Twaede Blad DOP DEMME Woensdag 18 November 1925 HMndel's Judas Maccab3us door de Leidsche Oratorium-Vereeniging. Zoo gaat dan onze R.-K. Oratorium-Ver- eeniging a.s. Donderdagavond haar niouw- opgewekt leven uitzingen in bovengenoem- de schoone compositie van Handel. Onge twijfeld een sympathiek ondernemen, dat door de vele vrienden en begunstigers on zer R.-K O. Y. met vreugde wordt begroet, en dat voor degenen, die nog weifelden en twijfelden aan de levensvatbaarheid onzer R.-K. Vereeniging, moge zijn een spoor slag tot werkdadieen steun. Ten gerieve van hen, wien dit werk on bekend mocht zijn, volge hier een korte uiteenzetting van den inhoud. Handel componeerde dit werk in 35 da- pen tijds, van 8 Juli11 Augustus 1915. Het werd voor 't eerst'uitgevoerd den 10en April 1747 en wel ter eere van den Hertog van Cumberland, die in den slag bij Cul- loden, 16 April 1740, de Schotten over wonnen had. De oorspronkelijke Engelsche tekst is van Thomas Moreli. Wij kozen voor deze uitvoering de bewerking van Dr. Chry- sander, omdat de vertaling beter verzorgd is dan in de andere bekende uitgaven, do Handelsche instrumentatie zoo nauwkeu rig mogelijk is weergegeven, en de cou pures (die steeds moeten geschieden om de omvangrijkheid van het werk) door eon zaakkundige hand zijn geschied Do Syrische Koning Antiochus Epf- phanes (2e eeuw v. Chr.) vermoordde do weerlooze ingezetenen van Jeruzalem, plunderde het land, vervolgde de Joden, ontwijdde hun heiligdom en voerde overal met geweld den afgodendienst in. In het eerste bock der Machabeeën lezen we, hoe de priester Mattathias zich vcr- zftte tegen 's Kon inga bevelen en poogde de staatkundige en godsdienstige vrijheid te herwinnen. De geschiedenis van Han del's „Judas Maccabaus" vangt aan met den dood van dezen priester en held, die liet Joodsche volk was voorgegaan om het gehate juk af te werpen. Eerste deel De werkelijke stemming van het Jood sche volk. klagende over Mattathias' dood, treedt in bij het eerste aangrijpende klang- koor Nu eens te zamen, dan weer afzon derlijk klinkt de klaagroep: „Klaagt! uw redder is niet meer!" Dezelfde stemming bolieerscht het nu volgende duet voor so praan en tenor de klacht over het in het stof verzinken van Jeruzalems pracht en heerlijkheid het daaropvolgende koor: ,,On5 Sion's wil rijz' t' lied der smart", en de aria van Simon, den zoon van Mattathias. Met den inzet van het nu volgende koor wordt het volk zijn smart weer meeslT; tfet smeekt God, Judas te sterken door Zi.in machtige hand. Kloek en hoopvol klinkt^ het daarop: „Zend ons een man. die, moe dig in den strijd, .de boeien slaakt, van banden ons bevrijdt". Judas wordt aangewezen als legeraan voerder van het volk van Israël. Simon, de hoogepriester, roept de dap peren op tot den krijg om 't hoogste goed: ,do eer- des Heeren". Krijgshaftig en moedig klinkt do stij gende drieklank bij den inzet van Simon's aria en het daarop volgende koor: „Wel aan, wij zijn beTeid, U, Judas, te volgen in den strijd". Judas spreekt het volk toe; jong en frisch klinkt zijn lied, vol vertrouwen op God, die hem als aanvoerder aanwees. Zijn woorden hebben de goede uitwerking; bet volk toont door dezelfde geestdrift be zield te zijn en zingt: „Voorwaarts! breekt uw keet'nen stuk! Werpt af he<t harde slavenjuk" Prachtig van dramatische kracht is liet nu volgende recitatief. Een paar maten Orpel-solo leiden het gebed van het volk FEUILLETON. door PASSE PARTOUT. 