I Leidsclie Couranl" vvaede Blad rijdag 30 October 1925 Vernedering en Opgang. „SANS-SOESSI". 1)5 na de woelingen der lGe eeuw de loederen weer eenigszins tot rust be nnen te komen, als na het Concilie van rente de Kerk, vertrouwend op haar in- ■rlijke kracht en haar wereldhistorische «ping een zuiveringsproces heeft ge- juden, ontdekken we weldra overal de >kcnen van een krachtig reveil. Tal van mnen en vrouwen, wier grootouders iQ bet katholicisme waren vervreemd ■raakt, zoeken weer do altaren der Moe rkerk en ondanks allerlei tegenstand en iJerdrukking belijden zij weer frank en er het Roomcshe geloof. Vooral geduren de* eerste helft der 17de eeuw. En de jgang van onzen groolsten dichter nóst van den Vondel, is wel het feit, dat i veelvuldig voorkomende mentaliteit presenteert en mede kleur geeft aau de dluurgeschiedenis dier dagen. Want men denke niet clat Vondel's ovcr- jjt op zichzelf stond. Rond Vondel haarden zich meerdere personen van items en verder talloos velen wier na- niet genoemd worden in de geschiede- der cultuur, maar wier gezindheid de i,r vormde, waarin ook Vondel's over- jog moet worden gezien. Het was voor deze mensclien, onder menscbelijk opzicht, niet gemakkelijk, eer hun schreden te wenden en de oude jrbeden te belijden. Pe prachtige middeleeuwsche heiligdom waren ontvreemd; nieuwe bedehui- te bouweu en deze even waardig en room in te richten tot woonplaatsen van a Christus Eucharisticus, was hun in ir dan één opzicht onmogelijk. Ze resten zich behelpen met schuur- en lderkerken en zorgvuldig alles vermij- wat de overheerschende minderheid schijn van aanlieding kon zijn, hun ijde bijeenkomsten te verhinderen. Haar toch, er was een beloftenvolle op- i van Roomscb leven, oen kwam het Jansenisme, de opkomst de Clerezy, die door de regcering sterk gunstigd werd tegen de Katholieken, en word gespleten wat bijeenbehoorde in éénheid van geloof en liefde machtig d kunnen worden. En daarna kwam ook de 18e eeuw met ar plat en nuchter rationalisme, dat Dgzaam invretend en doorvretend gif, misschien veel meer dan alle narig- den uit het Reformatietijdperk een doo- nden invloed had op het godsdienstig 'en. hderdrulct dooi' hot staatsgezag en kelmatig geïnfecteerd door anti-gods- instigo denkbeelden, vervreemdden juist Roomsche intellectueelen van het oude Wat er overbleef was weinig meer een onontwikkelde massa en een aan- ijverige priesters, die onder de meest gunstige omstandigheden en veelal in e stilte bun best moesten doen, om de mmele en verstrooide kudde bijeen te udeo. Indien ook hier bet woord van toepas- ig is, dat de zonden der vaderen geboot eten worden tot in het dorde en vierde Jacht, dan waren die zonden wel zwaar feest. Bet tijdvak der Fransche Revolutie en het mlnsï dat van Napoleon, hoo duis- ook onder maatschappelijk opzicht, weer vrijheid van godsdienst inluidt, Egt eenige verademing. En vooral ko- ig bodewijk Napoleon, trouw zoon der tk, deed gedurende den korten tijd zij- legeering hier te lande alles wat in macht stond, om den Katholieken hier hand boven het lioofd te houden, verrezen weer kerken. Wel 'waren z.g. waterstaatskerken, waarvan maximum-grootte bij de wet was be id, waarbij geen rijzige torens zich vrij hemel machten beuren. Maar toch, er imen weer kerken, en teekend is, dat te Leiden tusscken 1835 en '40 de drio ichtekerken werden gebouwd en daar door allerlei zolderkerkjes overbodig wor den. Ook in Den Haag kent men uit dien tijd do „waterstaatskerken" aan den Boscbkant, in de Assendelftstraat,* enz. Deze kerken zijn de symbolen van het Roomsche leven: vrijheid onder zekere wet telijke beperking, terwijl ons land feitelijk missiegebied was, maar waar