Twaede Blad „SANS-SOESSI". Donderdag 5 November 1925 r 's LANDS FINANCI6N. Aan de Memorie van Antwoord op het Voorl. Verslag van de Staatsbegrooting is tozake den toestand van 's lands finan ciën het volgende ontleend: De minister geeft verder een nadere toe- lichting van den toestand van 's lands fi nanciën. ie besparing, welke op de begrooting yoor 1926 heeft plaats gevonden, kan als volgt worden becijferd: Het totaal der gewone uitgaven voor 1020 is geraamd op f B83 millioen te gen f 598,0 voor 1925, of op f 15.0 mil lioen minder. Neemt men in aanmerking, dat voor 1920 de uitgaven voor de Staatsmijnen ad f44.8 millioen zijn weggelaten, dan blijkt, dat de gewone uitgaven voor 1920 ƒ20.2 millioen meer bedragen dan voor 1925. Op de begrooting voor 1920 zijn ge bracht de navolgende noodzakelijke uitga- in, welke niet op die voor 1925 voor kwamen: Sociale Verzekering rond f 24 millioen. Hoogere pensioenlasten.... f 0 millioen. Hoogere bijdrage in de an- nuiteilen Woningbouw f 5.1 millioen. Totaalf 35.1 millioen terwijl ten gevolge van de verbeterde boe king van uitgaven op gewoon, in plaats n op. buitengewoon, de dienst 1920 wat i gewone uitgaven betreft, nog extra is bezwaard met f4§ millioen, zoodat in to taal f39.5 millioen als nieuwe uitgaven rijn aan te merken. Aangezien alle gewone uitgaven te za- men slechts f 29.2 millioen hooger zijn ge raamd, zijn dus de andere uitgaven van dienst 1920 met een bedrag van rond f 10.3 millioen verlaagd, of, Indien men de 3.4 millioen lagere raming van Hoofdstuk Vila buiten beschouwing wil laten, met rond 7 millioen. De minister wil niet nalaten ook thans weder tegen een ongemotiveerd optimisme met allen ernst te blijven waarschuwen. Bij den tegenwoordigen druk der belas tingen beteekent een sluitend budget nog Is niet anders dan dat verdere terug gang is gestuit. Verbetering in den toestand is slechts bereikbaar langs den weg der verdere uit- gavenverlaging. Dat de opbrengst der middelen voor het oogenblik meevalt is door den minister I geenszins ontkent, doch dit op zichzelf verblijdend verschijnsel krijgt eerst dan werkelijk practische beteekenis, indien het overschotten doet ontstaan, welke tot ver laging van den belastingdruk in staat stellen. Dat dit laatste afgezien van do ver laging der heffingen nog niet mogelijk is, bewijst reeds voldoende, hoe weinig re- i er bestaat voor een te groot optimisme )e Regeering zal met alle kracht naar een verlaging van het peil der uitgaven moeten blijven streven, ten einde allereerst i voor het herstel van de volkswelvaart veel te zwaren druk der belastingen te kunnen verlagen. Over de meest wensche- lijke verhouding, welke er moet bestaan tusschen de directe en indirecte belastin gen, zal, zegt de minister, nog nader van gedachten gewisseld kunnen worden bij bet aanhangige wetsontwerp tot invoering eener Weeldeverteringsbelasting. Het Bezoldigingsbesluit. Georganiseerd Overleg. In hare vergadering van Maandag 2 en Dinsdag 3 November 1925 behandelde de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg in Ambtenaarszaken uitvoerig de Joor de Regeering bij haar aanhangig ge maakte voorstellen tot vgijziging van het Bezoldigingsbesluit Burgerlijke Rijksamb tenaren 1925. Op sommige der van organisatiezijde kenbaar gemaakte wenschen zegde de Re- geeringsdelegatie nadere overweging toe. Adres Leeraren M. O. De besturen van de Algemeene Vereen!- ging van Leeraren bij het M. O., van het Genootschap van Leeraren aan de Gym nasia en van de R.