Twaede Blad TITS EN JACK Wvberf Donderdag 3 Dec. 1925 BI&ESEféLfl&O De KABINETSCRISIS. MR. MARCHANT'S BRIEFWISSELING. Mr. Marchant heeft gepubliceerd de brief wisseling, die hij heeft gevoerd met de lei der R.-K. en der S. D. Kamerfractie. 't Is opmerkelijk, dat de brief, door hem gericht tot dr Nolens, zeker vier maal zoo groot is als die welken hij aan ir. Albarda beeft gezonden. In den laatste worden kort eenige vragen gesteld, waarop een antwoord wordt ge- yraagd. De heer Albarda heeft geantwoord, dat de S. D. A. P. in beginsel bereid is, dóel te nemen in een kabinet van R.-K., S. D. en Vrijz. Dem. en dat zij na overleg met de vakbeweging en na goedkeuring van een buitengewoon congres overleg wil plegen over het program, waarbij het door mr. Marchant ontworpen program als leid draad zou dienen. In den brief aan dr. Nolens zegt de heer Albarda o.m.: „Ik kan niet aannemen, dat onder deze omstandigheden Uwe fractie zich zou wenschen te isoleeren. Immers de consti tutie van eenig parlementair kabinet zou daardoor onmogelijk worden, en Uwe frac tie zou zich begeven in een positie door de sociaal-democratische ingenomen in 1913, welke destijds zoo scherp door wijlen mr. Loeff is veroordeeld. In elke andere for-, matie van groepen tot steun van een parle mentair kabinet, zal Uwe fractie stuiten op moeilijkheden, als zich thans hebben voor gedaan Zij, die ter linkerzijde hun stem gaven aan het amendement-Kersten, zul len juist zoo staan tegenover elk kabinet, dat voortzet het z.g. beleid-Colijn, hoe dit kabinet ook mocht worden genoemd: min derheidskabinet, zaken-kabinet of natio- naal-kabinet. Vrijwel algemeen wordt er kend, dat de door mij voorgestane meerder heidsformatie komen moet. Volgens veler meening is de vrucht nog niet rijp Ik deel die meening niet en ik zie als gevolg van het wachten op het rijpen van de vrucht slechts een reeks van-con flicten en crises. Dit acht ik niet in het landsbelang De medewerking lot de par- rnentaire meerderheidsvorming beoog ik van Uwe fractie als geheel. Gei A ik heb betoogd in de Tweede Kamer van 6 Nov. j.L, handelingen bladzijde 194, geloof ik niet in „die gevreesde verticale scheiding" der partijen aan de rechterzijde. „Wel ge loof ik, dat de regeering, steunende op een andere meerderheid (de door mij bedoel de), zoo slerk zou staan, dat partijen, die daarbij niet zouden zijn vertegenwoordigd, builen de mogelijkheid zouden zijn om daarmede een scherpe oppostie te voeren. Terwille juist van eigen éénheid, zouden zij het vermijden. De partij, die zich een „volkspartij" noemt, wijl zij elementen om vat van elk sociale positie, en van verschei den sociaal inzicht, zal verplicht zijn om als éénheid naar de omstandigheden haar gewicht te verplaatsen, aldus telkens de verschillende groepen in haar midden meer of minder bevredigend. Gelijk U hekend zal zijn, heb ik een pro gram gepubliceerd, dat naar mijn oordeel als grondslag zou kunnen-dienen voor een in te leiden overleg met de bovengenoem de fractie. Het is geen vrijz. democratisch program, noch een katholiek noch een soc. democratisch program Het is een proeve van een compromis. Ik veroorloof mij, een afschrift hierbij in te sluiten. Ik moge een enkel woord van toelichting geven bij punt 7, luidend: „Het gezantschap bij den Pauselijken Stoel wordt gehand haafd", wolk punt tot kwaadwillige com mentaren heeft aenleiding gegeven. Ge zult U herinneren, dat ik in den aan vang van de nieuwe zitting der Kamer, zoowel in de afdeelingen als aan U per soonlijk, gelijk mede aan den voorzitter van den ministerraad, als mijn meening