WH. Schilletje UIT DE LANDBOUWWEBELD. Merkwaardige verschijnselen. In Gelderland, ln het ambtsgebied van Öen Rijkslandbouwconsulent te Zutphen, sijn zooals we al vroeger meedeelden een aantal proofvelden aangelegd met het doel te demon8treeren het verschil in wer king tueschen een zure en alcalische be mesting. Wij herinneren, dat zure mest- etoffen bijv. zijn: superfosfaat en zwavel zure ammoniak, en alcalische: slakkenmeel, kalk, mergel, Chilisalpeter en Norge-salpe- ler. Zeer leerzaam zijn die velden, ook nog ln ander opzicht dan alleen het oogstre- lultaat. Wij willen enkele voorbeelden noe men. Te Harfsen stierven in den nazomer ide meeste aardappelplanten af door de aardappelziekte (Phytophtora infestans), maar het eerst en het ergst werden de knik armste perceelen aangetast: het loof was bier reeds geheel geel en zwart, toen het op de kalkrijkste perceelen nog groen was. Op de laatste had het loof een lengte van teel een meter, op de eerste niet meer dan Oen paar decimeter. Op proefvelden te Hummeloo en Nijkerk werden koolrapen ge deeld, niet van den korrel, maar van plan- 'ten, die een tijdlang op een goeden grond hadden gestaan. Ook deze planten bleken zeer gevoelig voor den kalktoestand te zijn. De zuurhemeste planten stierven totaal af; op de kalkarme perceelen ontwikkelden de planten zich matig; op de kalkrijkere per- Oeelen groeide een prachtig gewas. Te Warnsveld, op het bedrijf van de stichting Groot-Oraffel, verdwenen al de bieten op 'de knikarme perceelen waar een zure be mesting was gegeven. HoeweJ het zaad ont smet was, werden do planten hier stevig aangetast door bietenhrand. Men weet, dat de oorzaak dezer ziekte een schimmel is. Blijkbaar leeft deze schimmel hef krachtig ste op de kalkarmste perceelen. Schimmels houden van een zure omgeving, gelijk iedere huisvrouw wel ervaren heeft, terwijl de meeste bacteriën meer kalk wensohen. Men zag dan ook op de kalkrijkn perceelen de bietenhrand niet optreden. Later in den tijd zag men echter op de kalkrijkste stukken de bladeren geel worden: het eerste vor- BC.hijnsel van do Veenkoloniale haverziekte: de grond had te veel kalk! Een paar jaar ievoren was die grond zóó zuur, dat er geen biet kon groeien; nu was hij door be- mereeling reeds in een te alcalischen toe- fctand gebracht. De door de Veenkoloniale haverziekte aangetaste bieten kregen bo vendien nog te lijden door een hlakvlek- echimmel en zwartzwam. Men ziet: een Verkeerde, averecbtsche bemesting bederft niet alleen den oogst, maar maakt het ge was ook vatbaar voor verschillende riek ten De bodem toestand luistert nauw. Wij hebben te zorgen voor den meest gewensch- fce bodpmtoestand, en dit is alleen mogelijk .Öoor grondonderzoek. Het rooien van bleten. Tn verschillende deelen van ons land is 3e bietenteelt in de laatste jaren zeer toe genomen. Waar men vóór 10 15 jaar geen biet meende te kunnen verbouwen, wordt nu de teelt, dank zij den kunstmest, vrij algemeen toegepast. Van groot belang is daardoor voor. steeds meerderen de vraag geworden: hoe rooi ik mijn bicten het bes te? In het Zuiden van ons land, Zeeland Brabant, was men al lang zoekende naar èen geschikten rooiploeg. De Commissie voor het BietenvTaagstuk zocht daartoe in Baksen, België en Noord-Frankrijk en kwam thuis met een vinding van het Pomm titzer proefstation, die daar goed beviel en Waarmee zij daarom dit najaar in ons land proeven wilde nemen. Onder leiding van 'Prof. Visser te Wageningen had onlangs ©en demonstratie plaats in den Eendrachts- polder op land van den heer G. Braat. De proef voldeed echter niet; onze Holland- •che grond bleek andere eischen