kerkmïeüws. INGEZONDEN MEDEDEELI73G mfifdS cacao fcoop&n.? ^"iiacacag, Efciu/u; meal, t wi f. 1 i pen. tiiWi f.0.5 5 pgr, pona ioMWafiiatuiet te ou&xLxe||m. en ieopamt my. veel oetcL. GPflwi. Cow.mcn ëun.it-. wordt. Dit komt, omdat het waiergehalte orhot eind van de mest-periode belangrijk afneemt. Kon gedeelte, gemest tot 222 pond gem., kostte per pond 27.33 cent, het godoelte, dat zwaarder gemest werd 350 p.), kostte per pond 29.79 cent. Wanneer de land varkens duur zijn, dus per pond meer kosten, dan is het wel aan te raden, wat langer door te mesten. Kan varken van 150 pond kostte per pond 2.3 pond voer; een varken van 220 pond 2.9 pond voer; een varken van 300 pond 3.8 pond voer, en op het einde van de mest periode 41 4 5 pond voer per pond ge a iebtstoename. Zeer lang mesten is dus onvoordcelig, maar te vroeg verkoopen geeft dikwijls ook nadeel. De heer Boer merkte hierbij op, dat zwaardere varkens dikwijls ook een hoo- geren prijs per pond opbrachten. Do heer Vink meende, dat men, ais men door vroeg verkoopen ook drukker moest inkoopen, soms ook de ziekte binnenhaalde. Verder besprak de heer Tukker de waar- do van vleeschmeel. In Amerika is men van meeniug, dat varkens, voor betere gToei, naast plantaardig ook dierlijk eiwit moeten bobben. (60 wei, oudermelk, vleeschmeel, vischmeel, enz.). Spr. onder schrijft dit niet geheel. Door de Friesche Mij. van Landbouw was hieromtrent een proef genomen, waar bij wel bleek, dat de voedering van vlcesch- m<'ol betere groei gaf. Vleeschmeel is een product van gemalen vlccsch, waaruit eerst de bouillon gekookt is, of gemalen gedroogde magen, ingewan den, etc. Het eerste is natuurlijk boter, maar bijna tweemaal zoo duur. Naast vleeschmeel is eenig groen voer ook wol aan te raden, met het oog op de vilaininen, waardoor de dieren tevens el erker zijn tegen ziekte. Mogelijk zitten deze ook wel in vleesch- mc-l. De heer Boer merkte nog op, dat var kens, wanneer ze een weinig vleeschmeel krijgen, rustiger zijn in bet hok. De heer Tukker meende, dat, wanneer een varken onrustig is, het behoefte heeft aan een of ander. 100 Gr. vleeschmeel per dag is ten slotte wel rendabel. Do proef, in Friesland gehouden, of varkens, door het toedienen van groen voer, minder behoefte zouden hebben aan meel, is met een negatieve uitslag be kroond; varkens, die tot 8 Kg. gras per dag aten, gebruikten toch evenveel meel als de anderen, en gaven practisch niet meer opbrengst. Naar aanleiding van de vorige lezing komt het punt fok- en controle-vereeniging weer ter sprake. Er zal verder aan gewerkt worden. Volgende week Dinsdag komt de heer Tukker sproken over: „De opfok van kal veren". HAZERSWOUDE (Rijndijk). R. K. Landarbeidersbond. Op de Dinsdagavond te 7 uur in café Boers te houden propagandavergaderint» van do R. K Land- en tinarbeiders-organisatie zal als spreker optreden de Bonds-voorzitter, do beer A. J. Loerakker. KOUDEKERK. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente komt op Woensdag 30 Doe. 1925, des voormiddags 10 uur in openbare ver gadering bijeen. Onderwerpen ter behan deling: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. Mededeelingcn. 3. Comptabele besluiten. 4. Benoeming Ambtenaar van den Burgerlij ken Stand. Aanbeveling: 1. M. J. E. Kwins 2. D. Reijneveld. 