6) Geduld, dacht ik, dat zal wel spoedig opgehelderd worden. Op 'n Zaterdagna middag zag ik m'n baas bezig met het rollen van het wittebrood-deeg rond de worst, die voor de klanten door hun sla gers daar was gebracht. Hij deelde de worst in de vereischte stukken en kneep van ieder stuk 'n klein eindje af, legde dat ter zijde. Aha, ik had 'm in de gaten. Van die restjes vormde hij nieuwe worstjes, rolde hierom het deeg. Dat werden de worsten- hroodjes, die met worst-en-al bij bakker Schild besteld waren. Zóó kneep-ie de Keemde menschen, maar hij kneep ook ^d familie en d,aardoor z'n eigen ziel. ^Vant juffrouw Clara kreeg een zoo zuinig ft afgepast huishoudgeld, dat ze alle da- Eft moest verzinnen en passen en meten ft afpingelen, om er mee te kunnen rond Wn. 0» joei, joei, dacht ik, achter dien mooien bakkerswinkel met dat mooie blin kende koper in de etalage wordt veel fcftr bezuinigd dan bij ons in de woon wagens Daar heb ik niet zelden de bief- 'hik in de pan hooren sissen, daar aten eieren en haalden kannen vol bier, Utkem natuurlijk, dat de stadslui 't niet en bier krijg je 's Zondags alleen a stukje vleesch en in de week. om den ftderen dag spek. Versch brood kreeg ik In: „Hoor ons, o Heer! Schenk ons vrij heid of den heldendood!" Tweede deel De vijand in het Noorden en Oosten des lands is overwonnen en het land bevrijd, het koor zingt: „Verslagen werd hij! Zoo valt, o Heer, de vijand van ons land". Hef volk voelt het heerlijke van do vrij heid. Later zingt het volle koor: „Sion heft zich op uit 't stof. Heft aan het lied van dank en lof", de „Hymne der Vreug de", een der schoonste koren van het ge- heele werk." Judas brengt allen dank en wijst er op, dat het alleen God is, die.Israöl redde Een bode brengt bericht, dat Antiochus Georgias zendt om Israël te verdelgen. Het straks nog vroolijk juichende volk is diep terneergeslagen; smart klinkt uit de so praan-solo: „Gij zinkt, mijn arme Israël". Smartelijker nog klinkt diezelfde jam merklacht, als ook het koor medezingt en diep wanhopig klinkt het nu bij de sopra nen, dan bij de te. ren en eindelijk bij de allen en bassen: „Armes Israël". Judas meakt aan het weeklagen een einde: „Blaast alarm! Wie dapper is, snelle toe!" Dit tweede deel eindigt met het slotkoor: „Wij dienen God en God alleen". Derde deel Het heiligdom op den berg Sion was verwoest; het eerste werk van Israël na zijne overwinningen was dus den tempel .weer in eere te herstellen. Dit derde deel zet in met een gebed hij de inwijding van het nieuwe altaar. Het. volk heeft genoeg van allen strijd en on rust en smeekt God hun blij venden vrede te schenken. Een bode brengt bericht, dat Judas Georgias verslagen heeft en ter eere van den overwinnaar klinkt een vreugde koor. Dit populaire, opgewekte koor (oor spronkelijk voor de „Josua" geschreven en eerst later hier ingelascht) toont wel het meest, met hoe weinig middelen een geweldig effect is te verkrijgen. Een marsch voor orkest moet het voor bijtrekken van de troepen, die Judas in den strijd volgen, illustreeren. Eupolemus brengt bericht, dat Rome met Israël een verhond wil sluiten. Dit bondgenootschap waarborgt een duurza- men vrede en ter eere van dien te ver wachten vrede wordt een lied gezongen. Na dit landelijke, muzikale genre-stukje klinkt nog een opgewekt loflied van Simon en het koor sluit met een frisch: „Halle luja, Amen!" Worde de uitvoering van dit werk voor onze R.