te stellen; ©en groot deel. bijna de helft der bieten, kwam beschadigd of gebroken uit den grond. Na deze teleurstelling kwam de heer Braat voor den dag met een rooiploeg, waarmede hij vier Jaar geleden bieten had gerooid; pekonto hfofen en over de werking Was hij tevreden. Toch had hij de ploeg Biet meer gebruikt, omdat vóór het rooien ide bieten eerst „gekopt" moeten worden en het afsnijden van het loof hij vaststaande bieten niet gemakkelijk gaat. Zette hij den ploeg ln werking op de bieten met vol loof, dan stropte dit op tusschen den verticalen, fcirkelvonnigen beugel, waaraan de gelei ders zijn bevestigd. Bij de genoemde de monstratie bleek dit ook. De bieten zelf (Werden dan ook ernstig beschadigd, en Werden niet goed schoon; de ploeger moest Voortdurend op de bleten trappen om het loof uit den beugel te verwijderen, 't Ging met dozen ploeg dus evenmin als met de Dultsche. Maar de eerste, die van den heer Praat, zou wel dienst kunnen doen, als het mogelijk was om de vaststaande biet goed ©n snel te koppen. Hierop is nu werkelijk Iets gevonden. Ook al een vinding van Voornoemd Pommritzer proefstation. Het |b een scherpe schoffel, voorzien van eenige ronde draadstangetjes, als bij een oude andhooihark. Op die stangetjes komt het loof te rusten, dat hij het afschoffelen direct In den wagen kan worden geworpen of in trwad op het land komt te liggen. De hie len worden bij doze rooimethode meeren- Ifleels aan twee zijden schoongeschraapf. Het systeem berust op het feit, dat de biet Öoor de wigvormige tusschenruimte der „geleiders" naar boven moet uitwijken. De Sloeg werd bij de demonstratie getrokken oor twee paarden en liep met een snelheid Van een gewonen ploeg. De grond werd Hechts oppervlakkig losgemaakt. De ploeg Van den heer Braat gaat dus niet naar den Rommelzolder terug, maar zal ln combina- |ie met den schoffel goede diensten kunnen bewijzen. Het koppen met den schoffel ging best: 8 man kopten <in anderhalf uur 20 Rijen van 120 Meter lang. Ton slotte zij nog Vermeld ©ere wien eero toekomtI dat öe ploeg een Hollandsche vinding ls, en Wel van twee smids, -de heeren P. Visser te Zevenhuizen en B. Monster te Bleiswijk. Goed kokende erwten. Hoe teelt men gocdkokcmle .erwten? Dit vraagstuk ls al sedert jaren met tusschen- poozen aan de orde. Men heeft de oplossing vooral in de richting der bemesting gezocht. De heer W. W. Schipper to Winschoten, die er zich al lang mee bezig houdt, is in het vorige jaar begonnen erwten to verbou wen op pas ontgonnen heidegrond, dus op een maagdelijken bodem. Uit de verkregen resultaten meent hij het volgende te mo gen afleiden: le. Door louter varkens- of koemest laat zich op schralen, kalkarmen zandgrond, ook zonder enten, een goede erwtenoogst winnen. Bij gebruik van var- kensmest ban de opbrengst nog vermeer derd worden door toevoeging van kalk. 2e Phosphorzuur ln den bodem heeft onmid- dellijken invloed op de kookhaarheid van erwten in gunstigen zin. 3e. Kalk heeft geen onmiddellijken invloed op de kookhaarheid. 4e. Kalk heeft een gunstigen invloed op de weligheid van een crwtengewas, en buiten dit om ook nog op de vorming van zaden; in dier voege dus, dat bij een gelijke welig heid de zaadopbrengst grooter zal zijn naar mate een voldoende hoeveelheid opneem bare kalk ter beschikking gestaan heeft. Deze meststof draagt dus bij erwten langs twee wegen tegelijk bij tot het verkrijgen van een goed beschot. Bt. DE RIJN STREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Aanbesteding. Te 's-Gravemihag© I's aanbesteed het bouwen van een tribune met clubgebouw, namens de N.V. Mij. tot Expl. van Tennisbanen