-K. Ler raren-vereeni- ging St. Bonaventura, hebben een adres gericht tot den voorzitter van den Raad van ministers in verband met de mogelijk heid tot bet aanbrengen van verbeteringen in het Bezoldigingsbesluit 1925. Hoewel naar het inzien van adressanten een vol ledige herziening van dat Bezoldigingsbe sluit vóór wat betreft de regeling der sa larissen van de leeraren aan Rijks Hoo gere Burgerscholen noodzakelijk is, geven zij den minister de volgende partieele wij ziging in overweging: le. Verhooging van de lage aanvangs- wedden, b v. zoo, dat een leeraar met. 20 wekelijksche lesuren een aanvangssalaris ontvangt, dat niet minder is dan 3000. 2e. Verbetering van de opklimming der salarissen, zoodat het eindsalaris kan worden bereikt in 10 jaar. Se. Verbetering van de betaling der les uren boven de 20, door in plaats van pen van 50 tot 100 opklimmend bedrag, daarvoor oen uniform bedrag te stellen van 100. 4e. Do salarieering der teekenleeraren zij gelijk aan die van de leeraren in de andere vakken. De samenwerkende besturen hebben in het adres speciaal de aandacht van den minister gevestigd op de h. i. buitengewoon lage salarieering der leeraren in de licha melijke oefening. Ten slotte wordt in het adres verzócht den betrokken leeraar zonder diens toe stemming geen grooter aantal lesuren- te doen opdragen dan 24. Een ontijdige interpellatie. „Het Centrum" heeft er op gewezen, dat de interpellatie-Ter Laan over de ambte naren-salarissen ontijdig was. Ook schreef „De Morgen" in een hoofd artikel, nadat reeds in bet Kameroverzicht opgemerkt was, dat het groote bezwaar, te gen de interpellatie-Ter Laan aangevoerd- was haar ontijdigheid, nog het volgende: „Het kan kwalijk worden ontkend, dat de interpellatie-Ter Laan over de door de regeering gevolgde salaris-politiek prae- matuur was. Immers, niemand wist op het oogenblik der interpellatie welke politiek de regeering, bij de Herziening van het Bezoldigingsbesluit, voornemens was te voeren." Ook schreef „Het Katholieke Schoolblad": „Wij hebben onze meening over het hou den der interpellatie reeds te kennen ge geven. 't Is een stukje politiek geweest- het houden ervan. De voorsteller wist dat. wist ook dat hij dus slechts voor de publieke tribune sprak. En daarvoor zijn onze ma- terieele belangen toch te goed. Dat de in terpellatie praematuur was, daarover zal de geheele pers het wel sens zijn behalve dan die organen die nauwere politieke re laties met den interpellant onderhouden." En om een derde stem uit geheel ande ren hoek te laten hooren, het Weekbjad „De Vrijheid": „De ambtenaren mogen zich na de inter pellatie van den heer J. ter Laan wel eens afvragen, welk nut die interpellatfe voor hen heeft eehad en wat zij voor daadwer kelijke verbetering van hun salaris-positie van de sooiaal-dpmocraten hebben te ver-, wachten. Het resultaat van de interpellatie was nihil. Het ware beter geweest, indien ze aehterweee was gebleven." Gemengde Berichten Wat he| herstel te Borculo kost. Gisteren zijn- naar de „Tel." meldt, de taratie-uitslaeen, betreffende de schade en het herstel te Borculo, opgezonden aan het Provinciaal Steun-Comité, bekend ge worden. De eeheele schade is geschat op 840.686.73, in welke som 661.242 begre pen is voor vergoeding aan vernield onroe rend goed Het bedrag, henoodigd voor het volledig herstel, wordt begroot op circa 1J4 millioen gulden. Als bijzonderheid zij nog gemeld, dat foto's in