LAMPEKAP i 1,05 Ingezonden Hietietieeling. T: Dekens Ledikanten I Bedden Matrassen KOHSCHULTE'S bekende 5574 BEDDEN- EN TAPIJTHIAGAZIJNEN HAARLEMMERSTRAAT 70-72. Mooie Poppen Cadeau. STADSNIEUWS Indische economie. f Do voornaamste bedrijven. In zijn tweede voordracht heeft Mr. J. Oerritzen de voornaamste export-bedrijven, welke de ruggegraat van Indië's huishou ding vormen behandeld. In de eerste plaats de suikercultuur, die op Java den grootsten invloed uitoefent op de maatschappij en de staathuishouding. Van de 41.000 Europeesche manne lijke Inwoners, tusschen de 20 en 50 jaar, welko Java In 1920 telde, hebben er onge veer 5000, dus 12 aan de suikerindustrie hun broodwinning te danken. Aan loonen, leveringen en grondhuur aan de Inlandscho bevolking, betaalde die Industrie in 1920 ruim 101 millioen, in 1921 ruim 127 millioeu, in 1922 ruim 121 millioen en in 1923 ruim 111 millioen guldon. De aanplant 1923/1924 bedroeg rond 242.000 bouws, zoodat over dat jaar de bevolking in de suikerstreken voor eiken door haar verhuurden bouw 460 van de suikercultuur ontving, dat is ruim vier maal zooveel als zij ontvangen zou hebben als zij zolve haar gronden met het natio naal gewas, rijst, had beplant. Spreker zet vervolgens uiteen voor welk een belangrijk deel deze cultuur recht streeks bijdraagt in de inkomsten van den Staat en toont tevens haar invloed aan op de inheemsche machine-industrie en de Inlandsche nijverheid. Eindelijk is de suikerindustrie van over wegend belang voor de spoor- en tramlij nen in Oost- en Midden Java. Vervolgens behandelt apr. de positie der suikerindustrie in de wereldmarkt. Java en Cuba zijn de twee groote suiker-expor- teerendo landen. Daarbij is Cuba in het voordeel, zoowel wat klimaat als wat vruchtbaarheid van den bodem betreft. Bovendien hebben de Cuhaansche suiker fabrieken te beschikken over veel grootere aanplantingen dan de fabrieken op Java. Dat de suikerindustrie op Java tot nog toe kan concurreeren, is te danken aan de wetenschap. De proefstations kweekten zaadrietsoorten die het mogelijk maken, dat op Java 130 pikol suiker per'bouw verkregen wordt, tegen nog niet 60 pikol op Cuba. Toch is Cuba's kostprijs concur- reerend, omdat de suikerriet-cultuur op Java eigenlijk een kunstmatige is, die al leen goede resultaten afwerpt bij zeer strenge selectie van het riet en zeer inten- slove grondbewerking. Spreker behandelt dan de houding der Regeering tegenover de industrie. Naar spr.'8 meening blijkt uit de gezamenlijke wettelijke maatregelen, die de Regeering te haren aanzien trof, dat zij niet vol doende beseft, dat de positie der Javasui- ker op de wereldmarkt geen sterke is, en evenmin voldoende doordrongen is van de groote economische beteekenis der suiker cultuur voor Java. Uitvoerig behandelt spr. de drie or donnanties, door welke de suikerindustrie beheerscht wordt, namelijk de fabrieken - ordonnantie, de grondhuur-ordonnantie en de ordonnantie, waarbij het opkoopen van riet door Inlanders geteeld, verbo den is. De fabrieks-ordonnantie schrijft voor, dat voor het oprichten en uitbreiden eener suikeronderneming eene vergunning noo- dlg is. Bij die vergunning wordt de maxi mum hoe-grootheid van den aanplant vastgesteld. De oorzaak dier ordonnantie ligt in het gebrek aan grond op Java; daarom heeft de Regeering in het belang der