Twaede Slad Maandag 28 December 1925 ÜIT DE OMGEVING. HILLEGOM. R.-K. Kiesvereniging. Naar wij ver nemen is dezer dagen de commissie inzake een ontwerp systeem candidaatstellon, stemmen enz. van leden voor den gemeen teraad, in de R.-K. Kiesvereeniging door het bestuur van den R.-K. Kring geïnstal leerd. Wij hopen dat de commissie er in slagen mag een voor velen (voor allen zal wel onmogelijk zijn) bevredigend systeem te ontwerpen. Wie een voorstander is van een goede gezonde gemeentepolitiek, zal met ons gaarne het verheugend feit vernemen, dat sinds eenigen tijd er onder onze 7 Katho lieke raadsleden een goede samenwerking is, zoo zelfs, dat voor iedere vergadering van den Raad een bijeenkomst plaats heeft ter behandeling van de agenda, iets wat sinds jaren niet meer gebeurde. Wij zul len de laatste zijn om te beweren dat het nu alles koek en ei is, tenslotte behoudt elk lid het recht voor zijn persoonlijke mee ning uit te komen, doch de samenwerking zooals deze thans bestaat, mogen we in het belang van de Katholieke partij ten zeerste toejuichen. Posfduivententoonstelling. Wij namen een kijkje in het gebouw van den R.-K Volksbond aan de Hooflstraat alhier, waar op een der gezellige bovenzalen een mooie tentoonstelling wordt gehouden door de Postduivenhoudersvereen. „De Zwaluw". De keuring werd verricht door den heer van Daalen, die een zeer moeilijk werk heeft verricht. Ingezonden waren 141 exemplaren. Eere-prija schoonste duif: S Warmerdam Eere-prijs schoonste doffer: F Reekers. KATWIJK AAN DEN RIJN. Kerstfeest. Het was een gelukkige gedachte van het bestuur van Wit-Gele Kruis ora het Kerstfeest dienstbaar te ma ken aan Het Wit-Gele-Kruis. In de school 1 was een prachtige kerstboom opgelicht met ernaast een kerstkribbe. Tevens waren daar in de onmiddellijke nabijheid ver schillende aantrekkelijkheden gemaakt door het bestuur van het Wit-Gele-Kruis, waarvan de opbrengst moet dienen tot ver sterking der kas, opdat deze Vereen, hare liefdadige werkzaamheden, het verplegen der zieken en het uitleenen van vele ver- plegingsartikelen, zooveel mogelijk kan uitbreiden. We kunnen dadelijk zeggen dat men getoond heeft al het werken op dit terrein op prijs te stellen. Den gebee- len dag was er zeer druk bezoek, soms wel te druk, en den geheelen dag heeft men dit ook daadwerkelijk getoond. Een keur korps van jongedames was in actie om in alles behulpzaam te zijn en het moet hun to{ eere gezegd worden: zij zijp er ten volle in geslaagd om de penningen der bezoe kers op gepaste wijze van plaats te veran deren, n.l. uit da beurzen der bezoekers (sters) naar de kas van „Het Wit-Gele- Kruis". Een woord van lof mag hun daar voor niet onthouden worden. De uitkomst was schitterend. Men heeft ook getoond voor een dergelijk liefdadig werk veel over te hebbben, en het middel, de sjoelbak, grabbelton, lijntrekkerij, enz., is ontdekt om bij eventueel volgende malen, dat de bodem der kas zichtbaar wordt, in gebruik te worden gesteld. Tuinbouw. Door den steeds vermin derden aanvoer en de niet vlugge handel besloot het bestuur der Tuinb.ver. „Kat wijk en Omstreken" om vanaf heden niet meer tweemaal, doch eenmaal per week te veilen en wel op Woensdag. Ontsporing. De electrische tram van 9 uur voormiddag ontspoorde op Isten Kerstdag op een wijze zooals wel zelden zal voorkomen. Komende van- station Voorstraat, liep de motorwagen, juist voor bij het daarliggende wissel, vermoedelijk door het afbreken der keerrails met de achterste wielen uit het spoor. Deze wielen bleven ongeveer 20 meter lang over de be trating rijden, terwijl de voorwielen in hot spoor bleven. Daardoor werd het ontspo ren door den wagenbestuurder