„De Leidsclie Coral" Twaede Blad Maandag 14 December 1925 3l%MEfigLA&D HET BEZOLDIGINGSBESLUIT. Algemeens bepalingen. Wat het Bezoldigingsbesluit zelf aan gaat werden tal van artikelen, n.l. 8, 4, B, 9, 10, 12, 13, 14 en 18 niet of alleen redac tioneel gewijzigd, terwijl ten opzichte van verschillende andere slechts geringe ver anderingen, en niet van ingrijpende betee- kenis, werden aangebracht. De toepassing van den z.g. stand plaatsaftrek die voor gemeenten der 2e klasse 4 pet. en voor die der 3e klas se 8 pet. van de bezoldiging bedraagt blijft ongewijzigd met deze bepaling, dat deze niet van' toepassing zal zijn op amb ten, waaraan een vaste bezoldiging is ver bonden, tenzij in de betrekkelijke salaris- regeling anders is of wordt bepaald. Tot nog toe gold de bepaling, dat voor het genot van een ambtswoning een salarisaftrek van 15 pet. werd berekend, behalve in die gevallen, waarin het genot van woning speciaal is toegekend als be looning voor het vervullen eener nevenbe trekking. In den vervolge zal de aftrek voor het genot van woning eveneens ach terwege blijven, wanneer een ambtenaar buiten zijn normalen diensttijd werkzaam heden verricht, die hem door een daartoe bevoegde autoriteit zijn opgedragen. Ten opzichte van de salarisregeling voor ongehuwden zijn de bestaande voor schriften nader aangevuld. Krachtens de nieuw* bepalingen worden de laatste 2 pe riodieke verhoogingen of voorzoover be treft onderwijzers bij het lager- of uitge breid lager onderwijs de laatste 4 periodie ke verhoogingen slechts toegekend aan mannelijke ambtenaren, die gehuwd of gehuwd geweest zijn, zoomede aan vrou welijke ambtenaren die gehuwd zijn ge weest, zoolang zij niet zijn hertrouwd. Ten opzichte van een bepaalde categorie van ambtenaren kan een- andere regeling wor den getroffen. Het voorschrift omtrent het niet toekennen der laatste periodieke ver hoogingen blijft overigens buiten werking, indien ten gevolge van de toepassing er van het te bereiken eindsalaris lager "zou worden gesteld dan 400 beneden het maximumbedrag van de betrekkelijke schaal van bezoldiging. De nieuwe regeling stelt ten aanzien van het recht op een huwelijkstoelage, minder strenge eischen dan het vigeerende Bezoldigingsbesluit. Krachtens de bestaan de bepalingen werden slechts zij in het ge not van een huwelijkstoelage gesteld, die in totaal een salaris van minder dan ƒ2000 genieten, en ten minste twee dienstjaren hebben. Bovendien wordt de toelage slechts toegekend, indien daardoor het salaris niet boven 2000, noch boven het maximum van de bezoldicringsschaal, waarin de amb tenaar is gerangschikt, stijgt, terwijl ten slotte de ambtenaar zijn 23ste levensjaar moet hebben bereikt. Al deze voorwaarden voor het verkrij gen van een huwelijkstoelage die 200 bedraagt blijven in het gewijzigde Be sluit gehandhaafd, echter met uitzondering van den eisch dat de ambtenaar ten min ste twee dienstjaren moet hebben. De bepaling, dat de huwelijkst)ij.«lag door periodieke verhoogingen moet worden „inverdiend", vervalt. Bovendien is voorts op billijkheidsover wegingen een nieuwe bepaling ingevoegd, houdende, dat met kinderen worden gelijk gesteld pleegkinderen, die deel uitmaken van het gezin van den ambtenaar en ge heel als eigen kinderen door hem worden onderhouden en opgevoerd, en voor wie de aftrek van het belastbaar inkomen voor de Rijksinkomstenbelasting is toegestaan. De kindertoelagen, die thans per kind 2/4 pet. van het salaris bedragen, worden gebracht op 3 pet., terwijl het mi nimum en maximum van