v'ip«mï>oMr den als overluïglngssfukken bij de laxatle van de schade, toegebracht aan daken. Ongeluk. De 10-jarige J. B. te ülft Ij Vrijdag in botsing gekomen met een fietser. Hij viel bewusteloos neer en Is thans, zonder tot be wustzijn te zijn teruggekeerd, overleden. Auto door tram aangereden. Gisterenmiddag is tusschen Driebergen en Rijsenburg ter hoogte van de buiten plaats Carolina, een auto, waarin gezeten waren de heer R. Boomsma, lid van den ütrechtschen gixmeenteraad en van de Staten van de provincie Utrecht, met vrouw en kind, bij het keeren door een tram der O. S. M. zoodanig aangereden dat de^iuto verbrijzeld werd De heer Boomsma werd aan hot hoofd bloedig verwond, terwijl de beid? andere inzittenden slechts zeer wei nig letsel bekwamen. Kind door auto aangereden. Maandagnamiddag is op den Nispen- sehenweg, onder Roosendaal, het vijfjarig dochtertje van K., wonende aldaar, aange reden door een auto van den diamanthan delaar B. uit Antwerpen. Toen de auto voorbij kwam. wilde het kind plotseling den weg oversteken, ten gevolge waarvan de bestuurder- de chauffeur v. R., die uit alle macht remde, de aanrijding niet meer kon voorkomen. Het kind werd door het spatbord vermoedelijk tegen bet hoofdje geraakt, waardoor het tegen den grond sloeg en voor de wielen bleef liggen. Geluk kig had de chauffeur rpeds zijn remmen zoo s'erk aaneezpt. dat de wielen vlak voor de Urine bleven staan ïï»t meisje was er niettemin deerliik aan tem met een ennen- de wonde aan l>pf hoofdje en een lichte hersenschudding werd het bewusteloos op genomen en per auto naar het ziekenhuis vervoerd 's Avonds laat is het bewustziin weergekeerd Gisterenmorgen was de toe stand iets beter De pieenaar van de auto heeft de verple- gingskosten voor zijn rekening genomen. De chauffeur treft geen schuld. Doodelllke val. Mei. G V fe Vnght, die haar man op diens werk koffie bracht, bad bij het heen gaan het ongeluk van epn hnoge steile trap fe vallen Ze werd bewusteloos met gapen de wonden aan het hoofd opgenomen en ia na eenice u*en overleden. Trap van een paard. Het zoontje van den molenaar G. Bos- te Gasselte. kreeg van een paard een trap te- gpn het hoofd Het kfnd kreeg een ernstige hoofdwonde: de toestand is zorgwekkend. Déraillement. Gisterennacht is aan den Spuiweg te Dordrecht tegen half drie een wagen in het midden van een goed eren ter ein van Dordrecht naar Rotterdam uit de rails ge- loopen De wagen hlpef staan en er werd weinig schade aangerieht. De overige nacht goederentreinen wprden door de versper ring ongehouden; de bPsMHng van diverse ochtendbladen voor het Zuidpn des lands werd hierdoor aanmerkelijk vertraagd. Te gen 9 uur was het verkeer weder geregeld Het personenvervoer had slechts eenige veriraging In de ochtenduren. Schin met bleten gekanteld. De aak „Voorwaarts", geladen met 170 000 kg. suikerbieten, is op weg naar de fabriek te Halfweg aan den Bennehroe- kerweg te Bennebroek met den kop in den wal geloopen. Pogingen ora het schip los te krijgen mislukten. Door den sterken wind dreef de aak met den aelifersleven naar den anderen oever en raakfp daar eveneens vast Door den schok kantelde het vaartuig. Het gezin van den schipper kon met moeite oneedeprd aan den wal worden gpbracht. De vaart is geheel ge stremd. Gisteren werd getracht de bieten (e lichten. Verzekering dekt de schade, be halve die van den inboedel van den schip- por. Te vee! Deftcficven-romans gelezen. Dinsdagavond zijn door de politie