le jaargang. WOENSDAG 18 NOVEMBER 1925 No. 5102 e £ck)bclve (Bou/tmd NNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Leiden 19 cent per week 12.50 per kwartaal, e Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal, per post fi 2.95 per kwartaal, leïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor- Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Jpbiad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen I. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertsntiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeolingen wordt het dubbele van het tarief borekond. z Kleine advertsntiën, van ton hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangoboden of gevraagd, buur en ver- huur, koop en verkoop 1 Ó.50. „inmor bestaat uH twee 'onderlijke politiek. tforgen" verklaart met spijt te moe- ststcllen. dat liet behoud van liet Ge- IBP bij het Yaticaan afhankelijk is vair de bereidwilligheid, van par lor Linkerzijde, om de coalitie te bestendigen: -dat het gezantschap itelijk is opgeofferd aan de zucht om ilitte door linkschen steun te doen iron. Lat is averechts geloopeu; \3 liet gezantschap afgeschaft, do e verbroken En, aldus ..De Morgen", l Katholieke Staatspartij is de mo- ê'd afgesneden, om met andere dan «litie-partijen eene parlementaire sheid te vormen. kunnen, zegt liet b'ad. inderdaad liers dan het beleid van de lei duig ithobeke Staatspartij in deze aange- t'd betreuren. Jlorgen" slaat wel aan de zijde van i Katholieke pers en van het over- gróole deel der Katholieken zoo tijwcl alle Katholieken dat de af in» van het Gezantschap, dank z<j 'coalitie-partijen, en-op de wijze, _het heeft p'aats gehad, door de R. A(.>part:.i niet kon worden geduld, r het blad schijnt van meen ine te il hot wel van de n,inkcclie pavbjen ten had moeten worden, ondat K." Staatspartij met een of meer- dezer partijen bad kunnen gaan fgeeren. - dat noemen wij een wonderlijke s! Teveel 11 oizou de RKSla a lis- dau zijn verweten, dat z ij de coalitie willen verbreken, en ook dat zij lavfoe, te geraken nu juist niet het loyale middel had gebruikt, ikkig, dat dr. Nolons en niet ..De de politieke leiding in (leze heeft BUSYE&LlsSO België. België en Locarno. lede van Vander velde. Belgische Minister- van Buitenland- liken, Vandervelde, heeft gisteren in aer een rede over de huitenlandsche gehouden. Over het Verdrag van j#zeide hij o.m. hel volgende: van bet Belgisch standpunt gezien verdragen van Locarno hunne volle verleent, is liet feit, dat zij ons een ag van het veiligheidsvraagstuk en wel een oplossing, welke men doende mag beschouwen. tot 1914 had België een bijzon- tonalionaal statuut; sedert den oor- het er geen meer. Wij hadden aan igelsch-Amerikaanschen waarborg irsailles geloofd, wij hebben te Gan- loopt, dat een defensief verdrag met id ons defensief verdrag met Frank- komen aanvullen. bet Rijnpact, met de verdragen van o, welke door rechtstreekse lie af- iog uit het Protocol van Genève ge- zijn, dedeu wij om zoo te zeggen nieuw stelsel. is besprak Vandervelde in den 'den inhoud van het Verdrag van verdragen, deze waarborgen, deze njdsclie verbintenissen, vervolgde hij, dit spreekt vanzelf, een onsplits- fel; er zou geen Rijnpact bestaan, 'et tusschen Duitscliland en zijn Oost geen arbitrage verdrag bestond. An- k is-het nog noodig, dat twee voer- to vervuld worden: de toetreding hitscbland tot den Volkenbond en de "itiging door de parlementen, welke zelfs in