heb te kennen gegeven, dat van de opposi tie niet langer kon worden verwacht, dat zij voor de rechterzijde de inwendige moei- FEUILLETON. door PASSE PARTOUT -6) Nou begriin ik, waarom Jet niet wou openmaken, zei Suze. Is 't nou niet om je bloed op te vreten? Je ziet 't ongeluk voor je oogen gebeuren, en je kunt geen vinger uitsteken om het te verhinderen! Wat mot ten we doenl Wat motiten we doen! Mee gaan! zei Kees, met die drie hee ren mee naar binnen gaan. Nee, ze is bn staat de politie op be bellen, waarschuwde Lam. Bovendien, 'n testament is geheim. En as dat opgemaakt wordt, mag er toch niemand van de familie bij. Er staat ons niets te doen dan naar buis te gaan en geduldig af te wachten, Eed Wines. Ja, jij hebt makkelijk ipraten, jij bent vrijgezel, jij hebt alleen voor ie eigen te Borgen, maar ik heb vier kinderen en ik ben niet verantwoord, as Ak niet zorg, dat zo dr porto krijgen. Blijf jij dan hier as 'n bulhond voor de deur liggen. Ik ga. Kom Suze. Het viertal scheidde, ging im de binnen bad in vier versch'Hende richtingen uit een door verschillende wanhoopsgedachten bestormd. Lam had 'n zaak, Kees had 'n zaai en iWines wou -aandeelen in 'n zaak nemen. Suze en Sophie verlangden er nu als zes tien jaren naar eens van dat bedompte ho len huisje aai 'n ruim buitenhuisje te ko- lijkhcden uit den weg ruimen en aldus het pad effenen zou voor 't continueercn van een beleid, dat naar hare meening was tot schade van het land. De opmerking is in het Voorloopig Ver slag opgenomen. De eerste moeilijkheid van dien aard rees door de indiening van het amendement-Kersten. Blijkens de motivee ring van ons stemmen voor het amende ment, zijn de gevolgen, welke zich thans hebben voorgedaan, voorzien. Ik moet de aandacht vestigen op de vol gende overwegingen: 1. De vraag, of het gezantschap moest worden ingesteld en gehandhaafd, was voor ons een vraag van zuivere opportuni teit. Deze omstandigheid veranderde niet door het feit, dat de vraag voor een Katho liek een dieper beteekenis heeft, welke op vatting door anderen is te respecteeren. 2. Ik heb er aan toegevoegd: „Deze be schouwing zal de hare blijven", d. w. z. van de gegeven omstandigheden zal afhan gen welke houding wij tegenover de ge stelde vraag zullen aannemen. 3. Mijn oordeel is, gelijk ik bij vorige gelegenheden heb te kennen gegeven, dat deze gezantschapspost van belang is; ik kan hieraan toevoegen, dat naar mijn piee- ning de opheffing van de door de voorstel lers van het amendement aangevoerde en althans door de Christelijk Historische groep gedeelde motieven, de goede betrek king tusschen Nederland en het Vaticaan zou verstoren, hetgeen ik niet wenschelijk acht. 4. De stemming echter over het amen dement, had voor ons de beteekenis van een beslissing over de voortzetting van het „bpleid-Colijn". Ik 1 eb dit uitdrukkelijk gezegd. Uit deze overweging volgt logisch, dat de opneming van punt 7 in het concept program, dat als» bereikbaar compromis is gedacht, geenszins strijdig is met de door ons op 11 November 1.1. aangenomen houding, dat zij integendeel met de moti veering onzer stem in volmaakte harmonie is. Even logisch volgt hieruit, dat voor uw fractie in deze houding geen motief kan zijn gelegen om de vorming van een le vensvatbaar parlementair kabinet onmo gelijk te maken. Ik verwijs ten overvloede nog naar de woorden in Uwe rede van 10 November j.I. Handelingen blz. 242: „Een opheffing daarvan voor ons Katholieken, vooral met het oog op de hoofdmotieven, die sojmmige leden bewegen dit voorstel te doen of te steunen, uiterst grievend zou zijn." Deze