fwaede Blad erdag 31 October !925 iuitenl. Weekoverzicht. I Ingezonden Mededeeiing Elke lepel helpt Akker's Abdijsiroop SPORT ,SANS-SOESSr\ kv Fransclig crisis. Briand. Fransche minister van buitenlandsche lm, was op de conferentie ie Locarno moppentapper. Ontelbare „bon mots" or van hem door de journalisten de reld in geseind. Onder deze was ook dit frisend gezegde: „Och kom, vóór No- uber zijn wij toch ten val gebracht", is zoo'n zelfde soort galgenhumor, ministers met leeuwentemmers ge- hebben. Die kimnen ook met een wonderlijke gelatenheid bekennen: „Och «indaag'of morgen ga ik er toch aan", het eigenaardige van het geval was, Briand zoo precies wist te vertellen, ineer de ministerieele Fransche leeu- temmers door hun beestjes zouden en opgegeten. Het kwam precies uit. echter aardiger geweest zijn, als profeteer en de Briand er meften hij ge had, dat de meeste ministers weer terugkeeren. Het was nu niets dan een reorganisatie, welke geen doel had, dan den minister van tien, Cailleux en zijn aanhangers in kabinet eruit te werken, wals bekend is het nieuwe kabinet samengesteld: ainlevé, minister-président en minis poor de schatkist. onnet, minister van financiën en iriand, minister van buitenlandsche HL haulemps, minister van justitie, rbramcck, minister van binnenlandsche iladior, minister van oorlog, jrel, minister van marine, tlbos, minister van onderwijs. eJIonzie, minister van openbare wer- érrier, minister van handel, irand, minister van landbouw, irafour. minister van arbeid, dériou, minister voor de pensioenen, iniël Vincent, minister van koloniën. Caillaux zijn dus van het vroegere .(eric Hesse en Chaumet heengegaan, nmet, dio een persoonlijk vriend van olové is, zal naar verluidt een hooge lie krijgen, naar het heet, die van «meur van de Banque de France. lijn vier nieuwe ministers, Chau- en Daladier, die deel van het lca- l-iïerriot hebben uitgemaakt. Daniël ent, die verschillende malen minis- geweest, do laatste maal minister Arbeid in het. jongste kabinet-Eoin- en Perrier, senator, die voor de l minister is. <i ministerie bestaat uit 14, inplaats jl3 ministers, doordat de nieuwe por tie Yan minister van de begrooting schapen, welke portefeuille George iet op zich heeft genomen, inlevé zal zich in het bijzonder met raagstukken van de schatkist bezig ei De zes onderstaatssecretarissen lezelfde gebleven. nieuwe kabinet bestaat uit 4 s.ena- Sehrameck, De Monzie, Durand en r. tien Kamerleden-ministers en 6 erleden-onderstaatssecretarissen. vier senatoren-ministers behooren groep van de Gauche democratique, de radicale partij van den Senaat, de tien Kamerleden-ministers be- n er drie, Painlevé, Briand en Anté- 'ot de republikeinsch-socialistische één. Daniël Vincent, tot de Gauche de en de zes anderen tot de radicale Vijf onderstaatssecretarissen be ll eveneens tot de radicale groep, de Laurent Eynac, maakt deel uit van inche radicale, do twintig leden van, het kabinet een dus vijftien tot de radicalen, dri.e republikeinsche socialisten en twee Gauche radicale. Dat zijn eenige gegevens omtrent het nieuwe Fransche ministerie voor degenen, die lust gevoelen politieke berekeningen te maken. De voornaamste verandering is, dat Painlevé ten slotte zelf de portefeuille van financiën heeft genomen. Painlevé heeft als wiskundige totdusver op een heel an dere manier met getallen te doen gehad dan nu van hem aan het