bevolking en ter verzekering van een voldoonde rijstcultuur den verhuur van sawahgrond van Inlanders aan Euro peanen beperkt. Spr. twijfelt eraan of het standpunt, waarop de Regeering zich bij de uitvaardiging dezer ordonnantie stel de, wel juist is. Grootere bezwaren heeft hij evonwcl tegen de grondhuur-ordon nantie; z.i. ia de maatstaf die aangelegd wordt voor de bepaling van de minimum- gTondhuurprijzen een absoluut willekeu rige. Een dergelijke regeling kan op den duur niet blijven bestaan en de suikerin dustrie heeft reeds met kracht aangedron gen op de herziening ervan. Met het oog op den algemeenen toestand ïder Javasuikcr-industrie ten opzichte van de wereldmarkt,' acht spr. het hoogst on verstandig van de Regeering een regeling in het leven te roepen, die zonder eenige noodzaak don kostprijs van het product sterk verhoogt. Eindelijk behandelt spr. de kwestie van het opkoopriet en toont daarbij tevens aan dal een suikerindustrie op Java, berusten de op de verwerking van door de bevol king geteeld riet, onmogelijk is. Java mist het voorkeursrecht, waarvan Cuba in de Vercenigdo Staten geniet, hel mist ook het voorkeursrecht, waarvan de Engelsche dominions en koloniën in het Vereenigd Koninkrijk kunnen profiteeren. Wil Java zijn ply its op de wereldmarkt behouden, dan blijft slechts één middel over: scherpe concurrentie in verband met lagen kostprijs. Vervolgens deelt spr. verschillende we tenswaardigheden mede uit enkele andere landbouwbedrijven, n.l. uit do kinacultuur en de rubbercultuur. De uitvoerwaarde jan rubber uit Indië over liet loopende jaar schat hij op minstens f 413 millioen. welk bedrag de waarde van den suiker- uitvoer ver overtreft. Min of meer uitvoe rig bespreekt hij daarbij de bevolkings- rubbercultuur, maar hij is van oordeel dat vooralsnog voor de inheemsche bevolking de cultuur van handelsgewassen, waar voor ook in eigen land afzet te vinden is, verre de voorkeur verdient boven de cul tuur van handelsgewassen, waarvoor in het eigen land geen afzet bestaat Dietsch Studentenverbond. Felix Timmermans over zijn reis naar Rome. Het Groot-auditorium der Academie was tot in de uiterste hoeken bezet om Felix Timmermans te hooren spreken over zijn reis naar Rome. Onder hartelijk applaus besteeg de schrijver den katheder don deftigen katheder van het Groot Auditorium om daar in het op het eerste gehoor komisch klinkend Vlaomsch wat te vertellen van zijn reis, over den Poesje nellenkelder en uit het leven van pastoor van Haecken. Op een schoonen morgen vertrokken zij uit Lier, Felix met zijn vrouw, Mariken, en zijn zusters Rachel en Emmeke naar Italië vol verlangen naar de appelsienen- hoornen en het land waar St. Franciscus leefde. In Milaan werd do dom bekeken. Een stuk druipsteen uit de grot van Han, af gehakt en met de punten omhoog neerge zet, dat is de dom van Milaan. Toorken steekt daar op toorken het is een.... orgie van torentjes! Venetië bekoorde het Vlaamsche gezel schap bijzonder. Zij hebben er rond" ge varen in gondels zwarte appelsienen- schillen, die dobberen op het water als vele bladeren van een bloem en veel last ondervonden van de op fooi beluste Italianen. Ge behoeft een Italiaan maar aan te kijken en hij steekt zijn hand uit! Aan een Arabisch-gotisch paleis hing een hemd aan een touwtje te drogen. Zoo'n hemd aan zoo'n