nu ten min ste, anders dan in de 17e en 18de eeuw, de missie weer vrijelijk mocht worden be oefend. Maar volledige godsdienstvrijheid komt in 1853, bij het herstel der Bisschoppelijke hiërarchie, als ons land weer verheven wordt tot Kerkprovincie. En toen de tijd rijp was, waren ook de groote mannen daar, die nu pas eerst bun zorgen ernstig konden wijden aan 't op heffen van liet Roomsche zelfbewustzijn. We noemen Mgr. Broere, Jos Alberdingk Thijm, den bouwmeester Cuypers en zijn vriend Victor de Stuers. Hun edelste ga ven en beste krachten gaven deze man nen aan liet werk der emancipatie en om leven en daden van Roomsch-Nedorland weer te doordringen van den sensus ca- tholicus. Lange jaren schrijft Thijm om zijn volk te bewijzen dat het een onmis baar en zeer groot aandeel heeft aan de geschiedenis dor Nederlandsche cultuur. En Cuypers bouwt! Overal in den lande bouwt hij zijn prachtige kerken, en de rij zige torenspitsen dragen hoog het kruis, het eeuwige symbool der mensehlieid, door Christus geheiligd, om door strijd en lij den tot vrede en geluk te komen. Niet hoog genoog e schatten is de invloed welke Cuy pers en zijn eerste leerlingen en navolgers gehad hebben op den innerlijken groei van hef Roomsche leven. In deze weidsehe hei ligdommen. die wilden aansluiten bij de middeleeuwe traditie. gevoelde men weer do vrijheid, zooals die er was voor do Reformatie. Al deze kerken getuigen van Roomsche bewustwording en verdie ping van 't godsdienstig leven. Onze eere- diensl kon zich onder de statig rijzende ge welven weer in al zijn schoonheid en Iu:s- ter ^ontplooien. Hol Katholicisme eischt lucht, ruimte, vrijheid om in volle schoon heid uit te groeien om hartenverwinnend en wereld veroverend te zijn. O, ik weet wel, dat Cuypers in zijn Neo- Gothiek veelal gebruik maakte van de con structieve vormen der middeleeuwsche Ka- thedralenbouwers en hem dit door men sclien van beperkt begrip als een soort te kort word aangerekend. Maar de besten zagen verder en beter. „De wijze bouwmeester" noemj Diepen- brock hem in 'n opstel van 1895 en hij verklaart daarin, „dat latere tijden de be wondering van den zijne zullen overstralen, daar zij groofer zal zijn en gelouterd door het reiner begrip van wat deze zeldzame man voor de cultuur der toekomst zal Mijken te zijn geweest. Een volgend geslacht zal in hem 'peren den voorspeller' van wat het tot zijn beste bezit zal rekenen; een volgende periode zal hem dankbaar gedenken als den inlei der van de herleving der bouwkunst in Holland. De verschijning van Cuypers en naast hem die van Alberdingk Thijm is in het droge, burgerlijke, academisch-pedante Holland bef morgenrood eener wederge boorte." Aldus schrijft Diepenbrock. Veel, zeer veel is er veranderd, sinds dit voor 30 jaren geschreven werd. Tal van architecten zijn gekomen, die den ouden wijzen bouwmeester gekend hebben en van zijn beginselen uitgaande nieuwe we gen hebben gevonden Een school jongeren is opgegroeid, die hem niet meer als grijsaard van in de 80 over de hooge stel lages zagen loopen en daar zijn aanwijzin gen hoorden geven. Er zijn jongeren die hem nooit persoonlijk gekend of gezien hebben, maar voor bun oogen staat hij als de verlossende genius van den Room- selien kerkbouw Door Cuypers' 'princi pes is het mogelijk geworden dat het herlevend Katholicisme van thans zijn eigen schoone vormen vindt. Er bloeit in Holland een nieuwe kerke lijke bouwkunst. Maar laten we dit even vaststellen: dit alles zou niet mogelijk zijn, indien er niet was een expansie van Katholiek leven, een dieper heieven van de liturgie, een inniger en vromer aanvoelen van do groote Christelijke waarheden. En deze bewustwording