is oen aanvaugsftinclie en moeï als zooda- nip beoordeeld worden. J3o wetsontwerpen worden z. h. st. goed gekeurd. Aan het slot dor vergadering is do refe rendaris ter griffie der Eerste Kani"i\ do hoor W. F. Pfeiffer, die na een oven lang durige als eervolle loopbaan 'slands dienst gaat verlaten, op hartelijke en gemoede lijke wijze gehuldigd. DE KABINETSCRISIS. Op weg naar Kamerontbinding? ^De Avondpost" verneemt uit parlemen taire kringen, dat verwacht mag worden, dat dr. De Visser een extra-parlementair Kabinet zal vormen. Dit Kabinet zal, het votum der Kamer eerbiedigend, niet ko men met oen voorstel lot herstel van hot gezantschap. Het gevolg zal zijn, dat de R. K. fractie haar stem zal uitbrengen h-gon de begrooting van Builenlandsche Zaken, terwijl de linkerzijde (do V. B. uil gezonder d) dit zal doen omdat zij oen e'xlra'parlementair Kabinet niet wenscht. De begrooting zal dus worden verwor pen, waarmede het conflict tusschen Ka mer en regeering is ontstaan, dat tot Ka merontbinding zal kunnen voeren. De uit slag der nieuwe verkiezingen zal dan uit wijzen, of do nieuwe oriënteering „uiter st noodzaak" is of niet. Deze beredeneering blijve geheel voor r< kening van genoemd blad. Kon. Besluiten. Burgemeesters. Bij Kon. besluit is aan J. Kooincn Hzn. ©j) zijn verzoek, eervol ontslag verleend cis burgemeester der gemeente Winkel, met dankbetuiging voor de langdurige, diensten; door hem als burgemeester be wezen. Bij Kon. besluit is benoemd tot burge meester der gemeente Westcrbork A. Zilvold. Uit het Blocmbollenbedrijf. ,Vrije Zaterdagmiddag voor de Kantoorbedienden? Naar men ons bericht, hebben de Hoofdbesturen van de R. K. en Christel. Honden van Handels-, Kantoor- en Wi-n keibedienden besloten, zich tut de organi satie der Patroons in het blocmbollenbe drijf te wenden, met bet verzoek om ©en onderhoud, over een eventueel in te voe ren vrijen Zaterdagmiddag voor de be dienden. R. K. Universiteit. Men schrijft aan bet „Hbld." bet volgen de: „Naar wij uit goede bron vernemen, wordt in competente kringen ernstig ge dacht aan do drie faculteiten der katholie ke universiteit te Nijmegen een vierde, t vv. die der wis- en natuurkunde, toe te voegen en daarbij den door de Hooger On derwijswet geslolden termijn van 25 jaren niet af te wachten. Wel een bewijs hoezeer in Roomsclic kringen de behoefte aan uit breiding der universiteit gevoeld wordt Naar wij voorts vernemen, hebben de in deze bevoegde personen reeds van gedach ten gewisseld omtrent de eventueel te be noemen functionarissen. Men verzoekt ons in dat verband geen namen- te kenbaar te maken." In verhand met het bovenstaande meldt 'de „Geld." dat ra bevoegde kringen van de aanstaande oprichting van een vierde fa- jculleit niets bekend is. Het bericht van het „Handelsblad'' vindt, misschien zijn oorsprong in do be noeming onlangs van dr. J. H, Tummers le Venlo tot privaat-docent in do. wijsbe geerte en do wis- en natuurkunde. Staking van de Bioscoopmusici Aangaande de staking in liet Lioscdop- bedrijf te 's-Gravenbage, kan nog worden medegedeeld, dat de musici hun actie on vermoeid voortzetten. Tot heden beeft slechts één musicus het stakingsbevcl niet opgevolgd. Onder de thans in de theaters werkende musici is slechts één bondslid. CIT DE OMGEV9NG. HILLEGOM. Een weldadigheids-revue. Groot is het succes van de god 11 rende de Kers (dagen al- Kier gegeven Weldadigheids-Revue ten bate der Zuld-Afrikaausche Missie, door het Hillegomsch Revue-Gezelschap. De reeds eerder opgevoerde Revue „Daar kan je niet meer af", is aanmerkelijk gewij zigd en zeer belangrijk aangevuld met de nieuwste