de toelagen zijn verhoogd van 50 en 200, tot 60 en 240. Voor de ambtenaren-werklieden ia de kindertoeslag gebracht van 1 per week op 1 15 en van 4.35 per maand op 5 als minimum. Overigens bleven de bestaande bepalin gen gehandhaafd Ten slotte bevatten de artikelen 26 tot en met 38 'n reeks van overgangsbepalingen, die van kracht zullen zijn voor de in- dienstzijnde Rijksambtenaren. Voor de totstandkoming van besluiten be treffende de salarisregeling, is de mede- werking van den minister van Financiën Vereischt. Grooter is het aantal wijzigingen, aange bracht in de klassen-indeeling der ge meenten, een indeeling, die, gelijk boven reeds bleek, met name van belang is, om dat voor de ambtenaren in gemeenten der eerste klasse geen standplaatsaftrek wordt berekend, terwijl die aftrek voor de ge meenten der tweede en derde klasse op resp. 4 en 8 pet is bepaald. Onder de gemeenten, die in een hoogere klasse zijn ingedeeld, treffen wij er geen aan om onze omgeving. Gouda is naar de eerste klasse overgebracht Verder zijn o.m. de volgende wijzigingen aangebracht: Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Rijksuniversiteiten en Technische HoogeschooL De inschrijving behoorende bij *t ambt Administrateur bij het College van Cu rap toren", wordt als volgt gelezen: 2600 4000, 4 jaarlijksche verhoogingen van 200 en 3 tweejaarlijksche verhoogingen Tan /20O". De periodieke verhoogingen, behoorende bij het ambt„Vast assistent bij de Techni sche Hoogeschool", worden als volgt gele- 'en-' ..,3 jaarlijksche verhoogingen van ?200 en 8 tweejaarlijksche verhoogingen van 200". De inschrijving, behoorende bij het ambt „Administratief ambtenaar", wordt als volgt gelezen: 17002700, 3 tweejaar lijksche verhoogingen van 200 en 4 twee jaarlijksche verhoogingen van 100". Academische verpleeginrich tingen. De inschrijving, behoorende bij het ambt „Hoofdverpleegster", wordt als volgt gele zen: 16002500, 3 tweejaarlijksche verhoogingen van 200 en 3 tweejaar lijksche verhoogingen van 100." De inschrijving, behoorende bij het ambt „Verpleegster uitwonend", wordt als volgt gelezen: „ƒ1300ƒ1900, 4 jaarlijksche vor- hoogingen van 100 en 2 tweejaarlijksche verhoogingen van 100". De periodieke verhoogingen, behoorende bij het ambt „Verpleegster inwonend", worden als volgt gelezen: ,,4 jaarlijksche verhoogingen van 100, 2 tweejaarlijksche verhoogingen van 100 en 2 tweejaarlijk sche verhoogingen van 50". Middelbaar Onderwijs. "Wat betreft de bezoldiging van de Leera ren in de lichamelijke oefening aan eeno hoogere burgerschool met vijfjarigen cur sus, wordt in plaats van „f 110" gelezen „ƒ112.50". Gewoon lager en uitgebreid lager onderwijs. De periodieke verhoogingen, behoorende bij het ambt van onderwijzer, die in het bezit van de akte als hoofdonderwijzer is, worden als volgt gelezen: „2 jaarlijksche verhoogingen van 100, 4 tweejaarlijksche verhoogingen van 200 en 6 tweejaarlijk sche verhoogingen van 100". De periodieke verhoogin^en, behoorende bij het ambt van onderwijzer, die niet in het bezit van de akte van hoofdonderwijzer is, worden als volgt gelezen: „4 jaarlijk sche verhoogingen van 100 en 9 twee jaarlijksche verhoogingen van 100". In plaats van „De marge als hoofd eener school voor gewoon lager onderwijs be draagt: 300 bij minder dan 145 leerlin gen", wordt gelezen: „De marge als hoofd eener school bij minder dan 145 leerlin gen". Memoris van antwoord aan de Tweede Kamer Verschenen is tic Memorie van Antwoord inzake de dezer dagen ingediende hezold: gin -s-on(werpen. Wat het