niet eer der bemerkt dan toen het achtergedeelte der wagen, en voornamelijk het draaibare onderstel, zoover buiten het spoor ging dat de voor het huis van den heer A. staande boom, en wel een boom van flink en om vang, doch oud en van minder goede kwa liteit, werd aangereden en wel zoodanig dat deze boom afkraakte en viel tegen de huizen van de heeren A. en Gr. Dat de zware takken niet in doch juist naast de ruiten kwamen, was een geluk. Toen de boom door de tram geveld was, liep deze nog iets door, doch bleef, ook omdat toen de bestuurder den hevigen schok gevoeld had, voor een paal der electrische gelei ding, welke ook nog een flinken duw kreeg, steken. Onmiddellijk werd het noo- dige personeel opgeroepen en toog men aan den arbeid. Het was een groote ruïne. Van 's morgens 9 uur tot 's nam. 2 uur werd flink gewerkt om de baan vrij te krijgen. Tot zoolang was de dienst naar Katwijk aan Zee gestoord. Te 2 uur was de dienst weer normaal. Gelukkig dat het te 8 uur nogal stil was op de straat. Nu gebeurden er geen persoonlijke ongelukken en bleef het alleen bij groote finanoieele schade voor de N. Z. H. T. M. KATWIJK AAN ZEE. Vliegtuig. De Engelsche vliegmachi ne, die vorige week een noodlanding maakte aan het strand wegens den mist en onvoldoende voorraad benzine en de eerste dagen wegens het ruwe weer niet kon op- itijgen. is op den namiddag van den laten Kerstdag te 2 uur, toen het Intusschen goed weer was geworden en laag water, opgestegen en naar Schiphol gevlogen. Alles liep vlot van stapel. Het was een groot model vliegtuig voor 10 passagiers. De familie C. O. van Katwijk deed de reis naar Schiphol mee om met den trein te rug te keeren. Het gevaarte trok de laatste dagen, doch vooral lsten Kerstdag, veel belangstelling. LISSE. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente komt op Donderdag a.s., des nam. te half drie, in openbare vergadering bij een. Agenda: 1. Voorstel van B. en W. om aan den heer W. van Maanen, alhier, een strookje grond te verkoopen van het per ceel gemeentelijke bewaarschool. 2. Voor stel van B en W. om van mej. S. Masten broek, alhier, grond te koopen voor de ver breeding van den hoek KanaalstraatKa pelstraat. 3. Voorstel van B. en W. tot aanvulling van do Algemeene Politie-ver- ordening voor deze gemeente. 4. Voorstel van B. en "W. ora een boventallige leer kracht aan de Openbare M.U.L.Ö.-School deze gemeente na 1 Januari a.s. ten laste der gemeente te handhaven. 6. Voorstel van B. en W. en de Waterleidingscommis sie, 'om de tarieven voor de levering van water door het Gas- en Waterleidingbe drijf, vastgesteld den 23sten Juni 1925, zoodanig te wijzigen, dat elke M3. water boven het abomïements-kwantum, alsmede het verbruik in kerken, scholen, gestichten en alle niet tot woning bestemde gebou wen, met ingang van 1 Januari 1926, wordt berekend tegen een prijs van 0.30 per M3. 6. Comptabiliteitsbesluiten. 7. In gekomen stukken en mededeelingen. NOORDWIJK. K.S.A. Woensdagavond vergaderde de plaatselijke afdeeling der K.S.A. in de kleine zaal van het Juvenaatsgebouw, met als voornaamste punt op de agenda: be spreking oprichting eener afd. van het Wit-Gele Kruis. De voorzitter, de heer G. G. J. Alkemade opende met gebed en een kort welkom, waarna hij de sesretaresse de gelegenheid gaf haar keurige notulen weer te geven, welke onder dank ongewij zigd werden vastgesteld. De Voorz. deelde mode dat de twee eerste ontwikkelings avonden zullen gehouden worden op 4 en 25 Januari. Verder heeft het bestuur met dr. Visser onderhandeld over de voorgestelde cursus voor eerste hulp bij ongelukken: een vol ledige cursus zal bestaan uit 20 lessen, en,* als hieraan 40 personen