5. Benoeming leden Com missie tot wering van schoolverzuim. Pe riodieke aftreding der hoeren: N. P. Slag- ten horab, Jac. van den Berg. .T. van Om- mering, A. Zuidwijk en A. Mioo-g. 6. Be noeming lid Burgerlijk Armbestuur en Burgerlijk Weeshuis. Periodieke aftreding N. P. Slegtenhonst. 7. Benoeming lid plaatselijke Commissie van toezicht op het Lager Onderwijs. Periodieke aftreding J. Jongencel. 8. Rooien van 22 wilgenboomen voorde nieuwe algemeene begraafplaats. 9. W jziging Vleeschkeuringsverordening. 10. Wijziging verordening regelende de ver- deeling der werkzaamheden Ambtenaren van den Burgerlijken Stand. Geboren: Ehnert, z. van J. Verbree en J Uithol. Levenloos kind van J. Teu- nis van Tuijl en G. E. van Veen. Gehuwd: A. B. van Leeuwen jm. 25 j. on A. van Beveren jd. 23 j. NIEUWKOOP. Ovcrwerkvergunning. Door den Hoofdinspecteur van don Arbeid te 's-Gra- venhage is aan 23 smeden dezer Gemeen te vergunning tot overwerk gegeven. ZOETERWOUDE (Hooge Rijndijk), ft. K. Volksbond. Woensdagavond hield de R. K. Volksbond Afd. Zoeterwoude Leiderdorp de jaarvergadering in het Pa- tronaategelxnrw De voora., de heer S. J. Klaver, opende de vergadering met een •woord van welkom, waarna door den se cretaris, den heer C. Zandbergen, de notu len en het jaarverslag werden gelezen, welke beide onder dankzegging werden goedgekeurd. De penningmeester, de heer L. v. Noort, gaf verslag over het afgeloo- pen jaar: inkomsten f 227.27, uitgaven f244 31, nadeeüg saldo f16 96. saldo in las 1924 f 102.32, saldo in kas 1 Dec. 1925 f85.36. Uit 'bet verslag van de penningm. van „Hulp in Nood", den hoer P. Zandbergen, bleek, dat er een saldo in kas was van f 23 64. Bij de bestuursverkiezing weiden de af tredende, de heeren Jac. v d. Meer, L. v. Noort en C. Zandbergen bij acclamatie herkozen. Hierna volgde behandeling van de be grooting, sluitende aan inkomsten en uit gaven met een bedrag van 4218.De toot/.iter gaf verslag van de gewestelijke •vergadering; naar aanleiding daarvan werd de jeugdorganisatie besproken, het resultaat hiervan zal vermoedelijk leiden tot het houden van een ouderavond. Met een woord van dank werd deze ver gadering door den voorzitter op de gebrui kelijke wijze gesloten. ËQmercgde Berichten TRAGISCH FAMILIEDRAMA TE ZWOLLE. Zijn broeder vermoord. Op den Tweeden Kerstdag heeft zich te Zwolle een ernstig familiedrama afge speeld. Toen 's morgens te ongeveer half twaalf de 45-jarige, waarnemend kantoorchef op het bureau van de Overijselsche Onderlin ge Brandwaarborg Maatschappij, C. S. Mulder, met zijn beide dochtertjes uit do Hoogmis in de Dominicanerkerk, kwam, werd hij opgewacht door zijn broer, een machinist. De kantoorchef vierde op den tweed ey. Kerstdag zijn verjaardag en gezamenlijk gingen zij naar zijn woning aan den Groe- neweg. Toen zij thuisgekomen waren, haalde de machinist, die sedert geruimen tijd in overspannen toestand verkeei# een groot mes te voorschijn. Hij ging daarmee zijn broer te lijf en bracht hem eenige doodelijke wonden toe. Een 17-jarige zoon van den verslagene Cor Mulder, die zicli op de bovenverdieping bevond, hoorde vanuit de huiskamer geschreeuw en ging naar beneden om te zien wat zich daar afspeelde. Toen hij, beneden gekomen, zijn vader wilde bijstaan, kreeg hij ook eenige messteken, die evenwel niet doodelijk zijn. Pater Hillen uit het Dominicaner-kloos ter kon den 45-jarigen Mulder nog de Hei lige Olie toedienen, voordat hij stierf. Dr. Klinkert te Zwolle verleende eerste hulp, bijgestaan door eenige zusters. De ernstig gewonde jongen werd naar het R.