-K. Oratorium-Vereeniging een groot succes en moge de groote zaal der Stads-Gehoorzaal a.s. Donderdagavond een blijde weerspiegeling geven van het mede leven van Roomsch Leiden met hen, die ook bij de beoefening der kunst, ten koste van veel offers, zich houden aan het uit gesproken verlangen van Paus en Bis schoppen, hij alles „vereenigd in Christus" R. M. A NIEVEEN VAN DIJKUM, Pr Introducties zijn verkrijgbaar bij de le den en bij de firma Dieben, Maarsmans- steeg, Leiden. HOE DE KINDERZIEL WOROT VERGIFTIGD. In een voor communisten opgesteld leer boekje voor de kleine holsjewiekjcs „prijkt" het volgende versje „voor Liesje om te lee- ren voor zij naar haar bedje gaat." Dit hand-je is één Dit hand-je is twee Daar worg ik ka-pi-ta-lis-ten mee. Nu b.en ik klein. Maar ben ik eens groot Dan sla ik de ba-pi-ta-lis-ten dood. 't Is o, zoo goed, Dat ik ha-ten leer, Dan ziet oom Le-nin uit den he-mel op mij neer. Aldus de opvoeding in de school v§n den hant. nooit Je houdt er je handen af. gelastte Schild, versch brood is de pest. en as jij ziek wordt, zit ik voor de kosten van den dokter, 'k Heb aan één sukkelaar al ge noeg. Wie was die ééne sukkelaar? Het toe val deed me dat ontdekken. Bakker Schild was naar de beurs in Rotterdam en toen riep jti ff rouw Clara me: Dop wil je even helpen? Natuurlijk, juffrouw. Kom dan maar es mee. Ze bracht me naar 't achterkamertje van de eerste verdieping, waar ze sliep en daar zat, half liggend, 'n ouwe, grijze man in 'n soort veldbed, 't Was haar va der. Gut, juffrouw, zei ik, is er hier nog meer familie in huis? Waarom heb ik dien nog nooit gezien? Vader is lam, zei ze, hij kan niet van z'n stoel komen en niet spreken. Help me eens, dan zullen we hem met stoel en al op 't platdak in de zon gaan zetten. Zij tilde het bed aan 't hoofdeinde en ik aan 't voeteneinde op en zoo droegen we den lichten last de kamer uit. door 't smalle gangetje naar 'n venster. Wacht, zei jufrouw Klaartje, en ze til de heel 't venster uit z'n hengsels, nou kan vader er makkelijk door. In 'n oogwenk stond het bed met het gelig-diep-gerimpeld gezichtje boven de dekens, op het kiezel van 't platdak in de felle zon. Ia 't zoo goed, vadertje?"vroeg ze. De ouwe man knipperde met de oogen en bewoog heel even de lippen. Toen keek-ie mij aan en glimlachte even. Ik zag daarin precies denzelfden lach, als Zoo ontzien deze betreurenswaardige menschen, die met God en godsdienst heb ben afgerekend zelfs het kind niet, wiens reine ziel zelfs in de prilste jeugd moet wÖrden vergiftigd. „Msb." HOE MEN WORDT INGELICHT! Wij lezen in de „Java Post" van 16 Oo- tober: Als een staaltje, hoe „Het Licht", maandblad van den Jong Islamieten Bond" zijn lezers en lezeressen inlicht, stippen we enkel even 't volgende aan uit de „Vra- genhus": „Vraag: Zijn de Roomsch Katholieken beeldenaanbidders gelijk de Hindoes? Antwoord: Ja, zij zijn het". Zóó staat het er letterlijk. Ja, als je zul ke pvramidale leugens te baat moot nemen om eigen godsdienst in de hooogte te ste ken, dan staat het toch al heel ongelukkig met den laatsten. „Hsgz." De niéuwe Motor- en Rijwiel^et. Omstreeks Maart a.s. inwerking Het hoeft in tal van kringen verwonde ring gewekt, dat de nieuwe Motor- eu Rij- wielwet, ldie