hoofd van de Schatkist verlangd zal worden. De. moei lijk oplosbare vraagstukken die den wis kunstenaar aantrekken, zijn ook van geheel anderen aard dan de netelige pro blemen, voor welke hij in den ontredder den financieelen toestand zal komen te staan. Maar de partijpolitiek heeft het ge wild, dat een bekwaam financieel specia list (Caillaux) thans vervangen is door een bewindsman, die een nieuweling op het gebied der financieele gezondma king is. Het nieuwe kabinet is, door de verdwij ning van Caillaux, meer naar links ge richt dan het vorige en daardoor hij de tegenwoordige constellatie en gezindheid van Kamer en Senaat vermoedelijk ook zwakker. Men zal geneigd zijn het als een overgangsministerie te bestempelen, maar waar voert de overgang dan heen? Naar sterkere mannen misschien, en het ont breekt niet aan profeten, die een lierver- rijzing van de ster van Poincaró naast die van Caillaux meenen te kunnen voor spellen, al of niet na Kamerontbinding. Hiermee begeeft men zich echter op het gebied van politieke sterrenwichelarij. "Waar om moest Caillaux heen? Telken male als men in Frank rijk beginnen wil aan het herstel van den zorgwekkenden toestand waarin de Schat kist verkeert, staat er een minister van financiën op vallen. Caillaux, die met zoo groote verwachtingen in het kabinet opge nomen was, als de financieele specialist, die orde in den baaierd zou scheppen, was nu ten leste zoo ver dat hi:. na langen wachttijd, spijkers met koppen moest gaan slaan, en alweer is op dit psycholo gisch oogenblik gebleken, dat zijn porte feuille in gevaar kwam, nog vóór zijn fi nancieele ontwerpen aan de Kamer voorge legd waren. Het verzet ertegen kwam dit maal van den kant van het meerendeel van zijn ministerieele ambtgenooten, die zijn financieele hervormingspolitiek bleken te wantrouwen, zelfs vóór hij haar voor hen behoorlijk uiteengezet had. De moeilijkheid schuilt in de „heffing in-eens", waarvan hekend was dat Cail laux een tegenstander is. Caillaux heeft nog eens in een rede voor zijn kiezers te Ckateau-du-Loir Zondag duidelijk ge zegd dat hij in die heffing geen heil zag. Hij wraakte haar als „een van die geome trische denkbeelden waarmede men voor zichtig moet zijn, aangezien zij hijkans altijd in strijd met realiteiten blijken". Daarbij kwam nog voor hem de overwe ging dat zulk een heffing vermoedelijk tot een terugslag zou leiden en ten slotte tot de concentratie van rijkdom in de handen van een kleine minderheid.. Dit nam niet weg, zeide hij verder, dat hij voorstander is van een democratische financieele her vorming, die ten doel moet hebben do zichtbare uitingen van rijkdom meedoogen loos to treffen, maar. toch ook weer niet zoo onbarmhartig dat er ontduiking door in de hand gewerkt werd. Aan den ande ren kant wil hij den interest van de Fran sche staatsschuld niet verlagen, omdat dit degenen zou treffen die vertrouwen gehad hebben in het crediet van het land en vooral den middenstand. De socialisten eischten echter de door voering van de „heffing in eens" en het congres te Nice bracht aan het licht, dat hot kqrtel met de socialisten niet wilde breken. De N. R. Crt. geeft nu het volgende perspectief: Als Painlevé naar den zin van de so cialisten met de heffing van het kapitaal aankomt, zullen de tegenstanders van dit stelsel in het kartel, die met Caillaux, wa ren meegegaan, al moge zijn prestige door de geringe