aangevraagde bedrag aangaat, woiut er allereerst aan herinnerd, dal ti.i 1 op globale rami r Voorts, dat in het cijfer va" f" o.m. niet was begrepen de verhooging voor i Lan delijk dat de regeering zich, waar het de verbetering van het 'bezoldigingsbesluit be treft, niet heeft, gebonden aan het bedra van f3 millioen, maar dit slechts als een raming heeft aangemerkt. Als een gevolg van do wijzigingen in de classificatie zullen cle aan,r"vraagdo bedin gen waarschijnlijk eenigszins overschreden moeten worden. Ten aanzien van de verhouding tusschen bezoldiging van hoogere en lagere ambte naren wordt ongemerkt, dat, naar de mee ning der regeering, het volstrekt geboden is de al te ver doorgevoerde nivelleering te temperen. Dit wordt dan ook o.m. met de wijzigin gen van het bezoldigingsbesluit beoogd. Uit een meer belangrijke verhooging van de salarissen der rechterlijke macht, zou den consequenties voortvloeien, die voor alsnog te zware offers van de schatkist vergen. Centraal Bureau K. S. A. Liefdewerk „Pastoor Verbraa k". Het Liefdewerk „Pastoor Vei braak", dat in overleg met den Indischen Generaal- aalmoezenier is opgericht en zijn zetel heeft op het Centraal Bureau der K. S. A. te Leiden, kan, dank zij ve'er medewer king, reeds op mooie resultaten bogen. Door de Nederlandse he sol da' en vr enden worden thans geregeld (wekelijks of om de 14 dagen) ruim 50 R. K.. dagbladen en 65 R. K weekbladen en maandschrif ten naar Indië verzonden ten bate van de ongeveer 200 mi'itaire verb'ij ven, zieken- inrich tingen en ontspanningslokalen. Voorts kon voornoemd Bureau reeds moer dan 750 gebonden boeken overzenden ten dienste van de op te richten legerbibl o- theek. Opdat het Bureau dit bijzonder sympathieke en dringend noodzakelijke werk der lectuur voorzien! mg geheel zal kunnen volbrengen, blijft het zich aanbe velen voor toezending van: boeken en ge bonden illustraties, alsmede van giflen in geld om bindwerk en enba'Uage te bekosti gen en enkele boeken aan te schaffen. Uit Indië werd aan het Bureau gemeld: „het geïllustreerd werkje „De So'daten pastoor", bevattende de levensschets van wij en pastoor Verbraak door pator van Hoeck, wordt hier werkelijk gretig gele zen, in den troe-p. Wij zouden nog wel 100 exemplaren ervan in de garu zoensb'dblio- theken kunnen p'aatsen." Wellicht zijn er in het moederland so'datenvrienden, die het Bureau hieraan kunnen helpen. Het adres is: Stoenschuur 17, Leiden (girono. 57216). Schriftelijke cursus In Staatsinrichting. Op 15 Februari a.s. beg nt aan het Cen traal Bureau der K. S. A. te Leiden we derom een schrifte'ijke cursus in Staats inrichting onder leidine van den heer J. H. van Sas. De cursus duurt 16 maanden en zal aan de deelnemers op bevattelijke en practische wijze de beginselen der Ne- derlandsche S taats inricht ng bijbrengen. Het etudieprogram is uitteraaxd zeer ge schikt ooi in alle kringen tot deelname aan te lokken. Aan het einde van den cursus zal in verschillende plaatsen des lands ge legenheid worden geboden om een mon deling examen af te leggen, waardoor het K. S. A-Diploma „Staatsinrichting" kan worden behaald. Schriftelijke cursug in Staatsinrichting. Op 15 Februari a.a. begint aan het Cen traal Bureau der K. S. A. te Leiden wedor- om een schriftelijke cursus in Staatsinrich ting onder leiding van den heer J. H. van Sas. De cursus duurt 16 maanden en zal aan de deelnemers op bevattelijke en prac tische wijze de beginselen der Nederland- sche Staatsinrichting bijbrengen. Het etu dieprogram is uiteraard zeer geschikt om in alle kringen tot deelname aan te lok ken. Aan het einde van den cursus zal in verschillende plaatsen des lands gelegen heid worden geboden om een mondeling examen af te leggen, waardoor hot K.S.A.