-K. Ziekenhuis vervoerd. Zijn toestand is niet levensgevaarlijk. De verslagene was een voorbeeldig huisvader en had 5 min derjarige kinderen. De dader is een bruut, ongeveer 40 jaar oud. Hij leefde geschei den van zijn vrouw. Zijn broer hielp het gezin in allo omstandigheden en trachtte de scheidenden weer te vereenigen. De machinist is door de politie in ar rest genomen. De dader toonde niet de minste spijt over zijn daad. De moordenaar is een ern stig zenuw-patiënt, die vier weken geleden wegens zenuwziekte uit den dienst van machinist bij de Ned. Spoorwegen tijdelijk ontslag was verleend, wegens zenuwover spanning en die waarschijnlijk in den loop van deze week naar het rustoord „Villan- drij" te Nijmegen zou worden gevoerd. Er is niet" de minste reden om aan wraakneming te denken. Meer rijst de ge dachte aan een daad van een krankzinnige De onbewaakte overweg. Motorrijwiel door den trein gegrepen. Bij den onbewaakten overweg op de grens van Winsum-Obergum, liad Don derdagavond een aanrijding plaats van den spoortrein met een motorrijder. De trein, welke om 5.05 uit Baflo in de rich ting Groningen vertrekt, stond even voor het station Winsum, vlak bij den overweg, welke niet van afsluithoornen is voorzien, plotseling stil. Bij onderzoek bleek, dat een motorrijder, de 30-jarige gehuwde heer K. Sissing, uit Obergum bewusteloos aan den weg lag, terwijl zijn motorrijwiel, dat nagenoeg geheel vernie'd was. een eind verder gevonden werd. De. heeren ge broeders Sissing, scheepsbouwers, bevon den zich op een motorrijwiel. Juist toen de trein in aantocht was, wilden zij den overleg passé er en. Door een geweldige hagelslag hebben zij waarschijnlijk den trein niet gehoord: do oudste der heeren was juist over de rails, doch do andere werd door de locomotief gegrepen, mot het bekende noodlottige gevolg. Dokter Brons, uit Winsum, die spoedig ter plaatse ver scheen, constateerde een armbreuk, een diepe wonde in het achterhoofd en een gebroken rib. Het slachtoffer werd naar zijn woning vervoerd. Zijn toestand is vrij ernstig. Auto van den dijk. Nabij Haastrecht is Zaterdagavond een leege autobus door hel breken van den stuurstang van den dijk geraakt en onder aan den berm terecht gekomen De chauf feur kwam met den schrik vrij. Ernstige aanrijding. Zaterdagavond stopte de auto van den heer J. de Bruin uit Utrecht, onder de gemeente Son. Het uitzicht op den weg werd belom merd door den rook van een juist passcc- rende stoomtram. De 13-jarige A. van den Heuvel uit Woensel, die daar per fiets voorbijkwam, werd dan ook dermate ge hinderd door don rook, dat hij den auto niet zag, met het gevolg, dat hij tegen den auto aanreed, waardoor hij tegen een der wagens van de tram werd geslingerd. Hier door werd de knaap tegen den grond ge slingerd. waarbij hij bot rechterdijbeon brak en bovendien nog eenige ernstige in wendige kneuzingen opliep. In zorgwek- kenden toestand is de jongen in het zieken huis opgenomen. Levend verbrand. Zaterdagavond is in de J. P. Heyestr. te Amsterdam een 29-jarig meisje, dat zich alleen in perceel 139 bevond, in brand ge raakt en zoo om het leven gekomen. Het was bekend, dat zij aan zwakzinnigheid leed. Men vermoedt, dat de vrouw in een vlaag van waanzin zich met petroleum heeft overgoten en daarna in brand gesto ken. Het verkoolde lijk is naar het Wil- helminagasthuis