vaardigheid waarmee hij de onderhandelingen te Washington heeft ge leid, geleden hebben, daarvan afvallen. Hoe moet dan de financieele hervorming door do Kamer, laat staan door den Se naat heenkomen, welke laatste, practisch gesproken, onontbindbaar is? Crises dus hij de vleet: een ministerieele crisis, een crisis in het kartel, een politieke crisis, alles een gevolg van de groote financieele crisis, voor welker oplossing paardemidde- len noodig blijken, waartegen de conserva tieve instincten van de Fransche bezitters in verzet kqmen. Op den weg naar het financieele herstel kunnen nog allerlei verrassingen wachten. Overigens kannen en Marokko èn Syrië, waaromtrent men nu toch ook in Frank rijk ongeruster begint te worden, tot nieuwe moeilijkheden in het kartel aan leiding geven. En een lang leven zal men liet tweede ministerie-Painlevé dan ook wel niet dur ven voorspellen. Briand blijft aan buitenlandsche za ken, hetgeen in verband met Locarno en wat hiermede samenhangt van belang is. De Duitsche crisis. Het ver zet der Duitsch-nalionalen is toch ernsti ger gebleken, dan. verleden week vermoed werd. In verhand met een partijbesluit heeft do Duilsch-nationale rijksdagfractie zich vrij onomwonden tegen het verdrag van Locarno verklaard. De redenen zijn hekend: men neemt daarmede vrijwillig het zoo gehate verdrag van Versailles op zich en geeft vrijwillig Duitsch grondge bied (Elzas-Lotharingen) prijs. Toen de zaken zóó liepen, hebben de 3 Duitsch- nalionale ministers Schiele, von Schlieben en Neuhaus hij den rijkskanselier hun ont slag ingediend. Hun plaatsen werden niet door anderen bezet, maar worden ad in terim waargenomen door de overige col lega's. Wat moest er nu gedaan worden? De fatale termijn van 1 December, den dag die voor de onderteekening van het tractaat van Locarno is vastgesteld, liet, nauwelijks tijd voor een ontbinding van den Rijksdag en een algemeene verkiezing en zou in elk geval de parlementaire be handeling ervan vóór dien datum onmo gelijk gemaakt hebben. Vandaar dat de Duitsche regeering het, zooals in het offi cieel communiqué gezegd wordt, gebiedend noodzakelijk heeft geacht, zonder de afge treden Duilsch-nationale ministers aan te blijven en liet tractaat in veilige haven te brengen. De democraten en de socialisten hebben met dit besluit van Luther en Stre- semann hun instemming betuigd en zullen haar onvoorwaardelijk steunen in de poli tiek van Locarno, welke de Duitsch-na- ttonale partij gewraakt heeft. De stemmenverhouding in den Rijks dag is aldus: Tegen J.ocarno 111 Duitscli- nationalen, 17 leden t(er Economische ver- eeniging, 14 völkischen en 45 communis ten, totaal 187. Vóór Locarno 51 leden dor Duitsche Volkspartij, 09 leden van het Centrum, 19 leden van de Bciersclie Volks partij (het partijorgaan van de Beiersche Volkspartij verklaart zich (en scherpste tegen het „egocentrische Duitsch-nationale partijstandpunt" en acht in elk geval een beslissing thans nog voorbarig), 32 de mocraten en 131 socialisten. Totaal 302. Ook al zou men nog de stemmen van de Beiersche Volkspartij en van de Welfen (4) als twijfelachtig beschouwen, een meerderheid in den 493 leden tellenden Rijksdag zou er vóór Locarno zijn. Hot Balkanconflict. Het grensincident tusschen Bulgarije en Grie kenland is een goede gelegenheid voor den Volkenhond geweest om zijn prestige als vredestichter belangrijk te