- Diploma „Staatsinrichting" kan worden behaald. K. S. A.-e x a m e n s. Gedurende de maanden Juli en -Augus tus 1926 zal vanwege het Centraal Bureau voor de K. S. A. in Nederland te Leiden wederom gelegenheid worden gegeven om een mondeling examen af te leggen ter ver krijging van het diploma „Sociale Econo mie". De examen-commissie zal vermoede lijk zitting houden op Zaterdagmiddag te Leiden, Amsterdam, Utrecht en Eindho ven. Aan deze examens kan door een ieder worden deelgenomen. Een oproep tot in schrijving zal in de maand Juni worden gedaan. Gsmengde Berichten Brand in voorm. Durgerdam. Een kosterswoning en een weeshuis uitgebrand. In den nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks 2 uur, is brand ontstaan in de kosterswoning van de Ned Gercf. Kerk in het bij Amsterdam geannexeerde Dur gerdam. De brand is ontstaan door een defect aan de schoorsteen. Toen de brandweer ter plaatse verscheen sloegen fel de vlammen uit de kosterswo- ning en bet daaraangrenzende weeshuis, dat mede door de vlammen was aangetast. In het weeshuis bevonden zich gelukkig geen weezen. Met 6 stralen op de motorspuit wist de brandweer het vuur te beperken tot de kosterswoning en het weeshuis. De vTij aanzienlijke materieele schade wordt door verzekering gedekt. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. Kind verbrand. De vrouw van den nachtwaker V., wo nende Coolschestraat te Rotterdam, was Zaterdagmorgen even het huis uitgegaan, r.aar den bakker Ze liet baar driejarig dochtertje alleen achter, aan een tafeltje, zeggend dat het zoet moest gaan spelen Op het tafeltje lag helaas een doosje luci fers en de kleine is daarmede aan het spelen gegaan, met het gevolg, dat het ta felkleed in brand vloog en de vlammen ook de kleeren van het kind aantastten. De kleine moet, naar het onderzopk van een inspecteur van politie heeft uitgewezen, naar een hoek van de kamer geloopen zijn er viel een spoor dwars er door heen van stukjes halfverbrande kleeding te vol gen en in dien hoek, achter een stoel, waar het kind' altijd speelde, is het gaan zitten en verbrand. De vader, die boven sliep, heeft niets gehoord Hij werd ge wekt door het gillen van z'n vrouw, die na tien minuten terugkwam en het kind vond. De man trachtte eerst het begin van brand te blussch'en, waarbij hij brandwonden aan handen en armen bekwam Samen hebben ze het meisje, dat geheel zwart gebrand was, naar de apotheek van Lansberg op de West Kruiskade gebracht Daar kon i slechts den dood constateeren Men heeft het lijkje van het kind naar het groote zie kenhuis gebracht. Het begin van hrand, dat was ontstaan, werd door de brandweer gebluscht Bewusteloos door gas. Zaterdagmorgen kreeg een melkboer te Haarlem toen hij aan de woning van de Gez Reizer aan liet Klein Heiligland kwam geen gehoor. Hij verschafte ziet toe gang tot de woning en vond de beide be jaarde zus'ers, 70 en 71 jaar oud, bcwu6te- .oos te bed liggen. Eon gaskranntje in de bedstede bleek open te staan He: gelukio don Geneeskundigen D mst de vrouwtjes hij te brengen, maar een harer moest in de Mariastichting worden qpgenomen. Bloedvergiftiging. Ds 23-jarige dochter van den heer J. Mascle te Zuidzande ia tengevolge van het openkrabben van een wondje aan do neus aan bloedvergiftiging overleden. Aan de gevolgen overleden. De arbeider J. W. te 's