hoofdmotieven werden noch door ons, noch door de Sociaal-Democraten ge- de.eld. Hiermede schijnt de vraag aan het slot Uwer rede gesteld te hunnen aanzien een open vraag te zijn gebleven." Dr. Nolens heeft in zijn schrijven, behel zende de afwijzende beslissing op het voorstel van den heer Marchant, de gron den daarvoor aangegeven, zooals die reeds in het bekende perscommuniqué zijn mede gedeeld EEN OPDRACHT AAN Dr. DE VISSER? In parlementa:re kringen verluidt, dat thans dr. De Visser, voorzitter yan de Chr. Hist. Kamerfractie, met de Kabinets formatie zal wordeir belast. STADSNIEUWS Het gouden doctoraat van Prof. Dr. H. A. Lorentz. Een groot sche huldiging Den llden December wordt een gebeur tenis van zeldzame beteekenis herdacht. Het zal op dien dag 50 jaar geleden zijn, dat Hendrik Antoon Lorentz te Leiden den graad van doctor in de wis- en na tuurkunde verkreeg op een proefschrift: Over de theorie der terugkaatsing en bre king van het licht. Het is niet noodig thans de beteekenis van dez^ dissertatie en van het in de laat ste bladzijden daarvan ontvouwde pro gramma, dat sindsdien in vervulling is ge gaan uiteen te zetten. Daarvoor is het le venswerk van Lorentz, dat de natuurkunde van het punt, waarop Fresnel en Mexwell haar hadden gebracht, door de ontwikke ling van de electronentheorie der optische en electromagnetische verschijnselen heen, gevoerd heeft tot op het punt waar de eer ste schreden op den weg der relativiteits theorie waren gezet en de cpiantumtheorie mogelijk was geworden, te bekend. Langs men. Bovendien, voor de opvoeding van Tits .hadden ze recht op 'n grooter aandeel in de nalatenschap. Geen m;nuut rust had den ze meer: Govert, de schatrijke rubberplanter lag op sterven. En op dit oogenb'ik was-io be zig. z'n testament te maken. Met eigen oo 'en hadden ze den notaris met de getui gen zen binnen gaan. Jet hield als 'n bloedhond de wacht aan z'n sterfbed Kre gen ze wat, of kregen ze niks? Ze hie'don het thu:s niet u;t Suze was naiuwel'jks binnen of ze deed d'r cape weer om, liep de trap .weer af, paar Wines. Ze moest versche lucht hebben, ze moest er met iemand over spreken, anders kréég ze er nog iets van! W'nes was niet tlhuis. Hij was naar meneer LambeT'us, zei z'n kost juffrouw. Suze trof de be^de mannen in 't kantoortje achter den winkel. Is er al iets naders bekend? vroeg ze. We wouen 't juist aan jou komen vragen. De te'efoon ging. Kees belde op, vroeg of er s:nds 'n uur geleden nog niefs be kend was. Ze hadden hem verteld, dat de blinden ges'oten waren in 't huis van Go- vert, maar dat ge'oofde hij niet. Dadelijk gaan kijken, besloot Lam. H:j riep z'n winkeljuffrouw: Juffrouw, ga u eens met de fiets naar den Singel en kijk es, of de ban den voor 't huis van meneer Warskamp gesloten zijn. De juffrouw haastte zich weg. Weet je wat, zei Lam. ik zal aan van R egt eren, die te ren over Govert woont, telefonisch vragen, of-ie me dreef opbel len wil, als de blinden gesloten zijn. Stel -heel dien weg heeft hij in allerlei richtin gen opheldering gebracht met een klaar heid van geest, die hem een wereldnaam heeft verschaft. Daarbij heeft hij -door do belangeloosheid en den oprechten eenvoud van zijn optreden de harten van allen, die mot hem in aanraking kwamen, tot zich getrokken. Wanneer wij voorts denken aan het vele dat hij aan zijn leerlingen ge schonken heeft en aan de diensten, die hij den lande in velerlei gewichtig commissie werk bewezen heeft, dan zijn wij er zeker van, dan begrijpt men, dat algemeen de behoefte is gevoeld, de gelegenheid, welke de 11de December zal