vervoerd. Brandwonden. Bij het doorsteken van den smeltoven in de Ijzergieterij te Weert had de 58-jarige W. J. het ongeluk een lading gloeiende slakken tegen zich aan te krijgen, waar door zijn beide beenen en vooral zijn voe ten verbrand werden. Onder geweldige pijnen werd hij per brancard naar het St. Jans Gasthuis overgebracht. Voet afgeknepen. De 50-jarige sjouwer N. maakte een staaldraad vast om den bolder van het motorschip De Zuiderzee in de Thorbec- kcgracht te Zwolle. Hij bemerkte door het duister niet, dat hij met zijn been in den draad stond, het gevolg was, dat, toen de draad gespannen werd, zijn rechtervoet onder den enkel werd afgeknepen. Te water. Vrouw v. B. uit Dinther maakte in deii vroegen morgen een voetreis naar het sta tion te Veghel om met den vroegtrein naar Boxtel te sporen. Voordat zij echter het station bereikte is ze als gevolg van den storm in den epoorkuil verzeild geraakt. Ze worstelde tusschen leven en dood, toen A. G. den kuil passeerde. Door haar gespartel werd hij gewaar dat er wat in den kuil lag, maar in plaats van de eenden, welke hij er dacht te vinden, heeft hij de vrouw opgehaald. Gelukkig nog net bijtijds. Overleden Zooals men zich zal herinneren, zijn er op 21 December 11. door het breken van een steiger op een bouwwerk hoek Valken- boschlaan en Weimarstraat te 's-Graven- hage, een drietal werklieden gevallen. Een van hen, zekere H. de V. uit de Oltman- straat, is thans aan de gevolgen in het ziekenhuis a. d. Zuidwal overleden. Nekkramp Te Eeserveen (Dr.) is het 5-jarig zoontje van den heer J. Hil'brands aan nekkramp overleden. Na de ramp van den loodsschocncr. Zaterdag ia op het strand van Ameland aangespoeld het lijk van Johannes Lode- wijk, een der loodsen, die zich bevonden aan boord van den verongelukten loods- schoener II Het stoffelijk overschot werd per rijks- vaartuig van Ameland naar Terschelling overgebracht. Stoomschip aan den grond. Dezer dagen is in de Amsterdamscho haven aangekomen het stoomschip „Zos- ma" van Nievelt Goudriaan en Co. te Rot terdam. Bij het moren aan de boeien in het IJ tusschen de Handelskade en de Java- kade vermoedde men aan boord reeds dat het schip aan den grond was geloopen. Toch heeft de „Zosma" daarna echter op deze plaats een hoeveelheid lading ingeno men. Toen Zaterdagnacht het vertrek was aangebroken bleek spoedig dat de groote stoomer onbeweeglijk aan den grond vast zat. Denzonden nacht en Zondagmorgen is met behulp van drie groote sleepbooten der gebr. Goedkoop getracht de „Zosma" vlot te krijgen; echter zonder resultaat, weshalve besloten werd het schip door het lossen van 1500 ton kolen lichter te maken Zondag was men hiermede druk bezig. Hedenochtend zou opnieuw getracht wor den do „Zosma" die, zonder dat dit be kend is, vermoedelijk in voor groote zee schepen te ondiep vaarwater ligt, vlot te krijgen. Stoomtrawler gestrand. Bij de Koog op Texel is gestrand de IJmuider stoomtrawler Victoria. Sleep booten z jn van Terschelling ter assiston- tie vertrokken. Het schip zit hoog in de branding. Groote brand in de Haarlemmermeer. Donderdagnacht ongeveer 1 uur is de boerderij van den heer A. Ooms te Vijfhui zen, nabij de nieuwe brug, tot den grond afgebrand. De eigenaar werd wakker door een vreemd geluid. Toon hij de deur van zijn slaapvertrek opende, kwam een sterke rook lucht hem tegemoet. Hij snelde naar den stal en vond het groote gebouw