Duitscliland, niettegen- mogelijke moeilijkheden en tegen- sn. van nu af reeds als feitelijk ver- niag worden beschouwd. Op 1 De- zal de onderteekoning te Londen biuden; nochtans heeft men gewild, Terdrag niet het verdrag van Lon- kar het verdrag van Locarno zou tonoemd. Een nieuw vlagincident. uil Brussel wordt gemeld, lieeit LGenck in Belgisch Limburg ander- ■:a vlagincident voorgedaan. Tegenheid van een door oud-strij- ïtouw gezette plechtigheid, in tegen- van den gouverneur van Lim- van een vertegenwoordiger des *as de nationale vlag aan het 'Huig gehescben. ;*?ri op het oogenblik, dat de stoet F™ op totaal onverklaarbaar geble- ®"igetrokkon, waarna het gemcen- Wör de oud-strijders werd be- de vlag opnl aw uithingen, "zzoek is ingesteld. Duitschland. De Duitsche Kabinetszitting. Het verdrag aanvaard. De kabinetsraad, die Maandagnacht zijn beraadslagingen nog niet formeel kon be ëindigen, aangezien nog jiiet alle nota's van den Gezant onraad ontvangen waren, is gisloremorgen opnieuw bijeengekomen, onder voorzitterschap van Hindenburg. De besprekingen over de nola's werden na een zitting van IK- uur beëindigd. Omtrent het resultaat werd een communiqué uitgege ven, waarin gezegd wordt, dat den rijks minister van Builenlandsche Zaken opge dragen is een wetsontwerp op le stellen ter indiening bij de wetgevende lichamen. De beslissing over dit wetsontwerp zal geno men worden na de conferentie der staats- cn ministerpresidenten der landen, welke tegen Donderdag bijeen is geroepen Uit dit offieieele communiqué blijkt dat de rijksregeering en hel rijkskabinet door de beide jongste nota's van den Gezanten- raad de te Locarno door de vertegenwoor digers der Westelijke mogendheden gedane toezeggingen betreffende de Rijnlandkwes ties vervuld on daarmee de voorwaarden voor (lc definitieve beslissing over het ver dragswerk van Locarno aanwezig achten. Principieel en practisch is daarmee de definitieve instemming van den rijkspresi dent en hel rijkskabinet met liet Verdrag van Locarno uitgesproken. Formeel zal dit weliswaar eerst geschieden nadat Donder dag de minister-presidenten der landen ge hoord zullen zijn, maar daar de opvattin gen der minister-presidenten, zooals uit de jongste conferentie gebleken is, zich ge heel deleken met'die der rijksregeering, be- leekcnt, naar men aanneemt, de conferen tie" van Donderdag slechts een formaliteit, waaruit liet karakter van het Duitsche Rijk als bondsstaat moet blijken. De behandeling van hel Verdrag van Lo carno zal 23 dezer in den Rijksdag aan vangen. Daaraan vooraf gaat een bijeen komst. van de commissie voor huitenland sche aangelegenheden, alsmede besprekin gen tusschen den rijkskanselier en de par- tijen ter verzekering van een zoo groot mo gelijke meerderheid voor het regeerings- onlwerp. Do Duitsch-Nationalen, Völki- schen en communisten vallen a priori uit. Allo andere partijen hebben zich princi pieel voor de politiek van Locarno uitge sproken, maar aangezien Locarno niet het einde is, doch slechts het begin, is het noodzakelijk een stabiele meerderheid in het leven te roepen, die voortzetting van de politiek van Locarno waarborgt. Het is aan te nemen, dat de rijkskanse lier in de laatste dagen dezer week bespre kingen niet de partijen zal hebben, om voor de debatten over "Locarno een principieel acoord tusschen de regeering en de par tijen en tusschen de partijen onderling te verkrijgen. Frankrijk. Frankrijks saneering. De Ka m e r-d ba 11 e n begonnen. Gistermiddag