aanbieden, aan te grijpen ten einde hem op een waardige wijze te eeren. De daartoe geruimen tijd geleden op initiatief van prof. Kamerlingh Onnes en enkele andere geleerde gevorm de commissie heeft gemeend dat dit het best zou kunnen geschieden door de stichting van een fonds, dat zijn naam zou dragen en dat bestomd zou zijn in het al gemeen de beoefening van de theoretische natuurkunde te bevorderen. In het bijzon der- zou het moeten bevorderen al hetgeen ten goede kan komen aan het aandeel, dat prof. Lorentz zelf in hare ontwikkeling heelt. In den zomer van 1923 moest prof. lo rentz wegens het bereiken van den door do wet gestelden leeftijdsgrens als hoogleeraar te Leiden aftredei Een volledig afscheid echter, waarin hij geheel zou ophouden deel te nemen aan 't wetenschappelijk uni- versitei'tswerk, zou voor de universiteit een te groot verlies bcteekend hebben. Van daar dat de Leidsche Universiteitsraad, hiertoe in staat gesteld door een engeren kring van vrienden en vakgenooten, be sloot partij te trekken van de door art. 183 der Hooger-Onderwijswet geopende moge lijkheid, en in 1923, en wederom in 1924 en ook dit jaar met gelukkig gevolg het verzoek tot prof. Lorentz richtte of hij een bezoldigde opdracht op zich zou willen nemen om in een beperkteren, vrijen cur sus van voordrachten zijn inzichten om trent de problemen der moderne natuur kunde uiteen te zetten. Op-deze wijze ver kreeg men dat prof. Lorentz, in don geest van een professoraat van hoogere orde, te zijner eere ingesteld, zijn academische werkzaamheid althans gedeeltelijk voort zette. Gelijk hierboven reeds zeer terloops ver meld, werd besloten tot de stichting van het Lorentz Gouden Doctoraat Fonds, dat den Leidschen Universiteitsraad in staat zou stellen om tot Prof. Lorentz het ver zoek te richten, zijn werkzaamheid in den zelfden geest ook verder, voor het leven, voort te zetten op een wijze, die telkens in overeenstemming met zijn jaren zal zijn. Daarnevens zouden de middelen van het fonds ter beschikking van prof. Lorentz moeten worden gesteld, teneinde volgens zijn aanwijzingen zijn eigen onderzoek te bevorderen, de publicatie van wetenschap pelijk werk te ondersteunen studie- en reisbeurzen te verleenen, voordrachten en onderzoekingen mogelijk te maken en voorts hulp te verleenen bij al wat later dienstig mocht blijken ter bevordering der natuurkunde. Dank zij internationale sa menwerking over <|e geheele wereld is het thans mogelijk geworden 't plan tot stich ting van het Lorentz' Gouden Doctoraat- fonds te verwezenlijken. Prof. Lorentz' idealen kennende, zullen zijn denkbeelden en beslissingen omtrent het fonds dit waarschijnlijk een interna tionaal karakter geven. Door het aan buitenlandsche natuur kundige geleerden mogelijk te maken in Nederland te komen werken, en aan Ne- derlandsche geleerden om in centra van natuurkundig onderzoek in het buitenland werkzaam te zijn, zal het ter eere van de wetenschappelijke werkzaamheid van prof Lorentz opgerichte fonds bijdragen tot versterking van vriendschapsbanden in de wetenschappelijke wereld. Overal ter wereld is voor de stichting van dit fonds warme sympathie gevonden. Een nationaal comité is gevormd, en ook een internationaal comité, samengesteld uit vooraanstaande personen die groeps gewijze elk in hun land de voorbereiding in de huldiging op zich hebben genomen. Het beheer van het Lorentz Gouden Doc toraatfonds zal worden toevertrouwd aan den Leidschen Universiteitsraad, waartoe de noodige stappen reeds door het voorbe reidend comité zijn gedaan. De huldiging van prof. Lorentz zal je nou