van den sensus catholicus slaaf in innige wisselwerking .met de ruimten van schoonheid door Cuypers en de zijnen geschapen. De zucht naar nieuwe schoonheid, nieu we afstraling der eeuwige waarheid, die rekening houdt met de eischen van liet moderne leven en dit zijn passende vormen wil geven en wederkeerig den stijl der moderne gedachte belichaamt, doordringt heel de Roomsche gemeenschap. N. J. H. S. Gemengde Berichten Verraderlijke aanval. Men meldt ons uit Den Briel: De heer Je de Vries, kassier der Boerenleenbank te Rockan.io is Woensdagavond op verra derlijke wijze aangevallen en op het kant je af aan den dood ontsnapt. Toen hij zich te ongeveer kwart over tienen te bed had begeven, werd er eensklaps hard ge beld. Weinig gesticht over dit late bezoek, stond hij op en vroeg door het raam wie er was. Hij kroeg geen antwoord, maar wel klonk er 'plotseling een schot. Een kogel vloog door de ruiten en rakelings langs zijn hoofd. Doodelijk ontsteld snel de de heer Do V. naar binnen en ging eenige buren waarschuwen. De politie werd dadelijk met een en ander in kennis gesteld, maar is er tot heden toe niet in geslaagd den dader to vinden. Vechtpartij Bij een twist te Almelo is de reiziger in naaimachines, J. H. B„ door den chauffeur I). L. zoodanig op zijn hoofd geslagen, dat hij achterover op de straatsteenen viel en daarbij een schedelbreuk bekwam. Zijn toestand is ernstig. Tergelijke baldadigheid. Mej E. G. wonende aan den Akerdijk in do Haarlemmermeer voer met een roei bootje in de Ringvaart nabij haar woning. Een zevental opgeschoten jongens, die daar op don weg vertoefde en de vrouw in het roeibootje, zagen, begon haar met steenen te bekogelen. Een der steenen kwam tegen haar bril terecht, waardoor het brillcglas versplinterde en zij verschil lende kleine stukjes glas in het oog kreeg. De vrouw moest zich onder geneeskundi ge behandeling stellen en zal vermoede lijk liet oog moeten missen. Het s.s. „Andijk" in nood. Volgens een draadloos bericht, via Va- -lëntfa-eiland ontvangen, verkeert het stoomschip „Andijk" in nood. De positie van het schip is onbekend. Nader wordt gemeld, dat het s.s. „Ame rican Merchant", dat tusschen New York en Londen een passagodienst onderhoudt, op weg is naar de aangegeven positie van de „Andijk". Dit schip zou de „Andijk" vermoedelijk in den vooravond, om circa 9 uur hebben bereikt. De „Andijk" bevindt zich op 47 gr. 42 min. N.B. en 30 gr. W.L. Deze positie is in den Atlantischen Oce aan ongeveer halverwege Amerika en Eu- geland. Naar de directie meedeelt, is het s.s. „Rotterdam" van dezelfde maatschappij in de nabijheid van het in nood verkee- rend schip. Het blijkt, dat de „Andijk" een. defect heeft aan liet stuurtoestel. De „Andijk" behoort toe aan de Hol- land-Amerikalijn en is 6292 bruto ton groot Op 19 October is hel schip van New York naar Rotterdam vertrokken. Brand. Om half vier Donderdagmiddag brak brand uit bij de firma H. F. Paulen, Kou- denhorn C, te Haarlem, fouragehandclaar. De vlammen sloegen over naar de kolen bergplaats van den brandstoffenhandelaar Drupsteen, aan de Bloewertsteeg. Beide gebouwen brandden uit, terwijl de voor raden eveneens verbrandden of zeer be schadigd werden. De filmfabriek „Poly goon", die naast de gebouwen is gelegen, bracht met spoed een groot aantal films in veiligheid. De oorzaak is vermoedelijk hooibroei. De brandweer was met veel ma teriaal aanwezig. De burgemeester en het college van R. en W. was met vele raads leden aanwezig. Militaire politie was be hulpzaam bij de afzetting van de terrei nen. Te Barger-Gompascuum is door onbe kende oorzaak 9 dagwerken turf, toebehoo- rende aan den vervener Groenhof, ver