Heerenborg had bet ongeluk de vorige week door de glad heid van een ladder te vallen en twee rib ben te breken. De man is thans aan de ge volgen overleden. Nekkramp. In Terborg is in het Ziekenhuis overle den de pleegzoon van de familie H. te \Yarm (Gem. Bondringen) bij wien nek kramp was geconstateerd. Door een auto overreden en gedood. Vrijdagavond omstreeks 5.15 werd tn de Stationstraat te Apeldoorn de keurmees ter van Delden, ongeveer 38 jaar, gehuwd en vader van twee kinderen, aangereden door» den in woeste vaart rijdenden auto van den heer H., door dezen zelf bestuurd De man reed na het ongeval door, van D. aan zijn lot overlatende. Deze is per zie kenauto naar het Ziekenhuis vervoord waar hij een uur later overleed. De heer H. is door de politie opge spoord. Auto vai den dijk. Zaterdag is de aulabus van de onderne ming Gorcum-Tiel 'nabij Gorinchem .an de Merwededijk getuimeld, met 14 inzit tenden, dien allen min of meer gewond wer den Een moest geneeskundig behandeld worden. De bus werd erg beschadigd en kwam ondersteboven te liggen Autobussen te water. Een autobus van de G. A. D. O. to Gro ningen, die gistermiddag om 12 uur uit Groningen was vertrokken, is tegenover do scheepswerf van den heer Vos aldaar ln het Winschoter Diep gereden. De chauf feur heeft zich zeer kordaat gedragen en kon door 't verbrijzelen van de voorruit, de beide inzittenden, den 42-jarigen J. Voon- stra uit Waterhuizen en mej. N. Westers uit Borgweg, redden. De beide inzittenden kregen niet ernstige verwondingen. De oor zaak van het ongeval is vermoedelijk een defect aan de stuurinrichting. Gisteravond is een autobus, waarin eenige passagiers, bij*Garmerwoldn in het Damsterdiep gereden. De passagiers kwa men met den schrik vrij. „De Crt" Onbewaakte overwegen. Een groote vrachtauto van de bierbrou werij „De Klok" te Enschede, komende van Heino, reed te Raalte Vrijdagmiddag nabij den overweg aan den Zwolschen Weg bij Wachtpost 12 midden op den trein die te 4.46 van Zwolle naar Almelo ver trekt. De auto werd op zij geslingerd en totaal verbrijzeld. De biervaten die er op waren geladen, rolden overal heen Do chauffeur en de' hesteller zijn er wonder boven wonder goed afgekomen Reiden hadden van te voren nog u.tgekokeu, doch hadden den tTein niet zien naderen. Doze was zoo goed als niet beschadigd. Het verkeer ondervond weinig vertraging Aan den onbew. spoogwegoverweg aan den Achterweg onder de gemeente Slnt-Pancras is dp .uelkaulo van don heer Roos door den sneltroin uit Hoorn aange reden. De auto werd gedeeltelijk vernield, de man bleef ongedeerd. De ontploffing aan boord van het Fransche tankschip. Omtrent de ontploffing van de stook olie-tank aan boord van het Fransche tank schip „President Sergent" te Amsterdam, vernemen wij van andere zijde het vol gende: De „President Sergont", een tankschip van 700 ton d.w. is Vrijdag door den Ha vendienst hier ter stede in de Petroleum haven op easvrijheid onderzocht en gas- vrij bevonden. Het schip is daarna naar de Amster- damsche Droogdok Maatschappij gesleept en in het „Juliana-dok" opgenomen, waar de schade zou worden hersteld, die de tankboot had opeeloopen door een bot sing tegen de sluizen van Terncuzen. Tn het voorschip bevond zich onder het kabelgat een 150-tons tank, die met stook olie was gevuld. In deze tank was door de botsing een deuk ontstaan, waardoor zij van een nieuwe plaat moest worden voorzien. De zich in de tank bovindendo stookolie is daarop door de Amsterdam- sche Droogdok Maatschappij naar do -ach- tertank op het