reeds geruimen tijd geleden door de beide Kamers is aangenomen, nog steeds niet was afgekondigd. Vooral nu den laatsten tijd het aantal auto-ongeluk kon* zoo toeneemt, wordt van verschillende zijden aangedrongen op spoedige invoe ring, waarbij men goede verwachtingen heeft van het wettelijk vereischte chauf- fcurs-cxamen. Naar aan de „Tel." bjj informatie op het departement van Waterstaat bleek, is de eerstvolgende maanden de afkondiging nog niet te verwachten. De uitgebreide stof, de reglementen, die vastgesteld moeten wor den, vertragen de uitvoering. Naar ons van -andere goed ingelichte zijde evenwol word medegedeeld, kan de invoering der wet omstreeks 1926 worden tegemoet ge zien. De Weldadigheidspostzeiels 1924-1925. De netto-opbrengst van de weldadig- heidsposteegels 19241925, door het Rijk aan het bestuur van den Nederlandschen Bond tot Kinderbescherming ter verdoe- ling onder de vereen i ei neen e.d. afgedra gen, bedroeg 56,723.32Yi. Daarbij moet worden geteld eeD bedrag van 100, dat door oen groote onderneming aan het be stuur werd overgemaakt, omdat zij het doel wilde steunen doch de zegela niet kon gebruiken, daar deze niet in de postzegel machine konden worden verwerkt. Er zijn in totaal verkocht 2,286.476 zo gels, namelijk: van de frank eerwaarde van 2 cent (prijs 4 cent) 757.663 stuksf van do frankeerwaarde van 7Yt cent (prijs 11 ct) 551,690 stuks; van de frankeerwaarde van 10 cent (prijs 12)^ cent 977,123 stuks. Wie nu weet, dat ongeveer ter zclfder tijd, ook voor de jeugd in Zwitserland, dat ongeveer half zooveel inwoners telt als Nederland, 7,847,531 weldadigheid,spostzc- gols zijn verkocht, kan niet meenon, al dus de hoer P. A. van Toorenburg in zijn verslag in het Tijdschrift voor Armwezen enz dat we het nief heerlijk ver gebracht hebben. Dat Zwitserland zooveel meer met zijn postzegels bereikte, is zeker voor een be langrijk deel te danken aan de voortreffe lijke organisatie aldaar. Bij .de bovengenoemde netto-opbrengst werd gevoegd hef aandeel uit de opbrengst van do wpldadicheidspostzegpls 1923-'24, dat voor de kinderbescherming was be stemd. namelijk fAO00; er kwam boven dien eenige rente bii. doch de pronaganda- koslon, welke door den Ned. Bond tot Kin derbescherming en door de plaatselijke eo- mité's waren gemaakt, werden er afge trokken. zoodat een bedrag van 57.774.50 kon worden verdeeld. TTet geld is onder 236 instellingen ver deeld Het bleek, dat aan elk 2.47 pCt van het over 1923 genoten vernlegings- aubsidie kon worden toegekend. Voor 134 instellingen bedraagt het aandeel nog niet 100, voor 67 meer dan 100. doch min der dan f500, voor 22 meer dan ƒ500, doch minder dan f 1000, voor 9 meer dan 1000, doch minder dan f 2000. voor 4 instellingen bedraagt het 2000 a 2922. Loonraad van het Sie~rwcTjp.rsencel. Omtrent de gisteren gehouden vergade ring van den loonraad meldt men aan de „N B. Crf nn". dat er langdurige bo- van de bakkersjuffrouw op* 't oogenhlik, dat ze mij de twee oudbakken cadetjes gaf. Luister es, zei de juffrouw, je moogt tegen de baas niet spreken over do verhui zing van vader, hoor. M'n broer wil dat niet hebben. Vader mag nooit buitgn ko men, omdat-ie niet wil, dat de buren 'm zien. 'n Zieke in 'n bakkerij is geen aan beveling, zegt-ie altijd, de klanten zouden er hun klandizie door opzeggen. Maar juffrouw, waarom laat u hem dati niet in 'n ziekenhuis brengen. Daar heeft mijn vader ook gelegen en daar is zooveel zon. Daar liggen de zieken onder glas in de zon, dat heb ik zelf gezien. 