te Schevenirngen (M. E. T. S.). Laagste in ach. Gebrs. A. en J. den Ouden Alph en en Oegstgeest voor: a. f70.970, b. f73 870. c. f1350, d. f300. HAZERSWOUDE. Geboren: Franciscus Xaverius Jo hannes, z. van J. Th Wosscümgh en H. M Th. Kapfeera. Johannes, z. van J. de Hoede en J. Hommels. Jacoba, d. van J. A. van Griet-huizen en A. van Staalduinen. Ondertrouwd: B. J. van Kempen met A. Zonderop, heiden te Hazerswoude. Overleden: P. Daivnijs 66 j. (zonder bekende woonpl.) Gemeenteraad. Op Dinsdag 8 Novem ber a.s. des voormiddags te 10 uur komt de Raad dezer gemeente in openbare verga dering bijeen ter behandeling van: 1. In gekomen stukken. 2. Vaststelling hegroo- ti-ng van het waterleidingbedrijf voor 1926. 3. Vaststelling gom. begrooting voor 1920. 4. Verlenging term:jn van ontrui ming onbewoonbaar verklaarde woningen op het Dbrp. 5. Wijz-'iging der verorde ning regelende de tijdperken voor Tand- bouwverlof. 6. Rekening van de Vereeni- ging „Werkverschaffing*. 7. Aanbieding plan tot het bouwen van een raadhuis op bet Dorp. 8. Comptabil'teitsbesluMen. KOUDEKERK. De electrificatie. De eleofric'iteHsvoor- ziening voor onze Gemeente, is thans zoo ver gevorderd, dat reeds Dinsdag 3 No vember a.s. door de Stedelijke fabrieken te Leiden een aanvang gemaakt zal wor den mot de levering van stroom. De officieel© opening zal geschieden door den Burgemeester onzer Gemeente in tegenwoordligbeid der leden van den Ge meenteraad met hunne dames en van alle daartoe uitgenood:gde vertegenwoordigers van vakvereenigingen, vele corporaties enz. Onmiddellijk na de opening zullen de aangesloten panden door den Burgemees ter voor ontvangst van stroom worden in geschakeld Voorts zal aan dezen avond een een i ga zins feestelijk karakter worden gegeven. Zoo zal om. na hot houden van verschillende demonstration, een film. de eiectric:"teits1evering betreffende, worden vertoond en ververschingen worden aan geboden. Des Woensdagsmiddags d.a.v. zulten de demonstration worden voortgezet, waarna 's avonds nogmaals de film voor alle be langstellenden zaïl worden gedraaid. NIEUWKOOP. V'eeschkeurlng. Burgemeester en We 9h oud ops hebben afkondiging ged'aan van de bij besluit van 8 October j.l. door den Raad vastgestelde verordening tolt wijziging van de verordening op den keu ringsdienst van vee en vleesch in deze Ge meente, welke door Gedeputeerde Staten te goedgekeurd en thans in werking treedt op den derden dag na de afkondiging. Geboren: W'lhehmus, z van J. C. Fransen en W. de Rijk. Anno, d. van D. Verwei j en J. van Peeit. PekroneMa Maria, d. van Th. van Ben ten en W. van der Voorn. Ondertrouwd: A. Noordegraaf 29 j. en G. de Zeeuw S3 j. Overleden: Martinne Plomp, 25 J. Tragisch. De 25-Jarilge M. Plomp werd Dinsdagmorgen dood te bed gevon den. NOORDEN. Cursus-avond. Door den heer Dia mant uit Utrecht is Woensdagavond 'n eer ste cursus gegeven; 22 personen nemen er aan deel. Kassen en pintglas werden be handeld. iets, wat voor Noorden wel van belang is. Ü!T DE OSIGEVSaG HILLEGOM. Plulmveevereeniging. Gisteravond is alhier opgericht een Pluimveeclub. Na breedvoerige besprekingen over doel en inrichting der club, werd een voorloopig bestuur gekozen, bestaande uit de heeren H. Jansen, J. v. d. Aar en G. H. Jansen. De bedoeling is, om de liefhebberij voor pluimvee- en konijnenteelt zoo hoog mo gelijk op te vooTen. Bond van Handels- en Kantoorbedien den. Gisteravond vergaderde de afd. Hillegom en omstreken van den R. K. Bond van handels- en kantoorbedienden „St. Franoiscu8". Bij de ingekomen stuk ken werd behandeld een schrijven van het Ingezonden Mededeeling. Kebt U het zeer fijne reeds geproefd p.Liter 3.50, p.1^ fl. 2.80, p.