in lichte laaie staan. Onmiddellijk terugkeerend, heeft hij zijn vrouw en kinderen nog kun nen waarschuwen, die in nachtgewaad het huis zijn ontvlucht. In den stal waren 18 koeien en 6 pinken op de gebruikelijke wij ze vastgebonden. Een vreeselijk geloei deed zich hooren. Aan redden van deze dieren kon niet meer gedacht worden. Na het inslaan van eenige ruiten wist de eigenaar nog met groote moeite een paard en een veulen te redden; do manen van het paard hadden reeds vlam gevat. De handbrandspuit van Vijfhuizen was spoedig ter plaatse, en ook de automobiel- brandspuit van Hoofddorp kwam kort daarop, maar de spuiten hebben geen wa ter gegeven, omdat het geheele gebouw als verloren moest worden beschouwd. Ruim 60 wagenvrachten hooi gingen mede ver loren. Door de gunstige richting van dan wind, die zeer sterk was, bleef een groote schuur gespaard, waarin 16 melkkoeien waren gestald. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt de schade. De valsche Fransche bankbiljetten. Men meldt ons uit Boedapest: De huis zoekingen in de woningen van de te Den Haag gearresteerde valsche munters, le verden geen resultaat op. Het onderzoek wordt dag en nacht voortgezet. Vast is ko men te staan, dat Jankowich, die een lei dende rol speelde, den laatsten tijd in fi- nancieele moeilijkheden verkeerde en in verdacht gezelschap verkeerde. Men betreurt het, dat niet spoedig ge noeg een exemplaar van de valsche francs- biljetten is opgestuurd, waardoor men zich met schriftelijke mededeelingen moest tevreden stellen. De radicale oppositie partij heeft besloten de regeering over deze kwestie te interpelleeren, aangezien opge helderd moet worden of de valsche mun ters politieke doeleinden hebben nage streefd. Een medewerker van de „Magyar Ors- zag" deelt op grond van een door hem persoonlijk ingesteld onderzoek mede, dat do valsche bankbiljetten .gevonden op de in Nederland gearresteerde Hongaren, nit dezelfde fabriek afkomstig zijn als de val sche Gechiscke bankbiljetten van den rechts-radicalen bloedhond „Het Dubbele Kruis." Naar men zich zal herinneren zijn des tijds de gebroeders Kovacs en andere le den van dezen bond gearresteerd, onder verdenking een aanslag tegen minister Bethlen en andere Hongaarscke politici, benevens op den koning van Roemenië te hebben gesmeed. Voor de financiering van dit plan waren door hen valsche Gechische kronen-bil- jetten in omloop gebracht. De gebroeders Kovacs en hun medeplichtigen werden evenwel tot zeer lichte straffen veroor deeld. De valsche Gechische kronen-biljet- ten waren door een gewezen privaat-do cent der universiteit te Boedapest, zekeren Maeszaros, vervaardigd. Deze heeft ver volgens in den zomer van dit jaar ver- valschte 100 frs. vervaardigd, die thans door Jancoviks en zijn medeplichtigen te gelde moeten worden gemaakt. Het blad „Villag" meldt, dat het hoofd der valsche muntersbende, die in Neder land vervalsckte francsbiljetten in omloop trachtte te brengen, een ambtenaar van het ministerie van Binnenlandscke Zaken is, genaamd Josef Fazulck. Hij is uit Slo- vakije afkomstig en een tijdlangals ge zantschapsattaché in dienst bij de Gechi sche delegatie in Boedapest geweest. Het blad verstrekt deze inlichtingen op grond van materiaal, dat het zelf heeft verzameld en dat het thans ter beschik king der politie te Boedapest heeft gesteld. Geheimzinnige inbraak. Toen de familie Schenk, wonende op