't Ziekenhuis kost geld. Mijn vader betaalde nooit iets. Ja maar, jongen, van de armen wil de baas z'n vader niet laten verplegen, daar is-ie veel te trotsch voor. Ik dacht daar over na, terwijl ik, met m'n bloote voeten in m'n muilen met den „zwabber" den oven uitdweilde en schreef in m'n notitieboekje; ik ben al wel bijna veertien, maar ik begrijp toch nog niet, hoe iemand zich voor z'n vader schamen kan en er tegelijk te trotsch voor kan zijn." Ik heb dit vraagstuk later aan Meester Fiek van de armenschool voorge legd. Hij was toen zwaar ziek, dat wil zeg gen, pijn of koorts had-ie niet en daarom mocht ik bij z'n ziekbed. Dop van den Biezenhoek had altijd 'n streepje voor. Hij nam m'n hond en zei, toen ik hem mijn vraag voorlegde: Jonge, luister es goed, ik zal niet zoo lang meer leven en als 'n mensch dat zeker weet, ziet-ie de dingen anders, zui verder dan iemand die gewoon, gezond is. sprekingen plaats vonden over den brief van de directie, waarin werd meegedeeld dat het advies van den loonraad inzake de loonregeling niet kon worden opge volgd. De vertegenwoordigers van twee per- soneelbonden stellen voor, dezen brief te beantwoorden met de mededeeling, dat de loonraad het betreurde, dat verschillende correcties, met algemeen of groote meer derheid van stemmen in den loonraad aan genomen, niet door de directie in de loon regeling zullen aangebracht worden. Ten slotte werd met algemeene steromen op twee na beslpten, den brief der directie voor kennisgeving aan te nemen. Innezonden Mededeeling. lïemangdo Berichten De inbraken In Haarlem en Dmgeving. De vermoedelijke dader gevat. Twee Blocmendaalsche agenten van po-' litie betrapten gisterenmorgen om half 5 op heeterdand een min, die bezig was in te breken in de villa „Mignon'' in het Duin- lustnark te Bloemendaal. De inbreker vluchtte en werd na langdu rige achtervolging gearresteerd op het landgoed van hot provinciaal Ziekenhuis Meerenberg. Het bleek te zijn zekere 0., af komstig uit Den Helder en sinds korten t'id woonachl'g in een onbewoonbaar ver klaarde woning te Oud-Schoten. Daar O. hij deze inbraak dezelfde- tactiek toepaste als hij de verschillende in den laatsten tijd gepleegde inbraken in Hanrlem en om streken was toegepast is het zoo goed als zeker, dat men met O den dader van al die inbraken te pakken heeft. pporfeffik auto-ongeluk t« 's-Gravenhape. Maandagavond omstreeks zes uur, reed een luxe auto. bestuurd door den eigenaar, den heer v. d. E.. in de Laan van Meerder- voort. -te 's-Gravenhagp. on^evppr ter hoog- jp van de Zoutm.anstraaf Van den kant van hef evromsium kwam de 79-jarige gepen- siorreerd brmad^r-mijoor der Rijksveld wacht, TT. R., die den weg wilde oversteken in de richting van de Zoutmanstraat. Op genoemd uur ia hef zeer druk in d,e omge ving van Rrnnovo''. De oude hoor raakto dan nok dn kluts kwiif en liep tegen den auto van don heer v. d. E. op, Welke over Tem hoon reed. Bloedend uit egn diepe hoofdwond bleef de ongelukkige liggen. Op dit oogenhlik kwam. toevallig, do commis saris van politie, dn hoer Kramer, aan- loopen. TTij sfnldn dadoüik een onderzoek ter plnn'fio in De heer Kramer ennstateer- do. dat de bestuurder naar drank rook, en lii.i diondo hom daarover