attracties van den tijd n.l. de ka- bineLs-crisis, ton gevolge van rde opheffing Gezantschap bij den Paus. Was bij de eerste opvoeringen ten opzichte van decor en spel niets ontzien, thans wordt bijna het onbegrijpelijke voorgesteld, zoowefl wat het spel van Roosje. Sam en Bram alswol wat het overige spel betreft. Onbedaarlijk is dan ook gelachen om het komische feit, dat do groolo zware Bram zich tot een kleinen dwerg gemaakt had. Ook de vele andere passages, n.l. Bloembollenbeurs, autobussen en tramdiensten, loterij-zwen del enz tot ten slotte de mooiste en meest rake attractie, n.l. bespreking opheffing Gezantschap bij den Paus, werden eenig gespeeld, gevolgd door oen schitterend too- ncel, voorsh lende het Valicaan, waar de Noderlandscho Maagd met den Gezant, omringd door alle bij het Valicaan ver- tegenwoord:gendo landen heerlijk werden toegezongen, Het succes was hier overwel digend. liet talrijke publick kwam hier door zóó ondor den indruk, dal door al len spontaan het „Wien Neerlniuls Bloed" werd aangeheven-en onder hot ziny.cn van dit lied, met de grootste dankbaarheid voor liet genotone, de zaal verlieten. Dank zij dit overweldigend succes en inede in verhand met het feit dat tiental', n teleur gesteld moesten worden, heeft het Gezel schap besloten, binnenkort nog twee avon den te Hillcgom te spelen, ondanks nog vele plaatsen oa. Don Haag, I.oosdninen. Leiden, Haarlem. Alkmaar etc. bezocht moeten worden. Mede in verband met het mi.u'e d. v.or-.1 n wij hel G.s.-hap on Pater van ;t Wesleinde \eei sueei.s. NOORDWI.JK. Aanbesteding. De gehouden aanbeste ding van Icvenspiddekn en brarfdstoffen voor het jaar 1020. ten behoeve van het Gasthuis alhier, is aan de laagste inschrij vers de leveranties toegewezen als vo'gt: J. van Rooijen IJz. voor brood: Mej. Joh. v. d. Wiel voor Kruidenierswaren: fa. S. J Zandvoort, vïeesch, vet en spek: P. v. d. Haak Hzn. voor cokes en turf. Baldadigheid. Door de Directie dor N. Z. H. T. M. is aangifte gedaan, dat door kwaadwilligen een ruit van een der tram wagens is ingeworp n ter hoogte van de Westeiuderbrug. Ontsporing. Gistermiddag te half zes liep een tram komende uit de richting Leiden op den wissel voor ,.Het Hof van Holland" alhier uit de rails. Hierdoor ont stond geruimen tijd stagnatie in het tram verkeer. Met vereende krachten en ge reedschappen moest de wagen weder in de rails worden gebracht. Op dit punt is reeds herhaalde malen de tram ontspoord. RIJJP3 TR^EK ALPHEN AAN DEN RIJN. Reislustig. Drie meisjes leeftijd 10 tot 11 jaar van een tweetal inwoners alhier, waren Maandagmorgen het ouderlijk huis ontloopen en kregen het in 't hoofd, bui ten medeweten der ouders te voet naar Rotterdam te gaan. Zij kozen daartoe niet den korsten weg en tippelden via Woerden naar de Maasstad, waarzij eerst laat in den avond aankwamen. Gelukkig ontvin gen de betrokken ouders gisteren bericht dat het drietal behoiiticn aldaar was aan gekomen. WOERDEN. Personailia. De heer J. G. Tharen- hout, architect alhier, is benoemd tot ge meente-opzichter te Zegveld. Liefdadigheid. Door de St.-Elisabeths verecniging alhier zijn deze week aan 100 R.