eens voor, dat Jrt universeel erfge naam' wordt, wat doen we dan? Met z'n al'en procedeeren, zei da delijk Suze. Da's gauwer gezegd dan gedaan. Ik gooi niet graag met goed gold naar kwaad geld. Dus maar berusten? Wat anders? Suze werd wit van woede. Ik wou, dat Govert geen cent bezat, dat-ie geruïneerd was, enkel om dot ge- z'eht vam dat serpent te zien. a's 't testa ment voorgelezen wordt. Maar do t'jd zorgde ook hier, dat do felheid van de ver bittering, de woede en de achterdocht ge slepen werd. Oom Govert was ziek en bleef dat maan den lang. Er was even veel kans voor z'n herstel als voor z'n dood. De broers en zusters berustten er in. en hadden de drui ven, voor den z'eke bestemd, zelf maar opgegeten. Bovendien: hij had. de fijnste druiven in z'n e:gen serres maar voor 't plukken. Jet had 'n briefje gestuurd aan alle fa- mil'eledeai: Deze is dienende u te berichten, dat Mijnbeer aan de beterende hand is. Z'jn edo'en eet weer een bordje soep en sterkt aan Als Zijn ede'en U gaarne «ien wil zal Zijn edelen u wel laten roe- pen. Minzaam groelend. Mijnjuffr. H. Letjes. De broers en zusters vloeen er echter niet in. Lam werd geregeld door van Reg- teren aan den Singel op de hoogte geliou- i plaats hebben Vrijdag 11 December des namiddags half drie in het groot audito rium der Leidsche universiteit. Verschillende sprekers zullen daar het woord voeren. Uit het buitenland zullen verschillende geleerden aanwezig zijn. Na afloop der huldiging is er receptie in de Senaatskamer der Leidsche Univer- woonplaats van prof. Lorentz, zal plaats siteit. Schildersbedrijf en werkverruiming De Commissie tot Regularisatio van het Schildersbedrijf, bestaande uit Werkgevers- en werknemers-bonden, heeft een vergade ring gehouden. De Voorz., de heer J. Meyer Jr., bracht bij vernieuwing deze zaak ter sprake, en kon constateeren, dat door het werken der Comisise resultaten bereikt waren tot vol doening der Commissie. Dit was een reden om op de ingeslagen weg voort te gaan. Toch meende do Voorz., dat nog niet alles bereikt was, en er nog meer gedaan kan worden. Het is daarom noodig, dat bij herhaling bij Rijks- en Gemeentebsturen er de aandacht op gevestigd wordt, dat het schilderwerk aan Rijks- en Gemeentege bouwen en ook Woningbouwverenigingen nog zoo vaak in den zomer wordt gedaan, ep dat, gezien den aard van het werk, dit evengoed in den winter zou kunnen wor den uitgevoerd. Ook heeft Prof. Dr. No lens in de vergadering van (Ned. Werk- loosheidsraad) er op gewezen, om juist in het schildersbedrijf de werkverruiming zoo veel mogelijk in de hand te werken. De Commissie besloot in deze richting haar arbeid voort te zetten, hopende, dat vele ingezetenen aan het verzoek gehoor zullen geven, om de groote werkeloosheid in den nazomer en winter te helpen be strijden. Bij het in November j.I. te 's-Gravenhage gehouden examen ter verkrijging van het diploma voor Rijksklerk le klas ter Griffie of ten Parquette zijn geslaagd de heeren: J. Th. E. Alofs, alliier, vroeger klerk ter Griffie van het Kantongerecht alhier, thans als zoodanig werkzaam ter Griffie van het Kantongerecht te Haarlem en L. A. W. Righart van Gelder, alhier klerk teu Parquette van don Ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij het Kantonge recht te Leiden. (Herplaatst wegens misstelling). Een bericht van de firma „De Bazar", eig. de heer E. Loeb, over haar advertentie „Noten om te kraken" is gisteren terecht gekomen onder een geheel ander bericht in de rubriek „Binnenland"; maar ook daar zal het wel de aandacht van onze lezers hebben getrokken. Innezonden