een reprimande toe. R. werd door verplegend personeel van Bronovo" hr vusteloos naar binnen godra- gen, waar een hersenschudding werd ge constateerd. TTot slachtoffer j'h gisteren morgen, zonder tot bewustzijn to zijn geko men, overleden. Als tragische bijzonderheid kan worden jrcdcodccld, dat de heer R. gisteren juist 79 jaar is geworden. Auto ine! drie inzittenden te water. Omstreeks middernacht koerden per auto van de N V. Hollandsche Kunstzijde In dustrie te Breda over den weg lan^s do Mark terug de bcdriifsingenieor L.^B., do chef bedrijfsleider dr. H., bonevens do chauffeur in 'n maligen vaart huiswaarts Ongeveer ter hoogte van de suikerfabriek merkto de chauffeur plotseling, dat de wagen een neiging vertoonde naar links te rijden en voordat hij bet gebeurde kon overzien, was de wagen in de diepte ver dwenen. Angstige kreten stegen op, ter wijl men in de suikerfabriek, waar nacht personeel werkzaam was, den geweldigen plof hoorde. Ook de schippers, door den plof gewekt, kwamen onmiddellijk hulp bicden, doch men stond aanvankelijk mach teloos.De toestand werd critmk totdat liet op onbegrijpelijke wiize dr. TTklaa.rblij- keliik cAn —1 -elpkfi ,.:t dnn Gewoonlijk schamen do mens.-hcu zich over iets, waarover ze zich feitelijk niet hoefden te schamen en zijn zo trotsch op iets, waarop ze dat heelemaal niot moesten zijn. 't Geval met jouw baas is nog zon derlinger. Die schaamt zich heelemaal niet, die is ook niet trotsch, die is alleen maar bang voor z'n portemonnaio. 't Is te hopen, dat Onze Lieve Heer 'm gauw mag iceren, waarover-ie zich schamen moet en waarop-io trotsch mag -zijn. Als je nog eens iets hebt, waar je gcon weg meo weet, kom dan maar gerust, hoor. Tk heb nog wat te vragen, zei ik. U kent baas Schild, niet waar. Meester? Goed, heel goed. En juffrouw Klaartje kent u ook? Even goed. Hoe komt 't- dan. dat ze bij zoo'n chagrijnigen broer blijft? Mot mij is dat wat anders: de politie heeft me bij Schild in den kost gedaan, ik mag niet weg loo- pen. Als zij goed voor d'r eigen gaat wor den, wordt ze slecht voor d'r vader. Be grijp je me nou. Ja, Meester, ze is 'n engel. Maar ze krijgt niet eens genoeg eten, ze komt van «lies te kort. Leer van mij: Als je nooit voelt dat je te weinig hebt, heb je altijd veel te veel. Ik begreep 'm toen niet goed, ik dacht; dat is de koorts, die in z'n hoofd zit. Maar ik heb die spreuk, in flauw potlood-schrift geschreven, dik met inkt overgehaald. UIT DE RADIO-WERELp. Wat er vanavond te hooren is. 4.20 München 485 M. Concert. Zu rich 615 M. Dansmuziek. 4.35 Londen 365 M. Concert. Man chester 87:5 M. Theecncert. Newcastle 400 M. Concert. 6.20 Londen 365 M. Muziek. Bour nemouth 885 M. Muziek. Newcastle 400 M. Solo's. Eiffeltoren 2650 M. Cau serie en concert. 6.50 Frankfort 470 M. Requiem vao Vcrdi. Hamburg 395 M. Orgelconcert. 7.20 Hilversum 1050 M. Lezing van don heer C. Veth over Nederl. litteratuur. 7.22 Oslo 382 M. Concert. 7.50 Berlijn 500 M. Concert. Elber- fold 259 'M. en Miinster 410 M. „Jedcr- mnnn" een moraliteit. Eiffeltoren 2200 M. Concort. Zürich 515 M. Liederen- avond. 6-Miinchcn 485 M. Concept. Ro me 425 M. Concert. 8.20 London 305 M. en Daventry 1600 M. The Marsden Colliery Band. „Lutspiel" (Keler Bela). Tronihono Solo, „Tyrolienne" (Sutton). Solist, W Blackett (The Boy Crampion). Seleci ,,The Maid of the Mountains" "(Simpson). 