-K. huisgezinnen 250 stuks kleediug uit gereikt. Deze kleedingstukken waren allen vervaardigd door de leden der vereeni- ging. Verder zijn nog verstrekt 26 dekens. In den loop van het jaar zijn nog aan 7 gezinnen, die door ziekte of anderszins noodzakelijke hulp behoefden, verschil lende kleedingstukken en beddegoed ver strekt. Hulde aan de damesleden der ver- eeniging die zooveel vrijen tijd opofferden in dienst der christelijke charitas! Dank ook aan hen die door hun financieelcn steun dit alles mogelijk maakten. Aangehouden. De vermoedelijke da der van de inbraak bij de Wed. J. Brak is door de politie opgespoord. Door de Rijkspolitie te Bodegraven is aldaar aan gehouden de 20-jarige J. v. S., koopman aldaar, vroeger te Woerden. Veroordeeld. Door de rechtbank le Utrecht is P. B., bouwkundige te Krimpen a. d. Lek, vroeger te Woerden, veroordeeld tot 50 boete subs. 20 dagen hechtenis, wegens diefstal van wagenwielen ten na- deele van C. v. G. alhier. ZEVENHOVEN. Van den zolder gevallen. De land bouwer de Z. in den Polder had het ongeluk van den zolder te vallen. Zijn rib ben Werden ernstig bezeerd. Geneeskun dige hulp moest worden ingeroepen. Posterijen. Voor beide wijken een be vredigende oplossing! Ook de bewoners van het Noordeinde hadden verzocht aan den directeur van het postkantooi- te Al phen aan den Rijn om de bestelling aan de zijde van het dorp te doen aanvangen, zooals voorheen geschiedde. Thans is ecu nieuwe regeling getroffen, waardoor bei de wijken zijn gebaat. De bestelling ge schiedt nu eerst over de bebouwde dorps kring zuidwaarts en dan de wijk Noord einde, en vervolgeus de polder. Gered. Hot zoontje van den landbou wer L. J. de Groot werd door den storm opgenomen met zijn rijwiel en kwam mid den in de Wetering terecht. Gelukkig werd dit opgemerkt, anders was de jongen ver dronken. J. v. Schie smaakte het genoe gen den denkeling te redden. Geboren: Leent je d. v. H. Glazing en J. J. Kranenburg. Josina Margaretha d. van A. Hoogervorst en G. J. Kalshoven. Cornells z. v. J. J. van der Weijden en G. P. Steijn. Mijntje d. van G. v. d. Sluis en A. de Rooij. Francisca Alida d. van G. Rijneker en A. van der Ham. Susanna d. van G. Verburg en E. van der Veer. STORM EN DOORBRAKEN POLDERKADEN. Men meldt ons uit Woerden d.d. 29 December: De kade van den Polder Zegveld langs de weslzijde van de Grecht is weer her steld. Maandag kon het electrisch gemaal weer ra werking worden gesteld, lieden-, avond was reeds 17 c.M. van het water afgemalen, zoodat dit in de lagere ge deelten vooral in den polder Achttien hoven goed to zien was. Er zal nog on geveer eenzelfde hoeveelheid moeten wor den weggeraalen, eer het water weer zijn normalen stand bereikt heelt. De kecr- deuren aan de Blokhuisbrug 1 ij den Rijn zijn hedenmorgpn II uur weer geopend, zoodat de scheepvaart op de Grecht weef vrij is. Uit Woerden d.d. 30 December: Hedennacht brak do oostelijke kade langs de Grecht van den Polder Kamcrik- Teijlingens bij de Houtkade nabij het Woerdensriie Verlaat door. De keerdeu- ren aan de Blokhui.'-brug werden to vier uur in den nacht weer gesloten, waar door de toevoer van water uit den Rijn, doch ook daardoor de scheepvaart op de Grecht weer is afgesloten. Ook de sluis aan het Woerdenschc Verlaat is geslo ten. Uit O u d e-W c t e r i n g d.d. 30 De cember: Overal staat hot boezemwater tot boven aan de kaden en worden klachten over den hoogen waterstand gehoord. De storm van gisteren- en hedennacht droeg daartoe niet v.vini" l ij. Rei 1- clond hei wafer lol hoven aan Zuid' hike kade van den Grooten Heiligen Geestpolder langs de Braassemermeer. Gisteren beuk ten do golven met geweld tegen de ka den, de zuidwesten-storm joeg het water op en dreef het weldra een halven voet hoog over de kaden heen in den polder. Onder toezicht van het Hoog-Heeinraad- schap Rijnland werd met de ophooging een aanvang gemaakt. Uit Ter Aar d.d. 30 December: Gisterenavond stond de Smidskade van den Noordeindschen polder langs de Noordzijde van de Leidsche Vaart op het punt om door te breken. In allerijl wer den maatregelen genomen om