verhoogen. Maandag j.l. kwam de Raad te Parijs bij een en hij heeft aan dit Balkanoorlogje een spoedig einde gemaakt. Onder bedrei ging met strafmaatregelen heeft hij de strijdende partijen gedwongen zich terug te trekken. Dat is een belangrijk succes geweest, want men vraagt zich af, wat er uit dit onnoozele grensincident ge groeid zou zijn als de Volkenbond niet had ingegrepen. De Raad heeft tevens aan de Fransche, Britsche en Italiaansche regee ringen verzocht officieren, die zich in de huurt van „het oorlogstooneel" bevinden (de militaire attaché's in den Balkan)'uit te zenden. Zulk een onderzoek is zeker niet onnoodig. Niet alleen omdat de Griek schc en Bulgaarsche lezingen omtrent de oorzaken van het conflict zoozeej uiteen- loopen, maar ook om vast te stellen of de bcido twistende regeeringen voldoen aan het voorschrift van den Raad. Blijkens in gekomen berichten van deze attaché's is het Bulgaarsche grondgebied thans geheel door de Grieken ontruimd. Nu zal nog moeten worden nagegaan, wat precies do aanleiding tot dit conflict is geweest en of er reden is tot schadevergoeding. S y r i ië. De Franschen hebben zich in hun Syrische mandaatgebied in een wespennest gewerkt. Do opstand der Dru- sen heeft zich uitgebreid tot een algemee ne rebellie. Onlusten, die te Damaskus uit braken, hebben de Fransche militaire overheid tot hardhandige maatregelen ver leid. Britsche berichtgevers schilderen in felle kleuren de uitwerking van het Fran sche bombardement op de aloude histori sche stad. Het Fransche commando stond voor de gewone moeilijkheid van de over heid in een Arabisch land, het onderscheid maken tusschen plunderaars of roovers en strijders voor onafhankelijkheid. Do verwoestingen zijn, volgens do Fransche lezing, niet alleen door het Fransche vuur aangericht. Do rebellen hebben getracht de openbare gehouwen te bestormen, maar zijn bij die poging teruggeslagen. Alleen slaagden zij erin het Azam-paleis, een van de mooiste oude gehouwen in de stad, waar zij 'aannamen dat generaal Sarrail, de Fransche hooge commissaris, zetelde, in brand te steken en dientengevolge liet vermaarde Muzolmansclio museum lo ver woesten. Maar hoe dan ook, schijnen ge neraal Sarrail en do rechtstreeks onder om Uw ontstoken keel te verzachten en die afmattende koestprikkel weg te nemen Akker's Abdijsiroop dankt haar snel werkende geneeskrachtige eigenschappen aan de kruiderv extracten in haar samenstelling. Stilt als bij tooverslag de hevigste hoestbuien en verruimt de borst 1 hem gestelden geen gelukkige hand gehad te hebben in hun bestuursmethoden, om het nog maar zachtjes uit te drukken. De Katholieke bladen hebben van het begin af aan reeds de schuld van den op stand geworpen op den vrijmetselaar Sar rail, die al een staaltje van tactloosheid aan den dag logde toen hij na zijn benoe ming nauwelijks eon voet aan wal had gezet. Het geeft in ieder geval te denken, dat in Syrië, waar tijdons het hooge com missarisschap van generaal Weygand van onrust niets vernomen werd, sedert diens vertrek een toestand van algemeene on rust en onveiligheid is ontstaan. Volgens berichten uit Parijs, zal gene raal Sarrail echter wel spoedig terugge roepen worden, daar zelfs Briand dit als voorwaarde voor het weder-opnemen der portefeuille van buitenlandsche zaken zou hebben gesteld. VOETBAL. NEDEBLANDSCHE VOETBALBOND. Overzicht. De belangstelling voor do compotitio