van Apeldoorn op heeterdaad betrapt op dief stal met braak in een kiosk aan de Loo- laan een tweetal jongelingen v. W. en K., die beiden voorzien woren van versohillon- bet bezit Kadden gesteld van eenige tiental len reepen chocolade. In de kiosk hadden zij zich reeda te goed gedaan aan allerlei biscuits. Zij bekenden bij hun verhoor zich een paar weken geleden eveneens door braak toegang te hebben verschaft ln een kiosk aan den Amhemschen weg. De beide Jeug dige daders resp. 17 en 10 jaar en kinde ren van achtenswaardige ouders bleken te veel detectieven-romans te hebben gelezen en onder den invloed daarvan te hebben gehandeld. Weer een Inbraak te Bloemendaal Dinsdagnacht is wederom ingebroken In een villa te Bloemendaal, nu bij den heer 0 S. de Clercq, aan den Rijperweg. De dieven hebben zich toegang verschaft door het indrukken van oen spiegelruit aan de achterzijde van het huis. Zij zijn waar schijnlijk gestoord door de dienstbode, dio juist thuiskwam. Alles is overhoop ge haald. Er wordt slechts weinig vermist- o.a. alleen een gouden horloge. Bloembollend leven. Te Limmen (N.-H.) werden een paar weken geleden bloembollen gestolen van den groothandel firma J. Valkoring en Zo nen. Thans Is de dief aangehouden, J. K. te Heiloo, die de bollen reeds weer had uit- geplant op landerijen van B. te Warmen- buizen. Een voortvluchtige bankier annoehouden. De recherche heeft te Rotterdam aange houden den bankier T. P. de H.- sedert 25 October voortvluchtig. Hij wordt verdacht van bedrog te Tiibhingen in Wurtemberg gepleegd. De bankier is voorloopig naar liet huls van bewaring overgebracht, in af wachting dat zijn uitlevering zal worden aangevraagd. Belgische inbrekers gearresteerd. Gisterennacht hebben twee beruchte Bel gische inbrekers te St -Tansteen incebroken bij den bierbrouwer V aldaar. Terwijl de inbrekers bezig waren eenige manden met drank naar buiten te brengen, heeft een der bewoners, die hemprkte, dat er onraad wan, een schot op de inbrekers gelost. Een van beiden werd in het heen getrof fen. De politie heeft heiden gearresteerd Zij zijn ter beschikking der Justitie gesteld De Spaansche «^b-rinrnver weer aan het werk. Uit Eindhoven wordt aan do „Tel ge meld: Hidden wij in langen tijd niets van dpn Spaanschen schatgraver gehoord, thans heeft deze weer eens getracht een slachtoffer in deze streek te maken De vorige maand nl. ontving een welgesteld ingezetene van Eerscl een brief uit Barce lona, waarin werd medegedeeld, dat de sehrijver, genaamd Don Ricardo Molina Molas, gewezen kolnnpl van het Spaansche lpger, vroeger van zijn nu overleden vrouw had vernomen, dat geadresseerde een familielid van hem was. TTij deelde verder mede, dat hij thans in de gevangenis ver- hlecf. zich ernstig ziek gevoelde en zich daarom tot zijn bloedverwant wendde om hem te verzoeken de bescherming op zich te willen nemen van zijne minderiarigo dochter, die in een patronaat was, Voorts vertelde hij nog, een vermogend man te zijn mot een kapitaal van ongeveer 190.000, welk bedrag op een Nedorland- sche bank stond en waarvan de deposito- hewijzen waren opgeborgen in een koffer, welke bij zijn arrestatie in beslag was ge nomen Deze koffer zou tegen betaling van een bedrag van 800 door de autoriteiten wor den vrijgegeven. Deze som was het bedrag van de protestkosten, welke hij moest be talen. Hot kapitaal moest aan zijn dochter ter hand gesteld worden, terwijl de belang hebbende voor zijn bemiddeling een vierde