brand. Vermist. Zondagavond om half zes is de heer L. Biezen, ambtenaar hij de belastingen te Boxtel, die een bezoek gebracht had aan zijn meisje, per fiets van Leerdam vertrok ken met het doel zich te begeven naar do woonplaats zijner ouders te Eindhoven. Woensdagmiddag was li ij nog niet bij zijn ouders gearriveerd. Men vreest voor een ongeluk. Een serie inbraken opgehelderd. Een goede vangst. In do laatste maanden is vooral in kan toren te Rotterdam ingebroken, zonder dat men er in slaagde, de daders te ontdekken. Een sleuteltje van een safeloket, gevon den in de woning van een verdacht persoon, sedert voortvluchtig, heeft nu een spoor gegeven. Dit sleuteltje was door Lips' brandkasten- en slotenfabriek te Dordrecht geleverd aan de Spaarbank te Schiedam, die het uitreikte aan don portier van do Ambachtsschool aldaar. In die school is in gebroken, bij welke gelegenheid het slen telfje is gestolen. De politie ging daarop na, met wien de voortvluchtige verdachte uit de Maurits- straat omgang had gehad, met hot gevolg, dat gearresteerd en naar het politiebureau in de Witte de Withstraat overgebracht werden de 21-jarige M. B van den Katon- drechtschen Lagedijk en de 25-jarige .T. G. uit de Residastraat, twee losse werklieden. Beiden werden herhaaldelijk verhoord on langzamerhand bekenden zij, in vereeni- ging met den voortvluehfigen man uit de Mauritsstraat, verschillende inbraken te hebben bepleegd. De inbraken, die dit drietal ten laste ge legd worden, zijn gepleegd bij A. J. ten Hope's Handelmaatschappij aan den Rui- geplaatweg, Rietschoten en Houwens op den Westzeedijk, de Nederl. Anker- en Keftingfabrick aan den Keileweg, de Ame rican Petroleum Company aan de Willem Buijtenwechstraat, bij ds. J. H. van Hase- len aan den Dordtschest raat weg, in de In dustrieschool in de Sikkelstraat, bij de Coöperatieve vereeniging Rotterdamsche Iluidenclnb aan de Pelgrimsstraat, bij C. Bruijnzeel en Zonen aan den Zwaanhals bij I anterbach technisch bureau aan de Wil lem Buijtenwecbslraat, in de Hoogere Bur gerschool aan do Putschebocht, in scholen in de Kruisstraat en aan de Kruiskade, in de Gereformeerde kerk in do Ammanstraat allo te Rotterdam. Voorts in de kantoren en werkplaatsen van de Unie-Maatschappij te Schiedam en in do Ambachtsschool al daar. In de woningen van de beide aangehou denen losse werklieden zijn ledige porte feuilles. gouden en zilveren kettingen, vul penhouders, vijlen, enz. gevonden, alle van deze inbraken afkomstig. Aan geld is bij de verschillende inbraken ruim 1000 gesto len, waarvan niets is terecht gekomen. Be langrijk is de schade door vernieling ver oorzaakt bij het inbreken. Alleen in do school op do Kruiskade zijn een 30 kasten met geweld opengebroken. Bij de inbraak op hot kantoor van do Unie-Maatschappij te Schiedam is een brandkast van het kan toor over een lengte van bijna 50 Meter naar een koffiezolder gesleept. De inbre kers zijn er echter niet in geslaagd, de brandkast te openen. Gisteren zijn de heide aangehouden in brekers ter beschikking van de justitie ge steld. Een partijtje juweelen gestolen. De inbrekers gearresteerd. Maandagvond bemerkte de bewoners van het perceel Adelheidstraat 54 te'^Gra- venhage, do lieer ir. J. C„ dat er geduren de zijn afwezigheid inbrekers in zijn huis waren geweest. Alles was doorzocht en opengebroken en al spoedig bleek het den lieer C„ dat voor een groot lied rag aan waardevolle voorwerpen uit zijn huis was gestolen. Bij oen nauwgezet onderzoek dal de heer C. instelde, kwam aan liet licht, dat de dieven er met een bedrag van 300, en een partij juweelen ter waarde van ƒ10.000 van door waren gegaan. De heer C. stelde direct de politie met zijn