Mededeelinp, ^lableffeiL voor rookers. RE RIJM YREEK_ ALPHEN AAN DEN RIJN. Slede-ongeval. Een hollend paard voor een arreslede, bracht in de Juliana- ctraat gisterenmorgen heel wat consterna tie te weeg. De bestuurder werd door het kantelen der slede ter zijde geslingerd, doch bekwam geen letsel. Het dier werd bij het gemeente-secretarie gegrepen. BODEGRAVEN St. Elisabeth-Verceniging. De pakjes zijn weer uitgedeeld ter gelegenheid van het St. Nicolaasfeest. Verschillendo jongens en meisjes hebben weer voor den winter noodige, warme kleedingstukken gekregen. Geen wonder dus, dat ze allen dankbaar en voldaan waren. De Sneeuw. Ofschoon het andere ja ren wel gebruikelijk was, heeft men nu toch geen sneeuw laten ruimen. De werk zaamheden 'aan de rioleering liggen stil. Zouden die menschen nu niet bet bovenge noemd werk kunnen verrichten? Nergens den. De dokter kwam twee maail per dag b j GoveTt. Er was zelfs run gestrooid om 't rale'on van de karren te voorkomen. Kees had 't keukenmeisje opgewacht en van haar vernomen, dat meneer nog steeds te bed lei en dat Juffrouw Jet hein dag en nacht oppaste. Geen uur na die mededeeling. werd de boodschap bij de familie Warskamp afge geven, dat mijnheer zacht en kalm was overleden. Nu werd p'ots het groote huis aan den Srngel voor al'e famTic-leden ge opend. Tante Sophie was de eerste, die er den voet over den drempel zette en te gen de Juffrouw zei: Bemoei u z'ch nu voortaan maar met de meid in de keu ken. Ik ben de oudste zuster, ik zal wel zorgen, dat alles hier gereee'd mar cheert, tot dat de bografenis achter den rug ie. Ze fluisterde Suze in H oor: Hou ze in de gaten, 'n Vrouw, d:e zoo brutaal tegen die familie van d'r meneer beeft durven optreden, is ook in staal d'r lange vangers naar ons eigendom uit te steken. Laat mij maaT begaan, zei Suze, 'k zaJ ze geen minuut uit 't oog verliezen. En ze gaat hier niet de deur uit, vóór ik d'r koffer nagekeken heb. Het stille hui8 vaal den rijken Wars kamp werd nu overrompeld door z'n broers en zusters, neefjes en nichtjes. Lam en Kees bleien geen minuut moer in hun zaak. Ze waren van 's morgens tot 's avonds im 't sterfhuis, brachten hun vrouwen en oudste dochters moe, om zooeenaamd de tantes behulpzaam te zijn met 't regelen van de koffietafel voor na de begrafenis, met het verzenden en ontvangen van de correspondentie en de UIT DE RADIO-WERELD. Wat er vanavond te hooren 1st 4.2Ö Dortmund 288 M. Zang Ztlrlch 515 M. Concert. 4.35 Landen 865 M. Muziek. 5.05 Manchester 475 M. Tea time ooïk eert 5.20 Brussel 205 M. Kinderconcert Dortmund 288 M. Duitsche ouvertures Hamburg 895 M. Sonaten van Beethoven Münster 410 M. Concert. 5.35 Radio-Paris 1750 M. Concert 6.Hilversum 1050 M. Vóór-avond concert. 6.20 Birmingham 475 M. Orkest Elf- feltoren 2650 M. Voordracht. 6.45 Hilvc um 1050 M. Halfuurtje voor de huisvrom 7.05 Munc a 485 M. Russische avond. 7.20 Hamburg 895 M. Concert Hil versum -1050 M. Letterkundige lezing door dr. Ritter Oslo 882 M. Orkest. 7.50 Dortmund 288 M. en Münster 410 M. Opera-aria's Frankfort 470 M. Zang Ziirieh 515 M. Volkslieder Eiffelto- ren 2200 M. Concert Londen 305 M. Concert Manchester 375 M. Concert. 8.Rome 425 M. Operettemuziek 8.15 Hilversum 1050 M, Abonnements concert uit het Amsterdamsche Concert gebouw. Dirigent Pierre Monteux. 1. Ballet-Suite „Céphale et Proms'*, bewerkt door Felix Mottl (A. E. M Gró- try). 2. Concert voor violine en órkesf (Op. 29) Soliste Alma Moodie, eerste uit voering (Ernst Krenek) 8. Scherzo uil Eymphonie No. 2 (D. kl. t., Op. 12), eerx ste uitvoering, (Emiln Enthoven). 