schip gepompt, waarna de eerstgenoemde tank gedurende vele uren werd uitgestoomd, teneinde haar te drogen. Nadat dit geschied was door eigen per soneel der Amsterd. Droogd. Maatschappij heeft deze maatschappij permissie gege ven de gedeukte plaats van de tank af te branden. Dat er nog een gasmengsel in de tank was achtergebleven bewees de geweldige ontnloffing, waarvan de bijzonderheden reeds zijn gemeld en die, over het gpheel genomen, wonder boven wonder goed ls afgeloopen. Het herstel van de averijen, die voorna melijk in het voorschip van de President Sergent'' door de ontploffing zijn ontstaan zal vermoedelijk vrij veel tijd in beslag ne men. Aanvaring. Te Jutfaas kwam een Rijn-aak van 1600 ton in aanvaring met de Rotterdam 83, aan de los- en laadplaats aldaar bezig zijnde met het lossen van pulp. De Rijn-.aak kwam uit Vreeswijk en werd door den sterken stroom en het drijfijs op den Vaartschen Rijn met den voorsteven tegen den achtersteven van de Rotterdam 83 aangedrukt. Door den schok knapte de staaldraden, waarmede het schip vastlag, waarnaar het vaartuig naar don overkant van het water werd gedrukt. In den ach tersteven van de Rotterdam 83 was een gat van een M. ontstaan en het plaat ij/' van het achterdek was^geheel omgebogen Door het schip van achteren omhoog te brengen, wist men gevaar van zinken te voorkomen. De Rijn-aak had geen averij beloopen en persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. Een trapgans. De heer J. van Doorn te Simnnsliaven had het geluk een trapgans to bemachti gen, dio zich tegen de hoogspanningsdraden doodgovlogon had. De. trapgans kwam vroeger algemeen in ons land voor, doch wordt tegenwoordig hier niet moer aange troffen. Het bemachtigde exemplaar woog 15 pond en had een vlucht van 2 M. Onveilig strand. Het strand van Kat wijt tot Schevenin- gon zal Woensdag, Donderdag en Vrijdag onveilig zijn wegens het schieten met ge schut tusschen 10 uur en half twee. De aandacht wordt erop gevestigd, dat hot strand slpchts dan weder voor het pu bliek toegankelijk is, wanneer de vlaggen, waardoor do onveiligheid van het strand wordt aangeduid, zijn ingehaald. Buiten!. Berichten Historisch kasteel in Normandifi verbrand. Een schade van tien millioen francs. Het kasteel van Saint Julien du Mailloc, hetwelk vele kostbaarheden en ook de bi bliotheek van Colbert bevat, is door brand verwoest. De schade wordt op tien millioen francs geschat. Moeilijke redding van Schipbreukelingen. Zestien menachen in de golven omgekomen. Central News meldtuit Kaapstad 'n span nend verhaal van een strijd met den dood, die de schipbreukelingen van de „Cumpoti- WAT GEEFT DE RADIO VANAVOND? Hilversum, H. D. O.. 1050 M. 56Kindernurtjo. verzengd donr Me\r. Anto'nette van Dijk. Kinderliedje* on -vor to ll in gen. 6.457 15. Hui&hondhaJfuurtje. vanwege de Goodsche huishoudschool to Hilversum, door den heer G. F. Meybotom, oven „Nieuwe banen". 7.157.30. Radio-kwartiertje door den heer Ir. J. M. Verff. Lezing over: „De keu ze van spoelen" 12.'en 7.30. Politieber. 7.408Lezing door den heer Schuld, over: „Honden". 8.cm 10.Forsbor. Vaz Dine. 8.10 Kamermuziokavond. Rotterdamsch trio, bestaande uit de heeron: R'jnbergen, viool, Eberle, cello, Kalt wasser, piano; Zong door Mevr, Jullie de Stuera, so-< praan. Daventry, 1600 M. 4.35. Dansmuziek. 5 35 Kinderuurtjo. 6.20 Dansmuziek. 7 20. Tijdsein Rig Bon, weenbor nlourn Lozing: South-Africa". 7.45. Orkestmuziek. 8.Lezing: W ntersporta in Britain and elsewhere. 8 20. Opvoering van „The belle of Ncw- York", van Mc. Lellen in 2 acton. 