een hofstede op den Hornweg in den Grooten IJpolder bij Amsterdam, Donderdagavond omstreeks tien uur thuis kwam, bleek, dat inbrekers van haar afwezigheid hadden geprofiteerd om hun slag te slaan. Dat was duidelijk te zien aan den chaos, die in de verschillende kamers heerschte. Ver schillende kasten waren overhoop gehaald en de inhoud lag over den grond verspreid. De brandkast in een der achterste vertrek ken van de hofstede was door middel van een valschen sleutel geopend. Ongeveer /3500 aan bankpapier vVrd vermist. Daar entegen hadden de daders verschillende zilveren voorwerpen onaangeroerd gela ten. Blijkens een stuksgpslagen ruit waren de gasten hier binnengekomen. Dit moet zijn geweest tusschen d^s middags 5 en des avonds 10 uur, Sporen van de daders zijn alsnog niet aangetroffen. Inbraak in een kerk. In de K. Kerk te Nieuwenhogcrheide ;s ingebroken en een offerblok geledigd. De kerkdief bleef tot dusverre onbekend. Kwartjesvinders in actie In de omgeving van Haarlem maken kwartjesvinders de treinen af en toe on veilig. Vooral op de lijnen naar de Haar lemmermeer hebben vele boeren dit al tot hun schade ondervonden. Een hunner verloor een bedrag van ruim f 100. Een oude geschiedenis. Vóór circa 3 jaren werd zekere K., uit Kerkrade, op Duitsch gebied mishandeld. K. had 7 bloe lende wonden aan verschil lende lichaamsdeelen. Toen K., die bewus teloos bleef liggen, weer bij was gekomen, bemerkte hij, dat hij van 35 gulden en 5000 mark was beroofd. De politie te Kerkrade gelukte het thans de daders en dacTeressen in handen te krijgen. Drie personen uit die gemeente werden gevankelijk naar Maastricht overgebracht. De echtelied oh W-, van Duitsche nationaliteit, zullen aan de Duitsche politie worden overgegeven. Versioppelingen ontvlucht Twee vreemdelingen, die als versioppe lingen de reis met het van Baton-Rougo naar Amsterdam bestemd Nederlandsch motortankschip „Den Haag" medemaak- ten, hebben bij aankomst te IJmuiden, voordat de politie de ongewenschte gasten van den gezagvoerder had overgenomen, kans gezien van boord te ontsnappen. On middellijk werd de politie van de ont vluchting op de hoogte gesteld, om te trachten deze buitenlanders wederom te pakken te krijgen. Oud gebruik. Do gemeenteraad van Dukkum heeft bo^ sloten, het zeer oude gebruik, 's avond* 10 uur de klok te laten luiden, weer in tfe yoeren. Het zal jaarlijks 120 kosten. BuRenl. Berichten De star.d der groote rivieren. Rijn en Moezel stijgen weer. Nadat tijdens de Kerstdagen de walen stand van den Rijn iets gedaald was. i* het water gister weder gewassen. Ten gen volg© van het smelten van sneeuw in de Vogezen en in het Zwarte Woud is de wa* terstand van den Boven-R jn sedert Za terdag met 1 Meter gestegen en in verband met de zwaren regenval verwacht men een verdeer© stijging. De aanhoudende stormen in het gebied van den midden-Rijn hebben in de laatste dagen ernstige schade aangericht. Ook het water van den Moezel, dat tij-* dens de Kerstdagen aanz'enlijk was ge- daa'd, is thans weer met 1 Mot. r gestegen. Het peil toonde gisteravond reeds 3 95 M<h ter aan. De ramp op Yap. Verscheidene duizenden menschen omgekomen? Volgens berichten te New York uit Honolulu ontvangen, zouden bij de ramp op het eiland Yap verscheidene duizenden personen om het leven gekomen zijn. Stationsoverkapping te Darmstadt ingestort. Een dood,e en verscheidene gewonden. Op het