bevindingen in konnis en een inspec teur van do recherche was spoedig ter plaatse, om de zaak verder te onderzoe ken. De omstandigheden, waaronder do inbraak was gepleegd, kwamon den polflio mau eenigszins zonderling voor, en bij verder speuren werd liet vermoedt. hoo langer hoe moer tot zekerheid, dat de die ven oen medeplichtige binnenshuis gehad moesten hebben. De verdenking viel op de 17-jarige dienfitbodo F. B. Toen dezo gearresteerd was en in verboor werd go- nomen, bekende zij alras twee mannen in don loop van den dag binnen te hebben gelaten on hun de gelegenheid te hebben, gegeven een goden slag to slaan. Zij gaf een vrij nauwkeurig signalement op van de twee dieven. De politie is toen aan liet zoeken gegaan en gistermorgen werd het tweetal lo Amsterdam door oen rechercheur uit Den Haag gezien en her kend Het zijn de 20-jarige F. F. v. d. M., zonder vast beroep en do 25-jarige A. J. II. K. zonder vaste woonplaats. K. is een oude bekende van do politie en is roods meerdere malen aangehouden ter zako van inbraak. Toon do boido mannon gearresteerd worden, hadden zij zich juist van hot ge stolen gold verschillende nieuwe kleeding- stukken aangeschaft. De waardevolle partij jtiweolen is ocli- ter nog niet terecht. Do politie stolt nog oen nader onderzoek in. Do heide arrestanten zijn gisteren van Amsterdam naar Den Haag overgebracht. Berooving In oen café te Spekholzorlieide misto zekere W. A. uit die gemeente zijn porte feuille met geld, circa f560. A. had dat geld pas gebeurd van den verkoop van land. Blijkbaar was hij dronken gemankt. Eerst arresteerde de politie de vrouw van den caféhouder. Ton onrechte bracht zij enkele dagen in liet arrcstanlenlokaal door. Daarna hield de politie een l'oolschc ge huwde vrouw aan, wonende in de boven woning van liet café. Zij beeft bekend A. het gold ontfutseld te hebben; een gedeelte van het bedrag is in beslag genomen en voor een flinke som waren ook reeds meu belen gekocht. Vrouw P. is gevankelijk naar Maastricht overgebracht. Belangrijke inbraak in een villa In de villa Lommeroord, die tijdelijk on bewoond was, van Mevrouw Dudok de Wit, Rijperwcg 9, te Bloemondaal, is in den nacht van Dinsdag op Woensdag ingebro-j ken. Door oen chauffeur en een dienstbode, die dagelijks komen, is de inbraak ont dekt. De politie werd mot het feit in kennis gestold. Mevr. Dudok de Wit, die/in liet buitenland vertoefde, word telegrafisch on derricht Zij arriveerde gistermorgen te Bloemendaal.. Geconstateerd werd dat ontvreemd zijn een gouden ring, in liet midden een parel mol 9 briljanten or om hoon, in den ring do inschriptie A. Ar. IF. AL—C. A. A. D, d. W. Verder oen gouden ring met 2 groote briljanten schuin torren elkaar gezet, oen doosje met 2 juweelen overhemdknoopjes en een gouden gevloch ten damestasehje met gouden beugel on ketting, groot remontoir hoeren horloge, een zilveren armbandhorloge (bijzonder groot model, wille wijzerplaat en op de kast oen monogram I), d. W.), een gouden dameshorloge, oen zilveren dameshorloge, een zilveren armbandhorloge, zwaar gou den ketting met een groot zwart medaillon met pareltje (antiek), een gouden broche (oud goud), een zware gouden armband in den vorm van een slang, in don kop een brillant. oen gouden horlogeketting, oen gouden broche (antiek filegrain), 2 bloed koralen kettingen, een doosje met 2 gouden tientjes, gouden halsketting met hangende pareltjes. Vermoedelijk zijn de inbrekers langs liet klimop naar boven gekomen en hebben zij door liet openen van een spaniolet zich toe attg ver ichaft, zonder Ie te te brekëé of to beschadigen. Tn het huis was alles over hoop gehaald Mevrouw Dudok de Wit was tegen inbraak verzekerd. Do