paleis, dat is juist het triestige van Venetië, vond spreker. Van Venetië naar Florence, waar Felix en de zusters maar een halven dag kon den verblijven. Zij proefden van de crème aller heerlijkheden, die Florence biedt Fra Angelico. Dat is het schoonste wat ik gezien heb, verklaarde Felix. Dat is het werk van een Engel. Die madonna's, die paradijzen, die engelendansen.... Er was een kruiswegafneming van zoo'n en gelachtig verdriet, dat ik me niet kon te genhouden daarover te streelen. M'n zuster zei: „Felix, pas op!" „Zwijg, want ik heb mijn vinger in den hemel gesopt." 's Avonds kwamen zij te Assisl aan, toen allo lichtjes waren aangestoken, en de stad hoog tegen den berg glinsterde als het diadeem van, oen vrouw. Assisi viel leelijk tegen, want Felix had er zich veel van voorgesteld vanaf postkaarten. Maar in de schemering, op zoek naar de kerk van Santa Chiara ontmoetten zij een priester, en dio vertelde zoo prachtig van Sint Franciscus, In de stilte van den avond hoorden wu een merel fluiten „Zoo hoorde ook St. Franciscus op de berg daarboven een vogel fluiten", zei zachtkens de priester. „En Franciscus zong terug. De vogel floot weder. Het werd een duo tusschen Franciscus en de merel Tusschen Assisi en Rome was het land schap wonderschoon maar wij zagen geen „oaontjos" op de kerktorens en geen windmolens. Italië mag nog zoo mooi zijn, zei spreker, maar ik zal St. Franciscus in mijn boek laten wonen in een land van windmolens. Met blijde armen werden zij In Rome door een pater en den gids Franceau ont vangen en reden met zessen in een auto door de stad. St. Pieter had Felix zich voel grooler gedacht. De gids Franceau was daarover zeer verbolgen: „Maar weet ge wel, dat de toren van Antwerpen onder de koepel kan d a n s e n?" Bij den Paus was Felix ook „met een zwart fraksken en een wit striksken". De paus hoeft met hem gesproken. Toen hij er uit kwam vroeg hij: heb ik nou ge droomd of niet. Op den terugreis tusschen Pisa en Ge nua zagen zij het eerst appelsienen groten langs (1e Middellandsche Zee, die zoo blauw als blauwselwater is. Zoo re den zij langs de zee en tusschen tuinen, overkokend van bloemen, naar Lourdes, waar al de ellende, maar ook de liefde van de menschen is. Daar durven de men- schen gelooven, ook de stijve Hollanders. In Parijs hebben zij nog kerken gezien, maar die waren niet als in Italië, waar de gewelven u den kop doen intrekken van het gouden gewicht. En zij roken Vlaan deren! Op een stillen avond kwamen zij - in Lier terug en terwijl zij in den tuin zaten en Felsa een pijpje smoorde, liet hij de gramophoon spelen Riickevt's „Auf den Flügeln des Gesanges Ons Mariken pinkte in d'r oog. „Wat scheelt er aan?" vroeg ik. „Een beestje is in m'n ooggevlogen". Maar het was wat anders! Een onbedaarlijk applaus getuigde van •aller waardeering voor het verhaalde. Na de pauze vertelde Felix Timmermans over den Poesjenellenkelder, het Antwerpsche Marionettentheater. Met vaardige hand toekende hij met krijt de marionetten op het bord. eu las het tekstboekje van het spel „Do Leeuw van Vlaanderen" er hij voor. Tot slot nog eenige streken van pastoor van Haecken. De toehoorders hadden genoten! Door den heer Verhoeff, die ook aan het begin van den avond een uiteenzetting had gegeven van het streven van het Dietsch Studenten-verbond, werd de bij eenkomst