daarvan zou ontvangen. Eenige dagen na den eersten brief volg de eep tweede, waarin de „kolonel" mede deelde stervende te zijn. Nog eenigen tijd later kwam er een derde schrijven, dit-* msal onderteekend door zekeren Mayo Solar Lara, die mededeelde kapelaan te zijn en het overlijden van den -,kolonel" meldde. De „geestelijke" drong aan op toe zending van 800, waarna hij den koffer zou afhalen en het meisje naar Nederland brengen. Gelukkig was de geadresseerde, die dit iv<»nvachfe fortuintje wel aanlokte zon UIT DE RADIO-WERELD. Wat er vanavond te hooren Is. 4.20 Elberfeld 259 M. Concert. Mun ster 410 M. Orkest. Newcastle 400 M, Concert. Zürich 515 M. Conoert. 4.38 Londen 365 M. Muziek. Berltfp 500 M. Populair zanprecital. Dortmund 288 M. Lieder ohne Worte. 5.05 Manchester 375 M. Concert 5.20 Brussel 265 M. Klndermatinóe. Elberfeld 259 M. Jazz-band. Hamburg 395 M. Cello-sonaten. 6.20 Londen 305 M. Concert. Bir mingham 475 M. Orkest. Bournemouth 385 M. Muziek. Manchester 876 M. Concert Newcastle 400 M. Conoert en zang. 6.45 Hilversum 1050 M. Half uurtje voor de huisvrouw door mej. Hollingj „Hot huis en zijn inrichting." 7.22 Oslo 382 M. Concert. 7.50 Daventry 1G00 M. en Manchester 875 M. Orkost: Concerto Grosso, No. 9 in B. Minor (Handel.) Symphony No. 35, in D (Mozart.) 7.50 Londen 365 M. Concert en tooneel Dortmund 288 M. en Münster 410 M. Hans Sachs avond. Elberfeld 259 M. „Susannens Geheimnis" muzikaal inter mezzo. Frankfort 470 M. avond. Ilaniburg 305 M. „Der heitere Brahms". Münehon 485 M. Vroolijke avond. Zürich 515 M. Concert. Man chester 375 M. Concert. 8.15 Hilversum 1050 M. Concert van do Mij. „Caocilia" uit don Stadsschouw burg le Amsterdam. 8.20 Berlijn 500 M. Kamermuziek. 8.30 Newcastle 400 M. Concert. 8.35 Daventry 1600 M. Ernest Sewell and Jack Rickards. Present „Moonstones" In a Medley of Music and Moonshiue* Violet Stevens (Comedienne.) Edith Skin ner (Soprano.) Evelyn Baly (Pianoforte.) Ernest Sewell (Entertainer.) Jack Rio» kards (Comediau.) 9.20 Sandler and His Orchestra. Ash- moor Burch (Baritone.) Relayed from The Grand Hotel, Eastbourne. The Orchestra: Grande Fantaisio ,,Faust"i (Gounod.) Ashmoor Burch: „The Garden of Allah (Charles Marshall.) Tho Orchestra: Rhapsody No. 2 (Liszt.) Ashmoor Rurch: „Spanish Gold" (Fisher) Violin Solos: „Caprice Viennois" fKreis- ler.) „Friend o' Mine" (Sanderson.) 8.35 Birmingham 475 M. Symphonie- concert. De Bildt 1100 M. "Weerbericht. 9.Rome 425 M Fragmenten uit de opera „La Somnambula." 9.05 Radio-Paris 1750 M Concert. 9.35 Petit Parisien 1750 M. Concert. 10.nilversum 1050 M. Persberichton. 10.50 Alio Britsche stations: Dansmu ziek van het Savoy Hotel to London Radio Scheveninnnn-Haven. De ontvangst naar IJ muiden verplaatst. Zooals bekond, neemt het radioverkeer tusschen kuststations en schepen op zee geregeld toe. Ook Scheveningon-haven ziet zijn werkzaamheden gestadig stijgen. Uit breiding is noodzakelijk. Bet hoofdbestuur der telegrafie heeft dan ook besloten hot station to splitsen in een ontvang- on een zondstation. Het zendstation blijft o, schrik voor volo amateurs te Schcve- ningen De soinsleutels worden echter ln LTmuid"n bediend Want in IJmuiden komt do ontvang-inrichtiug. Daar worden nieuwe antennes gebouwd, uitsluitend om mee te ontvangen Deze gescheiden ont vang- en zend-inrichtingen maken hot mogelijk gelijktijdig te seinen en te ont vangen. Dat. was op Schovcningen onmo gelijk. IJmuiden krijgt ook een reserve