politie stelt een onderzoek in, dnoli tot lieden hoeft men gt»en spoor van de(n) dief(von) ontdekt. Een dief gearresteerd. De politie lo Rilland-Bath. die dezer dagen don dader ontdekt heeft van oen serie diefstallen, do laatste jaren in ker ken en scholen gepleegd, heeft, naar het „D. v. N -Br." meldt, haar onderzoek voortgezet door huiszoeking te doen hij dezen, een zekeren Af. te Nieuw-Helvo-t, thans gedetineerd, in het huis van b"ivn- FEUILLETON. door PASSE PARTOUT HOOFDSTUK I. Tante en haar erfgenamen. Ne Door woonde in de Villa Sans- UC1 op de Avenue Louise in Brussel. Jjttom ze haar Villa met „Sans-Souci" *oopt had, was voor ieder 'n raadsel. ie letters S die in dien naam voor- gaven er 'n sissend geluid aan, daar Tante Door last had van 'n paamde „natte" S. JST ze ^aar a(lres opgaf in de bin- T aar 20 oere2eld ging winkelen* Laat U 't maar bezorgen op Villa •f^s-Ssssoesssi", wat haar tenslotte Hde?aam van "IM^dame Saucis" be- Ne Door was niet getrouwd en schat- i iae Was TT *n gouden jaren, zeer, ogen tijd vóór den oorlog cos- Ik m Den Haag en leverde aan de jjs j8 *an de Koningin. Als 't noodlot t gesprek over liaar vroegeren l? 'n Hollandsche Residentie lil pn ze 'n geen drie uren uitge- N TII Wee den neef of de nicht, die niet ilq ,e indacht luisterde naar de ver- Je fe op z'n minst voor den i «sten keer oprakelde: Ik zie ze nog komen, Hare Majesteit de Koningin met 't Prinsesje, de tegen woordige Koningin van Holland: „Bonjour Mademoiselle Luttera, com ment allez-vous? „Je remercie Votre Majesté". Dan ging- Hare Majesteit zitten in 't fluweelen fauteuiltje, dat ik voor Haar alleen disponibel hield. „Eh bion, quelles, quelles nouvelles do la mode de Paris?" Nou, jullie begrijpt, ik had de nieuw ste ssssnuffies van Parijs al klaar liggen. Och, och, als ik jullie de hof-geheimen moest vertellen, dan zouden jullie de han den in elkaar slaan. En dan begon Tante Door over de puisss- sant-rijkc Afaronesssse de Lands van Weert, die zware sigaren rookte, over do Freules Horst van Beek, die rauw kalfs- vleesch om d'r middel legden, om toch vooral mooi slank te worden, over Gravin d'Hondt, die 'n jongen tijger in huis had, over de drie jaren crediet, die ze aan den Haagschen adel moest verleenen. Alaar dat Tante Door dr' verloren rente dubbel endwars weer liet terugbetalen daar kwam ze rond voor uit. 'n Hoedje van drie hon derd gulden was toen geen zeldzaamheid, 'n struisveer van achthonderd kwam ook dikwijls voor. Als jc die verhalen hoorde, begreep je, waar Tante Door, d'r fortuin vandaan ge haald had. Tien jaar geleden, zei ze, heb ik de laat ste duizend gulden op afbetaling van Jonkheer De Riest-Hoogland ontvangen. Ik ben op audiëntie bij den Hofmaarschalk van de Koningin geweest, dat was z'n oom Het scheen wel, dat Tante Door, met de duiten van den Haagschen adel, zich enkel de slechte karaktertrekken van haar deftige clientèle mee naar Brussel geno men had. Ze was lieerschzuclitig, onge looflijk achterdochtig en wilde „gekend" zijn. Dat „gekend"-willen-zijn bestond in liet uitspelen van haar fortuin tegenover haar neefjes en nichtjes. Ze had vijf ne ven, zonen van 'n rijken chocolade-fabri kant, die met haar zuster getrouwd was. Jullie, had ze tegen de vijf jongens gezegd, jullie hoeft op geen. cent van mij te rekenen, jullie hebt 't niet noodig. Als ik dood ga, krijgt Liesje m'n kapitaal en Emmy krijgt de Villa. Ze zei dit met 'n hoogst ernstig gezicht, zoodat er aan oprechtheid van haar be doelingen niet getwijfeld behoefde te wor den. 