gesloten. - ■*- - Ingezonden Meciarteeling. INDIEN U ZELF UW wilt verwaardigen. Metalen Vormen, Voering, Satinet en Zijde. Franje, Kralen en Hangers De sculptuur van het Oude Rijk. Gisteravond werd in het Rijksmuseum van Oudheden de tweede lezing met licht beelden gehouden door Dr. P. A. A. Boe- ser, met het onderwerp: De sculptuur van het Oude Rijk. De reliefkunst in het Oude Rijk pl.m. 2800pl.m. 2300 v. Chr. leort men uit de wanden der graven van de - aanzienlijken kennen. Deze graven, bekend onder den naam van mastaba's geven in relief voor stellingen van de maatschappij van het Oude Rijk, waarover de papyrussen het stilzwijgen bewaren. Zeer dikwijls ziet men op de wanden aan weerszijden van den ingang een levensgroots afbeelding van den overledene met teksten, van gods- dienstigen aard, waarbij dan vermeld wordt op welke feesten er offers voor den doode moeten gebracht worden. Verder ziet men tafereelen, die betrekking heb ben op de landbouw, de veeteelt, de vogel vangst, de vischvangst, de bierbereiding, het broodbakken, de scheepsbouw, het schrijnwerkers en timmermansbedrijf, het beeldhouwen, het metaalbewerken, de be grafenisplechtigheden enz. Vooral merk waardig zijn de afbeeldingen die op de markt betrekking hebben. Zeer eigenaar dig zijn bij sommige voorstellingen, de korte opschriften die opmerkingen van de werklieden tot elkaar bevatten. Dit zijn zeker wel de oudste proeven van volks taal die bekend zijn. Gedurende de 6e Dy nastie komt er in de mastaba's eene wij ziging zoowel wat hun bouw betreft als de voorstellingen op de wanden. Het ziin nu geen tafereelen meer, van het dagelijksch leven, maar voorstellingen, die betrekking hebben op den dienst ten behoeve voor den doode. Dat de beeldhouwkunst in de voor-his torische en oudste historische tijden niet op zulk een hoogen trap als later staan, leeren de te Koptos gevonden beelden van Min, den god van den landbouw. Evenals in de bouwkunst ziet men ook hier eene trapsgewijze ontwikkeling die haar hoog tepunt bereikt in het Oude Rijk. Het beeld van een beambte Nesa in het Louvre en dat van koning Ka-sechen beide uit de oudste historische tijden toonen een groote vooruitgang. Het hoogtepunt werd bereikt in de beelden van de" koningen der 4e en 5e Dynastie. Ten slotte werd de aandacht gevestigd op het merkwaardige beeld von koning Pepi bestaande uit bron zen platen en eenige kleinere beeldjes. Conferenties van pater Borr. de Greeve. De conferenties van pater Borromaeue de Greeve over Roomsche zeden worden, zooals gister gemeld, gehouden in de Har- tebrugskork op 17, 24 Nov1, 15, 22 Dec., des avonds 8 uur. Deze data zijn niet zooals in da courant gezet was: Zondagen, maar Dinsdagen. Zij, die geen plaats in de kerk hebben, kunnen zich bij den koster vervoegen. Leldsche Burgerwacht De Schietoefening met Marga en met Buks zullen worden hervat op den 17en November a.s. in de zaal Pieterskerkgr. 7. Des Dinsdagsavonds van 8.309.45 met Marga. Tevens voortzetting der Scherm- en Gymnastiek-a vonden. Des Vrijdagsavonds tusschen 8.30 en 9 45 Buks-schieten en Marga-schieten. Er zal dit jaar een Competitie-wedstrijd georganiseerd worden, waarvan de rege ling op 17 en 20 November a.s. zal worden medegedeeld en waarvoor de loting op 20 November zal plaats hebben. De Prijsuitreiking van de Kringwcdstrij- tlen zal plaats bobben op den 17en Novem ber a.s., nam. 8 uur in de zaal P.Kerkgr. 