is, zooals steeds hij een landonwedstrijd ge beurt, voor een. oogenblik onderbroken. Als men 't competitieprogramma voor den' a.s. Zondag echter weer onder de oogen krijgt, verlevendigt zich dio bolangstel- ling onmiddellijk en vooral nu door meei'dere clubs reeds oen derdo gedeelte van liet competitie-programma is afge werkt wordt do animo voor do wedstrij den grooter. In Afdeeling I gaal Sparta thans door het falen van V.O.G. mot twee punten voorsprong op do Stormvogels aan den kop en de spanning naar do verrichtingen der Spartanen is dus wel liet grootst. Do Rotterdammers moeten morgen naar do Stadion-club in Amsterdam. De Zebra's brachten er lot lieden niet veel van te recht. al geeft mogelijk hun plaats op do ranglijst, nummer 9, niet de juisto ver houding tot do andoro clubs weer. Toch' geeft zulks in zooverre niets, dat men er terdoge rekening mede moet houden. En of de hoofdsledolijkcn nu morgen een kans zullen krijgon om hun positie to verbete ren, zulks vinden we al hoogst twijfel achtig. Er zal hard gewerkt moeten wor den om eenig succes te hoeken TV vend i en. is Sparta op hot oogenblik in goede condi- lie en zullen Cas Rüffelse en Formenooy wel zorgen, dat de puntjes meegaan naar Rotterdam. De Stormvogels hebben zich na een slecht begin geheel hersteld en 't is to verwachten, dat zij huil positie morgmi' Ion koste van II F. C. nog wel zullen versterken, al ^.al v. d. Meulon dan wel zorgen, dat de seoro zoo laag- mogelijk bluft V O. Gdat thans de derde plaats be zet ontvangt de Haarlemsche Racing. Zooals de cijfers trouwens reeds uitdruk ken is er niet veel krachtsverschil tus schen heide ploegen, doch de Rotterdam- mers zullen goed doen óf wol oen beteren doelman onder de lat te zotten of hem mins ens op hot hart te drukken, dat do mooie voorsprong op de wijze als Zondag tegen Sparta geschiedde, spoedig verloren zal gaan. Dan alleen achten we V'O G. in slaat de R G. H. een gelijk spel af te dwingen. (Nader vernemen we. dat Stecn- hauer weer onder de lat zal komen.) TTnitas speelt dit seizoen al weer zeer wisselvallig. Van Blauw-Wit werd b.v. mei flinke cijfers verloren, togen V O. G werd eon gelijk spel het resultaat. Hoewel II. V. V. morgen de overwinning niet ca deau zal krijgon, moeten we de Grooto Haagschc toch sterker achten dan de Gor- cumsche club. 1). F. C. ten slotte ontvangt 't Gooi, dat danig verzwakt blijkt Ie zijn en nog maar n punt uit vier wedstrijden wist te be machtigen. Ook morgen geven we den ITilversummorv Dordrecht weinig kans. Nog minder dan l Gooi in AM. T lijkt ons hetgeen A. S. G. in Afdeeline TT nros- teort. Immers de Leidenaars sterkt door een tweetal goede spelers, waarvan er inmiddels reeds een naar dn erves is verhuisd, doch de ander, kee per Vormoor, is ontegenzeggelijk oen aan winst voor A. S. f! gebleken. Desond s is de positie van A.S.G. al weer zoor peni bel en r»f nu de plaats van Wamslol-or als midhalf daarvan do oorzaak i< nf »ii-»t feenige invloed zal zulks wel go'-ad h b- lien. hoewel hij zijn niot-medespelen tegen TT V V. de grootste nederlaag werd ge hoekt), feit is, dat er van 1111 af hard "o- werkt zal moeten worden, om de fatilo tiende plaats te ontloopen. Reeds nu, nog geen vierde der competitie is er ge spoeld, moet A.S.G. alles op haren en snaren zetten, om zich omhoog te werken. De tegenstanders z'in stuk voor stuk ge vaarlijk, juist ook degenen, waarvan