erger te voorkomen. Mocht dit niet gelukken, dan zal noodwendig do geheele pulder, alsook de Geerpolder, onder water gezet worden, daar het boezemwater hier niet te kee- ren is. Uit A lp hen a.d. Rijn d.d. 30 De cember: Doop, het slechte weer en den storm dei- laatste dagen zonken op den Rijn hier en daar 'eenige kleinere vaartuigen. Donder dag zonk .tegenover 's-Molenaarsbrug een kleibok van de firma Oosthoek te Alp hen a.d. Rijn, die Maandag weer gelicht werd. Gisterenmorgen sloeg door den golfslag nabij Gouwsluis langs de Lage Zijde een schuit geladen.' mot hout van de Erven van Vliet uit Woerden vol water en zonk. Men is bezig het hout te bergen. Ingezonden Mededeeling. Balmasquo-Costuums en Maskers. Schitterende en eenvoudige uitvoering, waar onder verscheidene bekroonde exemplaren. Bij het eenige Costuumhuis hier ter sted8 1111110 (Well. Eed.), Oude Singel 11,161.859 40z3 LAHD- EH~TUIIiaOU~W INVOER VAN NARCISSEN IN AMERIKA VERBODEN. V. D. seint uit Wasb'ngton: De staatssecretaris van Landbouw deelt mede, dat de bepaling tegen het invoeren van Narcissen op 1 Januari in werking zal treden, doch dat het invoeren van an dere bollen, hangende het verder onder zoek, toegestaan zijn zal na ziektekundige inspectie. KERKHEEUWfS Het Pauselijk Liefdewerk van den H. Petrus. 10e Vlugschrift. St. Petrus' Liefdewerk heeft een schoo- ne toekomst voor zich, nu het naast St. Petrus zoo'n machtige beschermster heeft gekregen in de H. Teresia van het Godde lijk Kind. „In haar", zegt Z. H. de Paus, „heeft bijzonder uitgeblonken de allervu rigste liefde, waarmede zij Jezus was toe gedaan. Wij weten ook, dat die heilige van een zelfde liefde brandde jegens de Kerk, de priesters. Wij weten eveneens, dat zij voor het heil der zielen zichzelf den Allerhoogste als slachtoffer aanbood. En ten slotte heriruieren Wij ons, dat die heilige maagd, gloeiend w van brandend verlangen te kunnen uittrekken naar de landen der ongeloovigen om zielen te win nen voor Christus, zeer dikwijls -aan haar hemelschen bruidegom heeft aanbevolen de evangelische arbeiders, die in de ver-af gelegen missiën voor het geloof werken." Teresia was kind van Normandië, Mej. Bigard, de Stichter van S. P. L., eveneens. Deze begon haar werk voor de Missie van Japan, waaraan dan ook dit Vlugschrift is gewijd. Japan telt naast 60 millioen hei denen nog maar ruim 90 duizend Katho lieken, met 227 priesters, waaronder 40 inlanders- Daar zijn voor Japan en Korea drie Seminaries: een te Nagasaki met 41, een te Sapporo in N. Japan met 9 en een te Wonsan in Z. Korea met 31, samen dus met 81 studenten. Van deze onder houdt de Nederlandsche afcleeling van S. P. L. er 38, en heeft bovendien op zich ge nomen te Wonsan een nieuw St. Willi- brord-Seminarie te bouwen. Do helft van de bouwsom is er, de andere helft komt! De- opleiding van inlandsche priesters is ook in Japan zeer moeilijk en duurt 16 jaar; het onderwijs op de staatsscholen staat op hoog plan, waarhij de Seminaries niet mogen achterstaan; de seminaristen zijn meest van onbemiddelde, vaak pas he keerde, families, moeten 18 maanden mili taire dienstplicht vervullen en te Sapporo bij gebrek aan geld en leerkrachten zelfs een heidensche staatsschool bezoeken. Zoo bewijst dit mooie boekje kort en klaar, wat een heerlijk werk S. P. L. in Japan al doet, maar ook, hoezeer dit bij al zijn macht en grootheid zoo diep ramp zalig land ons gebed en offer neodig heeft. Zoo ergens, dan moeten daar de priesters voortkomen uit eigen volk. Vooruitgang, ontwikkeling en beschaving, nationale trots en rivaliteit naar Oost en West buigen zich niet meer, dan bij