7 De Groote Schietwedstrijden, door de Leidsche Burgerwacht georganiseerd, zul len plaats hebben in het Concertgebouw „l'Union", Steen straat no. 39, op 8, 9, 10, 11 en 12 December 1925. Jan Steen-Herdenking Ter herdenking van het feit, dat in 1626 Jan Steen te Leiden word geboren, zal in den zomer van 1926 in het Steel. Mu seum „Do Lakenhal" een tentoonstelling worden gehouden van schilderijen van den meester. 25-Jarig jubileum. Onder veel hkjken van belangstelling, vooral van do zijde van ziin collega's, her dacht onze stadgenoot W. Voorzaat, brug wachter eerste klasse, heden den dag, waarop hij voor vijf en twintig jaar in dienst kwam dezer gemeente. De jubilaris werd hedenmorgen te half tien ten stadhu'ze ontvangen door wet houder A. L. Reimeningev. die hem on der aanbieding van de gebruikelijke enve loppe met inhoud, mot eenige hartelijke woorden gelukwenschte. Tegen elf uur werd de heer Voorzaat per auto van zijn woninc gehaald en naar het Waaggebouw gebracht, waar hij werd ontvangen door den directeur van den markt- en havendienst, den heer L. A. Mennes, de havenrechercheurs en col'ega's De jubParis werd dna^ allereerst toege- sp <-1 en door den lieer Mennes. <Le luin, hoewei hij niet den langsten d'ensltijd met hem heeft medegemaakt, toch harte! jk gelukwenschto. Spr. wilde niet verzwijgen, dat de jubilaris eens een ongelukje heeft gehad in zijn diensttijd, doch verder heeft hij steeds met nauwgezette plichtsbetrach ting zijn taak vervuld. En spr. hoopte, dat zulks in de jaren, die hij nog in dienst zal zijn, steeds zoo moge blijven. Vervolgens nam de havenrechercheur B. Broers als oudste der superieuren van den jubilaris het woord. Namens de recher cheurs uitte spr. den wensch, dat de heer Voorzaat een voorbeeld voor zijn collega's moge blijven, zooals hij het steeds ge weest is. Tenslotte sprak namens zijn collega'sde heer H. Kapaan, voorzitter der feestcom missie, den jubilaris toe, hem overhandi gend een goud hoifoge met inscriptie en een oorkonde, vermeldende de namen van superieuren en collega's, die aan het ca deau hadden hij gedragen. De jubilaris dankte tenslotte de sprekers en al degenen, die hem op zoo aangename wijze verrast hadden, waarmede de offd- cieele plechtigheid was afgeiloopen. Schenking aan het Rijks Ethnografisch Museum Mevrouw do wed. prof. mr. J. G. G. Jon ker, alhier, heeft aan het Rijks Ethnogra fisch Museum aldaar geschonken een gra- maphoon met 61 rollen, bevattende opna men van teksten of gezangen in de talen van Amarasi, Endeh, Koepang, Rotti, Sa- woe, Soemba, Soembawa en Timpr, tijdens een verblijf op die eilanden van 18991902 opgenomen. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft aan de schenkster zijn dank betuigd voor dit blijk van' be langstelling in 's Rijks verzamelingen. Dr. J. J. E. Hondius, lperaar in de klas sieke letteren aan het gymnasium alhier, is door den gemeenteraad van Sneek met algemeene stemmen benoemd tot rector van het gymnasium te Sneek. Voor hot Apothekers-assistenten exa men Groep IX zijn geslaagd de dames: A. G. Visser (Rotterdam), M. Kapteijn (Maasland) en C. M. van Veen (Hoog woud). In Leiden gekomen. M. Mühlenheim, dienstbode, Botermarkt 18 E. J. De Maar, Bouwk. Ing., Plant soen 11 A v. d. Kwaak, bloemenkoop- man, Gortestr. 