zond- installatie om ingeval van storing te Scheveningen t(»ch contact met de schepen te kunnen houden. Men is reeds druk te IJmuiden mol bouwen bezig. Begin volgend jaar zal da gescheiden dienst wel officieel in werking treden. slim om eens op informatie uit te gaan hij do autoriteiten, waar hij tot zijn spijt ver nemen moest, dat het hier een oude oplich-» terstruc gold. Ter illustreering van do ge slepenheid, waarmede de oplichter te werk gaat, kan nog worden medegedeeld, dat hi? den hint-ten brief een nver'iidens- FEUILLETON. I door PASSE PARTOUT 6) Emmy, met haar grooten gepluimden «wd, stond in de omlijsting. Tante Door deed of ze sliep, opende plots de oogen veinsde te schrikken: Hé, zij-de gij 't? Ik dacht dat daar 'n ïeneraal van de dragonders binnen kwam. 9® het al de pluimen uit den Jardin Zoö- «glque op oewen kopl Wa komde gij «oen? Emmy, in d'r lichte kleedij, de kleuri"9 totting om den hals en op d'r goud-lak ^hoentjes, zei onthutst: Ik kwam es hooren, hoe 't mot u Pag. Slecht, heel slecht, de ouwe dag, 'rinsde Tante Door. En bent u hier heelemaal «onder hulp? Dat zie je toch óók well p Ja maar, dat mag zoo niet langer. Ik 1 gauw even aan gaan pakken. trok d'r mantel uit, zette den dra ger-hoed af en keek rond. Tante Door Wjttae met haar kleine grijze oogen van jQ(ler de deken uit en vroeg: jyat ten je van plan te gaan doen? li k°e^ tier es wat opruimen. Laat jij dat maar. 't Ziet er hier ze- knJÜ? proper uit ak bij jou op Jullie J)3»lzolder. li*t zich door dezo kouwe dou che niet afschrikken. Zij was de eerste en zij moest geinstalleerd zijn. vóór Liza ar riveerde. Ze begon met tante's kleeren van den stoel te nemen en in de kast te han gen, maakte 't marmeren waschbekkon schoon, zocht naar een stofdoek en infor meerde middelerwijl naar de kwaal van tante. Voelt u ergens pijn, tante? Ja, overal. 't Zal rheumatiek zijn. Dan hen jij knapper as de dokter, want die weet 't niet.... En, en, kan jij thuis gemist worden? Natuurlijk tante, 'n ziek monsch gaat voor. Waar heb u nou es zin in? Wil ik es iets lekkers voor uvklaar ma ken? Mag u alles van den dokter gebrui ken? Wacht, ik zal m'n koffertje es uit pakken, daar zit 'n hooge, witte schort in. En nou zult u eens zien, hoe goed dat u 't bij me zult hebben, tante. Tante Door lag te kijken naar 't drukke gedoe van d'r nichtje en voelde zich lek kertjes, rustiger. Het gaf haar 'n emotie uit vroeger tijd, toen ze heerschte in haar ateliers. Ze hoorde opeens het aan houdend gebel van de schel aan de voor deur, er kwam weer bezoek voor haar. Liesje was uit de tram gestapt, drukte in haar zenuwachtige gejaagdheid veel lan ger op 't electrische schelknopje dan eer biedig genoemd mocht worden tegenover *n zieke tante.» Hoor me dat spektakel es-aan, mop perde tante, denken ze daar buiten, dat ik doof ben? Ik zal eens gaan -zien, zed Emmy. Maar dat was niet meer noodig; want de tuinman had Liza binnen gelaten, die als 'n sombere rouw-figuur, bleek van aan doening, in de kamer verscheen. Tante Door richtte d'r hoofd 'n weinig op en zei spotetnd: Mon Dieu. zie me dat portret eens aan. Die komt d'r tante begraven! Eramy schoot in 'n harden lach en Li za, veflegen met haar figuur, had wel In den grond willen kruipen. Ze moest zich met alle geweld beheerschen om niet in 'n zenuwhuilbui uit te barsten. Begraven? zei ze, zoover is 't God dank nog niet, zie ik. Maar, toen ik den brief van tante Emilio kreeg, had ik geen minuut rust meer. Ze was