^fl. 1.40 W. A ELSHOF Zn., Haarl.str., Tel. 1023, Leiden bondsbestuur, inzake het houden van Ontwikkelingsavonden. Een vijftal spre kers over sociale onderwerpen werden daarin aanbevolen. De aanwezigen sche nen echter meer te gevoelen voor het hou den van een Apologetischcn cursus. De G. A. verklaarde, zich bereid dezen te geven, waarvoor hom ten zeerste dank werd be tuigd. Verder kwam aan de orde het werk der propaganda. Een flinke hoeveel heid propaganda-materiaal is ontvangen, hetgeen zal worden verspreid waardoor het bestuur hoopt vele nieuwe leden te winnen. Mede werd besloten een propa- ganda-avond te organisejhrem. Op de eerstvolgende ledenvergadering zullen te gen betaling van slechts 25 ets. insignes te verkrijgen zijn. LISSE. Pluimvee- en Konijnenteelt. In het clublokaal van den heer J. Nieuwenhoven vergaderde de konijnen- en pluimveever. De Voorz. sprak zijn volle tevredenheid uit over de groote opkomst. Hierna wer den de notulen voorgelezen. Vervolgens had de ballotage plaats van 5 nieuwe le den, welke alle met stemming door de vergadering werden aangenomen, zoodat het ledental tot 145 gestegen is. Was het plan op de vorige vergadering om de terr- toonstelling met Kerstmis te doen plaats hebben, dit is nu veranderd: de opening is bepaald met Nieuwjaar. Hierna werd het vraagprogramma door den penning meester voorgelezen, waarop door som mige leden aanmerkingen werden ge maakt, waaraan het bestuur zijn aan dacht zal vestigen. Voorts werd door den heer Pollé gevraagd om het sluitingsuur der tentoonstelling met één uur te ver vroegen, wat door het bestuur werd aan genomen. Hierna had de verloting plaats van 13 fraaie prijzen waaronder prach tige kamerplanten. Er gingen loten weg voor 50 ets. per stuk. Van de rondvraag werd weinig gebruik gemaakt, waarna sluiting der vergadering. Maggl-avond. Op de bovenzaal van de „Witte Zwaan" had gisteravond een demonstratie plaats van Maggi-produc- ten. Een en< ander werd door de film in beeld gebracht en. zeer aanschouwelijk voorgesteld. De dames waren flink ver tegenwoordigd. Bloembollencultuur. Da afd. Lisse der Alg. vereeniging voor Bloembollencul tuur vergaderde gisteravond ln de bene denzaal van de „Witte Zwaan" onder voorzitterschap van den heer M. Veld huizen van Zanten. De opkomst was niet groot. Door den Secr., den heer H. de Graaff, werden de notulen gelezen. Naar aanleiding der notulen doelde de voor zitter mede, dat hij de stemming door de leden met het hoofdbestuur had bespro ken en dat in deze wel verandering is te wachten. De Secr. deed voorlezing van een schrijven van het gemeentebestuur vau Hillegom inhoudende opp motie dat zij haar aanbod inzake het Beursgebouw handhaaft. Onder de mededoelingen was er een van vprheugenden aard en wel dat Dr. v. Slogferen was benoemd tot Pro fessor. Het bestuur had hem namens de afdeeling mot deze benoeming gelukge- wenscht. Aan de orde is thans candidaatstelling voor het hoofdbestuur. De heer Krelaee werd bij acclamatie als candidaat gesteld. Inzake de twee andere candidaten werd vrij lang van gedachten gewisseld. Daar de heer Lofober alhier, ook aftredend was, meenden enkele leden dat weer iemand van Lisse moesf worden gecan- dideerd. Het bestuur steld^, den heer A. Verduyn Jr. voor: deze opperde echter bezwaren. Toch liet do heer Verduyn zich ten slotte overreden en werd hij in de vacature-Lef ober gecandideerd. In de vacature-v. d. Deurne werd gecandideerd de heer C. W. Alkemade te Noordwijk. De heer Th. van der Vlugt deed verslag van het finantieel Joeleid van de beplan ting door de afdeelinscombinatie