10.20 Tijdsein, wcerber.. nieuws Lev zinc: The evolution of men. 10.5011 20. Humor door John Henry en Blossom Parijs „Rad o-Paris". 1751 M. 5 05. Orkostooncert. 6 05 en 8 35. Koersen en Huvasporab 8 5010 20 Concert. Orkest cm zang door MI'e. Axarina en Hr Vu'posoo. Köni'jswusterhausen 1300 M. 7 50. Bonte avond. Funkorkost en zAng- solisten Co'lo- en harpsolo'a. Daarna woerber. en nieuws. Brussel. 265 M. 8.3510.20. Ga'nconoert. onder auspi- c en van l'Office Internationale de Radio- phonie. 9 20 en 10.20. Nieuws. Munster, 410 M. 4.205.20. Muz'ok bij de toonecl-stuk ken van Goethe, Sehi'lor en Shakespeare. 6 20 Voordracht: Die Deutsche L'tera- tur snit 1870. 6 40. Voordracht: Die Zusammonset- zung der wichtkgvsten Nahrunes- ui Go- nuszmittel. 7.20. Lezing: Die orsfo standige Oper in Dou/bsch'and. 7.50. Ged'chtenvoorlozlng. tor" uit Cardiff hebben gevoerd. De „Com petitor" is op do Zuid-Kust van Afrika ver gaan en van de 24 leden der bemanning hebben slechts zes er het leven afgebracht. De tweede officier Polls, hoeft verteld, dat hij een van de twaalf mannen was, dio de eerste reddingsboot namen. De tweede werd versplinterd, toen zij neer werd gela ten. Allen slaagden er in, het zinkende schip te verlaten, behalve de kapitein, die op het punt stond zich in de reddings sloep te begeven, toen de touwen braken, zoodat hij met het schip in de diepte ver dween. Potts worstelde den geheelcn nacht met zijn kameraden hard om het leven. Juist toen bij het ochtendgloren land in hot zicht kwam, spoeldo oen reusachligo golf •vier mannen in zee. Twee van hen ver dronken Kort daarop sloeg do boot om en de tien overgeblevenen moesten zwemmen de het land zien te bereiken, doch zij had den een ontzettenden strijd te voeren to gen do geweldige zeeën. Vier mannen ga ven den kamp op en zonken uitgeput in do diepte. De anderen slaagden er ten slotte in, meer dood dan levend aan land te konion Een bloedig gevecht. Bij een poging van de politie te Manilla, om de moordenaars van een Philippijn- schen schoolmeester te arresteoren, kwam het tot een gevecht tusschen de politie en Moros, waarbij 17 misdadigers gedood werden, terwijl do politie 5 gewonden had. Hooge waterstand op den Rijn. Een Wolfftelegram uit Keulen meldt d.d. Zaterdag: Do Rijn bij Coblenz is sedert he denmorgen G uur elk uur ongeveer 6 c.M. gestegen. De stijging duurt nog voort. Te Keulen stijgt de rivier elk uur ongo- veer 2V» c.M., te Bonn sedert gisteravond meer dan een halve meter. Gevaar voor hoogwater is niet te vree zen. Een nader telegram uit Coblenz zegt, dat men voor een hoogwatercatastrofe niet be vreesd behoeft te zijn. In den afgeloopen nacht is in het gebied van den Boven-Rijn een lichte vorst inge treden. Sedert 10 December is de Moezel bij Trior 2.14 M. gestegen. Echter wast het water thans niet meer. De Naho bereikte bij Kreuznach een boogte van 4.10 M., maar het water zakt nu langzaam. KERhHSEUWS. Oe Witte Paters Met toestemming van Z. D. n. den Bisschop van 's-Herlogenhoech zal, naar de „St Janski." melden, de Sociëteit op Nieuw-Herlaer te St. Michiels-Gestel on aldaar een opleidingsschool openen voor hare toekomstige missionarissen. Tot dus verre had deze Sociëteit, die in 1856 te Lyon gesticht werd, en belast is met der tien Kerkelijke Provinciea te Afrika, Ame rika en Azië, in Nederland drie huizon, en wel in hel Bisdom Roermond, te Cadier on Keer voor de humaniora, te Blitterft- wijk voor het noviciaat der Broeders en

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 3