't Gevolg was, dat de vijf neven, de beide arme nichten aanzagen als ondcr- kruipsters, als verkapte dieveggen, die Tante's toekomstig kapitaal aan 't afhan dig-maken waren. Nou ja, ze hadden geld uit de familie te wachten, maar is er als jezelf een zaak noodig? Zij waren toch ook „echte" neven- noodi? Zij waren toch ook „echte" neven- zusters kinderen. De twee arme nichten wisten niet, dat Tante die openlijke toezegging gedaan had De Haagsclie Costumière zei tegen Liesje: Je bent wel is waar niet rijk getrouwd, maar als je 'n beetje uitkijkt, kun je er goed komen. Je man heeft 'n pensioentje en je verhuurt kamers.'Daarom, als ik dood ga, denk ik de jongens van Tante Emilie m'n kapitaal na te laten om voor „bun eigen" te beginnen en wat ik met m'n Villa doe, weet ik nog niet. Liesje had niet den moed te zeggen, dat zo die verdeeling zeer onrechtvaardig vond. Do jongens van Tante Emilie kre gen later 'n rijke vaders-part, waarom moest Tante Door hun nou nog haétr geld toesloppen? Liesje zweeg, maar 'n on- bluschbare nijd togen de neven uit Brus sel groeide in haar en ze zei tegen d'r man: Zou je zoo'n eigenwijs product als Tante Door niet om d'r ooren slaanl En was ze met d'r Villa doet, weet ze nog niet, Afet andere woorden: denk er om, dat je braaf opzit en pootjes geeft, anders gaat die ook nog langs je neus. 'n Week later nadat Tante Door haar vermoedelijke laatste wilsbeschikking aan Liesje had kenbaar gemaakt, was ze to eten gevraagd bij- Emmy. Zo zou den an deren dag weer naar Brussel, naar haar Ssssans-Ssssoesssie" vertrokken, dat zij onder de hoede van Tante Emilie had achtergelaten. O, Tante Emilie is zoo goed voor me, zoi ze, die lucht iederen dag „Ssssans- Ssssoessi", die geeft m'n bloemen water, die neemt de stof af. Ze verdient wel, dat het haar jongens later goed gaat. Ik zal ze alle vijf goed bedenken. En dan, luister es Liesje is met 'n veel ouweren man ge trouwd. Die Herman heeft al dertig jaar lang geploeterd en gesjouwd voor z'n broodje. Nou woont ie op 'n bovenhuis en daar moet-ie de helft nog van verhuren om rond te komen. Ik denk, dat ik er 'n goed werk aan zal doen, als ik wan neer ik eens uit den tijd zal zijn „Ssssans- Ssssoessi" aan Liesje nalaat. Vin je ook niet, dat dat 'n soort plicht van me is? U moet zelf weten, wat u met uw geld later doet, had Emmy geantwoord. Ja, natuurlijk, zoi Tante Door, 'l zou er nog maar bij moeten komen, dat ik niet met m'n eigen geld mocht doen, wat ik verkoos. Dut vroeg ik je niet, ik vroeg je, of jij het ook niet 'n soort plicht van me vindt, ja of nee? Hier hielp geen ontwijkend antwoord meer. Emmy moest ja of neen zeggen. Ze gaf Tante gelijk, wetend, dat, als zo dat niet deed, Tante gelijk zou nemen. Daar om zei ze: Ja, 'l is 'n soort plicht van u. Maar ze heet zich op do lippen. Zij woon- do nlzeven jaar niet d'r man, 'n kunst schilder, op 'n tweede verdieping. Had Henk ook niet recht op de zonzijde van 't leven? Afoest-ie eeuwig gedoemd blijven tot 'n fabricecren van de zoogenaamde „zwarte kunst", crayon-portretten van idiote boeren en boerinnen en boerinnen, omdat do olieverf-doeken niet meer ge kocht werden. Tante had gezien dat Emmy zich op do lippen beet en vroeg: Waarom zeg jo dat zoo raar, zoo zuur-zoet? Gun je dat Liesje niet? O, ja wel, best, ik gun haar alles. Zoo hoort 't tenminste, 't Is 'n lianv dig, buitengewoon vlijtig vrouwtje. Geen cent zal zo over den balk gooien. Alles doet zo zelf; 'n werkvrouw zio jo er nooit over den vloer. Dat is 't eerste verdiend! Dat „niet over den balk gooien" on dat „nooit gezien van 'n werkvrouw" doelde op haar, op Ernmy, die, als meer artis tiek-voelend vrouwtje, do waarde van het geld niet bijster goed kende en die niet hij machte was de wasch zelf te doen en de trappen te schrobben. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 17