Lisse, Sassenheim, Hillegom en Overveen, op de groote tentoonstelling te Heemstede. Er bleek een voordeelig saldo aanwezig te zijn. De commissie, aldus de voorzitter, heeft een pluimpje verdiend. Aan do orde - is hierna bespreking tentoonstelling (plaat selijk) van broeiproeven. Uit de bespre king bleek, dat een commissie en jury reeds zijn gevormd welke zullen beslis sen waar de tentoonstelling gehouden wordt. De heer J. P. Segers zeide het op prijs te zullen stellen des Zondags de tentoonstelling niet publiek open te stel len. Na rondvraag sluiting. NOORDWIJKERHOUT. R. K. Kiesvereeniging. Dinsdag j.l. vergaderde onder voorzitterschap van den heer H. Langevcld de R. K. Kiesvereeni ging „Recht en Orde" in het café Brama. Na opening door den voorzitter en lezing der notulen logde de penningmeester re kening en verantwoording af over het be heer van hot afgelóopen boekjaar, waaruit bleek, dat de uitgaven hebben bedragen 157 en de inkomsten f 189.53, alzoo een batig saldo opleverende van f 32.53. Het aantal leden in 1924 bedroeg 424. Een commissie tot het nazien der boeken werd aangewezen om verslag over een en ander uit te brengen. Hierna kwam ter tafel de begrooting voor 1926. Wij -ontleenen er an dat de in komsten werden geraamd op 307.53 en de uitgaven op 317, met een nadeelig slot dus van 9.47. Bij deze begrooting werd ook nog behandeld de vaststelling van de contributie' voor 1926. Deze werd op voorstel van den voorzitter vastgesteld op 0.50 per lid en op 0.75 voor man en vrouw. De schuld van de vereeniging werd weer eens ter sprake gebracht. Van uit de vergadering werd de vraag geslpld, wat er nog stond van de oude schuld en hoeveel leden er thans waren. De voor zitter deelde mede, dat van de vroegere schuld nog f 150 is te dekken. Hierop ontspon zich een discussie omtrent de wij ze, waarop deze schuld spoedig is te del gen. Besloten werd ten slotte om bij de leden een lijst te laten circuleeren ter in- teekening voor een bijdrage tot delging dezer schuld. Hierop volgde bestuursverkiezing (af treding 1927). Er zijn drie "vacatures. De uitslag der stemming was als volgt: H. Langeveld 16 st., H. van der Voet 5 st., P. C. van Saase 9 st., J. van der Werf 9 st., J. Bon 16 st. en G. Ruigrok 13 st. Benoemd derhalve de heeren Langeveld, Bon en Ruigrok. Vopr de bestuursverkiezing (aftreding 1928) zijn eveneens drie vacatures. Be noemd werden verklaard de heeren A. J. Pennings, H. van der Voet en P. P. Ver- Dan kwam aan de orde de verkiezing van een voorzitter. Uitgebracht werden op H. Langeveld 19 st., J. Bon 8 st., P. P. Verdegaal 2 st., Joh. van der Voet 2 st., Joh. van Dijk 3 st. en op J. Th. Ghris- tiaanse 3 st. De heer Langeveld werd al- zoo benoemd verklaard en nam de benoe ming aan. Tot afgevaardigde voor de Kamercen trale werden benoemd de heeren H. Lan geveld, P. P. Verdegaal en G. van der Klaauw. Van de rondvraag werd door eenige leden gebruik gemaakt tot het maken van een paar opmerkingen, waarna de voor zitter de vergadering sloot met dank voor de gezellige besprekingen. VOORHOUT. Geboren: Maria Martina d. van G. J. van der Postvan Wieringen An toinette d. van C. Janszevan Kooten Bemardus Jacobus Cornelis z. van P. C. van WerkhovenWesterhoven. Overleden: Willem Frederik Hen drik Voorhout 28 j. Terus Noordermeer 76 jaar. Ingekomen: P. J. Postmus, G. M. Postmus J. H. Postmus van Rotterdam H. J. G. Scholten van Amsterdam J. M. P. L. de Jong van Wassenaar J. H. Bolier van Don Haag L. den Haan van Den Haag C. Koppe van Helder A. Waasdorp van Sassenheim H. A. Berkhout van Brinde Th. M. J. Burg- meyer van Heythuizen J. J. van den Bosch van Rotterdam. Vertrokken: W. Roelofs naar Den Ham Marg. Tetteroo naar Noordwijk A. M. G. Wortman naar Woubrugge A.M. Schulte naar Rijswijk (Z.