deelnemen, zullen de kosten 5 per persoon bedragen. De secretaresse zal de verschillende aange slotenen aanschrijven met verzoek hun leden op te wekken tot deelname on deze op te willen geven vóór 15 Januari a.s. Bij deze besprekingen wees dr. Visser op het nuttige van een afd. van het Wit-Gele Kruis; blijkens een ingwonnen advies bij de Eerw. Heeren Geestelijken zouden deze het ten zeerste op prijs stellen, wanneer nu tot oprichting eener dergelijke afd. zou worden overgegaan. Naar aanleiding hier van heeft het Bestuur de noodige inlich'tin gen verzocht van den Diocesane secretaris, die hieraan volgaarne heeft voldaan. Aan de hand van een brochure van Kap.- Rit selaar, gaf de Voorz. in korte trekken weer het doel dezer Vereen, namelijk om onder Roomsche voorlichting de ziekenverple ging ter hand te nemen, het aanstellen van een R.-K. wijkzuster, waarvan men weet welke gedachte zij is toegedaan over het huwelijk en over kinderzegen, het aan schaffen van verplegingsartikelen, welke dan gratis aan de leden zullen worden verstrekt, enz. Over doel en inrichting de zer Vereen, ontspon zich een vruchtbare discussie en allen kregen helder inzicht in deze en met het voorstel van den Geestel. Adviseur om in principe te besluiten tot oprichting eener afd. konden allen accoord gaan. Hierop verzocht Zijneerw. dat allen propagandist zouden zijn voor dit schoone doel. Besloten werd op 4 Januari een ver gadering te houden, waarbij een spreker het doel van het Wit-Gele Kruis uiteen zal zetten en op dze vergadering tot oprichting over te gaan.' De contributiën dezer vor- eeniging zullen ongeveer de volgende zijn: voor loontrekkende gezinnen, waarin één maand. Verder kan men zijn: lid-begunsti- gcr, lid-donateur en lid-weldoener; allen hebben echter dezelfde rechten. Na nog eenige huishoudelijke besprekingen sloot de Voorz. onder dank ln afwachting op het komende, deze bijeenkomst met den Ghr. groet. OEGSTGEEST. Gemeenteraad. Verharding de Kempenaersiraat Een tramhuisje bij de Kerk. De raad dezer, gemeente vergaderde Donderdagmiddag te 2 uur. Voorz. de bur gemeester; aanwezig alle leden. Na opening door den Voorz., volgde de lezing der notulen welke drie kwartier duurde. Onder de ingekomen stukken was het adres der bewoners van het „Oude Dorp" inzake aanleg electricitei-t, en een adres van ingezetenen, aandringend op de aanstelling van een assistent aan de 0. L. School in de Deutzstraat. Deze adressen worden in handen van B en W. gesteld om advies. Het prae-advies van R. en W. op het adres van J. van Noord inzake vergoeding vervolg onderwijs, luidde afwijzend. De raad besloot overeenkomstig het prae-adviea. Het advies van B. en W. op- het adres inzake bestrating tweede gedeelte der Do Kempenaerstraat luidde eveneens voor alsnog afwijzend, omdat door bestrating het landelijke zou verdwijnen. Er worden slechts twee winkels aangetroffen. Wat de verlichting betreft, een wijziging daarvan zullen B. en W. overwegen. De heer Schoonderwoerd is het aller minst eena met de door B. en W. in hun advies geuite verwachting, dat de verhar ding der De Kempenaerstraat zoo zal worden als in het Wühelminapark, omdat hot vorkoor in het park niet in vergelij king staat met dat in de straat. Spreker vind het onderhoud van deze straat zoo als het thans geschiedt, geld weggooien in een bodemlooze put. Het asphalteeren beeft slechts eenige dagen geholpen. Verder herinnert spr. zich, dat eonlgen tijd geleden, bij behandeling bouwplan Juta werd vastgesteld, dat bestraat moest worden. Thans zijn er nog slechts twee win kels in dat gedeelte der De Kempenaer straat, maar er zullen er weldra meer ko men. Do Voorz. antwoordt, dat mot