is in de Fransche Kamer het debat begonnen over do financieele sa- neeringsonlwerpen. In de bijeenkomst, welke de socialisti sche Kamerfractie gistermorgen gehouden heeft, had deze met 36 tegen 12 stemmen definitief besloten er van af te zien, in de Kamer een stemming over haar tegenont werp uit te lokken. De spreker der socialis ten, Leon Blum, zal zich er toe bepalen bij de algemeene beschouwingen de grooto lijnen van het socialistische ontwerp uiteen te zetten en vervolgens verklaren, waaróm de socialisten, ondanks het feit, dat zij hun voorkeur aan hun eigen ontwerp blij ven geven, hun stem voor het regecrings- ontwerp zullen uitbrengen. De vrijheid van amendeering van dit ontwerp behouden zij zich nochtans voor. Na do beslissing der socialisten was de lucht gezuiverd, zoodat niets meer aan de openbare behandeling der regeeringsont- werpen in den weg stond. Het debat is gistermiddag in een kalme atmosfeer begonnen. Nadat een verzoek om uitstel- tot na de behandeling van de be groeiing door den voorzitter was afge wezen, daar een dergelijk verzoek eerst aan de orde kan komen na de sluiting" cler algemeono beschouwingen, werd on middellijk met de algemeene beschouwin gen begonnen. Een groot aantal sprekers is daarvoor ingeschreven. Men wil voor stellen aan elke politieke groep drie uur spreektijd te geven. Aangezien er 9 groe pen zijn, zou dit reeds een totaal uitma ken van 27 uur alleen voor de algemeene beschouwingen, zoodat men verwachten kan. dat het debat in (le Kamer zeker de geheele week zal voortduren. Van de sprekers van gisteren hebben de aandacht getrokken de bankier Dubois en de professor in financieele wetenschap pen Nogaro, waarvan de eerste practische wenken gaf. waarbij hij uiteenzette dat het begin van alle verbetering moet gebouwd worden op een goede muntpolitiek en waar van laatstgenoemde in wetenschappelijke beschouwing trad, die door het rueeren- deel van do Kamer met moeite kon wor den gevolgd. Syrië. De toestand wordt steeds dreigender. Beiroet in gevaar. Speciale telegrammen, door de „Daily Mail" uit Syrië ontvangen, mélden, dat de opstand tegen de Franschen ernstige pro porties heeft aangenomen. De sterke troe pen der rebellen trachten zich te vereeni gen, teneinde de sterke zeehaven en basis van Beiroet te veroveren en do Beiroet-Da- mascus spoorwegen af to snijden. Do speciale correspondent van de „Daily Mail'' te Damascus meldt, dat indien Bei roet veroverd wordt, do Franschen deze stad op dezelfde wijze zullen bomhardee- ren als in do vorige maand Damascus In dien de rebellen Beiroet nemen zal lttt voor hen gemakkelijk zijn tevens Damas cus te veroveren. Gisteren zijn duizenden Frauseho soldaten le Beiroet geland. De Fransche autoriteiten hebben bevel gege ven allo automobielen en andere voertui gen in beslag te nemen voor hel zenden van versterkingen naar Libanon, waar de rebellen zich trachten te vereenieen. Volgens oen bericht van de „Chicago Tri bune" is het leger van de christelijke vrij willigers van den Libanon door do Dru- sen verslagen. Volgons andere berichten hoeft generaal Gamelin aan de Fransche ivgeoring om 50.000 man versterkingen ge vraagd. Vervals ch te bcrichton? De „Petit Parisian' verneemt uit Da mascus, dat de toestand in het gebied van Damascus en in het Zuiden ernstig blijft. In Noord-Syriö is het kalm. Do ge beurtenissen in Syrië zijn op welhaast schandalige wijze verdraaid. Tijdens liet bombardement van de opstand el ingenwijk in