-H.) E. Bakker naar Oegstgeest A. D. G. van Kerkesteijn naar Nieuwkoop J. den Elzen naar Noordwijkerhout B. Chr. J. Vosmeernaar NooTdwijkeThout H. A. Berkhout naar Neeritter J. J. Pouw naar Lichtenvoorde. Van Pietersburg in Noord- Transvaal, naar Rome. (Uit het dagboek van een Missionaris) n. Het katholieke leven in Zanzibar heeft ons zeer gesticht en met volle bewondering hebben wij de vruchten van het zware werk aan schouwd, dat de geestelijke zonen van Li- bermann hier op een eiland verrichten, waar door de leer van het .Mohamme danisme het zedenbederf zoo ontzettend groot is.... Ook op de boot hadden we veel afleiding. Zwarte duikers verricht ten voor enkele pennies wonderlijke toe ren en op het. dek van het schip was het een ware tentoonstelling van zijden stof fen, ivoren en ebbenhouten sieraden, die door slimme kooplui den passagiers voor hooge prijzen worden aangeboden. De vastgestelde tijd voor oponthoud in Zan zibar was verstreken en zoo ging de reis verder naar Tanga, dat ook voor eenige jaren door de Duitschers in een modern stadje werd herschapen. Hier hebben Engelschen en Duitschers ook hevi" ge vochten en twee groote berkhoven laten ons de graven zien van de vele dapperen. Een Duitsch wrak ligt niet ver van ons schip als een overblijfsel van den wreeden strijd. In Tanga is de Procure der Paters van den H. Geest en ook daar hebben we eenige aangename uren doorgebracht bij de gemoedelijke Elzasser geestelijken. Van Kilindini-Mombassa, de volgende ankerplaats, was reeds zeer veel gespro ken, maar ongelukkigerwijze kwam het bericht, dat niemand aan wal mocht gaan wegens het heerschen der zwarte pokken, 't Speet ons -erg, want wij moesten hier vier volle dagen op nieuwe passagiers en lading wachten. De kapitein wilde de pas sagiers echter een beetje troosten en or ganiseerde een boottochtje. -De agent der Nederlandsche booten in Zanzibar had ons dringend aangeraden den Ned. con sul in Mombassa, eveneens een katholiek, te gaan bezoeken, hetgeen we graag zou den gedaan hebben. Er zou echter niets van komen, evenmin als van een bezoek aan de Paters van den H. Geest en Witte Paters, die ook hier een Procure heb ben. In Mombast kwamen zeer vele pas sagiers aan boord, zoodat het schip bijna geheel bezet werd. Van Kilintini tot Suez konden we tien dagen lang genieten van de heerlijke ruime zee. Na een oponthoud van 4 dagen in de haven van Mombassa waren we het varen weer een beetje ontwend en daar de zee nogal onstuimig was, viel het niet te ver wonderen, dat de zeeziekte weer uithrak We voeren steeds tamelijk ndbij de kust UIT DE RADIO-WERELD. Wat er vanavond te hooien 4.20 Elberfeld 259 M. Concert. 4,35 Birmingham 475 M. Orkest—y Chester 375 M. Concert NevcaciL M. Muziek. 4.50 Elberfeld 259 M. en Munster M Populair Concert. 5.20 Bournemouth 3o5 M. Muzir-fc Hamburg 395 M. Concert. 5.50 München 485 M. Gramofoomii, 6.20 Birmingham 475 M. Concert' Bournemouth 385 M. Muziek Londet M. Lichte Muziek Manchester 3;- Concert. 6.50 Daventry 1600 M. Uitzendin?, Engelsche taal en letterkunde, s bestemd voor Europa. 7.22 Oslo 382 M. Orkest. 7.35 München 485 M. Musikalischji riosa Zürich 515 M, Fransche avoa 7.50 Hamburg 395 M. Platdub avond Münster 410 M. KlaviersotJ 8.Hilversum 1050 M. Berichten Kamermuziek. Te 8.40 lezing van prol D. Cohen: „De oudste cultuur centra:fc te, Babyion, Assyrië" Rome 425' concert. 8.20 Londen 365 M. en Daventry M. Het Wireless-orkest. Selectie van p laire wijsjes. „In Victorian days", Chir „An hour in a mid-victorian dras room". 