Centraalstation te Darmstadt" heeft een ernstig ongeval plaats gevonden. Een gedeelte der stationsoverkapping is namelijk door tot dusverre nog niet opge helderde oorzaken ingestort, zestien per sonen onder zich bedelvend. Een groot aantal menschen kon zich nog in veilig heid brengen, daar hun aandacht door de afbrokkelende steenen werd getrokken. Er zijn tot dusver 1 doodelijk gewonde^ 3 ernstig en 6 lichtgewonden. Allen zijn naar bet ziekenhuis overgebracht. Hoogoven ontploft. De bladen uit Luxemburg maken mel ding van pen geweldige ontploffing van een hoogoven te Lohgvy. Eén arbeider werd gedood, van een anderen werd geen spoor meer gevonden, terwijl zeven .ar beiders zwaar gewond werden. Een somber Ke. Een draadloos bericht verl 11, dat "00 immigranten, die 12 verschillende talen spreken, te zamen op Ellis-eiland rond oen Kerstboom het Kerstfeest hebben ge vierd, om aldus de uren hunner tijdelijke gevangenschap te verlichten Brand na de Kerstfecc. iering. Het historische landgoed der familie Lyttleton, „Hagbley Hall", dat zich se dert vierhonderd jaar in het bezit van ge noemde familie bevindt (de tegenwoordige bezitter is lord Gobham) is geheel afge brand. In het huis had een Kerstviering plaats gevonden, die echter bij het uitbre ken van den brand reeds ten einde was. Toen ieder zich ter ruste had begeven, werd om drie uur in den moreen brand alarm geslagen. In het landgoed bevonden zich rijke schatten aan schilderijen, sculptures, zil verwerk, hoeken en wanddecoraties. De kostbaarste schilderijen konden worden gered, doch de overige kunstvoorwerpen werden grootcïideels verwoest of zwaar be schadigd. Nederlandsch Oost-lndië. Vechtpartij aan boord der engkaSis". Vier dooden en twintig gewonden. Nadat het s.s. Bengkalis. Mun'ok (Ban- ka) verlaten had, met bestemming Bata-- via, is aan boord een ernst'ere vechtpartij ontstaan tusschen 44 corlrac'-koeVes van Makassar en tw'ntig scheopskoelies. Tien inlandsche passagiers en zelfs vrouwen van Makassar werden er bU betrokkenDe officieren hebben, daar b' ina alle rad draaiers met messen gewapend waren, ter stond krachtig ingegrepen, doch voordat de orde hersteld was, waren ver nlandera gedood en twintig gewond. De „Bengka lis" is teristond naarMuntok leruggestoomd, waar de politie alle koe'ics van boord heeft gehaald. Daarop is de reis naar Ba^ tavia voortgezet. liefdewerk ,.st. franciscus xaverius". Aan het 9e jaarverslag over 19241925 van bovengenoemd liefdewerk, welks zetel is gevestigd op 't Groot Seminarie te V» ar- mond, öntleenen v:ij het volgende: „De geheele opbrengst bedraagt J 8035, welke de bevredigende voldoening schenkt, dat wij dezelfde som als verleden jaar aan onze Nederlandsche Missionarissen kun nen uitdeelen. Het aantal kalenders, dat geplaatst werd, bedraagt meer dan 1800. Op zien- zelf een mooi aantal, maar 't is wel ecus hoogcr geweest en we moeten in slijgendfl lijn blijven! De opbrengst van de busjes, vejW ƒ6443.80 bedraagt, is een merkwaardige realiseering van liet bekende spreek woord: „vele kleintjes maken een groote Als wij nu de „brokkenafdeelin" binnentre den, dan moeen wij vooral wat de posW zegels betreft, welke ƒ518 opbrachten, een opmerkelijken vooruitgang constateeron 1 verleden jaar. Ook het aandeel van zilver papier en capsules is gestegen; waar be eerstgenoemde 247 is kas bracht, leve

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 4