Damascus word geen enkele Moskoe be schadigd. De door eonigc bladen te dier zake gepubliceerde photo's zijn vervalscht, want zij foonen z.g. als de Moskee van Ubi.... een badinrichting, welke trouwens door do Droezen in brand is gestoken. Bovendien, heeft hot Syrische en Europeesche Chr:. i—en ge spaard. Arabië. De actie der Wahabieten De strijd om de H. Plaatsen Reuter seint uit Bombay, dat volgons authentieke berichten uit Medina de be woners hebben aangeboden zich te onder werpen aan Iben Saud, den sultan van Ncjd. De val van Medina, welke belegerd wordt door de Wahabi's van Iben Saud, sinds verscheidene maanden, wordt als aanslaande beschouwd. Iben Saud, die vroeger een subsidie van dé Britscbe regeering ten bedrage van 60.000 pond per jaar ontving, teneinde den vrede in Centraal-Arabië te bewaren, had zijn leven lang geschillen met zijn buurman, koning Hussein van de Hedjaz, doch dank zij deze subsidie was aan deza geschillen een einde gekomen, althans ge durende den oorlog. Later, toen de subsidie ophield, hernam Saud zijn aanspraken op een deel van ko ning Husseins gebied en het vorig jaar verklaarde hij, zooals bekend, den oorlog aan Mekka, de hoofdstad van de Hedjaz. Duizenden van Iben Saud's fanatieke vol gelingen rukten naar de heilice stad op en verdreven koning Hussein, die afstand deed ten gunste van zijn zoon Ali. Koning Ali werd eveneens verslagen, vluchtte naar Jeddali, de Roode Zeehaven van Mokka, waar hij thans belegerd wordt. Iben Saud wijdde vervolgens zijn aandacht aan Me dina, do tweede heilige stad van Arabië. Als deze stad valt, dan zal Iben Saud meester zijn over geheel centraal-Arabië, Egypte. De politieke toestand De gespannen toestand wordt ernstiger Sir George Lloyd, de pas-benoemde hooge commissaris van Groot-Brittannië, vangt zijn functie niet bepaald onder gun stige omstandigheden aan. Alle teekenen wijzen er op.dat de politieke spanning, die onlangs bij 't ontslag van den minister van justitie aan. den dag kwam, grooter wordt. De studenten, die zicli een heele poos rus tig hebben gehouden, beginnen weder roe rig te worden en hebben Vrijdag, als pro test tegen do bemoeilijking van een verga dering van Zaghloelisten te Kaïro, weer eens gestaakt. Hiernevens richt de parle mentaire oppositie zich met groote felheid tegen Hassan Pasja Nasjaar, den stichter van de Unionistische (Ittehad)-parfij, die zich in de afgeloopen maanden heeft doen kennen als een dictator en in wiens han den de regecring louter oen werktuig bleek ten behoeve van de paleis-groep. Gevreesd wordt thans dat aanstaanden' Zaterdag ernstige ongeregeldheden zullen voorko men, wanneer de Kamer, die in Maart j.l. naar huis word gestuurd, op grond van de Constitutia weder bijeenkomt. Verwacht wordt n.l. dat de regeering dit zal verhin deren. Sir George Lloyd voert in verband met do politieke broei'ng besprekingen met de vooraanstaande figuren en heeft ook een onderhoud gehad mot koning Foead, waar van 't resultaat echter niet bekend is. Amerika, Tegen de duikboot G o O 1 i d g e houdt z i ch aan hot verdrag van Washington De in Engeland opgegane stemmen voor afschaffing van de duikboot, hebben aanleiding gegeven lot een verklaring van het Witte Huis, waarin gezegd wordt, dat, hoewel president Coolidge ten allen tijde een open oor heeft voor voorstellen tot verdere beperking van het gebruik van duikbooten, de politiek en de regeling dienaangaande, als neergelegd ter confe rentie van Washington onveranderd blijft Ë1NNENLAND DE KABINETSCRISIS. De R.