nmn denkt wel te kunnen winnen. A.S.G. speelt morgen voor hel eerst weer in de oude op stelling (we hopen .Tosson levens w-'-r oj) de liaokplnals) en do strijd tegen EDO. zal het bewijs moeten leveren, of A.SG. werkelijk nog iels presteert. Gedachtig liet spreekwoord: „Waar oen wil is. Is een FEUILLETON. door PASSE PARTOUT Door monsterde alles wat op ta- *aD, met kennersblik, proefde direct ywl of weinig roomboter in de groen de soep was gedaan en zei, als 't [iaar meeviel: nou, jullie neemt het er toch ?ood van. Je zou niet zeggen, dat je 'n armen schilder te gast bent. h, Tante, maar bet gaat er hier niet a??n zoo naar toe; da's allemaal ter fon u. 0-maar je hoeft voor mij anders zoo tothaal niet te maken. Ik ben, wat iten betreft, de eenvoud in persoon. lf Emmv dacht: Als ik 'n schralen "d opgediend, zou ze gevraagd heb- 'ante Door geen kluitje room- *aard? Maar dat neemt niet weg. ging de Tjoor, dat jullie 't zóó alle dagen 1-dt kunnen hebben Als je man *ilae. Henk? natuurlijk. Hij moest dat schil- maar aan den kant zet- JL ar verdien je tegenwoordig 't mee in de pap. Waarom begint- ^Terv°rszaak, ik bedoel: waarom PT Wen huisschilder, dan kan-ie 'n ^nts bijzetten? Uit liefhebberij vind ik dat landschap-schilderen wel aar dig, maar als je er van moet heslaan, is het te dood in de pot. 'n Koetje en 'n boerderijtje en 'n boompje vragen niet om geschilderd te worden, maar 'n huis moet opgeverfd worden, da's 't behoud. Je mot es ernstig met 'm praten, en als-io ver standig is, doet-ie die pörtretschilderin- gen aan kant. Kijk, as-ie nou nog es 'n goed beklante ververs-zaak probeerde te krijgen, zou ik zeggen: 'k heb er iets voor over om 'm te helpen. Emmy heeft d'r man niet over de goed- beklanto ververszaak gesproken, uit angst dat-ie Tante Door in d'r kraag zou grij pen en voor zich uit de trap af zou duwen en dan was alles voor goed verloren, dan kregen ze later gen halve roode cent. Maar ze vertelde toch wel, dat Tante Door de villa aan Liesje vermaken zou en ze vond d'r nichtje 'n konkelaarster. Die had net zoo lang gewurmd tot Tante Door 'n paar dagen hij haar gelogeerd had. Wat 'n ellende toch, dat zij niet ruimer be huisd was, om ook Tante eens te vragen. Mensch, had Henk gezegd, toen-ie thuis was gekomen van de boerderij, waar ie 'n interieur te schilderen had. wees blij, dat je die slobberend „sans-souci" niet hoeft te logeer en. Als die 'n uur over den vloer geweest is, ben jij 'n heelen dag van streek. Ja, dat hen ik, zei Emmy, ik zie te gen d'r bezoek op als tegen 'n operatie en toch zou ik haar te logeeren willen heb ben.... om Liesje te plagen. Da's erg christelijk. Zij doel 't mij toch ook. Zij jam mert, dat Herman 't zoo schraal heeft, dat ie eindelijk eens echt rust moest hebben, want dal-io nou nog voor de pension gasten schoenen moét poetsen en bood schappen moet doen. Doe nooit iets om 'n ander te pla gen kind, want per slot heb je daar zelf den grootsten last van Jij hebt makkelijk praten, jij hebt geen andere behoefte dan 'n hord bruine boonen en 'n pijp tabak. Doe zooals ik. Dank jé. Ik laat me geen villa en geen kapitaal afhandig maken. Ik heb net zooveel recht als de andoren. En Tante Door kwam dien avond bij Liesje aan met de boodschap, dat ze Em my véél in d'r voordeel veranderd vond. Ze was één en al hartelijkheid en ze had zich uitgesloofd, nee maar: garnalen- schelpjes en asperges. Ze