8.40 Maud Neilsort .(Soprano). „Call of the Woods" (Hubert Bath) „Happy Song" (Del Ricgo). Ronald Munro and Barry Mills in Syn copated Duets for Two Pianos. Maud Neilson. „A Birthday" (Cowen). „Waltz Song" („Romeo and Juliet", Gou nod). 9 rtO The Band. Suite, „Ballet Kgyp- tfen" (Luigini). Cornet Solo, „The Para gon" (Sutton). Solist, G. Mather. Southern Sketch, „Way Down Carolina" (Lestrange) 9 20 Geoffrey Clayton present The Tem plars. 8.20 Manchester 375 M. A Yorkshire Night. Newcastle 400 M. Coijcert en tooneel. 8.35 Brussel 265 M. Fracmenten uit do opera „Cavalleria Rustlcona" én 4o arte van Rigoleffo". Re Bildt 1100 M. Weerbericht. 8*0 RadTo-Paris 1750 M Concert. 9 70* Rournemoufh 385 M. Concert. 11 70 Daventry 1600 M Dansmuziek van hef Savov TTotel te London. Innezonden Vededéelinn. auto naar boven te komen en naar een roeiboot to zwemmen. TI die nog alle tegenwoordigheid van geest had, en zelfs niet verzuimde te zog gen, d:it men onmiddellijk don diroetour zon opbellen, kon in allprijl de noodige in lichtingen gpven omtrent do hachelijko situatie, waarin de personen in den auto verkeerden, Met alle kracht werd nu het reddingswerk door schippers en toege sneld personepl van de Kunstzijde- en Sui kerfabriek ondernomen, met het gevolg, dat men den chauffeur boven kon halen On- dertusschen zag men L R reeds drijven. TTet gelukte een der redders in de roei boot hem bij de kloeren te pakken en ook hem op het droge te brengen. Bedwelmd werd hij aan den wal gelegd, waarna onmiddellijk de drie drenkelingen in de suikerfabriek werden veTzorgd Door de fram aangereden. Gisterenmiddag reed domolonaarsknerhf TT Zumbrink uit Cothen in dp richting Wijk bij Duurstede toen hij moest uitwij ken voor een hem achteroprijdende auto. Juist toen zulkR gebeurde passeerde do Oostc* Stoomtram eveneens gaande In rich-* ting Wijk hij Dnnratede. die den wagon van achteren greep en op de paarden duwde. Tengevolge hiervan sehro'-kAn do dieren c5nr>Tpn nn "hol den vnern»->n yn vün HOOFDSTUK IV Lijfstraffelijke rechtspleging. Ik hen zeer goede vrienden geworden met vader- Schild, en m'n baas weet daar niets van. Toen-io 'n paar uur lekkertjes in do zon gezeten had, hebben wo juf frouw Klaartje en ik hem weer terug naar z'n kamertjo gedragen. Ik dacht zoo bij Inezelf toen ik 'm neerzette: Laat ik nou maar heel dankbaar zijn. dat ik zoo nu en dan eens 'n schop van m'n baas onder m'n broek krijg en dnt-io me laat werken, dat m'n ribben kraken. U va stumper zou wat graag met mo willen ruilen die' heeft geen kracht genoeg meer, om 'n pijp tabak te stoppen, llo® kwam ik nou opeens op 'n pijp tabak? Zou je niet es willen rooken, vader* tje? vropg ik. Hij keek me aan met 'n paar oogen, zoo blij en glinsterend, dat ik beloofde hem morgenmiddag, als ik van de klanten thuiskwam, 'n pijp tabak me* te brengen. Juffrouw Klaartje lachte verrast, toen ze hoorde, wat ik wilde doen: Daar hok ik nou nog nooit aan gedacht, zei ze. Maar hoe kom je aan 't geld daarvo-.rl Hoe graag ik ook zou willen: uit de win- kella mag en durf ik je niets te geven. Dé baas rekent lederen avond secuur af. Ik bob een tachtig centen fooi in m's cacaobusje, zei ik en daar kan ik 'n hou* len pijp en 'n ons tabak voor kooien, 'n Steenen pijp is to scherp in z'n mond Hij heeft geen tandén meer, moet je den* kon. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 3