het asphal teeren pas een eerste begin is gemaakt. Wat het groote verkeor in de De Kempe- i.aerstraat befteft, het was dit jaar bijzon der druk, doordat do Leidsche Straatweg was opgebroken. Do heer Ui tienboogaard sluit zich bij l et gesprokene van den heer Schoonder- woerd aan. De heer Zandbergen vraagt naar de kosten. De voorz. zegt, dat B. en W. slechts een schatting hebben gemaakt. De kosten zullen 12 A 13000 bedragen. Het voorstel van B. en W. met bestra ting te wachten, wordt aangenomen mot 8 .stemmen tegen van do heeren Verhaar, Schoonderwoerd en Uittenboogaard. B, en W. stellen voor een wijziging po litieverordening, waarbij het verboden zal worden, dat honden onbeheerd op de straat morden aangetroffen. Mot algemeene stem men goedgekeurd. Tegenover het invoeren van een honden belasting hadden B. en W. en de meerder heid der Taadsleden bezwaar. Volgens ari. 103 der L. O. Wet werd door de schoolbesturen verzocht de vol gende vergoedingen uit te keeren: school Oegstgeesterstraatweg 2620 20; R. K School 8602. 50; School met den Bijbel f 1768.13; School „Duinzicht" 1433.48 *4 Voor de vergoeding vakonderwijs aan de resp. scholen: B. en W. wenschten een onderzoek over enkele posten uit de diverse rekeningen, waarvan het questieus is of zij onder de in art. 103 bedoelde uitgaven vallen. De heer v Egmond wil, dat B. en W zich ten op zichte van de uitkeering aan de bijzondere scholen op een ruim standpunt plaatsen. De voorz. antwoordt, dat de we: moet worden toegepast en men niet op billijk heidsoverwegingen steunen kan. Hierop volgde een uitvoerige discussie Over de questieuse kosten werd afzonderlijk ge stemd, of rechtskundig advies zal worden ingewonnen. De Voorz. verklaarde, dat al sprak de raad zich uit voor een stilzwij gend uitbetalen der posten, het gemeente bestuur toch in hooger beroep zou gaan bij de Kroon. De raad sloot zich in meer derheid bij de meening van B. on W. aan, behalve bij den post: Kosten pont, ter ver voering van leerlingen van de school aan den Morschweg. De pensioen-grondslag van A. Kool wordt vastgesteld op 1890. Daarna is aan de orde verzoek en voor- stol uitbreiding waterleiding-buizen War- monderweg. B. en W. stellen voor in dien weg een waterleidingbu s te leggen van 215 M. lengte voor een bedrag van 2350 De heer Bakker vraagt of de helft der kosten door Leiden betaald wordon. Dit is niet het geval. De heer Schoonderwoerd merkt op, dat men nu reeds dichter bij Poelgeest komtl Met algemeene f temmen wordt daarna tot aanleg besloten. Het kohier vervolgonderwijs wordt z. h st. vastgesteld. De stemdistricten worden gewijzigd Er komen nu 3 stemdistricten In de commissie van advies der werk loosheidsverzekering wordt herbenoemd als lid-werkgever de heer C. J. Lubfce tn als lid-werftneni^f de heer J. lith. Twee stem men werden uitgebracht op den heec Ho gen woning. Tot lid der commissie van toezicht I. O. werd herkozen de *eer "Willens met 7 summon, *egen 4 steDjmen op den heer Breedijk. Het verzoek van G. Langeveld om verla ging hypotheekrente werd afgewezen Aan de agenda werd nog een punt toe gevoegd. Het betrof de plaatsing van een tramwachthuisje aan de halte bij de kerk. Door de Trammij. is in uitzicht gesteld, dat aldaar een wachtlocaaltje zou worden ge plaatst. De voorz. zeide, dat bij informatie pebleken*was, dat men van plan was er een zelfde huisje neer le zetten als aan het Terweepark, waar men als schapen opgo- bokt staat. Door B. en W. was verzocht een geriefelijker gebouwtje te plaatsen Hiertoe was de Mij. wel genegen mits de gemeente een deel der kosten droeg. Het ontworpen huisje zou 300 kosten, een meer geriefelijk, zooals B. en W. zieh voor- slolden 