratief teeltenen: Het ontwerpen van glas in lood-ramen voor de traphal van het nieuwe schoolgebouw van het Genootschap. Vqor boet.see ren: Het modelleeren van een kleine fontein in een plantsoen te Leiden. De deelneming staat open voor oud- leerlingen, die op den dag der beant woording niet langer dan tien jaren de school hebben verlaten. De eerste prijs voor elke prijsvraag be draagt 100 mot een groote zilveren me daille: do tweede 50 met kleine zilve ren medaille De antwoorden moeten voor 1 Mei 1926 zijn ingezonden bij de school van het ge nootschap. De jury voor de eerste prijsvraag zal beslaan, uit de heeren Ir. P. Hoogenboom en P. M. J. v. Oerle te Leiden en voor de beide andere prijsvragen uit de heeren P. M. J. v. Oerle en J. Zitman te Leiden, ter wijl als oud-leerlingen in de jury voor al deze prijsvragen zitting hebben do heeren M. Sirag, te Utrecht, H. Sutterland te Rotterdam en C. van der Wilk te Amster dam. Voorts is nog uitgeschreven de volgende prijsvraag: liet ontwerpen van een volle dige electrisehe installatie van een school gebouw, waarvoor eveneen's zijn uitge loofd een eerste prijs van 100 me: groole zilveren medaille en een tweed( prijs van 50 met kleine zilveren me daille waarvoor de antwoorden ook vóór 1 Mei 1926 moeten zijn ingekomen. Voer deze prijsvraag zal de jury bestaan uit de bestuursleden van M. S. G. de heeren: Ir. J. M. Rademaker, w.i. en dr. S. T. Holst Weber en de oud-leerlingen: Ir. J. J. H Vrijdaghs, e.i C. J. M. van Oerle en C. van Putte. Geslaagd voor het „Mercurius-Diploma" voor Boekhouden en a.c. de heeren: Fr. Knotter, J N. Korswagen, A. J van der Pompe, Tj. Wiersma, leerlingen van dc Handelsschool „Kennis is Macht" (Leeraar de heer H. D. M. Knol). Mede is voor dit examen geslaagd Mi juffrouw S. P Co'pa. Leiden, leerling van den heer H. D. M. Knol, Accountant, al hier. Ook is geslaagd de lieer G. A. F. Ever- stein, alhier. Te Don Haag is geslaagd voor het exa men Duitsche Handelscorrespondentie Mercurius de heer Adr. G. de Vriend, al hier. Woensdag- en Donderdagavond zal in „Zomerzorg" het beroemde „Koub an Kozakkenkoor" weer optreden Wij ver wijzen naar de advertentie. MUZIEK. Het Residentie-Orkest. 2 e Abonnementsconcert. Op liet tweede abonnementsconcert van hel Residentie-Orkest, Dinsdag 12 Ja nuari, zal de solist zijn de heer Charles van Iste^dael, solo violoncellist van het Residentie-Orkest. Uitgevoerd zullen wor den; Suite in b. kl. t. voor strijkorkest, met obligate fluiten van J. S. Bach, h,ct violonceleoncert van Jos. Haydn met or kestbegeleiding, en de vierde symphonie van Brahms. OVERSTROOMING. Uit de Omgeving. Uit Woerden: Door de inbraak van de kade langs de Grecht nu langs den polder Kam er'If: Teijlingen en 18 December langs den Zeg-1 veldschen polder staat alles ten Noorden van Woerden onder water. De polders Zegveld en Kamerik M'jzijde kunnen met malen, doordat de Grecht is afgesloten. In. den laatsten polder staat het water zoo hoog, dat hot over de kaden en over den westelijken weg langs de Kameriksch© we* tering in den polder TeijL'ngen loopt. In den Mijzijdschen polder slaat alles onder water. Om vele woningen zijn kaden gemaakt, de bewoners here'ken over plan-?, ken hunne woningen. Ook het vee staat op plaatsen in het water. In sommige huizen was men reeds van heneden naar boven verhuisd, en is men thans zeHs be-* zig het goh cole huis te onruimen Langs de Noordzijde van den Ouden Rijnloop, d.i. de Leidsche Rijn tot Harme ien, de Bijleveld, de Heijcop* en de Vleu- tensche Wetering, staal alles tusschen Zegveld en Utrecht onder water. Uit Zwemmerdam: Oudejaarsavond 5 uur s de langs de Broekveldsche wetering gelegen kade van den polder Vettenbrcek ouder deze ge meente doorgebroken. De kade van dezen polder is niet gelegd, doch lv'i -de-vroegere vervening blijven zitten, zoodat h:j geheel uit licht veen bestaat, waardoor steeds zeer veel water in den laag gelegen .polder dringt. Door de hoogere waterstanden en den voortdurenden regen, waardoor de ka de veel slapper geworden was, heeft, (leze den druk niet kunnen weerstaan en is over eene vrij groote lengte bezweken. Mot groote snelheid drong liet water den pol der lrnnen, de menschen konden zich ter nauwernood redden. Gelukkig zijn geen men schen1 evens te betreuren. Eenige koc'en, sommige zegen zeven, varkens en honderden kippen kwamen om. De geheele polder staal onder water. Sómmige huizen scheuren reeds; men. vreest voor instorting. Ut Reeuwijk: Onder deze gemeente nabij Gouda is gis-* terenmiddag ongeveer half vier een polder dijk doorgebroken, tengevolge waarvan het water den polder Veltebvoek binnenstroom de. Men is erin geslaagd het vee tijdig in Veiligheid te brengen. Uit Harmeien: Nog nimmer had de Heycopeen stand bereikt, als thans het geval is. Overal ziet men de aanwonenden in de weer om do kaden met planken, aarde, mest en zakken zand op te lioogen. Steeds wast bet water en toch wordt uit de aanliggende polders niet op de Heycop gemalen, zoodat ook deze blank staan. Alléén het water, dat van de hoogere boezemlanden komt, ver oorzaakt deze rijzing, terwijl do Vecht, waarop de Heijcop loost, zoo hoog staat, dat deze niet loozen kan. Inmiddels verkeeren dc aanwonenden in doodsangst. Wanneer de kade door breekt, zullen de menschen zich kunnen redden, maar waar moet men met de 5000 stuks vee heen uit den Portengeuscheu polder. Men vreest, dat deze verloren zul len zijn. En toch zou er een uitkomst bestaap orii het water althans een 20 a 30 c.M. lager te krijgen, wanneer de Heijcop de sluis aan Joostendam mocht openzetten en haar water op de Bijleveld, Amstelland's boe zem, loozen mocht. Doch regelingen, reeds in 1385 getroffen, verzetten zich hier te gen. Een geregelde wacht is op de kaden ingesteld en aan Amstclland ia dringend verzocht om te hulp te komen en het wa ter langs Joostendam te willen ontvangen* Zgl Amstclland aan dit dringende ver-» zoek gehoor geven, vóór het te laat is? Laatste Berichten HET HOOGE WATER. De toestand om Lobith. De zomerkaden loop en gcvaaT. Uit Lobith wordt ons geseind, dat de toe-* stand hier gisteren zeer verergerd is. De was bedroeg gisteren 58 c.M. en heden morgen nog 43. Keulen seint gelukkig, behalve 18 c.M. was, 2 c.M. val, zoodat waarschijnlijk de hoogste stand van liet water overschreden i, De lioog.-tc stand was 38 c.M. hoogc*.

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 2