uitzondering, voor het Kruis door vreemde hand geheven. G. VOSKUILEN. „Het Missiewerk", Ncv. 1925. Wim Snitker zet hij het portret van fa ther Dr. Ahaus kort en goed de beteekenis en het doel van Ahaus' werk: de Missie-in teracademiale, uiteen: do deelnemers dich ter brengen hij God om daarmee de warm te hunner liefde voor Godswerk, dat de Missie is, in evenredigheid te doen stij gen. Een zeer belangrijk artiki l geeft Rector Bekkers over Hit Organisatieplan van den H. Stoel en zijn Opvi c-dkundigo Waarde. On weer spreekbare i-ijfers bewijzen, dat er aan de uitkomsten van de Pauselijke Mis sie-Genootschappen wat hapert, omdat er nog veel !e veel zijn. die zouden kunnen meewerken, maar niets doen. En toch liceft de H. Kerk voor haar geweldige taal., heel do wereld voor Cl..blus te win nen, de hulp van al haar kim!' ren noo- dig. Daarom organiseert de H. Stool en onderscheidt Linnen- en buitenlandse lm Missie; laat de eerste over aan de zorg van de Bisschoppen en priesters en neemt de laatste voor eigen rekening. In de Ge nootschappen van de Voortplanting des Geloofs en van de H. Kindsheid worden grooten en kleinen georganiseerd om voor grooto en kleine heidenen te bidden en te offeren, en, omdat de Kerk in geen land gevestigd kan heeten zonder eigen pries ters, wordt met de hulp van St. Petrus' Liefdewark een inlandsche geestelijkheid opgeleid. In dezo Genootschappen, toever trouwd aan de leiding van de parochiale geestelijkheid, wordt van de geloovigen slechts een minimum aan gebed en aal moes gevraagd, maar dan ook van allen, terwijl ook in de parochie allen te berei ken zijn. Door dagelijksch gebed en gere gelde bijdragen loeren de menschen belang stellen in de Missie; wordt de missieliefde en de missiesteun algemeen, waarvan ook de bijzondere liefdewerken den terugslag ondervinden. Dit artikel dient gelezen cn* overwogen en in practijk gebracht te wor den door allen, die met de zorg voor de Pauselijke Missiewerken zijn belast. W. Ahlbrinck, C.ss.R., schrijft over De Geesten en Geestenbezweerders bij ^e Ka- raïben, en fr. A. Witlox vertelt diep tref fend van Een Merkwaardige Bekeering. Het zal een mooi Xaveriana-boek wor den, waaruit genomen is: „Zie Mij Hier: Zend Mij". Elk kapitteltje biedt stof voor een meditatie niet alleen voor den missio naris, maar voor iederen priester. Z. bespreekt het mooie werk Langs „Oostersche Paden" van W. Wallace S.J. en L. Bijnen, Pr., „Fakirs en Yogis", No. 19 van de prachtige en goedkoope brochu- renreeks „Xaveriana", uitgegeven Minder- brooderstr. 11, Leuven; 1 ex. 15 cent., de serie van 12 stuks 1.50. Uit de Kroniek is buitengewoon interes sant een uittreksel uit de rede over China door Père Lebbe gehouden bij gelegenheid van de Rotterdamsche missieweek. Een uittreksel van dit uittreksel zou al te afge trokken worden: men leze het geheel of bestelle No. 17 van de Xaveriana „Jong China". Wie op de hoogte wil blijven van het missiewerk in het buitenland en de missie actie hier, abonneere zich op het altijd actueele tijdschrift Het Missiewerk! G. VOSKUILEN. J5PORT_ ATHLETIEK. Leidsche Athletiekkring. Hedenavond wordt de alpemeene jaar vergadering van den L. A. K. gehouden in liet café-restaurant „De Harmonie", aanvang 8.30 uur De agenda vermeldt: Opening. Notulen. Ingekomen stukken. Voorstellen bestuur en Technische Commissie. Voorstellen in zake bestaansmogelijkheid van den Kring. Rondvraag en sluiting. STADSNIEUWST Nocdlcltige aanvaring van de „Admiraal Heemskerk I" te Gouda. De schippersknecht gedood. De 50 ton groote stoomboot „Admiraal Heemskerk I", van de expediteurs firma der wed. P. J. Planjer, Nieuwe