4. Pnè- me voor viool met orkestbegeleiding, So« liste: Alma Moodie. (Ernest Chausson). Pauze. 5. Vierde Symphonie (Bes. gr.t., Op. 60) (L. van Beethoven). 8.20 Daventry 1600 M. Programma van Newcastle (400 M.) Concert, zang en een dramatisch verhaal, getiteld: „The long Pack". Berlijn 500 M en Königswus- terhausen 1300 M. Gemengd programma Dortmund 288 M. en Münster 410 M. Spaansch programma. 8.35 Birmingham 475 M. Concert De Bildt 1100 M. Weerbericht. 8.50 Brussel 265 M. Concert door blin den. 9.20 Petit Parisian 345 M. en Radio*. Paris 1750 M\ Concert. 10.50 Alle Britsche stations: Dansmu ziek uit het Savoy Hotel te Londen. is een schooné plek, bijna nergens is zand of asch gestrooid. Men zou zoo van hot vooruitstrevende Bodegraven den indruk krijgen van een achteraf gelegen gehucht. 's Avonds ia. het feest! Dan gooit de dorpsjeugd en ook do oudere generafin mot sneeuwballen, dat het een lievo lost is. Maar ook worden dames lastig gevallen, die denken ongehinderd te kunnen possue- ren Sneeuwpret moet niet ontaarden ir baldadigheid! BOSKOOP. Gemeenteraad. De gemeentebeorooting voor 1926 Dinsdagmiddag te 2 uur vergaderde de Raad dozer gemeonito. Voorzitter 'Burge meester Colijn; afwezig de hoor N'jhof. Als eerste voor stemming en rondvraag werd aangewezen de heer Brand Aan de OTde was de behandeling der diverse begroot ngen. B:j de algemeen© be schouwingen zegt de heer Van K eef dat men bij het naz:en van de balans dankbaar kan zijn over het .afgeloopen jaar wat Ikh treft de gemeen tef'nancien, omdat de re kening eluit met een flink bal g saldo. Spr. is ook van meaning, dat er voor het toe komstig jaar geen pessimisme behoeft le z jn, en gaat verder met het geheel van de begroolïng acoaord Te\ens. zegt «pr.f hoorden wo eenigen tijd geledon. dut onze Burgemeester de gemeente zou gaan ver laten, wat gelukkig niet waar bleek le zijn, want het zou een groot vertes voor Boskoop z:jn geweest; spr uitte den wenech, dat het hem nog vele jaren gogo* ven moge zijn "in on zo p'aa's te blijven. (Applaus). De heer Brand zegt, da' do zwanrtcpun* ten van de begroot1 ng al reeds eerder be* hand eld zijn, en dus de goedkeuring n den Baad reeds hebben., doch dr'n-t er op aan, dat we in hel vervoV betere kiczers- l-jston krijgen, en vraagt de aandacht v n B. on W. voor billijker schoolgoldregcrng, kenniagev'iiigen, maar de voornaamste op dracht was: het in de galen houden van de lanle's, a's ze bez g waren het stof-af* nemen van 'l zi'verwerk en de ant'kilo'ten. Jet Letjes bleef met de meiden in do keuken. Ze vertoonden zich n'et als op 't oogenhlik, dat do heeren van do begrafe nis terug ware AIJjo famil'iek .en waren tegenwoordig. Ze'fs Theodorusi Warskamp, do T'ts on lastpost der tantes had volgens hot verlangen van don notaris nan de groote tafel plaats genomen. ITet amgötig- plechl 'n- oogenhlik van de opeirng van Coverts' testament was aangebroken. HOOFDSTUK V. De Buit Mijn lezing van het Wstamont van uw broer-zaliger, begon de notaris, zal niet veel lijd in beslag nemen. De over ledene lveeft mïi' in m'n kwaliteit va» oud-vriend en notaris tot executeur-tcstan mentair benoemd onder de volgende be dingen: Aan Mejuffrouw Suzette en aan Me juffrouw Soph'e Warskamp jal een Ixh drag van ten duizend mi'don worden uit gekeerd voor de goede zorgen, we'ke zij bewezen hebben aan htm neefje Theolo- rus Warskamp. Zij zulten van die tien duizend guldon het vruchtgebruik mogen genieten tot aan den dood van de langst levende. Dan zal dal kapitaal in handcnl komen van Theodorus Warskamp. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 3