-K. Kamerfractie. Gistermiddag heeft het bestuur van do Roomsch-Katholieke Kamerfractie, onder leiding van dr. Nolens, vergaderd in het gebouw van de Tweede Kamer. Het Gezantschap en het Landsbelang. De parlementaire redacteur van do anli-rcv. ,,N. Haagscho Crt.", de crisis be- spreknd, zegt o.a. over do praatjes, dat het Gezantschap bij hot Vaticaan tot niets meer dienstig is, het volgende: „Hiertegenover past direct de vraag, of van andere gezantschappen wel met do stukken het nut valt aan te toonon. Dat gebeurt eigenlijk nooit. „En bovendien, het is een bijkans pu bliek geheim en dus hij do Commissie voor Buitenlandschc aangelegenheden ook wel bekend, dat hot landsbelang in een ern stige aangelegenheid zeer positief bevor derd is door de buitengewone activiteit van ons gezantschap bij den Paus". Het „publiek geheim'', dat heel de actie togen hel gezantschap louter uit anti papisme voorkomt, is zoo zachtjesaan hoe- lcniaal geen geheim meer, voor wie dan ook In 1871 en nu. In de „N. R. Crt." wordt er aan herin nerd, dat toen op 10 November 1371 de Tweede Kamer met 39 tegen 33 stemmen een amendement aannam tot afschaffing van het gezantschap bij den Paus, do toen malige R.K. minister van huitenlandsche zaken daarin geen aanleiding heeft gevon den zijn ontslag te vragen. Maarer wordl niet aan herinnerd, hoe loon de verhouding der partijen in de Tweede Kamer was en op welke wijze toen dat amendement werd ingediend en verdedigd. Natuurlijk wordt daaraan niet herin nerd. Anders zou men liet verschil zien tus schen'toen en nu! De groote vraag. Tiet Vaderland" wijst er terecht op, dat de Chr. IIistorischen verte'' i week Woens dag standen voor de vraag: Wilt gij al of niol liet behoud van -dit ministerie? „En waar zij, in dit opzicht gaan wij absoluut «net het artikel van De Standaard v'ah Zaterdag 1.1. aecónrd. meegeholpen haddon aan den opbouw van liet ministe rie, en daaraan twee mannen, van wie een cerslo kracht als do Geer hadden afge staan, hadden zij hunne stem tegen hel amendement-Karaten moeten uitbrengen", aldus 't blad, „daar do gevolgen van hunno stem vóór het amendement voor hen dui delijk waren. Zij althans hebben noch het onaannemelijk van Minister van Kanie- beek noch eene verklaring van (ten Pre mier daarvoor noodig gphad, al blijft het raadselachtig waarom zoowel het een als het ander achterwege bleef. Het is hon derdmaal in rla Tweede Kamer gebeurd, da,t om het meerdere te hehouden, in dit geval het ministerie, aan welks ophouw men had medegewerkt, het mindere aan hef meerdere werd opgeoffrd, en dat is ook juiste politiek." Hoe de heer Lohman nvpr het gezantschap oordeelde „De Standaard" dierinnert aan de woor den, die door den heer Lohman. toen lei der der Chr. Hist. Kamerfractie, op 9 Juni 1915 werden gesproken. Deze zoide: „wij li ebben op hel ooirenblik niet te doen met het hoofd der Christelijke Kerk als zoodanig, die macht uitoefent over de geesten en politieke macht in de wereld, maar wij hebben te doen met een man, die krachtens de geschiedenis een positie in neemt in de wereld, gelijk geen ander mensch, zoodat hij gezanten ontvangen kan, tengevolge waarvan wij in slaat zijn HET VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND Het Duitsche rijkskabinet heeft princi pieel het verdrag van Locarno aanvaard. De rijksdag komt Maandag a.s. bijeen. De financieele debatten in do Fransche Kamer begonnen. Ze kunnen wel 1 h 2 