1100.dus 800.moer. Do Mij. stelde voort, dat de gemeente Oegst- goost de helft van het meerdere, f 400. bijdroeg. Het voorstel van B. en W. op het aanbod der Mij. in te gaan werd aangeno men. Tegen stemden de heeren Zandber gen en Schoonderwoerd, die van meening waren, dat de Trammij. de algeheele kos ten behoorde te betalen. Rij de rondvraag wees de heer Zandber gen op hef al te landelijke aan de zijde der gemeente Rijnsburg de straat wordt er nooit opgevopgd waarna de Voorzitter de vergadering te 6.30 uur sloot. ROELOFARENDSVEEN. Weihnachfs-cratorlum. Het is een goede gedachte geweest van de heeren Vosserur. van der Moer en Huïgs"oot alhier om den 2en Kerstdag een opvoering te ge ven van he' Weihnachts-oratorium van H F. Mtiller. Niet alleen, omdat deze opvoe ring zoo passend is bii de Kerstviering !n die dagen, doch ook omdat wij weer eens tot de overtuiging zijn gekomen, dat de aanwez:gheid van een R. K. gemengd koor in deze plaats wel terdege reden van be staan heeft. Genoemde heeren van wie het initiatief is uitgegaan hebben succes van hun werk gehad en zij hebben d% voldoe ning reeds mogen smaken dat hun werk en moeite aan de opvoering van dit stuk gegeven door hun plaatsgenooten op hoo- gen prijs is gesteld geworden De Pan- orat'uszaal was dan ook tot in haar uiter ste hoeken bezet en eenigen moos'en we gens plaatsgebrek nog teleurgesteld wor den. Hetgeen we ten gehoore kregen was werkelijk boven onze verwachting. Spel, zang, decors en tableaux waren in één woord aohitterencL De stilte in de zaal bewees ons voldoende hoe zeer dezo opvoering, voor deze plaats nog geheel nieuw, in den smaak van het pu bliek vièl. Na afloop mochten de spelers een langdurig applaus als dank voor hun ne prestaties ontvangen. Hierna sprak de zeureerw. heer pastoor nog een woord van dank. Spr. dankte de speelsters en spelers voor hun gevoelvol speL Inzonderheid richtte hij een woord van dank tot den heer van der Moer, onder wiens bekwame le'ding deze opvoering was ingestudeerd geworden en tot de heeren Yesseur, Huig- sloot en van der Meer voor de moeite en opoffering, welke zij zich cetroost hebben. Tot slot sprak de edelachtbare heer Bur gemeester nog een woord van dank tot de spelers. Spr. onderschreef volkomen do woorden van den zeereerw. heer Pastoor en sprak den wensch uit dat dezo uitvoe ring den stoot moge goven tot oprichting van een definitieve R. K. gemengde zang- voreenlging, waarna een ieder voldaan hu swaarts keerde. Dinsdag 29 December a.s. des avonds ten half acht uur zal we derom de opvoering van het Weihnachts- oratorium plaats hebben. Een ieder die werkelijk eens oen genotvollen avond wil hebben verzuime niet er na toe te gaan. WASSENAAR. Lijk gevonden. Door wandelaars Is :n de duinen nabij de waterleid'ng bot lijk gevonden van een naar schatting 25-jarig man. Naast het lijk lag een revo'ver van groot kaliber, terwijl he' hoofd een groote schotwonde vertoonde. De politie h^eft het lijk overgebracht naar het lijkenhuis. Zij heeft echter geen enkele aanduiding kun nen ontdekken, waaruit de identiteit van hot lijk zou kunnen worden vastgesteld. DE mm TREEK V ALPHEN AAN DEN RIJN. Schietwedstrijden. Dinsdagavond had in het gebouw van de schietvereeniging „Nederland en Oranje** door den Voorzit ter dezer vereeniging de prijsuitreiking plaats aan de deelnemers van de gehou den schietwedstrijden der Alphensche Bur gerwacht en de onderlinge wedstrijden van de Schietvereeniging „Nederland en Oranje". In zijn openingswoord herinnerde de Voorz. in welgekozen woorden aan hot zeer gunstige en aangename verloop dezer wedstrijden. Hij achtte het een goede ge dachte van het bestuur om ook niet-leden