op den sjoel van tante Emilte gaan zitten, kuste het „zeilschip" en be gon haar zwarten mantel los te knoopen. D'r nichtje verwaardigde ze met geen en kelen blik en ze verontschuldigde zdch: Och, Ja, ik dacht, kom, as je 'n zie ke gaat opzoeken, dien Je 'n beetje stem mig gekleed te zijn. En wat scheelt er nu eigenlijk aan. tante? Zeg jij 't mij, dan zeg Ik 't jou, luid- do 't groffe antwoord. O, weten de dokters 't nog niet. Nee, de dokters weten 't nog niet. Maar, hulp hebt u in ieder croval noodig, zei Liza en begon zich uit te klei den Jawel, zei tante, maar wie heeft Jul lie eigenlijk ontboden. Emmy aan de eene zijde in 't wit, Liza aan de andere zijde in 't zwart, keken ver wonderd op. Ontboden? klonk het uit de twee monden tegelijk. Ja, ik heb jullie toch niet geroe pen? Maar, zei Emmy, 't spreekt toch vanzelf dat je 'n zieke die alleen ligt, da delijk gaat helpen! Zoo dacht ik er over, zei Liza. Henk heeft mo dadelijk weggestuurd. En Herman kon geen brok eten door z'n keel krijgen, toen-ie den brief ontvan gen had Heoft-ie dien brief dan ingeslikt? sarde tanto. Liesje lachte geforceerd: Hi, hi, hi.... tante is toch altijd vrooliik, al is ze nog zoo ziek. Dus? vroeg tante, jullie zijn er alle bei van overtuigd, dat ik jullie niet hob laten roepen? Ja, ja, natuurlijk, tante. Goed, als Je dat maar. onthouen wilt. Tante Door had bereikt, wat ze berei ken wilde. Ze had haar twee nichten over den vloer, kon die nu commandeeren zoo veel ze verkoos. Als ze nu maar Borgde net te doen of ze werkelijk ziek was, dan bleven die twee verpleegsters otn haar heen zwermen als wespen om 'n honig koek. Daarom zei ze: Jullie zijn alle twee even lief. Zie nou maar, dat Je het werk onderling ver deelt, dan ga ik 'n beetje slapen, ik heb behoefte aan rust. Maar ze zou voor geen honderd francs zijn gaan slapen, want nu zou de oomedie pas gaan beginnen. 't Werk onderling verdeelen? ze had even goed 'n vetten kluif tusschen twee bui honden kunnen gooien met de aanbe veling: nou niet vechten, hoorl 't Geaprek tusschen de belde nichten be gon op fluistertoon. Emmy wees naar de gang en zei: Ga jij nou René helpen, dan zal ik in do ziekenkamer blijven. Waarom jij juist in do ziekenkas mer? Omdat ik leorüng-verpleosrster ben geweest Ik heb verstand van zieken Met andere woorden: jij bent 'n suf» ferd, ga jij maar naar den zolder voor 't groffe werk. Ik was hier 't eerst. Ja, ik zag je wel rennen met J« struisveer, maar 't Is hier geen theaterl Je kunt hier geen plaatsen bespreken. Jo bent gewoon' op 'n rommelzolder, ga jij naar hoven, ik blijf hij tante! Dat zullen we zeker eens zionl Dat zuleln we zeker eens zienl Maak ruzie hij 'n ziekbed! Wie begint er? 't Was geen fluistergesprek meer. D« stemmen werden krachtiger. En tante Door had haar zin. Het llejl zooali ze wenschte. Om haar, om haar ftW! leen stonden daar twee volwassen men*, schon als kemphanen tegenover elkaa#,» Ze beteekonde dus toch nog heel veel i3( do wereld. Ze regeerde nog, ze was nog ieta. Ze deed of ze sliep, maar die maat*, regel was overbodig, want de beide nioh* ten werden door haar drift zoozeer ver*t voerd, dat ze geh^fel vergaten, waarom tM\ eigenlijk hier waxen. i Ik was de eerste. Ik was de eerste, Ik' was go eerriet siste Emmy met haar ge*, zicht dicht onder dat van Llza. Daar leb 'k lak aan. ik iaat mo doog, Jou niet achteraf zetten. Ik ben de oud<j ete. (Wordt verrolgd).

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 3