weken duren. De toestand in Syrië. Beiroet door da Drussn bedreigd. BINNENLAND. De Kabinetscrisis. Een oordeel van Chr. Hist, en Anti-Rev. over het Gezant schap bij het Vaticaan. De Rijksmiddelen in October. Nieuwe gouden tientjes in circulatie (lo blad. LEIDEN. Ged. Staten hebben de gemeentelijke* uitkeering voor het bijzonder lager onder wijs hooger gesteld dan het gemeentebe stuur had bepaald. gesteld om ook eon gezant naar licrn to zenden evenals andere mogendheden dit doon". Het optreden, zoo vervolgt „Do Stan daard", van de Christelijk-Historischen in dit debat was beneden de eischon, dio men op zulk een kritiek oogenblik kan stellen aan een eriistigo politioko partij. Wij hebben thans den indruk dat liet, ook al voltrekt zich thans de breuk, op cenigorlei wijze correctio zal behoeven. Achteraf beschouwd Iri de „Staudaard" vindt men in een beschouwing over do kabinetscrisis, naar aanleiding van hetgeen er geschied is hij de behandeling dor bogrooting van Bui- tenlajulsche Zaken do volgende opmer king, die een vriendelijke terechtwijzing schijnt aan het adres van den Kabinetsfor mateur Golijn:^ Nu dit echter geschied is. moge on zerzijds uit wat gebeurde de les ge trokken worden, dat we in de toe komst geen medewerking meer vorloe- nen bij do vorming van een Kabinet, indien niet vooraf vaststaat, dat zulke onaangename verarssingen uitgesloten zijn. Wij hebben dozifde opmerking al ge maakt. wat betreft het zitting nemen onzor Katholieke ministers in hot Ministerie. DE RIJKSMIDDELEN De rijksmiddelen brachten over de af geloopen maand f 0.57 milli<>en moer op dan over October van het vorig jaar; over de eerste tien maanden f 17.21 millioon meer dan over die periode van 1924. Arbeidstijd sigarenfabrieken De Minister van Arbeid, II. on N. heeft goedgevonden: in do ondernemingen van werkgevers, lid van een vereeniging, aan gesloten bij het Verhond van Verconigin- gen van Sigarenfabrikanten in Nederland, in wier fabrieken of werkplaatsen op Vrij-' dag 25 en Zaterdag 26 December 1925 en op Vrijdag 1 en Zaterdag 2 Januari 1926 geen arbeid zal zijn verricht, in afwijking van hot bepaalde bij art. 24 der Arbeids wet 1919 lc vergunnen, dat door de ar beiders van 16 jaren of ouder het aantal daardoor door hen verzuimde urep in het tijdvak van 4 tot en met 30 Jan, 1926 wordt ingehaald, met (lien verstande, dat zij bij he<t inhalen van dal verzuim in geen geval langer arbeid mogen verrichten dan 10 uur per dag en 55 uron por week. Afgifte van goud deer de Ncderl. Bank Naar wij vernomen, heeft do Nedor- landsche Bank Maandag j.l. bij al haar kantoren, bijkantoren en agentschap pen een aanvang gemaakt mot do afgifte van gouden tientjes aan liet publiek. Met dezö afgifte zal ook verder geregeld wor den voortgegaan. Een aanmerkelijk bedrag aan goud wordt voor dit doel beschikbaar gesteld. De schadeloosstelling cler Kamerleden. net wekte cenfgormate onze bevreem ding, schrijft „De Residentiebode", dat op do begroting voor den post ...Schadeloos stelling Kamerleden'' voor 1926 wederom het volle bedrag van 505.000 was uiige-» trokken, terwijl een vorig jaar dit bedrag f 24.000 lager was. f. niernaar informeerende, deelde men t blad mee, dat de vrijwillige korting van 10 pet. op (le schadeloosstelling der Ka-* morteden niet meer wordt toegepast Ho laatste maanden ontvangen do Kam or te' den het volle bedrag, slechts verminderd niet do 3 pet. pensioenpremie

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1