Rijn 77 alhier, heeft gisteravond op de Gouwe hij Gouda een uoudlottig ongeval veroorzaakt, dat den dood van een der opvarenden ton gevolge had. De Heemskerk was op weg van Leiden naar 's-Hertogenbosch en moest voor een brug in Gouda wachten. De kapitein der boot de heer J. J. A. Planjer, zette den motor op „achteruit", doch hij weigerde. De boot voer dus door den gang, die zij had, door en opgezweept door den Zuid- Westerstorm geraakte zij aan lager wal, waar voor het Bolwerk de „Volharding II" gemeerd lag. De Heemskerk botste toen met kracht tegen de Volharding aan en door den schok sloeg de 27-jarige schippei^knecht A. S. S wonende For- mosastTaat 13 alhier, overboord. Hij ge raakte tusschen de twee schepen bekneld, toen de booten na den eersten schok weer tegen elkander voeren. Zijn rechterbeen werd bij de dij afgekneld. Nog voor een geneesheer ter plaatse was, was de onge lukkige reeds overleden. Hij was gehuwd en laat een vrouw met een jongentje van vier jaar achter. Prof. Dr. W. Martin. Den eersten Januari zal het 25 jaar ge leden zijn, dal prof. dr. W. Martin, di recteur van het Mauritshüis, aan deze in stelling werd verbonden. Naar wij verne men, heeft zich onder voorzitterschap van den Leidschen oud-hoogleeraar prof. dr. P. J. Blok uit vrienden en vereerders van prof. Martin een commissie gevormi^ om hem den \2den Januari met het oog op dit jubileum te huldigen, waarbij prof. Blok een rede zal houden. A. H. Krieger. t Te 's-Graveiihage is in den ouderdom van 81 jaar overleden de heer A. II. Krieger, oud-directeur van het Rijkstele-' graafkantoor alhier, ridder in de orde van Oranje Nassau. Do begrafenis is bepaald op a.s. Donderdag op Oud Eik en Duinen. St. Lidwina-vereeniging. Vanavond is het weer feest voor de uitverkorenen der St. Lidwina-vereeniging een vierhonderd jongens en meisjes, die in de Graanbeurs worden onthaald en ge fêteerd. Na een paar vroolijke uren tus schen 5 en 8 te hebben doorgebracht gaan de kinderen met hun nuttige geschenken naar huis en brengen daar weer blijdschap bij de ouders. Offerblok ontvreemd. Gistermorgen tusschen half elf en half LEIDEN Woensdag. 2de Ontwik kol ingsavond van „De Hanze", in „In den Vergul den Turk te 8.36 uur. Woensdag, R.-K. Volksbond, afd. Leiden. Bondsgebouw te 8 uur. Wccnsdag. il. K. W., Bondsgebouw, te 8.15 uur. Maandag 28 Dec. tot en met Don derdag 3 Dec 1925 (Oudejaars dag) waargenomen door de Apotheek vaD den heer G. B. D u y s t e r, Nieuwe Rijn 18, Telef. 523; op Vrijdag 1 Januari (Nieuw jaarsdag 192 6) wordt waargenomen door de Apotheek van den heer W. P e 11 e Kort-Rapenburg 12, Telef. 594; op Zaterdag 2 en Zondag 3 Ja nuari a.s. wordt waargenomen door de Apotheken van de heeren D. J. v. Drie-» s u m, Mare 76, Telef. 406 en G. H. B1 a n- k e n, Hoogewoerd 171, Telef. 502. twaalf is uit de St. Petruskerk een offer blok ontvreemd. Zeer waarschijnlijk her vond er zich slechts een klein bedrag aan geld in. Aan de Leidsche Modevakschool zijn na gehouden examen geslaagd voor leerares. mej. L. Hoogeveen, voor coupeuse, de da mes L. v. d. Drift, H. Goejée, G. Rutgers, J. van Wijk, voor costumière de dames F. van Dijk en N. Mechelse, leerlingen van mej. M. Hoogeveen. Bij de heden alhier voortgezette exa mens Engelsch M.O. B is nog geslaagd d.c heer F. S. Walsh, Utrecht. Do examens zijn afgeloopen. Gisteren is de uitslag der examens abusievelijk geplaatst onder de nieuwsbe» richten uit Zoetermeer. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen Beeft benoemd tot leden van de commissie, aan welke wordt op gedragen het examineeren van hen, dio eene acte van bekwaamheid verlangen tot het geven van middelbaar onderwijs in de wis- en natuurkundige wetenschap pen en van hen, die in 1926 de akte van bekwaamheid wenschen le verkrijgen tot het geven van lager onderwijs in de wis kunde, de heeren dr. J. C. Kluyver, dr. W. van der "Wou.de en dr. H. F. Schreine- makers, hoogleeraren, en dr. J. Droste, lector aan de Rijksuniversiteit alhier, en. in de subcommissie K IV alhier, tot lid en ondervoorzitter: dr. J. M. Janse, lioog- lceraar aan de Rijksuniversiteit alhier; tot leden: dr. P. N. van Kampen en dr. B. G. Escher, hoogleörarcn aan de Rijks universiteit alhier. Toen de agent van politie F. hedennacht den 50-jarigcn koopman F. M., die in be schonken toestand op de Haarlemmer straat liep, wilde arresleeren, ondervond hij daarbij verzet van de 18-jarige schip pers Chr. H. en B. M heiden alhier woon achtig. Laatstgenoemde gaf- daarbij den agent een zoodanigen slag tegen een der kaken, dat deze ernstig gewond werd. Mei behulp van den brigadi"r de B. werd toen eerst B. M. naar het bureau gebracht eu daarna de koopman F. M. De derde per soon werd later van zijn bed gelicht. De agent moest zich qpider geneeskundige, be handeling stellen en is huiten dienst ge steld. Op verzoek van den burgemeester van. Oegstgeest is gistermorgen alhier aange houden zekere G. G„ verdacht van oplich ting. Hij is ter beschikking gesteld van den burgemeester van Oegstgeest. MUZIEK. „Finis Cororat Opus". Weilinacht s-0 r a t or i um. Ten bate van het orgelfonds Ha-rtebrugs-1 kerk heeft de zangvereemging „Finis Co- ronat Opus" onder leiding van den heer Titelen het „Kerst-Oratorium" uitgevoerd van Heinrich Müller. Vroeger is dit werk te dezer stede wel eens meer ivtgevoerd met stilstaande bee'den. Mejuffrouw Swart, die de regie in handen had, heeft hierin eenige verandering gebracht. Pan tomime in den vollen z'n van het woord is het niet, wat er gegeven is. Men zou het standsverandering bij open doek kunnen noemen, want pantom'me vraagt veel meer algeheel© uitdrukking van gelaat, lichaam en gebaar. Een kleine bezetting van strijk-^ instrumenten, hout, koper en klavier' ver zorgde de hegeleiding van het niet groote maar beschaafd zingende koor. De voor zitter heette de aanwezigen welkom, bevat do Voreeniging aan ;n aller sympathie en noodigde mensehen met „wat slem" en „veel liefhebberij" uit tol medewerking bij dit muziekminnend gezelschap. Hierover zou ik mij graag een opmerking veroorlo ven. Zoo lang er verschil in confessie zal bestaan zullen er ook znmrkfcren van ver schillende geloofsrichting wezen-. Maar waarom moeten er bier nu drie Roomsche zangvereenigingen naast elkander zijn? Is Leiden een stad groot genoeg om drie Roomsche gemengde koren te laten groeien en bloeien? Neen! Zoo lijdt de eene om dó andere terwijl met elkander een ar-» tistiek ho l'er plan kan worden klaar ge maakt en uitgewerkt. (Volledigheidshalve zij hierbij opgemerkt, dat de voorzitter in zijn speechje ook verklaarde, dat „Finis coronat opus" niet wil optreden naast an dere Katholieke zangvereenigingen. als ge lijke; haai' doel is meer he scheiden: nu en dan te zingen voor een liefdadig doel. Red.) Do uitvoering was over liet geheel geno-_ men niet onverdienstelijk. Het koor, dat vooral wat vrouwenstemmen betreft uit goed en mooi klinkend materiaal bestaat, heeft zich flink gehouden, vooral daar waar instrumentaal begeleiding het en semble ondersteunde. Wat Heinrich Mül ler heeft geschrev-n i; te scharen onder Duiteche volkskunst, klaar en eenvoud g. De muziek draagt een naief feestelijk ka-.

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 2