konden van hun armoedje toch altijd nog iets missen. Een en al hartelijkheid, gromde Liesje, da's 'n kwestie van smaak. In uw gezicht is ze lief en aardig en achter^uw rug maakt ze grappen op uw grooten hoed. Wacht es, hoe noemde ze u ook weer? O, ja, toen ze u aan zag komen, gierde ze van de pret: Daar heb je 't zeil schip weer, zei ze, zet de flesch port gauw weg, anders zegt ze weer, dat we alles maar opmaken. Wat? zei tante Door, diep veront waardigd, noemt ze me 't zeilschip. Dat neem ik niet aan. Dat is jaloezie van jou! Ik zit hier niet to liegen. Goed, dat zullen yve gauw genoeg uitzoeken. En dien avond zaten Liesje en Emmy to huilen van ergernis. Tante Door had voor do zooveelsle maal haar toekomstige erfenis uitgespeeld. HOOFDSTUK II. „Om der wille van het smeer." Tante Door, die aanvankelijk van plan was, den volgenden morgen te vertrekken, voelde zich verplicht 'n ernstig onderzoek te gaan instellen naar de insubordinatie, die Emmy, d'r jongste nicht, tegenover haar persoon gepleegd moest hebben. Daarom zei zo, vóór ze naar d'r kamer ging: Reken er maar op, dat ik nog 'n dagjo blijf. Ze sprak dien avond en ook den volgen den morgen, vóór 't ontbijt geen woord, zoodat Herman, de gepen.sionneerde op zichter hij de gasfabriek, z'n veel jongero vrouw de vraag stelde: Heb jij iets met tante gehad? Absoluut niet. Ik heb me de afgc- loopen1 veertien dagen juist met alle ge weld ingehouden. Als ik dat niet gedaan had, waren we elkaar al tien keer in de haren gevlogen. Ik denk maar: laat ik in 's hemelsnaam nog maar 'n poosje „aap wat heb je mooie jongen" spelen. Ze kijkt me niet aan, ze zegt me niet „goeien morgen". Zou ik 't bij haar ver- peuterd hebben? Och, zei Liesje, onverschillig d'r -schouders ophalend, als ze hij Emmy ge- woest is, komt ze altijd spin-nijdig terug. Daar zal natuurlijk weer het noodige ge kletst zijn. Herman, die nu al zooveel jaren hoopte op de vette erfenis, ging als altijd, poes lief met haar om. Scheelt er iets aan, tante? Ts 't ei te hard? Dan zal je '11 ander laten koken. Ik wil volstrekt niet, dat u in mijn huis harde eieren eet. Of heb u misschien lit geslapen? Ik heb 't gisteren nog o met onze eigen matras geprobeerd, en do Loidscho dekens moeten u toch bevallen. Tante legde haar onthijtrnesjo veel lo hard op haar bordje: 't Gaat hiel' niet over 'n hard ei of over 'n Leidschon deken, Herman. Er hoeft dezen keer geen stroop gelikt te wor den tegenover' 'n erftante! Stroop gelikt tegenover.... maar tante. stotterde Herman. Mag ik asjeblief uitspreken? Ik dacht, dat u. Ik vraag, of ik uitspreken mag? Natuurlijk, tante. Odan zal ik verder gaan Ik zeg. 't gaat hier niet over 'n hard ei. 't gaat hier over wat je vrouw me komt ver tellen van Emmy. Zoolang 't niet bewe zen is, wat zij d'r nichtje in den mond legt, zoolang kan ik niet hartelijk zijn. Geef m'n hoed en m'n mantel es. Herman haastte zich aan 't verzoek to voldoen, deed de huiskamerdeur en do glazen tochtdeur heneden aan do trap voor haar open en kwam terug met do vraag: Wat lieh jij verteld van Emmy? Wel. ik kon niet velen, dat tante 't zoo over d'r hartelijkheid had. Ze doet wa rempel net of Emmy 'n exemplaar is voor 'n tentoonstelling. En ik heb zelf gehoord, dat ze tante 't zeilschip noemde. Heb je dat togen tante gezegd? Natuurlijk heb ik dat. Dat is' afgcrazend stom. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 9