9.20 Zang door de leden van de Si seas club. 9.50 Populair orkestprogramma. G. zey, bariton. T. Farrell, piano. 0,j Ouverture „Le rol d'ys", Adam. Ban „Tomorrow", Keel. „The fischerman England", Philips Piano-solo's. 0j| „Intermezzo Hearts-ease", Macbeth. 10.20 Tijdsein, weorber., nieuws. La „The Ypres league". 10.50 Negerliedjes door P. Robes/* 8.20 Birmingham 475 M. Populair] gramma Bournemouth 385 M. Ro;! stations Manchester 375 M. Conc- Newcastle 400 M. Concert. 8.35 Brussel 265 M. Concert Mia 410 M. Noorsehe avond De Bildt; M. Weerbericht. 8.50 Radio-Paris 1750 M. Concert 8.55 Dortmund 288 M. Platduitse!* deren. 9.20 Frankfort 470 M. Zang. 10.Hilversum 1050 M. Persberk en zoo zagen we meermalen de stranden van Arabie en Engelsch es liaansch Somaliland. De hooge rotsa verden meermalen een fantastische blik op, maar overigens maakte een droevigen indruk. Zand geen levend wezen, geen boom, geea was er te bespeuren. De vuurtoren! ren de eenige gebouwen, welke w? dekten. Zaterdagmiddag kregen we Ad« zicht, hetgeen vanuit de verte een lijk panorama oplevert maar een lijke plaats moet zijn om in te leven volgenden dag kwamen we in de Zee, waarover ons nu juist niet veel voorspeld was. We verwachten een zettende warmte, maar gelukkiger was het weer zeer gunstig en voIkch tuigen der zeelieden was het een uitzondering. De Roode Zee bracht ons de gesel nis van het Joodsche Volk en diens Mozes weer duidelijk voor den geest.I de heilige berg werd ons aangetoond, God eens sprak tot den grooten Ia en ook tot ons. De medereizigers (f groote boot zijn niet alleen verscl van natie, maar nog veel meer van -ding en levensaanschouwing, 't IV: teressant aan tafel te liooren, hoe ze ten over de heilige personen, die leefden en werkten in de plaatsen we doortrokken. Groote vereering. 1 waardige verachting ofwel domme schilligheid. We zagen verder de 12 opeenvoi rotsige eilanden, de 12 apostelen g® maar overigens kregen we niet zien. Na vijf dagen varen kwamen wereldberoemde, veel bevaren Suezi Wat de Roode Zee ons gespaard hai gen we in volle mate in het kanaii gedacht, 't Was Hemelvaartsdag, 'i was prachtig, toen we het kanaal ren. Een lief kerkje trok direct 011R dacht en een paar mooie klokjes juist de geloovigen. ter kerke. De doende priester, een P. Franciscan gaf zich van de pastorie naar ziin huis. De goede Pater bad er zek>-' aan gedacht, dat zijne klokken ook onzen Dienst zouden luiden. Na Mis waren we al een goed stuk in naai gevorderd en nog steeds 'Vi' weer goed. Aan beide kanten van M naai was niet veel meer te zien da barre woestijn. Hier en daar bracks mooie huisjes der kanaalhearablö beetje afwisseling. Om een uur.o^ stak er een hevige wind op, onze gezichten zou schuren met heet' Tot overmaat' van ramp raakte en gelsche boot in het zand vast en niet vooruit of achteruit konden, het anker worden uitgeworpen. Nu de Chamsine, zooals de Arabieren wind noemen, hoogtij. Het schip een lading zand en ook de Pa- kregen hun deel. Oogen, neus, keel genieten van de Saharapoedcr. De was zoo heet, dat we ons verpW voelden in een bakoven. Een deel sagiers was in Suez van boord 0111 de reis van hier naar Kalro te om de kanaalreis te vermijden. het interessante Kairo en de PP te bezoeken. Velen onzer ontbrak voor dit mooie uitstapje en zoo op de boot. Pc touristen zouden ter zwaar te verantwoorden kregen denzelfden storm in Ka'! de pyramiden in open veld. ZoM mededeelden was de zandstorm steenstorm veranderd Tenen geraakte de Engelsche boot ook het weer veranderde. TocD

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 4