in de gelegenheid te stellen, deel te kun nen nemen, waardoor ook zij eon prijsje konden veroveren. Spr. bracht dank nnn alle deelnomers en medewerkers, in het bij zonder aan den heer A. G. Mljs voor zijn belangelooze en correcte regeling der werk zaamheden, waarvoor deze een stoffelijk blijk je van dank in ontvangst mocht nemen. Er werd geschoten om de wlssolmedaille van de Burgerwacht en de medaille van den competitie-wedstrijd. In het geheel werden 66 prijzen uitgereikt, nier zij nog even herinnerd dat er nu weder geregeld Dinsdagavond en Zaterdagmiddag en -avond oefeningen worden gehouden, waar ieder welkom Is. Wij geven hier de uitslag weer van de schietwedstrijden op Marga van de Alphen sche Burgerwacht gehouden van 328 Nov. 1925. Personeel Marga (max. 60 pnt.): 1. C. Bogaard 60, 2. G. Bergshoeff 59, 3. L G. van Niekerk 58, 4. B. Lcmkes 57, 5. H. Baarslag 57, 6. W. B. Kroon 57 punten. Vrije Baan Marga (max. 180 pnt.): I. A. C. Mijs 179, 2 G. Bergshoeff 177, 3. L. C. Jongenburger 175, 4. N. G. A. v. d I.inden 174. 5. W. B. Kroon 174, 0 D. d Linden 174 punten. Uitslag competitie-wedstrijd „Nederland en Oranje": le prijs P. de Vries, 2e prijs P. Penders. Uitslag van de onderlinge schietwedstrijd gehouden van 3 Nov.13 Dec. 1925 door de Scbietvercen. „Nederland en Oranje''. Klasse A. Personeel Buks (max. 50 pnt.): 1 W. B. Kroon 47, 2. A. G. Mijs 45 en 3. G. Bergshoeff 43 punten. Vrije Baan Buks (max. 180 pnt.): 1 A. C. Mijs 180, 2. G. Bergshoeff 180 en 3 W. B. Kroon 179 punten. Vrije Baan Buks (max. 150 pnt.): i G. Bergshoeff 144. 2. A. G. Mijs 141 en 3. N G. A. v. d. Linden 139 punten. Vrije Baan Cylinder (uwix 120 pnt.): 1 A G. Mijs 120, 2. G. Borgshoeff 120 en 3. N. C. A. v. d. Linden 119 punten Klasse B. Personeel Buks (max. 100 pnt.): 1. C. J. Zuidam 95, 2. W. v. d. Kwaak 94 en 3. P. Ponders 93 punten. Vrijs Baan Buks (max. 180 pnt.): 1 W. v d Kwaak 178, 2. C. Bogaard 177, 8 P. Penders 176, 4. B. Snel 175 punton. Vrije Baan Buks (max. 300 pnt): 1. W. v. d. Kwaak 290, 2. D. J. Burger 287 en 3 G. Bogaard 284 punten. Vrije Baan Cylinder (max. 120 pnt.): 1. W. v. d. Kwaak 118, 2. G. Bo gaard 117 en 8. P. Penders 116 punten. Bannen voor leden van de Burgerwacht Landstorm en niet-leden. Vrije Baan Buks (max. 300 pnt 1. A. van Triest 278 punten. Geluksbaan (max. 900 pnt.): 1. L. 0 van Niekerk 844 en 2 H. Jansen 818 pnuten. VrljeBaan (max. 180 pnt): 1. A. van Triest 176, 2. L. G. van Niekerk 176, 3. P v. d. Kwaak 173 en 4. H Jansen 171 punten. Banen zonder klasse: Vaste Baan Buks (max. 300 pnt.): 1 A. C. Mijs 197, 2. G. Bergshoeff 294, en 3. L. G. Jongenburger 290 punten. Geluksbaan ("max. 900 pnt.): 1. A. C. Mijs 877, 2. H. Baarslag 858, 3. L C. Jongenburger 847, 4. N. G. A. r. d. Llndon WAT GEEFT DC RADIO VANAVOWg Hliversum M. D. a 1000 M. 56 Kinderuurtje. Liedjes en ling en van Mevr. Ant r. Dijk. 6.457.10 Geen huish. halfuurtjs. 7.157.80 Radio-voordracht door defl heer R. Swierstra, over «Welke radio* lampen zijn er?" 7.45 en 10 Persberichten Vai Diaa. 8.10 Concert door MED. 0-orkeei o. L v. Fr. Lupgons. Daventry 1600 M. 4.85 Concert door het East-ham dsne~ orkoat. 5.35 Kinderuurtje. 0.20 Dansmuziek door het Fryer*»* orkest 7.20 Tijdsein Big Ben, weerber., nieuw» Lozing: Opportunities oversea» South* Africa. 7.45 Muziek. 8.Lezing: Achievement 8.20 Populaire liedjee van 1925. M. Bonnott, sopraan. E. Cruicahank-oontra-alt S. Thomas-tenor. F. Kelsey, bariton. 9.20 Concert door het versterkte Savoy* symphonie-orkest. 10.20 Tijdsein, weorber., nieuws. Le zing: „The stream of lifo-the hope of bet terment". 10.5011.20 Drie humoristen In hun ropurtoire. 11-2012.20 Dansmuziek door de Kit Cat-band. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 5.05 Orkestconcert met zang. 6.05 Koerson en Havaapersber. 8.5010.20 Orkestconcert. Litterair»- en theaterkroniek. Königswusterhausen, 1300 M. 7.50 Orkestooneert. Gemengd program ma. Daarna vroolijke muziek. Weerber., nieuws. Brussel 265 M. 8.20 Voordracht: La Meuse pittoresqu» 8.35 Fragmenten van Boccace, operette van Suppe tot 10.20. 9.20 en 10.20 nieuws. Munster 410 M. 6.05—5.35, Harpconcert. 6-856.05 Sprookj^opora's van We ber, Goldrnarck en Humperdinck. 8.20 Voordracht: Amerika und wir. 6.507.20 Voordracht en voorle zing uit „Neuor Doutscher Frohmut" 7.20 Liefdesliederen van beroomdo Duit sche componisten door altzang. 8.Harpconcert. 9.20 Orkestconeert. 841, 5. K. Schraal 832 en 6. D. Du ia terhof 831 punten. Troostprijzen: 1. W. Vorruijt, 2. v. Wioringen, 3. B. Snol, 4. D. J. Burger, 5. A. Bergshoeff, 6. W. Bergshoeff, en 7. K. v, d. Linden. BODEGRAVEN De Varhensfokkerii Dinsdagavond hield do hoor Tukker 1.1. over bovengenoemd onderworp een lezing voor do vereeniging van oud-cursisten. Do eerste vraag was dan: Wat is voor- dceliger, varkens te mesten tot zwaar of lichter gewicht? Dit is natuurlijk van verschillendo fao- toren afhankelijk. Door do Provinciale commissie voor varkensfokkerij is hieromtrent oen proef genomen. Spr. heeft tot zijn spijt de ver- schillondo gegevens niet bij zich, en kan zo dus niet medodeelen, maar hoopt hierop volgonde week terug te komen. Het dool was, na te gaan, wat de ge wichtstoename per pond kostte voor lichte en zware varkens. Daarmede nlleon is men er echter niet. Biggen van 25 A 30 pond (soms zwaar der, dikwijls lichter koslon per pond ge rekend meestal moor, dan men er later voor terug krijgt. Verder wordt in Rotter dam b.v. op do markt 8 pond per varkon gekort, onverschillig of het zware zijn of lichte Slachtverzekering en leveringkoslon zijn gewoonlijk gelijk, zoodat er voor lich- tore varkons procontisch meer af gaat don voor zware. Verder zijn ook entingskoslen togen vlok on andere ziekten gelijk. En bovendien 1» cLe sterftekans naar opinie van sproke? grootor bij jongere, dan bij oudore diereo. Maar wat wordt met voederon boroikt? Spr. memoreert weer, waaruit het dier lijk lichaam bestaat. Jonge dieren vormen vooral eiwit en asch, oudere dieren inoor vet, en als ze volwnsson zijn, uitsluitend laatstgenoemd bestanddeel. Dun noemt bij oudor worden hot walergehalto af. Kon pasgeboron kalf b.v. bestaat voor 80 A 30 pet uit water. Eiwit, zooals dit in het dierlijk lichaam; voorkomt, bestaat voor 75 pet. uit water, voor 20 pet. uit vet. Zet een dior dus aan 1 Kg. eiwit, drug» stof, dan geeft hot op de schaal een ge- wichtsvormeerdering van 4 Kg., terwijl bil eenzelfde aanzetting van vet, droge «tof slechts een schaalgowicht wordt bereikt van 1.25 Kg. Daar jonge dieren in hoofdzaak eiwit vormen, ru men ze dus snel toe in gewicht. In eon ouder wordt meer vet aangezet, du» minder snelle groei. Een dier heeft voedsel noodig voor oa- derhoud, en van hot meerdere kan het grooien. Geven we een hoeveelheid van b.v. 100 Kg. mais en gerst aan twee varkens, een van 125 en oen van 250 pond, dan zal hei laatste veel minder in gewicht toenemen. Het eerste dior hooft op de eerste plaals al minder noodig aan onderhoudsvoer, dot bijna evenredig is met het lichaamsgewicht Bij de proef, door de Provinciale Com missie genomen, werden de dieren om de drie weken gewogen. De eerste ponden; kosten 21 ct. per pond, vervolgens een ge- lijdelijke stijging tot 89 ct.. en daarna een! zeer «nolle, zoodat de laatste ponden 64 ct. per pond ko3ten, wat zeker nooit behaald

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 3