35 D. Mees, Rijnsburg 78 W. Oudshoorn, kistenmaker, Lelie straat 6 J. W. L. Kohier, L. Mare 45a M. J. Uittenbroek, v. d. Werfstr. la J. Th. van Gassel, broodbakker. De Ge- nestetstraat 2a A. J. J. Naber. me- chanicien, Borperstr. 8 R. M. A. Pring- godigdo, Kaiserstr. 53 W. Cornelisse, sigarenmaker, N. Beestenmarkt 19 J. v. Kuyeren, dienstbode, Kooihof 9 H. van Maanen, los werkman, R. en Schieka- de 131 A. Collee, slager, Morschstr. 44 J. H. van der Weyden, kellner, Haarl. weg 17 H. C. Zindel, marconist, Lange Mare 8 J. M. de Wit, dienstbode, Acad. Ziekenhuis J. G. H. Eerdmans, ver pleegster, Acad. Ziekenhuis Z. W. Bloe mendaal, Steenschuur 18 A. E. Bosch, dientsbode, Wasstr. 34 H. W. Blom, verpleegster, Acad. Ziekenhuis G. G. Vigelins, Groenh.str. 17 M. W. Gold- bach, Plantsoen 9b J. A. S. Theeman, Zoeterw. Singel 65 J. W. v. d. Reijden en gezin, onderwijzer, Buitenruststraat 6a A. C. G. Folkersma, Haagweg 34 I. M. J. v. Rossem, Schelpenkade 38 J. W A. Duparc, Noordeinde 52 H. L. van Zanten, Papengr. 23 U. M. L. L. Poe- kart von Sherling, H. de Xlrootstr. 7 P. J. M. Gerritsen, stoker, Janvossen- steeg 5 P. J. M. van Ingen, onder wijzer, Lindeslr. 19 B. Moret, Oude Vest 85a Han Kian Tjing, Vreewijk straat 11 J. H. Diemen; Vliet 35 H. A. v. d. Ven, Rapenburg 80 H. J. v. Leersum, Haarl.str. 43a J. H. P. v. Aken, Morschweg 112a A. Lietman, dienstbode, P.-K. Koorsteeg 15 S. A. ten Bokkel Huinink, Zoeterw. Singel 93 L. de Vries, H. Morschweg 34 P. L. J. Coeberg, W. Singel 71 R. Meijer, dienstbode, Hoogl. Kerkgracht 29 J. L. van Tol, boekhouder, Oude Singel 10 A. J. Cavó en fam., Schelpenkade 43 J. Verburg, verpleegster, Acad. Ziekenhuis G. G. van Dort, verpleegster, Acad. Zie kenhuis I. Kailer, dienstbode, Witte Singel 6 L. J. Tissing. Morschweg 26a W. August in, Haarl. weg 51b W. E.. Bolles, Boommnrkt 2c A. R. Uhl, Steen straat 6a M. Lina, Spoorstr. 6 J. Retel, dienstbode, Haarl.str. 186 H. E. G. Starkenburg, huish., Haarl.str. 100 H. Beucker Andreae, Papengr. 28 W. KoolBregman, Hoogewoerd 32 H. Grcutzberg, J. v. Goyenkade 1 J. M. v. Klink, dienstbode, Haarl.str. 126 P. A. Jonguière, Heerensteeg 21a Th. M. Riesivijk, Bakkersteeg 8 G. Jongbloed, smid, Bakkersteeg 8 G. v. d. Haven, dienstbode, Steenstr. 45 P. Th. Bosch en fam., Kanaalstr. 19. G. E. Griever, werkt, bouwk., Haarl.wcg 70. Uit Leiden vertrokken. Mej. A. M. v. d. Eem, Fr. Hendrikstr. 81, Den Haag. Th. G. Leenders, Arn hem, Schoolplaats 8. Mej. E. de Jong, Almelo, Gest. de Goede Herder. G. W. Gaudri, den Haag, H. dë Grootstr. 66. G. Robbers, den Haag, G. Witsenstr. 1. Mej. A. S. .Krijger. Rotterdam. Zieken huis Bergweg. Mej. A. v. d. Waals, den Haag. Stadkl.laan 57. P. v. d. Staaij, Wosterbork, Ned. Herv. Pastorie. Mej. B. B. Reerink, Wassenaar. Duin weg 1. P. J. Simons. Rotterdam. Sliel- tjasplein 17. Mej. J den Toom. Arnhem Pustraat 1. Mej. C. v. d. Kaai;, den Haag, Buys Ballotslr. 31. P. L. A. M. van Cramenbuvgh, Sassenheïm. HoofdstT. 30 a. M. J. Kriens, Amsterdam, Singel 266. H. J. Wortel, Antwerpen, Hoboken Krugexstr. 99. K. J. Marcelis, Rotter dam, Schiedanische weg 267. Mej. A. bc.rflbENT£LIJK£ A 'NKONfl GEMEENTELIJKE VISCHVEh Aan deai gemeentelijken, vi Vischmarkt 18, tel. 1225 is DfPty verkrijgbaar: VERSCHE HAto f 0.14. SCHELVISCH S. f 01" SCHOL a f0.17—f0.40. GEH J A U W af 0.24 per pond, en SCHE MOSSELEN a f0 05 per N. C. DE GIJSELAAR, Katholieke Ageg LEIOEN. Donderdag. R. K. Bouwvakarbey. buitengewone vorgaderini gebouw, te 8 uur. Vrijdag. Cursusavond Prop. club trus", Bondsgebouw, te 8 NIEUWKOOP. Vrijdag. Repetitie Tooneel, PatiC; bouw, te 7 uur. Algemeene A gen LEIDEN. Donderdag. Leidsche Kunstkring Allen". Concert. Stadsgel te 8 uur. Donderdag. Nod Reisver. Lezing M beelden, Stadsgehoorzaal Vrijdag. 2e Abonnementsconcert' Krauss, Schouwburg te 8 Maandag. Concert Maatschappj Toonkunst, Stadsgehoorzaal Be avond-, nacht- en Zondagdi apotheken wordt van Maandaj er: met Zondag 8 Noveml' waargenomen door do apotheek- n heer G. B. -Duyster, Nieuwe Rijn foon 523. Lom, Amsterdam, Ruvsdao'str Mej. J. C. Konbeiek, Hilversum. I straat 70. Chr. Schepers, Spaansche vaart 52. Mei M. J men, den Haag, Western de 132. Hei i zei en doorn. D'rksland. Mol» J. H. Maceo, Arnhem, Cr ent da G. Nu liaan. Helder, T.oodsgra P. C. van der Stronten. den Haai: huiskade over no 13 in een wooa Mej. A. J. Renderus van BcVfa delburg. Rouaamsche kade 153. - P:ron. Hidlegom, Meerstraat 13 Ramakers sreh. van B' 'dol, Mecb Moj. E. Gieliincr-de Whiter, Cl A-str. 9. HvAilkema. Groniaj Kr. v. d Bercr. Oegstgeost, laan no. A Dekkor. den H» mun'Mehaven 125 J. v. d« idem, Emmastr. 102. "W. Ft Arnhem, Onder de Linden 96. G. Engel, Tilburg, W'Lha. pari MejBronsgeest-S t oen von r cl en, CZ.-H.) Haagweg 98. Mej. A. man, den Haag, J. v. d. Dnesslr, 'Mej. A. H. Wassenaar. Oeesj Kempenae.rs'tr. 76. A. M. Stoel, Zedid.a.m. (G.), Mej. Wienc.ke, Wassenaar, Konijnenla Abr Vonk, Morotfoort. Hofstr 2tl L. P Kranfz, Warmond, „Huis mond". Abr. P. A. Sneekers, 8 Pendrechtschestr. 9 a. Mei. T dorf, Amsterdam,, Bosboom Tail 5. Mej. G Rotmensen. Lei denk ouders. Mej. J. M. H, Snijju Haag, Wagenstr. 173 MUZIEK. Haarlemsch Orkest. Met Caroline Lankhout als f het Haarlemsch Orkest dezen kea Liszt en Dvorak. Voor de pauze 1 „Les Préludes". Poéme Symphfl het piano-concert in Es gr. terts. Préludes" wil de componist de l gedachte van Be Lamartine's muziek weergeven „Notre ïr autre chose qu'üne série de prél chant inconnu, dont la mort l première et solonnelle note? etc. H in zijn verschillende phrasen voorbij in de reeks préludes. Wie' muziek houdt, zal genoten hei Liszt's muzikale voorstollingen niet talrijke orkest waardig verli kennismaking met de pianiste Lankhout was aangenaam. De gi< trekkkelijkheid van haar spel is 1 heid van haar aanslag, oen voord 't cachet draagt „gevoelig en bei Zij zoekt en vindt welluidend!» haar techniek mag zij pronken, fi niet voorstellen waarom pianiste naar Liszt heeft gegrep® Liszt natuurlijk wel eon interes van zijn tijd is. Kregen de mui* bers van nu niet wat anders dj techniek geschetter en overds mantiek? Caroline Lankhoj 't concert met zijn groote technic lijkheden virtuoos vertolkt. Zij is' haar zaak, ook bij het snelste W bezit een mooi forto (voor Liszt13 niet pompeus genoeg) licht P tusschenklauk. Zij geeft mui# spel, laat haar fantasie werk* niet expresselijk of gewild. De« van het orkest was af en toe hoewel deze met veel toewijdflf dirigent èn door orkest werd J zoodat 't samenspel óverige- samenging. De piar»:' '"Nubegcnw^eehandel tijd opnieuw.. Symphonie JÏ merk A STOXHUUZEI Telefoon 61

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 2